T De vier fracties vergaderden over het gewijzigde program Werknemers hebben kans op minder loonbelasting Huzaar viel onder-officier met geweer aan .A.B.-hoekje VACANTIE IN eigen Land De werkloosheidswet Vandaag begin tweede fase? Naar wij vernemen Kard. Tisserant vertrokken Om een helm vol kersen JloMefótaatjeó en jdo55e f3laadjei EERSVERWACHTING ïdeeld door het KNMI te lt, geldig van Dondexdag- tot Vrijdagavond. IETS WARMER. g weer met enkele over- ide wolkenvelden. Zwakke tige wind tussen West en [ets warmer. ili: zon op 4.33, onder 20.57; op 22.51. onder 9.51. ION IE „ST. CAECILIA" iMAAR Het bestuur van rmonie „St. Caecilia" ver ons opname van net voi- rdag 12 Juli zullen wij de week gaan openen met het i van de paters missiona- van bet station, waarvan optocht door de stad naar ik op het Verdronkenoord Wij vertrekken om precies i. (kwart voor vier) vanaf arden-markt naar 't station, ndagavond (14 Juli) ver- n wij van de Paardenmarkt .45 u. (kwart voor acht), ngs een kleine route naar itoonstelling te gaan waar het terrein van Minankie Poe enige nummers ten zullen brengen. Alles in ■n en alleen de marsmuziek engen. bestuur rekent er op, dat mogelijk leden aanwezig zijn. Laten wij dit niet en: het is voor de Missie. kmaarder promoveert (MAAR Maandag a.s. veert aan de Vrije Univer- te Amsterdam tot doctor Wis- en Natuurkunde op :hrift, getiteld: „Resonance V 1 Transition Energies Electronic Systems" onze ;enoot, de heer Gerrit Hoy- ioon van het raadslid Hoy- Burgerlijke Stand GEN Geboren: Henricus J. J. Burgering en A. M. J. aasteren; Jim zv J. de Vrij van den Berg; Gerrit zv G. en M. Schaaper. rieden: Jan J. Edens 73 j.; "ina M. A. Mirck 63 •uida N. D. J. vain Houwe- weduwe van Charles M. irevaar 83 j.; Johannis van een, 74 jaar. IZETSTRIJDER GEËERD (GEN Een groot aantal strijders uit het gehele land lapperheidsonderscheidingen :end. Het betreft hier in :aak leden van drie verzets- ;n, die gewerkt hebben in en Zuid Drente en de rhoek. bronzen kruis verwierf j onze plaatsgenoot Res. W. Leuverink. ongeren ter beevaart TJENHORN 120 jonge- ;n en jonge meisjes gingen jdevaart naar O.L. Vrouw ood te Heiloo. Zij maakten bedevaart om hulp te vra- ij Haar, aan wie men hei a kan. Al deze jongemensen de toekomst willen slagen, als Katholiek, beseften at het niet aankomt alleen ze dag, maar op élke dag. at allen prettig meewerk- et de leiders gaf deze tocht looie en devote indruk. iMAAR Enige weken ;n waren we op bezoek by Waterleidingbedrijf te Ber- iVe gingen er gezamenlijk op de fiets. Dinsdag 22 Juli a.s. gaan r weer op uit, nu naar Eg- aan de Hoef, voor het be- van de oude fundamenten iet historische slot, dat daar in heeft en waarvan nu nog s enkele stukken resten, irlijk benutten we deze ge- aeid tevens om het heel kerkje bij die fundamenten zichtigen. Het is interessant dingen te zien, waar we tevens de geschiedenis van Hoeveel gaan er nu mee? vertrekken weer te half vanaf de Ambachtsschool. bloemendag van Herwon- jevenskracht slaagde dit jaar kend. De opbrengst was ,67. Dit resultaat werd be- mede dank zij de grote werking van onze K.A.V. volgende week staat in het van de Missietentoonstel- Of er verband bestaat tus- i.A.B. en de Missie? Wel irlijk: tussen alles wat leeft erkt en streeft bestaat ver en voor alles heeft de KAB .gstelling. Werken we niet lan de vorming en opleiding mze priesters en missiona- i door onze eigen instellin- ls het Mgr van Schaikfonds? sle missionarissen overal e eenzame posten in ver ende werelddelen, zijn geen i of dochters van onze KAB- En wij KAB zouden daar belangstelling voor hebben? .irlijk, dat spreekt vanzelf, ar nu is er weer een ander ind. 14 Juli zal ons Muziekcorps scilia een concert geven op issietentoonstelling. Dus KAB daarheen, zowel om de onstelling als om St Cecilia onds). zullen heel wat zaken en in te zien zijn op die ten- telling, maar voor één ding ik toch speciaal Uw aan- vragen. Het is bekend, dat voorzitter Zandbergen ook :t hoofdcomité zitting heeft, u: van hem is daar te zien grote wereldkaart, waarop uschillende missieposten zijn ïgeven door lampjes. Wil nu zien, waar deze of gene onaris werkt, dan drukt men en knopje en op die grote Idkaart gaat een lampje ;n waar die Pater werkt s afgesproken: naast al het e ook even kijken naar die DONDERDAG 10 JULI 1952 PAGINA De A.MW.B. heeft om aan te tonen, dat het ook in deze tijd nog mogelijk is zonder enorme kosten vacantie te houden in eigen land en tóch op velerlei manieren te kunnen genieten van de natuur een dezer dagen een persexcursie door ons land georganiseerd. De journalisten werden gebracht naar vele mooie plekjes in ons land en hun werd getoond, hoe en waar de vacantiegangers kunnen wonen. De Gemeenten Rotterdam en Dordrecht zijn gezamenlijke eigenaresse van het forensen kamp „Kruininger Gors" te Oostvoorne (foto boven). In Zand- voort is een groot Caravan-terrein (foto onder) Een vacantiehuis midden in het bos! (foto rechts boven) Ook het Gooi biedt vele mogelijkheden Een gezocht vacantieoord is het Franse Kamp op de heide onder de gemeente Bussum 'foto rechts onder) AMSTERDAM, 8 JuH. De Federatie van Bedrijfsverenigingen deelt mede: In zijn beschikking van 7 Juni 1952 inzake de compensatie van het werknemersaandeel in de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering door het verlenen van een bijslag op de lonen en salarissen, heeft het College van Rijksbemiddelaars tevens bepaald dat, indien het totale loon, dus inclusief de bijslag, de loongrens voor de werkloos heidswet zou overschrijden, deze bijslag een zodanige verminde ring zal ondergaan, dat bedoelde loongrens wel bereikt, doch niet overschreden wordt. De bedoeling hiervan is duide- tabel van de loonbelasting toe te (Van onze parlementaire redacteur) Het gewijzigde ontwerp-program van de formateur is gister morgen reeds door de A.R.-fractie besproken: deze vergaderde in het eigen gebouw van de partij, het dr. Kuyperhuis. Gister middag vergaderde met hetzelfde doel de fracties van K.V.P., P.v.d.A. en C.H. in het gebouw van de Tweede Kamer. Het gewijzigde ontwerp-program is Dinsdag door de fractie-voorzitters van P.v.d.A., A.R. en C.H. zelf afgehaald, alleen prof. Romme kreeg het per koerier thuis bezorgd omdat hij buiten Den Haag woont. Zoals bekend verwacht de for mateur het antwoord van de vier fracties uiterlijk hedenoch tend. Het is mogelijk, dat daaruit dan kan worden afgeleid of Dr. Drees verder kan werken aan de opzet, zoals hij zich die nu voor stelt. In dat geval zal de tweede fase gevuld moeten worden met besprekingen over de zetelverde ling en de personen. Er moet echter ook rekening worden ge houden met de mogelijkheid, dat de betrokken fracties andermaal opmerkingen naar voren bren gen, die enerzijds niet onoverko melijk kunnen zijn, maar ander zijds toch nog weer nieuw beraad en wijzigingen noodzakelijk zou den maken. Men krijgt althans niet de indruk, dat de formateur zijn tweede ontwerp zonder meer bedoeld heeft als een laatste woord. Over de stemming bij de vier fracties lekt weinig of niets uit. Bij alle partijen zit kennelijk de bedoeling voor om de sfeer niet te vertroebelen, hetgeen ge makkelijk kan gebeuren wanneer geschilpunten al tijdens de on derhandelingen in het openbaar heeft India in Nederland duizend spoorwegwagons besteld, waar van reeds ruim tweehonderd wa gons zijn aangekomen, aldus heeft de minister voor de spoor wegen in India in de volksverte genwoordiging medegedeeld.... werd de 33-jarige eerste luitenant J. H. tot drie maanden gevan genisstraf met ontslag uit de mi litaire dienst veroordeeld, omdat hij als assistent-inkoper bij het bureau voor de inkoop van tex tiel, giften had aangenomen tot een bedrag van ongeveer vier duizend gulden arriveerden gistermorgen met de „Grote Beer" ongeveer 800 Ame rikaanse studenten in ons land, die individueel of in groepsver band gedurende twee maanden Europa zullen bezoeken, zoals ook in vorige jaren is geschied is door de Rotterdamse politie een 23-jarige Chinese matroos aan gehouden, die bekende, dat de ruwe opium, ter waarde van acht a negenduizend gulden, die Maandagmiddag aan boord van een tankschip gevonden was, zijn eigendom was raakte Dinsdagmorgen de 38- jarige kraanmachinist Th. H. P. uit Roosteren in het ketelhuis van de cokesfabriek Maurits te Geleen met zijn hoofd bekneld tussen de kraan en de kraanbaan. Hij werd vrijwel op slag gedood. P. was gehuwd en vader van twee kinderen scherp worden gesteld. Maar dit houdt in elk geval wel de aan wijzing in, dat bij de vier frac ties nog steeds de wil bestaat om het eens te worden. wij Contact met de fracties of met andere personen, die bij de for matie een rol zouden kunnen spelen, is er niet meer geweest. Dr. Drees presideerde gistermor gen een vergadering van de R.E.A. en verder is enkele dagen speling hem welkom om zich met de lopende zaken te kunnen bezig houden. Het gaat hierbij niet enkel om zijn werk aan .Algemene Zaken", maar ook om de departementen van „Fi nanciën" en „Sociale Zaken". „Financiën" beheert Dr. DTees ad interim na het vertrek van minister Lieftinck en hetzelfde is het geval bij „Sociale Zaken" wegens ziekte van minister Joefces. Mevr. van Nes-Uilkens overleden In de leeftijd van 74 jaar is Dinsdag te Apeldoorn overleden de Nederlandse letterkundige Mevrouw G. E. van Nes geboren Uilkens. Mevrouw van Nes-Uilkens werd op 16 September 1877 te Ezinge (Gr.) geboren en studeer de aan de kweekschool voor on derwijzeressen te Groningen en werd in 1896 onderwijzeres te Scharmer in Groningen. Vier jaar later volgde haar benoeming aan de leerschool van de kweek school voor onderwijzeressen te Apeldoorn. Daar huwde zij in 1907 met de heer K. C. van Nes. In 1911 begon zij haar letterkundige loopbaan met het publiceren van een aantal novellen in verschei dene bladen en tijdschriften. Deze novellen werden gevolgd door romans, die allen na 1923 het licht zagen. Toen zij 70 jaar was versoheen er nog een boek van haar namelijk „Kleine Anke's erfenis". Om twaalf uur gistermiddag is Z. Em. Kardinaal Tisserant, de secretaris van de Congregatie voor de Oosterse Kerk, op het station Roosendaal officieel uit geleide gedaan uit Nederland. De Hoogeerw. Heer Deken van Mierlo en Burgemeester Freijters van Roosendaal waren bij aan komst van de D-trein uit Amster dam op het perron aanwezig. De kardinaal heeft zich een kwartier lang met hen onderhouden. Hij sprak daarbij zijn grote dank baarheid uit over het prettige verloop van zijn reis door Ne derland. De grijze kardinaal verliet de trein en begroette de geestelijke en burgerlijke autoriteiten van Roosendaal zeer hartelijk. Hij vertelde van zijn indrukken van de plechtigheid, die hij Dinsdag in Nijmegen had meegemaakt, alsmede van zijn verdere verblijf in ons land. De kardinaal, die vergezeld was van Mgr. Terzariol, pauselijk ceremoniemeester en Mgr. Du- mesnil, directeur van L' Oeuvre d' Orient in Parijs, werd tot de grens begeleid door Mgr. Dr. Jac. Bruning, archivaris van de Oos terse Congregatie te Rome en voor de duur van de Nederlandse reis dienstdoend secretaris van de kardinaal. Nadat de D-trein in de richting Parijs was ver trokken reisde Mgr. Bruning af naar Den Haag. lijk. De looncornpensatie mag niet tot gevolg hebben, dat werkne mers, die overigens onder de verzekering ingevolge de Werk loosheidswet vallen zouden, dank zij de bijslag niet meer als zo danig verzekerd zouden zijn. Deze zelfde kwestie speelt ech ter evenzeer ten aanzien van de loongrens voor de Ziektewet. Aangezien te dezen aanzien geen speciale maatregelen zijn getrof fen, is het mogelijk, dat werk nemers, die vóór 1 Juli onder de verzekering ingevolge deze wet vielen, uitsluitend als gevolg van deze bijslag aan de ziekteverzeke ring en daarmede ook aan de verzekering ingevolge het Zie- kenfondsenibesluit zouden worden onttrokken. Aangezien deze consequentie van de compensatie door niemand is bedoeld, en aangenomen mag worden, dat zij ten spoedigste ongedaan zal worden gemaakt, is aan alle uitvoeringsorganen ge adviseerd bedoelde personen, in afwachting van nadere medede lingen hierover, voorlopig als verzekerd ingevolge de Ziektewet en het Ziekenfondsenbesluit te blijven beschouwen. Blijkens een resolutie van 24 Juni j.l. no. 132 heeft de Minister van Financiën bepaald, dat voor de berekening van de loonbelas ting behalve het aandeel in de premie voor de Ziektewet en het eventuele aandeel in de pen sioenpremie zo een dergelijke voorziening is getroffen, ook het aandeel van de werknemer in de premie voor de Werkloosheids wet van het brutoloon mag wor den afgetrokken. Dit voorschrift schijnt bij de belanghebbenden tot misverstand aanleiding te ge ven, zulks waarschijnlijk in ver band met de omstandigheid dat de aan de werknemer in verband! met de invoering van de Werk loosheidswet te geven loontoeslag weer op diens loon wordt inge houden als aandeel in de premie voor deze wet. Hierdoor ontstaat al gauw de gedachte, dat bij de berekening van het nettoloon, althans van het loon waarover loonbelasting is verschuldigd, de loontoeslag zonder bezwaar bui ten aanmerking kan worden ge laten. Deze gedachte is evenwel niet juist. Voor de berekening der loon toeslag moet worden uitgegaan van het loon, dat de werknemer vóór 1 Juli verdiende. Bedroeg dit loon f 50 per week en is het aandeel van de werknemer in de f remde voor de Werkloosheidswet pet., dan bedraagt de loontoe slag dus f 1.zodat het totale weekloon dan f 51.wordt. Over dit verhoogde loon nu is premie ingevolge de onderscheidene so ciale verzekeringswetten ver schuldigd. Hoewel dus de loon toeslag wordt berekend over het oorspronkelijke loon, is premie verschuldigd over dit loon, ver hoogd met de loontoeslag. Voor de berekening van de loonbelas ting wordt in beginsel eveneens uitgegaan van het verhoogde loon, met dien verstande evenwel, dat men zoals in de aanvang reeds werd opgemerkt alvorens de passen, het door de werknemer verschuldigde aandeel in de pre mies voor de Ziektewet, de Werk loosheidswet .en, indien aanwezig, eventueel voor de pensioenrege ling dus niet het aandeel in de Ziekenfondspremie op het verhoogde loon in mindering mag brengen. Voorbeeld: Loon f 50.loon toeslag 2 pot. van f 50.is f 1. Verhoogde loon f 51. Premie Ziektewet 1 pet. van f 51.is f 0.51; premie Werk loosheidswet 2 pet. van f 51. is f 1.02, samen f 1.53. Loon, waarover loonbelasting verschul digd is f 51.min f 1.53 is f 49.47. Uit het voorbeeld blijkt dat, hoewel men ook voor de bereke ning van de loonbelasting uitgaat van het verhoogde loon, door de werknemer toch niet meer loonbelasting dan voorheen be hoeft te worden betaald, veelal zelfs iets minder als gevolg van het feit, dat het van het loon afgehouden aandeel in de premie voor de Werkloosheidswet bij de berekening van de loonbelasting ook mag worden afgetrokken. Weduwe bedrogen Het Haagse Gerechtshof ver oordeelde, conform het vonnis van de Rotterdamse rechtbank, J. H. J. V. uit Rotterdam tot een jaar en' zes maanden gevangenis straf, wegens bedriegelijke bank breuk en oplichting van een we duwe, door haar valselijk een huwelijk voor te spiegelen om zodoende geld los te krijgen. V. werd verder ter beschikking van de regering gesteld. NAAR AMERIKA •s GRAVENHAGE Op 5 Juli jX is een aantal vertegenwoordi gers van vakverenigingen naar de V.S. vertrokken teneinde al daar een studie te maken van de wijze, waarop de Amerikaanse werknemersorganisaties hun le den voorlichten. Aan de reis ne men oa.. deel W. A. Sprenger, verbindingsman van „De Volks krant" te Amsterdam en A. L. M. Beumer, leider van de Centrale Propagandadienst en van de Cul turele Dienst van de Katholieke Arbeidersbeweging te Utrecht. WEEKEND OP DRAKEN- BURGH „Bruggenbouw lussen de standen" De Volkshogeschool Draken burgh heeft het initiatief geno men om jongeren uit de ver schillende groeperingen van ons volk bijeen te roepen om zich te beraden over hetgeen hen als Christenen en als Nederlanders samenbindt. Gedurende het week end 12/13 Juli a.s. zullen door in leidingen en discussies verschil lende aspecten van het standen- vraagstuk worden belicht. De leiding van het weekend zal berusten bij de Zeereerwaarde Heer K. Roncken, Aalmoezenier voor Sociale Werken te Heerlen. Pater Dr. Kuiters O.E.S.A. zal het religieuze aspect behandelen. Reeds meldden zich arbeiders, boeren, middenstanders, studen ten, werkgevers. Er zijn nog plaatsen beschikbaar. Belangstel lenden kunnen zich in verbinding stellen met Volkshogeschool Dra- kenburgh, Post Baarn, Tel. K. 2590 - 9803. Tandtechnieus probeerde boekhouder Ie beroven Een tandtechnieus uit Bergen op Zoom heeft gistermiddag in de Hoogstraat te Rotterdam een boekhouder uit Voorburg met een loden pijp op het hoofd geslagen. Twee rechercheurs hoorden plot seling hulpgeroep en toen zij omkeken zagen zij twee mannen bjj elkaar staan. Na de slag wil de de dader vluchten, maar de politiemannen die er direct bij waren, grepen hem in zijn kraag en brachten hem over naar het politiebureau. De boekhouder had een bedrag van f40.000,bij zich van een coöperatieve vereniging waarvoor hij uitbetalingen op de veemarkt had gedaan. Het ge lukte de tandtechnieus niet het geld te roven. Een huzaar, die ingedeeld was I Hij moest zich wegens aanran- bij de Huzaren van Boreei, had deelgenomen aan de gecombi neerde oefening „Tyl Uilenspie gel". Op de laatste dag van de oefening kreeg hij van een wacht meester het bevel om zijn helm op te zetten. Maar die helm zat vol met kersen. De huzaar werd spinnijdig en ging de wachtmees ter met zijn geweer te lijf en hij zou gedreigd hebben op de wacht meester te schieten. (Advertentie) Bij zonnebrand, doorzit- ten, schrijnen, smetten Olifanten Er was een dag rust in de besprekingen ron dom de kabinetsforma tie. „De Volkskrant" wist zelfs te vertellen, dat ook prof. Romane zijn Zaterdagmiddag had doorgebracht met iets, dat niets met politiek te maken had. Hij was de olifanten in, hét cir cus Mikkenie gaan zien. Of dat niets met poli tiek te maken heeft, we ten wij nog zo net niet. Is de olifant dan niet 't symbool van de grote republikeinse partij in de Verenigde Staten, die nu bezig is, haar candi- daat voor de presidents verkiezing aan te wij zen? Misschien wil Romme na de jongste verkiezingsuitslag wel republikein worden. Of hij voelt zich aangetrok ken tot de propaganda methoden van de partij van Taft en Eisenhower; daar kan de K.V.P. in derdaad nog wel iets van leren Eenheid Van de eenheid be hoeft de K.V.P. in elk geval niet zoveel te le ren bij de Amerikanen. De voorzitter van de Republikeinse Partij deed een roerend beroep op die eenheid en zei dat deze noodzakelijk was in het belang van de veiligheid van Ame rika en van de wereld. Prompt werd dat be roep op eenheid beant woord. Eisenhower zei, dat de aanhangers van Taft minderwaardige middelen gebruikten, om zich van de macht mees. ter te rtjaken en Taft zei. dat Eisenhower met zijn opmerkingen de sfeer in Chicago (stad waar de republikein- se Conventie gehouden wordt), verpestte.. Ai, ziet hoe zij elkander lief hebben Enscenering Coppi en Bartali had den weer eens ruzie. Het liep in de thans toeren de Tour de France de spuigaten uit. Maar nlotseling scheen de haat in liefde te veranderen, hoewel dat meestal an dersom gebeurd. Coppi zat in moeilijkheden en Bartali leende hem een wiel voor z'n fiets. Plot selinge vlaag van soli dariteit óf in scène ge zet? Het leek iets op het verloop van de Avro- vergadering. Vogt mocht niet aan het woord ko men. Zijn zoon kreeg geen toegang tot de ver gadering. De \*>orzitter was, schreven de kran ten, „medogenloos" in zijn vergaderingstech niek. Maar aan het ein de kreeg Vogt een reu- zespeech. Het speet de voorzitter, dat hij weg ging, hij had zich on sterfelijk verdienstelijk gemaakt en de Avro zóu em nooit vergeten Waarop Vogt zei, dat de voorzitter hem niet goed behandeld had, hem soms hét bloed onder de nagels vandaan haalde, maar dat hij, Vogt, zelf ook fouten had gehad en hij bedankte ieder een! Zelfs de voorzitter kreeg een hand. Vogt verliet de vergadering als eeti slaapwandelaar, lazen wij ergens. Dat klopt dus met de come- die. Het was allemaal erg onwerkelijk.... Na de stembus! Twee propagandisten, natuurlijk van de K.V. P. ontmoetten elkaar op Donderdag 26 Juni. „Man, doe niet zo be- dreesd", zei de een te gen de ander. „Och, zei de ander, „wat kan mij het verrommen" Demi farm Er is, naast de Kom- inform, een nieuwe communistische camou flage-beweging ontstaan, waarvan de militaire medewerker van het „Algemeen Handelsblad" melding maakt. Het is de Demiform, een in ternationale commursis- DE EMANCIPATIE VAN DE VROUW schrijdt voort. Men wil nu ook al een vrouw in het kabinet van Nederlandse ministers. Tot nog toe was dit alleen voor HerenEr zal, als het plan van juffrouw Tendeloo doorgaat, een aparte deur voor Dames moeten bij komen Wij zullen aan het idee moeten wennen. Reeds heeft men de gedachte geopperd, dat het net iets voor juffrouw Marga Klompé zou zijn. In Amerika zullen ze dan wel zeggen, dat het natuurlijk weer om de „klompe" gaat. Marga komt gelukkig niet uit Volendam, dat zou Volendam wel willen. Nou nog de kaas en de windmolens. De kaas laat Marga vast niet van haar brood eten. In de politiek vecht je soms wel tegen windmolens. Intussen is het zover nog niet. Gelukkig. Want de K.V.P. heeft verzuimd, Marga een aangewezen" zetel te geven, en er is dus voor haar geen plaatsvervangster tische beweging, die valse berichten de wereld inzendt (het befaamde rapport van Fechtelerl), berichten dementeert (tegenspreekt), enz., kortom, het doel van de Demiform is. „dat nie mand meer moet weten, waar hij aan toe is, zo dat tenslotte niemand een ander meer ver trouwt." Deze Demiform speelt ook een rol in de beruchte kwestie van de beschuldigingen der bac- teriënoorlog, welke door de Amerikanen (of de troepen van de V. N. in Korea) zou worden ge voerd. In een pas ver schenen „Documentatie" wordt nu beweerd, dat „Chinezen, die in hun dikke winterkleding en in hun huizen en krot ten volkomen vertrouwd zijn met ongedierte, vooral vlooien, plotse ling als een merkwaar digheid constateren, dat ergens per vierkante meter in de sneeuw, goedgeteld o.a. tien vlooien voorkomen, een paar uur; nadat over dat terreingedeelte een Amerikaans vliegtuig heeft gevlogen". Dat verschijnsel wekt dan zodanig hun wantrou wen op, dat deze anal fabeten onmiddellijk denken aan een „bacte- riënoorlog", waarvan zij waarschijnlijk echter nog nooit eerder hebben ge hoord. Er is dan plot seling een volledig-uit- geruste medische dienst aanwezig, waarvan men vóórdien in heel China of Korea het bestaan niet kende. Met derge lijke absurditeiten pleegt een „wetenschappelijke" documentatie de inter nationale wereld zand in de ogen te strooien. Maar wanneer in de Veiligheidsraad wordt voorgesteld, een neu traal onderzoek te laten instellen, dan spreekt Rusland zijn (49e) veto uit Steeds hoger Dr. Edouard Wyss- Dunant, de leider van de Zwitserse expeditie, die op 300 meter na de top van de Mount Everest heeft bereikt, vertelde aan de pers, dat deze hoogste berg ter wereld steeds hoger wordt. Hij w« aanvar. kelijk genoteerd op 29.083 vpet, later werd dat 29. 241, en thans zou het al 29.610 voet zijn. Het gaat ook met de Mount Everest steeds „crescendo"! Apart De z.g. „apartheids politiek" van minister Malan in Zuid-Afrika wordt zo streng mogelijk doorgevoerd. Een Schots meisje van 20 jaar kwam naar Zuid-Afrika, om te logeren bij een neger- familie in Kaapstad. Zij had met een dochter van deze familie lange tijd gecorrespondeerd. Zij mocht echter het Kaapse land niet bin nenkomen. omdat de heersende machten de rassen gescheiden wil len houden. Het arme kind had ongeveer twaalfduizend mijl af gelegd en kon ónver- richterzake huiswaarts keren! Vova Ruim duizend voor malige Nazi's zijn in Kassei bijeengekomen, op de plaats, waar voor dien hun concentratie kamp stond. Zij hebben aan de regering van West-Duitsland verzocht, het hun gedane „on recht" goed te maken! Zij willen zich weer ac tief ja, ja, er stond „actief"! in dienst stellen van volk en va derland. Modern Een radio-technicus had ruzie met een buur man en -vrouw. Nou, eerlijk gezegd, de vrouw van de technicus was er ook bij. Twee echtparen dus in' het geweer. Het gebeurde in Wellington. De technicus 'dacht: ben ik nou technicus of niet. Hij had er zeker al een voorgevoel van. dat het een zaakje voor de rech ter zou worden en hij liet de wire-recorder draaien, zodat al het schoons, dat gezegd werd opgenomen werd. En 't werd voor de rechter afgedraaid. Het hleek om een vuur in de tuin te gaan en de buren hadden daar last van. Ik ben in mijn eigen tuin, zei de man en ik zal doen wat ik wil. Ik sla je met de tuinslang bewusteloos, was het wederwoord. En nog meer fraais, lawaai en gegil. Alles kon men in de rechtszaal weer ho ren. De rechter had er echter niet veel aan. vond hij en hij velde het volgende Salomonsoor- deel. Beide echtparen kregen 100 gulden boete voorwaardelijk, te beta len, als er binnen een jaar weer ruzie is Het laatste? Men weet het, de Rus sen vinden of vonden alles uit. Nu heeft Radio Moskou weer bekend gemaakt, dat het eerste straalvliegtuig uitgevon. den is door een Rus. Het eerste straalvlieg tuig vloog in Rusland weliswaar in 1940, maar een Rus. vermoedelijk Stralinski geheten, had het principe van de straaljager al in 1903 ontdekt, zou dit nu wer kelijk het laatste zijn, dat van de werelduit- vindinccn door een Rus is ontdekt??' ding van een wachtmeester voor de Krijgsraad verantwoorden. „U hebt zich schuldig gemaakt aan het zwaarste militaire misdrijf, waarop in tijd van oorlog zelfs de kogel staat", aldus de president van de krijgsraad te Velde-west. Wegens de zware oefening en het misschien minder juist optreden van anderen, wilde de auditeur militair niet de zwaarste straf opgelegd zien. Hij eiste een ge vangenisstraf van twee maanden met aftrek, alsmede verblijf in een strafklas gedurende drie maanden. De commandant van de huzaar, die als raadsman optrad betoogde, dat zijn cliënt driftig is geworden door het ontactische optreden van de 21-jarige wacht meester. Deze persoon is kort ge leden van de onderofficiersoplei ding gekomen en hij heeft nog niet geleerd om met mensen om te gaan. Hij dreigt te veel. Voorts zei de verdediger dat één maand militaire detentie te Nïeuwersluis, mede door de zeer bevredigende resultaten die daar worden be reikt, de juiste straf voor hem zou zijn. Later op de dag heeft de Krijgsraad uitspraak gedaan. De huzaar werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maan den met aftrek en plaatsing in een strafklasse voor de duur van acht maanden. De Krijgsraad be paalde voorts, dat het vonnis in deze zaak vóór de troep zal wor den „uitgelezen". POST VOOR THUISVARENDE KOREA-MILITAIREN 's-GRAVENHAGE. Post, be stemd voor de thans naar Neder land terugkerende militairen van het NDVN, behorende tot het aanvullingsdetaichement, dat op 21 Juli 1951 naar Korea is ver trokken, dient wil zij in de eerste tussenhaven kunnen wor den uitgereikt uiterlijk op 13 Juli a.s. in Nederland ter post te worden bezorgd. De adressering dient als volgt te geschieden: rang, naam en voorletters, legernurnmer. „NDVN op thuisreis naar Nederland, Am- sterdam-Schiphol-militair". De naam van de tussenhaven en het schip mag dus niet wor den vermeld. LANDELIJKE STUDIEDAGEN KATH. MIDDENSTANDS BOND Op 27, 28 en 29 Juli zal de Ned. Kath. Middenstandsbond zijn 2-jaarlijkse Landelijke Stu diedagen houden in het Klein Se minarie te Apeldoorn. Prof. Lousse uit Leuven zal spreken over het onderwerp: „De Katholieke, Middenstandsbewe ging in onze tijd tegen de achter grond van de historische ontwik keling". „De wezenlijke taak van de Kath. standsorganisatie" is het onderwerp van de les van Pater Jacobs M.S.C., terwijl Prof. Ve raart zal behandelen „De wezen lijke taak van de Kath. Vakorga nisatie". De les van Dr. Olierook heeft tot onderwerp de „Samenwerking der standen". Dr. Veldkamp spreekt over „Sociale Zekerheid voor Zelf standigen". De slotrede over het onderwerp „Herkerstening van beroeps- en bedrijfsleven" wordt gehouden door Pater Colsen. De algemene leiding van deze Studiedagen berust bij Prof. Dr. A. Ariëns, geestelijk adviseur van -v Katholieke Middenstandsbond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3