Landelijke Rijyerenigingen LTB Rampzalige gevolgen van droogte op Texel PELS' isteren Financiën en Economie R.K. HANDBALBOND in het Diocees Haarlem UW PUZZLE FEITEN MPISCH EUWS Goedgeslaagde streekwedstrijd te Ursem voor vandaag van heden Reeds voor enkele millioenen schade aan veldgewassen 'N /ennwrust. DE BEURS U kunt er beslist niet buiten! Beschouwingen rond de Bondsvergadering; een secretaresse gezocht.... 140 verenigingen met 5000 leden 16 JULI NIEUW ROOD Alkmaar Tel. 2585 Olympisch nieuws Marktberichten F. Nijman afwezig Gratis kopen! |\ILCKMANN 3de Bediende bekwaam Rest. kellner net meisje DONDERDAG 10 JULI 1952 PAGINA 5 geval hebben wij iie onlangs 10.2 sec. heeft gemaakt." mddng aannemend, ilie goede boksers?" in goed", was het et met die knaap t die ook?" ogenblik stilte en anse journalist zei, wkser van die naam Rus legde toen uit: die grote vent. Hij Louis, maar die is kwam men te spre- etbal. Amerikanen goed vroeg de Rus. >rd was, dat de Ame- het voetbal, dat in Rusland wordt ge- zo bijzonder zijn. ;eerde de Rus snel ende ogen, „dan ika dus verslagen de voorronde." eel goed mogelijk", rikaanse antwoord, t zal Hongarije met loen? Het Hongaarse e onlangs tegen de betere indruk dan oensolub." iren zijn heel. goed", Toen dacht hij even ïlgde: „En toen het Etal uit Moskou weg- we tegen hen gelijk dcten, vertelden ze n van jullie winnen Bulgarije en Rusland n elkaar uit in de Kotka op 15 Juli.) leleefde handdruk en h nam de Rus af- inde: „Tot ziens; nis- oeten we elkaar nog na ging hij met de zicht houden op het de lading. erikanen gearriveerd. riKaanse Oiympiscue »g, pestaanue uit ou irzorgers en trainers, tuig aangekomen, oraen nog twee vlieg- deelnemers verwacnt. mderdng van Tim ildkampioen kogelsio- /hitfield (400 en 800 McMillan (1500 M.), van bless ures onder- 'inden alle athleton de conditie, h Hamilton vertelde laggevens op het vliog- hebben een goede en g. Op grond van onze s dit de beste ploeg, t naar de Olympische ben gestuurd. Wij b~- urlij'k, dat ook de rest •eld vooruit gegaan is. mom twijfelachtig^ of iel gouden medailles zullen winnen, maar ongetwijfeld goed voor men." ,e Amerikaanse oiym- g telt bijna 400 leden. en Olympische Spelen het televisiescherm. lizend gulden voor 10 lm is te duur". Het n de N.T.S. heeft ge- arende de Olympische timateriaal over deze te zenden. vaarden waaronder dit ter beschikking zou men zijn voor de NTS t aanvaardbaar. De maatschappij, die alle televisierechten heeft is slechts bereid hoog- minuten filmmateriaal ter beschikking der se televisie te stellen Ikens het bedrag van n, te betalen in Ame- ollars. Olympische vlag. rische Olympische vlag, ie sluiting van de Spe- waring is geweest bij Mayor van Londen, is er vliegtuig via Stock- Helsinki vervoerd. AmerikaRusland. lische en Amerikaanse s aan de Olympische oben elkaar in Helsinki mste maal ontmoet, loeting vond plaats ln waar de Amerikaanse che jachten naast el- in. i gingen de equipes aan te trainen. De Russen ir de Amerikanen, de m naar de Russen, maar :ei een woord. •am luidde: tot mijn leedwezen ge- u een vreselijk ongeluk Het aanslaan van de id geweldige explosie waarschijnlijk door 'n fout bij het mengen ische stoffen. Sabatier liddellijk gedood. Bré- vensgevaarlijk gewond. »en nadere berichten. Lefel, secretaris. vouwde het telegram het in zijn zak glijden, ij in het vuur bleef sta- loorde of zag schijnbaar de kellner toen deze whiskey binnenbracht, k zich niet meer in, maar onafgebroken voor zich bleef hij zitten terwijl •eeds meer dan een an- ur zijn kamer verlaten toen enige ogenblikken zijn deur werd geklopt hij zich niet. De man deur aarzelde niet lang, vde deze open en trad ïen. denavond mijnheer Bed- i keek op en wendde ;zaam om. Ondanks zijn e wezenloosheid had hij e op de deur wel gehoord achte Penrose te zien en van Penrose zag hij in- Skarrat voor zich staan. de man slechts Mn, ak geen woord. (Wordt vervolgd). Op het terrein van de heer de Koning aan de Molenweg te Oterleek kampten de afdelingen van de L.T.B.-ruiters op sportieve wijze om de kampioenschappen van Noord-Holland. Onder een stralende zon en op een uitstekend verzorgd terrein was het voor de ruiters een festijn en niet minder voor de paarden, jammer, dat een klein ongelukje oorzaak was, dat mej. Groot uit Ursem niet meer mee kon rijden. Het prachtige damesviertal van Ursem kon daardoor niet meedingen in de viertallen-dressuur. In de morgen werden de indi viduele dressuurnummers ver reden. De prestaties in beide klassen waren heel goed, hoewel bij enkele ruiters de verzorging van het tuig nog ietwat te wen sen overliet. Vergeleken bij vorig jaar kon zeker worden gezegd, dat de vooruitgang in Noord-Hol land wat rijkwaliteit betreft reus achtig is. DE UITSLAGEN VAN DE KLASSE N voor individuele dressuur bleek na uitspraak van de jury: Kampioen voor Noord- Holland J. Duin van „St. Maar ten" te Schermerhorn met „Puck" 105i/ pnt., 2 J. Rotteveel, „St. Willibrord Heiloo met „Irene" 99/ pnt.; 5 P. v. Saase te Scher merhom met „Theson" 981/ p.; 4 mej. L. v.d. Bijl „St. Bavo" te Ursem met „Cherry" 93 p.; 5 N. vd. Bijl te Oterleek met Maai- kes" 91 p.; 6 J. Vlaar, „St. Joris" Beemster met „Spanjaard" 91 p. De jury bestond uit de heer A. P. de Boer te Rotterdam, assis tent de heer W. Duineveld te Lisse. VOOR DE KLASSE G fungeer de als jury de heer C .van Schie te Haarlem, assistent de heer Th. L. van Son te Hazerswoude. Uitslag: kampioen in Noord- Holland de heer J. van Saase, „St. Maarten" te Schermerhorn niet „Karei" 90 pnt.; 2 mei. M. Veltboer, „St. Bavo" te Ursem met „Frank" 89 p.; 3 Ant. Hun nekink, „St. Willibrordus" te Heiloo met „Truus" 88 p.; 4 mej. Rie Groot te Ursem m. „Egusta" 85 p.; 5 Y. Swart „St. Willibrord" te Heiloo met „Paul" 84 p; 6 J. de Wit „St. Willibrord" met „Juliaan" 81 p. Middagprogramma Nadat de heer G. v.d. Bijl te Oterleek, voorzitter v. d. streak Noord-Holland, de aanwezigen had verwelkomd speciaal de Z.E. heer pastoor van Ursem, de bondsvoorzitter de heer J. Th. v. Saase en de burgemeester van Ursean de heer J. Nolet, legden de viertallen de proeven van be kwaamheid af. Over het alge meen werd goed gereden met uit zondering van een enkeling die de discipline niet voldoende in acht nam. Uitslag: kampioen viertallen Noord-Holland „St. Willibrordus" Nr. 49 Horizontaal: 1. Deel v.d. Bijbel 3. langwerpig rond 7. voorzetsel 9. voorzetsel 11. belofte 12. tenen mandje 13. trage 15. kort ogenblik 18. soort aap 21. hemellichaam 23. schrijfbehoefte 25. bijwoord 26. heilige 27. de onbekende 28. rivier in België 29. niet vroeg 32. inwendig orgaan 34. soort sport 37. ijle 38. geneesheer 40. kledingstuk 41. eerste vrouw 43. Europeaan 45. voorzetsel 46. luister 47. zoals de akten getuigen. Verticaal: 1. Voorzetsel 2. onbep. telwoord 4. deel van een vogel 5. als eerder 6. stand der edelen 7. voorzetsel 8. voegwoord 10. lekkernij 12. boon (eng.) 14. afzichtelijk wezen 16. insect 17. made der langpootmug 19. pers. vnw. 20. vorm van stampen 22. vogel 24. vervoermiddel 30. pl. in Duitsland 31. lidwoord (fr.) 33. tegen 35. kleur 36. weg met bomen 37. inhoudsmaat 39. sportterm 40. onmeetbaar getal 42. familielid 44. dwarshout. Oplossing No. 48 Horizontaal: 1. ol; 2. pas; 5. pal; 6. els; 7. ar; 8. tree; 11. kloek 14. Haarlem; 17. na; 18. ed; 19. elan; 21. dr; 22. fa; 23. on; 24. eb; 25. fr.; 26. eitser 29. verteren; 32. node; 34. Aneta; 35. er; 36. eg; 37. ed; 38. mal; 39. nel; 40. re. Verticaal; 1. ontheffen; 2. peer; 3. al; 4. ss; 5. pro; 7. al; 9. radar: 10. ea; 11. kma; 12. ende; 13. kar bonade; 15. lente; 16. el; 20. noren; 23. oever; 27. sr.; 28. étage 30. re; 31. eter; 33. del: 36. en Helioo met, 76/ p., 2 „St. Maar ten" Schermerlïorn met 751/ p.; 3 „St. Michael" Zuidervaart met 68 p. Jury: A. P. de Boer en C. van Schie. DRESSUUR ACHTTALLEN. Door enkele afdelingen werd dit nummer heel goed gereden. In dien in Noord-Holland nog wat flink geoefend wordt, dan zal zeer zeker het Noorden een kans maken om op de nationale kam pioenschappen met een achttal uit te komen. Ook hier bleek weer eens goed, dat het nood zakelijk is, dat alle ruiters ge regeld oefenen. Juist die ruiters welke niet op de wekelijkse oefe ningen verschijnen brengen veel schade aan het geheel van een achttal. Na voor de jury de heren A. P. de Boer en C. van Schia te zijn verschenen, kon als eindresultaat worden vastgesteld: 1 „St. Willi brord" te Heiloo met 81 p.; 2 „St. Bavo" te Ursem met 791/ p. In het nummer „Klavertje Drie" oogstte de afd. „St. Willi brord" groot succes. De eenheid was prima, zowel wat paarden als ruiters betreft. De prijs werd dan ook veroverd door déze rui ters van Heiloo. Onder leiding van paradecom mandant de heer De Jong uit Ursem werd daarna de grote parade verreden. Na het zich presenteren aan de tribune werd het „Wilhelmus" gezongen. Op enthousiaste wijze maakte de heer De Boer de prezen en uit slagen bekend, en onder hartelijk applaus reden de winnaars, rui ters en amazones, een ererondje. GROEPSPRINGEN Op h-t terrein van dit nummer moet nog hard gewerkt worden in verschillende afdelingen. Het springen op zich was over het algemeen nog te ongeoefend. Af en toe leek het of dat de rui ters het maar waagden. Ondanks dat waren er toch verschillende duo's welke een keurig parcours reden. De uitslag was Y. Swart en A. Hunnekink ,,St. Willibrord" met Paul en' Truis, 2 fouten; 2 A. Veldt en J. Rotteveel van dezelfde vereniging met Juliana en Irene, 4 fouten. INDIVIDUEEL SPRINGEN Ook voor dit nummer lag dc situatie als bij het vorige, terwijl bovendien te traag werd voor reden bij de jury. Uitslag: 1 H. Veldt met „Juliana", 2 P. Rotte veel met „Frans"; 3 J. Rotteveel met „Irene", resp. van de „St. Willibrord", „St. Michaël" te Zuidervaart en „St. Willibrord". Te circa half 7 bedankte de voorzitter de ruiters, de heer De Koning en zijn vrouw voor het gratis beschikbaar stellen van 't terrein en de gastvrijheid, en tot slot alle aanwezigen. Met voldoe ning mocht hij constateren, dat zeker kon worden teruggezien op een geslaagde streekdag. Tot slot wekte hij de ruiters op om voor al veel te oefenen voor het grote Bondsooncours van de L.T.B. op 26 Juli te Lisse. Prijzen werden beschikbaar ge steld door: Melkfabriek „Prin ses" te Ursem en fa. Ranzijn tc Heiloo. Euraz heeft verlies ruimschoots ingehaald De N.Vi Handelmaatschappij Europa-Azië (Euraz) heeft over 1951 een winst behaald van f397.363. Hieruit wordt allereerst het verlies van het vorig jaar ad f277.288 afgeboekt, waarna een dividend van 6 pet wordt voor gesteld. (Vorig jaar werd 6 pet uit de dividendreserve uitge keerd). Het verslagjaar wordt bevredi gend voor de vennootschap ge noemd. De industriële bedrijven te Djakarta en Surabaja waren het gehele jaar volledig in bedrijf. In Indonesië moest tijde lijk van een bankcrediet gebruik worden gemaakt, doch thans is de liquiditeit aldaar geheel her steld. De marktprijzen voor textiel- goederen in Indonesië liggen nog steeds zeer laag en gedeeltelijk onder de buitenlandse vervan gingswaarde. Het is derhalve niet goed mogelijk bepaalde verwach tingen voor de toekomst van de importbedrijven uit te spreken, aldus het verslag. Productie van Pradjekan was teleurstellend Ondanks de vlotte campagne en de beperkte rietbranden is de productie zeer teleurstellend ge weest, aldus het verslag van de N.V. cultuur-maatschappij „Prad- jekan-Tangarang" over 1951. De directie wijt dit aan het gedwon gen late campagne-begin, waar door het riet afstierf, hetgeen zich verergerde naarmate de campagne vorderde. De lage riet productie is slechts zeer ten dele gecompenseerd door een hoger rendement. De Java-suikeroogst 1951 heeft slechts 426.000 ton bedragen, het geen juist toereikend is om de tegenwoordige binnenlandse be hoefte te dekken. De verkoop geschiedde wederom door de „Nivas". Als gemiddelde op brengst is 155 rp per quintaal aangenomen. Hoewel de winst een hogere transfer zou toelaten, is slechts vergunning aangevraagd voor 3.000.000 rupiah. Door de stijgen de kostprijs is een groter werk kapitaal vereist, waarvoor een deel van de winst in Indonesië moet worden aangehouden. Voor- (Adverten tie) Zwaarmoedige gedachten, tobberij JL", •"Sstflevoel verdrijft U door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Vermetel vertrouwen De boeren en pluim veehandelaren in de om geving van Harderwijk hebben de goede gewoonte verkochte kippen door de koper zelf uit het hok te laten halen, wanneer het deze zo eens uitkomt. Maar tussen September en April heeft A. ter H. daar lelijk misbruik van gemaakt, want telkenmale nam hij een paar kippen extra. In totaal waren dit 140 stuks, die een waarde van ongeveer f 400.ver tegenwoordigen. Zeven boeren waren het slacht offer van hun eigen tra ditie, bovendien de vader van verdachte. Dank zij het gunstige rapport kwam de jeugdige Har derwijker er af met drie maanden voorwaardelijk, f50.boete en het verbod om de eerste twee jaren het beroep van pluimvee handelaar uit te oefenen. gesteld wordt een onveranderd dividend van 14 pet en f220. per bewijs van oprichtersrecht. Lager dividend Ned. Vlas- spinnerij De N.V. Ned. Vlasspinnerij te Tilburg heeft 1951/52 afgesloten met een winst van f281.972 (f444.034). Voorgesteld wordt een dividend van 8 pet (vorig jaar 10 pet). De grote achteruitgang in de binnenlandse afzet kon gedeelte lijk worden opgevangen door een verhoogde export. In toenemende mate wordt echter belemmering ondervonden van allerlei be schermende maatregelen, die de regeringen van importerende landen nemen, ten bate van de inheemse industrie. De directie acht de houding van de Ned. overheidsinstanties in tegenstel ling hiermede, zeer teleurstellend. Het gebruik van linnen voor de fensiedoeleinden wordt in Ne derland vrijwel volledig geweerd. Ook in oudere gevallen werd tot nu toe een volledig ontbreken van medewerking ondervonden, aldus het verslag. Onveranderd dividend Veenen- daalse Stoomspinnerij Het vorige jaar heeft, wat pro ductie en omzet betreft, de ver wachtingen overtroffen, aldus de directie van de Veenendaalse Stoomspinnerij N.V. in haar jaar verslag. Dat dit niet tot uiting gekomen is in het saldo der ex ploitatierekening, is te wijten aan de verlaagde winstmarges. In 1952 vertonen deze neiging ver der in te krimpen. Een verdere inkrimping van de handel in textielgoederen zou de directie kunnen dwingen tot productie beperking over te gaan, doch zij meent reeds enige opleving te bespeuren, voornamelijk op de nog vrije exportmarkten. Het saldo der exploitatiereke ning bedraagt f 1.079.018 (1.533.046). Na diverse voorzie ningen wordt een onveranderd dividend van 9 pet voorgesteld. OLIEWAARDEN BLIJVEN VAST AMSTERDAM, 9 Juli. Van daag is de handel in stockdivi denden Kon. Olie begonnen. Hoewel de omzetten ter beurze de laatste tijd niet onbevredigend zijn, deed de activiteit vandaag bij opening weer voor-oorlogs aan. Er vormden zich drie grote hoeken, al. in aandelen Kon. Olie, in de obligaties en in de stockdividenden, waarin het ge schreeuw na de „ping" van kwart over één niet van de lucht was. Als eerste notering kwam f 63 voor de stockddvidenden uit de bus, de aandelen golden 315 pet., hetgeen geheel met elkaar in overeenstemming is, daar 50 stockdividenden één aandeel vor men. Na de eerste tape luwde de drukte, doch de gehele mid dag werd behoorlijk zaken ge daan, tussen 314316 voor de aandelen en f 62.7563.25 voor de stockdividenden. Al met al betekenen deze prijzen in ieder feval een verbetering van circa punten op basis van de slot- notering van gisteren, toen Kon. Olie 325 gold inclusief 9 pet. con tant en 2 pet. stockdividend. De converteerbare obligaties trokken vandaag aan van 11 li/ tot 113/. In de andere hoeken was de stilte vandaag opmerkelijk. Al leen de Scheepvaartsector bood af en toe nog enig teken van leven, waarbij voornamelijk aan delen en stockdividenden Scheep- vaartunie werden verhandeld. In doorsnee was de stemming hier prijshoudend. De industriemarkt bleef eveneens goed op peil, doch de uitschieter van vijf punten, die AKU gisteren te zien gaf, werd vandaag voor bijna de helft te niet gedaan. Bij de cultures vielen aandelen HVA enigszins uit de toon. We gens incidenteel aanbod kwam de koers vam 97/ op 95. Suiker en rubberwaarden zo goed als onveranderd. Zowel de gulden- als de dollarbeleggingen lagen vandaag iets zwaarder. fAdvertentie Nu is hel tijd om een fles vruchtenlimonadesiroop in huis te nemen. Wat U ddar een plezier van be leeft1 Echte vruchlenlimo- nade valt bij iedereen in de Smaak en 't is een wijze huisvrouw, die een fles bij de hand heeft. De Gruyter biedt de keuze uit sinaasappel en fram bozen-bessen. van f 1,50 per fles, als U het aller beste wilt hebben. Maar er is ook Grenadine en sinaas appel van slechts 1.10. Beide soorten worden met een cassabon voor 10 korting verkocht. De Gruvter maakt het U dus wèl voordelig! 520710 JAN VAN ROESSEL zal. nu hij verklaard heeft amateur te willen blijven, behoren tot de spelers, die naar het Olympisch voetbaltournooi worden afge vaardigd, aldus is door het be stuur van de K.N.V.B. besloten. EISENHOWER heeft een be langrijke overwinning behaald, doordat de republikeinse partij conventie zich heeft uitgesproken ten gunste van de 17 leden tel lende delegatie van aanhangers van de generaal uit Georgia. Ook is het besluit om de delegatie van Texas te splitsen ongedaan gemaakt. Voor de eerste maal heeft Eisenhower nu de leiding. Een niet-officiële schatting geeft Eisenhower 501 en Taft 485 can didates IN NIEUW SCHOTLAND zijn Woensdagavond door een ontplof- ploffing in een mijn bij Glacé Bay zes mijnwerkers om het leven gekomen. De explosie deed zich voor op een diepte van 360 meter. EVA PERON, de echtgenote van het Argentijnse etaatshoofd is opnieuw door haar artsen on derzocht, die verklaarden, dat haar toestand momenteel niet be vredigend is en haar dan ook absolute rust hebben voorge schreven. BIJ EEN GRÖTE BRAND te Hollywood ziin dé studio's van de filmmaatschappij „Warner Brothers" over een oppervlakte van acht hectare verwoest. Het vuur sloeg over naar gebouwen aan de andere zijde van de Los Angeles-rivier. Hier brandden een hangar vol vliegtuigen en een loods van de spoorwegen met tien rijtuigen uit. DE „PRINS ALEXANDER", een 2322 ton metend Nederlands schip is by Zuid-Engeland in aanvaring gekomen met de „NO Rogenaes". De passagiers en de bemanning v. d. „Prins Alexan der" zijn aan boord van de „NO Rogenaes" overgenomen. DE KAPITEIN van het Duitse s.s. „Falkenberg" wordt vermist. Het Duitse schip seinde, dat langs de Nederlandse kust tussen Zandvoort en Hoek van Holland ziin kapitein is verdwenen. Alle schepen ziin verzocht naar de vermiste uit te zien. f Advertentie EEN VAN DE EERSTE wer kers in de R.K. Handbalbond in het Diocees Haarlem is Mej. C. Arnaud de Calavon, de secre taresse. Het secretariaat van de bond in het Diocees Haarlem, dat het grootste van het land is en 140 verenigingen onder zich heeft met 5000 leden, heeft de secreta resse meer nodig dan een uurtje in de week. Het woord „ontstel tenis" is niet te groot om de schrik uit te drukken, die het bestuur beving, toen Mej. Arnaud te kennen gaf, dat het haar onmo gelijk was nog langer deze func tie te vervullen. Op de jaarver gadering, die dezer dagen in Am sterdam werd gehouden, werd door dit bedanken van Mej. Ar naud punt tien van de agenda het moeilijkste: verkiezing van een secretaresse. Niemand had zich gemeld en ter vergadering meld de zich ook niemand, zodat de Diocesane Bond zonder ecreta- resse zit en het Dag. Bestuur ge machtigd werd een candic jat te zoeken. In een jonge organisatie, die de zesde jaarvergadering houdt loopt nog niet alles gesmeerd. Alles moet groeien en in die groeipe riode zijn er moeilijkheden te over. Zonder overdreven optimis tisch te zijn, kon voorzitter Dorp- mans in ziin openingsrede echter toch allerlei hoopvolle geluiden laten horen en kwistig zijn dank uitstrooien over de vele functi onarissen die dag en nacht in de weer zim om de bond nog groter en sterker te maken. „De bond groeit en we gaan de goede kant uit. Het spelpeil kan de vergelijking met de neutrale bond doorstaan en is speciaal na de instelling van de Diocesane hoofdklasse met reuzen sprongen omhoog gegaan," verklaarde de heer Dprpmans. Hij moest helaas constateren, dat de Handbalbond met zijn 3500 vrouwelijke leden geen ustem" heeft in de vrouwe lijke jeugdbeweging, waar wel eens een verkeerd begrip heerst over het werk van de Handbal bond. Op ideëel gebied zijn er eveneens nog moeilijkheden, gro tendeels veroorzaakt omdat het technisch werk nog zo ontzettend veel tijd vraagt. Maar over het algemeen kan men dubbel en dwars tevreden zijn. Enige punten van de goedge vulde agenda: het organiseren van het landelijk kampioenschap werd aan het diocees Haarlem op gedragen. De wedstrijden zullen 27 Juli te Noordwijk gehouden •worden, in de vorm van een één- daags tournooi. Voorts werd be paald dat tot 15 Augustus, zo no dig, nog leden van de bondssta ten kunnen worden geschrapt, daarna absoluut niet meer. De protestcommissie, tevens commis sie van beroep werd herkozen, terwijl het Dag. bestuur voorlopig zal fungeren als eventueel com missie van beroep in strafzaken voor de Diocesane hoofdklassen, omdat 't wedstrijdreglement hier in niet voorziet. De indeling van de Diocesane klasse dames en heren bracht nog al wat discussie, Tenslotte werd besloten, dat óe districten Rotterdam, Den Haag en Am sterdam op 12 Juli in Den Haag bijeen zullen komen om de kwestie nogmaals te bespreken, voor wat de herenklasse betreft. Voor de Diocesane klasse dames werd bepaald, dat drie groepen hoofdklasse zullen worden ge vormd: Noord, Midden en Zuid. De drie kampioenen spelen op neutraal terrein op één dag een halve competitie om uit te maken wie Diocesaan kampioen is. Het district dat hiertoe niet wenst mede te werken, zal ook geen enkel recht kunnen doen gelden op het Diocesaan kampioenschap. De Beker- en Lauwertakwedstrij den zullen voortaan op zo'n (Advertentie) datum beginnen, dat vóór het gesloten seizoen redelijkerwijs alles klaar kan zijn. Deelneming zal slechts openstaan voor die verenigingen, die van de compe titieleiding daarvoor toestemming hebben gekregen. De bond groeit en is een sie raad aan de kroon van de Lan delijke bond. Maar toch zeide kap. Tuin, de geestelijk adviseur voor de damesleden op de dis- trictsbestuur deren: „Niet alleen moeten we een open oog hebben voor het werk in de districten en we zijn al heel dankbaar voor al hetgeen daar gepresteerd wordt: er moet ook gewerkt worden naar boven, zodat de districten samen een hechte Diocesane bond vor men. Men ^al bereid moeten zijn, een goede werkkracht uit het district af te staan aan het Dio cesaan bestuur. Anders zou men over enige tijd slechts een prach tige -grondslag zien, waarop ech ter geen gebouw staat. TEXEL. Wanneer de droogteperiode nog langer zal duren, zal zij voor de parel der Waddeneilanden funeste gevolgen hebben. Aldus is thans reeds de conclusie van vele autoriteiten, veehouders en landbouwers. De schade aan veldgewassen wordt nu al geraamd op enkele millioenen guldens en zal groter worden, iedere dag dat de droogte zal aanhouden. De laatste behoorlijke regenval is op 7 April j.l. geregistreerd en wat daarna aan regen is opgevangen is geweest als de bekende druppel op de gloeiende plaat. Het ergste zijn er de veldge wassen in de polders „Eierland" en „Prins Hendrik" aan toe, terwijl wat de drinkwatervoorziening betreft Oudeschild met de grootste moeilijkheden heeft te kampen. Zo ooit, dan zijn thans de pro blemen rond de waterleiding zeer acuut geworden en daarmede is burgemeester C. de Koning het volkomen eens. Maar eerst zullen de betreffende rapporten moeten worden afgewacht, voordat defi nitieve conclusies kunnen worden, getrokken. Verschillende boeren in de Eierlandse polder hebben reeds een schade opgenomen, die per bedrijf twintig- tot dertigduizend oegint de aflevering van Het heerlijke zacht-frisse distillaat van volrijpe rode bessen. Reeds nu noteren wij gaarne uw order. DE f25.000.— 's-GRAVENHAGE, 10 Juli. in de 516de Staatsloterij, vierde klasse, tweede lijst is op nr. 20892 gevallen f 25.000.—. De fakkel. De Olympische fakkel, die van de berg Olympus onderweg is naar Helsinki, is in Tornio, aan de Finse grens, gearriveerd. Tijdens een korte pplechtigheid op het sportveld werd de vlam vermengd met het vuur van een fakkel, die Maandag bij de Poql- cirkel aan de stralen van de mid dernachtzon is ontstoken. Vervolgens klonk het Olym pisch signaal en vertrok de eer ste van de 1562 Finnen, die de fakkel naar Helsinki zullen dra gen, waar de O.S. op 19 Juli worden geopend. Roemenië. Roemenië zal 240 athleten af vaardigen naar de Olympische zomerspelen te Helsinki, heeft 't Roemeense communistische dag blad „Scanteia" medegedeeld. 6 PERSONEN VERDRONKEN BRUSSEL. Tijdens een hevig onweer zijn Dinsdag bij Verviers zes arbeiders, die aan een stuw dam werkten, door de watermas sa's meegesleurd. Hun lijken wa ren gisteren nog niet gevonden. Vijf hunner waren Italianen, de zesde was een Belg. ALKMAARSE EXPORTVEILING ALKMAAR, 9 Juli: aardappe len 850-1250, drielingen 6.50 1100, sla-bonen 3500b800, snij bonen stm 22003500, peulen 20006500, alles p. 100 kg; kom kommers 8002300 per 100 stuks; tomaten A 40005200, bonken 14003500 per 100 kg; aardbeien 130290 per slof; bloemkool 800 2300 per 100 stuks; rode kool 500750 per 100 kg, doppers 2000 —4200, tuinbonen 9002300, rode bessen 25005500, zwarte bessen 60007800, spinazie 5001700, alles per 100 kg; sla 200950 per 100 stuks, postelein 500800 per 100 kg, andijvie 500900, rabar ber 6501850, bieten 8001500, bospeen 8002300 per 100 bos, waspeen 8002400 per 100 kg, bos uien 60601900 per 100 bos, soepgroenten 200750, peterselie 200—650. HEILOO, 9 Juli Aardbeien 1.402.30, rode bessen 0.801.60, zwarte bessen 1.501.80,, kropsla 0.020.07, peulen 0.210.38; doperwten 0.260.44, tuinbonen 0.090.18, sperciebonen 0.61 0.70, wortelen 0.110.18. poste lein 0.0.70.11, komkommers 0.13—0.17, 2e 0.08—0.11. 0.090.16, bloemkool le soort BEEMSTER, PURMEREND Aard.: Schotse muizen 1013:60; kl. aard: Schotse muizen 4.50 9.60; slabonen m. dr. 40; slabonen z. dr. 4253; stamsnijbonen 33 49; tuinbonen 910; bl. blauw schokkers 1435; komkommers 22—38; tomaten A 5665; bloem kool 831; rode kool 1014; spi nazie 1029; postelein 21; sla 2 8.50; andijvie 58; rabarber 5 10; rode bieten 412; bospeen 15 29; waspeen 21—23; uien 9 16; rode aalbessen 251.28; klap bessen 1651; perziken 618; frambozen 68—96; aardbeien 60 1.24. WARMENHUIZEN 34.700 kg Aardappelen: eerstelingen 9-90 10-70; grove 8.208.40; drielin gen 10.1010 20; kriel 4.604.70; doré 13—13.20. LANGEDIJK 130.000 kg Aard. eerstelingen 10—11.60; doré 10.40 13.90; blauwe eigenh. 12.30 12-90; saskia 9.90—10.60; grote 8.108.80; drielingen 910.10; kleinen 7—9.10: 15000 kg rode kool 5—6.20; 3000 kg gele kool 6.90—8.20; 8000 kg bloemkool A I 17.10—34.80; B I 8—16.10; 900 k tomaten A I 4146; B 4043; C 31—34; 1000 kg bieten A 58. WOGNUM 22.500 kg Vr. Aard. middel 9.4010.30; grove 88.10; drielingen 7.20 8.30 rode eerste lingen 13-6013.80; bl. eigenh. 13 i3.ior OBDAM 15.000 kg grote aardappelen 9.4010.20; puk 9.10; 36,000 kg grove 88.50; doré 8.80; 700 kg drielingen 7.408.70; 200 kg kriel 3.404.30. NOORD SCHARWOUDE 102.000 kg aardappelen, eerste lingen 10—11.50; rode eerstelin gen 13.40—14.10; doré 12.40; eigenheimers 14.7016; bl. eigen heimers 13.2014; bonken 89.50; drielingen 7.909.<0; 80 kg kroten A li; 50 bos wortelen 8; 12 slof aardbeien 1.882.30. AVENHORN, 9. Juli Grove schot 8—8.70; midd. 9.90—11.40: driel 6.40—9.70; rode middel 14 —14.30; grof 10.50—11; aanvoer 125.000 kg; zilvernep 38. ZWAAG, 9 Juli Vroege aard appelen 4—14; spinazie 3239; postelein 219; bieten 5—18; rode kool 5.30—9; slabonen 51— 70; snijbonen 46—82; tuinbonen 1318; doperwten 2940; peu len 1166; tomaten 16—50; was peen 1623; bospeen 828; ra barber 5—12; andijvie 6—17; sla 27.60; bloemkool 827; kom kommer 6—18; perzik 4—25: aardbeien 46—1.22; frambozen 62 1.08; pruimen p. kg 83—1.33; per stuk 8; frankenthaler 1.93— 1.96; glorie van Zwaag 2.26—2.27, witte bessen 25; prolefic 25—52; kruisbes 754; zwarte bessen 34.70—64: netmeloen 30—85. SCHADEN, 10 Juli Lamme ren 45—75, schapen 80—125, han del matig. Vette koeien 1.20— 1.35 p.p. hoogste prijs 1060, han del matig. Verse koeien 800— 1000, handel kalm, Slachtpaarden 0.90.1.00 p. p., werkpaarden, handel matig. 1 veulen 300; lich te biggen 3545, zware biggen 45—70, zeugen 350—425, handel matig. Nuchtere kalveren 1.20 p.p. of 30—65; oudere kalveren v. d slacht 1.40 p.p. of 60—80; kippen 1—2.75, handel matig; konijnen 1—4, handel matig; jonge geiten 6—7. Staatsexamen voor muziek NOORD SCHARWOUDE Voor het staatsexamen voor mu ziek, piano A is geslaagd de heer B. J. Wolters te Noord-Scharwou de. Voordracht onderwijzer ZIJPE Door Burgemeester en Wethouders van Zijpe zijn de volgende personen geplaatst op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de o.l. school te Sint Maartensbrug (va cature Slort): 1. G. Kalverdijk te Oudkarspel; 2. J. B. Kaleveld te Den Oever; 3. R. J. Frielink te Huizen N.H, gulden bedraagt, terwijl enkele veehouders er toe zijn overgegaan een aantal koeien te verkopen, omdat zij niet voldoende voedsel meer hebben. Het gevolg van het grastekort is bovendien, dat de melkfabriek „De Eendracht" ge durende de maand Juni inplaats van de normale één millioen liter melk, tien procent minder heeft binnengekregen. Zoals steeds ver strekt de fabriek aan de bevolking water, doch in dit seizoen is deze verstrekking reeds opgelopen tot vijftig M3 per dag. Deze hoeveel heid zal nog geruime tijd kunnen worden verstrekt, omdat de fa briek het water uit de z.g. „Hoge Berg" pompt, waarin zich een zeer grote waterreserve bevindt. Bo vendien bevinden zich op het eiland nog enkele gemeentelijke pompen, terwijl eveneens ver schillende particulieren met be hulp van welpompen zichzelf en omwonenden van water kunnen voorzien. Maar, en dat is de grote zorg van vele Texelaars, autoriteiten en particulieren: een groot aantal eilandbewoners moet water ge bruiken, dat reeds brak is ge worden en dat uren moet blijven staan, om het bezinksel te kun nen verwijderen. Dat iets derge lijks tot ongezonde toestanden kan leiden, kan een ieder begrijpen. Vooral in de zomermaanden, wan neer het inwoneraantal bijkans is verdubbeld door de duizenden vacantiegangers. Oogst ln gevaar Met de veldgewassen in de pol ders „Eierland" en „Prins Hen drik" is het al heel droevig ge steld. De landbouwconsulent, de heer C. van Groningen, heeft be cijferd, dat in het huidige sta dium practisch alle gewassen '50 of meer procent verlies zullen opleveren. Dit geldt in hoofdzaak nog voor de verschillende graan soorten, o.a. ook de zaaizaden, die voor een groot gedeelte naar het vasteland worden verkocht. Bo vendien staan grote oppervlakten aardappelen volslagen verdroogd, terwijl het vlas bijna waardeloos is geworden. Op een aantal bedrijven is men er dan ook toe overgegaan ver schillende graansoorten af te maaien en in te kuilen, om aldus nog veevoeder te kunnen over houden. Men moet er bovendien niet aan denken wat er zou kunnen gebeuren, wanneer er onverhoopt ergens brand zou uitbreken. De brandweer zal dan nagenoeg machteloos staan. Hier en daar zal men het nog wel kunnen red den, doch op het overgrote deel van het eiland zal men voor de grootste moeilijkheden komen te staan. Men is nu reeds veertig jaren doende om deze problemen tot een oplossing te brengen, doch tot op heden is daarvan nog niet veel terecht gekomen. Een droogte periode als Texel die nu kent, maakt de gehele materie nog moeilijker dan in normale om standigheden het geval is. Familieberichten Zondag 13 Juli a.s. verloven zich: TINI LUTE en ANTOON SPRENKELING Egmond-Binnen, Adelbertusweg 181a Heiloo, Westerweg 411 Zondag thuis 2.305 u. Adelbertusweg 181a, Egm- Binnen Adverfentiën Arts, Alkmaar TOT 30 JULI AFBRAAK te koop Dagelijks op boerderij „Oostwijk" aan 't Zeg- lis en bij J. RUTSEN en ZN., Zd. Scharwoude, no. 100. Dit was Woensd. van 12.30-1.30 u in, beide zaken. Nu volgt van Bovendien tal van kortingen en ex tra aanbiedingen. Langestr. 22 en 23, Alkm. gevraagd bij Banket bakkerij G. SOECKER, Langestraat 39, Alkmaar Gevraagd per 1 Aug.: (talenkennis vereist) Restaurant KOEKEN BIER. Alkmaar. Aanmelden: Maandag avond a.s. van 810 u. Gevraagd: voor hulp i. d. huish. Mevr. DE VRIES, Hoorn- se Kade 6, Alkmaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5