Nieuw Eisenhower is nagenoeg zeker van de overwinning Dit jaar vertrekken er meer dan 50.000 emigranten Formateur wacht nog Weer twee dure Meteors neergestort op Schouten's ja-woord t DAGBLAD VOOR ALKMAAR veilig. (Vondel) Ontsnapping naar Engeland De kansen van Drees Onder aeloei en geiuich meerderheid voor Ike Goudkoorts in Brazilië Piloten veilig uitgesprongen Thans voorbereiding in rijkswerkplaatsen mogelijk WIE gingen emigreren? EN OMGEVING nHd Mossadeq premier Britse arbeiders tegeri wetsontwerp Marshall, schuldig, kriiaf- vijf iaar REGERING IS BIJGEDRAAID Prof. Romme's koerier kwam te laat Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.0' per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqhlad HET EEtT VAN HEDEN Pag. 1 Vrijdag J 1 Juli 1952 46e Jaargang No. 12523 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 DE KANSEN van de kabinets formateur, dr. Drees, worden tot nog toe gunstig beoordeeld. De formateur doet er blijkbaar ver standig aan, geen haast te maken en zijn nieuwe methode, om een program in grote lijnen vast te stellen, maakt de mogelijkheid van zijn succes blijkbaar groter. Althans, in de eerste fase van het overleg. Het is natuurlijk heel goed mogelijk, dat zijn methode, om zich thans tot de grote lijoen te bepalen en de uitwerking in het bijzonder aan de nieuwe mi nisters persoonlijk over te laten, later wel moeilijkheden zal op leveren, maar dat zullen we dan wel weer zien. Dr. Drees houdt zich blijkbaar voor ogen, dat er verschillende fracties zijn, die niet zo heel veel voelen voor nauwe binding van de partijen aan de regering. Dit is o.a. het geval met de Christe- lijk-Historischen en ook met de VVD, welke laatste echter, merk waardig genoeg, voorshands niet meer aan bod is voor deelneming aan de formatie! Wel is het bekend, dat o.a. ook prof. Romme al eerder als zijn mening heeft uitgesproken, dat de practijk van de laatste jaren heeft aangetoond, dat ons land steeds moeilijker te regeren valt, omdat er in het jongste verleden partijen (fracties) waren, die zich niet hielden aan gemaakte af spraken. Die moeilijkheid kan men in zekere zin ontgaan, door het aan tal en vooral de omvang van de afspraken wat te temperen. Zit men eenmaal in de boot, dan kan er toch wel een „team-geest" ont staan. Wij geloven ook wel, dat hier van toepassing zou kunnen zijn, dat „de trek al etende komt" en dat men, eenmaal in een ge vormde regering aan elkander ge wend, meer het oog zal richten op het gemeenschappelijk belang, dan op het partijbelang, dat in de onderhandelingen, welke aan de kabinetsformatie voorafgaan, onvermijdelijk een grotere rol speelt. Ten spijt van publieke en jour nalistieke nieuwsgierigheid, ver loopt de formatie nogal in'stilte. En in rust. Vooral dit laatste is een voordeel. Het verkleint de kans op dle veelal ongewenste medewerking van z.g. „mede-for mateurs", die de eigenlijke forma teur maar voor de voeten lopen. Als de geheimzinnigheid niet te ver gaat, als nl. niet de indruk gaat bestaan, dat er in stilte iets „bekookstopfd" wordt, wat zich niet met het algemeen belang verdraagt, dan moet de nu ge volgde gang van zaken worden toegejuicht. Temeer, daar de deel neming, totnogtoe, van vier par tijen, die tezamen vier-vijfde van het parlement vertegenwoordi gen, ook op dit punt wel enige waarborg biedt. Natuurlijk is er verschil van mening in de verschillende pers publicaties, al naar gelang de politieke instelling van de ver schillende bladen. Zo is het „Han delsblad", dat de uitschakeling maar moeilijk kan verkroppen, van de VVD, door eigen schuld, van oordeel, dat de stand van zaken, op grond van de herzie ning van het eerste ontwerppro- gram van dr. Drees, niet erg be moedigend is. „De kansen van slagen worden niet meer zo hoog aangeslagen", meent het blad. Andere bladen menen precies het tegenovergestelde. Zij zeggen dat de kansen niet' te laag wor den aangeslagen. Wie meent, dat dit in de grond van de zaak op hetzelfde neerkomt, kan zelfs van ons gelijk krijgen, maar hij ver- Hete dan niet, dat de manier, waarop men iets zegt („die ge- M'hickte rede") er veel toe kan rinen en dat de keuze van woor den en uitdrukkingen beheerst wordt door wat men graag al dan met wenst De laatste berichten doen ver onderstellen, dat de kansen van dr. Drees inderdaad niet ongun stiger zijn geworden en nu druk ken wij het nog maar zacht uit. De bijeenkomsten, waarin het ge wijzigde ontwerp-program, met zijn algemene punten behandeld is, schijnen over het algemeen gunstig verlopen te zijn en zelfs van de zijde van de C.H. wordt, in tegenstelling tot een liberale suggestie, dat het daar niet zo gunstig zou zijn, nu medegedeeld, dat men in deze fractie zeer te vreden is! De parlementaire redacteur van „De Tijd" vertelt ons, diat de formateur de fracties met een gematigd program tegemoet ge treden is en zelfs „dat hij met name op verschillende voor de KVP belangrijke punten deze partij nabij gekomen is." Ook zou hij, „minstens genomen, ook de A.R. met zijn program niet afge stoten hebben". Dat ziet er allemaal nogal gun stig uit. Maar het moeilijkste werk komt nog. De ministerszetels moe ten nog worden verdeeld en dan moeten de personen nog worden gekozen! Maar is het wel aan te nemen, dat de fracties en haar leiders hun bereidheid tot klaar blijkelijk medewerking zouden geven, zonder op dit punt althans „iets in hun achterhoofd te heb ben"? En zou de formateur wel zo rustig doodwerken, als hij zelf ook niet iets in zijn achterhoofd had, waarvan hij weet. dat het bij de onderhandelende partijen in goede aarde zou vallen, althans kans van slagen biedt? Waarlijk, een vier partijen- kabinet zou meer zijn, dan menig een na de eerste indruk van deze verkiezingsuitslag zou heb ben verwacht! CHICAGO, 10 Juli In de avondzitting van de derde dag der Conventie hebben de tierende aanhangers van Gen. Eisenhower een grote bres geslagen in de reeds wankelende veste van sen. Robert Taft door zich te verzekeren van de stemmen van 17 omstreden afgevaardigden uit Georgia en die van 33 uit Texas. Nadat de conventie met 607 tegen 531 stemmen het besluit van de commissie voor de ge loofsbrieven Georgia door een delegatie van uitsluitend Taft aanhangers te laten vertegenwoor digen ongedaan had gemaakt, haalden de Taft aanhangers bak zeil wat betreft Texas. Bij acclamatie werd besloten, dat Eisenhower 33 van de 38 ze tels van Texas krijgt en niet de 16, welke de commissie voor de geloofsbrieven hem toegedacht had. Waarschijnlijk zullen bij de eerste stemming voor de candi- daatstelling de stemmen als volgt verdeeld zijn: Eisenhower 514, Taft 486, anderen 110. Voor een candidaatstelling zijn 604 -stem men nodig. De uitslag van de stemming over Georgia bezorgde Taft de schok van zijn leven. Vanmorgen is de politie de grote zaal van de Conventie bin nengeroepen temidden van het helse lawaai, dat volgde op een reeks overwinningen van Eisen hower. Geloei en gejuich don derden door het grote National Amphotheatre en hij de banken AANVARING VOOR IJMUIDEN IJMUIDEN, 10 Juli Van nacht om circa één uur is even buiten de pieren van IJmuiden het Nederlandse schip „Hauler- wijk", dat op weg was van Am sterdam naar Quebec in aanva ring gekomen met het Noorse s.s. „Arcturis", dat van Stavanger naar Amsterdam voer. Het Noorse schip heeft bij deze aanvaring een groot gat in het achterschip gekregen, circa 50 cm boven de waterlijn. Het is naar Amsterdam opgestoomd. De „Haulerwijk" heeft de reis naar Canada voortgezet. GEVAARLIJK VOOR ECONOMIE BELEM Uit alle delen van het Braziliaanse Amazonegebied zijn goudzoekers, ongeveer 5.000 in getal, op weg naar de Rio Jari, waar volgens berichten rijke goudaders zijn ontdekt. De autoriteiten van de staat Para en het gebied Amara noe men de uittocht van gelukzoekers gevaarlijk voor de economie, aan gezien vele boeren en mijnwer kers, door de goudkoorts aan getast, zich op weg hebben bege ven naar het nieuwe goudland. In Belem zijn de gevolgen van de goudkoorts reeds merkbaar: de goudkoers is hier gezakt van 40 tot 32 a 30 cruzeiros per gram en de nachtelijke rust van de stad wordt verstoord door de enkele gelukkige goudzoekers, die hun aan de Rio Jari „gevonden" mil- lioenen zo snel mogelijk uitgeven. voor de vertegenwoordigers van de Staat Indiana -waren twee plaatsvervangende afgevaardigden in een gevecht gewikkeld. De overwinning met 607 tegen 531 stemmen, welke het kamp Eisenhower behaald heeft bij de strijd om de delegatie uit Geor gia, waarborgt, dat de generaal TEHERAN, 10 Juli. Dr. Mohammed Mossadeq heeft Don derdagavond besloten het pre mierschap opnieuw te aanvaar den. Hij nam dit besluit, nadat hij besprekingen had gevoerd met een delegatie van de Kamer. Verwacht wordt, dat de Sjah binnenkort dr. Mossadeq opdracht zal geven een nieuwe regering te vormen. ANTWOORD-NOTA GROTE DRIE OVERHANDIGD PARIJS, 10 Juli. In gezag hebbende kringen te Parijs is te kennen gegeven, dat de 'Franse zaakgelastigde in Moskou het antwoord van de Franse regering op de jongste Russische nota over Duitsland aan de Sovjet- Russische regering heeft over handigd. Diplomatieke kringen in Wasn- ington hebben verklaard, dat de nota naar men meent te weten een bijeenkomst voorstelt van vertegenwoordigers van de Grote Vier ter overweging van de samenstelling van een inter nationale commissie, die moet uitmaken of vrije verkiezingen in geheel Duitsland kunnen wor den gehouden. bij een vroege stemming benoemd zal worden als republikeinse candidaat voor het presidentschap. Dit is de mening van sen. Henry Lodge, de grote gangmaker voor' de benoeming van Eisenhower. John S. Fine, de gouverneur van Pennsylvania, heeft onder een storm van bijval bekend ge maakt, dat hij voor Eisenhower zal stemmen. TOT DENATIONALISATIE SCARBOROUGH. Dc Secre taris-Generaal van de Britse vak bond van spoorwegarbeiders, Fig- gins, heeft op een vergadering van afgevaardigden van zijn vak bond, die bijna een half millioen spoorwegarbeiders vertegenwoor digden, verklaard, dat zijn bond „niet alleen in politiek opzicht tegen de Renationalisatie van het vervoer zal strijden, doch ook in „industrieel" opzicht." Leiders van de Britse Labour- partij hebben Woensdag meege deeld, dat de partij in het gehele land een campagne zal voeren tegen het Woensdag bekendge maakte wetsvoorstel der regering, dat beoogt het Staatsbedrijf voor het wegvervoer weer in particu liere handen te leggen. JURY VROEG CLEMENTIE LONDEN William Marshall, radiotelegrafist van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken, is Donderdag schuldig be vonden aan het verstrekken van vertrouwelijke inlichtingen aan de Russen en het opschrijven van inlichtingen, die voor de vijand van nut kunnen zijn. De jury, die deze uitspraak heeft gedaan, Vraagt echter de uiterste clementie voor Marshall, daar zij van gevoelen is, dat hij I misleid is. Het vonnis tegen Marshall luidt: vijf jaar gevangenisstraf. BIJ DE NEDERLANDSE SOLDATEN IN JAPAN Een van de bekendste personen voor de leden van het Nederlands Detachement Verenig de Naties in Japan is de Alkmaarse Zuster Koopman, die deel uit maakt van de verple gende staf in een ge allieerd hospitaal te Tokio. Wanneer de mannen opknappen, gaan ze zich vervelen; daarom is er bij het hospitaal een goed uit geruste recreatiezaal, waar de tijd gezellig kan worden door gebracht. We zien hier Zuster Koopman met sgt. Hijum uit Ferwerd (Friesland) en kpl. Dijkmans uit Haarlem. BAARN, 10 Juli Tijdens oefeningen boven Baarn en om geving zijn vanmiddag te 10 minuten voor half vijf twee Meteor-straaljagers met elkaar in botsing gekomen en neer gestort. Men zag in de lucht de stukken van de machines in alle richtingen wegvliegen. Een der jagers is neergekomen ter hoogte van de Melm in de polder achter het Paleis Soestdijk. Beide bestuurders brachten zich met hun parachute in veiligheid. De toestellen kwamen van Soes- terbeng. De twee verongelukte straal jagers zouden volgens de eerste berichten deel heben uitgemaakt van een grpep van acht, die aan het oefenen waren. De twee toe stellen kwamen met de staart vlakken tegen elkaar aan. Aanvankelijk verkeerde men in de veronderstelling, dat de toe stellen met twee vliegers bemand waren, omdat van een der toe stellen twee parachutes neer daalden. Aan een der valscher men zweefde de piloot naar bene den en aan de tweede de uitge schoten stuurstoel. Van de andere machine daalde de piloot aan zijn parachute naar de begane gl'ond en zijn stuurstoel viel loodrecht naar 'beneden. Beide bestuurders waren ser geant-vliegers. Hun namen zijn C. Groenendijk en J. de Nijs, zo vernamen we van de luchtmacht- voorlichtingsdienst. De botsing geschiedde op 600 meter hoogte. Naar de oorzaak van het onge luk wordt een onderzoek ingesteld (Van onze verslaggever) LEEUWARDEN Over de problemen rond de emigratie, welke in het leven van een deel van ons volk zulk een diep gaande wijziging brengt, deelde de commissaris voor de emi gratie, mr. ir. B. W, Haveman, gisteren voor een aantal pers vertegenwoordigers te Leeuwarden enige bijzonderheden mede. De heer Haveman sprak in dezelfde geest ook te Groningen. Scholing in rijkswerk- plaatsen Er is e-fn principiële wijziging in het regeringsbeleid gekomen ten aanzien van de scholing van emigranten in rijkswerkplaatsen. In de toekomst zal hiertoe de ge legenheid worden gegeven, dit in In de jaren 1948 en '49 emi greerden in totaal 18000 perso nen, in 1950 21000, in 1951 37000 en in het eerste halfjaar van 1952 reeds 28500. Dit laatste aan tal als volgt onderverdeeld: Australië 7900, Nieuw Zeeland 2750, Canada 14650, Zuidwest Afrika 1800, Ver. Staten ca. 1200, Zuid Amerikaanse landen 200. Op grond van deze cijfers ver wacht men, dat de emigratie vanuit Nederland dit jaar meer dan 50.000 personen zal bedra gen. De vergroting van het aantal emigranten is dit jaar voorbereid door een administratieve reorga nisatie in de Stichting Landver huizing, waarbij het personeel is gestegen van 100 op 200 man. Een enorme menigte omringde het spreekgestoelte van de vroegere president van de Verenigde Staten, Hoover, op de Republikeinse Conventie te Chicago, terwijl vertegenwoor digers van alle Staten de naamborden op lange stokken met zich dragend langs de kathe der trokken Australië: Naar absolute aantallen gerekend namen in 1951, in volgorde van belang rijkheid, Noord-Holland, Zd- Holland, Noord Brabant en Gelderland de voornaamste plaats in. Er vertrokken 3980 katholieken, 3156 Ned. Her vormden en 1030 Gerefor meerden. Zonder gezindte 1873 personen. Canada: Naar absolute aan tallen gerekend namen in '51 in volgorde van belangrijk heid Zuid-Holland, Friesland en Noord-Holland de voor naamste plaats in: per 1000 inwoners echter komt Fries land op de eerste plaats. Er vertrokken 8451 Gereformeer den, 4407 Ned. Hervormden en 4394 Katholieken. Nieuw Zeeland: Zuid- en Noord-Holland namen, naar absolute aantallen gerekend, de voornaamste plaats in. N. Brabant steeg van 82 perso nen in 1950 tot 369 personen in 1951 en behield hiermede haar belangrijk aandeel in de zich ontwikkelde emigra tie naar dit land. Er vertrok ken 1280 Katholieken, 925 Ned. Hervormden en 261 Ge reformeerden. Zonder ge zindte 555 personen. Ook in vergelijking met de vooraf gaande jaren kan gezegd worden, dat de Katholieke bevolkingsgroep het groot ste aandeel heeft in de emi gratie naar Nieuw Zeeland. heen, toen de regering op het standpunt stond dat personen die via de rijkswerkplaatsen waren omgeschoold, niet voor subsidie bij emigratie in aanmerking kon den komen. Met de Ned. Heidemij. zijn plannen in bespreking om hen, die zich in de agrarische sector wensen te bekwamen, hiertoe de gelegenheid te geven. Dienaan gaande moet een beslissing ech ter nog even worden afgewacht. (Vervolg op pag. 3) lijnrechte tegenstelling met voor- zwemmen. Twee man overboord 's-GRAVENHAGE, 10 Juli.. Het Britse schip „BritishWarrior" heeft Donderdagavond geseind,dat twee man over bóord geslagen zijn. Het schip is bij het lichtschip Huil voor anker gegaan. Men ver moedt, dat de drenkelingen zul len trachten naar Grimsby te Toen de vliegerij nog in de kinderschoenen stond, en een vliegsnelheid van 100 km per uur de mensen angstaanjagend voor kwam, bouwde Marinus van Meel ,,De Brik". We zien hier een opname van Marinus van Meel met de S. 14, de Nederlandse straal-trainer, die hem met een snelheid die ettelijke malen de topsnelheid van cte „Brik" bedroeg, boven Nederland voerde BELGISCHE OPPOSITIE VERLAAT DE KAMER BRUSSEL, 10 Juli Donder dag heeft de oppositie van de Belgische Nationale vergadering de zaal verlaten en het zo onmo gelijk gemaakt, dat een wetsont werp aangenomen zou worden. De CVP had n.I. voorgesteld, dat wegens collaboratie opgelegde boeten in bepaalde gevallen te rugbetaald zouden worden. De oppositieleden verzochten hierop dit voorstel echter met voorrang te behandelen. Bij een stemming werd dit verzoek echter verwor pen, waarila de 104 oppositiele den de zaal verlieten. De verga dering werd verdaagd. DEN HAAG, 10 juli P.v.d.A., K.V.P. en C.H. gaan accoord met het gewijzigde ont werp-program. De A.R. wenst opheldering ten aanzien van èèn bepaald punt. De formateur achtte het nodig om aan dit punt een speciale bespreking tussen hem en de vier fractievoor zitters te wijden. Het schriftelijk antwoord var, dc C.H. kwam vanmorgen het eerst binnen. De fractievoorzitter van de C.H., de heer Tilanus, kwam het zelf brengen. Om elf uur volgde het antwoord van de A.R. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer Donker, had de formateur al telefonisch op dc hoogte gebracht. Het schriftelijk antwoord overhandigde hij om streeks twaalf uur. Zo bleef het wachten nog op het antwoord van Prof. Romme, dat door een koerier uit Overveen moest wor den gehaald. Deze dienst bleek technische hindernissen te hebben ontmoet, maar om half een arriveerde dan toch ook de verhitte motor-ordon nans met de mededeling van de K.V.P. dat het gewijzigde ont werp-program een aanvaardbare grondslag is voor deelneming aan de regering. Gistermiddag heeft de kabinets formateur een bespreking gehad met de fractieleiders Donker, Romme, Tilanus en Schouten, waarbij onder het oog is gezien het punt uit het concept-rege ringsprogram, waaromtrent van A.R. zijde nog opheldering was gevraagd. Deze bespreking duurde vijf kwartier, waarna de lieer Schou ten mededeelde, dat hij heden, Vrijdag, de formateur een defini tief antwoord zal doen toekomen In de namiddag heeft dr. Drees H M. de Koningin telefonisch in gelicht over de stand van zaken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1