GAS EN ELECTRICITEIT WORDEN DUURDER GERARD WORM'S Seizoen-opruiming Agrariërs in verzet tegen uitbreidingsplan Schoori FEITEN Zondag: ADSPIRANTENDAG bij St. Victor in Obdam Gastarief radicaal gewijzigd Minderheid van B. en W. komt weer met voorstel gezinstarief. Wat doet P.v.d.A.? AGENDA SEIZOEN OPRUIMING Ballonnetje reisde 384 kilometer MODEMAGAZIJNEN Zaterdag 9 uur Maar raad wil geen weg langs duinvoet van heden R.KHandbalbond Heilz dee PAGINA 2 VRIJDAG 11 jULI 1952 ALKMAAR Behoudens goed keur ins van de gemeenteraad, die hier de volgende week over te beslissen krijgt, zullen de gas- en electriciteitstarieven met ingang van de volgende maand worden verhoogd. De electriciteitstarieven zullen gemiddeld met 2 ct. per kWh worden verhogd. De nieuwe tarieven zullen worden vastge steld als volgt (tussen haakjes het thans geldend tarief): voor huishoudelijk verbruik en verlichting, enkelvoudig tarief 39 (35i/4); idem, vastrechttarief 11 (9); warmwaterbereiding 7i/ (6(2); kleine krachtinstallaties 18(16); grotere krachtinstallaties en verwarming 39 (3514); idem dubbel tarief 16 (14); kleinverbruikerstarief (tot 364 kWh) 36i/4 idem vastrecht 9y2 Voor deze laatste categorie wordt bii een geringer verbruik dan 364 kWh per jaar de reduc tie berekend 011 basis van een verbruik van 364 kWh per jaar. Voorts worden de vastrechtbe dragen en de meterhuren met 35 pCt. verhoogd. Voor het gastarief wordt een algehele herziening voorgesteld, volkomen afwijkend van het be staande tarief, waartegen grote bezwaren bestonden. Voorgesteld wordt: 1. een vast bedrag van 60 ct per maand; 3. een tarief van 16 ct per in3 voor de eerste 100 m3 per periode van 60 dagen; een tarief van 15 ct voor de volgende 150 m3 per periode;; een tarief van 10 ct voor de daarop volgende 500 m3 per periode en voor de verder afgenomen hoeveelheden per periode 91/ ct per kubieke meter. De verordening bevat voorts bepalingen, volgens welke het vaste bedrag van 60 ct ook ver schuldigd is voor een gedeelte van een periode of wanneer geen gas verbruikt wordt of kan wor den. Dit vaste bedrag kan voorts verhoogd worden, als de aanleg- kosten boven het normale uit gaan. Voor industriële en bijzon dere doeleinden kan de Directeur der Lichtbedrijven een speciaal tarief toepassen, bij een afname van tenminste 50.000 m3. Voor bakkersovens kan gas geleverd •worden op door B. en W. vas* te stellen voorwaarden. De verhogingen zullen ingaan met de eerste meter-opneming. Kosten stegen In een persconferentie hebben .--de Wethouder en de Directeur der -Lichtbedrijven. mi. A. Lees berg en de heer P. Wesdorp de voorstellen toegelicht. De wet houder wees er hierbij op, dat de tarieven geen gelijke tred hebben gehouden met de prijs verhoging voor andere artikelen. Zij waren bovendien nog steeds gemiddeld 1 ct beneden het dooi de Prijsbeheersing toegestane maximum. De koleniprijs, die in '39 b.v. ca f 7.bedroeg, bedraagt nu f 60.Daarbij is het verbruik van gas en electriciteit zeer toe genomen, terwijl aan investerin gen veel grotere bedragen moe ten worden besteed. Om een voorbeeld te noemen: van 1913 tot en met 1947 werd door het Electr.bedrijf voor f 1.188.000 ge ïnvesteerd; van 1948 tot en met '52 alleen al (vooral tengevolge van het ontstaan van nieuwe woonwijken) f 700.000.—. De Regering verlangt thans, dat de tarieven worden verhoogd tot een in bedrijfseconomisch zo wel als nationaal-economisch op zicht verantwoord niveau; zij be oogt daarmee een beperking van het electriciteitsverbruik. Dit betekent een verhoging tot het peil, waarop door de produc tie- en distributiebedrijven een redelijk rendement van het ge- investeerde kapitaal wordt ont vangen, benevens een voldoende opbrengst, om daaruit de afschrij vingskosten van de kapitaalgoe deren op basis van vervangings waarde te kunnen bestrijden. Uit sociale overwegingen wenst de •Regering kleinverbruikers tot 240 kWh van de verhoging uit ie sluiten. Werd de prijsbeheersing voor grootgebruik losgelaten, voor klein verbruikers werd een ver hoging met ten hoogste 25 pCt toegelaten. INK,)OPTARIEF 18 PCT. HOGER Het P.E.N., waarmee de ge meente Alkmaar met nog vijf andere gemeenten in Noord-Hol land nog steeds in conflict is over de kwestie van overname, heef tvan deze gelegenheid ge bruik gemaakt het zgn. tarief- Van Swaay te gaan toepassen, waartoe het tot dusver wegens de prijsbeheersing niet bij mach te was. Dit betekent voor de ge meente een verhoging van 18 pCt. of een meerdere uitgaaf van f 150.000.per jaar. Het ligt voor de hand, dat het gemeentebestuur hiertegen bij de Provincie protest heeft aangete kend met recht van beroep bij de Minister vvi Waterstaat en Energievoorziening. In afwachting van het resul taat hiervan, moeten de - hogere kosten van inkoop worden opge vangen door hogere tarieven. Ten einde de werkgelegenheid niet ongunstig te beïnvloeden en de leans op werkloosheid niet te vergroten, stellen B. en W. voor de electriciteitstarieven voor de industriële grootverbruikers niet te verhogen. Dat voor de winkelbedrijven niet eenzelfde maatstaf zal wor den aangelegd, zal in midden standskringen met teleurstelling vernomen worden. Wij vragen ons af, of deze categorie niet eveneens van de verhoging kan worden vrijge steld, temeer, daar er op de be groting '52 nog altijd een winst uitkering va» f 45.008 aan de ge meente is geraamd. Overigens zal dit wel de laatste keer zijn, dut een winstuitkering aan de ge meente geraamd wordt, want m het vervolg zal de winst voor investering moeten worden ge reserveerd; om dezelfde reden zal in de toekomst ook de retri butie aan de gemeente door het bedrijf wellicht komen te ver vallen. GEZINSTARIEF Voor een speciaal gezinstarief schijnt er bti het electriciteitsbe- drijf eveneens geen ruimte le zijn; er is althans geen enkel voorstel in die richting gedaan. Bij de nieuwe g'astarieven heeft de minderheid van het college weer eens een poging hiertoe gedaan. Wij kunnen daar gevoeg voorlopig een vraagteken ae zetten, omdat wjj vooralsnog be twijfelen, of de P.v.d.A., die zich op papier wel voor een dergelijk tarief heeft uitgesproken, zich aan deze afspraak met haar regeringspartner in het College zal houden. De geschiedenis van deze pe riode heeft gele'erd, dat deze fractie het altijd anders bedoeld blijkt te hebben dan zij in het gezamenlijk program heeft uitge drukt. Wij herinneren aan het Ambachtsschooldebat en aan een reedis eerder gedane poging in zake een gezinstarief, toen de P.v.d.A. op het standpunt stond, dat reeds een reductie moest wor den verleend bij het eerste kind, in welk geval nagenoeg alle ver bruikers voor dit „gezins"tarief in aanmerking zouden komen. Deze partners verstaan dus on der een gezinstarief heel iets anders dan men er onder moet verstaan; een reductie voor de kinderrijke gezinnen. Dit ver schijnsel heeft prof. Romme voor de verkiezingen ook al eens ge signaleerd en het is niet onmoge lijk, dat de P.v.d.A., die in de Regering zo graag met de K.V.P. wil samenwerken, dezer dagen haar standpunt ten deze zal her zien; waaraan dan de raads fractie zich wellicht zal confor meren. Wij wachten het af! Om nu even terug te komen op het voorstel van de minder heid van het college het ligt voor de hand, dat dit voorstel afkomstig is van de beide katho lieke wethouders deze stelt voor een reductie op de gastarie- ven te verlenen van: 5 pCt. voor een gezin met 4—6 kinderen; 10 pCt. voor een gezin met 78 kinderen; 15 pCt. voor een gezin met meer dan 8 kinderen, voorzover hun gas- en electrici teitsverbruik blijft beneden resp. 1000 m3 en 350 kWh per jaar. Dit tarief zou voor de gemeen te een mindere ontvangst van f 13.500 betekenen. Nogmaals, wij zijn niet erg op timistisch t.a.v. dit minderheids voorstel, dat hoogstens de steun van de twee Christelijke raads leden zal krijgen. Van de V.V.D. verwachten wij in dit geval al even weinig medewerking als van de P.v.d.A. Ten einde de sociale gevolgen van het nieuw-voorgestelde gas tarief enigszins te verzachten stellen B. en W. wèj voor, ver bruikers met een gezinsinkomen van beneden de -f 2000.per jaar terug te betalen, hetgeen door hen in enig jaar evenredig meer is betaald dan 20 ct. per m3 af genomen gas. Als alle daarvoor in aanmerking komende verbruikers hier gebruik van zouden maken, zou dit de gemeente f 4000. kunen kosten. Wij merken in dit verband op, dat op de begroting gas en eleetriciteiit in de praktijk betekenen, kan moeilijk vast-om- lijnd worden; voor de ene stroom verbruiker zal de verhoging wei nig blijken; voor de andere meer; voor de kleinverbruikers van gas is 't nieuwe tarief verre van voordelig. Overigens is het nieuwe gas tarief in zoverre rechtvaardiger omdat het de lasten meer gelij kelijk verdeelt. Om één voorbeeld te noemen: een middelmatige verbruiker, die per jaar b.v. 567 kWh stroom en 624 m3 gas verbruikt, betaalt bij 't' nieuwe tarief voor gas f 106.68 tegen f 101.76 bij het oude; voor stroom f 99.03 tegen f 83.55 (de verhoogde meterhuur buiten be schouwing gelaten). Dat betekent voor dit gezin (zonder eventueel gezinstarief) dus een meerder kosten van f20.40 (plus 25 pCt. hogere meterhuur. Wij mog en verwachten, dat aan de aanneming van deze voorstel len tot tariefswijziging waar aan o.i. niet te ontkomen is, toch nog wel een stevig debat zal voorafgaan. Advertentie QV'W als 't „jonge moet zijn 1 'n Drank om 'n dronk op uit te brengen f 690 Per "fer e*cl. fles Uit de distilleerderijen van de Erven Lucas Bols, Amsterdam Schiedam NAAR HET GYMNASIUM ALKMAAR Toegelaten tot de eerste kias van het Murmel- hus Gymnasium werden; Hens Berkhout Koog aan de Zaan; Kees de Boer N. Niedorp; Nora Bönne- kaïmp Castrieum; Marti Bpxman Groet; Klaas Breebaart Zijpe; Ingrid Brons Heiloo; Renée Brou wer Heiloo; Marian Gouvée Alk maar; Roland Dekker van Ghyl Alkmaar; Marian van Embden Bergen; Gonnie Frank Bergen; Jeannet Geertsema Winkel; Elsje Goldman Egmond aan Zee; Robert de Haas Alkmaar; Tys Hakke- steegt Schagen; Flip van Herwij nen Bei-gen Hein Holsmuller Alk maar; Anneke Holtrop Schagen; Hans Kamp Bergen; Jannie Kant Schagen; Dick Keizer Bergen Paul Kleyburg Schagen; Hans Kloos terboer Bergen; Coby Kluitman Bergen; Marijke van Koten Cas trieum; Anthonie Netelenbos Wijk aan Zee: Agiena van Osch Alk maar; Irène Polak Bergen; Ben jamin Royaards Schoori; Wim Schermerhorn de Rijp; Thea Schmalz Schagen; Peter Schnei der Bergen; Hendrien v. Slooten Maartensbrug Rietje Stikkel Koe dijk; Didi Strijbis Schagen; Ko Stuurman Bergen; Ank Tamsma Wieringerwerf; Peter v. Urk Ber gen; Ineke Verdoes Alkmaar; Wouter Verkerk Castrieum; Elly de Waard Bergen; Matty v. Wijk Schoori; Frans W'jtema Alkmaar; Michiel J. Jetta Heiloo en Adolf T. Muller, Utrecht (2e klasse). Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Pe trus A. J., zn. van A. U. M. Broekman en E. M. IJfs; Anna, dochter, van H. Gonggrijp en M. C. Groot; Cora, dochter van P. Vogtsehmid en M. Ofman. Gehuwd: Caspar L. Himmel- reich en Maria C. D. Praat; Ka- rel B. A. van der Sohuyt en Anna W. Goudsblom. Overleden: Johannes A. J. Goe- mans, 61 jr., geh. met J. H. Oerle- mans. Eindexamen R.H.B.S. afd. A ALKMAAR. - Voor het eind examen aan de R.H.B.S. afd. A slaagden te Alkmaar de .volgende candidaten: H. J. te Brake, N. Hoogvorst, A. Meiboom, Mies Nieuwveen en J. C. G. Postman, allen uit Alkmaar; J. J. Kroon uit Bergen; G. M. Worm uit Ber gen aan Zee; H. Heida, Ineke de Ruiter uit De Rijp; P. Dankert, Slootdorp en P. N. Lek uit Hei loo. Afgewezen 6 candidaten. Spreekuur wethouders ALKMAAR De wethouders R. Rakker en M. Coerts zijn ver hinderd om op Maandag a.s. hun spreekuur té houden. VRIJDAG 11 JULI BIOSCOPEN: CINEMA AMERICAIN Hyena's van het Rotsge bergte, 14 jaar. REX-THEATERWilhelmina van Kopenhagen, 18 jaar. HARMONIE; Hoogverraad, 14 jaar. VICTORIA-THEATER: Mal lemolen, 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken .van Jac. J. Koeman. KCB Bergen: Eva in het centrum. Stedelijk Museum Alkmaar; „Tegels én Tülpèn". APOTHEKEN: Na heden avond 8 uur is voor spoed gevallen- geopend: Apoth- Wapna, Ritsevoort 5. Apo theker mej C. Kamphinjs- Morgén: Hoog water 11.05 en 23.50 u. Laag water 5.10 en 18.05 u. R.K.A.F.C.-Amstelzwaluwen ALKMAAR De bekende Amstel zwaluwenspeler, ten Have, die enige malen in het Amst. elftal wérd gekozen, zal in het komend' seizoen voor RKAFC uit komen. Hij speelt zijn afscheids- wedstrijd voor z'n oude club in de ontmoeting RKAFCAmstei- zwakrwen, welke plaats vindt op Zaterdag a.s. op het AFC-veld aan de Westerweg. Daar deze A'damse club over een prima elf tal beschikt, kan het een span nende ontmoeting worden'. t Advertentie 1 MODERNE GOEDEREN ALKMAAR Van de ruim 4000 ballonnen, die 'ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Ko ningin aan Alkmaar door de schoolgaande jeugd vanaf 'het Sportpgrk werden opgelaten, zijn er 560 terechtgekomen. De mees ten zijn, naar wij vernamen, in Groningen en Friesland gedaald. Enkele tientallen, in totaal ruim 50. kwamen in Duitsland terecht, terwijl er voorts nog enkelen met de Zuid-Westen wind naar Dene marken en Sleeswijk-Holstein voortdreven. De ballon, die *.het langste bleef zweven, kwam in Börm terecht, een afstand van 3-84 km. Deze was van L. Klaren- beek, een leerling van de BLO- school. Ruim 350 km legde de bal lon van Th. P. Schipper van de St. Bavoschool af. Dicht in die buurt kwamen ook de ballonnen terecht van C. J. Kroeders van de Bavoschool en van J. van Ingen, Nic. B-eetsschool. Er kwamen voorts met de kaart jes, aan de ballonnen bevestigd, nog tal van brieven binnen bij de directeur van 't Sportpark, de heef De Munk, die de brieven weer doorgaf aan de oorspronke lijke eigenaars van de ballonnen. Vooral in Duitsland bleek mer.' met deze ballonnenwedstrijd veel op te hebben gehad. De prijsuit reiking zal vanmiddag om 4-30 in het kantoor van de directeur van het Sportpark plaats vinden. Er zijn tal van aardige or ij zen be schikbaar. JAARLIJKSE COLLECTE ZUIGELINGENZORG ALKMAAR Morgen wordt de jaarlijkse collecte voor het Con- sultajie-bureau voor Zuigelingen gehouden. Dit Consultatiebureau dat iedere Dinsdagochtend en Vrijdagmiddag zitting houdt op het Zevenhuizen no. 2, is een zeer nuttige instelling, wélke wii ze ker gaarne in de belangstelling van de burgerij willen aanbeve len. Hier geeft Mej. Dr. Schoo, geassisteerd door Zuster Drent je de moeders van alle gezindten ad vies bii opvoeding en verzorging van hun babies tot.l jaar. De Vereniging voor Zuigelingen - bescherming zag, gezien het nut tige werk, dat door het Consulta tiebureau verricht wordt, gaarne de steun van meerdere collectan- tanten en c.ollectrices voor deze collecte Men kan "zich opgeven bii zuster Drentje, Nassaulaan 28, tel. 4393 of morgenochtend Op 't Consultatiebureau, MGR. GOUMANS BEDIEND. Mgr. van Hees pontificeert in de St. Josephkerk. ALKMAAR Zijne Hoogwaar dige Excellentie Mgr. J. H. Gou- mans O.S.C., bisschop van Lavaha, Apostolisch Vicaris van Bandoeng die a.s. Zondag ter gelegenheid van de Missietentoonsteliing te Alkmaar in de St. Josephkerk al daar een Pontificale Hoogmis zou opdragen, is gisteren van de laat ste H.H. Sacramenten voorzien, Het Missie-comité heeft de Ma gister-Generaal der Kruisheren, Mgr. Dr. W. van Hees, bereid ge vonden in de plaats van Mgr. Goumans een Pontificale Hoogmis in de St. Josephkerk op te dragen. Geslaagd LIMMEN Aan de Gemeente- Universiteit te Amsterdam is be vorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift geti teld: „Geology and petrology of me tarna region (Southern Swe dish Lapland)", de heer C. Kieft geboren te Limmen. PURMEREND Aan de Ge meente-Universiteit te Amster dam' isgeslaagd voor het candi- daatsexamen Frans de heer J. van der Harst, alhier. GROOT SCHERMER Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het candidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde en wel cum laude, de heer .H. Chr. Albêrtz, alhier. Herwonnen Levenskracht BERGEN Op Zaterdag 12 en Zondagmorgen 13 Juli, houdt Herwonnen Levenskracht haar jaarlijkse speldjesdag ten bate van de t.b.c.-bestrijdmg. Burgerlijke Stand AKERSLOOT Géboren: Marga'r'etha M. 'G. dv C. Hüijr en M. Konijn; Maria C. dv J. F. Sander én J. C. Beentjes. Overleden: Durk Zwart, oud 76 jaar, weduwnaar van Jits-ke Hem- •penius. Ondertrouwd: Wilhelmus- Buur oud 29 jaar, wonende te Aker sloot en Elisabeth M. van Diepen oud 29 jaar, wonende te Warmen- huizen,' Geslaagd PURMEREND Aan de Ge meente-Universiteit te Amster dam slaagde voor het arts-exa men .le gedeelte Mejuffrouw M. Zeeman, alhier. Burgerlijke Stand HEILOO. Geboren: Sonja, dochtervan W. Peppinck en M. Jonker; .Swets Harm, zn. van W. Keur en D. Dorschman; Lamber- tus A. M., zn. van H. A. de Rooy en C. W. M. Verhaar; Charles, zn. van C. van Dijk en C. H. Meerbeek. Ondertrouwd; Matthias de Nijs en Helena C. Lietfing; Tonny Drosen Trijntje Haringhuizen; Herman ter Haag en Margrietha Reik. Getrouwd: Jacobus G. Hagen beek en Adriana M. Rooz'endaal. Overleden: Arnoldus de Vette, 80 jr., wednr. van Cl. Persoon; Dirk Middelbeek,64 jr., geh. met D. Scjïermerhorn; Thomas Blik slager, 59 jr., geh. met D. de Wilde. Artsend renst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bii de eigen arts, zjjn vgriaf Zaterdag 12 Juli te 14 uur tot Maandag 14 Juli ie 8 uur alleen voor spoedgevallen bereikbaar de artsen: C. de Boer Nw- Niedorp K 2261-233; Dr. P. Groenhardt Dirkshorn K 2245-232 R. J. de Groot Hippo tel. 31; L- C. Olree Anna Paulowna K 2233- 233; C. Posthuona Barsingerhorn K 2243-312; W. van Slooten St. Maartensbrug K 2246-230; A- v-d. Sluis Schagen K 2240-400; J. Swa- ters J'U'lianadorp K 2235-221; A. J. Tamsma Wieringerwerf tel. 7. Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier Zondag 13 Juli wordt de dieren artsendienst waargenomen door de heren N. J. Bouwman Sloot- dorp tel. 9 en E- Hakkesteeght, Schagen tel. K 2240-437. Advertentie HOEK HOUTTIL - HOUTTIL 50 - LANGESTRAAT 40 ALKMAAR SCHOORL De Raad van Schoori kwam in openbare zit ting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Mr C. A. J. Jochems. Bij de ingekomen stuk ken was een verzoekschrift van de VVV „Groet-Camperduin", om maatregelen van gemeente wege teneinde te beletten, dat degenen, die aan zomergasten ge meubileerd verhuren, zulks doen zonder lid te zijn van een vereni ging voor vreemdelingenverkeer. Op voorstel van B. en W. werd dit stuk in hun handen gesteld om bericht en raad. B. en W. hebben aan B. en W. van Bergen, inzake de kwestie van de Berger Tram verzocht, Schoori te laten meespreken bij de oplossing van de moeilijkheden. Een afschrift van dit schrijven werd verzonden aan de minister, aan Ged. Staten en aan de Rijksinspecteur voor het Verkeer. Binnen de kortst mogelijke tijd wordt aangevangen met de plaatsing van een tweetal bluswaterreservoirs te Camper- duin. Nadat door de heer N. Kaag rapport was uitgebracht namens de Commissie van onderzoek wer den de rekeningen over 1950 vast gesteld. De gemeenterekening gewone dienst sluit op f 352.546,98 aan ontvangsten en 361.724,56 aan uitgaven met een nadelig slot van 9177,58; de fcapitaaldienst m ontvangsten op 459.984,66 en in uitgaven op 465.157,63 met een nadelig slot van 5172,97. De ge wone dienst van het gasbedrijf sluit met een batig slot van 136,16, de kapitaaldienst met n nadelig saldo van 8837,16. Op de gewone dienst van het grond en woningbedrijf is een batig saldo van 543,26, op de kapitaal- dienst van f 6545,29 behaala. Ten slotte sloot met een gemeentelijk subsidie van 20.000,— de reke ning van Maatschappelijk Hulp betoon in ontvangsten en uitga ven op 25.409,01. Om de in voorbereiding zijnde verbouwing aan de dokterswoning niet nodeloos te stagneren, werd op voorstel van de heer Pastoor aan B. en W. een crediet verleend van f 7000,zodat wanneer de plannen gereed zijn, meteen tot uitvoering kon worden overge gaan. Het uitbreidingsplan Hierna kwam de hoofdschotel aan de orde: nl. het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een raadsbesluit, waarin met betrek king tot het ter visie gelegen hebbende uibreidingsplan 1952 de ter zake naar voren gebrachte wensen en verlangens van de Raad aan Ged. Staten worden kenbaar gemaakt. Een zeer uit voerig adr'es van de heren 11. Mulder en N. Kaag, voorzitters van de afd. Schoori van de Holl. Mij van Landbouw, resp. L.T.B., werd hierbij behandeld. Volgens dit adres is in het nieuwe ont werp aan een gedeelte van de bezwaren tegemoetgekomen, doch dreigt niettemin nog veel cul tuurgrond verloren te gaan door het tracé van de nieuwe verkeers weg. In dit verband stellen adressanten voor, het tracé vanaf de Laanweg radicaal te wijzigen en te leiden langs het bestaande rijwielpad van Oorsprongweg, Oude Hargerweg, Achterweg, Nederlaagwedstrijden V.Z.V. Zaterdagavond 7 uur speelt VZV 1 zijn derde nederlaag-wedstrijd tegen DTS 1 uit Langedijk. Onge twijfeld zal DTS zijn beste krach ten inspannen, om te proberen de mooie p'riis te bemachtigen. Het zal VZV niet gemakkelijk worden gemaakt, zodat een spannende wedstrijd mag worden verwacht, die bij goed weer ongetwijfeld veel publiek zal trekken. TRAGISCH SCHAGEN In de loop van Donderdag is plotseling overle den de 68-jarige gepensionneerde temeente-arbeider van der Lmde, ie Woensdag nog in- blakende welstand deelgenomen heeft aan de ouden van dagentocht naar Friesland. De inspanning van deze reis is voor hem blijkbaar te groot geweest. MILITAIRE BECRAFENI5 OMGEKOMEN BOOTSMAN DEN HELDER Op de alge mene begraafplaats te Huisduinen is Donderdagmiddag met mili taire eer ter aarde hesteld het stoffelijk oversoho't van bootsman P. van Gastel, die vorige week tijdens proefneming» met een eigen duikapparaat te Alkmaar om het leven is gekomen. Voorafgegaan door pijpers cn tamboers en een vuurpeloton van acht man trok de rouwstoet om half twee van de woning naar de Begraafplaats. In de stoet liep verder de bemanning van het le Alkmaar liggende wachtschip „Castor" mede, onder commando van de commandant aldaar It.z.XI P. J. M. Dupuits. Op het kerkhof sloot zich voorts nog de eerste officier van de Mijnendienst de It.z.I A. J, Schouwenaar bij de stoet aan. In de kapel hield de vlootpredikgnt ds J. W. Sepmeijer een korte rouwdienst. Nadat het vuurpeloton 't salvo had gegeven, werd de kist in ae groeve neergelaten. Er waren kransen van de Kon. Marine, de Marine-onderofficierenclub, waar van; de overledene lid was en andere corporatie's. vervolgens langs het wandelpad Zandmennerij, om tenslotte bij de garage van V. Breed te Cam perduin weder op de Heereweg uit te komen. Deze weg zal dan niet zo breed worden, doch dit is volgens adressanten ook niet no dig, terwijl dit tevens een kosten besparing zal geven en bovendien een zeer mooi stuk natuurschoon ontsluiten. Door deze omlegging wordt veel ongerief uit ae weg ge ruimd, vooral ten aanzien van de vele wegkruisingen, die zeer ge vaarlijk zullen worden. Behalve enkele ondergeschikte bezwaren, hebben adressanten grieven tegen de komuitbreiding te Groet, niet alleen om de cultuurgrond die hier verloren gaat, maar ook om meer technische redenen. Adres santen zagen de uitbreiding liever tussen Hargen en Camperduin, waar enige complexen waardeloze WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond KOELER WEER OP KOMST DE BILT. 11 Juli Tijdelijk veel bewolking met op vele plaatsen enige regen. Matige af en toe vrii krachtige Zuid-Weste lijke tot Westelijke wind. In het uiterste Zuid-Oosten van 't land aanvankelijk nog vrij warm, ove rigens koeler. dergeschikte punten met dit adres verenigen, doch verwierp het plan om de nieuwe weg langs de duinvoet te projecteren, ondanks de hardnekkige pogingen van de heren Mulder en Kaag. De be zwaren van de Raad tegen het thans voorgestelde uitbreidings plan zullen aan het College van Gedeputeerde Staten ter kennis worden gebracht. Geslaagd BERGEN Voor het candi daatsexamen in de politieke en sociale wetenschappen slaagde aan de Universiteit te Amsterdam mej. L. F. Moens alhier. Puzxlerit Perkam BEEMSTER In ons nummer van Dinsdag j-1- vermeldden we de uitslag van het puzzlerit te Beemster, georganiseerd door de Motorclub Perkam. Hierin was buiten onze schuld, eèn fout ge- stopen. De juiste uitslag was: 1. P. Stevens, Beemster. 6 strp. (be- ke); 2. P. Krame-r, Beemster, 11 strp; 3. A- Havik, Edam, 11 strp; 4. A'. C. Groen, Heerhuffowaard- Nrd. 12 strp; 5. S. Roet, Beemster 12 strp. K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR Rex: Wabash Avenue afg.); Cinema American: Hye na's van het rotsgebergte (14); Harmonie: Hoogverraad (14); Victoria: Malle Molen (14). DEIN HEtLD'ER: Tivoli: Moord aan de Seine (volw.); Alles draait om Eva (18); De Witte: Legershow in Tokio (a.l.); De dijk is dicht (a.l.) HOQRiNc Victoria; Teresa (14); Winston; Bente van de Zonne- hoeve (a.l.). SCHAGEN; Royal: Er kan nog meer bii (14). MEDiEMBiLIK Scala: SingoaJïh de 'Zigeunerin (14); De twee Wezen WTERIiNGEIN: De Haan: Lach en vergeet (a.l.); Er kan nog meer bij (14) TEXEL- Gestolen leven (18); De zigeunerin. Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verlenen. DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 13 JULI AVENHORN/BERKHOUT: Dokter Reedijk te Avenhorn, teRAYON4 WEIT-FRIESLAND: Dokter Barnhoorn te Blokker, tel. K 2292 533; Dokter Muldêr te Midwoud, tel. K 2291 225; Dokter Pool te Hoogwoud, tel. K 2263 297. TOT COMMODORE bij <le luchtmacht zijn benoemd ae kolonels-vliegerwaarnemers J. H. van Giessen en J. L. Zegers. Commodore Van Giessen werd te Winschoten geboren en ontving zijn militaire opleiding aan de cadettenschool te Alkmaar en de M.A. te Breda. Commodore Zegers was voor de oorlog o.a. tot Mei 1940 commandant van de vliegschool TexeL JACOB MALIK, de voornaam ste Russische afgevaardigde bij de Ver. Naties, zal zich spoedig naar de Sovjet-Unie begeven om vacantie te houden. In diploma tieke kringen acht men het ech ter mogelijk, dat Malik door een ander zal worden vervangen. IN KOREA hebben Donderdag de verbondenen met steun van tanks ten Noord-Westen van Tsjorwon drie heuvelposities ver overd, doch zij werden gedwon gen zich terug te trekken na een krachtige tegenaanval van de noordelijken ten Westen van de noordelijken en Westen van de rivier de Oekhan in Oost-Korea werd door een spervuur van de verbondenen afgeslagen. IN EEN RAPPORT van de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John Mccloy. waar schuwt deze voor het neo-natio- naalsocialisme in Duitsland, dat, naar hij zegt, in de gaten moet worden gehouden. DENEMARKEN zou van plan zijn een tweede tankboot voor de Russen te gaan bouwen. Hierdoor is het Amerikaanse standpunt, dat de hulp aan Denemarken moet worden voortgezet, nog on zeker. De directeur der M.S.A., Harriman, die in deze zaak Truman zal adviseren, wacht nog met het geven van zijn advies totdat de Amerikaanse ambassa drice te Kopenhagen te Washing ton zal zijn gearriveerd. Na de prachtig geslaagde scheids- rechtersdag enige weken geleden, gaat het District nu een andere proef beginnen. De scheidsrech- tersdag, waarop de scheidsrech ters (sters) practische wenken kregen voor hun leiding is tot al ler voldoening verlopen en er gin gen bij het sluiten van de dag spontaan stemmen op, die om her haling vroegen. Gezien dit resul taat mag men verwachten dat cle T.C. onder aanvoering van de heer van Veizen ook deze dag tot een goed einde zal weten te bren gen. Terwijl voor de senioren Dioce saan Beker- en Eauwertakwed- strijden worden georganiseerd, is aan het initiatief van de Districts- besturen overgelaten, hetzelfde te doen voor de Junioren en Adspi- ranten. Voor de Junioren werd reeds een bekerkmrnooi gehou den, terwijl Zondag a.s. de jong- sten aan de beurt komen. Wanneer men al eens in de ge legenheid is geweest deze kleinen aan het spelen te zien, dan zal men ongetwijfeld onder de beko ring zijn gekomen van hun geest drift, waarmee zij hun spelletje spelen. Nu komen zij op één dag tegelijk in het veld. Dank zij de medewerking van de R.K v.v. St. Victor kan op twee velden in Ob dam een interessant programma worden afgewerkt. Opening van de dag om half één. Er zal worden gespeeld in 5 pou les, ingedeeld naar de sterkte, zo dat voor alle deelnemers span nende wedstrijden te verwachten 2i.jn, zonder dat bij voorbaat reeds -vast staat, wie de winnaar zai zijn Vele verenigingen hebben ook prijzen beschikbaar gesteld Dank zij die medewerking is het zelfs zo, dat iedere deelnemer met 'n prijsje naar huis kan gaan. Al is men verliezer, een herinneri'ngs- medaille ontvangt men in elk seval. We hopen slechts op de me dewerking van de weergoden, en op veel belangstelling, dan zal deze dag ook ongetwijfelu 'n goed geslaagde proef worden, die tot herhaling zal nonen. Programma Adspirantendag op Zondgy 13 Juli 1952. Poule A; FSA a DWO a DTS a. Poule B: Hugo Girls a VZV a VTO a Poule C: TOP a Con Brio a VI. Vlug a. Poule D: St. Victor a VIO b VI- Vlug b. Poule E: FSA b FSA c Lutje- broek a. 12.30 uur Opening van deze middag. 13.00 uur A. terrein FSA a DWO a; B terrein: Hugo Girls a VZV a. 13.20 uur; A terrein: TOP a Con Brio a; B terrein: St. Victor aVTO b 13.40 uur: A terrein: DTS a FSA a: B. terrein: VIO aHugo Girls a, 14-00 uur: A terrein: VI. Vlug a 1TOP a; B terrein FSA b'FSA c 14.20 uur: A terre'n- DWO a DTS a: B terrein: V7v WO a. ia.ii.fi nur: A terrein: Con Brio aw vimr a: B terrein: VI Vlug b-St Victor a. 15.00 uur A terrein: Winn- Pou le Awinn. Poule B' B terrein: T.-.KoHroek a-ESA: b. 15.20 uur: A terrein WO b VI. Vlijt* j} terrein: FSA e— I,'ehrbek a 15.40 uur: A terrein winn Pern io nwinn. Poule A. 16.00 uur: A terrein winn Pott le nwinn. Poule E-. 16.20 uur A terrem winn Pou le Bwhin. Poule C. In deze maar fen te Zendc dan zegge er in zijn zielzc bestaan. Dat bijna 100.00 propagandiste kort te doen denking kan retraitewerk, leren waarde beginnen, var ditionele roos gegeven. Hie onder het rel K.A.B. Deze door het feit deuren voor I leden vertege als bijzonderl sedertdien ni< Op 14 Juli v stuk van de ji tegenwoordighi Mgr. Alfrink, aartsbisdom, van 't retraiti de vertegenwo bij het retrai organisaties en pontificaal Lof begint, de ofi van de stichtin huis plaats. Hiermee is e van het vijf-en staan niet voo: officiële datum dag zal een be worden gehouc digden de pai van heel het or retraitehuis re Hierop volgt 2 van 35 uur d waarbij allen, geroepen voele demptoristen twintig-jarig l huis kunnen Ook de versi zullen op die geboden. Toen in 1918 stichte retrait meer en meer c en bovendien Oosten des lan bezwaarlijk w hoogeerwaarde Twente, hierbi ABTB en KAB waardig episcoj om op korte Twente een ret oprichten. De ming, tevens oi delactie tot dit beginnen, kwal ber 1920 af. Tv (24 Jan. 1921) keuring van de ters Redemptori op 26 April 19! uit 24 aangeboi 10 ha. metend heer G. J. (Ambt-Delden) Tegelijkertijd bedelactie. Zij s van de paters Brinkman en V ruim honderd ten, en de geldi men toonden al duidelijk aa ting van een i oosten des land de geestelijkhe door de kathol! Twente als eer aangevoeld. In April 192! pater provincia bouwleiding op dan eindelijk canonieke goed November 192 Er zijn moeilij] grondwerk, die aanhouden. C komt men ook op 6 Augustus Mgr. Th. van Het re+raiteh i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2