Nieuw V.N.-krijgsgevangenen getroffen bii bombardement op Pjongjang Storm van rechts en links over Duitse democratie Rijnaak zonk op IJselmeer DAGBLAD VOOR ALKMAAR China s premier protesteert tegen aanval op Mantsjoerije TWEE VERDWENEN VISSERS WAREN SPOEDIG TERECHT Ike kookt en schildert Gedetineerden in kort geding Vliegramp in Brazilië Achttienjarige Nederlander op roof in Zuid-Frankrijk EN OMGEVING Hup, hup, hup, Olympiade Roden markeren kampen onvoldoende Formateur polst adspirant-mmisters Jonge priesters in communauteit Op bruiloft volgde steekpartij Zeevaartscholieren aan verdrinkingsdood ontkomen Terugroeping van Kuznetsov aevraagd Afscheid van Mc Cloy Truman: herzie handelsbepalingen Mossadeq vraagt financiële volmacht Nu is het woord aan de Democraten Scheepsramp zonder slachtoffers Vlet sloep om oo weg naar redding Dodelijk ongeval nabij Wolvega Eisenhower neemt ontslag uit leger Mexico houdt zes Nederlanders vast Ontsnapt uit een Utrechtse inrichting Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET REIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) NHD\ VAN HEDEN Maandag 14 Juli 1952 46e Jaargang No. 12525 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 üinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 TOKIO Radio Peking heeft Zondag verklaard, dat Vrijdag acht Amerikaanse „Sabre"-straaljagers de steden Loento en Antoeng aan de Mandsjoerijse kant van de Jaloe hebben ge bombardeerd, ter.gevolge waarvan twee personen om het leven kwamen en 47 werden gewond. In de uitzending werd voorts gezegd, dat de rood-Chinese minister-president, Tsjoe En LaL tegen dit optreden heeft geprotesteerd en verklaard, dat „de Amerikanen alle verantwoordelijkheid voor de gevolgen moeten dragen". De premier zou hieraan hebben toegevoegd, dat deze gebeurtenis en het bombarderen van de elec- trische centrale aan de oever van de Jaloe vorige maand duidelijk wijzen op „de agressieve bedoe lingen van Amerika en het af breken der bestandsonderhande lingen ten doel hebben". De Chinese radio beschuldigde de verbondenen er voorts van, „de strikte afspraak van geheim houding" ten aanzien van de be sprekingen te Panmoendjon te hebben geschonden. De Noordelijke generaal Nam II heelt meegedeeld, dat de verbon denen bij de grote luchtaanval op Pjongjang van Vrijdag een kamp met V.N.-krijgsgevangenen heb ben getroffen, tengevolge waar van 13 gevangenen om het leven kwamen, 72 werden gewond en 13 nog worden vermist. De beschuldigingen zullen wor den onderzocht. Het kamp in Van onze parlementaire (redacteur) DEN HAAG. De kabinets formateur heeft Zaterdag een aanvang gemaakt met het polsen van personen, die in aanmerking komen om zitting te nemen in nieuwe kabinet. Zaterdagmiddag ontving dr. Drees de minister van Oorlog en Marine uit het demissionnaire ka binet, ir. Staf. Voorts maakte de formateur in het weekend tele fonisch en schriftelijk verschei dene afspraken met personen met wie hij in de volgende dagen een persoonlijk onderhoud wenst. NIEUW FRANS INITIATIEF AIX. Gevolg gevend aan de wens van de H. Vader heeft Mgr. Carlo De Provenchères, aarts bisschop van Aix (Frankrijk) be sloten, dat de jonge priesters in zijn diocees gedurende twee jaren na hun wijding in communauteit zullen blijven wonen en, terwijl zij tijdelijk als kapelaans in ver schillende parochies werken, ge zamenlijk hun voorbereiding op het herderlijk ambt zullen voort zetten. De eerste vijf priesters, die te Aix zijn gewijd, zullen dientengevolge worden onderge bracht in de pastorie van de kathedraal van Aix. Zij zullen daar een communauteit „De God delijke Zaligmaker" vormen. kwestie is een van de kampen, die volgens het opperbevel der V.N. niet goed zijn aangegeven. In een uitzending van Radio Pjongjang is meegedeeld, dat bij de aanvallen op de Noord-Ko- reaanse hoofdstad van Vrijdag 2000 mensen om het leven zijn gekomen en 4000 werden gewond. 250 personen werden nog ver mist. EEN ERNSTIG GEWONDE Zekere B. v. D. te Enschede kreeg, zojuist in het huwelijk ge treden, na zijn bruiloft ruzie met zijn medebewoner M. Een ruzie die zo hoog liep, dat er een he vige vechtpartij ontstond, waar aan van beide zijden familieleden deelnamen. De broer van M., de 18-jarige J. M„ werd daarbij zo ernstig gestoken, dat hij in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis moest worden opgenomen, waar hij een gehele nacht onder behandeling van twee chirurgen was. Zijn toe stand is nog ernstig. De bruide gom en twee van zijn familie leden, die allen ontkennen de steek te hebben toegebracht, zijn op het politiebureau ingesloten. Zij waren geen van drieën onder invloed van alcohol. (Van onze verslaggever) DEN HELDER. De vrees over de verdwijning van de Hel- derse vissers, de 42-jarige W. Pronk en de 29-jarige E. Morien, die sedert Vrijdagmorgen 5 uur op de Waddenzee werden ver mist, is gelukkig geen werkelijk heid geworden. Pehipper J. Poe! van de Wieringen 18 meldde Za terdagmiddag, dat hij beide vis sers nabij de Zuidwal te Wierin gen zeilend in hun vlet had aan getroffen. Hij heeft hen daarna tot aan de haven van Nieuwediep gesleept, waarna ze op eigen ge legenheid roeiend naar de Zee dijk zijn gegaan. Het reddingsapparaat is voor beide vermisten vanaf Vrijdag avond bijna onafgebroken in actie geweest. Zowel de reddingboot „Prins Hendrik" als de politie- boot R.P. 67 hebben tot Zaterdag middag de zee zowel Oost als West afgezocht. De ongerustheid groeide des te meer, omdat één der vermisten Vrijdagmorgen om 11 uur weer in Den Helder terug moest zijn. Het wekt dan ook wel enige bevreemding, dat zij taal noch teken van zich hebben laten horen, temeer omdat de vlet nor maal bestuurbaar en bevaarbaar was en de zee eveneens geen moeilijkheden opleverde, zeker niet voor ervaren vletterlieden. Ook het politie-apparaat is vol- RADIOACTI EVE SNOR LONDEN. Op een we tenschappelijke bijeenkomst heeft Dr. Warren K. Sinclair verteld, dat hij elke dag, na zijn taak in het Koninklijk Kanker-ziekenhuis te hebben volbracht, met een geigertel ler zijn snor controleert. Het is namelijk eens voorgeko men, dat die snor sterk radioactief bleek en men weet niet wat er gebeurd zou zijn, als Sinclair toen zijn vrouw een zoen had ge- géven, zonder zijn snor eerst van radio-actief stof te heb ben gereinigd. Een opname van het nieuwste schip van de Holland-Amerika Lijn, de „Maasdam"dat binnen enkele dagen zijn technische proeftocht zal maken. De eerste reis naar de Nieuwe Wereld zal de „Maasdam" op 11 Augustus a.s. beginnen. ledig in werking geweest, nadat radiografisch een politiebericht was verspreid. Nauwelijks teruggekeerd na vergeefse diensten, moest de red dingboot „Prins Hendrik" Zater dagavond tegen 6 uur opnieuw uitvaren, nadat berichten waren binnengekomen, dat een zeilsloep van de Helderse Zeevaartschool ten zuiden van Texel was omge slagen en gezonken. De opvarenden, drie leerlingen van de Zeevaartschool, hadden zich intussen reeds zwemmend naar de Prins Hendrikdijk in vei ligheid weten te brengen. Zij zijn Zondagmorgen met de normale bootdienst naar Den Helder terug gekeerd. De bemanning van de reddin: boot „Prins Hendrik" heeft de zeilsloep kunnen lichten en Za terdagavond naar de haven van Nieuwediep gesleept. agsmr-ryv raas» Zaterdagmiddag werd tijdens een zitting van de Eerste Ka mer het zittingsjaar van de Staten-G ener aal namens H.M. de Koningin aoor de minister van Binnenlandse Zaken, dr. L. J. M. Beel, gesloten. Bege leid door een escorte bereden rijkspolitie arriveert minister Beel per koets op het Binnen hof. ENGELAND IS HET BEU LONDEN. De Engelse rege ring heeft, in een nota aan de Russische zaakgelastigde te Lon den, verzocht de tweede secretaris van de ambassade aldaar, Pavel Kuznetsov, binnen een week te rug te roepen wegens- het in ont vangst nemen van geheime in lichtingen van de radiotelegrafist van het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken, Marshall. Dit is de eerste maal, dat een Rus direct genoemd wordt als be trokken te zijn bij een spionnage- affaire in Engeland. Blijkbaar is de Engelse regering dit soort ge vallen zat en heeft zij besloten te handelen. Volgens de gebruikelijke diplo matieke procedure kan Rusland niet weigeren aan het Britse ver zoek te voldoen en Kuznetsov terug te roepen. BONN In een afscheids-interview met de Amerikaanse leger- krant „Stars and Stripes" heelt de scheidende Amerikaanse hoge commissaris lohn J. McCloy gisteren verklaard, dat „een krankzinnige groep neo-nazi's bezig is te trachten, hen die zich tegen Hitler hebben verzet als verraders te brandmerken en hen, die tot het einde met hem meegingen, te verheerlijken". Een meerderheid tracht de nazi-excessen te vergelijken of te motiveren en de Neurenberg- processen te kenschetsen als een onrechtvaardige aanwrijving van schuld in plaats van strikt eer lijke processen, welke de diepten, waartoe de verdorvenheid der Nazi's was gezonken, vaststelden en blootlegden. McCloy zei, niet te kunnen be palen of de jonge West-Duitse democratie bestand zou zijn te gen de stormen van totalitair rechts en totalitair links". „Dat zal pas blijken, als de be proeving komt", zei McCloy. Hij verklaarde, Duitsland te verlaten met de overtuiging, dat de West-Duitse federale repu bliek de beste poging tot demo cratie is, die de Duitsers ooit heb- WASHINGTON. President Truman heeft gisteren verklaard, dat de vermindering van de in voer van buitenlandse producten, zoals kaas en andere Amerikaanse beknottingen van de buitenlandse handel, een bedreiging kunnen betekenen voor het programma van de wederzijdse veiligheid en de Amerikaanse buitenlandse po litiek voor een zeer reëel dilemma plaatsen. Truman verklaarde dit in een instructie aan de raad van advies voor de wederzijdse veiligheid om een studie te maken van het gehele terrein van tarieven, im port-quota, handel in landbouw producten en douane-procedures. De raad doet aanbevelingen aan het Witte Huis en het Congres. ben ondernomen. „De democra tische regerings- en bestuursvor men zijn geheel aanvaard en worden door de Duitsers als ge heel gesteund." TEHERAN. Premier Mossa deq heeft, naar uit goed inge lichte bron wordt vernomen, gis teren in een gesloten zitting van de Majlis het parlement verzocht, hem de vrije hand te geven om gedurende zes maanden Perzië te besturen en in die tijd een op lossing te vinden voor de finan ciële en economische crisis. Mossadeq zou een wetsontwerp hebben ingediend, bestaande uit een enkel artikel, dat de regering het recht geeft, gedurende zes maanden besluiten uit te vaardi gen en ten uitvoer te leggen op het gebied van de financiën, de economie, het bankstelsel en de werkloosheid. Na zes maanden zou Mossadeq deze besluiten voor leggen aan de Senaat en de Maj lis om ze in wetten om te zetten, als zij naar hun oordeel tot goede resultaten hadden geleid. CHICAGO. Kort na het ver trek van de laatste Republikeinen zijn de eerste democraten in het „Conventie-hoofdkwartier", te Chicago, aangekomen om voorbe reidingen te treffen voor de bij eenkomst, waarop de officiële candidaat van de Democratische Partij zal worden aangewezen. Woensdag gaat het spel beginnen. LEMMER. Zondagmiddag is op het IJselmeer ongeveer 12 km van Lemmer de grote Rijnaak „Maria" van 718 ton, geladen met tarwe op weg van Amsterdam naar Leeuwarden, gezonken. Aan boord bevonden zich zes perso nen. Deze zijn allen in veiligheid gebracht. Twee sleepboten van Lemmer hebben nog getracht het schip te redden, maar het zonk even nadat zij bij het schip aan kwamen. Het gezonken schip ligt bij de Rotterdamse Hoek en is zeer ge vaarlijk voor de scheepvaart. Het ongeval is veroorzaakt door het breken van de staaldraad, waarmee de sleepboot „Leendert' uit Lemmer met de rijnaak ver bonden was. Hierdoor geraakte de stuurinrichting van de rijnaak defect. Nadat de bemanning het anker had uitgeworpen, liep het schip vast en sloegen de luiken en dekkleden tengevolge van het MILITAIRE AUTO TEGEN MELKWAGENTJE BOVENKNIJPE. Zaterdag is op de Rijksstraatweg nabij Wolvega, een auto van een lange colonne militaire vrachtauto's op een melkwagentje van de Gebr. de Boer gereden. De 27-jarige G. H. de Boer werd tegen het weg dek geslingerd. Hij was op slag dood. Zijn broer bleef ongedeerd. CHICAGO. Mevrouw Eisen hower heeft op een persconferen tie gezegd, dat de liefhebberijen van haar man bestaan in schilde ren en koken. Met schilderen is de generaal pas laat begonnen. Zijn eerste schilderij was een portret van zijn echtgenote, „dat bijzonder geslaagd was". Op de vraag wat zij dacht van een vergelijking met het werk van Churchill, die ook pas op latere leeftijd met schilderen is begon nen, antwoordde mevrouw Eisen hower, dat haar manigeen enkele opleiding had gehad, „maar Chur chill wel". Generaal Eisenhower houdt er van biefstuk klaar te maken. Hij doet dit boven een kolenvuur en gebruikt knoflook. De biefstuk ziet er steeds uit, alsof hij ver brand is, doch is heerlijk van smaak. CONTRA STAAT EN MINISTER 's-GRAVENHAGE. Heden wordt voor de president van de Haagse Rechtbank in kort geding behandeld de zaak van een aan tal in het Huis van Bewaring te Utrecht gedetineerde „ter be schikking van de regering ge stelden" contra de Staat der Ne derlanden en de minister van Justitie. Zij vorderen hun onmid dellijke invrijheidstelling. Het is de minister van Justitie die ingevolge 't Psychopathen- reglement zo spoedig mogelijk moet beslissen of de ter beschik king gestelde in een rijksasyl dan wel in een particuliere inrichting wordt geplaatst. In volkomen strijd met het begrip „zo spoedig mogelijk" verblijven vele ter be schikking gestelden vele maan den, soms wel een jaar, in de huizen van bewaring, omdat de asyls en de particuliere inrich tingen geen plaats meer bieden. Vandaar dat enige hunner thans bij de bevoegde rechter om voor ziening hebben gevraagd. SUBSIDIE AAN BIJZONDERE SCHOLEN IN AUSTRALIË? Labour Party spreekt zich gunstig uit CANBERRA. De Australische Labour Party heeft zich uitge sproken voor financi ële staats steun aan niet-openbare scholen. Hét dagelijks bestuur van de Labour Party heeft thans ver klaard, dat regeringssubsidie niet alleen moet worden verleend aan de staatsscholen, maar ook aan de particuliere en confessionele scholen. De toestand van Eva Peron ROME. Een Argentijnse arts is op weg naai Wenen om daar een kankerspecialist te consulte ren over de toestand van Eva Peron. In Noord-Korea geen vrije priesters meer TOKIO. Een Koreaanse kloosterzuster heeft bekend ge maakt, dat zich in geheel Noord- Korea geen enkele Katholieke priester meer op vrije voeten be vindt. rauwe weer kapot. De toestand werd hierdoor precair. De schip per, de heer van der Horst en twee matrozen, die aan boord waren gebleven, stelden zich daarna in veiligheid op een vlet. De vlet is vlak bij de ringdijk van de Noordoostpolder omgesla gen. De drie mannen haalden een nat pak, maar konden, zich vast houdende aan de vlet, de ring dijk bereiken. De schipper zoon van de eigenaar en zijn gezin genieten thans onderdak bij de sluismees- ter van de Lemstersluis te Lem mer. CHICAGO. Generaal Eisen hower heeft Zaterdag ontslag ge nomen uit het leger. Hij had aangekondigd, dat hij dat zou doen indien hij door de republikeinse nationale conventie candidaat voor het "presidentschap der Verenigde Staten gesteld zou worden. Eisenhower was sinds 1916 in actieve dienst. MEER MILITAIRE HULP VOOR TITO BELGRADO. Amerikaanse medegedeeld, dat Joego-Slavië de hebben Maarschalk Tito gisteren eerstvolgende twaalf maanden kan rekenen op een belangrijk groter Amerikaanse militaire hulp, die straaljagers, tanks en zware artillerie zal omvatten. Hooggeplaatste legerautoriteiten VERDACHT VAN MOORD VERA CRUZ. Mexicaanse autoriteiten hebben Zondag de namen bekend gemaakt van zes Nederlandse opvarenden van het vrachtschip „Alblasserdijk", die in verband met de dood van een Cubaanse verstekeling vastgehou den worden. Zij worden verdacht van moord. Een rechter bestudeert de zaak en verwacht wordt, dat deze week beslist zal worden of het bewijs materiaal voldoende is om hen in voorhechtenis te houden. De betrokkenen zijn: stuur mansleerling Diederik E. G. uit Amsterdam; Johannes P. W. de H., Rotterdam; Kurt van O., Sit- tard; Hendrikus J. W„ Voorburg; Willem P., Rotterdam en Johan Cornelis van I., Rotterdam. DERTIEN DODEN SALVADOR. Tengevolge van het verongelukken van een vliegtuig der Braziliaanse lucht macht, dat bij Salvador in zee gestort is, zijn 13 personen om gekomen. Twintig anderen zijn gered. Het vliegtuig stortte Zaterdag met 33 mensen aan boord on der hen bevonden zich zes kin deren in de Atlantische Oceaan Nieuwe bestuursleden K.N.J.V. De Katholieke Nederlandse Journalisten Vereniging heeft in twee bestuursvacatures voorzien door verkiezing van de heren H. N. Smits te Hoorn en E. van Hoo- genstraten te Roermond. Een kijkje op het Wereldnieuwscentrum te New York, waar de vertegenwoordigers van de buitenlandse pers in staat zijn de gebeurtenissen op de Conventie in Chicago „a la minute" te volgen, dank zij televisie, telefoon, telexmachines en radio. V.l.n.r. R. P. Kirk van de „Basler Nachrichten"P. Freuchen van „Politiken" (Denemarken), mej. H. Laudy van „De Tijd" (Nederland) en M. F. Roden van de „Wiener Zeitung", Oosten rijk. m VrDCITM Tt—41 HILVERSUM. Dezer dagen werd uit Nice gemeld, dat in Menton (Frankrijk) een Neder landse jongeman wegens diverse diefstallen was gearresteerd, die zeide A. N. te heten en uit Hil versum afkomstig te zijn. In wer kelijkheid is hij de 18-jarige W. D. M. uit Hilversum, die reeds eerder met de Nederlandse jus titie in aanraking is geweest. De jongeman werd onder regerings- toezicht in een inrichting te Utrecht verpleegd. Vorige maand is hij uit deze inrichting ontsnapt. Hij wist naar Frankrijk uit te wijken. Na zijn arrestatie duurde het twintig uur, alvorens M. een bekentenis aflegde. Hij was lif tende van Parijs naar Nice ge gaan. In Menton vond hij een huis, dat er volgens hem onbe woond uitzag. Hij drong naar binnen en vond op de tweede etage een bed, waar hij zijn moede leden kon uitstrekken. In de dagen daarop, zo luidt zijn verhaal bij de politie, had hij zijn geluk beproefd aan de speelban ken te Monte Carlo. Hij verloor in enkele dagen tienduizenden francs. Berooid uit Monaco in Menton terugkerend, rijpte bij hem het plan op het inbrekers pad te gaan. Op de 25ste Juni maakte hij zijn „debuut", 's Nachts om vier uur drong hij in een hotel een kamer binnen, waar hij een portefeuille buit maakte met on geveer zeshonderd gulden aan buitenlands bankpapier. In de daaropvolgende nachten drong hij verscheidene woningen en hotel kamers binnen, steeds verdwij nend met portefeuilles e.d. M. werd gepakt, dank zij een signalement, dat verstrekt was door een zijner slachtoffers, een Zwitserse dame, die ontwaakt was toen hij haar kamer binnen drong. Bij zijn arrestatie had hij 17.330 Franse francs, zes dollars, 100 Belgische francs, 1 pond sterling, 1000 lires en tien gulden bij zich. In zijn kamer in een pension waarnaar hij verhuisd was toen het hem „beter ging" werd nog een groot bedrag aan geld ge vonden. De Franse politie onderzoekt inmiddels in hoeverre de beken tenis van M. volledig is. In de periode van zijn activiteit zijn namelijk in verscheidene hotels nog andere diefstallen gepleegd, waarbij enkele met zeer grote buit. Ike: Big van hef regiment? KOPENHAGEN. Een op de Deense Koninklijke Land bouwtentoonstelling te Ko penhagen geboren stamboek- big heeft men de naam „Eisenhower" gegeven, onder de indruk van Ike's benoe ming tot Republikeins can didaat voor het president schap.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1