V Ook bisschop van IJsland kwam Missiestad met bezoek vereren Prijswinnaars aquarium tentoonstelling Braderie k; Betoverend circus-program van thuiskerend Mikkenie H Ik zegMinankie! U antwoordt: Panki Poe Fori De 5000ste bezoeker kreeg een fraaie verrassing AGENDA Minanki-agenda m Zeven-jarige jongen dodelijk verongelukt Men ftm Groem Naar Wij PAGINA 2 DINSDAG 15 JULI 1952 ALKMAAR. De eerste door-de-weekse dag van „Een week Missiestad" is een gedenkwaardige dag geworden. Niet alleen dat de vijfduizendste bezoeker al vroeg in de avond de kassa passeerde, doch deze avond had nog om een andere treden een bijzonder cachet. Onverwacht bracht Z.H.Exc. Mgr. Joh. Gunnarsson, de inheemse apostolisch-vicaris van IJsland, een bezoek aan „Een week Missiestad". Z.H. Exc., die behoort tot de Congregatie der Paters Montfortanen, en tijdelijk in het klooster dezer paters te Egmond aan Zee verblijft, bracht des morgens een bezoek aan de Karmel te Egmond aan den Hoef, welke zusters, zoals men allicht wel weet, op IJsland ook een klooster hebben gesticht, tien religieuzen vormen. Des avonds even over 8 uur arriveerde Monseigneur Gunnars son aan de poort van „Een week Missiestad", waar hij werd op gewacht door Dr. C. J. C. Arnold en Dr. F. Holthuizen, resp. voor zitter en secretaris van het Missiecomité. In de grote expo sitiezaal werd de IJslandse bis schop door de voorzitter van „Een week Missiestad" hartelijk verwelkomd. Dr. Arnold bracht hem dank voor zijn bezoek, dat van belangstelling getuigde niet alleen voor de missie, doch ook voor het katholieke leven in Ne derland. Spr. gaf de hoge gast de verzekering, dat de katholie ken van het dekenaat Alkmaar een grote liefde hebben voor de missie en wees op het grote suc ces, dat de missietentoonstelling tot dusver al mocht boeken. De Z.E. Pater C. Holthuizen, eveneens van de congregatie der Montfortanen, vertelde hierop een en ander van de Missie van IJs land, om de vele bezoekers, die van dit bisschoppelijk bezoek ge tuige waren, over de persoon en het werk van Mgr. Gunnarsson in te lichten. Mgr. stond ons direct welwil lend een onderhoud toe. Z. H. Exc. vertelde ons, dat het Vicari aat IJsland slechts 500 katholieken telt. Zijn vader werd in 1870, toen hij op reis zijnde in Ko penhagen was en daar werd op gehouden tengevolge van de Frans-Duitse oorlog in de ka tholieke kerk opgenomen, even als diens vriend, de latere Mgr. Svensson, een Jezuiet, thans over leden. Sindsdien was de familie Gunnarsson 22 jaar lang de eerste en enigste katholieke familie van IJsland; het gezin telde vijf kin deren en dank zij de goede op voeding van de ouders Gunnars son en de genade Gods gevoelde de zoon Johannes roeping tot het priesterschap. Hij studeerde bij de Paters Montfortanen en werd, 17 Juli 1943 te Washington tot bisschop gewijd. Hij is de eerste inheemse IJslander, die priester en bisschop werd. De overige medewerkers in het priesterschap op het eiland zijn paters Mont fortanen uit Nederland. Behalve de Carmelitessen van Egmond wonen op IJsland nog zusters van twee Franse Congre gaties, die zich bezig houden met de ziekenverpleging en het on derwijs. In één dezer congrega ties, die van de Zusters van de H. Joseph zijn reeds enige IJs landse meisjes ingetreden. De 8 priesters van IJsland hou den zich hoofdzakelijk bezig met onderwijs en het houden van conferenties. Daar het Luthera nisme de Staatsgodsdienst is, is de missionering er vrij moeilijk. Het Vicariaat telt dan ook slechts 500 katholieken. In Reikjavik staat een mooie kathedraal nog iets te groot doch waarvan de stichting moge lijk werd dank zij de gaven van de Nederlandse katholieken voor de missie. Op drie andere plaatsen op IJs land wordt eveneens de zielzorg uitgeoefend. De vooruitzichten voor de missionering van IJsland dat thans een zelfstandige repu bliek is, mogen, aldus Monseig neur Gunnarssctn, niet ongunstig genoemd worden. Onder leiding van enkele comitéleden maakte Mgr. Gun narsson hierna een rondgang over de tentoonstelling, waarbij hij grote belangstelling voor de verschillende stands aan de dag legde; niet het minst voor de stand der Paters Montforta nen, waar Mgr. oude bekenden aantrof. Ook aan Minanki bracht Mon seigneur een bezoek; hij ging zelfs de griezelkelder in, bezich tigde de fraaie' stand van „De Oude Doos" en legde zelfs een visite af bij de waarzegster Miss Eleonora. Door de standwerker voor het rad van avontuur, de heer Steph. Schagen werd Mon seigneur hartelijk verwelkomd en werd hem de traditionele Alk- maarse verrassing aangeboden: een Edammer kaasje. Vervolgens reikte Monseigneur op het mu- ziekpodium aan de 5000ste be zoekster mej. G. Blankendaal na mens het Missiecomité een ver rassing uit in de vorm van een der mooiste boeken uit de boe kenstand der gezamenlijke mis sionarissen. Dr. Arnold sprak hierbij nog een extra woordje van gelukwens wegens het feit, dat dit boek aan de 5000-ste be zoeker door de Bisschop van IJs land werd aangeboden. Het Harmoniecorps „St. Caeci- lia", dat Monseigneur bij zijn be zoek .aan Minanki een serenade bracht, mocht daarvoor van de Hoge gast een bijzonder woord van dank ontvangen. Daarbij ver telde Monseigneur, dat als hij op IJsland eens muziek nodig had, hij daarvoor f200.per uur moet betalen. Nadat de bisschop circa 1% uur op het terrein en de tentoon stelling had vertoefd en in het restaurant een verversing had ge bruikt, werd hfj uitgeleide ge daan, doch niet nadat hij ook nog kennis gemaakt had met de H.E. Deken Jacobs, die zijn dagelijks bezoek aan de tentoonstelling bracht. Wij vernamen in de loop van de avond, dat Z.H. Exc. Mgr. Paulissen van de Afrikaanse Mis- wactr zij een communiteit van veer- siën Zaterdagavond een bezoek aan de tentoonstelling zal bren gen. Er heerste heel de avond een gezellige drukte in „Een week Missiestad"; in de loop van de dag waren verschillende scholen uit het dekenaat de tentoonstel ling komen bezoeken. Mikkenie en Missiestad In de loop van de avond kwam er groot nieuws. Per bulletin maakte de Commissie voor Pers en Propaganda in samenwerking met die voor de attracties be kend, dat hedenmiddag de be kende Elephant-Boy SABU, die in Mikkenie optreedt, om half vier een bezoek aan de tentoon stelling zal brengen. Hij vertrekt dan per olifant van het Canada plein, en gaat via Kerkplein, Koorstraat, Ritsevoort, Nieuwlan- dersingel en Lyceumstraat naar het feestterrein. Verschillende scholen zullen dan de tentoonstelling bezoeken en de bezoekers wacht dus een grote attractie. Voorts heeft de directie van Circus Mikkenie de aardige geste gehad, de 24 mis sionarissen allen een gratis bezoek aan het circus aan te bieden, het geen door de missionarissen op hoge prijs werd gesteld .Tenslotte deelt het Missiecomité mede, dat alle bezoekers van circus Mikke nie op vertoon van hun circus- entréebiljet 60% reductie genie ten van de entréeprijs van de Missietentoonstelling 'en dus voor 10 ct. de tentoonstelling kunnen bezoeken. Deze reductie geldt echter niet tijdens het bezoek van Sabu van hedenmiddag. Hedenavond zullen bezoekers uit Oudorp en Egmond-Binnen de tentoonstelling bezoeken en zullen de zangvereniging Sursum Corda uit Oudorp o.l.v. de heren F. Nuyens en Cas Himmelreich VAN CIRCUS NAAR TENTOONSTELLING ALKMAAR Het comité „Een week Missiestad" wil ook de cir cusbezoekers in de gelegenheid stellen de grote Alkmaarse Mis sietentoonstelling in het R.K. Ly ceum aan de Bleikerskade te be zoeken en geeft de bezoekers, die over een circuskaartje beschik ken, op vertoon daarvan aan de kassa een reductie van 60 pet. bij het betreden van het tentoonstel lingsterrein. MI SS IETENTOONSTELL INC AFD. ST. MELANIA ALKMAAR Wii maken de leden van het St.-Melaniawerk er op attent, dat er op de missie- tenltoonstelling in het R.K. Ly ceum te Alkmaar ook een stand is van St. Melania. Bij deze stand wordt het werk en het doel van St. Melania helemaal uitgelegd. De foto's en verschillende voor werpen geven een duidelijk beeld van dit werk in de missie. Dit is vooral voor de leden, die eigenlijk nog maar heel weinig weten van het werk, dat zij fi nancieel steunen. Zij krijgen de ze week een prachtige- gelegen heid om iets meer van St. Mela nia te weten te komen. Leden, laat deze gelegenheid niet ongebruikt voorbijgaan W.T. VOETBAL VOOR DE MISSIE ALKMAAR De voor Woens dag a.s. aangekondigde voetbal wedstrijd ten bate van de Missie is in verband met de die avond te spelen wedstrijd Nederland Brazilië een dag verzet. Dus Don derdagavond a.s. om kwart over 7 komen op het AFC-terrein aan de Westervveg de beide R.K. clubs AFC uit Alkmaar en Vitesse uit Castricur-i, tegen elkaar in het veld. De Hoogeerw. Deken, ere voorzitter van het Missiecomité, zal de aftrap doen voor deze wed strijd, waarvan de baten ten goe de komen aan de missie. Tijdens de rust zal het pittige vendel van onze verkenners de bezoekers op enige marsen vergasten. Het mis siecomité verwacht, dat, nu deze wedstrijd een dag verzet is, en iedereen dus aan de radio de in terlandwedstrijd kan volgen, de ze Missie-voetbalwedstrijd zich in een talrijk bezoek zal mogen ver hengen. Uitslagen ,.De Luchtbode" ALKMAAR De postduiven vereniging van Zaterdagvliegers „De Luchtbode", hield- haar 1ste concours met jonge duiven van af Tilburg. De uitslag hiervan was: Vinke 1 6; van Nieuwenhuizen 2 4 8; Koger 3—7; Tijdeman; 59; Barhorst 10 11 en Admiraal 12. Op de jongste ledenvergadering is het bestuur als volgt samenge steld: G. Tijdeman, voorzitter; J. H, van Nieuwenhuizen. secretaris Zes wielens traat 9 te Alkmaar; H- BarhoTst, penningmeester. Geslaagd WARMENHUIZEN. Aan de MTS te Haarlem voor het examen werktuigbouwkundige onze plaatsgenoot Hans Koot. alsmede het fanfarecorps Eens gezindheid uit Egmond o.l.v. de heer Belleman op het muziek- podium optreden. Donderdag avond komen er de gidsen uit heel het dekenaat, entrée 10 ct.; dan zullen de meisjes van Mi nanki evenals hedenavond en Zaterdagavond hun Minanki-dans uitvoeren. WJj vernamen, voorts, dat de gehele inventaris van Een week Missiestad bij het Hooge Huys verzekerd is en de premie in lo ten van Missiestad betaald mocht worden. De Fa. Alex Meyer, die gratis de thee en koffie voor het Restaurant aanbood en gister avond de 5000ste bezoeker ook met een pak koffie en thee ver raste, heeft nog meer verrassin gen in petto. De eerste 50 bezoe kers op Woensdag 16 Juli ont vangen gratis een monster pakje A.M.-koffie; iedere 25ste bezoe ker wórdt gratis een kopje koffie aangeboden in het restaurant; iedere 50ste bezoeker ontvangt gratis een pakje koffie of thee van 100 gram; en iedere 250ste bezoeker van Missiestad eén pak koffie van 250 gram of een pak thee van 100 gram. Tenslotte nog een mededeling voor alle medewerksters en me dewerkers van Een Week Missie stad; zij kunnen steeds gratis in het restaurant koffie en thee ko men drinken; als tegenprestatie mogen zij eventueel een klein offertje stoppen in een missie busje. MISSIONARISSEN NAAR HET CIRCUS De missionarissen, die stands hebben betrokken op de Alk maarse Missietentocxnstelling, zullen voor enkele uren weer eens in de sfeer van de wil dernis worden getrokken, die zij voor korte tijd hebben verlaten, om de gasten te zijn van' de directie van het in Alkmaar werkende circus Mikkenie. De directie heeft n.l. alle 25 missionarissen tot een be zoek aan het circus uitgeno digd en daartoe de voorzit ter van het comité „Een wee'k missiestad" dr. C.J.C. Ar nold, een aantal vrijkaarten uitgereikt. Een geste, die zo wel door de hardwerkende missionarissen als door de ka tholieke bevolking van Alk maar, die deze dagen heeft blijk gegeven met de paters mee te leven, op prijs wordt gesteld. ATHLETIEKNIEUWS „OLYMPUS" ALKMAAR Bij de elf eerste, acht tweede en vijf derde prij zen en de verenigingsprijs aid. dames, die te Leiden werden be haald, zijn de onderstaande pro moties doorgekomen. Dames: M. Broek, 200 m van D naar B tijd 27.7 sec.; T. Schuyt 200 m van D naar C. tijd 29.1 sec. M. Broek kogel van D naar C prestatie 8 m; N. de Waard hoog van D naar C prestatie 1-30 m; Heren: J. Kroon 100 m van D naar C tiid 12 sec. Aan de Ned. B-kampioenschap pen o:p 27 Juli a.s. in Den Haag, zal Olympus deelnemen op de volgende nummers: Dames: 100 m, 200 meter, ver springen: M. Broek, T. Schuyt. Heren: 400 meter J. Kroon; 800 meter P. Tromp; 5.000 meter P. Bleeker. De clubkampioenschappen zijn voorlopig vastgesteld op Zondag 10 Aug. a-s. Tijdens de training, op Dinsdag en Vrijdagavond in het gem. sportpark, kan men zich steeds opgeven als lid van Olym pus Minimum leeftijd 12 jaar. Het bestuur Opbrengst collecte ALKMAAR. De collecte voor „Zuigelingenzorg" heeft een bru- tobedrag van f 889.40 opgebracht. DINSDAG 15 JULI BIOSCOPEN: CINEMA AMERICAIN: Hyena's van het Rotsge bergte, 14 jaar. HARMONIE: Hoogverraad, 14 jaar. VICTORIA-THEATER: Mal lemolen, 14 jaar. REX-THEATER: Wilhelmina van Kopenhagen; bij her keuring door K.F.C. afge keurd. Voorstellingen: 8 uur. APOTHEKEN: Na heden avond 6 uur is voor spoed gevallen geopend de apo theek Wanna-Mient, Mient C 13, apotheker mej. F. Schuitema. TENTOONSTELLINGEN Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koeman. KCB Bergen: Eva in het centrum. Stedelijk Museum Alkmaar: „Tegels en Tulpen". CANADAPLEIN: 8 uur: Cir- cus Mikkenie. Woensdag middag 2 uur. Missictentoons telling Dagelijks geopend van 2.30 tot 5.30 uur en van 7.30 tot 11 uur. DINSDAG 15 Juli: Muziek vani de zangver. Sur sum Corda uit Oudorp en het fanfarecorps Eensgezindheid uit Egmond-Binnen. Iedereen is wel kom. Vanavond worden speciaal ook de Katholieke Middenstan ders verwacht alsmede de leden van KJMV en WM. Doch ook ieder ander is vanzelfsprekend van harte welkom. De zakenlui, die graag naar staat en stand willen medewerken aan het wel slagen van de Missieweek, kun nen nog prijzen afgeven aan de ingang bij de kassa. Een koerier rent heen en weer van kassa naar Rad van Avontuur. De 6000ste en 7000ste bezoeker, die vanavond verwacht worden, wacht een aangename verrassing. De manager van het Rad van Avontuur meldt, dat een zending nieuwe autopeds zelfs rijwie len zijn aangekomen. Wie zal zo gelukkig zijn als die meneer van Zondagavond, die met een mooie autoped naar huis ging. WOENSDAG 16 JULI: Het bestuur van Sint Adelbert heeft laten weten, dat deze avond alle Adelbertianen met hun huis genoten Missiestad zullen inne men. Tevens worden de parochia nen van Egmond aan de Hoef verwacht. Het hele dorp komt mee met Lamoraal, dat Minanki zal opluisteren. DONDERDAG 17 JULI: Gidsenavond; nadere bijzonder heden volgen. „CUM LAUD'E"! ALKMAAR De promotie van de heer-G. J. Hoijtink uit Alkmaar tot doctor in de wis- en natuurkunde aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam op het proefschrift „Resonance and NV1- transition energies of pi-electro- nic systems" geschiedde gisteren „cum laude" („met lof"). Jeugdwedstrijd Centraal Ned. Hengelaarsverbond ALKMAAR - De jaarlijkse jeugd wedstrijd van het Centraal Ned. Hengelaarsverbond, dezer dagen aan de Oudegracht gehouden, is een aardig succes geworden. Veel jongelui namen er aan deel en zij hadden prachtig weer. De fa. En gels zorgde gratis voor een' fles Coca Cola. De jongens visten met veel animo én met z'n honderd een en twintigen hebben ze 600 vissen weten te verschalken. De winnaars F. Schouten, 25 stuks; F. Hendriks 23 stuks, G. Weel, 20 stuks, Mappy Hartland 19 stuks en Nelly Roetentourg 18 stuks, stonden wat de vangst betreft, boven aan de lijst van 40 prijswin naars- En allemaal kregen ze na afloop nog een grote zuurstok mee maar huis. De Politie, de Postharmonie, die het visfeest- muzikaal opluisterde en de con troleurs zorgden voor 'n prettige afwerking van het geheel. alkmaar Over de Bra derie komen we in Alkmaar bijna niet uit gepraat. Men kan die uit velerlei oogpunten be schouwen en er dan evenzovele artikelen aan wijden. Dat het druk zou worden, lag in de lijn der verwachtingen, maar de soort van de belangstelling, zoals die geweest is, d.w.z. dat er vele belangstellenden waren uit heel Nederland, en zelfs uit buitenland, hadden de meesten waarschijnlijk niet verwacht. Als „thermometer" kan in dit op zicht goed dienen de aquarium tentoonstelling. welke de ver eniging Roderio tijdens de Bra derie op de eerste etage van de Fa. Spruyt heeft gehouden. Er waren 34 aquariumhouders, die niet minder dan 6000 bezoe kers hebben getrokken. Nu was het de bedoeling, dat het publiek zelf, door middel van in, te vul len formulieren, waarop namen en adressen moesten worden vermeld, de beste bakken moest aanwijzen. Bij de aquariumver eniging zijn 2337 van die biljet ten ingekomen en het aardige ervan is, dat men nu een goed overzicht kan krijgen van de plaatsen vanwaar die belangstel ling kwam. Dat warén er 66 al leen al in Noordholland en 24 uit alle hoeken van. het land, ter wijl er ook nog formulieren zijn ingekomen van belangstellenden uit Zwitserland, Kngeland, Duits land en Indonesië. Onder de plaatsen in Neder land bevond zich ook Elten, het nieuwe stukje Nederland, dat twee jaar geleden bij Nederland is gevoegd. De aquaria zijn door keur meesters van de Algemene Ne derlandse Aquariumvereniging „Aquaterra", aan een oordeel onderworpen en de smaak van het publiek viel geheel met die van de keurmeesters samen. De keurmeesters hadden n.l. bak no. 12 er waren voor de hou ders vijf prijzen beschikbaar ge steld, resp. f 20, f 10, f 5 en twee van 2.50 aangewezen als in aanmerking komende voor de eerste prijs. Deze bak was van de heer C. van Wijngaarden, Baanstraat 9. De tweede prijs behaalde de heer A. M. v. d. Bosch, Nieuwpoortslaan 42; de derde prijs de heer P. den Das, Luttik Osdorp 45, de vierde prijs de heer A. Bakker, Gerard Dou- straat 8 en de vijfde prijs werd gewonnen door de heer W. A. Barten, leraar aan de Handels school, die tiidens de tentoon stelling voor de rondleiding van de schoolkinderen heeft gezorgd. Voor de bezoekers, die de bak van, de heer C. van Wijngaarden hadden aangewezen als in aan merking komend voor de eerste prijs, waren drie prijzen beschik baar gesteld, t.w. waardebons van resp. f 25, f 15 en f 7.50, te besteden bij Kofa Spruyt, dezen werden bij loting toegekend. De loting werd verricht door twee journalisten van de plaat selijke pers, een van de Alkmaar- se Courant en een van ons blad, die uit de 539 goede stembiljet ten, die vooraf in een grote melkbus goed waren dooreenge- sehud, er drie moesten uitpik ken, waarvan de inzenders de prijswinnaars zouden worden. En' laten het nu drie Alkmaarders zijn! Het waren voor de 1ste, 2de en 3de prijs, resp. de heer C. J. Rood. Eerste Kanaalstraat 18, de heer A. Fischer, Stuart- straat 44 en Mej. Simone Kok, Nieuwpoortslaan 166. ALKMAAR Het is eerlijk gezegd altijd vrij moeilijk om bij het optreden van een nieuwe cir- cqstroep vergelijkingen te gaan treffen met programma's van an dere zaken. Wij zullen dat dan ook deze keer niet doen, al ge voelen wij er af en toe wei even lust toe. Teruggrijpend echter op het nog jonge verleden van cir cus Mikkenie, dat wij een jaar of vijf geleden in Amsterdam zagen, moeten wij direct erkennen dat het peil van het programma met sprongen vooruit is gegaan. Zoaajer paarden is een goed cirous ondenkbaar en Frans Mik kenie heeft voor de paardennum- mers dan ook een belangrijk deel van het programma ingeruimd. Goede paardendressuur viel di rect bij de opening van de voor stelling, die gisteravond voor een eivolle tent op het Canadaplein gegeven werd, in de vorm van 't optreden van acht Shetlandse ponnies te bewonderen, een vlot nummer, door Petoletti gebracht. Van klassieke allure was het op- tred- van de Baker-Boys op de drie Engelse appelschimmels ter wijl de dressuur van de 6 Zweed<- se hengsten, geleid door mevr. Mikkenie, terecht de bewonde ring van het pulbliek trok. Ook 't voltige-nummer, waarmede het programma werd besloten was af. Een bijzondere vermelding verdienen de Touranis, jongleurs met knotsen en fakkels en het ongetwijfeld origineel gebracht snringnummer van de 8 Cervan tes, die de kunst verstonden een sterkq climax in hun optreden te leggen. Het trapeze-nummer van de Meters, met de dubbele salto en het optreden van de vier Richy's aan de rekstok vormden hoogtepunten, die wij in deze vorm nog niet geëvenaard heb ben gezien. Dan zijin er de beren van Maika, fietsend en motorrij dend, een wonderlijk staaltje van dressuur, werkelijk een voor naam nummer, brengend. Miss Belita met haar leeuwinnen heeft een eigen stijl van werken, die ons doet denken aan de groot meesters in het vak, een roof- diereninummer dat in het kader van dit programma uitstekend op zijn plaats is. Sierlijk en gra cieus was het optreden van de trapezewerkers, de twee Hellyos, die hun nummer met bijzondere rust en charme brachten. Het werk van de Hongaarse antipodisten was in een Woord1 verbluffend- De clowns, die in dit programma niet te veel aan bod komen, werkten uitstekend en oogstten veel succes, een ori- tineel nummer bovendien waarin e muziek uit een leeglopende luchtballon 'n aparte noot vorm de. En dan komen we aan de verschijning van de bekende Sa bu, de gevierde, maar eenvoudig gebleven filmheld uit Hollywood, die met zijn olifanten een bijzon der aardig nummer te zien geeft. Het optreden van deze „Elephant Boy" geeft aan het programma van Frans Mikkenie, die in Alk maar een uitstekende entrée ge maakt Jieeft, een voornaam ca chet. En zo zag Alkmaar, dat werke lijk wel verwend is mét circus programma's, dan weer veel nieuws en zeer veel goeds in het jubileum-programma van circus Mikkenie dat zich 'n eigen plaats en eigen stijl heeft weten te ver- verven tusser de hier opgetre den circus-ondernemingen. We waren verheugd, de kennisma king. op deze wijze te mogen ver nieuwen. L.S. ,:V ;w-:' ALKMAAR We zijn er ons ten volle van bewust, dat wij het Alkmaarse publiek danig nieuwsgierig hebben gemaakt met onze fantastische verhalen over Minanki Panki Poe, maar tevens weten wij, dat er geen woord teveel gezegd is en. dat velen die er hun ervaringen heb ben opgedaan, een en ander ten volle zullen beamen. De foto van de drukte voor het Rad van Avontuur en de stands waar de honderden prachtige prijzen lig gen, zoals wij die in ons nummer van gisteren afdrukten, sprak immers boekdelen? Daar hoeft geen woord aan toegevoegd te worden. Wat zegt U inmiddels van de vrolijke keuken, juist op de hoek van het terrein, waar U heerlijk raak kunt smijten op flessen, die al rinkelend aan stukken gaan? Scherven brengen geluk, prevelt U, en U gaat ver der om te genieten van een verse, sappige oliebol, vlak daar bovenop een geurige sigaret in de volgende stand en waarom daar bovenop niet een hartige hap genomen van de stand met vis- en zuurwaren, die daar weer vlak naast staat? Terwijl U dat allemaal te verteren hebt kunt U de edele vissport beoefenen, een stand, die bijzonder veel volk. trekt. Hetzelfde geldt voor de stand „Uit de oude Doos", waar een unieke verzameling staat van oude speeldozen, alle nog volko men intact. Deze speeldozen zijn afgestaan uit particulier bezit en nergens ziet men ooit meer zo'n oude verzameling uit de laatste jaren van de negentiende eeuw bij elkaar. Er zijn grote en ook hele kleine, er zit er zelfs een ingewerkt in een oud foto-album, wonderlijk om te zien. De stand houder zelf is er erg trots mee en hij zegt: Mijn stand is de enige stand, waar geen humbug wordt te zien gegeven. Of de andere stands humbug bevatten laten we in het midden, maar dit moet U vooral gaan zien. Het is een erg aardig gehoor, die oude speeldozen, klingelend met hun fijne geluidjes. Verder ziet men hier originele Japanse waaiers, Chinees en Japans bor duurwerk, zo rijk als men tegen woordig nergens meer maakt, een Chinese mandarijnen-jas, kant werk, Chinees antiek, geborduur de schilderijen, eerlijk: een fan tastische verzameling. Na dan de stands van de wip- sport, de Yankeesport én het kin derparadijs bezichtigd te hebben, moet U zich door Mevr. Eleonora, kersvers uit Parijs, laten voor lichten omtrent Uw toekomst. Zeer interessant. Zij heeft koffie dik, gewone kaarten, buiten gewone kaarten, een papegaai, die spreekt, wel te verstaan, en daar staat Uw toekomst in. Wat die toekomst voor U inhoudt, wordt U in het oor gefluisterd, onder het spookachtig schijnsel van een klein lampje, wel een beetje griezelig, maar dat moet U er voor over hebben. Wel, en dan komt U in de stand van de atoombom. Durft U erin? Wij raden het U niet aan, want wat daar achter het tent zeil staat, is minstens zo schrik wekkend, om U doodsangsten op het lijf te jagen. Vooral dames moeten van deze stand maar geen gebruik maken. Dit is alleen voor heren met stalen zenuwen. De dames mógen er natuurlijk wel in, maar het is dan voor haar eigen verantwoording. Stel U voor: Er staat een cyclotron, door monteurs van de P.T.T. vervaar digd, waaraan atoomkrachten ontfutseld worden. Dat alles gaat gepaard met hevige lichtflikke- ringen en donderslagen en padde- stoelrook. En als de atoombom ontploft is er zo iets schrikwek kends te zien, dat U er des nachts van dromen zult. Men weet toch zeker wel, wat de atoombommen al hebben uitgericht? Hier wordt de werking van de atoombom na gebootst. We kunnen het U niet vertellen, we hebben het zelf ge zien en wij zijn niet bij machte, ook maar een woord meer hier over te schrijven. Het is te erg.. Daar kan zelfs een redacteur van het N.H.D. niet meer tegen. We laten het hierbij. Onze vingers trillen nog na van de emotie. Wij kunnen niet meer. Het is al te erg. O, die atoombom En de rest, enfin: U ziet maar. „Sursum Corda" naar Minanki Panki Poe OUDORP. Op uitnodiging van het Missie Comité zal „Sur sum Corda" hedenavond op de Missietentoonstelling te Alkmaar een populaire uitvoering geven. De zang zal die avond afgewis seld worden door fanfaremuziek van 't muziekcorps uit Rinnegom. In verband met bovenstaande uitvoering verzoekt het bestuur van „Sursum Corda" alle leden dringend de repetitie van heden bij te wonen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: WEINIG VERANDERING Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige Westelijke wind. Vannacht iets kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 16 Juli: zon op 4.39, onder 20.52; maain op onder 16.43. DEN HELDER. Maandag morgen is de 7-jarige R. Backer, Doggersvaart, Julianadorp, op 't Koningsplein alhier onder een melkauto geraakt en zodanig ge wond, dat hij vrijwel onmiddel lijk was overleden. De jongen was met de melk auto mee naar Den Helder gere den en stapte uit nog vóór de auto stilstond. Hij kreeg hierbij een der wielen over zich heen. OVERCANCS-EXAMENS MIDDELBARE HANDELS SCHOOL ALKMAAR. Aan de Ge meentelijke Middelbare Handels school zjjn bevorderd van klasse I naar klasse II: P. Bakker; D. Bas; A. Blank: O. Dolman; Dia Doornbos: M. Dries- sen; P. de Geus: B. Heeringa; J. Jonkman; Ria Kaal; R. Kielt; H. Kroon; F. Krijnen; K. Kuiper; K. Meyer; Rie Meyer; W. v. d. Pol; H. Poorter: C. Schaaps; H. Tijken; Alie Vader; H. Veitkamp; Tilly Vermeulen; R. Wemmers; J. Zonneveld. Afgewezen: 13. Bevorderd van klasse II naar klasse III: N. Allan; H. Avis; A. Bakker; K. Beentjes; A. Bertram: B. Bies heuvel: H. Boerwinkel; Corrie Bolk; H. Bos; Nannie Bruin; In- grid ten Camp: J. Dekker; An nie Deubel; J. Elzas; D. Grin; T. Hoep; J. Joosten; Ineke v. d. Lin den; J. Mol; K. Outhoff; L, de Pee: F. Postma; F. Pruys; H. v. Raam; J. Rootring; J. Schmalz; Sj. Sietsma; Annie Stoop; Anne- lies Tol; H. Twisk; Ch. Ver- straete. Afgewezen: 8. Bevorderd van klasse III naar klasse I\^° W. Biesheuvel; K. de Boer v.v.; K. Bruggencate v.; J. Kaal; G.' Karemaker: P. Kloosterboer- H. Koning; J. Mantel; R. Middelburg J. Outhoff; E. Post; H. Reinders; Hannie Ulrich; E. Vlessing; W. de Vries; J. Wigard; Marjan Wilde- boer; J. Bulten v.; A. Boom v.v. Afgewezen: 3. Failliet verklaard ALKMAAR Faillissementen uitgesoroken op Donderdag 10 Juu 1952: Hermanus Holtrust, wonende Uitgeest, Lagendijk 28, rood. Rechter Comm. Mr. P. M. J. No- let, Curator Mr. C. Smal. Commanditaire Vennootschap Import en Export My. „Meer- gevestigd te Uitgeest, La- 28 rood, alsmede de enige vennoot Hermanus Holtrust, Uit geest, Lagendijk 28, rood. Rechter Comm. M. P. M. J. No- let Curator Mr. C. Smal. Opbrengst inzameling ALKMAAR. De brand te Huiswaard die op 13 Mei j.l. o.m. de heer Jb. Moeijes uit Alkmaar finantieel zoveel schade heeft toegebracht, dat de man volledig van alles werd beroofd, is voor de Alkmaarse Slagersvereniging aanleiding geweest voor deze ge troffene een geldinzameling te houden. Op het slachthuisbedrhf, onder de slagers en bij hen die daar mede nauw verwant zijn, is deze inzameling gehouden, met het uiteindelijke resultaat, dat ik aan Moeijes een bedrag van f 525.45 heb kunnen overhandigen. Aan het verzoek van Moeijes om alle schenkers te bedanken, voldoe ik hierbij gaarne. Hieraan voeg ik mijnerzijds echter nog toe, onze erkentelijkheid ten op zichte van hen die bereid waren deze actie te ondersteunen en tot een goed einde te brengen. De Directeur van het Gem, Slachthuis, Voorthuijsen. AMBTENAREN TEGEN BOUWVAKARBEIDERS ALKMAAR Het jaarlijks traditionele treffen tussen ge noemde elftallen is er een, welke burgerrecht gaat verwerven. Want in deze ontmoeting zien wii spelers van verschillende verenigingen gezamenlijk hun best doen, terwijl de baten ten goede komen aan de ttoc-bestrij- ding. Een dubbele reden om deze gebeurtenis te gaan zien. De enr trée bedraagt f 0,40, kinderen 10 cent. De aanvang is 7 uur op "het Randersveld. Hierbij volgen de opstellingen: Ambtenaren: Doel: Kramer (A. Boys); Achter: W. Hoeben (RK AFC), van Meene Alcm. V.. Wolf (A. Boys), de Ley (A. Boys) Th. Brouwer (Alom. V.); Voor: Hillenius, Blok (A. Boys). Bver- steyn, Haanraads (HSV), de Biuy- zer (Alcm. V.). Bouwvakken: Doel: Schermer (AV)- Achter: Badennuizer (A.V). Metselaar (A.B.): Midden Keesman, v.d. Lek (UVV), A- Indra (A.B.); Voor: A. Knip (A.B.), N. Heynis (RKAFC) S- Zeegers (Vrone), J. Indri (A.B.) P. Indri (A.B). Een fiets voor een kwartje OUDORP. Het fanfarecorps en de zangvereniging hebben de handen ineengeslagen met het doel hun geldmiddelen te verster ken. Er is een grote loterij op touw gezet waaraan waardevolle prjjzen verbonden zijn. De hoofd prijs is een heren of damesfiets naar keuze. Als er dezer dagen iemand aan de deur komt en lo ten aanbiedt, waag dan een kans. Men helpt daarmede beide cultu rele verenigingen in stand hou den. Geslaagden M.T.S. Diploma OUDORP. Te Haarlem slaagde voor het MTS-diploma afd. Bouwkunde de heer N. Buis Pz. Herenweg 26. De heer A. Swenne, Ooievaarstraat 1 slaagde voor diploma waterbouwkunde. Een prachtig mailschip „l het schip alc was aangeko DEN HAA ochtend een voorzitter va het om de 'j kabinet en h daarover zal ten in dit ver heeft dr, Dr< opzet in zijn sonen reeds t als buiten de Wat de getal is men het er dat P.v.d.A. ei slag van de sterk vertegc moeten zijn e houding van recht hebben i tegenwoordigii 3 2. Anderen ook hier een en wel van 2 den. Binnen c gen blijft voo: welke departei zal gaan. De 1 verleden welli partementen g buiten spreken wanneer hier: tekening kon Wat de zitti treft, heeft de dag een onde ir. Staf. Het J dat de bezettir tementen de moeilijkheden Staf wordt in gen gewaarde man op de ju met dit vertrc zijn taak wilier ir. Staf zal dr. ook reeds cont met andere fi tende kabinet, prof. Beel, pro: ter Mansholt e: nister In 't Ve Brink zou men ter van Econon zien, maar var lang gezegd, d; zou hebben o portefeuille voi nemen. Het schijnt e zeker te zijn, alle gevallen oi antwoord zal geval moet nieuwe figurei trekken. Name althans in de van de formal noemd. Wel moet hij een negatief ar kregen. Wat de A.ï namen genoemi bij de vorige nl. prof. de G Meynen en het mr, Algera, di cialist ongetw kende ministei opende Ministc ren in het Pal veningen het i de Int. Federal makers. woonde Z.K.H. tijdens het afge gedeelte van d te Brussel bij passeerden ged helft van dit jj lioen reizigers d bij Aken staat enige y luchtrecht vooi intercontinental ten, zo is door de Wereldpostu besloten vertrok de plv ris te Djakarta mann gisteren Nederland vertrekt de si Kiesraad, Mr. Kloeke Donder U.S.A. om een van het systeei verkiezingen. 2 Sing van de A ring

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2