„Unificatie bouwvoorschriften NIET dwingend opleggen" Formateur Drees op zoek naar ministers Driehonderd vergaderingen 1183 verhoren.... Financiën en Economie Denis Compton gepasseerd! Te lang in Huis van Bewaring vastgehouden UW PUZZLE Men fluistert o.a. namen van professoren GroeneveldKernkamp en Tinbergen Naar wij vernemen Bruggenbouw der standen Door minister ingestelde commissie brengt rapport uit Kort geding tegen Staat en minister Parlementaire Enquêtecommissie Nieuw verslag uitgekomen voor vandaan Nog een punt DE BEURS Markt en beurs Geen kool en bonen naar Duitsland Een prachtige avondopname van het nieuwe Amerikaanse mailschip „United States", gemaakt te Southampton, nadat het schip aldaar na de record-reis over de Atlantische Oceaan was aangekomen. l>EN HAAG, 14 Juli De formateur, dr. Drees, zal morgen ochtend een onderhoud hebben met prof. Romme, de fractie voorzitter van de K.V.P. in dit stadium van de formatie gaat het om de getalsverhouding en de personen in het nieuwe kabinet en het ligt dus voor de hand, dat ook dit onderhoud daarover zal lopen. Ook de andere drie fractievoorzitters moe ten in dit verband wellicht nog geraadpleegd worden. Onderwijl heeft dr. Drees waarschijnlijk van zijn kant al een bepaalde opzet in zijn hoofd, waaruit voortvloeit, dat met bepaalde per sonen reeds een voorlopig contact wordt gezocht, zowel binnen als buiten de kring van de zittende ministers. Wat de getalsverhouding betreft is men het er algemeen over eens, dat P.v.d.A. en K.V.P. na de uit slag van de verkiezingen even sterk vertegenwoordigd zullen moeten zijn en wel in een ver houding van 5 5. A.R. zou o.i. recht hebben op een grotere ver tegenwoordiging dan de C.H. b.v. 3 2. Anderen menen echter, dat ook hier een gelijke verhouding en wel van 2 2 zou kunnen gel den. Binnen de getalsverhoudin gen blijft voorts van belang om welke departementen het daarbij zal gaan. De K.V.P. heeft in het verleden wellioht te weinig de partementen gehad, die ook naar buiten spreken en het ware goed wanneer hiermede thans meer rekening kon worden gehouden. Wat de zittende ministers be treft, heeft de formateur Zater dag een onderhoud gehad met ir. Staf. Het ligt voor de hand, dat de bezetting van deze depar tementen de formateur geen moeilijkheden zal opleveren, ir. Staf wordt in alle politieke krin gen gewaardeerd als de juiste man op de juiste plaats en zal met dit vertrouwen ongetwijfeld zijn taak willen voortzetten. Naast ir'. Staf zal dr. Drees vermoedelijk ook reeds contact gezocht hebben met andere figuren- uit het zit tende kabinet. Men denkt dan aan prof. Beel, prof. Rutten en minis ter Mansholt en mogelijk ook mi nister In 't Veld. Ook prof. v. d. Brink zou men gaarne als Minis ter van Economische Zaken terug zien, maar van deze wordt reeds lang gezegd, dat hij geen ambitie zou hebben om nogmaals deze portefeuille voor zijn rekening te nemen. Het schijnt echter nog lang niet zeker te zijn, dat dr. Drees in alle gevallen ook een instemmend antwoord zal ontvangen. In elk geval moet hij verschillende nieuwe figuren trachten aan te trekken. Namen worden hierbij, althans in de nauwe omgeving van de formateur, nog niet ge noemd. Wel moet hij reeds in één geval een negatief antwoord hebben ge kregen. Wat de A.R. betreft worden namen genoemd, die wij ook reeds bij de vorige formatie hoorden, nl. prof. de Gaay Fortman, Mr. Meynen en het Tweede Kamerlid mr. Algera, die als verkeersspe- cialist ongetwijfeld een uitste kende minister van Verkeer en opende Minister Albregts giste ren in het Palace-hotel te Sche- veningen het vijfde congres van de Int. Federatie van maatkleer- makers. woonde Z.K.H. Prins Bernhard tijdens het afgelopen weekend een gedeelte van de luchtvaartdagen te Brussel bij passeerden gedurende de eerste helft van dit jaar anderhalf mil- lioen reizigers de grensovergangen bij Aken staat enige verlaging van het luchtrecht voor brieven in het i intercontinentale verkeer te wach ten, zo is door het Congres van de Wereldpostunie te Den Haag besloten vertrok de plv. Hoge Commissa ris te Djakarta, de heer Schur- mann gisteren per K.L.M. naar Nederland. vertrekt de secretaris van de Kiesraad, Mr. Dr. van Ommen Kloeke Donderdag a.s. naar de IJ.S.A. om een studie te maken van het systeem der presidents verkiezingen. Zulks op uitnodi ging van de Amerikaanse rege ring Waterstaat zou kunnen zijn. Af gezien van zijn persoonlijke am bities blijft echter de vraag of hij tot dit deel van de A.R. be hoort, dat het program heeft on derschreven. Het lijkt in elk geval wel waarschijnlijk, dat dr. Drees dit keer ook naar een parlementaire A.R.-figuur zal zoeken. Gedachtig de moeilijkheden die het vorig jaar bij de A.R. rezen en ook het verschil in waardering voor het program zou voor een sprekende binding kunnen pleiten. Bij de C.H. noemt men voor Justitie prof. Kernkamp, daar mr. Mulderije waarschijnlijk geen nieuw ministerschap ambi eert. Er zal een nieuwe P.v.d.A. figuur aan Econ. Zaken of Fi nanciën moeten komen. En men denkt dan uiteraard aan socia listische kamerleden als dr. Ne- derhorst en Hofstra, knappe specialisten ongetwijfeld, maar het is zeer de vraag of zij voor andere fracties aanvaardbaar zouden zijn omdat zij zich als mannen met uitgesproken socia listische denkbeelden hebben doen kennen. Een naam als die van prof. Tinbergen zou. wat dit betreft, beter in het gehoor lig gen. Als K.V.P. figuur voor Econo mische Zaken wordt ook weer prof. Groeneveld als candidaat aangedragen. Hij was eën der inleiders op het laatste congres van de K.V.P. en werkte mee aan het rapport van het Cen trum voor Staatkundige Vorming inzake het Toezicht op het Cre- dietwezen. Het wil ons voorko men. dat de P.v.d.A. hem in elk geval niet als de meest aange wezen figuur zou willen begroe ten. Van andere zijde worden in verschillende dagbladen de na men genoemd van Prof. J. L. Mey te Groningen, Prof. H. Kaag te Tilburg en verder wil men, dat de terugkeer van Prof. Dr. L. Beel voor Binnenlandse Zaken en van Prof. Rutten voor Onder wijs, niet tot de onmogelijkheden gerekend behoeft te worden. Buitenlandse Zaken De bezetting van het departe ment van Buitenlandse Zaken zal de formateur bijzonder veel hoofdbrekens kosten. Het lijkt ons niet waarschijnlijk dat mi nister Stikker alsnog bereid zou kunnen worden gevonden om te blijven. Men noemt in dót verband de naam van de partij loze figuur mr. Beyen, een man met veel internationale erva ring en ook denkt men aan de C.H. figuur mr. Lovink, thans Ned. ambassadeur in Canada. Met een van deze personen zou echter weer afgestapt wor den van de behoefte om ook aan Buitenlandse Zaken een minister met een politieke kleur te heb ben, waarvan de wenselijkheid nog onlangs ook door minister Stikker benadrukt werd. Maar voorlopig gaat het nog om namen, die weinig houvast bieden. De formateur zal morgenmid dag in Den Haag door H.M. de Koningin worden ontvangen. Hedenmiddag presideerde hij de ministerraad. De Middlesex-cricketer Denis Compton, die 49 maal in test wedstrijden heeft meegespeeld, zal niet in het Engelse team wor den opgenomen, dal Donderdag a.s. te Manchester tegen India uitkomt voor de test. Hoewel hij zich volkomen fit voelt en be schikbaar is, zal Compon vervan gen worden door de linkshandi ge batsman John Ikin uit Lan cashire. Compton debuteerde in test wedstrijden in 1937 tegen Nieuw. Zeeland en heeft sindsdien onaf gebroken voor Engeland gespeeld. DRAKENBURGH. „Bruggen bouw tussen de standen" was het thema, dat Zaterdag en Zondag op het Katholiek Gemeenschaps oord Drakenburgh te Baarn werd behandeld voor vertegenwoordi gers uit alle standen, afkomstig uit alle delen van Nederland en Belgi Er waren jonge arbeiders studenten, werkgevers, midden standers, kunstenaars en boeren. Hoofdaalmoezenier Roncken van d4 Sociale Werken lin Limburg wees er op, dat de sociale groe peringen niet meer zo sterk zijn afgesloten van elkander. De span ningen tussen de standen hebben altijd bestaan, al werden zij in de oorlog verbroken, omdat er een spanning van hogere orde voor in de plaats kwam. Zij ko men nu weer terug, maar liggen thans op een ander, dieper vlak. Het gaat om materiële en econo mische belangen, maar nu veel meer dan vroeger ook om de plaats der groeperingen en om de waardering van de menselijke persoonlijkheid. Het oude even wicht is verlaten, het nieuwe nog wankel. De oorzaken van de hui dige spanningen liggen voorna melijk in de tegenwoordige moei lijke economische omstandighe den, in de emancipatie van de arbeidersstand en tenslotte in het gebrek aan inzicht en aan Chris telijke waardering voor elkanders plaats in de samenleving. De gezonde ontwikkeling der standsorganisaties ziet hoofdaal moezenier Roncken als het enige middel om tot nieuw en stabiel evenwicht tussen de standen te komen, omdat de standsorgani- saties niet alleen de materië le en economische belangen der ge- interesseerden behartigen, maar tevens hun geestelijke en cultu rele interessen voeden. Hoofd aalmoezenier Roncken spoorde tenslotte allerdringendst aan tot een gezamenlijk overleg, daarbij niet schuwend de problemen openhartig met elkander te be- sDreken in een contact, niet al leen van organisaties, maar ook van mensqn. Tijdens de hierop volgende discussies werd er door vertegen woordigers uit de arbeiderswe reld de aandacht op gevestigd, dat bij de arbeiders, die econo misch zijn gestegen, een culture le nood heerst, die opgeheven moet worden door de intellectu elen. De intellectuelen hebben hier een leidende, d.w.z. 'n die nende taak, die zij tot dusver nog al te veel hebben verwaar loosd. Een inleiding van Gabriël Smit sloot treffend bij- de discus sies aan. Hij wees erop, dat de huidige cultuur samenhangt met een stervende maatschappijvorm. Wij groeien naar een nieuwe maatschappij zo zeide hij, die wel rechtvaardiger zal zijn, maar minder schoonheid zal bezitten. Reeds nu is duidelijk 'n cultureel depersonalisatieproces waar te nemen. Hij vroeg zich daarom af of er naast een bezitsspreiding niet tevens een cultuurspreiding mogeli,jk is. De bevordering van de cultuur onder alle standen moet reeds op de lagere school beginnen. Niet alleen wetenschap moet onderwezen worden, maar ook aesthetica. Gabriël Smit be klemtoonde, dat de cultuur niei hét alleenrecht is van en gebon den is aan een bepaalde stand. Tijdens de op zijn inleiding vol- g ide discussies werd duidelijk aangetoond, dat cultuur niet te vereenzelvigen is met beschaving civilisatie, maar dat de bescha ving, verschillend naar stand, de cultuur moet completeren. Pater Dr. R Kuiters OESA, be sloot het weekeinde met 'n in leiding over de religieuze bin ding der standen en wees op de noodzaak van opvoeding tot een juist begrip der eigen waarde en tot zelfbewustzijn, welke de ge meenschappelijke en bindende elementen der standen zijn. Ook de zielzorg heeft hier een belang rijke taak. DEN HAAG Op 31 October 1949 heeft de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting een commissie geïnstalleerd, die in overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten was ingesteld, ten einde na te gaan op welke wijze meer een heid in inhoud en vorm van de verschillende gemeentelijke bouwvoorschriften kon worden gebracht. Deze commissie heeft op 11 Juli j.L haar rapport aan de minister aangeboden. In dit uitvoerige rapport wordt, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting mede, een overzicht gegeven van de verscheidenheid op diverse punten in de gemeentelijke bouw verordeningen, vervolgens wor den de voor- en nadelen van eenheid in de bouwvoorschriften tegen elkaar afgewogen, waarna de commissie tot de conclusie komt, dat: 1. de technische en economische ontwikkeling in Nederland zo danig is geweest, dat de histo risch gegroeide, onderling sterk afwijkende gemeente- bouw verorden ingen duidelij ke nadelen medebrengen; hoewel de unificatie van de bouwvoorschriften nadelen in houdt, is de betekenis daar van gering, mits de unificatie niet verder gaat dan nodig is om de nadelen van de ver scheidenheid in de bouwvoor schriften weg te nemen; het dwingend opleggen van een volledige landelijke bouw verordening in verschillende opzichten nadelen en gevaren medebrengt, zodat de com missie zich tegen een zoda nige vorm van unificatie uit spreekt; 4. de commissie grote betekenis toekent aan een landelijke mo delbouwverordening, die als grondslag voor vrijwillige uni ficatie kan dienen; 5. het streven om dit model door de gemeenten te doen aanvaarden zeer verschillend moet zijn, al naar de aard der voorschriften. De studiecommissie heeft dan ook een modelbouwverordening ontworpen, die aan het rapport is toegevoegd. Advertentie) HAMEA Zonnefilter voorkomt en HAMEA Brandlotion geneest zonnebrand Dit is Heikki Savelainen, lid van het Finse Olympisch gym- nastiek-team. Bij de opening van de Olympische Spelen in Helsinki de volgende week zal hij de eed afleggen. 's-GRAVENHAGE, 14 Juli De Enquêtecommissie Regerings beleid 19401945 heeft haar ze vende verslag uitgebracht aan de Tweede Kaïmer. In de verslag periode, welke begint na het uit brengen van het zesde verslag betreffende de stand van de werkzaamheden der commissie d.d. 19 December 1950, is haar werk langzamer gevorderd dan de commissie zelf gaarne zou hebben gezien. Het gelukte tegen het einde van de verslagperiode het zesde deel van het verslag, betrekking hebbende op de vertegenwoordi ging van Nederland in het bui tenland en de behartiging van de Nederlandse belangen aldaar en op de mate waarin en de wijze waarop ae hulpverlening aan Nederlandse krijgsgevangenen en civiele gedetineerden heeft plaats gevonden, vast te stellen. Dit deel is thans ter perse, de ver schijning kan binnen enige maan den worden tegemoet gezien. Het onderzoeK van de commis sie is nog r.iet gereed en er kan nog niet met zekerheid worden voorspeld, wanneer dat wel het geval zal zijn. Intussen zijn de werkzaamheden, hoewel zij in de verslagperiode in vertraagd tempo zijn voortgezet, toen weer niet onbelangrijk gevorderd. Om de omvang daarvan te doen uit komen, moge de commissie hier memoreeren, dat zij dezer dagen haar 300ste plenaire vergadering heeft gehouden. Daarnaast staan dan niet alleen de talrijke ver horen, in totaal op het ogenblik 1183 doch ook de zeer vele vergaderingen van subcommissies, waarvan het nauwkeurig aantal niet kan worden opgegeven, doch dat eveneens in, de honderden loopt. Nog een ander punt uit de artikelen van de katholie ke P.vd„A.-man Geert Ruygers verdient de aandacht. Er is in verschillende beschouwingen op gemerkt, dat het stemmen door een aantal katholieke arbeiders maar waren dat alleen maar arbeiders? op de P.v.d.A. een oewqs oi een aanwijzing is van een neiging tot geioolsverviak- king en onkerkelijkheid. Er is zells, nogal heel sterk, gezegd, dat dit stemmen van katholieken op de P.v.d.A. bewijst, dat het onkerkelijke deel van de katho lieke arbeiders ook in politiek opzicht zijn consequenties trekt. Daar zijn wij het niet mede eens. De vraag zou trouwens ge steld mogen worden, wat in dit geval onder „onkerkelijkheid" moet worden verstaan en wat te aenken zou vallen van de katho liciteit van „onkerkelijke arbei ders" Hoewel wq, gelijk bekend, geenszins op het standpunt staan, uat dit „afdwalen" van katholie ke stemmen naar de socialis tische partij, in wezen iets met „doorbraak' te maken heeft, zien wij in dit stemmen op die partij geen bewijs van onkerke lijkheid of geioofsvervlakking, laat staan geloofsafval. JJit stemmen heeft andere, al enige malen genoemde oorzaken, waar wij nu met verder op wil len ingaan. Maar wel zit er toch in deze situatie een gevaar, dat wij niet mogen onderschatten. Daarop wordt gewezen in een korte beschouwing van het ka tholieke dagblad, „De Stem" te Breda, dat o.i. zeer juist aangeeft, waar hier de schoen wringt. Het is duidelijk, zegt dit blad, dat alwie geboekt staat als lid of sympahisant van de PvdA, zeker zal worden bewerkt door al die nauw daaraan verwante socialistische organisaties en in stellingen, waarbij valt te denken aan het NVV en de VARA e.d. „In het neigen van grote groe pen katholieken naar de PvdA schuilt o.i. dan ook aldus de „Stem". het ernstige gevaar, dat ze losraken uit de katholieke levenskring en het begrip voor de grote roeping van de katho lieken in deze tijd bij hen zal verzwakken, zo niet verdwijnen. Wij zien hier een verschijnsel, dat, zo het zich zou doorzetten, fnuikend zou worden voor het katholiek idealisme en het ka tholieke élan, niet alleen op poli tiek terrein, maar ook op andere gebieden". VASTE STEMMING OLIES WILLIG DEIN HAAG, 14 Juli Voor de President van de Haagse Recht bank mr. Marinus, werd heden morgen in kort geding de zaak behandeld van een zestal in het Huis van Bewaring te Utrecht ter beschikking van de regering gestelden" tegen de Staat der Ne derlanden en de Minister van Justitie. Voor de eisers trad op mr. Ferd. Keulen uit Utrecht, die onmiddellijke invrijheidstelling eiste van deze gedetineerden, die vinden dat zij, in afwachting van hun plaatsing in een Rijksasyl of 'n particuliere inrichting reeds te lang in het Huis van Bewaring zijn vastgehouden, enkelen al meer dan 30 weken. Pleiter wees op de verderfelijke sfeer die in sommige Huizen van Bewaring heerst en waarmede de mensen gaat hier niet om een kwestie van rechtmatigheid maar van doelmatigheid. Zijn conclusie was dan ook, dat de bij dagvaar ding gestelde eis niet ontvankelijk kon worden verklaard, zolang er geen sprake is van willekeur. Uitspraak 19 Juli. Veemarkt Leiden LEIDEN, 11 Juli. Aantal: 10 stieren, 50 melkkoeien, 130 vette koeien, 228 vare en andere koeien, 5 graskalveren, 41 vette kalveren, 141 nuchtere kalveren, 50 vette schapen, 243 weide scha pen, 617 lammeren, i9 varkens, neersi en waarmeae ae mensen l89 schrammen) 4'75 biggen; 1 dan verder worden besmet. Vaak paardi n veulens, 25 geiten- werd reeds bxj de minister, zij het ---- - te vergeefs, op verbetering in deze toestand aangedrongen. In December verbleven 60 ter be schikking gestelden als „passan ten" in Htnzen van Bewaring; nu zijn het er al meer dan 200. Voor de Staat der Nederlanden pleitte de Landsadvocaat mr. J. J. R. Hoogeweegen. Deze sprak van een absurditeit, om zonder meer deze mensen, onder wie er zijn, die zeer ge vaarlijk voor de samenleving moe ten worden geacht, op de maat schappij los te wilen laten. Het Ingaande Dinsdag 15 Juli, is de invoer in West Duitsland van Bloemkool en andere koolsoorten, alsmede van alle soorten bonen krachtens een publicatie in de Duitse Staatscourant, tot nader order niet meer toegestaan. West-Duitsland heeft deze be perking namelijk verbonden aan het beschikbaar stellen Zaterdag j.L van een nieuw bedrag van twee millioen dollar, voor invoer van groenten uit Nederland. De ze eenzijdig door Duitsland op gelegde beperking is volgens be voegde kringen in strijd met het Nederlands-Duitse handelsaccoord De Nederlandse regering heeft naar wij uit welingelichte bron vernemen, tegen deze gang va» zaken protest aangetekend. paard, 11 totaal 2235, Notering: stieren 3001000, melkkoeien 775—1135, vette koeien 8001100, vare en andere koeien 550850; vette kalveren 1.702.40 per kg levend, nuch tere kalveren 45-60, vette scha pen 110120, weide schapen 95 135, lammeren 6075, varkens 180400, schrammen 60100, biggen 4252, veulens 275300, geiten 1540. Handel: voor stieren, melk koeien en vare koeien kalm, voor vette kalveren stug, voor nuch tere kalveren slepend, voor vette schapen stug, voor weide scha pen vlug, voor lammeren slepend, voor varkens, schrammen en biggen traag, veulens en geiten matig. 18 Juli wordt de veelading in gebruik genomen. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 14 Juli. Op de Utrechtse paardenmarkt werden aangevoerd 405 paarden. De prij zen varieerden voor: luxe paar den 10001250; werkpaarden 875 1150; oude paarden 650950; 3-jarige paarden 7501100; 2-ja- rige paarden 675950; veulens 250—350; hitten 350—725. De handel was redelijk. Graanbcurs Rotterdam ROTTERDAM, 14 Juli. Bin nenlandse granen. (Officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam.) Tarwe onveranderd 25,5027; voedergranen, bij ge ringe omzet kalm; zomergerst 31 33; wintergerst 3031,75; ha ver 2829,75; rogge 28,5029,50 PUZZLE 50 Horizontaal: f. trachten 5. troepen, waartegen men oor log voert 9. familielid 10. soort steen 11. vr. munt !4. bekende motorraces 15. zwijn 17. zout 18. voorzetsel 19. klein raampje 20. voegwoord 21. voorzetsel 23. jongensnaam 25. zangnoot 26. roofdiertje 27. windrichting 28. deel van de bijbel 29. water in N. Brabant 31. hoofddeksel 35. jongensnaam 36. strijdperk 37. plaats in Limburg. Verticaal: 1. stoot 2. plaats in Overijsel 3. bevel 4. op dit ogenblik 5. familielid 6. reeds 7. juiste gewicht 8. aanw. voornaamwoord 12 seconde 13. kern 16. mechanisch mens 17. gevoelsorgaan 22. voorzetsel (Eng.) 23. steen 24. sportterm 25. metaal 28. familielid 30. meisjesnaam 32. voorzetsel 33. zangnoot 34. als volgt 35. toestemming Oplossing No. 49 Horizontaal: 1. nt; 3. ovaal; 7. te; 9. aan; 11. eed; 12. ben; 13. lome; 15. even; 18. gorilla; 21. maan; 23. inkt; 25. er; 26. st; 27. run; 28. aa; 29. laat; 32. darm; 34. kegelen; 37. tere; 38. arts; 40. pon; 41. Eva; 43. ier; 45. in; 46. glans; 47. ta. Verticaal: 1. na; 2. tal; 4. veer; 5. ae; 6. adel; 7. ten; 8. en; 10. noga; 12. Bean; 14. monster; 16. vlinder; 17. ernelt; 19. ik; 20. stamp; 22. ara; 24. kar; 30. aken; 31. le; 33. anti; 35. geel; 36. laan; 37. ton; 39. set; 40. pi; 42. va; 44. ra. AMSTERDAM, 14 Juli Sinds Vrijdag heeft de Beurs een verrassende wending geno men. De stijging van Kon. Olie is vorige week geleidelijk ver lopen, maar Zaterdag was de vraag uit het buitenland reeds zodanig dat tien punten en meer dan Vrijdag, toen de beurs 317 was, betaald werd. Vanmiddag werden hieraan nog enkele pun ten toegevoegd, zodat olies „brandwillig" waren. Geopend werd op 328 1/4, waarna de koers steeg tot 3313/4, waarop ook gesloten werd. Converteer bare obligaties en stockdividen den vertoonden een overeen komstige s-tijging tot respectie velijk 119% en f 66.75. Laatst genoemden zijn vanmiddag ver handeld tussen f 65.50 en f 66.75. Vast was ook de stemming voor de internationale industrie waarden, waarbij Unilever en Philips ruim zes punten stegen. Omtrent Philips waren geruch ten in omloop, dat dit aandeel ter beurze van Brussel zou wor den geïntroduceerd, doch een bevestiging hiervan was niet te krijgen. Aandelen A.K.U. kwa men van 145 op 149 en ook ae incourante industriepapieren hadden een vaste ondergrond. De mankt was vanmiddag min der eenzijdig georiënteerd dan de vorige week. Op de scheep vaartafdeling is het aanbod van stookdividenden Scheepvaartunie thans bijna geheel opgedroogd. In navolging van de vaste ten dens voor de internationale in dustrie was ook hier de stem ming uitgesproken gunstig. Aan delen Scneepvaartunie hadden hierbij de leiding met een koers winst van ruim vier punten, de overige scheepvaartwaarden avanceerden een a twee punten. De cultuurmarkt moest aanvan kelijk enige aarzeling overwinnen maar bleef tenslotte toch niet achter. H.V.A. kwam van 95 op 99, Amsterdam Rubber van 78 op 80 3/4 en Deli van 73 1/4 op 74%. AFZET BILLITON TOT 1954 VOOR 60 pCt. VERZEKERD In de jaarvergadering van de N.V. Billiton-Mij. heeft de di rectie medegedeeld, dat de pro ductie van de tin-eilanden in de tot nu toe verstreken maanden van het lopende jaar iets hoger is geweest dan in de overeen komstige maanden van het vo rige jaar. Nog steeds blijft de productie echter beneden hetgeen technisch mogelijk geacht moet worden. De afzet van circa 60 pCt. van de productie is tot 1 Maart 1954 verzekerd. Voorzover betreft de overige 40 pet. is de opbrengst geheel afhankelijk van de ont wikkeling van. de tinprijs, waar omtrent nog geen voorspellingen gedaan kunnen worden. De pro ductie van het bedrijf in Su riname vertoont een belangrijke stijging en beweegt zich op èen bevredigend niveau. Voor be doelde productievergroting was een bedrag van circa f 6.000.000 Nederlandse guldens nodig, dat geheel uit eigen middelen kon worden besteden. CALVE-DELFT N.V. Commissarissen en directie van de N.V. Frans-Hollandse Oliefabrieken Nouveaux Etablis- sements Calve-Delft hebben be sloten aan de algemene verga dering van aandeelhouders voor te stellen het dividend der ge wone aandelen vast te stellen op 6% pCt. en het dividend der 6 pCt. cumulatief preferente aandelen te bepalen op 6.125 pCt., warin is begrepen 0.05 pCt. over 1950, vorig jaar voorlopig op rekening van houders van prefente aandelen geboekt. ZUID-PREANGER RUBBER 9 pCt. DIVIDEND De winst van de Zuid-Prean- ger rubber-maatschappij bedroeg in 1951 f 523 460. Voorgesteld wordt een dividend van 9 pCt., zijnde het fiscale maximum. Een bedrag van f 240.189 gaat over naar de rekening „onverdeeld dividend". In het verslag schrijft de directie, dat 1951 voor de N.V. een belangrijk jaar is ge weest. In de eerste plaats be stond de vennootschap 40 jaar en in de tweede plaats zijn de be langen aanmerkelijk uitgebreid door de overneming van andere maatschappijen. CONCENTRATIE WAS GUNSTIG VOOR ZWITSAL Volgens het verslag over 1951 van ae Verenigde Pharmaceuti- sche fabrieken N.V. te Apeldoorn (Zwitsal) is de overbrenging van de verschillende bedrijfstakken en kantoren naar het complex aan de Viijtseweg een concentia- tie gebleken, welke de gang van zaken in gunstige zin beïnvloedt De omzetten zijn verder vergroot Na conservatieve afschrijving tot een bedrag van f 393.277 (vorig jaar f 190.105) en reser vering van f 50.000 resteert een netto winst van f 261.610 (f 224.846). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 5 pCt. Zowel de fabrikatie van opium- kaloiden als de omzet in Zwit- salproducten is vergroot. De di rectie heeft goede verwachtin gen omtrent 1952. Er staan dit jaar ook weer grote investeringen op het programma. JAVABANK DIENT ONAFHANKELIJK TE ZIJN In de op 11 Juli gehouden al gemene vergadering van aan- deelhoudtrs der Javasdhe Bank werden dp jaarstukken over het boekjaar 1951—1952 goedge keurd. Hiet dividend is vastge steld op 15 procent. De Javasdhe Bank heeft over 19511952, het 124ste boekjaar, een netto-winst gemaakt van Rp. 4.001.639. Dit bedraig is als volgt verdeeld: voor aandeelhou ders Rp. 1.347.422, voor het re servefonds Rp. 501.937. voor tantième Rn. 4450.013 en voor de 19501951 ad Rp. 8.867, is voor de Staat Rp. 1.702.266. Vermeerderd met het onver deeld saldo van het boekjaar wordt uitgekeerd 15 pet. over aandeelhouders dus in totaal be schikbaar Rp. 1.356.289. Hiervan het kapitaal ad Rp. 9.000.000, zijnde Rp. 1.350.000. waarna als onverdeeld saldo Rp. 6.289.29 overblijft. Het thans afgesloten 124ste boekjaar van de Javasche Bank behoort ongetwijfeld tot de be langrijkste episoden in haar be staan, omdat in de loop van het boekjaar een aanvang werd ge maakt met een ingrijpende wij ziging in de status van de Bank als circulatiebank van Indonesië, zo begint de president, mr. Sja- fruddin ziin jaarverslag. Bij het ontwerpen van een nieuw statuut van de Centrale Bank gaat het in de eerste plaats om de regeling van de verhouding tussen de Centrale Bank en de overheid. Dp circu latiebank heeft, volgens de pre sident, als eerste taak de stabi liteit van de muntwaarde te waarborgen, zodat onder welke omstandigheid ook, het vertrou wen als ruilmiddel ongeschokt blijft. Aan de regering dient slechts die bevoegdheid te wor den verleend, toezicht op de cir culatiebank uit te oefenen, om er voor te waken, dat de bank oii de uitvoering van haar taak noch naar de letter noch naar de geest afwijkt van de bank- wet. Juist om meningsverschillen welke tot ernstige conflicten tussen regering er» bankddrectie zouden kunnen leiden, te voor komen, is het noodzakelijk een coórdinerendp raad in het leven te roepen, waarin vertegenwoor digers van de regering en bank- directie zitting helbben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3