In Delft komt een cyclotron van enorm groot vermogen Oosterpolder groeit van dijksegmenten uit puzzle en geulen 33 a* W 1 «80 oetballer S K Y ROC K ET-straaljager vloog 2100 km. per uur! Reusachtige helicopters over Atlantische Oceaan Korea-detachement weer op weg naar het front DAGBLAD VOOR ALKMAAR Het vierde ter wereld - in diepste geheim gebouwd In Harderwijk zijn ze 'n jaar op het werkplan vooruit Trein stortte in rivier „Op naar de Jaloe...." POLSEN en formeren e1z. Kapsalon Takes - Alkmaar GESLOTEN 'n Ford V 8 EN OMGEVING 'n Kracht-, Jour" van de 'OUandais! Hans Dekkers wint 19de Tour-etappe Zeshonderd millioen aan militaire orders 2,3 milliard dollar voor vliegvelden Primeur voor K.L.M. Militair geheim onopzettelijk verraden Nederlands elftal tegen Brazilië Duits vakverbond doet beroer» Bronzen Kruis voor Brits sergeant Treinontsporing in de Nijldelta Gisteren met z'n beiden gestart 95 s're©p- nu P-rn. *en, >r £4Q 180 roe ^'5.6° i ,ten. yY .m er voorde^9®^cn| traio«o9spa 0vers.v #esteo eoi'i B sport IdeUoQ- is wegens VACANTIE van 21 Juli tot en met 29 Juli a.s. TE KOOP: 60 PK„ 1937. Betrouw bare en prima onder houden wagen. N. W. OP DEN KELDER, hk. Provincialeweg A 27 te Opmeer. niiiiHiiiiiiuiiiiiiiiiiiu tijd lang niet mochten eigenlijk over hem gelopen. Hij hield er ien hossende massa en verlaten. Heheh eetje ruimte. Daar kon m hier maar eens rus- >o Hengstra naar buiten n handtekening. Straks 5 Piet. „Ik heb al heel ïsen en daar hoort die aandacht aan de won- hten rustig at wat er ■■iiiiiiiimmiiHiiHUfc" Nieuw Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., >esp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAGINA 6 Woensdag 16 Juli 1952 46e Jaargang No. 12527 Kantwen: HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 Onze landgenoot Hans Dekkers heeft gisteren de 19de etappe van de Tour de France ge wonnen in de tijd van 5 uur 15 min. en 16 sec. Negen seconden later passeerde Voor- ting als tweede de fi nish. Hier zien we beide gelukkige land genoten na hun over winning. Naast de twee Nederlanders het hoofd van onze speci ale verslaggever. (Telefoto ANP) DELFT, 15 Juli Ongeveer een jaar geleden zijn aan de Tech nische Hogeschool te Delft in het diepste geheim plannen ge maakt voor de bouw van een krachtig cyclotron, dat veel over eenkomst zou hebben met het Philips-cyclotron te Amsterdam, doch twintig maal sterker zou zijn en een vermogen zou hebben van zeshonderdmillioen volt. HARDERWIJK, 15 Juli De werkzaamheden aan de Oosterpol der vorderen goed, bij de vier punten waar aan het ontstaan van de Meerdijk van de polder wordt gewerkt komt gemiddeld tweehonderd meter dijk per week klaar. Sinds het begin van de arbeid in Juni 1950 zijn nu ongeveer vier stukken van acht en een halve kilometer dijk gereed. Bij Harderwijk is men een jaar op het werkplan vooruit. De verbindingsdijk tussen de meerdijk van de Oosterpolder en de vaste wal is daar al gelegd. Hij wordt nu afgewerkt. Men is er bezig de sluisput te graven voor de sluizen die in deze ver- bindingsdam komen. In de toe komst zal deze dam een der toe gangswegen tot de polder zijn. Bij Harderwijk wordt thans ook de put gegraven voor een der drie gemalen die de polder moe ten droogmalen en daarna voor de waterstandregeling zuilen die nen. De sluizen bij Harderwijk moeten eind 1952 gereed zijn. Zij zullen geschikt zijn voor schepen tot driehonderd ton. In het ver lengde van de westelijke pier van de haven van Harderwijk is een strekdam aangelegd. Deze is niet minder dan 1875 m. lang. Deze strekdam loopt van de Harder wijker haven naar de polderdijk en gaat verder parellel naast de polderdijk in de richting Flevo- stad. Zij beveiligt de nieuwe, op een diepte van 3 meter geslagen, vaargeul. Aan het einde van de strekdam gaat de vaargeul over in een werkgeul, welke eveneens op een diepte van drie meter, langs de polderdijk in de richting Flevo- stad, is geslagen. Deze werkgeul loopt door tot de zee een diepte IN EUROPA GEPLAATST PARIJS, 15 Juli. De Ame rikaanse strijdkrachten in Europa hebben voor een waarde van 683.818.054 dollar orders geplaatst in West-Europese landen voor munitie, schepen en andere mili taire goederen, aldus is vandaag in Parijs bekend gemaakt. De orders werden als volgt over de verschillende landen verdeeld: België 46 millioen dollar, Dene marken 6 millioen dollar, Frank rijk 335 millioen dollar, Grieken land 11 millioen dollar, Italië 129 mill, dollar, Luxemburg 300.000 dollar, Nederland 38 millioen dol lar, Noorwegen 6 millioen dollar, Verenigd Koninkrijk 69 millioen dollar. In Zweden, Zwitserland en West-Duitsland werden orders ge plaatst tot een totale waarde van 43 millioen dollar. van drie meter heeft. Door een en ander beschikt Harderwijk thans over een prachtige scheep vaartverbinding. De grootste schepen die het IJselmeer beva ren en de grote rijnaken kunnen nu Harderwijk bereiken. GRAZ, 15 Juli. Nabij Hief- lau in Opper-Stiermarken is Dinsdag een rangerende locomo tief kort voor een brug over de Enns in de flank van een passa- gierstrein gereden. Een goederen wagen en vier passagiersrijtuigen liepen uit de rails. Drie van de laatstgenoemde rijtuigen stortten in de rivier. Volgens een mededeling van de Oostenrijkse spoorwegen zijn drie personen om het leven gekomen en werden 46 mensen gewond. Na de nodige voorbereidingen is in het gebouw voor electro- techniek aan de Kanaalweg te Delft in het begin van dit jaar begonnen met de bouw van dit machtige apparaat, dat Proton- Synchrotron wordt genoemd en dat, naar verwacht wordt, in 1954 voltooid zal zijn. Alle apparaten, die bij dit cy clotron nodig zijn, worden in de afdelingen van de Technische Hogeschool vervaardigd. Het Proton-Synchrotron wordt het krachtigste van het vasteland van West-Europa. Alleen Enge- lang werkt thans aan een cyclo tron met een vermogen van één en een kwart milliard Volt. De bouwkosten zijn door gebruik making van enige kunstgrepen zeer laag gehouden. Tot dusver bestaan slechts drie van deze apparaten zoals nu te Delft wordt gebouwd. Namelijk één in Birmingham (Engeland), één in Brookhaven (Ver. Staten) en één in Berkeley (Verenigde Staten). Alleen die in Brookha ven is onlangs in gebruik geno men. Aan de andere twee wordt nog gewerkt. Behalve voor atoomonderzoek dient de machine ook voor het namaken van cosmische straling om deze stralen nader te onder zoeken. Daartoe is men tot dusver alleen in Amerika in staat. Hier door kunnen de meest fundamen tele vraagstukken van de natuur kunde worden bestudeerd. Men kan er namelijk ook de mesonen mee onderzoeken, de tot dusver raadselachtige deeltjes, die de atomen tezamen binden. Boven dien zullen de aanstaande natuur kundige ingenieurs hun onderzoe kingen er mee kunnen verrich ten, waarbij zij zich de gelijken kunnen weten van hun buiten landse collega's wat het peil van en de hulpmiddelen voor het onderzoek betreft. WASHINGTON President Truman heeft een wetsontwerp ondertekend, waarin 2.398.282.800 dollar beschikbaar wordt gesteld voor militaire werken, in het bij zonder voor de bouw van een lan ge reeks geheime Amerikaanse luchtbases, die driekwart van de aardbol zal omspannen. De details van het enorme pro gramma zijn geheim. De luchtba ses zullen gebouwd worden op Groenland, in Noord-Afrika, Europa en het Verre Oosten. De luchtbases zullen uitsluitend gebruikt worden door de Ameri kaanse luchtmacht. OP DE ZUID-ATLANTISCHE ROUTE 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Mr. Jonkman heeft gistermiddag Met ingang van Donderdag 17 EERSTE KAMER AANGETREDEN in de Eerste Kamer met een korte rede het voorzitterschap vain deze zittingsperiode aanvaard. Op het ogenblik was er nog niets, aldus de voorzitter, dat de Kamer als parlementair werk diende af te doen. Hierna werden de leden toegelaten en beëdigd. MOFFET FIELD (Californië), 15 Juli Een programma-aankon diger heeft op een verleden week te Moffet Field gehouden vliegfeest onopzettelijk meegedeeld, dat een „Skyrocket" 2100 kilometer per uur heeft gevlogen, hetgeen ongeveer het dubbele is van de snelheid van het geluid; deze mededeling is Dinsdag officieel bevestigd door leden van de Amerikaanse raadgeven de commissie voor luchtvaartzaken. De „Skyrocket", een experi menteel vliegtuig der Ameri kaanse marineluchtmacht, werd in Augustus j.l. op een hoogte van tienduizend meter boven de woestijn van Mojave, in Califor- nië, vanuit een moeder-vliegtuig gelanceerd. Het toestel bereikte, als gemeld, een recordhoogte van ruim 24.000 meter, terwijl het, naar thans bekend is geworden, ook een nieuw wereldsnelheids record vestigde van 2100 kilome ter per uur. Er is op gezinspeeld, dat de Skyrocket een koelinstallatie had, welke voldoende capaciteit bezit om de temperatuur in een thea ter voor 3000 personen laag te houden. Dit is noodzakelijk voor een toestel, dat met een snelheid van meer dan 2000 km per uur vliegt, om te voorkomen dat de piloot niet levend geroosterd wordt en het metaal niet smelt. Het toestel is uitgerust met een turbine straalmotor met nog een raketmotor om de barrière bij de DRAADVERSPERRINGEN LANGS ZONEGRENS HANNOVER, 15 Juli. Vol gens een mededeling van de re gering van Neder-Saksen is men aan de Oostduitse zijde van de zónegrens begonnen prikkel draadversperringen aan te bren gen van twee meter hoogte. Er wordt gepatrouilleerd door be reden politie. geluidsgrens te overschrijden. De vleugels staan onder een hoek van 35 graden naar achteren. VAN ROESSEL MIDVOOR HELSINKI. Naar wij Dinsdagavond van de voor zitter van de keuzeconunis- sie van de K.N.V.B.. A. W. Verlegh, vwvamen is het Nederlands elftal, dat Woens dagavond 19 uur te Turku tegen Brazilië zal spelen, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Odenthal (Haarl.) en Alberts (Vitesse). Midden: Wiertz (D.W.S.), Terlouw (Sparta) en Bies- brouck (R.C.H.). Voor: v. d. Kuil (V.S.V.), Bennaars (Dosko), Van Roes- sel (Willem 2), Mommers (Willem 2) en Clavan (A.D.O.) Naar bekend worden geen invallers toegestaan. Kamervoorzitters beëdigd DEN HAAG 15 Juli De voorziter der Eerste Kamer, mr. Jonkman, is vanochtend, in het paleis Voorhout door H.M. de Koningin ontvangen, ter beëdi ging als lid der Eerste Kamer. Ook mr. Kortenhorst is door H.M. ontvangen. _Hij werd be- Juli zal de K.L.M. haar diensten van Amsterdam naar Brazilië, Uruguay en Argentinië gaan uit voeren met haar nieuwste vlieg tuigtype, de Douglas DC-6b. Deze luxueus ingerichte vier motorige machine zal met een frequentie van tweemaal per week Amsterdam en Buenos Aires verbinden en wel eenmaal via Zurich, Lissabon, Dakar, Refice, Rio de Janeiro en Montevideo. De DC-6b's, die op deze routes gaan vliegen, bieden plaats aan 50 pas sagiers. De passagiersruimte is verdeeld in drie cabines: een voorcompartiment met vier zit plaatsen, een hoofdkajuit met 34 zitplaatsen en een achtercabine met 12 „Sleep Air"-stoelen. Even als in 1948 is de K.L.M. de eerste maatschappij, die met het nieuw ste Amerikaanse vliegtuigtype op de Zuid-Amerika-route verschijnt. DUSSELDORF, 15 Juli. Het zes millioen leden tellende West- Duitse Verbond van Vakvereni gingen heeft Dinsdag een laatste beroep op het parlement gedaan om de behandeling in tweede en derde lezing van de omstreden wet op de bedrijfsorganisatie uit te stellen, teneinde verdere on derhandelingen tussen het ver bond en de regering mogelijk te maken. Het verbondsbestuur sprak zich niet uit voor een algemene sta king voor het geval aan het ver zoek geen gevolg zou worden ge geven. De vakbeweging heeft bezwaar tegen het wetsvoorstel, omdat het naar haar mening de arbeiders niet genoeg zeggenschap geeft in de leiding der bedrijven. Vermist meisje terecht DEN HAAG, 15 Juli Het zestien-jarige Haagse meisje H. W. M. M .dat sinds vorige week vermist werd, is gisteravond laat in Amsterdam aangehouden. Zo wel de ouders als de Haagse politie zijn zeer verheugd over dit snelle resultaat van het sig nalement, dat in de avondbladen van Zaterdag jl. was opgenomen. ILLEGAAL WERKER IN FRIESLAND 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Bij K.B. is toegekend het bron zen kruis aan de sergeant-vlieger A. C. Springate. van de Britse luchtmacht. Sergeant Springate heeft zich door moedig optreden tegenover de vijand onderscheiden als mar conist, behoord hebbende tot de bemanning vna een Britse bom menwerper, die in October 1944 tengevolge van vijandelijk vuur op het IJselmeer had moeten dalen. Nadat hij de Friese kust had bereikt, is hij ondergedoken; hij heeft zich vervolgens aangesloten bij enige in Friesland werkende agenten van een te Londen zete lende Nederlandse geheime in lichtingendienst. Hij heeft geheel vrijwillig en op deskundige wijze, onder moei lijke omstandigheden, de zend en ontvang-apparaturen voor de ze agenten bediend totdat Fries land in April 1945 werd bevrijd. CAIRO 15 Juli De expres- trein van Cairo naar Damiëtte, gelegen aan een der mondingen van de Nijl, is Dinsdag nabij Tan- tah bij het passeren van een wis sel ontspoord Volgens spoorweg functionarissen zijn verscheidene doden en vele gewonden te be treuren. Onder hen zouden zich de machinist en enige vooraan staande personen bevinden. Kapitein Koster vertelde, dat het Nederlands detachement thans bestaat uit een bataljon van 750 man en is versterkt met Zuid- Koreanen. Het bevindt zich niet meer op Koje waar het twee en een halve maand heeft gelegen, maar is op weg naar het front. Volgens de heer Koster waren de Amerikanen tijdens de opstand in het krijgsgevangenkamp op Koje niet alleen bevreesd de Conventie van Genève te schenden, maar deinsden zij er zelfs voor terug met „gestrenge rechtvaardigheid" op te treden. Zo gezien, achtte hij het maar goed, dat het Nederland se aapdeel bij het bedwingen van de opstand niet groot is ge weest. Hij prees het moreel van de Nederlandse troepen „als schitte rend". „Deze mensen klimmen als klipgeiten tegen de heuvels op" zo verklaarde hij. Hij noemde hen ecligd als lid der Tweede Kamer, te maken. WESTOVER (U.S.A.), 15 Juli. Vanmiddag om 2 uur zijn van het vliegveld Westover twee enor me hefschroef-vliegtuigen opge stegen voor een poging om de eerste helicoptervlucht over de Atlantische Oceaan naar Europa Maandagmiddag werden in het Olympisch dorp in Helsinki de vlaggen gehesen van de landen, welker ploegen reeds geheel of ge deeltélijk waren aangekomen. Overzicht van de plechtigheid. AMSTERDAM, 15 Juli. Kapitein B. M. Koster, die een jaar lang als oorlogscorrespondent bij het Ned. Detachement Ver enigde Naties op Korea heeft vertoefd, is vanmiddag met het K.L.M.-vliegtuig „Eindhoven" op Schiphol aangekomen. keiharde echte beroepssoldaten ofschoon zij dat laatste in feite niet zijn. Hun reactie op de einde loze onderhandelingen was, zo verklaarde hij verder: „op naar de Jaloe. En dan wisten zij dik wijls niet eens waar ze de Jaloe konden vinden". (Van onze parlementaire redacteur) Gisterenmorgen om kwart over tien had formateur dr. W. Drees een onderhoud met de voorzitter van de K.V.P.-fractie, professor Romme. De bespreking duurde een uur en betrof de mogelijke zetelverdeling zowel uit politiek oogpunt als wat de personen be treft. Komende dagen zal de forma teur voortgaan met het voorlopig polsen van personen die voor een portefeuille in aanmerking zou den kunnen komen. We menen te weten dat het in de bedoeling ligt om het departement van M.I.N.U.O.R. niet in zijn tegen woordige vorm te laten voortbe staan. Uniezaken zouden worden overgeheveld naar het ministerie van Buitenlandse Zaken, terwijl de overige zaken (Nieuw-Guinea en de West) dan komen onder een nieuw ministerie van be perkte omvang. In politieke kringen doet men thans enige indrukken op over de gedachten van de formateur Diens aanvankelijke voornemens schijnen uit te gaan naar een ver houding: 5 P.v.d.A.-, 5 K.V.P.-, 2 C.H.U.- en 2 A.R.-ministers, waar bij het niet uitgesloten geacht moet worden, dat wanneer de mogelijkheid hiertoe blijkt, nog een vakminister zal wordpn aan getrokken. Voorts schijnt het wel vast te staan, dat behalve de heer Stikker ook prof. van den Brink geen ministerzetel meer wenst te aanvaarden. Kansen van Dr. Drees minder gunstig? Naar we van andere zijde ver namen, werden gisterenavond voor het eerst, sedert de heer Drees de opdracht tot kabinets formatie aanvaardde, zijn kansen op welslagen minder gunstig be oordeeld. Men had de indruk, dat de besprekingen een allesbehalve vlot verloop hebben en het ge rucht circuleerde zelfs, dat Dr. Drees tot nu toe vrijwel uitslui tend bedankjes heeft geoogst. Hieruit zou de gevolgtrekking kunnen worden gemaakt, dat de heer Drees thans toch op de te genstellingen is gestoten, die hij bij de besprekingen over basis en program uit de weg is kunne* gaan. De start van de zwaar met brandstof geladen „vliegende molens" vond op ongewone wijze plaats, namelijk op de wijze van een normaal vliegtuig door mid del van een aanloop op de start baan, inplaats van op de gewone manier waarbij een hefschroef- vliegtuig zich loodrecht van zijn standplaats optrekt. Het doel van deze vlucht is het onderzoeken van. de mogelijkheid om hefschroefvliegtuigen in Eu ropa af te leveren door de lucht. De route van de beide heli copters die begeleid worden door een C54 loopt van de Amerikaanse oostkust, waar op het ogenblik een hittegolf heerst, langs de poolcirkel naar Wiesba den in Duitsland en is ongeveer 4000 mijl lang. De grootste sprong is die van IJsland naar Schotland, een afstand van 817 mijl, terwijl de actieradius van de toestellen ongeveer 6000 mijl bedraagt. Beide toestellen zijn van het type Sikorsky H-19 en hun be manning bestaat uit een gezag voerder en een tweede piloot. KAMERCOMMISSIE BIJ DE KONINGIN DEN HAAG, 15 JuJi Om vijf uur hedenmiddag heeft H.M. de Koningin in het paleis Voor hout ontvangen de oommissie uit de Tweede Kamer welke be noemd was om de nominatie voor het voorzitterschap dier Kamer aan te bieden. De commissie bestond udt de heren Van der Goes van Naters, voorzitter; Stokman, Bruins Slot, mevr. Fortander de Wit en als toe gevoegde leden de heren Krol, Vorrink, Koersen en Weiter.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1