Deconfiture „Stad en Land Somenwerking tussen alle missionarissen PELS Missie-tentoonstelling nog steeds groot succes FEITEN „EEN WEEK MISSIESTAD' Laatste bedrijf speelde in een volle rechtszaal Liefde voor dieren is mij aangeboren Om de missie-actie in ons land zo krachtig mogelijk te bevorderen AGENDA DE KRUISHEREN Fa. Th. Kraakman e n Z n. j NIEUWE BESSEN per Liter 5.30 en 5.70 Stroom bezoekers ook op Dinsdag In acht etappen rond de wereld NIEUWE BESSEN van heden SPECIALE AVOND St. Adelbertus- vereniging LAMORAAL R.K.A.F.C. Vitesse Vele verrassingen op het weergaloze MINANKI PANKI POE PAGINA 2 WOENSDAG 16 JULI- T952 ALKMAAR. In zekere zin is de destijds nogal gerucht makende kwestie van de onregelmatigheden, die gepleegd zouden zijn door twee bestuursleden van de bouwspaarkas „Stad en Land" tijdens de zitting van de Alkmaarse Arrondisse mentsrechtbank onder presidium van mr. A. D. van Regteren Altena tot vrij normale proporties teruggebracht. Aan de heer I. F. H. P. te Alkmaar was ten laste gelegd, dat hij een valse verklaring opzettelijk zou hebben getekend, waardoor een deelname-bewijs aan de bouwspaarkas, tegen medeweten van de oorspronkelijke houder, in zijn bezit zo zijn gekomen. De verdachte ontkende ter zitting echter het hem ten laste gelegde en verklaarde, dat er geen onregelmatigheden zouden zijn gepleegd. Wel heeft hij een verklaring van overdracht getekend, maar hij meende daartoe gerechtigd te zijn, omdat hij de bedoelde stuk ken van een tweede bestuurder van de bouwspaarkas had aange boden gekregen en toen, in de veronderstelling verkerend er de Bouwspaarkas een dienst mede te bewijzen, de stukken heeft overgenomen. Meer kasmiddelen Er waren moeilijkheden bij de Bouwspaarkas ontstaan omdat verschillende deelnemers hun geld terug eisten zodat er op een gegeven moment geen kasgeld genoeg meer was. Bovendien maakte het bij de fusie met de spaarkas „Herrijzend Nederland" geen goede indruk, als alle deel nemers weg zouden lopen, zodat de heer P. meende, dat zoveel mogelijk deelname-bewijzen in handen van de Bouwspaarkas „Stad en Land" moesten blijven. Uiteindelijk ging het er voor de rechtbank hierom, of de heer P. verplicht was aan de deelnemers, die hun stukken overdeden, naast het netto-spaartegoed, dat zij in derdaad ontvangen hebben, ook nog de destijds bij inschrijving betaalde administratiekosten te rug te betalen. Bij de bouwspaarkas „Stad en Land" was dat geen gebruik en de heer P. heeft zich aan dit ge bruik dan ook gehouden. In het geval, dat hem ten laste was ge legd, de overname van het deel name-toewijs van de heer P. uit Limmen, zou de medebestuurder J.P.H. aan de heer P. het bewijs hebben aangeboden met de me dedeling, dat P. uit Limmen het stuk kwijt wilde. De verdachte heeft toen het netto-spaartegoed uitbetaald en het stuk overgeno men, hetgeen echter buiten me deweten is geweest van P. uit Limmen. De grief van de heer P. uit Limmen was veroorzaakt door het feit, dat hij na de overdracht wel zijn spaartegoed terug kreeg, doch niet de administratiekosten. Deze bedroegen twee percent en in geld uitgedrukt slechts enkele tientallen guldens De voorzitter van de Verzeke ringskamer, mr. S. verklaarde als getuige, dat hij van mening was dat de aankoop van de deel name-toewijzen door de heer P. te 'beschouwen is als een voordeel "voor de spaarders. Zij kregen in dit geval meer geld voor hun pa pieren, dan wanneer zij tot veT- koop aan vreemden waren .over gegaan. Deze overname bood nun meer financiële voordelen. MISS BELITA Miss Belita, onder welke naam de 23-jarige dompteuse Anny Heckhoff uit Duisburg een zeer fraai leeuwennummer bij het circus Mikkenie maakt, werkt sinds Februari hij Klant, de dres seur en leider van de dressuur- school te Valkenburg, De leeuwen waarmede zij optreedt, zijn van Klant afkomstig en voor dit sei zoen aan Mikkenie verhuurd. Wij ontmoetten haar in de na middag, toen zij bezig was de die ren, die aan haar zorgen zijn toe vertrouwd, te voeren en al di rect merkten wij, dat wij hier te doen hadden met iemand, die niet uit zucht naar avontuur in het circusleven terecht was geko men, maar gedreven door de liefde tot het dier een beroep ge kozen had, dat voor de vrouw vrij zeldzaam is. Als er drie of vier dompteuses, vrouwelijke dierentemmers op de wereld zijn, dan is het al veel. De enige in Europa is momenteel Lotte Wal ter, die iets ouder is dan Miss Belita. De levensloop van deze jongste dompteuse wordt beheerst door de liefde tot de dieren. In haar eenvoudige woon- en slaapwa gen, die tevens als eet- en zitka mer dienst doet, vertelde miss Belita ons dat ze reeds als klein kind zich tot de dieren aange trokken voelde. Dat is haar al tijd bijgebleven, ook op school. Geen wonder dat ze het vo'orne- men koesterde om later dieren arts te worden. Maar de oorlog, die zovele jonge levens in een andere richting stuwde, stuurde ook haar toekomstplannen in de war en uiteindelijk was ze blij, dat ze in de dierentuin van Duis burg dieren-oppasseres kon wor den. Daar heeft ze een jaar of drie gewerkt totdat Miss Belita naar het Duitse circus Büchler ging en vandaar naar de dres- suurschool van Klant ging. waar vandaan ze na een' betrekkelijk korte opleiding reeds met dieren kon worden uitgestuurd. Zij heeft met alle wilde dieren als lui paarden. beren enz. leren om gaan en ze bekende ops, dat ze dit werk beschouwde als haar levenswerk. „Het is miim grote liefde geworden" verklaarde ze ons in alle eenvoud. Miss Beüta's ouders wonen nog in Duisburg en met blijdschap vertelde ze ons, dat ze binnenkort haar ouders in Holland, waar ze graag werkt, hoopt te verwelko men. En als de tournée is afge lopen kan ze aan haar 11-jarig broertje, die al een evengroot dierenliefhebber als haar zuster is, vertellen hoe het op de tour née van Mikkenie is toegegaan. Want ook in deze jorigen schuilt al het bloed van de echte circus- artist De Officier van Justitie Mr. J- C.V. Meischke, meende dat ver dachte ziclh met de verkoper van het deelname-bewijs had moeten verstaan en niet boven een gete kend blanco-formulier de over drachtsverklaring mocht plaat sen. Hij legde de verdachte op zettelijke valsheid in geschrifte ten laste en eiste daarvoor een boete van f 500 of 40 dagen. De verdediger mr. A. Schenke- veld, begon in zijn pleidooi lof toe te zwaaien aan de recherche van de Rijkspolitie, dia met soe pelheid en op accurate wijze het onderzoek ter hand had genomen. Tot de zaak komende wees hij op de figuur van verdachte, een gezien hoofdambtenaar met een uitstekende staat van dienst, ook in de bezettingstijd, waarin hij 'n vooraanstaande verzetsman was geweest, bekend als „Ome Jan". De stukken waren gewoon ver handeld als effecten en in totaal heeft verdachte f 15 000 neerge teld om de deelname-bewijzen over te kunnen nemen- Voordeel heeft hij er zeker niet van gehad, van die transacties, terwijl opzet tot vervalsing zeker niet aanwe zig is geweest. Er was echter 'n geschil tussen verdachte en de Verzekeringskamer gerezen over de wijze, waarop de deelname bewijzen hadden moeten worden overgenomen en omdat verdach te niet gehandeld heeft in de geest van de Verzekeringskamer, was het betreurde rapport ver schenen, waarover zoveel te doen is geweest. Uiteindelük heeft de heer P. slechts 55 pet. van zijn betaalde gelden terug ontvangen zodat er nog een strop rest van rond de 6 7 duizend gulden voor verdachte. Teruggave van betaalde administratiegelden was niet gebruikelijk en was ook niet in de statuten vastgelegd. Waar deze gelden dienden om de lo pende zaken van de bouwspaar kas gaande te houden, kon men wel begrijpen, dat verdachte die moeilijk kon gaan terugbetalen. Van opzet was zeker geen sprake volgens de verdediger, omdat de heer P. niet eens wist, of de ver koper van het stuk wel of niet bereid was het aan hem af te staan. In deze hele zaak zag de verdediger meer een rancune van de Verzekeringskamer, die in bepaalde gevallen niet van de hr. P. gedaan kon krijgen, wat zij we] wenste. Het verslag van de Verzekeringskamer achtte de ver dediger zeer tendentieus temeer daar er in een tweede rapport weinig of niets over deze zaak aan de orde is gekomen. De rechtbank bepaalde de uit spraak op Dinsdag over veertien dagen. ALKMAAR Tijdens de mis sietentoonstelling is, meer dan eens, de aandacht gevallen op de Verenigde Missionarissen, waar van het embleem, zoals wij reeds schreven, gedragen wordt door alle missionarissen, die op de tentoonstelling een stand bedie nen. De organisatie, dat woord mo gen we wel even gebruiken, van de Verenigde missionarissen is in 1920 ontstaan, in de tijd, dat het organiseren va„ de missietentoon- stellingen in ons land meer en meer gebruikelijk werd. De ver eniging bestaat momenteel uit vertegenwoordigers van 26 mis sionerende Orden en Congrega ties en zal het volgend jaar waar schijnlijk, met de Fathers .van Marianhill, 27 leden tellen. Het doel van deze organisatie-is om door onderlinge samenwerking de missie-actie in ons land zo krachtig mogelijk te bevorderen- Uit het ondervonden contact tus sen de .missionarissen was name lijk gebleken, dat, indien er geen samenwerking zou zijn, men wel eens naast elkaar heen zou kun nen gaa-n werken, hetgeen bij de missieten toonstellingen natuur lijk het meest aan de dag zou tre den. Et zouden b.v. teveel ten toonstellingen in dezelfde streek kunnen komen of de tentoonstel lingen zouden een eenzijdig ka rakter kunnen krijgen. Door sa menwerking der aangesloten Or den en Congregaties, practisch allen, die vanuit Nederland mis sioneren, is dat nu voorkomen. Een missietentoonstelling wordt nu officieel georganiseerddoor een diocesaan missie-comité, dat de uitvoering overdraagt aan een plaatselijk comité, doch 'n stem in het kapittel behoudt. Dit co mité werkt nu de tentoonstelling verder uit met het bestuur van de Verenigde Missionarissen, welk bestuur, volgens een van te vo ren vastgesteld rooster, bepaalt, welke Orden of Congregaties in een bepaalde plaats stands zullen bezetten. Bijzondere omstandig heden en wensen kunnen wel eens er toe leiden, dat aan het rooster niet streng de hand kan worden gehouden. In Alkmaar b.v. was het wenselijk dat ook de Dominicanen, die hier twee pa rochies bedienen, een stand zou den krijgen, ook al waren zij wel licht niet aan de beurt. En de Dominicanen zijn er gekomen, terwijl zij dan in een andere plaats misschien weeT eens wor den overgeslagen Dit wordt nu echter onderling en tot tevreden heid van alle partijen geregeld. Ook moet wel eens rekening ge houden worden met de stands zelf. De opbouw is sinds de oor log vrijwel hetzelfde, het bevor dert de uniformiteit en verhoogt het totaal aanzien van de ten toonstellingen. Maar de aankle ding wordt weer door de deelne mende Orden of Congregaties verzorgd, terwiil het bestuur van de Verenigde Missionarissen er o;n toe ziet, dat er niet te veel stands zijn, die hetzelfde bren gen. Er wordt voor gewaakt, dat niet alle stands b.v. China tot on derwerp hebben en de rest van de wereld vergeten zou worden. De missietentoonstellingen bieden dus steeds een goed beeld van de gehele weTeld. Interessant is het ook te weten dat de paters, die de stands bedienen, allen ken baar zijn aan de medaille, een Verzilverde 'met, het Tioht-uitstra lende kruis. De standleiders heb ben een vergulde medaille. Het snreekt natuurliik vanzelf, dat bij de verdeling van de beurten on het grote rooster geen reke ning wordt gehouden met de grootte van de stichting of de omvaniv van het missiegebied, al le deelnemers krijgen gelijke kansen, zoals ze ook allemaal ge lijk op delen in de baten en de kosten UITSLAG TEKENWEDSTRIJD ALKMAAR De uitslag van de in het kader van de Missie- week gehouden tekenwedstrijd op alle lagere scholen is als volgt: Eerste prijs: Marion Leek, 9 jaar, St. Lidwinaschool, Alk maar. Tweede prijs: Riet Bier, 13 jaar, Nrd. Scharwoude. Derde pr.: een groep van elf meisjes van 12 jaar uit Heerhugowaard. Vierde prijs: Betsy Stet, 12 j., Noord- Scharwoude. Vijfde prijs: Joost v. d. Kamer, 9 jaar, St. Adelber- tusschool, Alkmaar. Zesde prijs: Nelly Jonkman, 9 j., St. Lidwina school, Alkmaar. 7. Jan Dorre- steijn, 12 j., St. Adelbertusschool Alkmaar. 8. Jan Bakker, 14 jaar, V.G.L.O., Alkmaar. 9. Suze Zand bergen, 8 j., St. Josephschool, Alkmaar. 10. Louki Haanraads, 12 j„ Mariaschool, Alkmaar. 11. Truus Hoeve, 11 j., St. Augusti- nusschool, Castricum. 12. J. Schil der, 13 j. V.G.L.O. Heiloo. DE HEER KIRPENSTEIJN STELT VRAGEN OVER AFRASTERING HOORNSE VAART ALKMAAR De heer K. Kirpensteijn (P.v.d.A.) heeft het College van B. en W. verzocht in de Raad van Vrijdag a.s. de volgende vragen te mogen stel len: 1 .Is het Uw College bekend, dat enkele weken geléden weder om een kind spelenderwijs in 't water van de Roornsevaart langs de Hoornsekade is geraakt en verdronken? 2. Is het Uw College bekend, dat sedert hier huizen en straten zijn verrezen en aangelegd e'n 'n kinderrijke buurt is ontstaan, dergelijke ongelukken al vele malen met dodelijke afloop zijn voorgekomen? 3. Is Uw College met onderge tekende niet van mening dat de tamelijk smalle walkant der kade, die in tegenstelling tot de meeste andere kaden in onze stad een onverzorgde en rom melige indruk maakt de jeugd als het ware uitnodigt deze kade als speelterrein te gebruiken? 4. Is Uw College voorts met ondergetekende nier van mening, dat met spoed getracht moet wor den zoveel mogelijk herhaling van dergelijke ongelukken te voorkomen door in de eerste plaats de walkant op te knappen en in de tweede plaats een dege lijke afscheiding aan te brengen? OOK MISSIE EN ONDERWIJS HOEWEL DE ZUSTERS Augustinessen zich hoofd zakelijk wijden aan de zie kenverpleging, zijn zij na de oorlog ook gaan werken in missie en onderwijs. Op 4 November 1949 ver trokken de eerste vijf zus ters naar de eerste missie statie in Zuid-West-Borneo, om daar een ziekenhuis te bedienen. 22 Januari 1952 vertrokken daarheen twee zusters, die zich in dezelfde statie met het onderwijs belasten. Sinds 1946 verzorgen de zusters ook het fröbel onderwijs te Den Helder en sinds 1950 de kleuter verzorging te Halfweg. In het R.K. Kleuterhuis aldaar werd de Sint Annavereni- ging gevestigd en worden ongeveer negentig ouder loze kinderen verpleegd. Ook het R.K. kleuteronder wijs van de parochie te Halfweg wordt thans ge geven door de zusters Augustinessen. WOENSDAG 16 JULI BIOSCOPEN: CINEMA AMERICAIN: Hyena's van het Rotsge bergte, 14 jaar. HARMONIE: Hoogverraad, 14 jaar. VICTORIA-THEATER: Mal lemolen, 14 jaar. REX-THEATERWilhelmina van Kopenhagen: bij her keuring door K.F.C. afge keurd. Voorstellingen: 8 uur. APOTHEKEN: Na heden avond 6 uur is voor spoed gevallen geopend de apo theek Wanna-Mient, Mient C 13, apotheker mej. F. Schuitema. TENTOONSTELLINGEN Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koeman. KCB Bergen: Eva in het centrum. Stedelijk Museum Alkmaar: „Tegels en Tulpen". CANADAPLEIN: 8 uur: Cir cus Mikkenie. Missictentoonstelling Dagelijks geopend van 2.30 tot 5.30 uur en van 7.30 tot 11 uur. VERKEERSVERBETERING IN ALKMAAR Nieuwe traverse voor verkeer naar Bergen en Egmond ALKMAAR Met ingang van Maandag 14 Juli zal het verkeer door Alkmaar, bestemd voor Ber gen en Egmond, de verbeterde traverse via de Kruseman van Eltenweg en de Jan van Scorel- kade volgen, aldus bericht de Toeristenbond ANWB. Deze nieuwe route voert het ver keer om het station heen, waar bij de spoorwegovergang in de Bergerweg wordt vermeden. Daar deze overweg een groot deel van de dag gesloten is omdat op het emplacement rangerende treinen dit noodzakelijk maken, is de nu te volgen traverse waarin slechts de niet frequent bereden spoorlijn AlkmaarDen Helder wordt" gekruisd een aanzien lijke verbetering. De ANWB heeft door het plaatsen van een vijftal wegwijzers, een tweetal richting- borden en het wijzigen van een groot aantal wegwijzers om Als maar, de nieuwe route aangege ven. NEDERLANDSE INSTELLING BELEEFDE GROTE BLOEI ALKMAAR. De Orde der Kruisheren, de Reguliere Kanun niken van het H. Kruis, zoals ze officieel genoemd worden, is om twee redenen een specifiek Ne derlandse Orde. Opgericht in het destijds tot de Nederlanden beho rende, Maasstadje Hoei, even ten Zuiden van Luik, waar Theodorus van Celles in 1211 de eerste ka nunniken rond zich verzamelde ging de wederopbouw van de rond 1840 vrijwel ten dode ge doemde, orde, uit van de twee Ne derlandse kloosters te Cuyk en Uden, de enige kloosters, die de Orde nog bezat. In haar bloeitijd telde de Orde tachtig kloosters, gelegen in de Nederlanden, Frankrijk, het Rijn land en Engeland. De Orde legde zich vooral toe op de verering en de prediking van het H. Kruis. Typisch is, dat haar geschiedenis ook in werkelijk opzicht een echte kruisweg is geweest Een voor een zijn de kloosters der Or de verwoest of verloren gegaan, tot slechts vier paters overbleven. Hendrik de VIII hief de Engelse kloosters op, de reformatie deed de Noord-Nederlandse kloosters verdwijnen en de Franse revolutie deed daarna de rest. Onder Ko ning Willem II werd het verbod, om novicen aan te nemen, opge heven en konden de laatste vier overgebleven paters, op het laat ste nippertje, worden aangevuld met enige priesters, die direct in traden. Sinds die tijd is de Orde der Kruisheren een echte Nederland se Orde gebleven. De Magister- Generaal, sinds die jaren welhaast vanzelfsprekend steeds een Ne derlander, heeft steeds zijn rest dentie in St. Agatha te Cuyk ge> had, zodat dit klooster 't Moeder klooster van de Orde is geworden. Zette de bloei van de hernieuw de Orde zich gestadig voort, de grote opbloei kwam toch in het begin van de twintigste eeuw, zo tussen de jaren 19101920, toen de oude Orde zich toe ging leggen op het Missiewerk. Deze speciale vorm van zielzorg scheen een bij zondere aantrekkingskracht uit te oefenen op jongelui, die zich tot de priesterlijke roeping voelden aangetrokken. Met de emigranten, die zich in Minnesota vestigden, trokken eni ge paters mee en legden er de grondslag vooi' een bloeiende kloostergemeenschap. Het eigen lijke Missiewerk begon in 1920, toen de Kruisheren zich op Java vestigden. In 1934 werd ook Bra zilië in de Missie-arbeid betrok ken en momenteel werken meer dan honderd missionarissen van de Orde der Kruisheren in over- zeesche landen. Drie Missie-Bis schoppen, Mgr. P. Arntz, Mgr. F. Blessing en Mgr. J. Goumans, de laatste rustend maken deel van de Nederlandse Provincie der Kruis heren. Opmerkelijk is, dat tegelijk met de Missie-activiteit de Orde weer opbloeide. Naast het Moederhuis te Cuyk bezit de Orde thans kloosters te Zoeterwoude, Neerit- ter, Uden en Nijmegen. Voorts bedient de Orde nog pa rochies in Rotterdam, IJsselmon- de, Zoeterwoude, Cuyck en St. Odiliapeel. In een tijdschrift, de Kruis- triomph, houdt belangstellenden op de hoogte van de werkzaamhe den der Orde hier en in de Missie. Geslaagd ALKMAAR Aan de M.T.S. te Haarlem slaagden voor het examen Werktuigbouwkunde on ze stadgenoten J. Bruin, C: Dor- resteijn, N. Mann en F. J. M. Snijders. Te Heiloo: S Thoolen. Advertentie1 Platte Stenenbrug 114, Alkmaar (Verdronkenoord) Telef. 2604 ALKMAAR. De stroom van bezoekers, die steeds weer naar het terrein van de missietentoon stelling trekt, houdt nog steeds aan. Een bewijs, dat degenen, die er reeds waren zeker niet teleur gesteld waren in hun verwachtin gen. Vooral in de avonduren hebben de controleurs handen te kort, alle binnenkomenden te helpen. Geen wonder dan ook dat in de loop van de middag, na het bezoek van Sabu, de 6000ste bezoeker door het bestuur kon worden wel kom geheten. Het was Han de Wit een leerling van de St. Willibror- dusschool, die uit handen van de heer A. W. G. Geels, penning meester van het Comité „Een week Mjssiestad" een fraai boek werk ontvirig. De avond werd opgeluisterd door de fanfare Eensgezindheid uit Egmond Binnen o.l.v. de heer Th. Swart, die verschillende aar dige nummers ten beste gaf. Veel aandacht trok ook het zangkoor Sursum Corda uit Oudorp o.l.v. Cas Himmelreich, welk koor ook weer de nodige sfeer aan het ge heel verleende. De leerlingen van de zesde klas van Zr. Maria, de Chinese meisjes gaven later op de avond weer eens een waardig stukje zang met voordracht ten beste, het ver maard geworden „Minanki Panki Poe"! 7500ste bezoeker Tegen half tien werd de 7500ste bezoeker verwacht. Het bleek de heer B. Bruschke uit Limmen te MISSIESTAD-VARIA ALKMAAR De penning; meester van het Missiecomité deelde ons mede, dat er zelfs bij dragen in de vorm van vreemde valuta binnenkomen. O.a. zijn e-r roebels ontvangen, waaruit wij zouden kunnen concluderen, dat er zelfs van achter het IJzeren Gordijn belangstelling voor „Een Week Missiestad" bestaat. Op de tentoonstelling is voorts gevonden een lot van de Missie- loterij, te bevragen bij de heer Dijkstra. Voorts zün gevonden een kin- derportemonnaie met inhoud en een sleuteltje, te bevragen aan de kassa. Er is verloren op de tentoonstelling een wit kinder tasje met ritssluiting. Wie heeft het gevonden? ALKMAAR. De stands van de acht Orden en Congregaties die op de missietentoonstelling te zien zijn, geven met zijn allen een aardig beeld van de cultuur van tal van volkeren, die op onze aardbol wonen. In een bonte ver scheidenheid van kleurige sier voorwerpen, kleding en wapens, muziekinstrumenten en gereed schappen is vrij aardig het be schavingspeil te meten, waarop tal van volkeren, waaronder mis- siearbeid wordt verricht. De Lazaristen bijvoorbeeld heb ben wondermooi houtsnijwerk, zeer fijnzinnig borduurwerk en tal van poppen uit het oude 'cul tuurland China, voorts koper drijfwerk en prachtige, met parel moer ingelegde dozen. Meer primitief is alles, wat we op de stand van de Missionarissen van de H. Familie zien. Wapens en vlechtwerk uit Borneo, houten beelden, daarnaast ter afwisseling een krokodillen-schedel eenvou dige muziek-instrumenten en een fraaie maquette van een missie kerkje. De stand van de Montfortanen spreekt vooral tot de lezers van Karl May-boeken. Een keur van voorwerpen uit Columbia, allen over de daar levende Indianen, tooien met adelaarsveren, snoeren van berentanden en meer van die attributen alsmede fraai gebruiks- ceramiek spreken hier gemakke lijk tot de verbeelding. De Maristen vragen de aandacht voor het schone Stille Zuidzeege bied met een keurcollectie kora len, sponzen, netten en wapens alsmede met een paar kunstzinni ge schilderingen. Wat de Carmelieten uit Oost- Java brengen ligt weer wat meer in het geheugen. Sarongs, koper werk, beeldjes, muziekinstrumen ten en een interessante collectie opgezette dieren. De Dominicanen komen weer met voorwerpen uit Curasao en van de Bantoe-negers van Zuid- Afrika. Ook hier weer veel dieren en schelpen en muziek-instru menten en staaltjes van kleder drachten. De Kruisheren hebben een fraaie maquette van een land schap uit Brazilië gemaakt met kunstvoorwerpen en poppen in de klederdracht van het land. Daar naast in alle stands nog tal van kleinere bezienswaardigheden die wij in het korte bestek van een krantenresume moeilijk allemaal kunnen verwerken. In ieder geval biedt iedere stand genoeg leerrijke en interes sants om er geruime tijd bij stil te staan. De uitleg die de paters er bij geven, kan men moeilijk in welk museum dan 6ok, zo deskun dig verkrijgen. Alleen in dit op zicht is de tentoonstelling al meer dan geslaagd. zijn, die van de heer Geels als- aandenken een fraai boek ontving „Liefde tussen vulkanen" van A. van Houte. Ook de voorzitter van het comité, Dr. C. J. C. Arnold was aanwezig om deze bezoeker welkom te heten. Er heerste tot laat in de avond nog een gezellige drukte en zowel de stands op het attractie-terrein als die op de eigenlijke tentoon stelling bleken steeds verscholen achter drommen belangstellenden. Ook vandaag worden weer tal van bezoekers verwacht en de tienduizendste zal niet lang meer op zich laten wachten. EXAMENS R.K. M.U.L.O. ALKMAAR ALKMAAR Voor het Diplo ma A slaagden de volgende leer lingen van de R.K. Mulo te Alk maar: J. J. Krom, Akersloot; N. C. Meyering, Oudorp; A. A. G. Bley- endaal, Heemskerk; J. C. Rolie, Alkmaar; C. Castricum, Bever wijk; B. J. J. Smit, Heiloo; G. F. Duin, Wijk a. Zee; G. P. Stet, N.- Scharwoude; B. J. Eckermann, Beverwijk; E. Steur, H. Hugo- waard; E. P. M. Geldermans, Be verwijk; J. J. Terluin, Akersloot; C. Gryseels, Amsterdam; C. T. Duijves, N. Scharwoude; P. D. E. Bakkum, Alkmaar; J. C. Boersen, Schagen; P. A. M. Fransen, Alk maar; F. W. J. Boom, Den Hel der; J. J. G. Berkhout, Alkmaar; J. H. N. W. Raat, Medem-blik; G. A. M. Groenland, Alkmaar; N. A. Roozendaal, Medemblik; C. G. M, Hof, Heiloo; H. R. Vis, Medem blik; J. F. M. Winnubst, Medem blik. VISCLUB „DE SANDER" TE AKERSLOOT AKERSLOOT. Zondag j.l. hield de visclub „De Sander" uit Akersloot weer haar jaarlijkse viswedstrijd, dat dit jaar wel bui tengewoon geslaagd kan worden genoemd, daar er zeer veel gevan gen is. Zo b.v. bij de corps wedstrijden zijn er door de verschillende corp sen 268 vissen gevangen. Dit is volgens de voorzitter van de vis club „De Sander" nog niet in haar 15 a 16 jarig bestaan gebeurd. En ofschoon het weer zijn medewer king niet zo bijzonder gegeven heeft, zijn er toch velen buiten de verwachting om gekomen om deze sportieve wedstrijd mee te maken en mee te dingen naar de talloos vele waardevolle prijzen, wissel bekers, lauwertakken en medail les. De uitslagen van de corpswed- strijden waren als volgt: Klasse 1: 1. Schagen met 34 stuks, behaal de dus de wisselbeker; 2. Barsin- gerhorn met 28 stuks; 3. Assen delft met 22 stuks en 4. Alkmaar met 15 stuks. Klasse 2: 1. Limmen met 40 stuks, tevens wisselbeker; 2. Barsingerhorn met 26 stuks; 3. Schagen met 19 stuks; 4. Burgerbrug met 17 stuks; 5. Assendelft met 13 stuks en 6. Alkmaar met 9 stuks. Klasse 3; 1. Barsingerhorn met 19 stuks, tevens wisselbeker en 2 .Aker sloot met 13 stuks. -s i Hierna kwamen de uitslagen van de dames. 1. Mevr. G. Vorst; 2. Mej. A. Schut. Verder kwamen er nog 'n aantal dames voor een prijs in aanmerking na verloting. Als laatste volgde de prijsuit reiking van de personele wedstrij den voor de heren. 1. H. Bosma met 7 stuks; 2. W. Mooy met 6 stuks; 3. W. de Jong met 6 stuks; 4. A. van Alteren met 5 stuks; 5. N. Groen met 5 stuks; 6. F. Terluin met 5 stuks; 7. P. Groen met 4 stuks; 8. J. Piel- stroom met 4 stuks; 9. P. Otten met 4 stuks; 10. H. Jeensma met 4 stuks; 11. P. v. Kessel met 4 stuks; 12. N. Biesboer met 3 stuks; 13. R. Mooy met 3 stuks; 14. S. Visser met 3 stuks; 15. J. Langiers met 3 stuks; 16. A. Leyen met 3 stuks; 17. W. Dekker met 3 stuks; 18. G. Houweltjes met 3 stuks; 19. tot en met 38 volgden al degenen, die er twee gevangen hadden. Uit hen werden er 4 geloot, die in aan merking kwamen voor een prijs. Na deze uitreiking werden alle winnaars nog eens gefeliciteerd, waarna de voorzitter de dag sloot. Raadsvergadering AKERSLOOT. In de raad van Donderdag 17 Juli a.s. om 9 uur komt o.m. aan de orde het voorstel van Burgemeester en wethouders tot het verlenen van eervol ontslag met ingang van 15 Aug. 1952 aan Mw. M. Deutekom- Meijer te Uitgeest als handwerk- onderwijzeres aan de o.l. school. Vervolgens de voordracht tot benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school. Op deze voor dracht is als no. 1. geplaatst Mej. A. v. d. Graaf te Velzen, 2. Mej. G. N. de Mink te Haarlem en 3. Mej. G. Hoeneveld te Santpoort. Verder een voorstel om door de gemeente te doen bijdragen in het jubileumgeschenk ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alk maar met een bedrag van f 75. Naar de zuivelfabriek NIEUWE NIEDORP. De da mes van de R.K. Vrouwenbewe ging maakten een excursie naar de Zuivelfabriek te Lutjewinkel en hebben daar kunnen zien hoe en op welke wijze de zuivelpro ducten worden bereid en' aan de consument afgeleverd. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. TIJDELIJK REGEN Veel bewolking met voorna melijk in de Noordelijke helft van het land tijdelijk regen. Later echter nog enkele ver spreide opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige wind tus sen Zuidwest en Noordwest. Vannacht iets minder koud, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. 17 Juli: zon op 4.40, onder 20.51; maan op 016, onder 17.56 Advertentie» Vanaf HEDEN leverbaar Tel. 2585 ONZE „PIET HEIN", de torpe- dobootjager, heeft volgens een vertraagd geallieerd vlootbericht over de operaties van Maandag, bij een beschieting van het ge bied van Yangdok een spoorweg tunnel gebombardeerd. DE DEVIEZENVOORRAAD bij de Ned. Bank neemt steeds meer toe. Volgens de weekstaat van de Bank kwam er in de afgelopen week weer f27 miliioen bij, waar mede het totaal aan goud en de viezen is gekomen op f2893 mil iioen. DE ADJUNCT-HOOFDBRAND MEESTER J. W. H. te Haarlem is op last van de officier van justitie gearresteerd, omdat hij er van wordt verdacht verduiste ringen te hebben gepleegd. PRINSES WILHELMINA is per vliegtuig uit Nederland in Mul house aangekomen. H.K.H. ging daarna naar Gerardmer in de Vogezen, waar zij enkele dagen rust zal nemen. EEN STRAALVLIEGTUIG met Russische kentekenen heeft op 14 Juli het Joegoslavische luchtruim aan de Hongaars-Joegoslavische grens geschonden, aldus is te Belgrado bekend gemaakt. DE TOESTAND van Eva Peron is nog onveranderd, aldus wordt verklaard in een Dinsdagavond uitgegeven officieel communiqué. EEN VERZOEK om een tribunaal in te stellen, dat de gedragingen van de „rode deken" van Can terbury zou moeten onderzoeken, is door Churchill afgewezen, om dat een dergelijk onderzoek de gedragingen van de deken be langrijker zou doen schijnen dan zij zijn. ROOD CHINA erkent het in 1929 door de regering der Kwomintang getekende accoord van Genève, dat het gebruik van gifgas en bacteriologische oorlogvoering verbiedt, mits'de andere onder tekenaars van deze conventie dit ook doen, aldus heeft Tsjoe en Lai, de minister van buitenlandse zaken verklaard. Advertentie voor heren (met dames) van de Optreden van de fanfare uit EGMOND a. d. HOEF De aangekondigde voetbal wedstrijd is op DONDERDAG, 7.15 u. aan de Westerweg Entrée 25 ét Geslaagd NIEUWE NIEDORP. Op het examen voor Botermaker slaagde te Deri Haag onze plaatsgenoot de heer W. Muson. De heer J. Botman slaagde voor het eindexamen aan het R.K. Lyceum te Alkmaar. Proficiat! i jili.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2