ALKMAAR'S ST. ELISABETHZIEKENHUIS IN 'T ZILVER GROOTSTE ZIEKENHUIS boven het Noordzeekanaal week siestad' De Zusters Augustinessen van Delft EN Katholieke gezondheids- zorg UWE BESSEN 'an heden IALE AVOND Adelbertus- vereniging AMORAAL ^.F.C. - Vitesse 3 verrassingen iet weergaloze MINANKI 'ANKI POE Honderdduizend patiënten in vijf en twintig jaar /9a [Lade. van de Heilige Elisabeth van Thüringen !n Nederland had Congregatie wonderbaarlijk snelle groei SVERWACHTINC eeld door het K.N.M.I. geldig van Woensdag- Donderdagavond. IJDELIJK REGEN bewolking met voorna- in de Noordelijke helft st land tijdelijk regen, echter nog enkele velr- opklaringen. Matige, jk krachtige wind tus- uidwest en Noordwest, cht iets minder koud, n overdag ongeveer de- temperaturen als van- zon op 4.40, onder 20.51; 016, onder 17.56 Advertentie» HEDEN leverbaar Tel. 2585 IET HEIN", de torpe- sr, heeft volgens een geallieerd vlootbericht peraties van Maandag, sschieting van het ge- Yangdok een spoorweg- bombardeerd. IEZENVOORRAAD bij lank neemt steeds meer ns de weekstaat van de im er in de afgelopen r f27 millioen bij, waar totaal aan goud en de- gekomen op f2893 mil- 1UNCT-HOOFDBRAND- t J. W. H. te Haarlem van de officier van :arresteerd, omdat hij »rdt verdacht verduiste- hebben gepleegd. WILHELMINA is per uit Nederland in Mul- igekomen. H.K.H. ging aar Gerardmer in de waar zij enkele dagen temen. RAAL VLIEGTUIG met kentekenen heeft op 14 foegoslavische luchtruim Hongaars-Joegoslavische schonden, aldus is te bekend gemaakt. ITAND van Eva Peron iveranderd, aldus wordt in een Dinsdagavond n officieel communiqué. ,ZOEK om een tribunaal len, dat de gedragingen rode deken" van Can- ou moeten onderzoeken, hurchill afgewezen, om- dergelijk onderzoek de :en van de deken be- zou doen schijnen dan IINA erkent het in 1929 egering der Kwomintang accoord van Genève, februik van gifgas en gische oorlogvoering mits'de andere onder van deze conventie dit aldus heeft Tsjoe en linister van buitenlandse rklaard. Advertentie) leren (met dames) van de en van de fanfare 'rMOND a. d. HOEF ngekondigde voetbal wedstrijd lONDERDAG. 7.15 u. n de Westerweg 25 et Geslaagd 'E NIEDORP. Op het oor Botermaker slaagde aag onze plaatsgenoot de Muson. J. Botman slaagde voor examen aan het R.K. e Alkmaar, I a,,. WOENSDAG 16 JULI 1952 PAGINA i •:.v ;v H*'" - fTv9£<$^v. r: HIER NOG GEEN GELIJKSTELLING DE ZORG VOOR zieken en gebrekkigen een werk van lichamelijke barmhartigheid is van oudsher een charitatieve taak van de Kerk geweest, die de gezondheid altijd als een van de voorwaarden voor de waar digheid en het volledig welzijn van de mensheid zowel in licha melijk als in geestelijk opzicht heeft beschouwd. De zorg voor de zieken is niet los te maken van de levens beschouwing, omdat bij de zorg voor het lichaam, die van de ziel niet uit het oog mag worden ver loren. Daarom dient de gezond heidszorg voor zover mogelijk in handen te zijn van de mens zelf, zijn gezin en zijn organisaties, welke hij overeenkomstig zijn levensbeschouwing vormt of kiest. En aangezien de charitas een integrerend deel is van de zen ding der Kerk, zijn de rechten van de Kerk op dit terrein on betwist. De Kerk kan zulks in tegenstelling tot de staat om dat de Christelijke charitas steunt op beweegredenen, die een goed van hoger Orde tot voorwerp hebben, de inzet vragen van de gehele persoon, het offer van eigen goed en leven en de ach terstelling van eigen welzijn bij dat van de evenmens. HET IS HIER de plaats niet, om verder uit te weiden over de voorrang die op het terrein van de gezondheidszorg aan het particulier initiatief toekomt. Voor ons staat vast, dat op dit terrein particulier initiatief op levensbeschouwelijke basis vol strekt geboden is. Voldoende zij, vast te stellen, dat de Kerk in de loop der eeuwen tot op de dag van vandaag er naar gestreefd heeft, Haar taak in deze zo goed mogelijk te verrichten; ook in ons land, waar slechts 15 pet. van de ziekenhuizen overheids- of semi-overheidsziekenhuizen zijn. Van de overige 85 pet. der zie kenhuizen, die door particulier initiatief tot stand zijn gekomen, is driekwart gesticht op religieu ze grondslag; hieronder bevinden zich ook enkele niet-Katholieke ziekenhuizen. Volgens de laatste cijfers tellen de gezamenlijke ziekenhuizen in Nederland 40.391 bedden en bijna 50 pet. hiervan staat in de Katholieke ziekenhui zen. Deze Katholieke ziekenhuizen zijn veelal gesticht met door de Katholieke gemeenschap geschon ken kapitaal, terwijl de werk krachten in deze ziekenhuizen, voor een belangrijk deel religieu zen, haar werk geheel of gedeel telijk gratis verrichten. De totale vaderlandse gemeenschap droeg nooit iets bij aan de stichting en instandhouding van deze op con fessionele grondslag gestichte ziekenhuizen, terwijl de Katho lieke gemeenschap indirect wel bijdroeg aan de stichting en in standhouding van de overheids- en semi-overheidsziekenhuizen die nagenoeg alle slechts kunnen werken met overheidsbijdragen in het exploitatie-verlies. DE ECONOOM Drs. van Aalst heeft berekend dat het Ka tholieke ziekenhuiswezen om dat dit tegen lager tarief werkt (moet werken) laag geschat niet minder dan 17 millioen gulden aan semi-officiële kassen be spaart, waarvan alleen al 12 mil lioen aan ziekenfondskassen. De confessionele ziekenhuizen name lijk werken f3.per verpleegdag goedkoper dan de semi-overheids- en officiële ziekenhuizen. Het Directoraat-Generaal voor de Prijzen legt immers verband tussen de verplegingstarieven, welke het maximaal toestaat en de kostprijs der verpleging. Wel nu. in vele ziekenhuizen en soort gelijke inrichtingen, waarin reli gieuzen de verpleging verrichten, worden de werkelijke vergoedin gen aan de religieuzen of haar Congregaties als factor in de kostprijsberekening verwerkt. Voorzover deze vergoedingen ai gegeven worden, liggen zij ver beneden de salarissen van andere verpleegkrachten, zodat dientengevolge doorgaans de kost prijs van verpleging in instellin gen met religieuze verpleegsters abnormaal laag is, vergeleken bij andere huizen, waarin alleen leken-krachten werkzaam zijn. Regel is dan ook, dat eerst bedoelde huizen lagere maximum tarieven toegestaan krijgen. DE COMMISSIE, samengesteld door het Centrum voor Staatkundige Vorming, die de opdracht kreeg te rapporteren omtrent de eisen, welke uit een oogpunt van Katholieke levens- en maatschappijbeschouwing zou den zijn te stellen aan een wet telijke regeling van de gezond heidszorg, aan welk rapport wij enkele beschouwingen ont leenden deze Commissie ziet dit dan ook als een onrechtvaar digheid in die gevallen, waarin ziekenfondsen voor de betaling van de verpleegprijs opkomen. Dan immers profiteren niet de verpleegde zieken, aan wie de religieuzen zich wijden, van de financiële opofferingen, die de religieuze Congregaties zich ge troosten, maar de ziekenfondsen. En daarvoor acht de Commissie geen enkele ratio aanwezig. Elders in dit blad wezen wij er reeds op, dat het St. Elisa- bethziekenhuis uit dezen hoofde ca. flOO.OOO,minder aan ver- pleeggelden voor ziekenfonds patiënten ontvangt dan een an der ziekenhuis, dat bovendien nog jaarlijks uit de overheidskas een subsidie in het exploitatie tekort ontvangt van 2 a 3 ton. Met bovengenoemde Commissie zjjn wij van mening, dat in de kostprijs der verpleging, die de HET VIJF EN TWINTIG-JARIG BESTAAN van het Sint Elisabethziekenhuis te Alkmaar het grootste ziekenhuis boven het Noordzee-kanaal is een feit, waarbij wel even mag worden stil gestaan. Temeer, daar aan dit jubileum de herdenking gekoppeld mag worden van de 55- jarige werkzaamheid op het terrein van de ziekenverpleging in Alkmaar door de eerwaarde Zusters Augustinessen van Delft. Niet te schatten zijn de weldaden naar ziel en lichaam, welke de zusters-verpleegsters in al die jaren aan duizenden patiënten van dit ziekenhuis hebben bewezen. Niet minder dan honderdduizend patënten werden gedurende deze vijf en twintig jaar in het thans jubilerende ziekenhuis verpleegd gedurende totaal twee en half millioen verpleegdagen. De cijfers over de dertig hieraa n voorafgaande jaren betreffende het Elisabeth- gesticht in de Emmastraat, staan ons niet ten dienste, doch veilig mag worden aangenomen, dat het aantal patiënten over deze dertig-jarige periode zeker zo groot is als over de laatste kwart-eeuw. Het was de wens van de in Alkmaar geboren bisschop van Haarlem, Monseigneur Caspar Bottemanne. dat de eerwaarde Zusters Augustinessen van Delft, die reeds in tal van andere plaatsen van dit bisdom haar zegenrijk werk verrichtten, in 1897 naar Alkmaar kwamen, om daar de ziekenverpleging voor de kop van Noordholland ter hand te nemen. Reeds in 1896 kwam moeder Zuster Vincentia naar Alkmaar, om te trachten daar een huis te huren, dat geschikt was voor zieken huis. Zo was de congregatie ook in Delft begonnen. Het lukte haar echter niet een geschikt pand te vinden en zo besloot het bestuur der congregatie een stukje grond aan te kopen aan de Emmastraat, toen nog een open terrein aan de buiten kant van de stad. .iaren in de behoefte aan zieken huisruimte voor dit gewest zou unnen voldoen. Het nieuwe ziekenhuis werd gebouwd volgens de plannen van de bekende architect Jan Stuyt door de aannemer Jan Buur, die het werk voor f 800.000 had aan genomen. Op Donderdag 2 Juli legde de Z.E. Rector J. L. F. Dankeilimam, directeur der Zusters Augustinessen te Delft, in tegen woordigheid van Rector Jac. Boele, de eerste steen, welke nu nog in de hall van het gebouw de herinnering aan dit feit levend houdt. Het uitgestrekte gebouwencom plex kwam in 1927 gereed en op 17 Juli van dat jaar werd het thans jubilerende ziekenhuis in gezegend door Mgr. Aug. Cailier, die in zijn openingsrede sprak van een „ziekenpaleis", daarmede uitdrukking gevend aan zijn be wondering voor de prachtige outillage. Op 25 Juli werden de patiënten van het oude St. Elisabethgesticht aan de Emmastraat naar het nieuwe gebouw overgebracht; Moeder Augusta was de eerste algemene Overste vain het nieuwe St. Elisabethziekenhuis. Uitbreiding Reeds in 1926 had men beslo ten tot de bouw van een apart zenuwpavilijoen met 30 a 40 bed den en op 14 Juli 1928 kwam het nieuwe St. Elisabeth-paviljoen gereed. Drie jaar later 8 Nov. 1931 werden ook de nieuwe pa/viljoens voor de afd. besmette lijke ziekten ingezegend en in gebruik genomen. Kwam er aan het uiterlijk der gebouwen in de loop der verdere jaren weinig verandering, inwen dig werd het ziekenhuis steeds gemoderniseerd, aangepast aan de eisen van de moderne medische wetenschap, die de laatste halve eeuw zo'n hoge vlucht nam. Met zijn 400 bedden is het St. Elisabethziekenhuis thans het grootste boven het Noordzee- kamaal. Het aantal patiënten groeide met de jaren en vooral na de totstandkoming van het Ziekenfondsbesluit viel er een stijging waar te nemen. Bedroeg het aantal patiënten in 1941 nog 3563 met 77.953 ver pleegdagen, in 1950 was het reeds 5834 met 125.384 verpleegdagen. Twee dames van „Zieken troost", de dames De Jong en Koning bij haar wekelijkse rondgang door het ziekenhuis met de „boekenbrancard" Het volgend jaar kwamen de eerste Zusters naar Alkmaar en 27 December 1897 werd het St. Elisabethgesticht aan de Emma straat geopend. Men was beschei den begonnen, maar na enkele jaren bleek de beschikbare ruimte al te klein, zowel voor de patiën ten als voor de Zusters. Men ging tot uitbreiding over en in 1906 (17 Maart) werd een apart ze- nuwipaviljoen geopend; in 1913 werd het complex uitgebreid met de bouw van een refter voor de Zusters en een kapel, welke iaat- ste op 4 Juni van dat jaar werd ingewijd. Nieuw ziekenhuis Maar het ziekenhuis bleef groeien. Men wilde er een gehele nieuwe vleugel aanbouwen, doch het beschikbare terrein aan de Emmastraat bleek daarvoor te klein. Daarom kocht de Congre gatie in 1920 een terrein van 3 Hectare aan de v. Everdingestraat, waar men in 1924 begon met de bouw van een nieuw en groots ziekenhuis, dat tot in lengte van basis is voor de toegestane maxi- mum-verpleegtarieven als factor niet moet worden verwerkt de vergoeding, die de religieuze verpleegkrachten of Haar Congre gaties daadwerkelijk ontvangen, doch de vergoeding, welke zij zouden ontvangen, wanneer zij met de leken-krachten in overi gens gelijke omstandigheden wer den gelijkgesteld. Op het terrein van de zieken zorg is de gelijkstelling, zoals uit een en ander blijkt, nog niet zo ver gevorderd als die bij het on derwijs. Dit vraagstuk is in studie; wij meenden goed te doen, ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het St. Elisabeth ziekenhuis hierop de aandacht te vestigen, en willen besluiten met de hartgrondige wens, dat ook op dit terrein dat van de ge zondheidszorg de gelijkstelling eens een feit zal zijn. Fr. O. Het aantal verpleegdagen per .iaar draait nu om de 125.000. Nog steeds neemt het aantal patiënten toe (vorig jaar 6000). terwijl door verschillende gunstige fac toren het gemiddeld aantal ver pleegdagen afneemt. Voor rekening van het zieken fonds alleen komen thans ca 100.000 verpleegdagen per jaar, waardoor het St. Elisahethzieken- touós 'door zijn lagere tarieven (waarover elders in dit blad) per iaar f i00.000 bespaart aan de kas van het ziekenfonds, hetgeen ook betekent, dat het een ton minder aan verpleeggelden ont vangt dan een ander ziekenhuis met een gelijk aantal verpleeg dagen voor fondspatiënten, terwijl dit laatste ziekenhuis bovendien nog jaarlijks 2 a 3 ton uit de ge meentelijke kas ontvangt als bij drage in het exploitatietekort. Moderne outillage Wat de intenne outillage be treft, deze werd in de loop der jaren steeds verbeterd. Vorig jaar werd aan elke afdeling een aparte onderzoekkamer verbonden, zodat die patiënten niet onnodig van de ene naar de andere afdeling ge transporteerd behoeven te wor den, terwijl dit tevens een be sparing aain tijd en energie be tekent. De kraamafdeldng werd' een nieuwe babykamer rijk met glazen wanden voor eventueel af te zonderen baby's en voorts toe gerust met een electrische „krui- kenmoeder", nieuwe couveuses en kleedta-fels met verwarmd blad. De modern ingerichte verloska mer paart technische zakelijkheid aan huiselijke gezelligheid. De operatiekamer werd uitge rust met de modernste Zweedse operatietafel, die door één hand greep in elke gewenste stand kan worden gebracht, het nieuwste narcose-apparaat, te gebruiken voor verschillende narcotica, een electrisch snij-apparaat en een geluidloze zuig-installatie staan de chirurg ten dienste. De sterili- seerkamer is toegerust met elec trische en stoom-sterilisatoren. De instrumentenkast is ruim voor zien en permanent is bloedplasma voorradig voor het toepassen van bloedtransfusies. In het ziekenhuis werkt ook 'n patholoog-anatoom, die dagelijks te consulteren is, zodat het mo gelijk is tijdens een operatie bin- men vijf minuten een weefsel- afwijking te identificeren. De directeur van het zieken huis streeft er voorts naar voor elk specialisme een aparte afde ling te reserveren; in dit verband moge er op gewezen worden, dat Alkmaar juist om zijn sterk ge differentieerde specialistische hulp een medisch centrum is voor de kop van Noord-Holland en het is vooral het St. Elisabethzieken huis, dat hierbij een vooraanstaan de plaats inneemt. In het uitstekend geoutilleerd laboratorium werken vijf ana- lysten. Huishoudelijke dienst De keuken, waar dagelijks voor de ca. 400 patiënten en de ca. 250 man verplegend en huishoudelijk personeel de maaltijden worden bereid, wordt binnenkort met De baby-afdefing een speoiale diëet-afdelimg uitge breid, die onder leiding komt te staam van een diëtiste. De wasserij heeft een capaciteit van 4000 kg wasgoed per week en is voorts modern geoutilleerd met een automatische strijkpers, droogtrommels, perstafels enz. In de machimekamer van het zie kenhuis bevindt zich een nood- batterij, die voor het geval, dat de stroom van het buitennet uitvalt in eigen stroombehoefte voorziet. Aan het ziekenhuis werken behalve de ca. 120 religieuze- en iekenverpleegsters nog ca. 80 zus ters, die een meer huishoudelijke taak hebben; voorts is er nog 23 man technisch personeel aan het ziekenhuis verbonden. Zo heeft het St. Elisabethzie kenhuis gelijke tred gehouden met de stormachtige ontwikkeling der medische wetenschap ook met de preventieve geneeskunde, waaraan vóór 50 jaren nauwelijks werd gedacht. Met de technische mogelijkheden groeiden de eisen, en de directie van het zieken huis, van 1940 tot 1950 in han den vain dr. J. J. Jungerhams en sindsdien in die van dokter Sluy- mer, die dit ziekenhuis vanaf zijn stichting heeft zien groeien en bloeien, heeft er steeds naar ge streefd de outillage van het zie kenhuis aain die eisen aan te passen. Ad muitos annos Vijf en twintig jaar hebben de Zusters Augustinessen, geholpen door vele leken-verpleegsters, in dit mooie ziekenhuis haar zegen rijk werk verricht. Een nieuwe periode gaat voor liet ziekenhuis beginnen. Met de ge oei der be volking van dit gewest groeit ook de taak van het ziekenhuis, dat in de toekomst wat betreft de huisvesting der vemlegendcn nog we] enige uitbreiding zal ondergaan. Moge het St. Elisa bethziekenhuis ook in de komen de decennia die taak kunnen blijven vervullen, tot heil van de zieken uit Alkmaar en wijde om geving. tot heil ook van de zielen der vele patiënten, die zich nog in de toekomst aan de zorg van de zusters, doktoren en leken- vernleegsters zullen toevertrou wen. Fr. O. „Elisabeth, edel gravinne, ik kus u ten afscheid de hand. Heer Jezus zal u beminnen. Ik trek naar het Heilige Land". Zij heeft met haar pleinen geleden: de vijand haar smaadlijk verjoeg, de mensen haar angstig vermeden wanneer zij om onderdak vroeg. Een stal werd haar sobere stede. En, weder in welstand hersteld, gaf zij van haar hemelse vrede, v zij deelde haar goed en haar geld. Zij strooide haar gaven als rozen, zij laafde met drank en met brood; op aard' reeds tot Sinte verkozen. En zingende ging zij dood. Heer Jezus heeft haar ontvangen, Hij bracht haar de Troonzaal in, met heerlijke Engelenzangen: „Elisabeth, Koningin!" In Alkmaar talrijke vrouwen bewaren haar zalig pand: zij reiken de hemelse dauwe aan zieken, met zorgende hand. Prins Jezus, sta haar terzijde die Zusters van Liefde in lijden in 't Huis dat de vleugelen wijd ontvangend in charitas spreidt. Wij bidden in koorzang mee: „Laudamus, Deum, te!" REIN VALKHOFF (Opgedragen aan de Zusters van ons jubilerend ziekenhuis) De operatiekamer, met rechts het nieuwste narcose-apparaat HET ZILVEREN JUBILEUM van het Sint Eli sabeth Ziekenhuis te Alkmaar lijkt ons een gerede aanleiding het een en ander te ver tellen over de Congregatie der Zusters Augus tinessen van Delft, die thans 55 jaren in Alk maar haar zegenrijk werk van charitas ver richten tot heil van de zieken uit stad en gewest. In de tachtiger jaren vanuit Dendermonde in België -naar Delft overgeplant, om daar de zorg voor de ouden van dagen en de verpleging van Sinds 1491 bestond te Dendermonde een congregatie van reli- gieusen, die zich bezig hielden met de ziekenverpleging; op verzoek van het stadsbestuur hadden zich in deze Belgische stad enigg zusters van de Derde Orde van Sint Augustinus gevestigd, om pestlijders te verzorgen. Zij bouwden er een klooster, „.Nazareth'-' genaamd. In 1886 kwamen enkele van deze zusters naar Delft op uit nodiging van Mgr. H L. Spoorman, deken en pastoor, om daar de huishouding op zich te nemen van een pension voor ge huwden en ongehuwden uit de gegoede stand. Onder de drie eerste zusters al spoedig tot elf aangevuld bevond zich Zuster Vincentia, die later de eerste Algemene Overste werd. Toen de hulp der zusters ook werd gevraagd voor de zieken verpleging in Delft en de congre gatie uit Dendermonde niet vol doende zusters kon afstaan, sticht te Mgr. Spoorman met toestem ming van de Bisschop van Haar lem zelf een congregatie van zus ters onder de regel van Sint Augustinus en onder de naam van „Zusters Augustinessen van Barm hartigheid". De congregatie werd gevestigd in de reeds door de zusters be woonde panden onder de naam „St. Hippolytus-Stichting". Op 27 Juni verleende Mgr. C. Botte manne, Bisschop van Haarlem, zijn definitieve goedkeuring, waar bij Mgr. Spoorman tot eerste bis schoppelijke directeur werd be noemd en Zr. Vincentia tot eerste Algemeen Overste. Hiermee was de stichting een feit. Op 6 Augustus 1880 deden de eerste drie postulanten op 28 Augustus door een vierde gevolgd haar intrede. Zij ontvingen di rect het kloosterkleed, omdat zij onmiddellijk in de ziekenverzor ging moesten meehelpen. Van lieverlede kwamen er meer ad- spiranten voor de jonge congre gatie en konden de Belgische zusters weer naar haar Moeder huis in Dendermonde terugkeren, Op 18 December 1880 vond in de huiskapel de eerste plechtige in kleding der nieuwe zusters plaats. De Stichting breidde zich gestadig uit en de zusters hielden zich in Delft hoofdzakelijk bezig met de huishouding van het pension en de verpleging der zieken. Ook buiten de stad hielden zij zich met de ziekenverpleging bezig. Toen op 19 Januari 1891 de eerste vier novicen haar eeuwige Ge loften aflegden, konden de laat ste Belgische zusters ook al, omdat er steeds nieuwe postulan ten kwamen naar België terug keren. Alleen Moeder Vincentia bleef; met toestemming van de Bisschop van Gent deed zij af stand van het klooster te Den dermonde en op 6 Juli 1891 legde zij in handen van Mgr. Botte manne haar Geloften af als lid van de Hollandse Congregatie. Rotterdam In 1892 was de tijd gekomen, dat de zusters zich ook buiten Delft aan haar taak van liefde konden wijden. Vijf zusters ver trokken naar Rotterdam, waar de Derde Orde van St. Franciscus een huis had gekocht en ingericht als ziekenhuis: het St. Franciscus j Gasthuis, dat in 1893 werd over- I gebracht naar de Schiekade, sinds dien meermalen werd uitgebreid zieken op zich te nemen, groeide de congre gatie gestadig voort. Thans zijn de Zusters Augustinessen in een tiental plaatsen in ons land gevestigd en telt de congregatie 522 ge profeste zusters, terwijl 9 postulanten en 49 novicen zich op haar professie voorbereiden. Was de ziekenverpleging voorheen steeds de voornaamste taak der zusters, de laatste jaren zijn zij zich ook met het onderwijs gaan be lasten, terwijl sinds 1949 ook Zusters Augus tinessen in de missie van Zuid-West-Borneo werkzaam zijn. en thans een der grootste zieken huizen van ons land genoemd kan worden. In dit ziekenhuis krijgen ook de missionarissen, zowel pa ters, broeders als zusters, voor hun vertrek naar de Missie hun medische opleiding. Den Haag Na Rotterdam kwam Den Haag aan de beurt. Vanuit Delft had den de zusters zich reeds lang met de particuliere verpleging in de Hofstad bezig gehouden; op 25 Juli 1895 werd aan de Tous- saintkade het Mariagesticht ge opend, een pension voor oude en gebrekkige lieden, terwijl de zus ters, aan dit huis verbonden, zich ook aan de ziekenverpleging wijdden. Alkmaar Mgr. Bottemanne, die zo'n be langrijke rol speelde bij de stich ting van de congregatie en haar eerste geschiedenis, wilde ook in de Kop van Noord-Holland een katholiek ziekenhuis stichten. Mgr Alkmaarder van geboorte wees als plaats van vestiging zijn geboortestad daarvoor aan. In 1897 begonnen de Zusters Augus tinessen ook in Alkmaar een zie kenhuis, over de geschiedenis, waarvan men elders in dit blad, een uitgebreid artikel kan vinden. Amsterdam Hierna kwam 's lands hoofdstad aan de beurt en in 1900 vertrok ken vijf zusters naar Amsterdam, om op verzoek van de St. Anna- vereniging voor kinderbewaar plaatsen, de verzorging op zich te nemen van de kinderen, wier moeders op fabrieken werkzaam waren. Zij vestigden zich in het St. Annagestioht aan de Keizers gracht, terwijl de eerste crèche op 26 Juni 1902 in de Boomstraat werd geopend. In 1907 werd dit gebouw afgekeurd door de Ge zondheidsdienst, waarop in 1911 eenzelfde crèche aan de Prinsen gracht werd geopend. Tot 1926 hadden de zusters de zorg over (Vervolg op pagina 4)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3