Nede in O De Zusters Augustinessen van Delft CEL 209 Financiën en Economie ■R fttri.ffi JéJ Toegejuichte Bulgaren door zwakke Russen verslagen PICKWICK-MELANGE wint steeds meer vrienden en vriendinnen Garagebrand in Spierdijk „Ziekentroost IN BEZETTINGSTIJD: Mysterieus geval in kloostergang Voetballers óf gewichtheffers? DE BEURS Pas na een half uur verlengen: Gaan RK en neutrale volleybalbonden (tijdelijk) fuseren? United States terug in New York Geheimzinnige opdrachtgever Scheepsberichten De Rui weiger PAGINA 4 WOENSDAG 16 JULI 1952 (Vervolg van pagina 3) deze crèche, thans alleen nog over het St. Annagesticht, dat naar de Keizersgracht 288 werd overge plaatst en 3 Juni 1906 door Mgr. Lans, de toenmalige deken van Amsterdam, werd ingewijd. Andere plaatsen De uitbreiding ging gestadig verder. In 1904 vestigden enkele zusters zich in het St. Nicolaas- gesticht in Lutjebroek voor de verpleging van ouden van dagen en zieken. In 1905 vertrokken drie zusters naar Soest, om de verpleging van armlastige zieken .en ook de wijk verpleging op zich te nemen. Zij vestigden zich in Huize Mariën- burg, dat in 1908 met een kapel werd uitgebreid, op 29 November 1920 door een nieuwe uitbreiding met huize „Nieuwerhoek" gevolgd. In 1926 nam de congregatie de gehele stichting over, waarna in 1929 nog een nieuwgebouwd rust huis, een rustoord voor herstel lende zieken en andere particu lieren, in gebruik werd genomen. Na de dood van Mgr. Spoor- man op 8 October 1909, werd dc Weleerw. heer J. L. F. Dankel- man, toen kapelaan van de Sint Hippolytuskerk, directeur van de Stichting. Bij zijn zilveren jubi leum als directeur in 1934 werd hij door Mgr. Aengenent benoemd tot ere-kanunnik van het Haar lems Kapittel. In 1913 kwamen de Zusters Augustinessen de zorg op zich nemen voor pension en zieken huis dat Mgr. W. van Stee in dat zelfde jaar te Voorburg had laten bouwen. Tevens namen de zusters daar en in Leidschendam de wijk verpleging op zich. Pius Stichting Alkmaar In Alkmaar gingen de Zusters Augustinessen zich in 1914 op verzoek van het bestuur van de Pius Stichting ook belasten met de zorg voor de ouden van dagen, welk werk in Alkmaar tot dus verre door leken was gedaan. De eerste zusters bleven behoren tot de communiteit van het St. Elisa beth Gesticht aan de Emmastraat, doch toen in 1929 de Pius Stich ting werd uitgebreid en aan het Nassauplein een nieuw gebouw werd gesticht, vormden zij ook daar een eigen communiteit. In Delft werd 24 September 1925 door Mgr. Augustinus Cal- lier een nieuw ziekenhuis plech tig ingewijd en geopend; het vol gend jaar kwamen aldaar ook de nieuwe paviljoens voor de verple ging van besmettelijke zieken in gebruik. Ook het Moederhuis werd verbouwd, terwijl in het oude ge bouw op 3 April 1927 door direc teur Dankelman een nieuw novi ciaat werd ingewijd. In 1934 werd het ziekenhuis te Delft belang rijk uitgebreid, waarna het aan alle eisen op gebied van zieken verpleging kon voldoen. Nieuw Moederhuis Toen in 1940 de oorlog uitbrak was het Moederhuis te Delft reeds te klein. Door de toename van hét aantal patiënten moest ook het verplegend personeel worden uitgebreid; wegens gebrek aan woonruimte moesten leerling verpleegsters reeds bij particulie ren worden ondergebracht. Op de duur bleek het Moederhuis te Delft toch te klein en ongeschikt voor de huisvesting van zoveel personen. Begin 1946 werd ge bruik gemaakt van de gelegen heid het grote landgoed „Meer cn ïferg" te Heemstede gedeelte lijk te kopen. In 1948 werd het Moederhuis naar dit landgoed thans „Mariënheuvel" genaamd overgebracht en op 29 en 30 Oct. van dat jaar werden daar voor de eerste maal postulanten inge kleed en nieuwe zusters gepro fest. In Maart 1946 werd het St. Lidwina Ziekenhuis met de St. Catharina Fröbelschool te Den Helder, tot dusverre beheerd door de Zusters Dominicanessen, door de Congregatie in eigendom over genomen. En sindsdien profiteert ook de Marinestad van het zegenrijke werk der Zusters Augustinessen. Nieuwe constitutie In 1915 ontwierp de directeur, rector Dankelman, een nieuwe regel. Constitutie en Statuten voor de Congregatie, die tot dus verre volgens de regel van het Klooster Dendermonde had ge leefd. Hij hield daarbij rekening met de aard van de congregatie, die zich hoofdzakelijk wijdde aan de ziekenverpleging, doch liet in de regel voldoende ruimte voor het geestelijk leven der zusters, opdat deze zich ook volgens de eisen der religieuze volmaaktheid konden gedragen. De nieuwe constitutie werd 2 Juli 1915 Bisschoppelijk goedge keurd, waarna alle zusters haar plechtige Geloften hernieuwden. Op 19 Januari 1916 vierde de congregatie haar zilveren jubi leum en vierden de drie eerste zusters haar zilveren professie- feest, welk dubbel feest door de Bisschop van Haarlem, Mgr. A. Callier, werd meegevierd. In 1950 vestigden de zusters zich nog in het St. Xaveriuskloos- ter te Halfweg, waar zij een 90- tal kinderen verplegen, die, of aan de ouderlijke macht onttrok ken zijn, of ouderloos zijn of waarvan de moeder ziek is. Zo zien wij, dat de Congregatie der Zusters Augustinessen, sinds 1895 bekend als de St. Hippoiy- tus Stichting, uitgegroeid is tot een congregatie die haar levens vatbaarheid heeft bewezen en aan de katholieken van het Bisdom Haarlem niet het minst aan de katholieken van ons gewest onschatbare diensten heeft be wezen. De zusters vieren thans het zilveren jubileum van het grootste ziekenhuis boven het IJ; zij vragen voor zichzelf geen feestgave, doch het feestcomité stelt zich voor, een feestgave aan te bieden ten gerieve van de pa tiënten van het ziekenhuis in de vorm van een moderne radio installatie. Reeds mocht het co mité van vele dankbare oud-pa tiënten een bijdrage ontvangen voor het fonds, dat als basis zal dienen voor de bestrijding van de kosten aan de aanleg van een dergelijke installatie verbonden. Men kan.alsnog een bijdrage voor dit doel storten op postrekening 7366 van de Ned. Credietbank N.V. te Alkmaar, onder vermel ding „Jubiieumgave St. Elisabeth Ziekenhuis, Alkmaar". Fr. O. Voor zieken wier gezond heidstoestand van dien aard is dat zij mogen lezen, is het een hele troost, dat zij hun tijd kunnen vullen met een goed boek. Ook daarvoor wordt gezorgd in het St. Eli- sabet.hziekenhuis. Een co mité, gevormd door een ne gental dames, heeft zich be last met de zorg voor een bibliotheek, welke thans 'n tweeduizend boeken waar onder duizend romans om vat. Wekelijks rijden zij met haar boekenbrancard door de gangen van het ziekenhuis, om de boeken onder de pa tiënten te distribueren. Dezen betalen daarvoor een leesgeld van 10 ct. per week. De baten worden besteed aan het on derhoud der boeken, en de uitbreiding van de biblio theek. Voor de afdeling be smettelijke ziekten is een kleiner aantal boeken gere serveerd, die alleen in deze afdeling worden gedistribu eerd, en na gebruik worden ontsmet. Dat dit werk van geestelijke, zowel als lichame lijke barmhartigheid van de dames van „Ziekentroost" zo heet dit comité door de patiënten op hoge prijs wordt gesteld, behoeft geen betoog. m i HH Het St. Lidwina-ziekenhuis te Den Helder, dat ook bediend wordt door de Eerw. Zusters Augustinessen Het St. Eh'sabeth-ziekenliuis heeft tijdens dc bezetting een belangrijke rol gespeeld in het verzet. Niet alleen heeft de toenmalige burgemeester van Alkmaar, Jhr. Mr. F. H. van Kinschot, wekenlang in de kelder van het ziekenhuis onder gedoken gezeten, maar ook een geheime zender, die van de inlichtingendienst van Gewest 11 - Noord-Holland - van de Binnenlandse Strijdkrachten is er lange tijd verborgen ge weest. En op een wel zeer vreemde plaats: temidden van de cellen van de kloosterzusters! Toen er na de invasie in Frank rijk voor de zender meer werk kwam, moest om veiligheidsrede nen omgezien worden naar een nieuw adres; het oude was al te bekend geworden. De twee mar conisten, de heren J. Zandbergen, de huidige voorzitter van de Alk- maarse KiA.B. en Jac. Verhagen, die als marconist op de zeesleper „Zwarte Zee" gewerkt had, kwa men in contact met Zuster Agneta die destijds Overste was van het St. Elisabeth-ziekenhuis. Deze be greep wat er op het spel stond en was direct bereid, de mannen en hun zender op te nemen. Aan vankelijk ondergebracht als pa tiënten in het zenuw-paviljoen, bleek dat de mannen daar niet ge noeg bewegingsvrijheid hadden om het contact met de buitenwe reld te kunnen onderhouden. En toen stapte de kordate Overste over alle bezwaren heen en stelde een cel, midden tussen die van de kloosterzusters, cel 209 voor de zender beschikbaar. Wie enigszins met de gebruiken in de kloosters bekend is, weet wat deze stap te betekenen had. Het waren echter de buitengewone omstan digheden, die een dergelijke han delwijze rechtvaardigden. Een der zusters werd bovendien opgedra gen de mannen van de zender ge regeld van proviand te voorzien. Om deze hemelse gaven werd die zuster toen al gauw met de naam „Manna" gedoopt. Later in het voorjaar van 1945, toen vele andere zenders waren uitgevallen, moest de Alkmaarse zender tot 500 tele grammen per dag verwerken. In April 1945 werden 8600 berichten verzonden en 6500 ontvangen. Daarnaast zorgden 36 koeriersters voor het over brengen van de berichten. Peilwagens van de Duitsers kregen tenslotte de zender in de peiling. Toen moest de basis van de auto's gezocht worden. Deze lag in een boerderij bij Dirkshorn. Op primitieve wijze werd de plaats van dit station vastgesteld en aan de Geallieerden in Eind hoven doorgegeven. Een paar da gen later werd het peilstation prompt gebombardeerd. Kort voor de bevrijding moest het zendstation verhuizen naar de Zaanstreek. Bij het afscheid van Moeder-Overste, die zich in alle moeilijke situaties, bij huiszoekin gen en ondervragingen door de Duitsers steeds had weten te be heersen, kreeg de dappere kloos terlinge tranen in de ogen. Haar bijdrage aan het verzet is voor de mannen, die in het St. Elisabeth- ziekenhuis hebben gewoond, steeds een lichtpunt geweest in de donkere dagen van onderdruk king en terreur. „Als we straks weer op Schiphol landen denken ze, dat er een stel gewichtheffers terug komt", zuchtte .v. Melis voldaan, toen hij gistermorgen in de eetzaal van het Olym pisch dorp een stevig ontbijt naar binnen had gewerkt. En gerenommeerde zwaar gewichten als van Roessel en Terlouw lopen nog eens even terug naar het buffet om de voorraad aan te vullen. De stemming aan het ontbijt was opperbest. De ploeg had prima geslapen en aanvaardde om elf uur volkomen uitgerust de reis naar Turku. „We kunnen het thuis niet beter wensen", glunderde Alberts, toen hij met een extra glas sinaas appelsap aan tafel kwam. Na het ontbijt werd in groepjes het terrein een beetje verkend en hier en daar, zo goed en kwaad het ging, een praatje gemaakt. De Nederlanders in hun keu rige blauwe jasjes maken een uitstekende indruk en het lid van de Pakistanse hockeyploeg M. Rafiq, was niet eerder te vreden, voordat hij de voet ballers op een plaatje had ge zet. Varkensmarkf Leiden LEIDEN, 15 Juli. Aanvoer 184 vette varkens. Notering: Zwa re 217 tot 221 en lichte 215217, zouters 205207. zeugen 190- 193; handel slepend. EEN WARM BAD ZONDER NAT TE WORDEN Bij de hete bronnen van Bepu in Kyushu houden Japanse vrou wen er van een warm bad te nemen zonder nat te worden en zelfs zonder haar kleren uit te doen. De hete bron nen lopen nl. onder gronds. Zij verwarmen het zand en de baad sters" behoeven zich slechts in te graven om een „warm bad" te genieten. Onveranderd dividend Noord-Europese Houthandel De N.V. Noord-Europese Hout handelmaatschappij heeft 1951 afgesloten met een winstsaldo van f 176.332 (f 140.490). Voor gesteld wordt een onveranderd dividend van 9 pet. over het ver hoogde kapitaal. De geldomzet nam belangrijk toe, doch de kwantitatieve omzet was lager door de bouwstop. Bij het waar deren der voorraden is rekening gehouden met een steeds verder gaande daling der prijzen. De directie kan geen voorspellingen doen over de resultaten van 1952. De eerste helft was niet gunstig, doch thans zijn de afnemers weer overgegaan tot het aanvul len van hun voorraden, hetgeen een zekere steun aan de markt geeft. Getas verhoogt het dividend tot 12 pet. In haar verslag over 1951 con stateert de directie van de Land- bouw-maatschappij „Getas" N.V., dat nog geen blijvende verbete ring in de algemene toestand is ingatrederi. Tegenover een stij ging van de opbrengst der pro ducten van 3.424.944 rupiah in 1950 tot 5.157.715 rupiah in 1951 staat een sterkere toeneming van de exploitatiekosten, n.l. van 2.549.515 tot 4.351.498 rupiah. De bruto-winst bedraagt f 169.685. Na een versterking der bijzondere reserve met f 89.685. kan een di vidend van 12 pet. worden voor gesteld (vorig jaar 10 pet.) Export van zaden naar West-Duitsland De West-Duitse autoriteiten hebben gisteren een bedrag van 1.870.000 mark beschikbaar ge steld voor de invoer van groen- tezaden en van 150.000 mark voor de invoer van najaarsbietenzaad, beide uit Nederland. Obligatielening gemeente Veendam Op Dinsdag 22 Juli a.s. slaat de inschrijving open op f 1.500.000 4Vi pet. 30-jarige obligaties ten laste van de gemeente Veendam tot de koers van 100 pet. Beurs notering zal worden aangevraagd Ook Beverwijk en Zaandam gaan geld lenen De gemeenteraad van Bever wijk heeft op voorstel van B. en W. besloten een obligatielening van f 1.000.000.uit te schrijven voor de woningbouw. Bovendien werden B. en W. gemachtigd dit bedrag zo nodig te verhogen tot f 2.000.000,Op Dinsdag 22 Ju li a.s. staat de inschrijving open op f 1.500.000,414 pet. 30-jari- ge obligaties ten laste van de gemeente Zaandam tot de koers van 100 pet. Ned. Credietbank koopt kantoorpand De Nederlandse Credietbank gevestigd aan de Keizersgracht te Amsterdam, heeft onlang het belendende huis in eigendom verkregen. Dit pand zal geleide lijk in gebruik worden genomen. Mede in verband met de zomer maanden is de afdeling buiten landse wissels en deviezen reeds in het nieuwe gebouw onderge bracht. Deli-Batavia Rubber-mij. De Deli-Batavia rubbermaat schappij N.V. heeft gedurende Ju ni geoogst 485.000 kg rubber te gen 535.299 kg in Mei. Geduren de het eerste halfjaar 1952 is to taal verkregen 3.408.282 kg rub ber tegen 1.749.604 kg in dezelfde periode van 1951 toen op de on derneming werd gestaakt. MARKT HERSTELDE ZICH NA LAGERE OPENING. AMSTERDAM 15 Juli De bank- en commissiehuizen heb ben het gisteren druk gehad en tot laat in de avond is gewerkt om de talloze effectennota's op tijd de deur uit te krijgen. Vol gens de ter beurze gepubliceerde omzetcijfers is voor niet minder dan f 3.070.000 aan aandelen, f 6.135.000 aan obligaties en 60.000 stuks aan claims en stock dividenden verhandeld, stuk voor stuk record-bedragen. Voor alle categorieën ging Kon. Olie met het leeuwendeel strijken. Name lijk f 494.000 nominaal aan aan delen, 6.555 grote en 20 235 klei ne stockdividenden en maar liefst f2.728.000 3% pet converteerbare obligaties. Ter beurze is men te vreden over deze gang van za ken, waarbij het belang van Amsterdam als financieel cen trum weer duidelijk naar voren komt. Vandaag was de handel, met geheel buiten verwachting, aan zienlijk minder. De scherpe stij ging voor Kon. Olie verleidden velen tot het nemen van winst. Olies openden dan ook iets bene den gisteren namelijk 329 1/4, maar herstelden zich tegen slot tot 331, dus slechts een fractie lager. Ook buiten Kon. Olie ver tonen de omzetten in de diverse aandelen een behoorlijke stijging. Toen Kon. Olie tegen slot zich bijna volledig herstelde, ging de gehele markt mee, waarbij de in dustriefondsen hetzelfde niveau bereikten. Op de scheepvaart markt speelde de gedaalde vrach- teniindex (tot beneden het peil van 1948) een belangrijke rol. Scheepvaartunie verloor aanvan kelijk drie punten en ook de meeste andere soorten openden één a twee punten lager. Tegen slot volgde echter ook hier een behoorlijk herstel. Cutuurwaar- den hadden een vaste ondergrond In aandelen Nationale Handels bank vormden zich ook vandaag een open hoek, waarbij deze pa pieren aantrokken van 96 tot 101 Y>- Ter beurze verluidde dat de maatschappij met een gunstig jaarverslag zou komen. „Ik begrijp er niets van. Wie de Dynamo's destijds in Engeland heeft zien spelen, kan zich nau welijks voorstellen, dat dit het nationale Russische team is", was het commentaar van Karei Lotsy op de wedstrijd RuslandBulga rije, door de Russen „met pijn" na de verlenging gewonnen. „Of wij tegen een van deze ploegen een kans zpuderi hebben? Als ze voluit spelen waarschijn lijk niet. Maar nogmaals, ik be grijp dit niet". Er waren er waarschijnlijk wel meer, die dit niet begrepen. De duizenden Finnen o-a, die hartstochtelijk 't Bulgaarse team aanvuurden. Was de Bulgaarse midvoor niet na 'n half uur reeds geblesseerd geworden en daar door practisch uitgeschakeld, wel licht hadden "e Bulgaren voor de eerste verrassing van dit tournooi gezorgd. Nu orofiteer- den de Russen van de regel, dat geen invaller mag worden toege staan, waardoor zij een numerieke meerderheid gehad hebben gedu rende driekwart yan de wedstrijd. Minimum prijs aardappelen Nrd. SCHARWOUDE. In te genstelling met eerdere berichten blijft de minimumprijs voor de aardappelen deze week gehand haafd op f 8 per 100 kg. Naar het zich laat aanzien zul len de Nederlandse Volleybal- bond en de Rooms-Katholieke Nederlandse Volleybalbond bin nenkort tot een fusie overgaan. Tijdens tussen het nationaal be stuur van de Nederlandse Katho lieke Sportbond, waaronder de R.K. Volleybalbond ressorteert en het hoofdbestuur van de Nevobo gehouden besprekingen is men tot overeenstemming gekomen over een voorstel, dat een technisch samengaan voor de voorlopige duur van 2 jaar behelst. Op de op 2 Augustus a.s. te Utrecht te hou den algemene vergadering van de Nederlandse Volleybalbond zal het bestuur het voorstel ter goed keuring aan de leden voorleggen, terwijl een definitieve beslissing omtrent een en ander van het N.K.S.-bestuur aan het einde van deze maand te verwachten valt DAVEREND WELKOM NEW YORK 15 Juli De nieu we, 53.000 ton metende Ameri kaanse passagiersboot United Sta tes, die op haar eerste reis 't over tochtsrecord voor de vaart tussen de Verenigde Staten en Groot- Brittannië in beide richtingen op haar naam wist te brengen, is Dinsdag de haven van New York binnengevaren, waar haar een daverend welkom werd bereid. Scheepssirenes loeiden en brand weervaartuigen veroorzaakten waTe fonteinen in de haven, toen de „United States" statig binnen voer. Grote menigten, die zich in de omgeving van het vrijheids beeld hadden opgesteld, iuichten luide, toen de Oceaanreus onder het spelen van muziekcorpsen, voorbij gleed. Hefschroefvliegtui- gen van de politic en particuliere toestellen waren in de lucht tij dens het binnenvaren. ASSEN. In het Noorden des lands opereert gedurende de laat ste weken een persoon, die er zijn gewoonte van maakt tele- foon-abonné's op te bellen en de verlokkendste bestellingen te doen. Hotels worden opgebeld met de opdracht op een bepaald uur een groot aantal diners gereed te hebben, omdat er een gezelschap ouden van dagen komt eten, bak kers krijgen de opdracht enige honderden amandelringen gereed te houden, die zullen worden op gehaald, zaalhouders krijgen het verzoek de zaal gereed te houden, omdat er een groot gezelschap enige uren zal vertoeven. Zondagmorgen werd een fabri kant van zonneschermen opgebeld met de mededeling dat hem een order van niet minder dan 27 schermen wachtte, alsmede de levering van vier nieuwe ameu blementen. Op de vraag met wie de zonnescherm-fabrikant sprak, kreeg hij ten antwoord (evenals trouwens de andere „leveran ciers"): „Kun je dat dan niet horen? En we kennen elkander zo goed. Ik kom vanmiddag wel even bij je om de zaak verder te bespreken". In het bijzonder hotel- en café houders zijn in tal van gevallen op hoge kosten gejaagd, omdat zij met een groot aantal diners, in geschonken glazen ranja, aman delringen en dergelijke zijn blij ven zitten. De commissaris van politie te Assen waarschuwt te gen deze praktijken en wil gaarne inlichtingen omtrent deze geheim zinnige „opdrachtgever" ontvan gen. (Advertentie) Nieuwe theesoort van zuiver Engels karakter Meer en meer gebeurt het, wanneer er damesbezoek is, dat de huisvrouw zegt: „Nu moet je toch eens die echte P i c k w i c k-melange van Douwe Egberts proeven. een zuivere Engelse thee!" Maar meer en meer luidt het lachende antwoord: „We drinken ze zelf ook al!" Wonderlijk, zo snel als de nieuwe Pickwick Thee (met groen etiket) vrienden en vriendinnen wint. Deze zuivere Pickwick-me lange, van heerlijk Engels karakter, geeft 'n bijzonder rijke afschenk en een op vallend volle smaak. Wie de nieuwe Pickwick Thee nog niet mocht hebben ge probeerd, doet dan ook bij zonder verstandig, eens een pakje te bestellen! SPIERDIJK. Gistermorgen is de garage van de Wed. G. Max in Zuid-Spierdijk een prooi ge worden van de vlammen. Door tot nu toe onbekende oorzaak aldus vernamen we van de politie ontwikkelde zich bij het over- s torten van benzine plots een geweldige steekvlam, die het ge bouw, belendend aan het woon huis, vrijwel onmiddellijk in lich ter laaie zette. Bewonderenswaar- digende hulp van overal toesnel lende buren en door stoutmoedig optreden van de brandweren van Berkhout én Bobeldijk, kon hel woonhuis gespaard blijven. Omstreeks half 11 brak de brand uit. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd, maar door de omstandigheid, dat dc mannen allen aan het werk wa ren, kon men niet zo spoedig arri veren als graag gewild. Buren en verdere omwonenden snelden echter onmiddellijk te hulp. Jon gens en meisjes, vrouwen en in de buurt zijnde mannen sleepten af en aan met emmers water, waarmee het vuur met uiterste krachtsinspanning bestreden werd. Dit krachtdadig optreden en het doortastende werk van de brand weer betekenden het behoud van woonhuis en winkel. De inven taris van de werkplaats en enkele motoren gingen echter verloren. DE HAVENWERKEN IN DEN HELDER Het op diepte brengen van een gedeelte van de uitbreiding van 's Rijks zeehaven het Nieuwediep te Den Helder is door de Rijks waterstaat gegund aan de laagste inschrijfster, de N.V. A. Prins Jh.zoon's Aann. Mij. te Slie- drecht voor f4.740.000. NEDERLANDSE RENNERS NAAR RONDE VAN DUITSLAND Aan de van 6 tot en met 19 Augustus a.s. te houden ronde van Duitsland zullen enkele Nederlandse renners deelnemen. Jan Lambrichs, Bunde; Jefke Janssen, Elslo; Huub Vinken, Ge leen en Harm Smits, Amsterdam, hebben reeds een contract gete kend, terwijl verder nog onder handelingen gaande zijn met de Maastrichtenaar Sohweitser en Joris uit Geleen. Salland 17 Juli ca. 23.00 uur voor IJmuiden verw; Somersets hire 12 v Surabaja-Tj-priok; Tiba 16 v Bremen te Buenos Aires verw; Aalsdijk 14 v R'dam te New-York; Altair p 14 Kaap Verdeil-Recife; Amstelland p 15 vm Madeira; Averdijk 13 te Vera Cruz; Callisto 14 te Montreal; Cronenburgh 17 vroeg te IJmui den verw; Enggano 16 Bombay verw; Gouwe 19 te R'dam verw; Kertosono p 14 13 u Malta; Prins Willem IV 15 te Lehavre; Saran- an 15 v Manilla; Tabian 15 van uez-Damman; Tomori 15 van Balikpapan-Semarang; Johan van Oldenbarnevelt 14 in Golf van Aden; Lankoeas 14 v Makassar;; Leersum 13 te Mobile; Modjoker- to 15 te Singapore; Molenkerk 14 v Kaapstad -Pteliabeth; Nelly 14 nm t. h. v. Oporto-Teneriffe; Oranje 14 140 m O ten Z Soco- tra-Colombo. Aldebaran 14 Juli te Antwer pen, Ali S 15 pass Brunsbuttel, Alpha 14 n Poole, Ranka 14 te Hlul, Beta 15 te Zaandam, Castor 14 te Hamburg, Fivel 13 te Huil, Globe 13 te Cork, Jura 14 naar Gent, Liberty 14 te Malmo, Lint horst Homan 14 te Port Talbot, Noordstad 14 naar Huil, Romeja 15 te Schwarzhutten, Subicon 12 pass Brunsbuttel, Se tas 14 te Goole. SCHILDER1 VAN DE VII PRINSESJE Het stichtingsb( van Breda Oram 1952, dat de h heeft van de ter gelegenheid het 700-jarig bi der stad, heeft d( Tilburgse schil Theo Swagemaki schilderij laten vaardigen, waan vier prinsesjes men staan afge Er bestaat sinds prominente natioT landse Biljartbond wereld hebben w« waarom op de lac biljarters ontbrok< Ruijter, hebben i schappen 47/1 et nen constateren, 1 ter gelegenheid v onze Nederlandse Een te elfder ur( gend verzoek (tel de N.B.B. om toch nooi deel te nemen door van de Pol als ter afgewezen. Dit een tamelijk scherj zijn oorsprong vine dat de N.B.B. mei streeft naar een st van de amateursbe plaatst onze spelers zeer ongunstige po: ken met de buiten renten. Want zij ki eigen zak niet de i loven aan alle kam van de druk bezett le biljartsportkalem men. De N.B.B. wei bij stuk te houden., Fi De verschillende internationale bi schappen vorderen, zich er geen wil lal practisch zestien tc ken per jaar. Een op peil wil blijven dag gemiddeld vijf trainen. Dit vraagt ook g offers, die de spele min graag getrooste N.B.B. daar tegeno eens een gebaar va: hcid zou willen ma jartsport", zo heeft ter eens verteld, jaar wel f 2000. ven niet dat hij ove In October-Nover vorige jaar heeft hi. tegenwoordigd op c pioenschappen in A had heel wat voete voor hij het visum Het kostte hem alle kleine f 500.„E Argentijnse biljartb terug", had het be N.B.B. gezegd. „Er zullen w« je dat Kees de Ruijter he nog niet ontvangen een bestuursbesluit, nooit een cent van Hij en de anderi den in Buenos Air met de gratie die voor vorsten pleegt Er was een officii door president Pei echtgenote. Zij wer< geëerd. Onze Nede: was erbij. Maar to< ciële gedoe achter stond de Ruijter zo op zak op straat er zien hoe zich te red U voelt de schei ling wel. Toevallig bevriend stadgenoot veel moeite getroos Ruijter het leven maken. Kees is hen lende honderden g dig. Alles bij elkaai deze Z.-Amerikaani in hij toch de Ned' vertegenwoordigde, f 1000.een bed: voor de Ruijter nie rapen ligt. Naar den De laatste offici woordiging, waaraa gevolg gaf, was die in December van h Hij kon als onkostc derde klas declarer als verblijfsvergoe per dag (f15.N de hij tweede klas hem persoonlijk a f 70.meer. In he ook de andere spel en waar voor hem i reserveerd was, kos ontbijt al frs. 1400. service daarbij komi ter al ver over het dat de N.B.B. hen: kend. Hij had dan b cent over voor dinei allerlei kleine ding' op reis niet ontberi Hij verhuisde in daarom maar naa

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4