Nederlandse biljartcracks zijn in CONFLICT met hun bond Dr. Kortenhorst weer voorzitter, Piet van Staveren „afgevoerd Sociaal-Economische Raad eindelijk onder eigen dak Generaal-majoor B rewer - ridder M.W.O. - overleden Truman tóch candidaat? .ANGE UW PUZZLE leer idinnen i States" New York mzinnige ichtgever spsberichten De Ruijter, v. dPol eri Metz weigeren nog uit te komen De bedrijfsorganisatie vindt nog niet voldoende weerklank Naar wij vernemen De eerste Tweede Kamerdag Veel critiek op het werk van de stembureaux.... Hongaarse grens wordt versterkt Houwdegen uit Atjeh-periode EISENHOWER ZIT TE VISSEN Benoemingen fathers Mill Hill Adelborst-vlieger in Amerika omgekomen voor vandaag WOENSDAG 16 JULI 1952 ID WELKOM 15 Juli De nieu- metende Ameri- irsboot United Sta- eerSte reis 't over- or de vaart tussen staten en Groot je'.do richtingen op ist te brengen, is ven van New York waar haar. een om werd bereid, loeiden en brand- veroorzaakten in de haven, toen ites" statig binnen- snigten, die zich m van het vrijheids- opgesteld, juichten Oceaanreus onder in muziekcorpsen, Hefschroefvliegtui- litie en particuliere en in de lucht tij- mvaren. In het Noorden des gedurende de laat- ;n persoon, die er van maakt tele- op te bellen en de bestellingen te /orden opgebeld met op een bepaald uur tal diners gereed te t er een gezelschap gen komt eten, bak- de opdracht enige oandelringen gereed 2 zullen worden op- louders krijgen het al gereed te houden, n groot gezelschap .1 vertoeven, gen werd een fabri- ïeschermen opgebeld deling dat hem een iet minder dan 27 achtte, alsmede de vier nieuwe ameu- ip de vraag met wie srm-fabrikant sprak, i antwoord (evenals andere „leveran- n je dat dan niet ve kennen elkander kom vanmiddag wel m de zaak verder te onder hotel- en café- in tal van gevallen sn gejaagd, omdat zij ot aantal diners, in- glazen ranja, aman- dergelijke zijn blij- De commissaris van 3sen waarschuwt te- ktijken en wil gaarne omtrent deze geheim- Irachtgever" ontvan- Ingels karakter r, geeft 'n bijzonder afschenk en een op- d volle smaak. Wie ouwe Pickwick Thee iet mocht hebben ge- erd, doet dan ook bij- r verstandig, eens een te bestellen! ANDSE RENNERS NAAR VAN DUITSLAND vain 6 tot en met 19 a.s. te houden ronde land zullen enkele e renners deelnemen, iriohs, Bunde.; Jefke slo; Huub Vinken, Ge rm Smits, Amsterdam, >ds een contract gete- ijl verder nog onder- ri gaande zijn met de maar Sohweitser en releen. 17 Juli ca. 23.00 uur iden verw; Somersets- v Surabaja-Tj-priok; v Bremen te Buenos Aalsdijk 14 v R'dam xrk; Altair p 14 Kaap cife; Amstelland p 15 a; Averdijk 13 te Vera llisto 14 te Montreal; gh 17 vroeg te IJmui- Enggano 16 Bombay we 19 te R'dam verw; p 14 13 u Malta; Prins 15 te Lehavre; Saxam- Manilla; Tabian 15 van man; Tomori 15 van ï-Semarang; Johan van evelt 14 in Golf van ïkoeas 14 v Makassar;; 3 te Mobile; Modjoker- ingapore; Molenkerk 14 d -Pteliabeth; Nelly 14 v. Oporto-Teneriffe; 140 m O ten Z Soco- oo. an 14 Juli te Antwer- S 15 pass Brunsbuttel, n Poole, Banka 14 te 15 te Zaandam, Castor ïburg, Fivel 13 te Huil, te Cork. Jura 14 naar erty 14 te Malmo. Lint- nan 14 te Port Talbot, 14 naar Hull, Romeja warzhutten, Subicon 12 nsbuttpl, Setae 14 te SCHILDERIJ VAN DE VIER PRINSESJES Het stichtingsbestuur van Breda Oranjestad 1952, dat de leiding heeft van de feesten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan der stad, heeft door de Tilburgse schilder Theo Swagemaker een schilderij laten ver vaardigen, waarop de vier prinsesjes teza men staan afgebeeld. Er bestaat sinds geruime tijd ernstige tegenstelling tussen onze prominente nationale biljarters en het bestuur van de Neder landse Biljartbond. In belangstellende kringen van onze biljart- wereld hebben we reeds verschillende malen de vraag gehoord waarom op de laatste grote internationale tournooien onze beste biljarters ontbroken hebben. Namen als van de Pol, Metz, de Ruijter, hebben we gemist bij de Europese biljartkampioen schappen 47/1 e* 71/2 en dezer dagen hebben we weer kun nen constateren, hoe tijdens een NederlandBelgië-ontmoeting, ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stad Breda, onze Nederlandse kampioenen verstek lieten gaan. Een te elfder ure gedaan drin gend verzoek (telefonisch) van de N.B.B. om toch aan dit tour- nooi deel te nemen, werd zowel door van de Pol als door de Ruij ter afgewezen. Dit alles wijst op een tamelijk scherp conflict, dat zijn oorsprong vindt in het feit, dat de N.B.B. met alle kracht streeft naar een starre naleving van de amateursbepalingen. Dit plaatst onze spelers echter in een zeer ongunstige positie, vergele ken met de buitenlandse concur renten. Want zij kunnen zich uit eigen zak niet de weelde veroor loven aan alle kampioenschappen van de druk bezette internationa le biljartsportkalender deel te ne men. De N.B.B. wenst echter voet bij stuk te houden.... Financiële offers De verschillende nationale en internationale biljartkampioen schappen vorderen, wanneer men zich er geen wil laten ontglippen, practisch zestien tot twintig we ken per jaar. Een topspeler, die op peil wil blijven, moet iedere dag gemiddeld vijf tot zes uren trainen. Dit vraagt ook grote financiële offers, die de spelers zich niette min graag getroosten, wanneer de N.B.B. daar tegenover ook maar eens een gebaar van meer soepel heid zou willen maken. „De bil- jartsport", zo heeft Kees de Ruij ter eens verteld, „kost mij per jaar wel f 2000.En wij gelo ven niet dat hij overdreef. In October-November van het vorige jaar heeft hij ons land ver tegenwoordigd op de wereldkam pioenschappen in Argentinië. Het had heel wat voeten in de aarde, voor hij het visum in orde had. Het kostte hem alles bij elkaar 'n kleine f 500.„Dat betaalt de Argentijnse biljartbond je graag terug", had het bestuur van de N.B.B. gezegd. „En zo niet, dan zullen wij je dat wel betalen". Kees de Ruijter heeft het geld nog niet ontvangen en krachtens een bestuursbesluit, zal hij er wel nooit een cent van terugzien. Hij en de andere spelers wer den in Buenos Aires ontvangen met de gratie die men slechts voor vorsten pleegt te reserveren. F,r was een officiële ontvangst door president Peron en diens echtgenote. Zij werden gevierd en geëerd. Onze Nederlandse gezant was erbij. Maar toen al dat offi ciële gedoe achter de rug was, stond de Ruijter zonder een cent op zak op straat en moest maar zien hoe zich te redden. U voelt de scherpe tegenstel ling wel. Toevallig trof hij een bevriend stadgenoot, die zich zeer veel moeite getroost heeft om de Ruijter het leven dragelijk te maken. Kees is hem nog verschil lende honderden guldens schul dig. Alles bij elkaar kostte hem deze Z.-Amerikaanse trip, waar in hij toch de Nederlandse vlag vertegenwoordigde, een kleine f 1000.een bedrag, dat ook voor de Ruijter niet voor het op rapen ligt. Naar derde rangs hotel De laatste officiële vertegen woordiging, waaraan de Ruijter gevolg gaf, was die te St. Etienne, in December van het vorige jaar. Hij kon als onkosten de treinreis derde klas declareren en kreeg als verblijfsvergoeding 1500 fr. per dag (f 15.Natuurlijk reis de hij tweede klas. Dat kostte hem persoonlijk al een kleine f 70.meer. In het hotel, waar ook de andere spelers logeerden en waar voor hem een kamer ge reserveerd was, kostte logies en ontbijt al frs. 1400. Wanneer de service daarbij komt, was de Ruij ter al ver over het bedrag heen, dat de N.B.B. hem had toege kend. Hij had dan bovendien geen cent over voor diner en souper en allerlei kleine dingen, die men op reis niet ontberen kan. Hij verhuisde in arren moede daarom maar naar een derde rangs pension. Dit alles was zo nadelig voor zijn vorm, dat hij zijn titel in een beslissende partij verloor. En nu kunnen er wel omstan digheden zijn, die pleiten voor de eenzijdige houding, die de N.B.B. handhaaft, maar dan zal hij ook moeten afzien van een sterke vertegenwoordiging op de inter nationale meetings. En de andere spelers dan, zal men vragen. Och, de situatie is zo, dat zij, die steeds moeten leven in de schaduw van de groten, over vele bezwaren, ook financiële, heen stappen, wanneer zij de plaats van de groten bij een of andere gelegenheid mogen innemen. Het is echter de vraag of ons prestige in de internationale biljartwereld dat zeer hoog stond daar mee op de duur gediend zal zijn. Zij doen niet mee Want spelers als de Ruijter, van de Pol en Metz bedanken er in de toekomst hartelijk voor, de lijn te trekken voor de N.B.B. ten koste van eigen zak. En wij kunnen hen daarin niet geheel en al ongelijk geven. Vooral als men in aanmer king neemt, dat het N.B.B.-be stuur zelf niet altijd een voor beeld van zuinigheid is. De offi ciële afgevaardigden en arbiters kunnen zich bij internationale vergaderingen of tournooien rui mer bewegen dan onze spelers dat kunnen. Daar zit iets scheef. De Sociaal Economische Raad heeft gistermiddag voor het eerst in zijn geschiedenis vergaderd in zijn eigen gebouw aan de Bezui- denhoutseweg te Den Haag, dat reeds van verre te herkennen was. Niet alleen door de machtige driekleur, die was gehesen, maar ook door 't verfje, dat op de gevel is gesmeerd. De voorzitter van de S.E.R., prof. mr. F. de Vries, kon in zijn openingsrede niet nalaten te verzuchten: „Eindelijk een eigen onderdak". En daar was re den voor, want voordat de beide herenhuizen waren verbouwd tot het nieuwe home van de S.E.R., werd vergaderd in 52 verschillen de lokaliteiten. Prof. de Vries vroeg zich af, of met het betrekken van het nieu we gebouw ook een nieuwe pe riode in het werk begint. Is de tijd van voorbereiding, de aanlooptijd, thans afgelopen? Deze vraag kon hij niet ten volle bevestigend be antwoorden, maar de symptomen vermeerderen zich, die doen ho pen, dat de beginselen de wet op de bedrijfsorganisatie neergelegd, geleidelijk aan meer ingang zul len vinden. Na een gedegen be spreking van de taken van de S.E.R. en de houding van de rege ring ten aanzien van de S.E.R., vroeg prof. de Vries aandacht voor de onvoldoende weerklank. „De ervaring, die we hebben opgedaan, heeft geleerd, dat de inhoud en de strekking van de wet nog te weinig begrepen wor den. Daardoor ook vinden de be ginselen der bedrijfsorganisatie bij velen in het bedrijfsleven nog onvoldoende weerklank. We ARTSEN BESTOLEN De rechtbank te Amsterdam heeft de 27-jarige fabrikant zon der vaste woon- of verblijfplaats G. S. B. veroordeeld tot één jaar met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk met 'n proef tijd van drie jaar. De veroordeel de had in 1951 twee artsen voor wie hij gelden beheerde en de administratie voerde, benadeeld voor ruim acht en bijna vier dui zend gulden. B. had van de gel den, die de artsen hadden ont vangen van de stichting praktijk- voorzieningen voor overneming van een praktijk, bedragen afge nomen en deze ten eigen bate aangewend. Post voor thuisvarende Korea-militairen Post, bestemd voor de militai- bevinden ons thans in een vicieu- se cirkel, omdat er geen bedrijf schappen bestaan, kan men zich geen duidelijke voorstelling ma ken omtrent hun aard en wer king. En omdat deze voorstelling ontbreekt, aarzelt men zijn mede werking aan hun totstandkoming te verlenen. Voor velen zullen de beginselen der bedrijfsorganisatie pas gaan leven, wanneer zij met de uitwerking van deze in nadere aanraking zijn gekomen. Toch is het met vernieuwde moed en on der gunstige omstandigheden, dat de raad zijn werk in dit gebouw hervat", zo besloot de voorzitter. Na prof. de Vries was 't woord aan de minister zonder porte feuille prof. dr. A. H. M. Albregts, die namens de regering de S.E.R. de gelukwensen aanbood. De mi nister greep deze gelegenheid aan om op de betekenis van de raad in het maatschappelijk en staat kundig bestel nader in te gaan, waarbij hij enige tijd bleef stil staan bij het vraagstuk der be voegdheden. De minister besloot zijn rede met het uitspreken van de wens, dat onder stimulerende leiding van de S.E.R. niet alleaa de vorm, maar ook de geest van samenwer king die kenmerkend is voor de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, tot vruchtbaar leven mag komen. wordt in een van de vakken aan het balkon van de grote zaal van het Concertgebouw te Am sterdam de naam Igor Strawinsky aangebracht. Zoals bekend vierde deze componist onlangs zijn ze ventigste verjaardag.... is gisternacht te Beekbergen de kleine villa, bewoond door de fa milie A. M., door brand verwoest. De bewoners, vier volwassenen, onder wie twee logee's, alsmede twee kinderen, konden zich door het dakraam in veiligheid stellen.. kreeg de 59-jarige Amsterdam se bouwvakarbeider, die op 26 Maart j.l. zijn kostjuffrouw, die hem had opgezegd, met een steen- boor op haar achterhoofd had ge slagen, drie maanden gevangenis straf.... overleed te Eindhoven op 78-ja- rige leeftijd de heer J. Elias, oud directeur van de N.V. Textielfa briek J. Elias aldaar. De heer Elias was mede-oprichter en vele jaren bestuurslid van het Ver bond van Ned. Werkgevers. werd een 37-jarige vrouw uit Amsterdam, die gepoogd had haar zes maanden oude baby, een jon getje, te vergiftigen door in zijn pap een scheut lisol te doen, tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld, door te brengen in een bij zondere gevangenis.... is bij de kunstzijdespinnerij Nyma N.V. te Nijmegen aan ruim tweehonderd arbeiders en leden van het administratief en tech nisch personeel ontslag aange zegd. Reeds eerder waren er ar beiders ontslagen en binnenkort zullen nu in totaal ruim 400 ar beiders zijn afgevloeid.... ERNSTIGE AANRIJDING TE APELDOORN Maandagmiddag is op het kruis punt DeventerstraatwegRegen- tesselaan te Apeldoorn een perso nenauto, bestuurd door de Apel- doornse tandarts A. S. Talma, aangereden door een andere per sonenwagen, bestuurd door de 23-jarige militair G. J. C. ten H., gelegerd in Schalkhaar. De laat ste wilde no>g het kruispunt pas seren, toen het verkeerslicht voor die richting reeds op rood was ge sprongen. De aangereden auto werd enige meters weggeslin gerd en zwaar beschadigd. De tandarts liep o.a. 'n schedelbasis- fractuur op. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Julia- na-ziekenlhuis vervoerd, waar hij spoedig overleed. Het 30-jarige slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. Luchtpost-pakjes voor Korea-vrijwilligers Gedurende het tijdvak van 14 t/m 26 Juli a.s. is de gelegenheid opengesteld aan de militairen be horende tot het Nederlands de tachement Verenigde Naties in Korea, niet-aangetekende pakjes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te ver zenden tegen betaling van het zeeposttarief. Het adres moet als volgt luiden: rang, naam en voor letters; legernummer; N-D.V.N. Napo 5100; Amsterdam-Schiphol- Miiitair. Deze faciliteit is niet van toepassng t.a.v. pakjes voor de opvarenden van Hr. Ms. „Piet Hein." i (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 15 Juli Het parlementaire leven is gisteren weer op gang gekomen. In een verenigde vergadering van beide Kamers werd de buitengewone vergadering door minister Beel. namens H.M. de Koningin geopend. Dr. Kortenhorst, die ditmaal met 93 stemmen als eerste op de voordracht voor het voorzitter schap werd geplaatst, deelde mede, dat de Tweede Kamer waarschijnlijk reeds Donderdag het voorstel tot uitbreiding van de Kamer in de afdelingen zal onderzoeken. Woensdag 23 Juli zou dan de openbare behandeling kunnen plaats vinden. De eerste vergadering van de Tweede Kamer tijdens de bui tengewone zitting ving om twee uur aan. De uitslag van de ver kiezingen bleek enkele verschui vingen te hebben nodig gemaakt. De heer Weiter heeft zijn plaats niet meer achter de communis ten, hij bleek verhuisd te zijn naar de rechterzijde, waar hij nu met prof. Lemaire tussen A.R. en St. Gereformeerden zijn bank heeft gekregen. De heer Weiter bleek hiervan zelf nog niet op de hoogte te zijn, maar zijn nieuwe buren wezen hem al van verre de weg. Het eerste werk was het onderzoek van de ge loofsbrieven. De communistische candidaat P. van Staveren, die als deser teur gevangenisstraf ondergaat, had bericht gezonden, dat hij zijn benoeming niet aanvaardde, zo dat de commissie hierover niet verder behoefde te oordelen. Wat de geloofsbrieven van prof. Lemaire. het nieuwe lid van de groep-Welter betreft, ble ken in het ene stuk andere voor letters te staan dan in het an dere, maar deze moeilijkheid was niet onoverkomelijk, zodat ten slotte, zoals het officieel heette, „geen twijfel behoefde te worden gekoesterd omtrent zijn identi- BELGRADO, 15 Juli - Het blad „Borba" berichtte vandaag, dat Hongarije bezig is de grens met Joego-Slavië aanzienlijk te ver sterken. De grootste activiteit heerst ten Zuid-Westen van Sege- din. Volgens Borba worden „aan zienlijke hoeveelheden bouwma teriaal met auto's en wagens naar dit gebied gebracht. In een woud, dat langs de grens loopt, worden bunkers gebouwd. Al het werk wordt uitsluitend door soldaten verricht". Prof. mr. P. Lieftinck Bij Kon. Besluit is prof. mr. P. Lieftinck met ingang van 1 Juli j.l. ontheven van zijn functie als governor bij de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikke ling. 's-GRAVENHAGE De Koninklijke Vereniging van Officieren, Ridders der Militaire Willemsorde leed dezer dagen een gevoe lig verlies, door hei overlijden van de generaal-majoor titulair der artillerie van het K.N.I.-leger O. L. Brewer van Vrijenes. Generaal Brewer werd in 1896 benoemd tot 2de luitenant der artillerie van het Kon. Ned. In disch leger, afkomstig van de Kon. Mil Academie te Breda. Hij werd spoedig na zijn benoeming geplaatst in Atjeh, en verwierf zich aldaar in 1903 een eervolle vermelding, gevolgd door een 2de in 1904. Zijn dapperheid was oor zaak, dat de gouverneur van Atjeh, generaal van Heutsz hem plaatste bij het keurcorps der infanterie, het corps marechaus- WASHINGTON (A.F.P.) De opvatting, dat president Truman terug dient te komen op zijn be sluit om geen candidaat te zijn bij de komende presidentsverkie zingen, schijnt in democratische en vakbondskringen in Washing ton meer en meer terrein te win nen. Volgens bepaalde kringen is slechts Truman in staat generaal Eisenhower te verslaan. De grote Amerikaanse vakbon den, A.F.L. en C.I.O., die tesamen ruim 13 millioen leden tellen, hebben reeds talrijke afgevaar digden naar de president gezon den en verscheidene leidende fi guren uit de democratische partij ren van het aanvulïingsdetache- hebben, sedert de benoeming van ment N. D. V. N„ dat op 21 Juli Eisenhower tot republikeins can didaat, hun druk op Truman ver groot. Intussen wordt uit Chicago ge meld, dat de millioenen Amerika- 1951 naar Korea is vertrokken en thans onderweg is naar Nederland die wil zij in de tweede tus senhaven kunnen worden uitge reikt uiterlijk op 17 Juli a.s. in Nederland ter post te wor den bezorgd. Men gelieve als volgt te adresseren: Rang, Naam en voorletters. Legernummer, N. D. V. N. op thuisreis naar Ne derland; Amsterdam, Schiphol, Militair. De naam van de tussen haven en het schip mag niet wor den vermeld. nen, die de volgende week de De mocratische Conventie op hun te levisiescherm zullen volgen, elke poging om senator Kefauver bij de strijd om de democratische candidatuur op een zijspoor te zet ten, zullen verijdelen, althans in dien de verwachtingen in het kamp van de democratische tele visieheid bewaarheid worden. Sullivan, de promotor van Ke fauver, heeft gezegd, dat er ge probeerd wordt in de eerste ronde de strijd tussen Kefauver, Richard Russell en Averell Harriman on beslist te doen eindigen en dan Harriman en Russell te bewegen hun steun te geven aan de gou verneur van Illinois, Stevenson. Eisenhower is per vliegtuig uit Chicago naar Denver gegaan om te gaan vissen na de vermoeienis sen van de Republikeinse Con ventie. Senator Nixon, de Republikein se candidaat voor het vice-presi- dentschap, heeft aan verslagge vers verteld, dat hij een krachtige verkiezingscampagne zal voeren. Hij sprak als zijn verwachting uit, dat op de Democratische Conven tie grote moeilijkheden zullen ontstaan over de kwestie van de gelijke rechten voor de negers. Hij voorzag „een gekkenhuis", verge leken waarbij de Republikeinse Conventie „kinderspel" was. EERVOL ONTSLAG VOOR KOLONEL SLUIJTER •s-GRAVENHAGE Met in gang van 1 Juli 1952 is bij K.B. een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de reserve- kolonel J. W. Sluij-ter, van het Regiment Infanterie Johan Wil lem Friso. see van heden. Atjeh en onderhorig- Hij is zeer bekend geworden door zijn optreden bij de ma- rechausse-patrouiile onder commando van kapitein Cam- pioni, die eind Maart 1904 bij Kampong Djeuram (landschap Sennagan westkust van Atjeh) in een door Teukoe Keuman- gan met 1200 man gelegde hin derlaag viel. Kapitein Cam- pioni en 2 luitenants, die aan het hoofd der colonne liepen, op welke de aanval pdaats had, werden gewond, doch de, on der commando van luitenant Brewer staande achterhoede der colonne wist een debacle te voorkomen door een onver schrokken tegenaanval. Kapitein Campioni overleed aan de hem toegebrachte verwondin gen en luitenant Brewer werd daarop aangewezen om een per manent bivak te Djeuram te be trekken om het landschap Sen nagan tot rust te brengen. In 1906 vertrok luitenant Bre wer naar Java omdat de inspec teur der artillerie betoogde hem op Java nodig te hebben. Brewers optreden in Sqnnagan werd be loond met de toekenning van het Ridderkruis 4e klasse der Mil. Willemsorde. De heer Brewer diende verder op Java en eindigde in 1926 zijn militaire loopbaan als intendant bij de gouverneur-generaal van Ned. Indiië ,mr. D. Fock. Bij het verlaten van de dienst werd hem de titulaire rang van generaal- majoor verleend als laatste er kenning zijner diensten. Indonesiërs voor studie naar Nederland DJAKARTA 15 Juli (Aneta) Vijf Indonesische jongelieden vertrekken heden met de „Sum- mersetshire" naar Nederland om op de De Ruyterschool te Vüs- singen tot derde stuurman te worden opgeleid. Eerder vertrok ken drie jongelieden voor een opleiding tot machinist. De be treffende personen zijn in dienst van de Nationale Scheepvaartmij. Pelni. teit"maar de commissie had behalve de geloofsbrieven ook nog tal van grieven inzake de techniek van de verkiezingen moeten behandelen. De heer Hofstra somde deze als voorzit ter van de commissie in een lang betoog op en hieronder waren wel interessante puntjes. De commissie bleek af tc keu ren, dat een stem ongeldig was bevonden omdat de kiezer niet enkel het puntje maar ook de naam van de eerste candidaat had rood gemaakt. Een 80-jarige invalide dame bleek van haar geneesheer geen verklaring voor een volmacht te hebben kunnen krijgen. De com missie was van oordeel, dat deze dame het ook eens bij een ande re dokter had moeten proberen, maar verbond hieraan de con clusie, dat een veelvuldig weige- De moeilijkheden bij de A.V.R.O. Het comité van actie AVRO zal Maandag 21 Juli as. een on derhoud hebben met het dage lijks bestuur van de AVRO om de gerezen moeilijkheden te bespre ken. Jongste twee prinsessen in Zuid-Frankrijk Prinses Margriet en prinses Marijke zijn gezamenlijk naar Frankrijk vertrokken. Zij zullen enige weken vacantie doorbren gen bij haar vroegere Franse gouvernante, mademoiselle Ses- ton, die in Zuid-Frankrijk woont. Wanneer de kabinetsformatie voor het einde van de maand haar beslag heeft gekregen en de voor genomen reis van H.M. de Konin- ging naar Orange doorgang kan vinden, zullen de beide prinses jes zich na afloop van het be zoek aan Orange in Parijs bij haar moeder voegen en met de Ko ningin naar Nederland terugke ren. SCHACHT NAAR EGYPTE? CAIRO 15 Juli Het onafhan kelijke blad Al Akhbax berichtte vandaag, dat dr. Schacht, Hitler's financiële deskundige, uitgeno digd zal worden te proberen een oplossing te vinden voor de Egyp tische economische moeilijkheden Volgens het blad had premier Sirry Pasja reeds eerder de Bel gische Minister van Buitenlandse Zaken van Zeeland uitgenodigd. Van officiële zijde wordt toege geven, dat het Egyptische econo mische leven ©en ernstige crisis doormaakt. De algemeen overste van de Congregatie van Mill Hill, Father J- Mclaughlin, heeft Zondag j.l. de volgende benoemingen van Nederlandse Fathers bekend ge maakt. Voor de Missiehuizen. Missiehuis Roosendaal: Father Jos. Padberg, directeur Missie huis Aldengoor Haelen: Father dr. J. van de Dries, directeur en Father Th. van Lammeren luit NKeuw Vennep-St. Joseph-studie- huds Tilburg: Fathers W. de Wijs uit Stand daarbuiten en H van Thie] uit Horssen. St. Bonifatius- mdseiehuis Hoorn: Fathers F. Kör- ner uit Roermond en j. Müh~en uit Volendam. St. Joseph Broe derhuis Oosterbeek: Father B Roes uit Terborg. Huize Vrijland Arnhem: Father J. van der Akker uit Zoeterwoude. Hogere studies Nijmegen: Fathers G. Doene uit Kwadendamme en C. Eestermans uit Heerlen. Glasgow, Schotland: Father A. Bijvoet uit Schermer. Fresfield, Engeland: Pather J. Oopray uit Utrecht. Freshford, Ieriand: Fa ther C Snoeren uit Tilburg. Al bany, U.S.A.: Father P. Dirven uit Princenfhage. Voor de Missiën: Kuohing, Serawak: Father M. Knapen uit Nederweert. Rawal pindi Pakistan: Father J. Schra- der uit de Lutte. Kampala Oe ganda, Oost Afrika: Father K v. d. Horst uit Amsterdam en Fa ther J. v.d. Hulst uit Oierop. Ba- sankusu, Belg. Congo: Father J. Spaas uit Weert. Philippijnen: Father C. Breed' uit Alkmaar, H. Hienkens uit Amsterdam en G. Pijnappel uit TweJlo. Buea, Br. Borneo: Fathers S. Ponje uit Bergharen en H. Olieslagers uit Oerle. Jesselton, Borneo: Father L. v.d Geest uit Voorschoten. Tororo Oeganda, Br. O. Borneo: Fathers A.V. Ruyven uit Delft en C. Ho'lkamp uit Wormerveer. De nieuwbenoemde directeur voor het Missiehuis te Roosen daal Father J. Padberg, zal bin nenkort uit de missie van Tororo Oeganda, terugkeren. De nieuwe directeur van Haelen. Father dr. J. v.d. Dries, verlaat voor deze post het Missiehuis te Roosendaal Father H- van Thiel verlaat 't Missiehuis te Roosendaal daar hij als leraaT aan het St. Joseph- studiehuis te Tilburg is benoemd, inplaats van de Engelse Father J. Mcquillan, die naar de missie van Tororo zal vertrekken, is een an dere Engelse Father benoemd, n.l B. Rooney, die tot heden leraar was aan het Tororo-college in de gelijknamige missie. geneeskundige vgrkla- ch tot moeilijkheden ren van ringen toch aanleiding zou kunnen geven. Voor Amsterdam was het rap port van de commissie weinig vriendelijk. Er blijken daar vele fouten te zijn gemaakt en de commissie vond hierin aanleiding om de gang van zaken in de hoofdstad ernstig te betreuren en af te keuren. Tal van voor zitters van stembureaux. aldus het rapport waren niet berekend voor hun. taak of hebben deze weinig zorgvuldig vervuld. DARUL ISLAM WAS WEER IN ACTIE DJAKARTA 15 Juli (Aneta) Vertraagde berichten uit Ban dung melden, dat in de nacht van 8 op 9 Juli een bende van de Darul Islam van 300 man 'n aan val op Madjalengka in het getbded van Gheribón heeft gedaan, waar bij zeven desabewoners werden vermoord en 174 huizen in brand werden gestoken. Voorts werd 'n aanval gedaan op het plaatsje Moge tgn Zuiden van Pema'lang. in de nacht van 6 op 7 Juli waar bij twee desabewoners en twee militairen werden gedood en 18 huizen en enige kantoren in brand werden gestoken door een bende van 400 man. De aanval lers vertrokken, toen versterkin gen van politie en leger naderden De 22-jarige adelborst-vlieger eerste klasse A. W. G. Poelder uit Nijmegen is Maandagmiddag bij een vliegongeval op „Kelly Air- force Base" nabij San Antonio (Texas) op slag gedood. Adelborst-vlieger eerste klasse Poelder was een- van de vijf Ne derlandse marineofficieren, die op 15 Februari j.l. in de Verenigde Staten begon met de voortgezette training voor vliegdekschippilo- ten. Hij was gehuwd. Eervol ontslag voor secretaris van 's-Graveland De gemeente-secretaris van 's Graveland, de heer G. M. Bonga, is op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus 1953 eervol ont slag verleend. De gemeenteraad had hem op 6 December 1950 uit zijn ambt van secretaris-ontvan ger geschorst omdat hij in con flict was gekomen met de burge meester wegens 'n vermoed slor dig beheer. Uit de raad werd een commissie gevormd, tot onder zoek van deze zaak. De raad heeft thans het rapport van deze com missie behandeld én besloten 't schorsingsbesluit van 1950 in te trekken. 1 KRUISWOORDRA ADSËL Nr. 51 Horizontaal: 1. rimpel 5. geeuwen 9. bergruimte 10. wondvocht 12. zangnoot 13. keurig 15. schrijfbehoefte 16. koor 18. afstandsmaat 21. water in Friesland 22. deel van een boot 23. karrevracht 24. voorzetsel 26. zangnoot 28. vogel 29. ijzerhoudende aarde 30. soort onderwijs 33. maanstand 35. eetgerei 38. oppervlaktemaat 39. deel van een jas 40. damp Verticaal: 1. ferm 2. zonnegod 3. troefkaart 4. heilige 5. pers. vnw. 6. woonschuit 7. jongensnaam 8. begrip 11. broos 14. schoonmaakgerei 17. bijwoord. 19. Europeaan 20. pret 24. meubelstuk 25. uitgeslapen 27. godsdienst 31. eng. bier 32. zangstem 34. vogel 36. stofmaat 37. verlaagde toon 38. uitroep OPLOSSING KRUISWOORD RAADSEL No. 50 Horizontaal: 1. pogen; 2. vij and: 9. oma; 10. lei; 11. rm; 14. tt: 15. ever: 17. zilt; 18. in: 19. loket: 20. of; 21. na; 23. kobus; 25. si; 26. fret; 27. west; 28. ot; 29. aa; 31. pet; 35. jan; 36 arena; 37. vaals. Verticaal: 1. por; 2. ommen: 3 ga; 4 nu; 5 va; 6 al; 7 netto; 8 dit: 12. tel; 13. pit; 16. robot; 17. zenuw; 22. after; 23, kei; 24. set; 25. staal; 29r. opa; 30. ans; 32. te; 33. la; 34. av; 35. ja.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5