Glorieuze Hollandse zegepraal in de wijnstad Bordeaux Moderne spelen 'n gouden draad in de Coubertin's edel streven ER KAN NOG MEER RIJ" RADIO Hans Dekkers winnaar met Gerrit Voorting als tweede OLYMPISCHE FAKKELTJES Nimmer doel; steeds middel voor harmonische samenleving 1 De eerste uitslagen Werk van hoogst begaafd en nobel mens Sabu op 1 Marktbt WOENSDAG 16 JULI 1952 BORDEAUX, 15 Juli De vlucht van Hans Dekkers, 55 km. voer de finish van do 19e etappe is weer eens een episode in deze Tour geweest, welke wij niet licht zullen vergeten. Er leek aanvankelijk zo bitter weinig muziek in te zitten. De kleine Eindhovenaar stond als een dolleman op de pedalen, maar wat kan een renner moederziel alleen uitrichten tegen een peleton, dat ook allerminst van plan is er een plezierritje van te maken? Het scheen gedaan met Hans Dekkers, toen hij 20 km. verder het plaatsje Pedensac binnenstooi Aan de kop van het peleton was het een rumoer van jawelste. En tenslotte gelukte het drie man de benen te nemen. De amper 22-jarige Eindhove naar voelde dat er een groepje op komst was. Moedeloos ging hij al rechtop zitten. Maar plotseling hoorde hij achter zich een beken de stem: „vooruit Hans, hier ben ik, doorzetten.En zo trok ken twee Nederlanders in snel tempo voorwaarts met tussen zich in de Fransman Pardoen. Het spel eindigde voor Nederland in een brillante zege. Nog nooit hebben wij zo'n mooie overwinning in 'n tour behaald. Dekkers de etappe, Voorting, die eigenlijk de grond legger was van de etappe-zege, tweede, Paan hof vierde, Wagt- rnans elfde, van Breenen 17e, van Est 19e en Nolten 20e. Met uitzondering van Roks dus de gehele witte armee bij de eerste twintig man, daarenboven drie Nederlanders bij de eerste vier. Zodat de kans op 'n herove ring van de eerste plaats in het klassement der B-ploegen belang rijk is gestegen. Het kon bijna niet mooier. Eindelijk was er na de lange zwerftocht door de ber gen weer eens een vlakke etap pe. Lange rechte wegen door de eens zo bosrijke streek de Landes OLYMPISCHE SPELEN Dinsdag zijn dan in het voet bal- en hockeytournooi de eerste wedstrijden uit 4e voorronde ge- speelde Bij 'de voetballers zorgde Bul garije haast voor de sensatie van de dag door Rusland het vuur na aan de schenen te leggen. Na verlenging wisten de Russen ten slotte met 21 te zegevieren. Hier komen de uitslagen: Voetbal. BulgarijeRusland (na verlenging) 12 PolenFrankrijk 21 HongarijeRoemenie 21 DenemarkenGriekenland 21 Zuid-SlaviëIndia 101 Hockey BelgiëFinland 60 OostenrijkZwitserland 21 DONDERDAG 17 JULI HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 NJeuws; 7.15 Gram.; 7.50 Dagopening; 8-00 Nieuws; 8-15 Gram.; 9.00 Morgenwijding 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram. 10.35 Ik weet ik weet wat U niet weet; .10.50 Voor de kleuters; 11-00 Gram-; 11.05 Gevarieerde muziek; 12.00 Gram.; 12.35 In 't spionnetje 12.30 Larnd*- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Accordeonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram-; 13-20 Metropole orkest; 13-50 De zeldzame Postzegel hoor spel; 15.00 Voor de zieken 16.00 Pianorecital; 16.3.0 Koorzang 16.55 Gevarieerd programma; 17.30 Mi litaire causerie; 17.40 Gram; 17.45 Regeringsuitzending; Prof. Dr. J. J. Hanraht: Het binnenlands ver keer in Suriname; 18.00 Nieuws; 18.15 De Ronde van Frankrijk; 18.20 Sportprofolemen 18.30 Lich te muziek; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Amusements muziek; 19.40 Rubriek van kunst en cultuur; 2000 Nieuws; 2005 Kamerorkest en solist 21.05 Waar de rumba lokt, hoorspel; 2-2.10 Gram.; 22.30 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportuitslagen; 23.3024.00 Zang, viool en orgel- HILVERSUM II 298 m. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.CO KRO; 14.00—24.00 NCRV. 7-00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Mor gengebed en Liturgische Kalen der; 8-00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gram.: 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Gram.; 1000 Ge wijde muziek 10.30 Morgendienst 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, cause rie; 12.00 Angelus: 12.03 Lunch concert (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmededelingen12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13-20 Gram.; 13.35 Pianorecital; 14.00 Prome nade orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15-30 Ra dio Philharmonisch sextet; 16.00 Bijbellezing: 16.30 Strijkkwartet; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Geva rieerde muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Sopraan en piano; 18.40 Op de stelling; 18-50 Zangbrigade: 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 Bariton en orgel; 19.40 Ra diokrant; 20.00 Nieuws en weer berichten: 20.10 Amusementsmu ziek; 20.50 Reportage; 21.10 Gram (plm. 21.35 Het Wespennest); 21.55 Buitenlands overzicht; 2215 Twee piano's; 22.45 Avondover- denking; 23.00 Nieuws en S.O S- beriehten; 23.1524-00 Gram. Op verschillende plaatsen zag men grote open plekken, daar, waar een jaar geleden hevige bos branden hebben gewoed. Als een spichtig wapen stond hier en daar een bladerloze eenzame boom. Dwars door deze streek leidde 't traject van deze negende etappe. Het viel te begrijpen, dat er na de verschrikkelijke dagen in het Pyreneëengebergte, dat zich nog nooit zo afgrijselijk had ge toond, de lust er bij de karavaan vrijwel uit was om zich opnieuw in 'n heksenketel te begeven. Er was na de verpletterende triomf van Fausto Coppi op het Franse legioen bovendien geen spanning meer. Al blijft er dan nog altijd de jacht op de tweede plaats. Welke door de generalissimo Fausto nu eenmaal voor Bartali is bestemd en die momenteel krampachtig wordt vastgehouden door de slimme rakker en na Coppi stellig de sterkste renner in deze tour, de Belg Stan Ockers, Maar goed, er was door de Ita lianen en de Fransen voor een kort ogenblik 'n gewapende vre de gesloten. Want Donderdag staat het laatste bergtraject op het programma en daar zal dan definitief over het wel en wee van de heren Ockers en Bartali worden beslist. Al belooft 't voor de Italiaanse gemeenschap een waar kunststuk te worden om Bartali nog bijna vijf volle minu ten omhoog te trekken. En deze zijn nodig om Ockers van de tweede plaats te verdringen. Het bleef dus rustig in de karavaan. Maar er was toch nog wel zoveel tempo, dat er wer kelijk niet van een genoeglijke pic-nic-tocht kon worden ge sproken. Na enkele kilometers hadden Corrieri en Vitetta even een uitstapje gemaakt, doch daarmede was het al heel spoe dig gedaan. Zo arriveerde de ka ravaan rn gesloten formatie bij de ravitailleringspost Captieux, 80 kilometer voor Bordeaux. Ook daarna verliep de gehele rit nog zeer ordelijk. De sprong. Totdat even na het voorbij trekken van het dorpje Bezas, Hans Dekkers door het heilig vuur werd beroerd. De kleine Brabander, die in de laatste Py- reneën-rit ook zo plotseling naar voren was gekomen, wilde deze dag iets groots verrichten, al had dal aanvankelijk zo op het oog heel weinig om het lijf, want de vlucht van Dekkers le verde voorlopig, hoe hij ook zwoegde, niet meer dan 35 sec. op. De Eindhovenaar twijfelde ook zelf wel aan enig succes. Hij zat herhaaldelijk om te kijken en hij ging steeds maar weer rechtop in het zadel zitten en hij vroeg ons keer op keer of er niets achter hem aan de hand was. Dat was er inderdaad, want aan de kop had zich on middellijk na de vlucht van de Brabander een andere witte sol daat geposteerd en deze was nie mand minder dan Nolten, die iedereen bij de kraag greep, die het waagde weg te demarreren. Dat onvervond de Belg Rosseel b.v. De naam Nolten begint voor velen langzamerhand zo'n ver schrikking te worden, dat men het niet meer waagt hem zo maar te negeren. Bovendien kreeg Jan Nolten al gauw steun van zijn medestrijders. Zo werd er dus rustig ££remd aan de kop van het peleton. Nog steeds zagen we niet veel heil in de race van Dekkers naar Bordeaux. Hij bleef op 35 sec. schomme len. Verder kon hij met de beste wil niet komen. En toen wer den er ineens verwoede duels in de voorste gelederen van de karavaan. geleverd. Perdoen kwam weg. Maar onmiddellijk zat Voorting aan het wiel van de Fransman. Oogenblikkeli.jk werd de afremtaktiek door de overige witte soldaten nog krachtiger in toepassing bracht. Na het stadje Padensac, toen er nog 32 kilometer voor de boeg lagen, hadden Voorting en Par doen contact met Dekkers. De Eindhovenaar was al bijna lam geslagen: „Ik was helemaal moe deloos, omdat ik niet meer harder kon, en wat was ik blij, toen ik ineens Gerrit hoorde schreeu wen," zo vertelde hij ons later. Het trio had prompt een tempo te pakken van tegen de 40 km. De seconden groeiden en als het snel knap werd gespeeld kon Nederland toen al verzekerd zijn van een eerste en van een tweede plaats. Doch het peleton liet het er niet bij zitten. In Portets 27 km voor de eindhalte, brak een hele serie demarrages de verdedi ging van de witte armee. Maar de kans op succes was niet ge heel verkeken, want met de ge vaarlijke sprinter Rosseel trqfr ook de troef van ons leger, Henk Faanhof mee. De Roosendaler, die al het leed van de vorige étappe weer was vergeten, wil de nu eens tonen, wat hij in zijn ras had. Met deze twee trok ken nog acht anderen naar vo ren: Fernandez, Wagtmans, Sab- badini. Van Ende, Guguet, Vi- vier, Vitetta en Kabaili. Het ging steeds harder, maar ook de drie vluchtelingen stonden warempel niet stil. Op een gegeven moment hadden zij liefst zeven minuten voorsprong op het peloton. Ten slotte moest het spel heel voor zichtig en heel taktisch worden gespeeld om de twee bovenste plaatsen inderdaad te bemachti gen. De Fransman zat tussen zijn twee vijanden en deze liet zich maar steeds trekken, totdat vier kilometer voor de finish zijn ploegleider naast hem kwam en Pardoen bevel gaf weg te gaan. Twee eerste plaatsen Dat pastte precies in 't straatje van Dekkers en Voorting, want als de brave Fransman zou gaan demarreren gingen beide na tuurlijk met hem mee en dan zou of Voor tin f of Dekkers meteen doorgaan, terwijl de an dere het Pardoen wel zo onge makkelijk zou gaan maken. Het lukte magnifiek. Hans Dek kers kwam een half dozijn kilo meters voor de finish weg. Gerrit Voorting bleef als een zak lood achter de Fransman hangen. Ook dat was een knap stukje toneel, want toen Hans Dekkers met een dolgelukkig gezicht over de eind streep reed, verscheen Pardoen en Voorting op de wielerbaan van het beroemde stadion van Bor deaux. Voorting zat achter de Fransman en deed net alsof hij volkomen „op" was, en Pardoen liep in de val. Toen hij al dacht de tweede plaats gemakkelijk te pakken te kunnen krijgen, sprint te Voorting onverwachts als een comeet naar voren en greep met beide handen de tweede plaats. De Fransman stapte stomver baasd van zijn fiets. Dan was er nog dat handige spelletje van Woutje Wagtmans, die, toen de volgende groep arriveerde, heel genoegelijk tussen de wielen van de Belg Rosseel ging zitten en zodoende Faanhof alle gele genheid bood zich op de vierde plaats te nestelen. En met het ^eloton kwam het restant van onze soldaten, die deze dag een staaltje hebben weggegeven, dat grote indruk heeft gemaakt op de leiding, ja, op iedereen, die ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Coppi (Italië) 122.33.31. 2. Ockers (B.) op 27.01. 3. Robic (Fr.) op 30.37. 4. Ruiz (Sp.) op 30.49. 5. Bartali (It.) op 32.49. 6. Close (B.) op 32.55. 7. Dotto (Fr.) op 37.26. 8. Magni (It.) op 37.37. 9. de Hertog (B.) op 48.33. 10. Carrea (It.) op 49.43. 11. Gelabert (Sp.) op 52.41. 12. Geminiani (Fr.) op 59.17. 13. Weilenmann (Zr.) op 1.00.50. 14. van Ende (B.) op 1.10.37. 15. Nolten (Ned. op 1.25.38. 16. Lauredi (Fr.) op 1.27. 17. Goldschmidt (Lux.) op 1.28.52 18. van Est (Ned.) op 1.31.58. 19. Zelasco (N. Afd.) op 1.38.17. 20. Voorting (Ned.) op 1.41.11. 24. Wagtmans (Ned.) 1.53.16. 51. Roks (Ned.) op 2.56.53. 60. Dekkers (Ned. op 3.25.08. 69. v. Breenen (Ned.) 3.49.41. 76. Faanhof (Ned.) op 4.58.16. PLOEGEN KLASSEM ENT 1. Italië 367.55.54. 2. Frankrijk 368.08.22. 3. België 368.33.19. 4. Spanje 370.20.14. 5. Nederland 370.31.05. 6. Z.O. Frankrijk 371.38.13. deze Tour van het begin af volgt. Het was inderdaad een glorieuze entree, welke de witte armee in de Franse wijnstad aan de Giro<n- de maakte. Klassement van de 19e etappe Pau-Bordeaux (195 km): 1. Dekkers (Ned.) 5.14.16 (bonificatie inbegrepen) 2. Voorting (Ned.) 5.14.55 (bonificatie inbegrepen) 3. Pardoen (N.O.C. Fr.) 5.15.25 4. Faanhof (Ned.) 5.17.01 5. Vitetta (Z.O. Fr.) z.t. 6. Giguet (Z.O. Fr.) z.t. 7. Rosseel (België) z.t. 8. Sabbadini (W.Z.W. Fr.) z.t. 9. Fernandez (N. Afr.) z.t. 10. Kebaily (N. Afr.) z.t. 11. Wagtmans (Ned.) z-t. 12. Vivier (W.Z.W. Fr.) z.t. 13. van Ende (België) 5.17.35 14. Deledda (N.O.C. Fr.) 5.18.02 15. Weilenmann (Zwits.) z.t. 16. Decaux (Parijs) z.t. 17. v. Breenen (Ned.) z.t. 18. Marinelli (Parijs) 5.18.25 19. van Est (Ned.) z.t. 20. Nolten (Ned.) z.t. 42/69 ex aequo een peloton on der wie Roks (Ned.), Magni (It.), Carrea (It.), Lauredi (Fr.) en Gelabert (Sp.), allen in 5.22.21. Bij de aankomst van het Nederlands voetbalelftal in Helsinki werden de spelers bestormd door autogrammenjagers. Hier zien wij onze nationale doelverdediger Kraak, die heel ge willig telkens weer zijn handtekening plaatst. diverse Olympische athletiek- nummers duidelijk aan de menig te kenbaar maken, dan behoorde dit zeker in vier talen te geschie- Invallers zijn met toegestaan den. Ondoenbaar en zeer storend, weergoden roet in het eten kun- bij de wedstryden van het Olym- Daarom is thans een kunstige in- nen gooien zijn ze zorgvuldig af- pisch voetbaltournooi, dat is be- stallatie aangebracht in het sta- geschermd met zeildoeken. Mocht gonnen. Ook al zijn ze zodanig dion in Helsinki, die de uitslag het te bar worden met 't weer, gewond, dat ze onmogelijk kun- geeft door middel van een bord, dan wordt ook de sintelbaan be nen verder spelen. Het lijkt een dat de uitslag met behulp van schermd. In een van de opberg- wrede bepaling, echter geheel m lampjes geeft. ruimten ligt een grote hoeveel- overeenstemming met de bepalin- heid zeilen gereed. gen van de FIFA. De eerste uitslag heeft er al opgestaan, al kwamen er de nodi- Ir. Paulen, de voorzitter van Mocht een voetbalwedstrijd in ge vraagtekens aan te pas. Een K.N.A.U., heeft 't druk momen een gelijkspel eindigen dan wordt Tsjecho-Slowaak wilde wel eens teel. Hij is met de Fransman Jean de wedstrijd verlengd voor een weten hoe dat nu precies ging. Serin belast met.het keuren van periode van tweemaal vijftien Resultaat. Op het bord verscheen materiaal en banen. Een werk, minuten. Is de stand dan nog ge- ter verduidelijking, uitslag 10.000 dat uren kost. Alleen al voor het lijk, dan wordt de ontmoeting meter: 1. Zatopek??? keuren van een speer zijn zes han- overgespeeld op hetzelfde terrein delingen nodig. Als dat werk naar met dezelfde scheidsrechter. De springbakken in het Olym- behoren is voldaan gaan de kas- pisch Stadion zijn thans gevuld, ten op slot en alleen ir. Paulen Wilde men de uitslagen van de Maar om te voorkomen, dat de heeft de sleutel. Hoe is Pierre Baron de Coubertin eigenlijk op de gedachte gekomen de antieke spelen te doen herleven? Deze historicus, litterator, philosoof, paedagoog en socioloog dat alles was hij had de schoolopleiding in Engeland bestudeerd en was toen tot de pijnlijke ontdekking gekomen, dat er aan de Franse universitaire opvoeding zeer veel mankeerde. Een totale ver nieuwing achtte hij dringend gewenst Op verschillende bijeen komsten van studenten wilde hij tal van takken van sport veredelen en versterken. Hun onafhankelijkheid en duurzame waarde verzekeren, opdat ze beter in staat zouden zijn de opvoedende taak te vervullen, welke hun in de moderne wereld naar zijn opinie toekwam. Het was hem waarachtig toen niet om de bloed van de sport zon der meer te doem Zijn systeem van een nieuwe sportieve paeda- gogie ging veel verder. Het was een groots plan tot morele en sociale opbouw ten bate van heel de samenleving. Adel der gevoelens, zo betoogde De Cou bertin herhaaldelijk, cultus van de ontbaatzuchtigheid, stalen energie en vrede zijn de eerste levensvoorwaarden der moderne democratden. De sport moest daar toe dienstbaar worden gemaakt. Pierre de Couberfcim liet het niet bij mooie woorden. In November 1892 deelde hij op een conferen tie in de Sorbonne, de bekende Paryse Universiteit, mede, dat hij van plan was de Olympische spelen aan die wereld terug te geven, echter 'gemoderniseerd en met een uitgesproken cosmopoli- tisch karakter. Heel weinig- enthousiasme Bijzonder enthousiast stond men niet tegenover deze idee, veel zou hiervan immers niet terecht komen. Zo werd er geredeneerd. De Coubertin gaf de moed echter niet op. In 1894 organiseerde hij te Parijs een internationaal con gres voor de bestudering en de versterking van de beginselen van het amateurisme. Op het programma stond ook een onder zoek naar de mogelijkheden van een herstel der Olympische Spe len. En De Coubertin boekte zijn grootste succes, toen de vergade ring besloot om de vier jaren de spelen te organiseerem. Telkens in een ander land, en open voor iedere athleet, die door het land werd waardig gekeurd aan de spelen deel te nemen. In 1896 beleefde De Coubertin het moment, waarnaar hij zo lang had gehunkerd. In Athene werden voor de eerste maal de Olympische spelen in deze mo derne tijd gehouden. De gehele de vijf ringen, de reglementen en het protocol, de eed, de openings- en 't sluitingsceremonieel waren door De Coubertin zelf ontwoi- pen. En ook de gedachte, die bij dit alles voorzat, was de zijne. „Vreugde van de spieren, cultus der schoonheid, arbeid in dienst van het gezin en van de gemeenschap, en deze drie elementen verenigd in een on verbreekbare bundel. Ziedaar de Olympische gedachte. Wan neer inderdaad de vreugde heerst in de dalen en 't ideaal de bergtoppen verlicht, wan neer de arbeid over allen zijn heilzame scepter voert, dan zal de vrede heersen en beter verzekerd zijn dan door be palingen van verdragen en door het gevaarlijk evenwicht van de vrees". Na de wederinstelling van de Olympische spelen wenste De Coubertin de herleving in mo derne vorm van het antieke gym nasium waarin de complete mens werd gevormd door een even wichtig samengaan van lichaams- en geestescultuur, en aankwe king van nobele gevoelens waar toe zowel de wetenschap en de wijsbegeerte als de schone kunst het hunne zouden moeten bijdra gen. Dit zag De Coubertin ais uitgangspunt voor een samenle ving waarvan alle leden dezelfde norm-en enkenden en zich met dezelfde cultuurproducten voed den. Geen specialisering in krachtpatsers en intellectuelen, in technici, philosofen en kun stenaars, maar een harmonische samenleving van harmonisch ont wikkelde mensen. Het gemoder niseerde antieke gymnasium rield voor hem de oplossing in organisatie, het charter, de vlag, van alle sociale problemen. PIERRE DE COUBERTIN Gering deel. Hiet herstel der spelen vormde slechts een klein onderdeel van De Coubertin's ontzaglijke ar beid als schrijver der historie, socioloog, onderwijsdeskundige en paedagoog. Zijn boeken en schrif turen tellen in -totaal 60.000 blad zijden een opsomming van de titels alleen vult een brochure van veertien pagina's. Door heel dit wenk loopt als een gouden draad zijn streven om -door mid del van de s-port, de studie der geschiedenis en de wijsbegeerte, de toenadering der volkeren te verwezenlijken. Het zou werkelijk niet moeilijk zijn de vinger te leggen op zwak ke punten in dit rationalistisch getinte idealisme van Pierre De Coubertin maar men zal hem altijd eren als een hoogstaand en hoog begaafd nobel mens, die in sommige opzichten als een Jules Veme zijn tijd ver vooruit was en aan wiens baanbrekend werk de hel-e sportwereld onnoemelijk veel beeft te danken. Ook leidde het soms tot excessen (Berlijn 1936) welke lijnreoht tegen zyn opvattingen indruisten en waar tegen hij van het begin af heeft geijverd. Sport was voor De Coubertin (gestorven in 1937 op 74-jarige leeftijd) altijd middel, nooit doel. Naar de Warner Bros Film „Room for one more" met Cary Grant en Betsy Drake 2) „Ja ze kan in ons tehuis niet langer blijven en nu moet ik haar overgeven aan mensen, die, nu ja, ge dwongen een kind tot zich nemen. Ik houd mijn hart vast wat Jane te wachten staat. En omdat u gisteren bij het bezoek van de dames hebt gezegd, dat u wilde overwegen. Anna keek even naar de uitdagende mannenfiguur op de trap. „Ja, ik zou eens praten met eh mijn man, maar ik had er gisteren geen gelegenheid meer voor...." „Laten we weggaan. Ze willen me hier toch niet". Jane blijkbaar de naam van het sprietige meisje veroorzaakte met deze rondborstige opmerking een ge baar van ontsteltenis bij Anna en een bevestigend knikken bij de „dreigende figuur" op de trap. „Zouden we mijnheer en mevrouw niet eerst gelegen heid geven om te besluiten", wees directrice Kenyon het kind terecht. „En u zei, dat alles in orde was", verweerde Jane zich. Anna haastte zich om een toelichting te geven. „Ik heb miss Kenyon gezegd, dat ik het zou overwegen". „Oh", pleitte de directrice, „al zag u alleen maar kans om haar voor twee weken te nemen". „Ik wil hier niét eens twee minuten blijven", zei Jane koppig voordat Anna de kans had gehad om te ant woorden. „Laten we nou maar gaan". „Wacht' eens even", sprak Anna peinzend. Ze keerde zich half om en keek naar de man op de trap. Haar blik was verwijtend en tegelijk „eindeloos" liefdevol. De heer des huizes kreeg een hartklopping. Tegelijkertijd voelde hij, dat een zékere machteloosheid zich van hem meester maakte. „Als het maar voor twee weken is, dan kunnen er geen bezwaren zijn om haar te laten blijven eh vind je wel?" Anna's blik verried overdadig het onde finieerbare element, dat haar echtgenoot voor de zo veelste maal volkomen weerloos maakte. En terwijl directrice Kenyon bijna juichende uitriep: „Dank u dank u!" kwam papa naar beneden. Hij nam het kof- kertje van het kind op, slaagde er in een glimlach op zijn gezicht te toveren en ging, als een verslagen echt genoot, doch als het hoofd van een weldoend gezin, weer naar boven. Het ontbijt had een nogal stormachtig verloop gehad. Teenie, Trot en Tim hadden hun verbazing over de onverwachte aanwezigheid van een nieuwe huisgenote niet onder stoelen of banken gestoken. De stemming had een enigszins gespannen karakter gekregen, toen bleek, dat Jane geen woord sprak en het ontbijt niet aanroerde. „Waarom eet je niet, Jane?" had Anna gevraagd. „Ik heb geen honger". Verder was er geen woord uit haar te krijgen. Anna wenkte de kinderen en ook haar man, dat ze maar moesten vertrekken, de kinderen naar school en de heer des huizes naar zijn tekenkamer. Ze zou verder de dag wel met het kind zien door te bren gen. Anna vermoedde, .dat het dertien-jarige meisje hetzij thuis, hetzij elders op een manier was behandeld, die het kind wantrouwend en zelfs ontoegankelijk had gemaakt voor een goede behandeling en goede woorden. Het was een moeilijke dag geworden. Jane had op kleine diensten, die van haar werden gevraagd, als het halen van een bord of het openen van de voordeur, ge antwoord met: „Ja, mevrouw", doch daarbij was de conversatie gebleven. Pogingen tot toenadering, die Anna had ondernomen, waren afgestuit op een muur van onwil. Bij het thuiskomen na schooltijd van de kinderen had Jane zich niet bij hen aangesloten en Anna was er maar op het nippertje in geslaagd om woorden van minachtend protest te voorkomen. Vooral de zes-jarige Teenie toonde, dat hem de nieuwe huis genote helemaal niet zinde. „Nu moet je mij toch eens vertellen", had haar man gevraagd, toen ze hem 's avonds voor het diner tijdens het bereiden van de maaltijd verslag uitbracht, „waar om haal je je toch zoveel zorg op de hals? Je hebt drie kinderen, de huishouding enfin, teveel om op te noemen. Vanmorgen stond je daar alsof je geen gelukkig ogenblik meer in je leven zou kennen als je dat kind, die Jane, geen veertien dagen onderdak verschafte. Ben je om meer werk verlegen? En als je dan nog ergens behoefte aan hebt, ben ik dan niet voldoende?" Anna keek hem aan en lachte. „Het is een arm, een zaam en verweesd kind dat kan niet aan haar lot worden overgelaten". „Meen je dat werkelijk?" Hij stond in een pan met pap te roeren, die als nagerecht moest dienen en voelde, dat zijn vrouw haar twee handen op zijn schouders legde. Hij wist, dat hij maar om behoefde te kijken om een glimlachend gezicht te zien, waarin op de voor grond een tikje verwijt schemerde. „Ik weet het, ik waardeer het, ik help er zelfs bij, maar ik begrijp er niets van". „Ik heb nu toch zo de indruk, dat je in geen eeuw een nieuwe jurk hebt gekocht". „Dat hoeft ook niet, manlief. Ik ben al erg blij, dat je bereid bent te helpen als het even kan". „Nou, nou", verweerde hij zich, „als het even kan Ik wil je wel zeggen, dat ik het niet prettig zou vinden als je elke week met een nieuwe hoed of een nieuwe mantel thuis kwam, maar ik heb nu toch zo de indruk, dat je in geen eeuw een nieuwe jurk hebt gekocht". „Dat komt wel", stelde Anna hem gerust. „Maar ik vind het erg lief van je, dat je daar aan denkt". Echtgenoot Rose voelde zich in de zevende hemel met dit blijk van waardering en begon met meer enthou siasme in de pap te roeren. Dat het diner met Jane een succes was, kan niet worden gezegd. De eetlust van het meisje bleef ver beneden peil en haar spraakzaamheid schommelde rond het nulpunt. Terwijl Teenie, Trot en Tim achter elkaar hun bord leeg maakten, bleef zij na de eerste paar happen zwijgend voor zich uit kijken en op de min zame aanmoedigingen van de gastheer en de gastvrouw reageerde ze niet. Heerlijke kleine worstjes, die bij het vijftal snel verdwenen, bleven onaangeroerd op haar bord liggen. (Wordt vervolgd) Na onder grote maakt te hebfo Jumbo's de fan grote schare va klontje suiker DRIE JUMBO' WANDELING D f ALKMAAR Minanki Panki rijke fancy-fair tentoonstelling h middag een dav< ten uit te halen, roemde filmheld phantboy, ertoe drie olifanten va nie de fancy-fair V anzelfspreken gewone gebeurte: gemakkelijk by toonstelling thu enorm veel publ het minst een gr< ren. Het was een ze gisterenmiddag straten trok, voo Fordje, dat bijna der de reclam met grote letten dat de beroemde olifanten de fan zou, toen de gro kleine man. gekli rispelijk lichtgri en met witte tu wie de ontzaglijk lossen van olifan honden volgden. Zo trok men v en de Nieuwla de speelplaats vi ceum, waar Mjj staat opgesteld, staande foto aarc drie olifanten b elkaar om suike den, terwijl zr snuivende slurv van de jongens i ten. Intussen werd fair rondgeleid, even geïnteressei en verschillende een aparte belar Met interesse OBDAM, 15 Ji grote aardappel! 13.000 kg grove kg bl. Eigenh. kg driel. 8.10; 60 A 12.40—12.80; 15.000 kg Zilvei driel. 4.606.90. PURMEREND, 4500 kippeneiere eendeneieren IC Totaal 534 stuk: vette koeien 2.21 238 gelde koeier melkkoeien 680— 650—1350; 15 gr: 250; 36 vette ka 461 nucht. kalvei 92, voor de fokk vette varkens v p, kg.; magere 877 biggen 46-50, gen 360—525; 71 90125; 88 lami 26 bokken en g paarden 62510 dieren. Pluimveemarkt pen en hanen, w 1.85 per kg.; I en hanen, blauw 250 jonge hanen, p. kg.; 2000 jon en rode 2.00-2.6; den 1.001.50 p nen 1.008.00 p. AVENHORN, kg aardappelen. —8.60- midd. Sc driel-Schot 7.70— grove 910; mi< 5500 kg Bieten. I II rond 56.50; I 4151; ziverne Nrd. SCHARW kg. aard. eerst, eerst. 12.40—13.51 13.30; eigenh. lO.f eigenh. 11.8012. 9.60; drielingen tjes 5.60; 920 kg. drielingen 14; 70 46; 550 kg. krot bloemkool A I 2 21; B II 14.50. LANGEDIJK. - eerst. 1011; ro —12.70; doré 13 10.80—11.60; blau 12.70; saskia drielingen 8.50— rode kool 58.60 kool 7.10—9.60; kool AI 51.50—5 29.80. WARMENHUI5 kg. aardappelen f grove 8.208.40; 10.10; kriel 5.30; 12.90; 100 kg. -tui GROOTEBROI 200.000 kg. aai grof 8—8.30; g klein 6.909.30; rode eerst, grof 1 12.70—13.70; klei 8; groot 10.401 9.10; saskia groi 8.70; blw. eigenl groot 11.10—12.4C grof 8; groot 10.E OBDAM 10-00 appelen 10,10— rode schotten 11 aardappelen 8,1 drielingen 7,90; 10,60; 400 kg kr kg zilvernep 23, 1180—19,30.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6