Stallen met ge-ent vee moeten voor afmaken gespaard blijven Mr, dr. van Rhijn installeerde eerste vijf bedrijfscommissies Kansen voor een wapenstilstand in Korea toegenomen balier Internationaal bovenaan met emigratie-organisatie De formateur had 'n onderhoud met dr. Schouten RIJZEN O. P. isvereniging DAGBLAD VOOR ALKMAAR N OMGEVING Hebt U Abe óók horen grinniken...? Katholieke invloed Kon. Ned. Landbouwcomité tot regering: Markten van niet-qe-ent vee verbieden „Hoger en leiding-gevend personeel nog „buitensper Eindfase zou betrekkelijk kort kunnen zijn 9 Presidentschap 'n moordende baan Lek in IJzeren Gordijn gestopt Herhalingsoefening mislukt? Vijf arbeiders bij detonatie gewond Die hoornblazers.... India bemiddelt in laatste omstreden kwestie m Labour wenst geen ratificatie Brits vliegtuig boven Sovjet-gebied Koninklijk Paar in Oranjestad „Kijk naar Nederland ERMAN (jool oet oua papiet niet weg. Bewaar 1 rdewerk Oud Papier N DOELTREFFER ÏEFT ALTIJD DOEI IKA_NTEN. 1- en 2 bevolen. Wij balen jorbaat dank namens N aangenomen door mten hebben wij :i es en niiiiiiiiiiiniiii gewonden pratend dicht in hun buurt hun donker getinte Ze hadden namelijk /oonlijk bij samen- lemaal wel, dat er zijn, als er wordt n, als wij die twee üijk, daar gaan zij, e ijscoman verdwe- ene Italiaan tegen a uno ijscoviro" t als daar loopt een trek hebben in een iHiiiimimiiimiiifr Nieuw Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) NHD VAN HEDEN PAG. 3 Donderdag 17 juli 1952 46e jaargang No. 12528 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39. teL 459 K 2240 EEN EN ANDEkMAAL hebben hebben wij hier te kennen gegeven, dat de katholieken een grote verantwoordelijkheid dra gen voor de gang van zaken in deze wereld. Dit klemt in het bijzonder voor de verwezenlijking van het ideaal der samenwerking in West-Europa. Er dienen op dit punt twee dingen onderscheiden te worden. Er is voor de katho lieken ook dus voor de katho lieken van Nederland een tweeledige taak. N.l. op algemeen katholiek terrein (van de Katho lieke Actie zou men kunnen zeg gen) en van het terrein der staatkunde. Op het eerste terrein wordt natuurlijk géén onderscheid ge maakt tussen politieke opvattin gen van katholieken. Om pre cies te zijn. zal op dit punt zo wel van katholieke K.V.P.-ers, als van katholieke P.v.d.A.-lieden als van mensen van de Weiter- groep, medewerking moeten wor den verwacht en welkom zijn. Is het dit punt, dat het Haag se katholieke blad „Het Binnen hof" bedoeld, als het, in een po lemiek met de heer Geert Hun gers naar aanleiding van diens artikel in het maandblad van de Katholieke Werkgemeenschap, betoogt, dat aan een contact tus sen de verschillende katholieke politici over de rol van het chris tendom in het nieuwe Europa vooraf moet gaan „het tot stand komen van meer eensgezindheid van alle groepen katholieke po litici over datgene, wat hen in de politiek van het eigen land dient samen te bundelen"? Het .Binnenhof" zou, naar de resultaten van zulk een gesprek ,over de politiek der katho lieken in Nederland, conform de richtlijnen in de Openbaring en door Pauselijke uitspraken ge geven zeer benieuwd zijn. Dit gesprek zou stellig zeer nuttig kunnen zijn,. Maar kan het anders tot resultaat hebben, dan dat de katholieken van Nederland ook ter wilde van de christelijke ba. is van de komende samen werking in Europa, in één ster ke, krachtige groep moeten sa menkomen, en wat kan die ster ke groep anders zijn dan de of ficiële Katholieke Partij? Te wijzen valt ook op een uit lating in de rubriek „Tussen Plein en Binnenhof" in de Volks krant, geschreven, naar men aanneemt, door een ervaren parlementariër waarin gezegd wordt „dat nodig is een diep gaande studie oYer de politieke werkelijkheid, gezien in het licht van, de katholieke beginselen en dat ook competente krachten in de P.v.d.A. en de partij van de heer Weiter op voet van gelijk heid aan zulk een onderzoek die nen mee te werken". Wij vinden dat allemaal goed en best, maar als het doen wer ken van de katholieken invloed internationaal op staatkundig terrein als groep zou gaan, ge schieden door katholieken met verschillende politieke belijdenis en stammend van verschillende partijen, dan zou ons dit een vreemde figuur lijken. Bijzonder ten opzichte van ka tholieken, die bij de P.v.d.A. zijn aangesloten, en wel hierom, om dat de Partij van de Arbeid als partij wel geroepen zal zijn mee te doen met het verwerkelijken van de leuze, dat het nieuwe Europa socialistisch moet zijn. Dan, zouden dus enkele leden van die partij, die katholiek zijn, in ander verband mee doen met de poging, om het nieuwe Europa christelijk te maken? We zijn toch nog nietzover", dat „socialistisch" en „christelük" hetzelfde is? n ii Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Woensdag een bezoek gebracht aan Breda in verband met de feestelijkheden ter gelegenheid van de herdenking van het zevenhonderd jarig bestaan der stad. Voor het Stadhuis inspecteerde H.M. de Koningin de ere-wacht, gevormd door het Prinses Irene Garde-regiment. Gisterochtend zijn in het nieuwe gebouw van de Sociaal-Econo mische Raad te 's-Gravenhage de eerste bedrijiscommissies in de zin der Wet op de Ondernemingsraden geïnstalleerd. Deze bedrijfscommissies komen voort uit de textielbranche, de vlees- warenindustrie, 't slagersbedrijf en de schoen- en lederindustrie. Voordat de staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn tot de instal latie overging, hield prof. dr. F. J. H. M. van der Ven, voorzitter van de Commissie Ondernemings raden van de S.E.R. een rede, die optimistisch gesteld was, wat de bereidheid tot medewerking be treft zowel van werkgevers- als van werknemersorganisaties. Slechts op één punt koesterde prof. v. d. Ven ongerustheid. Ho ger en leidinggevend personeel blijkt moeilijk in de ontworpen sectoren in te passen. Werkne mers wensen deze categorie aan de werkgeverskant, werkgevers wensen juist het tegenoverge stelde. Zelf voelen deze mensen zich nog enigszins „buitenspel". Mr. van Rhijn verheugde zich over de installatie als een stap- vooruit in de groeiende samen werking in de onderneming. Veel zal, aldus mr. van Rhijn, afhan gen van de tact waarmee werk gever en werknemer in de onder nemingsraad tot elkaar moeten komen. Gaarne zag mr. van Rhijn, dat de directeur-zelf in iedere onderneming actief aan het werk (Van onze parlementaire redacteur) Woensdagmiddag om twee uur ha'1 de formateur een onderhoud met dr. J. Schouten, de voorzitter van de Anti-Rev. fractie. Vandaag komt wellicht de heer Tilanus van de C.H. aan de beurt. De fractie-voorzitter van de P.v.d.A., mr. Donker, sprak Dinsdag tijdens de vergadering van de Tweede Kamer, al met dr. Drees, zodat de formateur hem niet meer op zijn departement behoeft te ontvan gen. Gisteren werd reeds de bedoe ling van deze serie gesprekken aangegeven. Het gaat om de poli tieke krachtsverhoudingen en om de aan te zoeken personen. De for mateur heeft hierover een bepaal de opzet in zijn hoofd en wil deze nu aan het inzicht van de vier fractie-voorzitters toetsen. Wie enkel op deze naar buiten tredende feiten let, zou tot de conclusie kunnen komen, dat de formatie nog weinig of geen vor deringen maakt. Maar deze con clusie zou toch niet juist zijn. Het is veeleer zo, dat dr. Drees reeds tal van stukken voor zich heeft liggen, maar deze kunnen op dit ogenblik om verschillende rede nen nog niet aan elkaar worden gelegd. Men kan aannemen, dat de formateur voor een deel van de portefeuilles aan figuren uit het demissionnaire kabinet denkt en dat hy deze dan ook reeds heeft gepolst, maar nog geen definitief antwoord heeft ontvangen. trokkenen bij verzoeken als deze, naast politieke, ook persoonlyke overwegingen moeten laten gel den. Voor nieuwe figuren, die voor lopig worden gepolst, geldt zulks nog in sterkere mate. En op de derde plaats is het aaneenleggen van de stukken afhankelijk van het resultaat van de gesprekken, die de formateur met de vier frac tievoorzitters voert. Maar onder wijl vordert het formatiewerk dus toch wel degelijk. Men moet van zelfsprekend rekening houden met de mogelijkheid, dat een of meer delen van de voorgenomen opzet, om een van de bovenge noemde redenen niet gebruikt zou kunnen worden, hetgeen uiteraard weer vertraging geeft. Maar in het andere geval zou de eindfase betrekkelijk kort kunnen zijn omdat het er dan nog slechts om het aaneenleggen van de klaar liggende stukken zou gaan. CHEF STAF T.N.I. NAAR NEDERLAND Het ligt voor de hand dat be- begeven. DJAKARTA De chef van de staf der landmacht van Indonesië, Kolonel Nasution, zal binnenkort naar Europa reizen om een studie te maken van de laatste ontwik kelingen op militair gebied, voor al van vraagstukken, de legeror- ganisatie betreffend. Op zijn reis, die 4 tot 6 maanden zal duren, en waarin ook 'n bezoek aan de Ver. Staten is opgenomen, zal Kol. Nla- sution zich eerst naar Nederland van de ondernemingsraad deel neemt en daaraan leiding geeft. De arbeidersorganisaties moeten zorgen personeelskader te kwe ken, dat in alle opzichten bere kend is voor zijn verantwoorde lijke taak. Prof. dr. A. H. M. Albregts, minister zonder portefeuille, woonde de installatieplechtigheid bij. TRUMAN ZIEK WASHINGTON, 16 Juli. President Truman is vandaag het militaire Walter Reed Hos pitaal binnengebracht voor een behandeling. De president heeft Zondag j.l. een infectie opgelo pen, veroorzaakt door een vrij ongevaarlijke virus. Dit gebeuren vijf dagen voor de bijeenkomst van de Nationale Democratische Conventie kan zijn invloed hebben op de keuze van een candidaat voor het pre sidentschap. Vele democraten zijn van me ning, dat de keuze van presi dent Truman een leidraad zal zijn. voor vele gedelegeerden bij hun keuze-bepaling. Truman zelf heeft herhaalde lijk zijn vaste voornemen te ken. nen gegeven zich niet meer can didaat te stellen. Hij heeft er op gewezen dat hij spoedig 69 jaar zou worden en dat het president schap een „moordende baan" is. Frank McKinney, de democra tische nationale voorzitter vertel de, dat Truman hem eens vroeg: „Je wilt toch niet dat ik in een eiken kist hier (Het Witte Huis) uitgedragen wordt?" LATJENBURG, Duitsland, 16 Juli. De communisten zijn vandaag begonnen een van de laatste gaten in het ijzeren gor dijn, dat Oost- van West-Duits- land scheidt, dicht te maken. Boeren wonende in de omge ving van het grensdorp Schwan- heide kregen van de volkspolitie opdracht een 3 meter hoog hek met prikkeldraad op te richten in een moerasgebied, waar on langs een burgemeester uit de oostelijke zóne naar West-Duits- land is gevlucht. (Van onze redacteur) Het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft in zijn vergadering van Dinsdag uitvoerige besprekingen gevoerd over de regerings maatregel volgens welke stallen met vee opgeruimd kunnen worden wanneer zich nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer voordoen. Vastgesteld werd, dat deze maatregel is uitgevaardigd zonder voorafgaand overleg met de landbouworganisaties, die daarvoor dan ook geen enkele verantwoordelijkheid kunnen dragen. Het Landbouwcomité erkent de motieven, welke tot deze over haaste maatregel hebben geleid. Inderdaad betekent belemmering van de export een ernstig verlies en ziet het comité in de maat regel een krachtige stimulans voor het enten van de Ned. rund veestapel. Het comité wenst de nieuwe maatregel aldus opgevat VRAGEN AAN MINISTER Door het Tweede Kamerlid, de heer Ritmeester (V.V.D.) zijn aan de Minister van Oorlog schrifte lijke vragen gesteld over de oefe ningen, door enige z.g. Q-batal- jons in het kader van hun her halingsoefeningen gehouden. De bataljons kwamen uit de kampen de Wittenberg en Oirschot. De heer Ritmeester vraagt of het juist is, dat deze driedaagse oefening naar het oordeel der deelnemers als totaal mislukt moet worden beschouwd en hij verzoekt inlichtingen over het feit, dat de bataljons vér buiten hun gezagsgebied moesten oefe nen. Indien het juist is, dat de oefening een totale mislukking is geworden, dan vraagt de heer Ritmeester wat de minister denkt van het moreel van de troep, die zich ten koste van grote offers heeft vrijgemaakt voor de oefe ning, nog gezwegen van de wijze waarop met de belastinggelden wordt omgesprongen en daarge laten wat voor indruk ons volk wel moet krijgen door de telkens herhaalde rechtmatige klachten en herhaalde mislukkingen. te zien, dat in de bedrijven waar de dieren een redelijke termijn vóór het uitbreken van mond- en klauwzeer zijn geënt, alleen de aangetaste dieren worden afge maakt. In bedrijven waar de die ren niet waren geënt, de gehele stal. Daar de verbreiding der ziekte het sterkst door markten wordt bevorderd, werd aangedrongen op een verbod van markten van met-geënt vee. Dit standpunt werd Woensdag door het K.N.L.C. ter kennis van de regering gebracht, bij wie voorts werd aangedrongen te overwegen gelijke maatregelen te nemen als de andere importeren de landen om besmetting van buitenaf (b.v. glas in stro verpakt uit Frankrijk) te voorkomen. ROTTERDAM, 16 Juli. Hoek van Holland is vanmorgen opge schrikt door een ernstige ontplof fing, waarbij twee arbeiders vrij ernstige brandwonden opliepen en drie andere minder ernstig wer den gewond. Het gebeurde bij het Zeehospi tium „St. Joseph", waar ter uit breiding enige houten gebouw tjes worden bijgeplaatst. Twee arbeiders waren bezig een meter aan te sluiten en gebruikten een acetyleenfles. Toen deze hevig begon te sissen, snelden de werk lieden weg, maar de metershoge steekvlam, die de daaropvolgende ontploffing vergezelde, kon hen nog net bereiken. De ontploffing had een gewel dige ravage tot gevolg. Een van de houten gebouwtjes werd ver nield en een ander is scheef ge zakt. LONDEN, 16 Juli. Het gebeurde gisteren bij de uit voering door het strijkorkest van Boyd Neel van de rhap- sodie „The Banks of Green Willow". De inzet was prachtig en gespannen zaten de 2500 concertbezoekers te luisteren. Toen was het de beurt aan de hoornblazers. Er gebeurde niets. De verbaasde dirigent, dr. Boyd Neel zelf, keek nog eens goed naar het orkest, in de richting van, de hoorn blazers. Toen draaide hij zich om en zei tot het pu bliek: Het spijt me, maar een deel van het orkest is zoek. Ik ga ze halen. Hij holde het podium af, verdween enige ogenblikken en kwam toen terug met twee hoornblazers, 'dv m-t, het schaamrood op de kaken, op hun plaats gingen zitten. De dirigent zwaaide weer met de stok en „The Banks of Green Willow" werd toen zonder verdere incidenten ten einde gespeeld. De heer Th. Sanders, voorzit ter van de Algemene Reken kamer te Den Haag, herdenkt Vrijdag zijn 70ste verjaardag. LONDEN, 16 Juli In welingelichte diplomatieke kringen in Londen weet men vandaag te vertellen, dat communistisch China aan India enige suggesties aan de hand heeft gedaan voor een oplossing van het laatste punt, dat aan een wapen stilstand in Korea in de weg staat, de uitwisseling van de krijgsgevangenen. De Chinese voorstellen zijn niet erg duidelijk gesteld en worden momenteel in Londen en Was hington bestudeerd. Gedurende de laatste twee maanden hebben de premiers van India en China herhaaldeiyk schriftelijk van gedachten gewis seld over de kwestie. Tot nu toe echter zyn er nog geen voorstel len uit de bus gekomen die voor het Westen aanvaardbaar zijn. wm In de haven van Oleum (Californië) bestrijden drijvende brandspuiten de brand op de slagzij makende 4396 ton me tende tankboot „Victor H. Kelly". De brand ontstond na een ontploffing gedurende het uitpompen van olie. Men weigerde in diplomatieke kringen zich nader uit te laten over de door Tsjou En Lai gedane voorstellen, maar men gelooft, dat onder meer de volgende twee punten tijdens het contact met premier Nehroe door hem naar voren zyn gebracht: 1. dat de krijgsgevangenen, die zich tegen repatriatie verzetten, naar een neutrale zóne, waar- schynlijk binnen de Koreaanse grenzen, overgebracht worden en 2. dat deze gevangenen vervol gens door een neutrale commis sie, waarschijnlijk internationaal van samenstelling, aan de tand worden gevoeld. Volgens geallieerde opgave heb ben ongeveer 45.000 krijgsgevan genen van de 120.000 te kennen gegeven dat zij niet voor repa triatie in aanmerking wensen te komen. VAN DUITS VREDES- CONTRACT LONDEN, 16 Juli. De socia listische leden van het Britse Lagerhuis hebben vandaag tij dens een fractievergadering bij stemming besloten zich tegen de ratificatie van de overeenkom sten met West-Duitsland te ver zetten. De aanvaarding van deze reso lutie betekent een overwinning van de gematigde socialisten, daar de links georienteerden onder lei ding van Aneurin Bevan zich er tegen verzetten, omdat de tekst niet scherp genoeg was. HELSINKI, 16 Juli. Een woordvoerder van het Finse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de piloot van een Brits vliegtuig, dat naar ver klaard wordt boven verboden Sovjet-gebied bij Porkala heeft gevlogen, ondervraagd is. Vol gens de Finse autoriteiten maakte de piloot een navigatiefout bij de landing. De Finse woordvoerder zeide, dat het toestel na enige vertraging toestemming had ont vangen zijn weg voort te zetten. In Breda, dat momenteel in het Zuiden beter bekend is als „Oranjestad 1952", is gisteren het Koninklijk Paar op bezoek ge weest. Er waren tienduizenden op de been, niet alleen uit de feestvierende stad, maar uit ge heel West-Brabant. Hoge kerke lijke, burgeriyke en militaire autoriteiten werden in de stad aan Hare Majesteit voorgesteld. Een overweldigend enthousiasme viel het Koninklijk Paar ten deel tijdens de rondritten door de stad. Engelse Meteor neergestort LONDEN 16 Juli Een Mete oor van de R.A.F. is vandaag neergestort, waarbij de piloot ge dood werd. Dit was het 12e onge luk met straaljagers van de RAF sinds 1 Juni. DEN HAAG, 16 Juli. Neder land staat bovenaan onder de landen, die weten hoe men emi gratie moet organiseren, aldus dr. P. Ladame, publiciteitschef van het Intergouvernementeel Emi gratiecomité in Genève, dat het werk van de vluchtelingenorga nisatie I.R.O. dit jaar heeft over genomen. „Niet voor niets komen buitenlanders hier vaak kijken hoe u dat doet", zo deelde hij vanmorgen op een persconferentie mede. Twee staaltjes van goede emi gratiekunst had hij hier tijdens zijn kort verblijf zelf ontdekt. De Nederlandse emigratie-autoriteiten praten niet alleen met de vaders van de gezinnen die voor emi gratie zich komen melden, maar laten ook moeder de vrouw eens op hun kantoor komen om de stemming te peilen en te zeggen waar het op staat. Een tweede verschijnsel, dat hem bijzonder had getroffen, was de emigratie van zoveel mogelijk gezinnen. Een frappante tegenstelling was voor de deskundige het vertrek van de Johan van Oldenbarnevelt uit Amsterdam, waarop niet min der dan 600 kinderen met hun vrolijkheid de sfeer bepaalden en dat van een Duits schip, dat onlangs uit Bremerhafen vertrok en waarop byna geen kind te zien was. De commissie heeft internatio naal heel wat te regelen in de emigratiebemiddeling. Binnenkort zullen de zorgen nog worden uit gebreid. O.a. denkt het comité aah de nazorg in het land van aankomst, waaraan in Nederland o.a. de Katholieke Centrale Emi gratie Stichting reeds veel aan dacht besteedt. Ook Nederland profiteert van de werkzaamheden van het co mité, waarbij landen zyn aan gesloten, die allen hun financiële bijdrage leveren. De Ver. Staten staan bovenaan met 10.000.000 dollar, die ook voor het volgend jaar weer zijn toegezegd. Neder land heeft o.a. onlangs twee emi grantenschepen kunnen charte ren, die uit de charter-voorraad van de Geneefse commissie waren toegewezen. ledingsbedrijf ;tic, carro en clano- le klas afwerking; 6 ALKMAAR blijft het voor oorten meubelen! LOGSE PRIJZEN iteuils, 4 stoelen, 250.— en f 310— ós, 4 stoelen, 380.— en f 440 >orf 29. f 47— erra f 19 >0.voor f 29. voor f 52.50 - voor f 55 f 109.—, f 119— f 149—, f 190— f 275—, f 289— 36.voor f 26. ...f4»—f 45— Telefoon 532 vond rust l

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1