Nieuw Franse communistische partij opent campagne tegen overwerk ,PAS OP - KIDNAPPERS!" op rode zetels in Parlement van Bonn Duitse krijgsgevangenen reizen halve wereld rond Aalscholver verslikte zich in stok van 39 centimeter DIKKE DAMES moesten van Leeuwarder kermis verdwijnen DAGBLAD VOOR ALKMAAR SS" \SÏÏES EN OMGEVING nhd] 't Spant erom voor Drees Jammerlijk misverstand DE ARBEIDERS HEBBEN 'T TE GOED Onthullingen uit zakboekje van partijleider Duclos „Sluit u aan bij deelgenootschap" Minister Lampe krijgt ontslag Tante Saar moeder van tien veertig jaar in de blommetjes Fabrikant te Cuyk gearresteerd West-Berlijn roept westelijke geallieerden ie hulp Myron Taylor bij Z.H. de Paus Feesttent bij opbouw in elkaar gestort TERUG NAAR.... HET LEGIOEN Inrichting werd afgebroken op last van de gemeentelijke overheid Dr. blijft Kortenhorst voorzitter Dacht dat het een paling was Fairchild gaat S 14 bouwen Gerard Brom spreekt Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle - edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank Nederl. Credietbank. Noordhollancls Daqblad STADSEDITIE HET EE IT VAN HEDEN Vrijdag 18 Juli 1952 46e Jaargang No. 12529 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 Tijdens de herdenkingsbijeen- komst ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het Sint Elisabethziekenhuis te Alkmaar werd o.a. het woord gevoerd door de voorzitter van het hul digingscomité, mr. A. J. M. Leesberg. Onder de aanwezigen bevonden zich deken J. P. Kok van Delft en mr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar. NOG STEEDS woekeren er in de wereld jammerlijke mis verstanden voort over zgn. ver volging van protestanten in ver schillende landen, zoals Spanje en in het bijzonder nu weer Co lumbia. Zo juist heeft zelfs het orgaan van het Vaticaan de „Osserva- lore Komano" het nodig gevon den, protest aan te tekenen te gen de beschuldigingen van de „iNew York Times", als zou het Episcopaat van Columbia sinds 1»49 öezig zijn, die vervolging van protestanten „uit te lokken en zelfs te „organiseren"! .iet blad van het Vaticaan zegt zeiis, dat het Amerikaanse blad, en de „N. Y. T." is ook niet het eerste het beste! met zijn beschouwingen over deze zaak „opzettelijk anti-katholieke pro paganda voert". Het jammere is, uat op deze wijze ernstige schade wordt toegebracht aan, de goede verstandhouding tussen katho lieken en niet-katholieken in het grote en wijde Amerikaanse land, want van bepaalde zijde worden dergelijke berichten gretig ver spreid. En ook in andere landen blijft een dergelijke propaganda niet onopgemerkt. Dat dit ook in ons land ge beurt, hebben wij onlangs kun nen bemerken aan uitlatingen en opmerkingen op de Generale Sy node van de Nederlandse Her vormde Kerk. te Zeist gehouden, waar kennelijk op inspiratie van zekere Amerikaanse berich ten gezegd werd, dat „de ka tholieken in, Columbia blijkbaar geen ander middel hebben om zich te verweren tegen de evan gelisatie der Protestanten, dan de vervolging"! Maar bij herhaling is uit be richten van volkomen betrouw bare zijde gebleken berichten, waarvan ook wij melding hebben gemaakt dat hetgeen er over „vervolging" e.d. wordt gemeld, onwaar is en verdraaid is. Het jammerlijke misverstand (op z'n zachtst gezegd) komt hier uit voort, dat men niet voldoen de onderscheidt wij willen niet zeggen, dat men het niet wil zien tussen politieke en gods dienstige tegenstellingen. Het gaat in Columbia om politieke tegenstellingen, niet om gods diensttwisten. Men diende toch te weten, dat Columbia sinds 1948 enige malen een ernstige verscheurdheid te zien heeft gegeven, als gevolg yan de bloedige revolutie in dat jaar. Daar zijn inderdaad ernsti ge troebelen het gevolg van ge weest. Hier stonden politieke groepen tegenover elkaar, n.l. de conservatieven en de liberalen. En nu mag het zijn, dat de con servatieven over het algemeen gunstig staan tegenover de Ka tholieke Kerk, en de liberalen blijk geven van een anti-clericale inslag en over het geheel geno men de steun van de protestan ten, die een minderheid zijn, ge nieten, maar dat geeft niemand het recht, de politieke troebelen om te smeden tot een godsdien stige vervolging, waarvan dan de Katholieken, die in de meerder heid zijn, gemakshalve dan maar weer de schuld krijgen. In troebele tijden zullen poli tieke gebeurtenissen wel eens doorkruist worden door andere sentimenten, dat geschiedt niet alleen in de „warme" landen, maar wij weten er in onze eigen historie ook van mee te praten m.aar daarmee wordt datgene, wat in wezen een staatkun dig geschil is, nog geen gods dienstvervolging. In de Columoiaanse troebelen vielen zowel katholieken als pro testanten als slachtoffer. Maar de Bisschoppen van dat land hebben herhaaldelijk aangespoord tot eenheid, tot overbrugging van de burgerlijke en staatkundige ge schillen, om aan het land vrede en eenheid te schenken. En de H. Vader zelf heeft kortgeleden een persoonlijke boodschap ge richt tot de Katholieken van Co lumbia, om de eenheid en de broederliefde in het land te her stellen. Hieruit blijkt dus wel duide lijk, dat het niet de Katholieke Kerk is, die de Protestanten „ver volgt", het is een politieke aangelegenheid, die de burgers van dit land scherp tegenover elkaar stelt. Het is dus niet waar, dat alle Protestanten, die slachtoffer ge worden zijn van de burgeroorlog, om hun godsdienstige be lijdenis geweld leden. Dan zou den de Katholieken, die als slachtoffer vielen, en dat zijn er héél wat, slachtoffer van het Protestantisme zijn. Dat zouden wji niet graag beweren! Het is wel jammer, dat zelfs een zo hoog orgaan als de Synode van de Ned. Herv. Kerk zich niet vrij wist te maken van het nood lottige misverstand, dat van ze kere zijde, met name in Amerika, met minder nobele bedoelingen in de hand gewerkt wordt. PARIJS, 17 JulL De Franse communistische partij loopt ach teruit en wat de ontevredenheid van de arbeiders nog meer opgewekt heeft, is, dat een partijleider cynisch voorgesteld heeft dat de partij een campagne begint tegen overwerkbetaling, omdat de arbeiders het dan te goed hebben. De uittreksels gaven een ver slag van een vergadering van het Politburo van de partij waar de leden zichzelf bekritiseerden om dat zü hun campagne tegen de Franse defensie-productie niet krachtig genoeg gevoerd hadden. Een van de leiders, Leon Mau- vais, zou gezegd hebben: „De me taalarbeiders, die overwerk be taald krijgen, verdienen 100 tot 115.000 francs per maand. Cam pagne tegen overwerk". QUIRINO TOT INDONESIë DJAKARTA, 17 Juli. Presi dent Elpidio Quirino heeft van daag Indonesië uitgenodigd zich bij andere landen van Zuid-Oost- Azië aan te sluiten in „een deel genootschap gewijd aan 't hand haven van de vrede en het recht" In een rede van een half uur voor het parlement van de jonge republiek, sprak de Philippijnse president lang over een van In donesia's gevoeligste punten: de rol die het moet spelen in de regionale veiligheid. VIJFJARIG JONGETJE VERDRONKEN De vijf-jarige B. P. V. uit Am sterdam is Woensdagavond om streeks half acht in het Noord hollands kanaal verdronken. Het knaapje was in de nabijheid van het woonschip, waar hij thuis hoorde, aan het spelen en is, zon der dat iemand het heeft gemerkt te water geraakt. Dit werd vandaag bekend ge maakt door Le Figaro, dat de in houd van het notitieboekje van Jacques Duclos publiceerde. Dit boekje werd gevonden in de tas van Duclos toen deze gearresteerd werd tijdens de relletjes van 28 Mei tegen generaal Ridgway. Duclos werd later weer losgela ten, maar de tas werd niet terug gegeven. In het boekje werd aan gedrongen op het volgende pro gramma: actie van de massa te gen het vervaardigen en opslaan van wapens en munitie; de strijd tegen de oorlog in Vietnam op voeren: actie tegen de oorlog op Korea zonder het contingent van de Franse huurlingen te onder schatten: daadwerkelijke steun voor de koloniale volkeren (Tu nis). ARUBAANSE KWESTIE WILLEMSTAD, 17 Juli. Naar het A.N.P. te Willemstad ver neemt, is de ontslagaanvrage van landsminister Lampe van justitie ingewilligd. Premier mr. dr. M. F. da Costa Gomez beheert de portefeuille van justitie thans ad interim. (Zoals bekend, vroeg minister Lampe op 4 Juli ontslag uit zijn functie, omdat zijn partij, de Arubaanse Volkspartij, het niet eens was met zijn beleid inzake de veroordeling van de leider van de A.V.P., de heer Henny Eman, tot een week hechtenis wegens een beledigingszaak. Red.) AMSTERDAM, 17 Juli. „Tante Saar je bent voor ons een stuk van Mokums inven taris," zong vanmiddag de chansonnier J. van Dijssel in een door honderden Amster dammers omringde muziek tent op het feestelijk versier de Thorbeckeplein, ter ge legenheid van de huldiging van mevrouw S. Baggerach, die sinds veertig jaren bloe men verkoopt op het aangren- de Rembrandtplein. De jubilaresse was eerst het plein rondgereden op een brouwerskar, die zij langs een ladder verliet om zich naar de tent te begeven. Uit de vele toespraken bleek, dat zij 40 jaar lang van des morgens half zes, als zij naar de bloe menveiling ging, tot laat in de nacht, als zjj in de café's haar laatste bloementuiltje had aangeboden, haar bedrijf met onverdroten ijver heeft uitge oefend en dat zij allen die met het Rembrandtplein ver trouwd zijn, dierbaar is ge worden wegens haar eenvoud, goedhartigheid en hulpvaardig heid. „Achttien karaats" noemde de heer Vreeswijk, voorzitter van het huldigingscomité „Tante Saar", nadat hij haar had geprezen om de wijze waarop zij al die jaren haar gezin van tien kinderen had weten te verzorgen. Tante Saar werd met ge schenken overladen, o.a. een gouden horloge, een Persianer mantel en een reis van vijf dagen naar Parijs, Mr. P. Mijksenaar, hoofd van de afdeling pérs en propagan da van de gemeente Amster dam, die namens de burge meester een doos „bloemen bonbons" aanbood, noemde Tante Saar een belangrijk pro pagandiste voor Amsterdam. Zij bood hem op haar beurt een bouquet bloemen aan en gedacht in haar gestameld dankwoord ook de Amster damse politie, die haar menig maal terzijde heeft gestaan als zij soms tegen op zag, des avonds laat met de baten van de dag alleen naar huis te gaan. BERLIJN, 17 Juli De volksvertegenwoordiging van West-Ber lijn heeft Donderdag eenstemmig een beroep op de Westelijke autoriteiten gedaan om de West-Berlijnse politie te helpen bij haar pogingen om ontvoeringen. iSaar Oost-Berlijn en Oost- Duitsland onmogelijk te maken. Volgens het parlement zijn de tot dusver voor de West-Berlijnse regering genomen maatregelen on voldoende. De West-Berlijnse politie meldt dat vijftien grensalarmposten in gericht zijiv die dag en nacht zijn bezet. De politie, die tot nu toe slechts met pistolen en gummi- stoken was uitgerust, heeft nu karabijnen gekregen. De Oost- Berlijnse politie en de Russische wachten, die de overkant van de grens bewaken, hebben automati sche wapens. De Communistische afgevaar digden in het West-Duitse parle ment te Bonn keken vandaag woedend, toen zij ontdekten, dat een paar grappenmakers soci alisten naar verluidt op hun ze tels een bordje hadden gehangen waarop in het Russisch en in het Duits: „Pas op. Kidnappers" te lezen stond. (Van onze correspondent). De directeur-eigenaar van Van Tols' biscuitfabrieken te Cuyk, de heer V. T is dezer dagen door de rijkspolitie te Cuyk gearresteerd. Van T. wordt er van verdacht als executeur-testamentair 'n bedrag van 60 tot 80 mille te hebben verduisterd. De verdachte zou de ze gelden vergeefs hebben aan gewend om de verliezen te stop pen van zijn bedrijf, dat een half jaar geleden failleerde. VARKENSPEST Bij varkens van de landbouwer A. van de Berg te Winssen, gem. Ewijk, is varkenspest geconsta teerd. Vorige week had genoem de van de B. een varken afgele verd aan een exportslagerij te Oss Na slachting bleek het dier gele den te hebben aan varkenspest. Woensdag is een tweede varken op dit bedrijf gestorven aan deze besmettelijke veeziekte. De nodi ge maatregelen zijn inmiddels genomen OPDRACHT VAN TRUMAN NEW YORK 17 Juli (KNP) De Amerikaanse diplomaat Myron Taylor, die tot 1946 als persoon lijk vertegenwoordiger van de presidenten Truman en Roosevelt met de rang van ambassadeur bij de H. Stoe] was geaccrediteerd, heeft bij ziin terugkeer uit Rome aan journalisten in New York verklaard, dat zijn bezoek aan de Paus in verband stond met een persoonlijke opdracht van presi dent Truman. Zoals wij reeds hebben gemeld, heeft Taylor tij dens zijn recent bezoek aan Va ticaanstad een langdurig onder houd gehad met de H. Vader. Een sympathieke geste De aanneming-mij. „De Kon- dor" N.V. te Amsterdam opende ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum een bankrekening ten bate van het Nederlandse Sana torium te Davos. Vele relaties van het bedrijf hebben als blijk van medeleven met dit jubileum, in plaats van bloemen of geschen ken te geven, een bedrag op deze rekening gestort. Als resultaat hiervan kon ruim f 7200 aan het Nederlandse sanatorium worden afgedragen. Het bordje bracht grote hilari teit teweeg onder de niet-commu- nistische afgevaardigden. Het dnurde wel een uur voordat het handjevol communisten, dat in de zaal aanwezig was, de oorzaak van de vreugde ontdekte. Een van hen rukte het af en stelde het de Communistische vi- ce-voorzitter Walter Fish ter hand. Deze wilde opstaan om te protes teren doch hij bedacht zich en ging weer zitten. EéN DODE GLANERBRUG. Donderdag avond omstreeks half tien heeft zich te Glanerbrug een vreselijk ongeval voorgedaan. Bij de op bouw v n een reusachtige feest tent in een weide aan de rijksweg, knapte op een gegeven moment het kabeltouw, dat de acht meter hoge masten aan de top met el kaar verbond. De 29-jarige monteur werd door een der vallende masten getroffen en brak zijn linkeronderbeen op twee plaatsen. De 50-jarige nacht werker J. I. Heutink werd door een der masten echter op zodanige wijze getroffen, dat hij binnen enkele minuten ter plaatse over leed. Op het moment, dat het ka beltouw brak bevonden zich on geveer 25 tot 30 personen onder het geraamte van de in aanbouw zijnde tent. Gelukkig wisten de meesten van hen zich tijdig in vei ligheid te stellen. BERLIJN, 17 Juli Franse functionarissen te Berlijn hebben Don derdag te Berlijn meegedeeld, dat vele Duitsers in het Franse vreemdelingenlegioen, die door de Vietminh in Indo-China wor den gevangen genomen, langs een grote omweg zich weer bij hun eenheden aan het front kunnen voegen. Volgens genoemde functionaris sen worden de gevangen Duitsers na een grondige cursus in de com munistische leer te hebben ge volgd. via China en de Sowjet- unie naar Oost-Duitsland gerepa trieerd. Velen van hen er wordt geen aantal genoemd wiiken uit naar West-Berlijn en melden zich bij de Franse autoriteiten, die hen naar de Franse zone in West- Duitsland zenden. Hier worden zij behandeld als oud-krijgsgevange nen en teruggezonden naar hun eenheden in Indo-China. Duizenden Duitsers hebben na het einde van de tweede wereld oorlog bii het legioen dienst ge nomen, omdat zij meenden geen kansen te hebben in hun eigen lanu, Volgens Oost-Duitse commu nistische leiders zijn 175.000 Duit sers in het legioen opgenomen, waar zii thans bijna zeventig pro cent van het aantal leden zouden vormen. (Van een onzer redacteuren) LEEUWARDEN. Drie jaar geleden stond er op de kermis in de Friese hoofdstad een tent, waarin men enige dikke dames kon bewonderen, een schouwspel van een dergelijk onsmakelijk ge halte, dat men besloot zulke in richtingen voortaan op de kermis niet meer toe te laten. Een vol komen terecht standpunt, want menselijke ellende behoort niet als kijkwaar voor het publiek, onder het mom van vrolijk schouwspel, te worden tentoon gesteld. Maar dit jaar stond er op de Leeuwarder kermis opnieuw een inrichting met dikke dames. De Leeuwarder autoriteiten bleken hiermede door de exploitant om de tuin te zijn geleid, want bij de openbare inschrijving werd door hem de suggestie gewekt, dat het kijktent, genaamd „Vro lijk Tirol" betrof, waarin een Ti- röler gezelschap zijn nationale dansen met muziek en zan.g zou brengen. Het geheel, zo durfde de exploitant het te noemen, was meer een beschaafde attractie dan „kermisvermaak". Toen de ker mis begonnen was, bleek echter, dat het hier vrijwel dezelfde in richting betrof als drie jaar ge leden, waarin het publiek voor zijn geld niets kreeg te zien wat iri de verte ook maar op Vrolijk Tirol kon, gelijken, doch slechts Bij Koninklijk Besluit van 15 Juli is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal voor het tijdvak der tegen woordige zitting benoemd: dr. L. G. Kortenhorst, lid dier Kamer. enige toonbeelden van mense lijke ellende, welke min of meer apathisch op de belangstelling van het publiek reageerden. Dinsdag is door de gemeente lijke overheid aan de exploitant gelast zijn inrichting te sluiten, deze af ie breken en er mede te verdwijnen. Donderdag is de in richting met de dikke dar~»s, na reeds twee dagen gesloten te zijn geweest van het Leeuwar der kermistoneel verdwenen. De ervaring van de gemeente Leeuwarden moge voor andere gemeenten een waarschuwing zijn. De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten tot aankoop van de uit 1771 daterende bakstenen molen in de Eendracht- polder. Deze molen is uniek in de provincie Noord-Holland. De koopsom bedraagt.... f 1.de restauratiekosten worden geraamd op f 5500. Dodelijke val van balcon Een drietal verhuizers stonden gistermorgen op het balcon van perceel Middenweg 88 te Amster dam, dat behoort tot een nieuw huizenblok aldaar. Zij leunden te gen de balustrade, waarvan zij niet wisten, dat hij nog niet was vastgemetseld. De drie mannen vielen naar beneden, waarbij de 54-jarige G. M. zo ongelukkig te rechtkwam, dat hij spoedig over leed. De twee andere verhuizers werden licht gewond. MEPPEL Enkele toeristen zagen in de Drentse Hoofdvaart in de omgeving van Meppel een Aalscholver, die zich vreemd ge droeg. Toen men het dier beter beschouwde bleek, dat het dreig de te sterven. Het gelukte de voorbijgangers de vogel uit het water te halen en naar Meppel te vervoeren. Hier deed de poli tie moeite, leden van de Natuur- beschermingswacht te waarschu wen. Het gevolg was, dat op de stoep van het agentschap van de Nederlandse Bank een operatie werd uitgevoerd, juist daar, om dat op de Bank een der leden van de Natuurbeschermingswacht werkzaam is. Het bleek, dat de Aalscholver een stok van 39 cm lengte en een dikte van cm had ingeslikt. Het viel niet mee dit vreemde voorwerp uit de hals te verwijderen. Een aanstaande tandarts bracht uitkomst met 'n bijzonder instrument, zodat de vogel al spoedig ruimer kon ademhalen. Het dier werd ver volgens weer in de vijver van het Wilhelminapark in zijn ele ment gebracht. Vermoedelijk is de Aalscholver het was nog een jonge het slachtoffer geworden van zijn eigen gulzigheid en heeft het dier een in het water drijvende stok voor een paling aangezien.... HAGERSTOWN (Maryland), 16 Juli. De Fairchild Aircraft Corp. heeft vandaag bekend ge maakt overeengekomen te zijn om de lesstraalvliegtuigen, die door Fokker ontworpen zijn, te bou wen. Een woordvoerder voor de maatschappij heeft meegedeeld, dat onder de overeenkomst de maatschappij zich verplicht een niet nader aangegeven aantal S 14 straalvliegtuigen te bouwen. ARIëNSHERDENKING DEN HAAG (KNP) Voor de 24e maal na de dood vgn Migr. Dr Alphonse Ariëns (7 Aug. 1938) zullen dit jaar op 10 Augustus te Maarssen bij het graf met het eenvoudige opschrift „Ariëns Priester" talrijke vereerders van deze edele heilige priester bijeen komen om zijn nagedachtenis te eren. De Ariëns-dag begint met een Plechtige Hoogmis, op te dra gen door Mgr. P. Sweere, regent van 't Klein-Seminarie ,Ypelaer' te Breda. De predikatie houdt pater Fidentius OFM Cap Na de H. Mis trekt men gezamenlijk naar het graf van Mgr. Ariëns. Te 4 uur is er een namiddagver- gadering, waar Prof. Dr. Gerard Brom spreekt over „Persoon en Gemeenschap." De Ariëns-dag wordt besloten met een kort Lof.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1