Afsluiting Notweg in het belang van de verkeersveiligheid Over het gezinstarief staakten de stemmen in de raad Negerpriester uit Kumasi bezoekt tentoonstelling „EEN WEEK MISSIESTAD Deze week in de bioscoop RAAD ALKMAAR Gedeelte /tDe Krochtbestemd voor gedetineerde jeugd Ambtenarenreglement aangenomen AGENDA EEN WEEK MISSIESTAD Harmonie Theater „De Zevende Sluier" Zondagavond: 20.000ste bezoeker? Gefeliciteerd Tarief voor middenstand twaalf en half procent reductie ZIJDE-2ACHT WASWATER! VA MI-IJ S '//II Advertentie De 20.000ste bezoeker HEDEN: Concert op Minanki Minanki-Dans ZONDAG: Concert op Minanki Minanki-Dans ONAFGEBROKEN GEOPEND PAGINA 2 ZATERDAG 19 JULI 1952 ALKMAAR. De raad van Alkmaar heeft behalve de tariefs wijziging voor gas en electriciteit, waarover men elders op deze pagina kan lezen, een twee en dertig-tal andere punten behan deld waarvan die over de afsluiting van de Notweg en het verhuren van een gedeelte van de Krocht aan de Staat der Nederlanden de meeste discussies vergden. In beide gevallen echter wist het college van B. en W. de meerderheid van de raad voor zijn voorstel te winnen. Bericht van vetfniniffirfnk was binnengefcdirién van Mej. Kamp- huijs th de heer Berkhouwer, die ixfomenteel in Spanje ver toeft. De heer Koot was wegens ziekte afwezig. - Ingekomen stukken Ond er de ingekomen stukken bevonjli zich een brief van de Burgemeester van Bath, aan de Burgemeester van Alkmaar, w.aarin wordt verzocht, zijn groe ten aan de Wethouders en de raadsleden te willen overbren gen. Tevens een schrijven van B. en W. van Leeuwarden, waar bij namens de raad van Fries- lands Hoofdstad dank wordt be tuigd voor de ontvangst bij het bezoek van Leeuwardens vroede vaderen en hoofden van takken van dienst aan onze gemeente. Een verzoek van B. en W. van Oterleek, om voor Alkmaarse leerlingen, die in 1951 de Lagere Landbouwschool te Oterleek be zochten, een bijdrage te mogen ontvangen in de kosten van het nadelig exploitatietekort, werd afgewezen. Een verzoek om sub- sudie uit de gemeentekas ten behoeve van het studiecentrum voor het Westfries dialect werd eveneens afgewezen. Een verzoek van het bestuur van de Vereni ging Hekelstraat, om de heer Jansen niet toe te staan een spandoek ten behoeve van het Huis met de Kogel in het Fnid- sen aan te brengen, werd in han den van B. en W. ter afdoening gesteld. Een adres van het ini tiatief-comité van bewoners van de Hoornse Kade en omgeving met het verzoek het verdrin kingsgevaar voor kinderen aan de Hoornse Vaart te willen be perken, werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Nieuw ambtenaren reglement In de vorige raadsvergadering is het nieuwe ambtenarenregle ment uitvoerig besproken. De heer C. Berkhouwer (VVD) had een amendement ingediend, om lid 4 van art. 103, luidende: De Ambts- of dienstwoning moet worden verlaten en ontruimd worden opgeleverd, indien en zodra een vonnis van echtschei ding of scheiding van tafel en bed tegen de ambtenaar in kracht van gewijsde is gegaan, te laten vervallen. Dit amende ment, in stemming gebracht, werd verworpen met 13 stemmen tegen en 9 voor. Voor stemden Mevr. Holzmüller en de heren Eriks, Torenvlied, Wiese, v. d. Borden, Sietsma, Kirpensteijn, Holsmuller en Knuistingh Neven. Wel werd de strekking van het lid enigszins verzacht, door te stellen, dat B. en W. „kunnen gelasten" de ambtswoning te verlaten etc. De communisten stelden er prijs op, dat over art. 97, dat van het eervol ontslag, te verlenen aan ambtenaren wier gezindheid niet in overeenstem ming is met de belangen van het vaderland, hoofdelijk werd ge stemd. Het werd natuurlijk aan genomen met de communisten tegen. Ook de heer Holsmuller (VVD) stemde tegen dit artikel. Het ambtenarenreglement werd daarna conform vastgesteld; te- gen stemden de communisten, ie verordening uitkering tijde lijke vergoeding gemeenteperso- neel in de premiekosten voor vrijwillig gesloten ziekteverzeke ringen en daarmede gelijkgestel de kosten werd gewijzigd; het bedrag van de eventueel aan het gemeentepersoneel toe te kennen vergoeding werd van f50.op f60.gebracht. Medewerking werd verleend voor de aanschaffing van schciol- banken voor de St. Aloysius- school, van schoolboeken voor de St. Josephschool, van schoolmeu- belen voor de Kohnstamm- school (v.g.l.o.) en voor de stichting van een chr. v.g.l.o.- school. Grondbedrijf Besloten werd tot verhuur aan de Staat der Nederlanden van een gedeelte van „De Krocht" achter „Schutterswei" aan de Westerweg, ter grootte van 0.44.55 H.A. voor de tijd van 10 jaar voor f250.per jaar. De heer Eriks voelde er niets voor. Volgens hem was het het speelterrein voor de Alkmaarse jeugd en zo moet het blijven. Voor de kinderen is er anders in heel Alkmaar geen tweede terrein te vinden. De heren Wol- dendorp en Torenvlied en Mevr. Holzmüller waren het met hem eens. (Advertentie) De voorzitter antwoordde, dat dit voorstel eigenlijk ge zien moest worden als een consequentie van de bereidwil ligheid, waarmee de gemeente zestig jaar geleden meehielp aan de bouw van de gevange nis. De tegenwoordige directie heeft met veel animo en liefde voor het gevallen kind, hier voor gepleit. Aanvankelijk wa ren B. en W. er ook tegen. Later hebben zij toch toegege ven, onder voorwaarde echter, dat niets op het af te stane ge deelte mocht worden gebouwd, dan een afrastering. De jeugd heeft nog wel andere terreinen in Alkmaar, aldus de voorzit ter. Wij meenden, het niet te mogen weigeren. De heer Torenvlied merkte op, dat men de gedetineerden wel naar het Sportpark kon laten gaan. Ontsnapt er iemand tij dens de wandeling, alia, dat ge beurt wel meer. (Van het Oos ten naar het Westen, wierp de heer Hoytink er even snedig tussen). De heer de Zeeuw pleitte eveneens voor het sport park. De heer Bakker betoogde dat zeker de helft voor de Alk maarse jeugd overblijft, terwijl het speelveld als zodanig nog niet eens intensief wordt ge bruikt. De voorzitter wees er nog met klem op, dat de gedetineerden sport en spel nodig hebben, voor hun heropvoeding. Wel wilde hij met de Directie van de gevange nis in contact treden, om de bezwaren van de raad zoveel mo gelijk te ondervangen. Met 12 stemmen vóór en 9 tegen werd het voorstel aangenomen. Tegen stemden de heren Couwenhoven, v. d. Berg, Eriks, de Zeeuw, Wol- dendorp, de Boer, v. d. Borden en de communisten. Voorts werd besloten, tot aankoop van drie percelen wei land van P. C. van Meurs uit De Beemster, gelegen aan de Heilooerdijk, groot 7.89.40 H.A. voor f69.000,besloten werd tot verkoop van een stuk grond aan het Zeglis aan de Fa. Ten Pas en Co. groot 320 M2., voor f2080.— (f6.50 per M2), tot ver koop van een perceel bouwter rein voor 8 woningen aan de G. Doustraat, aan W. Barten, al hier, voor f14.628,(f 11.50 per M2), tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Cats- straat, aan de woningbouwvere niging „Goed Wonen", groot 35 M2, voor f700.(f20.- per M2). De heer Venneker (KVP) vond het niet erg vriendelijk, om voor dit overschietende stukje grond zo'n hoge prijs te vragen. Waar over de voorzitter zich wel lich telijk verbaasde. Hij zei, dat de gemeente geen winst bedong, maar wel de doodgewone kosten de prijs. En hij vond dat ook redelijk. Wij hebben die snippers ook moeten betalen, zei hij. Besloten werd tenslotte tot het bouwrijp maken van het terrein aan de Westerweg, tus sen de begraafplaats en de Ro zenstraat, waarvan de kosten worden geraamd op f402.500, Het hiervoor benodigde crediet werd beschikbaar gesteld. De heer v. d. Borden wees er op, dat momenteel- in studie is, terreinen als deze in polderver- band te laten, omdat de prijzen teveel omhoog gaan. Het was de laatste keer, dat hij voor een dergelijke bijlage stemde, want het ging volgens hem niet aan, cultuurgronden onder za id te bedelven, zodat de grond te duur wordt. Wij moeten goed koper grond afleveren en er zijn nog wel goedkopere oplossingen te vinden, hetgeen de voorzitter betwijfelde, omdat zonder die ophoging hier ter plaatse ge .-o bebouwing mogelijk is. Met de woningbouwverenigin gen werden overeenkomsten aangegaan inzake belegging bij de gemeente van de reserves. Besloten werd de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten garanties te verlenen voor de rente en aflossing van de door haar aan een veertiental bouw- spaarders te verstrekken geld leningen, variërende van f7.052 tot f7.903. Afsluiting Notweg Het verzoek van enkele be woners van de Nieuwpoorts- laan om niet over te gaan tot afsluiting van de Notweg, een verbindingsweggetje tussen de Nieuwpoortslaan en Sport- laan, vond steun bij de raads leden Torenvlied, Holsmuller, de Boer, Wiese en v. d. Berg. Wethouder Bakker wist echter de meerderheid van de raad ervan te overtuigen, dat de afsluiting in het belang was zowel voor de veiligheid van het verkeer als voor die van de kinderen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 15 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de bovengenoemde heren alsmede de heren v.- d. Borden en Knuistingh Neven. BIOSCOPEN: CINEMA AMERICAIN: Pa radijsvogel, 18 jaar. HARMONIE: Jeugd in de branding, 18 jaar. VICTORIA-THEATER: Een avond in de Opera, 14 jr. REX-THEATER: De Bron, 14 jaar. Voorstellingen 7 en 9.30 u. APOTHEKEN: Na heden avond 6 uur is voor spoed gevallen geopend de apo theek „De Bever", Emma- straat 36, Apotheker: P. J. Meurs. MEDISCHE HULP. Alkmaar: De artsen: A. A. Gransber- fen, Geesterweg 11, telef. 294 en J. Degenaar, Em- mastraat 95, telef. 2310. HEILOO: Dokter van Offen, '118, Limmen, tel. &72. SCHERMER EN BEEMSTER Dokter K ,J. v. Welsenes, Midden-Beemster, tel. K 2998-455. TENTOONSTELLINGEN Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koeman. KCB Bergen: Karei Colnot. Stedelijk Museum Alkmaar: „Tegels en Tulpen". Missietentoonstelling: Geopend van .2.305.30 uur en van 7.30—11 uur. 9 uur 's avonds: grote ver rassing! ZONDAG 20 JULI BIOSCOPEN (aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur) en apo theken zie boven. 10.30 uur: Kajottershuis Laat Instructie a.s. Katholieke Militairen. EEN WEEK MISSIESTAD 9.30 uur: Pontificale Hoogmis opgedragen door Z.H. Exc. Mgr. A. van Miltenburg O.F.M., in de St. Domini- cuskerk te Alkmaar. 9.30 uur: Pontificale Hooi opgedragen door Z.H. Mgr. Hub. Paulissen, in de H. Joannes de Doper te Langedijk. Missietentoonstelling onaf gebroken geopend van 2.30 tot 11 uur. 11.00 's avonds officiële slui ting van de Missieweek. A tfppr rentte' Om aan de geweldige aan vraag te kunnen voldoen a.s DONDERDAG 24 JULI nogmaals Op de dag kaartverkoop van 111 uur 14 jaar Toestand van de patiënten ST. MAARTEN. Naar wil vernemen is de toestand van de beide mannen die Zondagmiddag bij het auto-ongeval aan de dijk zwaar gewond zijn eeworden, nog van dien aard, dat zij geen van beiden verhoord kunnen worden. ALKMAAR. Zoals wij reeds gister berichtten zullen de missie bisschoppen Mgr. Van Miltenburg O.F.M. en Mgr. Paulissen (Soc. Afr. Missiën) hedenavond 8 uur de missietentoonstelling in het Lyceum bezoeken. Nader verne men wij, dat Mgr. Paulissen zal vergezeld zün van een zwarte priester uit zijn diocees van Ku masi. de W. E. Heer Patrick Akoi. Het hoge gezelschap zal door het voltallig Missiecomité in de grote expositiezaal worden ontvangen, om daarna te worden rondgeleid over de tentoonstelling en Mi- nanki. o Er wordt vanavond en morgen nog een groot aantal bezoekers verwacht; daarom verzoekt het Missiecomité ons mede te delen, dat kinderen beneden de 14 jaar zonder geleide hedenavond en morgen geen toegang krijgen. o Zondagmiddag om 2.30 uur zal er in de aula van het lyceum de prijsuitreiking geschieden aan de kinderen, die op de scholen de prijzen behaald hebben in de te ken- opstelwedstrijd. Het Comité voor de scholen, de jury, de onder wijzers en de ouders der prijswin naars worden hierbij uitgenodigd. o De leden van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer hebben vanavond op vertoon van hun lid maatschapskaart van het corps vrije toegang op de tentoonstelling en Minanki. Zij zijn van harte welkom. Wij vernamen voorts, dat het restaurant, dat tot dusver reeds' 4500 kopjes koffie en thee serveer de (waarvan de opbrengst geheel aan de missie ten goede komt) voor dit weekend is uitgebreid met 200 zitplaatsen, zodat eenieder even kan uitrusten van de wande ling over Minanki. o Morgen Zondag is de tentoon stelling in verband, met de ver wachte grote toeloop vanaf half 3 voortdurend geopend tot 's avonds 11 uur. Om half 11 sluiten de Pa ters Missionarissen hun stands en om 11 uur sluiten ook de attractie stands op Minanki. Dan vindt op het Minanki-terrein de officiële sluiting plaats, waarbij ook de ere voorzitter van het Missiecomité, de H. E. Deken J. Th. Jacobs aan wezig zal zijn. o Vanavond concerteren op Mi nanki „Hou en Trouw" het fanfa recorps en „Viva la Muzisa" het dames-accordeongezelschap uit Heerhugowaard. Dit dames-en semble zal ook Zondagmiddag op Minanki aanwezig zijn, terwijl het muziekcorps Lamoraal uit Eg- mond de eer te beurt valt op de sluitingsavond te mogen concerte ren. o Over de grote verrassing, die de bezoekers Morgenavond wacht, ontvingen wij nadere mededelin en; zij waren echter niet voor pu blicatie. Het zal echter voor Mis- siestad een belangrijke gebeurte nis worden. In ons verslag van Maandag zal het raadsel onthuld worden. Trouwens, komt u Zon dagavond zelf kijken dan bent u er getuige van. Zondagavond wordt de 20.000ste bezoeker verwacht. mi A.O.G.-ers opgelet! ALKMAAR Op Zondag 27 Juli, speelt het le elftal de finale voor de lauwertakwedstrijdfen in Noordwijk aam Zee. Vertrektijd Haarlemse bus vanaf het station o-m vijf minuten over 9. Het 2de elftal speelt a-s. Dinsdagavond thuis tegen VBO 2, 7 uur. De ju nioren spelen Donderdagavond in Oudorp om 7 uur tegen VBO. De vertrektijd vanaf de Friesebrug om half zeven. Het Junioren B- elftai speelt Woensdagavond thuis om 8 -uur tegen Adelbert en de adspiranten spelen tegen adsp-i- ranten Adelbert om 7 uur, even eens thuis- De thu-isspeelsters (moeten een kwartier voor de aanvang aanwezig zijn. Om kwart over 11 gisteravond I vroeg hij, houdt de P.v.d.A. zich begon in de gemeenteraad de niet aan de afspraak en houdt discussie over het voorstel van I college zich niet aan zijn "n&awmas (^genomen1? VJSSSË esfr. tot invoering van een gezinstarief voor gas en electriciteit. Een uur later kwam dit voorstel in stemming, nadat de fractie van de P.v.d.A. die in het program van samenwerking zich voor een gezinstarief had uitgesproken, bij monde van haar voorzitter, de heer Sietsma zich ertegen ver klaard had. Hiermede was het vonnis over dit voorstel voor lopig althans geveld, want het kon, ondanks de medewer king van de beide raadsleden der Prot. Chr. Fractie en van het christelijk georiënteerde lid van de P.v.d.A., de vereiste meerderheid niet behalen. De KVP-fractie kon door afwezig heid van mej. Kamphuijs (we gens vacantie) maar 8 stemmen op tafel leggen; precies één stem tekort, om met de drie stemmen van de heren Hoytink, v. d. Borden en Kirpensteijn een meerderheid te vormen. Daar twee andere raadsleden mede afwezig waren (de heren Berkhouwer en Koot) van wie aangenomen kan worden, dat zij zich ook tegen het gezinstarief zouden hebben uitgesproken) werd het voorstel nog niet ver worpen; de stemmen staakten (11 tegen 11), zodat het in een volgende vergadering weer in stemming komt. Het ziet er ech ter niet naar uit, dat het dan een meerderheid zal verwerven, zo dat ook deze laatste poging van de KVP ,om een gezinstarief in te voeren al bij voorbaat als gestrand mag worden beschouwd. Wat zal daarvan het gevolg zijn? Een opzegging van de samen werking met de P.v.d.A. door de K.V.P.? Met als gevolg een wet houderscrisis? Het is nog te vroeg, om hier over verder ujt te weiden. Wij dienen de volgende stemming af te wachten. 't Was afspraak De heer Venneker, voorzitter van de KVP-fractie had vooraf een ernstig vermaan gericht tot zijn bondgenoten van de PvdA.; een vermaan, dat o.i. een waar schuwing inhield. Waarom, zo Hij herinnerde aan het Am bachtsschooldebat, toen de PvdA. zich evenmin aan de afspraak hield. Bij de vorige behandeling van een voorstel tot invoering van het gezinstarief bracht de P.v.d.A. het begrip „gezinstarief" om hals, door er een uitleg aan te geven, geheel tegen de alge meen gebruikelijke in. Nu komt men met de opmer king, dat een gezinstarief niet urgent is, omdat de grote ge zinnen al geholpen worden door het tarief voor grootverbruikers. Spr. betwistte echter, of het huidige tarief met het grote ge zin rekening houdt. Solt men niet evenzeer met het begrip „afspraak" als met dat van „ge zinstarief", aldus spr. Spr. her innerde dan aan onze voorspel ling, dat het gezinstarief in deze Raad geen kans zou hebben en zeide alsnog goede hoop te heb ben, dat deze voorspelling niet juist zou blijken. 'n Man 'n man, 'n woord 'n woord, aldus besloot spr.. daar mee zijn „bondgenoten'' nog eens voor het laatst aan hun afspraak herinnerend. De heer Sietsma, de woordvoe der van de P.v.d.A.-fractie hield een heel lang betoog, dat al weinig goeds voorspelde. De P.v.d.A. gaf nog steeds een andere uitleg aan het begrip „gezinstarief", waar alle gezinnen onder zouden moe ten vallen. Hij bleef erbij, dat de grote gezinnen door het nieuwe ta rief al voldoende geholpen worden en achtte een tarief als door de minderheid van B. en W. voorge steld niet urgent. De heer Holsmuller (V.V.D.) was tegen het gezinstarief zowel op principiële als op feitelijke gronden; er wordt z.i. al voldoende tegemoetgekomen aan de grote ge zinnen. Steun De heer Hoytink (A.R.) gispte de houding van de heer Sietsma, die zich door veel omhaal van woorden aan zijn verantwoorde lijkheid poogde te ontrekken. Het grote verbruik, zo betoogde hii verder is hiet alleen een ge- zinskwestie, ook een milieu-kwes tie, zodat met dit grootverbrui kerstarief de grote gezinnen, die het juist zo nodig hadden, niet ge holpen worden. Deze poging van de minderheid een bepaalde groep, die 't nodig heeft sociaal tegemoet te komen, wilde spr. gaarne steunen. Hij vroeg echter t.a.v. de kinderen een limiet te stellen i.v.m. leeftijd en gezinsinkomen. Oe heer Woldendorp herinnerde ook aan de afspraak, waarbij het wel degelijk over grote gezin nen ging. Spr. begreep niet, waar om de P.v.d.A. nu terugtrekt en haalde de notulen aan van de ge houden besprekingen inzake het program van samenwerking. De heer de Zeeuw (KVP) becij ferde, dat het nieuwe tarief door de meerderheid voorgesteld, geen rekening houdt met het grote ge bruik van de grote gezinnen. Dit is dan ook geen argument om aan het voorstel van de minderheid te ontkomen. Wethouder Coerts kwam terug op de besprekingen inzake het program van samenwerking en beweerde, dat toen over alle ge zinnen werd gesproken. Omdat de KVP zich daar niet aan wil hou den, was spr. tegen 'n tarief voor grote gezinnen. Pleidooi Wethouder Leesberg wees erop dat algemeen onder gezinstarie ven verstaan wordt een tarief, dat tegemoet komt aan de grote gezinnen. Het is nu maar de kwestie, of men nu wilof niet wil. Speciaal de grote gezinnen hebben te kampen met de reke ningen van gas en electriciteit. Zij komen aan alles tekort, ook aan kleding en dekking. Heeft de raad van Alkmaar, aldus spr. die de grootverbruikers (industrie) en de middenstand tegemoetkwam, geen f 13.500 over, waarmee de grote gezinnen enigszins tegemoet wordt gekomen? Spr. stelde zich voor, dat de nieuwe regering de grote gezinnen wel hun recht zul len geven. In dat geval zouden de tegenstemmers van vandaag zich wel eens kunnen schamen. Met dit gezinstarief te aanvaar den doet men nog lang niet genoeg en door het af te wijzen begaat men een grote fout, aidus spr. Aan het adres van de heer Hoytink deelde hij mede, dat bij de bereke ning van het aantal kinderen de leeftijd van achttien jaar in aan merking wordt genomen. De voorzitter sloot zich aan bij het betoog van de heer Sietsma (arb.). Hij achtte geen behoefte aanwezig voor een extra tege moetkoming aan gezinnen met vier en meer kinderen. Hij kwam voorts met financiële bezwaren, waarop de heer van Slingerland onder hilariteit v. d. vergadering snedig opmerkte, dat de voorzitter tegen diens gewoonte in aan het bezuinigen was geslagen. Waarom, zo vroeg de Wethouder aan de voorzitter, kwam U niet met Uw financiële bezwaren, toen het over het middenstandstarief ging en toen er een molen en een schil derijtje van f 17.500 moest worden aangekocht? Dat waren toch geen strikt noodzakelijke uitgaven. Het betoog van Wethouder Lees berg onderschrijvende, zeide spr. dit offer van f 13.500 graag te wil len brengen, ook al omdat de be groting hét- dit jaar kan dragen. En vooral ook, omdat het afspraak was, dat dit voorstel er zou komen. De heer Vleugel wees nog op het sociale karakter van het voorstel der minderheid; een klein bedrag WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K-N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: VERSPREIDE OPKLARINGEN Over het algemeen veel bewol king maar ook verspreide opkla ringen. Geen regen van betekenis Matige en in het Noorden van 't land tijdelijk krachtige W wind. Dezelfde of iets hogere tempera turen dan vandaag. 20 Juli: zon op 4.44, onder 20.48; maan op 2-36, onder 20.25. 21 Juli: zon op 4.45, onder 20.46; maan op 3.44, onder 20.51. (Advertentie) SMAAKT ALTIJD FIJN is voor vele gezinnen van grote betekenis, aldus spr. De heer v. d. Borden constateerde, dat socialis tisch en sociaal niet hetzelfde is en begreep volkomen, dat de K.V.P. zich lichtelijk bedrogen gevoelde. Nadat de heer Kirpensteijn, zich blijkbaar met pijn voor het voorstel der minderheid had ver klaard en de heer Woldendorp de heer Coerts er nogmaals aan her innerd had, dat wel degelijk een afspraak was gemaakt over een tarief voor grote gezinnen (het geen de heer Coerts bleef bestrij den) kwam het voorstel in stem ming met het bekende resultaat. Tegen stemden de communisten de V.V.D. en de P.v.d.A. uitgezon derd de heer Kirpensteijn. Tariefsverhoging Reeds in de middagvergadering was de raad begonnen aan de be handeling der voorsteilen tot ver hoging der electriciteits- en gas- tarieven, waarover wij in ons nummer van Vrijdag li dezer uit voerig mededeling deden. Op de discussies komen wij in ons num mer van Maandag a.s. nog nader terujg. De voorsteilen warden aan- genome.n, doch nadat van ver schillende zijdien uit de raad was aangedrongen op een speciaal ta rief voor de middenstand, waar over ook e-gn adres van de Ka mer van Koophandel was binnen gekomen, bezweek het college van B en W voor de aandrang uit de raad, door een verlaging van het tarief van 12 pet. voor de mid denstand voor te stellen. Dit voor- stel werd met algemene stemmen aangenomen, terwijl een verzoek van de Vereniging van Aquari umhouders om een reductie op 't stroomtarief werd afgewezen. De raadnam voorts een motie aan, waarin ontstemming werd uitge drukt over het feit, dat het PEN Alkmaar de volle zwaarte van 't tarief van Swaay heeft opgelegd, waardoor de gemeente hogere ta rieven moet invoeren dan de pro vincie; d-at het PEN de verschil lende gemeenten niet gelijkelijk behandelt en tenslotte, de ge meente niet toestaat, meer dan 260 kWh van de verho-ging vrij te stellen, terwijl het zelf een vrijstelling geeft aan de kleinver bruikers tot 300 kWh. Het Qjeuwe gastarief, zoals wij dat in ons nummer van 11 dezer uitvoerig hebben uiteengezet werd na enige discussie conform vast gesteld, .Op de discussie over de tarieven-kwestie komen wij dan Maandag nader terug. ALKMAAR. Het is niet ge bruikelijk in de krant aandacht te schenken aan verjaardagen. Wij willen echter ditmaal een uitzon dering maken voor Dr. Chr. Ar nold, die vandaag zün 48ste ver jaardag viert. Hij treft het in één opzicht slecht want hij zit midden in de drukte van „Een Week Missiestad". Dat was ook de vorige week het geval, toen zijn vrouw jarig was en de voorzitter van het Missie-comité ook al niet veel thuis kon zijn. Twee verjaardagen offerden de heer en mevr. Arnold zodoende voor de missie, want ook vandaag zal de heer Arnold evenals de vo rige week Zaterdag wel weer het grootste gedeelte van de dag op Missiestad doorbrengen. Daar is een man als hij bij de dagelijkse gang van zaken onmis baar. Misschien echter laat de drukte op Missiestad het nog toe de sympathieke voorzitter even in het verjaardagzonnetje te zetten. Vanaf deze plaats, waarop zo veel over Missiestad werd afge drukt. van harte proficiat, dr. Ar nold, met deze dag. Ad muitos annos, voor uw gezin, voor katho liek Alkmaar, ja voor heel het ge west. NAAR DE VIERDAAGSE TE NIJMEGEN ALKMAAR Aan de Vier daagse te Nijmegen zullen 18 leden van de Alkmaarse Wan delverenigingen H.V.Z., de Kaaskoppen en De Jeep, deel nemen. Het zijn: J. Brouwer (eerste maal), Mevr. Dilling-v. d. Klooster (7e maal), Mej. G. Bos (4e maal), J. Fernéé (8), G. Dilling (8). N. Bakker (7). M. Weil (6), H. Slot (6), G. Beu ling (5), P. de Boer (3), D. Koopman (4), K. Koopman (4), Kitty Koopman (4), J. Borst (l), W. Koopman (1), Mevr. v. Gee- len-v. d. Werf (3), Chield Veld- stra (2), Piet Bloothoofd (6). De heer C. de Vet, „in de wan deling" Ome Kees, zou dit jaar voor de 13e maal starten, doch is door opname in het ziekenhuis verhinderd. De Vierdaagse-deel- nemers en al zijn sportvrienden wensen hem acute beterschap! Nieuwe onderwijzer ZIJPE De heer J.B. Kaleveld te Den Oever, die in de dezer da gen gehouden vergadering van de raad van Zijpe werd benoemd tot onderwijzer aan d-e O.L. school te St-Maartensbrug, heeft deze benoeming aangenomen en zal 1 September a.s in functie treden. Uitslag Kinderpuzzle „Wekelijkse Beurt" De prijswinnaars van deze maand zjjn: 1. Adrie van Schaak, Oostersin gel 17, Medembldk. 2.Leni Buis, Noordermeer 06, Wognüm. 3. Emmie de Boer, Streekweg 322, Hoogkarspel. KATHOLIEKE OPENBARE LEESZAAL WORDT MAANDAG GEOPEND ALKMAAR Maandag 21 Juli a.s. zal de Katholieke Openbare Leeszaal dan eindelijk voor het publiek worden opengesteld. Het bestuur heeft met ingang van 1 Juli aangesteld mej. U. Kessels, die onlangs slaagde voor het di ploma directrice Openbare Lees zalen en bibliotheken. De leeszaal is zowel des mor gens (van 10 tot 12 uur behalve Maandags) geopend als des mid dags (behalve Donderdag) van 2 tot 6 uur (Zaterdag tot 5 uur) en des avonds van 7 tot 9 uur (be halve Zaterdags). Aan een tweetal ruime tafels kunnen de bezoekers hun kran ten en tijdschriften lezen. In rek ken liggen de weekbladen en de tijdschriften en elders kan men de naslagwerken raadplegen, zoals encyclopedieën en woordenboe ken. Het geheel ziet er gerieflijk uit en het licht heeft volle toe gang tot de leeszaal. De ingang gaat via de bibliotheek aan de Laatzijde. KERKELIJK BESLUIT VAN MISSIESTAD ALKMAAR Op even grootse wijze als de opening van de mis sieweek geschiedde, namelijk met een kerkelijke plechtigheid zal ook het eind worden afgesloten. Daarom zullen er m de bt: Dominicuskerk aan de Laat en in de kerk van St. Joannes de Doper te Langedijk Pontificale H. Missen worden opgedragen. In Alkmaar zal Z.H.E. Mgr. A. van Miltenburg O.F.M. Aartsbis schop van Karachi en Pauseluk Delegaat voor Pakistan celebre ren, in Langedijk ZH.E. Mgr. H. J. Paulissen. Beide plechtighe den beginnen om 9.30 uur. De missietentoonstelling is de gehele Zondag nog geopend en 's middags zelfs van 2.30 uur tot 11.00 uur, zonder onderbreking. II wordt heden of morgen ver wacht. Hem of haar wacht een GROTE VERRASSING! van HOU en TROUW en DAMES-ACCORDEON ENSEMBLE „VIVA LA MUSICA", dir. J. SIJTS (beiden uit H.H. Waard) Op herhaald verzoek: van „LAMORAAL" uit Egmond en DAMES-ACCORDEON ENSEMBLE „VIVA LA MUSICA", H.H. Waard 's MIDDAGS Uitgebreid BUITENTERRAS voldoende zitplaatsen ZONDAG ZIJN DE TEN TOONSTELLING en MINANKI PANKI POE van 2.30 uur tot 11 uur Entrée 25 ct. Kinderen 10 et Prijsuitreiking Teken- en Op stelwedstrijd „Een Week Missiestad" ALKMAAR Bovengenoemde prijsuitreiking zal plaats vinden Zondag a.s. om 2-30 uur in de Aula van het R.K. Lyceum. Behalve de prijswinhaars worden het sub comité en de jury verwacht. Ook de ouders van de kinderen, die 'n eerste of een tweede prijs hebben behaald, worden hierbij uitgeno digd. De klasgenoten van de 1ste en 2de prijs-wüuiaars worden ook verwacht. De Week in Beeld ALKMAAR In het Nieuws deze keer een beeld van de wa pentransporten uit Amerika voor Nederland, Eisenhower in de ver kiezingsstrijd en opnamen van 'n vliegfeest in Brussel. Ook natuur lijk weer de Tour de France. Uit eigen land een aardig beeld van de schuttersfeesten in Heer len, de vierdaagse wedstrijden van de Marine, sportverslagen met Fanny BlankersKoen en een reportage over de duiven sport. Met het Koninklijk bezoek aan Breda wordt het goed ge commentarieerde nieuws uit eigen land besloten HARMONIE „Dit is Amerika" ALKMAAR Aan de film „Dit is Amerika" met een boei ende reportage over Alaska en een tekenfilm van Walt Disney zal de bioscoopbezoeker veel plezier beleven. De hoofdfilm moet men echter, zo niet wat be treft het onderwerp, dan toch zeker wel de wijze waarop het werd uitgebeeld, met de nodige korrels zout nemen. Een liefdes affaire op de H.B.S., een meisje dat door haar moeder verwaar loosd wordt omdat ze meer om haar haardroger geeft en een daad het primiteve bijgeloof goedwillende vader, die zijn deze volkeren uitgebeeld. dochter door jazz en samba over de puberteitsmoeilijkheden heen wil helpen. Wat al te amerikaans naar onze smaak. VICTORIA THEATER Een avond in de Opera ALKMAAR De Marx Brothers znn in de film „Een avond in de Opera" bijzonder foed op dreef. Vanzelfsprekend an men hier geen verhaal ver wachten, en is 't alleen kolder, maar van uitstekend gehalte. De dolste avonturen maakt men met dit drietal mee, terwül goede zang en muziek het geheel af wisselen. Een echte vacantie-film welke de bezoeker enkele uren prettig* bezig houdt. Een goed verzorgd voorpro gramma leidde de hoofdfilm in. CINEMA AMERICAIN Paradijsvogel ALKMAAR De Cinema brengt deze week de Paradijs vogel, .en film vol sensatie en ruwe gewoonten van het primi tieve inheemse volk van de Ht- de waii eilanden. Prachtig zijn. kleur opnamen, terwijl de inhoud werd inder- van nxcui vj iO.ilicai. ucx v vrij sober is. Hier

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2