edailles niet voor het grijpen op Spelen in Helsinki Een tol Nooit tevoren dong een groter aantalathleten naar eremetaal LEVERT HELSINKI NOG SNELLERE TIJDEN? y Zij houden onze kleuren hoog FINNEN BOUWDEN OLYMPISCHE STAD De Lord Mayor van Londen heeft een paar dagen geleden de Olympische vlag te voorschijn laten halen. Vier jaar was de vlag in Londen geweest, waar hij voor het laatst had gewapperd in het stadion waar de Spelen van 1948 werden besloten. Het dundoek is al in Finland en Zaterdagmiddag, de negentiende Juli 1952, zal het doek met de vijf ringen in Helsinki worden ontplooid om tezamen met het Olympisch vuur tot Zondagavond 3 Augustus de wereld kond te doen, dat in Helsinki de vijftiende Olympische Spelen worden ge houden. Nooit tevoren zijn zoveel inschrijvingen ontvangen voor een Olympisch tournooi en nooit tevoren waren de nummers zo sterk bezet. Athletiek Wielrennen Boksen en gewichtheffen Paardensport Hockey Zeilen, roeien Gymnastiek Zwemmen en waterpolo Kans op nieuwe wereldrecords? DeL De Ma i Er is niet aan te ontkomen. Als over de athletiek in Helsinki wordt gesproken, denkt men aan de resultaten van Londen en in het bijzonder aan die van Fanny Blankers, die 3 gouden medailles won op de 100 m., 200 m. en 80 m. horden en bovendien een belangrijk aandeel had in de overwinning op de 4 x 100 m. esta fette. Ook nu zal zjj weer op al deze nummers uitkomen, maar tussen Londen en Helsinki liggen vier jaren. In deze ja ren is de damesathletiek belangrijk voor uitgegaan, zijn er nieuwe sterke sprintsters naar voren gekomen enis Fanny ook vier jaar ouder geworden. Zij heeft deze jaren echter regelmatig en goed getraind en zich uitstekend voor bereid op de Spelen. Door een juist trai ningsysteem komt zij steeds in topvorm gedurende de periode, waarin zij de beste prestaties moet kunnen leveren. Dat zij ook nu weer hierin geslaagd is, bewijzen haar uitstekende verrichtingen van de laat ste weken. Wereldprestaties aan de lopende band moeten toch wel het nodige vertrouwen schenken en daarom kan Fann weer goud u orden voorspeld op haar favorietnummer: et 80 m. horden. In Londen was het de 1 igelse Maureen Gardner, die haar tot het uiterste dwong. Nu zal het hoogstwaar schijnlijk d« Australische Shirley Strick land (3de te Londen) zijn, terwijl ook de Duitse Maria SanderDomagella en Edna Maskell (Z.-Afr.) genoemd moeten wor den. Als Willy Lust, onze tweede vertegen woordigster op dit nummer, haar goede vorm van de laatste weken kan bewaren, kan ook zij een plaats in de finale halen. Op het tweede nummer waarop Fanny zal starten, de 100 m., is de concurrentie zeker niet minder groot. De Australische Marjorie Jackson is momenteel in een dus danige vorm, dat het zeer wel mogelijk 'ise dat Fanny met zilver genoegen zou moe ten nemen, hetgeen niet wil zeggen, dat ook hier een overwinning niet tot de mo gelijkheden behoort. Ook Puck Brouwer is goed voor een finaleplaats. Zij zal daarin naast de reeds genoemde finalisten, felle strijd moeten voeren met de beide Duitse athleten Maria Sander-Domagella en Helga Klein. Verder verschijnen nog twee sterke sprintsters uit Afrika aan de start, terwijl ook rekening moet worden gehouden met de Russische athleten. Mei Büch, onze derde sprintster zal zich wel in de kwart finale plaatsen. Daarna zal zij wel niet verder komen. En dan de 200 m. Hierop kan Fanny weer het volle pond krijgen. Op deze afstand is zij momenteel weer zo sterk, dat practisch niemand haar ernstig kan bedreigen. De naas te concurrenten zijn Marjorie Jack son en Puck Brouwer. Ja zeker! Puck is de laatste tijd in een dusdanige vorm, dat ook haar een kans moet worden gegeven om een prijs mee te brengen. Verdere candidaten zijn: Maria SanderDomagella, Helga Klein, de Engel se sprintsters Sylvia Cheeseman en Yvette Williams en de Russin Setchenova. Gré de Jongh heeft niet veel kans haar serie te overleven. Willy Lust mag op verspringen op een plaats in de finale rekenen. Haar grootste concurrenten zullen waarschijnlijk de Duit se athleten Irmgard Schmelzer en Lenie Hofknecht zijn. En tot slot van de damesnummers de 4 x 100 m estafette. In Londen zegevierden onze da mes na felle strijd in 47,5 sec. voor Australië. Maar die prestaties zullen zij, gezien de slechte resultaten van de laatste tijd, zeker niet herha len, terwijl zelfs de tweede of derde plaats niet zeker is. Alleen Theo Saat zal ons land op de sprintnummers vertegenwoordigen. Hij heeft dit jaar belangrijke vorderingen ge maakt, waardoor hij internationaal een aardig woordje zou kunnen meespreken. Saat zal zowel op de 100 m. als 200 m. wel de halve finale bereiken. Om daarna in de finale te komen zal hij toch zeker 10,6 min. op de 100 m. en 21,6 min. op de 200 m. moeten noteren. Dat het niet „voorde liger" zal gaan, daar staan de Amerikanen Bragg, Remigino, Stanfield, Baker en Gathers, de Engelsman McDonald Bailey, de Rus Soekarev en de Duitser Zandt wel borg voor. De 1500 m. belooft een uitermate span nende strijd te worden, daar van de 62 athleten. die zich gemeld hebben er zeker 5 zijn, die een wereldprestatie kunnen ver richten. Hoewel Wim Slijkhuis dit jaar op de 1500 m. nog niet veel heeft laten zien, zou hij toch favoriet zijn, als hij geen hin der zou hebben van een pijnlijke Achilles pees. Hij heeft zich zeer goed voorbereid op deze 1500 m., zodat hij momenteel in uitstekende vorm is. Maar die Achilles pees Inmiddels heeft hij voor de series gunstig geloot, in tegenstelling tot Hans Harting, die reeds direct tegen lopers als Dohrow (Duitsland), Eriksson (Zweden) en Barthel (Luxemburg) moet uitkomen. Hans zal dan ook zeer waarschijnlijk zijn serie niet overleven. In de finale zullen o.m. kunnen komen de Duitsers Lueg en Dohrow, de Engelsen Nankeville en Bannister, de vrije slag zwemmers van 't formaat Jany en de nieuwe Franse ster Eminente, de achtvoudige wereldrecordhouder John Marshall (Austr.l, de Japannezen Hamaguchi en Tanikawa en de Amerikanen Scholes en Cleveland op zijn nummer. Allen zwemmers, die regelmatig be neden Tjebbes' Nederlandse record van 58,6 komen. Jitse van der Veen treft het op de 100 m. rugslag evenmin met concurrenten als de Franse Europese recordhouder Bozon, zijn landgenoot Zins. de Amerikaanse wereldre cordhouder Stack en zijn landgenoten Yoaka- wa en Taylor en voor Daan Buyze is op de 200 m schoolslag ook weinig eer te be halen met deelnemers als de Duitse wereld recordhouder Herbert Klein, de Amerikanen Stassforth, Holan en Nitzkowski, de Fransen Lusien en Dumesnil en de Australiër Davies. Neen, als er bij zwemmen medailles zullen ko men, moeten de dames er voor zorgen. Er is een lüd geweest, dat de Neder landse waterpoloploeg als onverslaanbaar stond geboekt. Geweest, want Italië, Hon garije achter deze teams eindigde Oranje in Londen zijn zeer sterk en al is Nederland nog een prachtige poloploeg rijk, er zal hevig gestreden moeten wor den om de reputatie, die in jaren werd opgebouwd, te bestendigen. Renners als Voorting, die in Londen tweede werd, Plantaz, van 't Hof en Mae- nen mag op de weg een kans worden ge geven. Jan Hijzelendoorn, onze enige sprinter van internationaal formaat, zal niet tegen dc Australiër Mockridge zijn opgewassen. Met Daan de Groot inplaats van Giel Maenen vormt het drietal van de wegwedstrijd de ploeg voor de achtervol ging. Daar zit wellicht een medaille in. Een ploeg van vijf boksers naar Helsin ki is niet veel. Dat is nog niet eens een vertegenwoordiger in elke gewichtklasse. Maar het materiaal, dat gaat, is van goed gehalte. Wat in geen geval betekent, dat een van de vijf met een gouden medaille thuis zal komen. Wellicht, dat een bronzen plak mogelijk is. En die zou wel eens van de Rotterdamse middengewicht Leen Jan sen kunnen komen, die technisch goed is, stevig stoot en blaasbalgen van longen heeft. Als hij niet de pech heeft in de eer ste ronden tegenover de Hongaar Pappte komen, die in Londen de erepalm weg droeg, kan hij het ver brengen. De lichtwelter Piet van Klaveren en de wei ter Linneman zijn ook goed voor het behalen van de kwartfinale. Van Klaveren door zijn techniek en Linneman door zijn voortdurend „gaan". De halfzwaargewicht Toon Pastor zal weinig kans hebben en Hein v. d. Zee, die in de vlieggewichtklasse uitkomt, is het grote vraagteken. Twee gewichthef- fers heeft Nederland afgevaardigd. Bram Charité, die in Londen derde werd in het zwaargewicht, is on geveer op hetzelfde peil gebleven. Maar de Russen moeten heel wat boven hun hoofd kunnen bren- en en dan zijn er nog e geweldige Ameri kanen Davis indien WAT VROEGER DE ARENA WAS, IS NU SPORTSTAD GEWORDEN I hij weer zijn vorm te pakken heeft en Schemansky. Veel hoop op een nieuwe bronzen medaille is er niet. De midden gewicht Jan Smeekens zal zeker niet op kunnen tegen de wereldkampioen Pete George (V.S.) en als de Russen en Duit sers inderdaad zo sterk zijn als zij zelf beweren, is ook op dit nummer geen succes te verwachten. Twee van de beste Nederlandse ruiters, de heren Hendrickx en van Loon, zullen met chef d'équipe prins Bernhard probe ren, het rood-wit-blauw in een van de mas ten te krijgen. Maar ook voor deze heren geldt, dat veel goede kapers op de kust zijn: Argentinië, Chili, Spanje, om er slechts enige te noemen. Sedert de Spelen in Amsterdam in 1928 is India het sterkste hockeyland ter wereld. In Londen werd de eerste plaats behaald en moest Nederland de tweede plaats af staan aan Engeland. Maar dit keer liggen de kansen ietwat anders. India zelf twij felt er niet aan of er komt weer een gou den medaille, hoewel men er zich terdege van bewust is, dat het dit keer meer op de verdediging, die zeer sterk is, zal moeten aankomen dan op de in kracht vermin derde aanval. Pakistan en Nederland wor den het meest gevreesd en daar deze beide landen elkaar niet zo bijzonder veel In kracht ontlopen, is het zeer wel mogelijk, dat dit drietal met waarschijnlijk Engeland als vierde tot de halve finales zal door dringen. Bob Maas heeft zijn prestige te verliezen bij de zeilers. Hij kwam drie keer op Olympische Spelen uit: in 1932, 1936 en 1948 en iedere keer veroverde hij een me daille. Helsinki zal hem dus de vierde moeten brengen in de starklasse. Zijn voornaamste tegenstanders zijn Straulino (It.), Knowles (Eng.), Smart (V.S.) en de Cardenas (Cuba). Een tweede troef is Wim de Vries Lentsch, die met zijn zelfge bouwde boot in de 5 /i meterklasse start. Wim van Duyl zal in de Noren, Denen, Fin nen en Zweden te zware tegenstanders hebben in de drakenklasse en Koos de Jong (Finnjol) moet ook niet tot de kanspaarden worden ge rekend. Bij het kanovaren kwam mevr. v. d. Anker Doedens in Londen min of meer bij verrassing met een tweede plaats uit de bus. Nu vijftien landen hebben ingeschreven en Rusland en Duitsland op dit gebied nog wat in petto schij nen te hebben, mag op prolongatie van het zilver niet worden gerekend. De heren zitten tegen de inschrijvingen van twintig andere landen aan te kijken, maar het duo Koch en Klingers kan in staat zijn voor een verrassing te zorgen. De dames van de gymnastiekploeg zullen elke dag vroeg uit bed moeten, want in de vroege ochtenduren worden de wedstrijden al gehouden. Ondanks de gedegen training en het behoorlijke peil waarop het dames- turnen zich in ons land beweegt, kunnen de verwachtingen niet te hoog gespannen zijn. Individueel zullen de dames waar schijnlijk meer bereiken dan in de team wedstrijd. In het water is Nederland altijd een geduchte tegenstander geweest. Irma Heyting-Scliuhmacher (boven) zal op de 100 en 400 meter vrije slag haar best doen en Geertje Wielema doet hetzelfde op de 100 meter rugslag en de 400 meter vrije slag. Tientallen malen zullen de athleten uit de startblokken schieten. Zo dikwijls hoeft Theo Saat het niet te doen. Als hij het maar voldoende malen doet om Nederland een medaille te schenken. Zweden Aberg en Eriksson, de Belg Her man en Wim Slijkhuis. Over de marathon is weinig te zeggen. Verwacht wordt, dat v. d. Zande een goede prestatie zal leveren. Op de nummers waaraan Nederlandse zwemsters hun krachten zullen geven, heeft ons land nog twee wereldrecords in zijn bezit: het record van Willy den Ouden op de 100 m. vrije slag en dat van Cor Kint op de 100 m. rugslag. De vrije slag zal in Helsinki worden gezwommen door Irma Heyting, Hannie Termeulen die sinds kort weer zeer goed in vorm is en Koosje van Voorn. Concurrenten zijn de Frangaises Josette Arene en Ginette Jany, de Japanse Sadako Yamashita, de Italiaanse Romana Caligaris en de Duitse Elisabeth Rechlin. Hongarije heeft op deze afstand vier zwemsters, die allen beneden de 1 min. 8 sec. zijn gekomen: Eva Novak (1.6.6.), Ilona Novak (1.7.4), Littomericzky (1.7.8) en Szoke (1.6.3). Dit zullen wel de gevaarlijkste tegen standsters voor onze meisjes zijn, die ech ter Olympisch metaal kunnen veroveren. Uit de tijden van de Hongaarse dames blijkt tevens, dat met dit viertal een zeer sterke estafetteploeg kan worden gefor meerd, eventueel met als vierde nog Eva Szekely, die goed Is voor 1.8.4. Op de 400 m. vrije slag komen Irma Heyting, Hannie Termeulen en Geertje Wielema pas ziek geweest en nog niet in topvorm uit, die vooral van Franse, Duitse (Rechlin) en wellicht Amerikaanse zijde gevaar te duchten hebben. Hongarije en Australië, dat ec zeer sterke ploeg moet hebben, kunnen ook tot de kans paarden worden gerekend. De 100 m. rugslag is het domein van Geertje Wielema, Joke de Korte en Ria v. d. Horst en het zou niet vreemd zijn als hierop het is ons sterkste nummer een beste pres tatie zou worden geleverd. Dat zal niet mogelijk zijn op de 200 m. schoolslag, waar Duitsland en België met Raymonde Vergauwen plus Hongarije (Eva Novak wereldrecordhoudster en Klara Killermann) en Japan het Lies Bonnier, Nel Garritsen en Rika Bruins te zwaar zullen maken. Voor de heren staat de zaak er minder gun stig voor. Joris Tjebbes krijgt op de 100 m Olymp. kampioen 1948 Ned. record Athletiek. Dames: 100 meter 200 meter 80 m. horden 4 x 100 m. estaf. verspringen Heren: 100 meter 200 meter 1500 meter Marathon 5000 meter verspringen Zwemmen. Dames: 100 m. vrije slag 4x100 m. vr. s" 100 m. rugslag 200 m. schooïsl. 400 m. vrije slag Heren: 100 m. vrije slag 100 m. rugslag 200 m. schoolsl. Gew.heffen. Middengewicht: drukken trekken stoten totaal 3 oefen. Zwaargewicht: drukken trekken stoten totaal 3 oefen. Zeilen. starklasse drakenklasse jollenklasse Wielrennen. op de weg sprint ploegachterv. tijdrit 1000 m. Roeien. twee z. stuurm. vier m. stuurm vier z. stuurm. skiff Waterpolo. Kanovaren. Dames: 500 m. kl Heren: 1000 m. kl 10.000 m. kl 1000 m. k2 10.000 m. k2 Gymnastiek Damesgroepen Hockey. Voetbal. 11.9 Fanny Blankers 24.4 Fanny Blankers 11.2 Fanny Blankers 47.5 Nederland 5.695 m. Gyarmati (Hong) 10.3 Dillard (V.S.) 21.1 Patton (V.S.) 3.49.8 Eriksson (Z.W.) 2. u 34.52.6 Carbrora (Arg.) 14.17.6 Reiff (Belg.) 7.825 m. Steele (V.S.) 1.6.3 Andersen (Den.) 4.29.2 V.S. 1.14.4 Harup (Den.) 2.57.2 Nel v. Vliet (Ned.) 5.17.8 Curtiss (V.S.) 57.3 Ris (V.S.) 1.6.4 Stack (V.S.) 2.39.3 Verdeur (V.S.) 390 kg. Spellman (V.S.) 452% kg. Davis (V.S.) V.S. Noorwegen Denemarken Beyaert (Fr.) Ghella (It.) Frankrijk Dupont (Fr.) Gr. Brittannië V.S. Italië Wood (Austr.) Italië Hoff (Den.) Frederiksson (Zweden) Frederiksson (Zweden) Zweden Zweden Tsjecho-Slowakije India Zweden 11.4 sec. 23.7 sec. 11 sec. 47.4 sec. 6.25 meter 10.3 sec. 21.1 sec. 3.43.8 2 uur 37.35 14.14 7.57 meter 1 min. 4.6 4 min. 36. 4 1 min. 10.9 2 min. 49.2 5 min. 15.0 58.6 sec. 1.7.5 2.39.3 102.6 kg. 118.3 kg. 136.9 kg. 352.1 kg. 133 kg. 125 kg. 160 kg. 418 kg. Op naam van Fanny Blankers Fanny Blankers Fanny Blankers Nationale ploeg Fanny Blankers Chris Berger Berger, Osendarp Slijkhuis A. v. d. Zande Slijkhuis H. Visser Willy den Ouden R.D.Z. Cor Kint Nel v. Vliet Geertje Wielema Tjebbes Kievit Buyze Spiero Smeekens Smeekens Smeekens Charité Charité Charité Charité Eur. record 11.4 23.6 11 46.4 6.25 10.3 20.9 3.43.0 13.58.2 7.90 m. 1.4.6 4.27.6 1.10.9 2.48.5 5.0.1 55.8 1.4.3 2.27.3 Op naam van Fanny Blankers Walasiewics (Pol.) Fanny Blankers Nat. Duitse ploeg Fanny Blankers Berger, Jonath (D.) Strandberg (Zw.) Neckermann (D.) Koernig (Duitsl.) Haegg en Strand (Zw.) Haeg (Zw.) Long (Duitsl.) Willy den Ouden Denemarken Cor Kint Eva Novak (Hong.) Ragn.Hveger (Den.) Jany (Fr.) Bozon (Fr.) Klein (Duitsl.) Wereld record 11.4 23.6 11 46.4 6.25 10.2 20.2 3.43.0 13.58.2 8.13 m. 1.4.6 4.27.6 1.10.9 2.48.5 5.0.1 55.4 1.3.6 2.27.3 127.5 130 164.5 405 152.5 150 180 482.5 Op naam van Fanny Blankers Walasiewics (Pol.) Fanny Blankers Nat. Duitse ploeg Fanny Blankers Owens, Davis, Ewell (all. V.S.), la Beach (Pan.), Baily( Eng.) Patton (V.S.) Haegg en Strand (Zw.) Haegg (Zw.) Owens (V.S.) Willy den Ouden Denemarken Cor Kint Eva Novak Ragnhild Hveger Ford (V.S.) Stack (V.S.) Klein (Duitsl.) Toqny (Egypte) Touny (Egypte) George (V.S.) Stanczyk (V.S.) Davis (V.S.) Davis (V.S.) Davis (V.S.) Davis (V.S.) De mens wordt steeds sneller. Er zijn slechts weinig records, die een lang leven zijn beschoren. Willy den Ouden en Cor Kint hebben nog zulke oude zwemrecords op hun naam staan en de grote Zweedse loper Gunner Haegg. Er zijn nummers, zoals een 100 M„ waarop de mens bijna niet sneller meer kan dan de 10,2 sec., waarmee vijf athleten het wereldrecord houden. Maar de techniek krijgt men steeds meer onder de knie. Elk jaar weer sneuvelen ettelijke records en de kans, dat deze vijftiende Olympische Spelen met de sterkste bezetting die er ooit is geweest, nieuwe wereldrecords zal opleveren, is 'niet denkbeeldig. Weinig sportliefhebbers zullen uit hun hoofd alle mogelijke records kunnen opnoemen. Daarom deze lijst, die voor zwemmen en athletiek de Neder landse, Europese en wereldrecords geeft, voor gewichtheffen de wereld en Nederlandse records. Bovendien zijn voor de nummers waarop Nederland in Helsinki heeft ingeschreven, de Olympische kampioenen 1948 vermeld met de prestaties, die de gouden plakken opleverden. Op de recordlijst staan alleen de erkende verrichtingen vermeld. Records, die nog niet zijn gehomologeerd, zijn dus niet opgenomen. De Nederlandse afvaardiging naar de Olympische Spelen zal bestaan uit 125 actieve sportbeoefenaars, de reserves, die meegaan naar Finland inbegrepen. Van deze 125 personen zijn 28 dames en 97 heren. ATHLETIEK Chef d'équipe: J. H. Moerman. Dames: 100 m.: Fanny Blankera-Koen, Puck Brouwer en Nel Buch; 200 m.: Fanny Blanker*. Koen, Puck Brouwer en Gré de Jongh; 80 horden: Fanny Blankers-Koen en Willy Lurt; 4 x 100 m. estafette: Fanny Blankers-Koen, Nel Buch, Gré de Jongh en Puck Brouwer. Reserve: Willy Lust; verspringen: Willy Lust. Heren: 100 m.: Theo Saat: 200 m.: Theo Saat; 1500 m.: Wim Slijkhuis en Hans Harting; 5000 m.: Wim Slijkhuis: marathon; J. van der Zande; verspringen: Henk Visser. Coach: G. Rinkel. Masseur: E. L. van der Kar. ZWEMMEN Chef d'équipe: J. Armbrust. Dames: ioo m. vrije slag: Irma Heyting- Schuhmacher; Hannie Termeulen en Koosje van Voorn; 4 x 100 m. vrije slag estafette! Irma Heyting-Schuhmacher, Hannie Termeu len, Wies Linssen-Vaessen en Koosje v. Voorn. Reserves: Ria van der Horst en Geertje Wie lema; 100 m. rugslag: Geertje Wielema, Joke de Korte en Ria van der Horst; 200 m. school slag: Lies Bonnier. Nel Garritsen en Rik* Bruins; 400 m. vrije slag: Irma Heyting-Schuh macher, Geertje Wielema en Hannie Termeu len; schoonspringenLenie Lanting-Keller en Elsje van den Horn. Heren: 100 m. vrij slag: Joris Tjebbes; 100m. rugslag: Jitse van der Veen; 200 m. schot» slag: Daan Buyze. Damesleidster: mevr. J. Haitsma-Bolton* herenleider: B. Planjer. BOKSEN Verzorger: D. Groothuis; technisch leidert Bergström. Vlieggewicht: Hein van der Zee; lichtwel- tergewicht: Piet van Klaveren; weltergewichit Nico (Moos) Linneman; middengewicht: Lééft Jansen; halfzwaargewicht: Toon Pastor. GEWICHTHEFFEN Chef d'équipe: J. Perel. Middengewicht: Jan Smeekens; zwaarge wicht: Bram Charité. ROEIEN Chef d'équipe: dr D. Willebrand. Twee zonder stuurman: Triton (B. Binnen dijk, boeg; Ch. Kunze, slag); coach: dr J. N. Hingst; vier met stuurman: Nereus (J. W. Pennink, boeg; J. L. Beye, A. C. Fontani, J. W. Heyenbrock, slag en J. H. Caro, stuur man); coach: dr D. Willebrand; vier zonder stuurman: Laga (C. M, K. van Vught, boeg; J. Op den Velde, R. A. Sesink Clee en F. de Voogt. slag); coach: J. Caspers; skiff: R. H. van Mesdag: coach: J. W. van der Ende. KANOVAREN Chef d'équipe: Jos Verwilligen. Dames: Kl 500 m.: mevr. A. G. van den Anker-Doedens. Heren: Kl. 1000 m.: Wim van der Kroft; Kl. 10.000 m.: J. Bobeldijk; K2, 1000 m.: C. Koch en J. Klingers; K2. 10.000 m.: C. Koch en J. Klingers. ZEILEN Chef d'équipe: S. de Wit. Finn-jol: J. H. H. J. de Jong; star-jacht: A. L. J. Maas en mr E. Stutterheim met „Bern2"; drakenklasse: W. P. van Duyl, A. E. Dudok van Heel jr en M. Dudok van Heel met „Thalatta 1"; 5% m.-klasse: W. de Vries Lentsch jr, Ph. H. Keegstra, P. J. van der Giessen met „De Ruyter 1". Reserve: F, H. Schweers. Algemene reserves: S. de Wit en Jac. F. Stap. GYMNASTIEK DAMES Chef d'équipe: mej. N. Verhoeff. Ploeg voor team-wedstrijd en individuele wedstrijd: Lenie Gerrietsen, Toetie Selbach, Annie Ros, Jopie Cox-Landru, Dini Krul-v. d. Nolk van Gogh, Tootje Selbach, Nannie Simon, Co Kampen-Tonneman. Reserves: TruusjeDam en Truida Heil-Bonnet; pianiste: Dies Jansen. PAARDENSPORT Chef d'équipe: Prins Bernhard. Technisch leider: G. P. de Kruyff. Samengestelde wedstrijd: W. G. Hendrickx met „Patrick"; E. van Loon met „Ampère" en M. van Loon met „Nerantsoula". Reserve- paard: „Véronique". KLEIDÜIVENSCHIETEN G. E. M. Jurgens. WIELRENNEN Chef d'équipe: M. Koot. Sprint: Jan Hijzelendoorn. Reserve: Jan Plantaz; tijdrit: Jan Hijzelendoorn. Reserve: Arend van 't Hof; ploegachtervolging: Jan Plantaz, Adri Voorting, Arend van 't Hof, Daan de Groot. Reserves: Jan Hijzelendoorn en Giel Maenen; wegwedstrijd: Jan Plantaz, Adri Voorting, Arend van 't Hof en Giel Maenen. Reserve: Daan de Groot. WATERPOLO Chef d'équipe: J. Armbrust; leider: B. Planjer. Max van Gelder, Cor Braasem, Nijs Kore- vaar, Gerrit Bijlsma, Joop Cabout, Rudi van Feggelen, Frits Smol, Gaston Fienee, Jos Sievers, Nico Luchs en Jan de Gan«. HOCKEY Chef d'équipe: jhr L. J. Quarles v. Ufford. Joop Mulder, Harry Derckx, Han Drijver, Jules Ancion, Dick Loggere, Eddie Tiel. Wim van Heel, Dré Boerstra, Roepie Kruize, Dick Esser, Leo Wery, Jan Anjema, Jan v. d. Valk, Jan Teekenbroek, Henk Bouwman. Reserve in Nederland: G. A. Hoogh Hiemstra. ALKMAAR hebben we in genwoordigers Congregaties, ters in totaal gen hebben, heeft de eer ters, deze mis gers van het landen, te le mogen we er te Ieren waai gebleken dat stnk en zonder tentoonstelling stad" hard gei daardoor zeer gedragen, dat zo uitstekend Met bewonc die iedere dag tentoonstelling de paters steed liik en kundig met hoeveel de duizenden gewest veel ka volkeren hebb sympathiek zij alles, wat doo werd ondernor zy steeds, ond nis, zich met hebben onderh Dankbaar zjl rissen ook vooi zij katholiek de bedrijven tenswaardig o kunnen vertelli wij de paters sportieve mani elkaar samenw< luk belangstell ken voor de mi Orde of Congr nadruk te legg J Wii zelf, wij dankbaar vooi medewerking, vele vragen be het afstaan van artikelen te ve: prettige contact gelopen dagen hebben mogen Het doel, dat hebben gesteld VAN HET NAAR DE De Lazaristen gregatie, waar naam eigenlijk tie der Missie nootschap van broeders, dat sticht door Sint lo, de bekem vriend der Pari .Nu, 300 jaar risten over h> spreid en voi grootste Missie generalaat van in tegenstelling andere Orden niet in Rome sinds de opricht Parijs. totaal tel der Missie 5300 zijn '35 'btóSeh Apostolische Pr provincie van de gericht in 1921, den en is onder die onder een pc tator staan, zei langrjjkste. Bovc nog veertig Nied ten in andere i Congregatie, was bisschop. Een uitgeforei wordt in Brazil) risten bediend, ties, en tenslotte Vicariaat van Si d'érlandse Lazafii der in Middel ken land, Syrië Portugal, het H. De actieve Cor ons land huizei burg, Helden, Pi megen, waar hel gevestigd, terwijl verschillende Re bediend. Ook v gregatie in be wel assistentie ir een tekort aan g< als. te Akersloot CONGR MET DRIEL1 Ook de patei men een Congreg officiële naam van Maria". De is dus eigenlijk ting. Deze Conj ook tot de jonge de Kerk. Zjj weri Franse wëreldge Claude Colin, scheen voor het in 1911, in Hulst Het doel van is wel zeer bre richt zich zowel beid als op het g« wij® en volksmdss Het Missie-terreii gregatie lag aam zakelijk in de Stil heen reeds in h de eerste mission. ksn-.In ons land risten ook al spo© stelling. Hun ee Hulst werd al i door een nieuv G-lanerbruig en in de paters mej; de t rochiekerk en ee de Vlijmense weg Kortgeleden, in de Maristen een I Over het algem aantrekken van le vele Orden en Cor lijkheden op te le risten echter schj moeite mee te hebfl de aantrekkin gsfcr luii te kunnen uil de 220 paters in ken er op het oig kenlbroeders, bove zusters Maristen. met 5 zusters en sen in de Missie digd. In Nederian teel 50 priesters wijl de Congregat: krijgt toegevoerd priesterstudenten schillende huizen leading volgen. r

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6