Puzzle van de week Q r n J r™ L n r- L n P p J L J II Een woord van afscheid tot de missionarissen 1 BRIGADIER PIET en de wondervoetboller I touwden stad onze li hoog De Lazarist De Ma risten Missionarissen van de H. Familie De Carmelieten BENOEMINGEN Alkmaarse scholen Laatste nieuws van Missiestad 4 T~ 3 T~ T~ T 5 TT" T T~ T~ HT T 1Z 13 TT TT T w f 18 is ZO T~ zT W z T~ zs W T~ zs 7~ TU~ s T "T T T T~ TT Wielrijder door trein gegrepen Scheepsberichten Marktberichten i s ZATERDAG 19 JULI 1952 PAGINA 7 s afvaardiging naar Spelen zal bestaan portbeoefenaars, de ;gaan naar Finland deze 125 personen 97 heren. Moerman. Blankers-Koen, Puck 200 m.: Fanny Blankers- en Gré de Jongh; 80 u*. en Willy Lusfl: Fanny Blankers-Koen, ongh en Puck Brouwer, verspringen: Willy Lust. Saat; 200 m.: Theo Saat; is en Hans Harting: 5000 marathon: J. van der Henk Visser. Coach: G. van der Kar. slag: Irma Heyting- te Termeulen en Koosj* m. vrije slag estafette: Hannie Termeu- essen en Koos je v. Voorn. ;r Horst en Geertje Wie- Geertje Wielema, Joke der Horst; 200 m. school- Nel Gerritsen en Bik* Irma Heyting-Schuh" lema en Hannie Termeu- Lenie Lanting-Keller en Joris Tjebbes: 100m. Ier Veen; 200 m. schoei evr. J. Haitsma-Bolten* jer. technisch leidert i van der Zee; lichtweb- Klaveren; weltergewichtt middengewicht: Leéd Toon Pastor. an Smeekens; rwaarge- D. Willebrand. Triton (B. Binnen- slag); coach: dr J. N. stuurman: Nereus (J. W. Beye. A. C. Fontani. J. ig en J. H. Caro, stuur- Willebrand; vier zonder M. K. van Vught, boeg; A. Sesirtk Clee en F. de J. Caspers; skiff: B. H. J. W. van der Ende. 5 Verwilligen. n.: mevr. A. G. van den m.: Wim van der Kroft; obeldijk: K 2. 1000 m.: C. s; K 2. 10.000 m.: C. Koch de Wit. J. de Jong; star-Jacht: mr E. Stutterheim met sse: W. P. van Duyl. A. jr en M. Dudok van Heel m.-klasse: W. de Vries Keegstra, P. J. van der 1". Beserve: F. H. ?s: S. de Wit en Jac. F. AMES ej. N. Verhoeff. en individuele Toetie Selbach, ox-Landru, Dini Krul-v. d. >tje Selbach. Nannie Simon, ian. Reserves; Truusje Dam pianiste: Dies Jansen. Bernhard. G. P. de Kruyff. edstrijd: W. G. Hendrickx an Loon met „Ampère" en „Nerantsoula". Reserve- METEN Koot. zeiendoorn. Reserve: Jan Hij zeiendoorn. Reserve: ploegachtervolging: Jan rting, Arend van 't Hof, Jan Hijzelendoorn Jan Plantaz, •end van 't Hof en Giel Daan de Groot. J. Armbrust; leider: B. Cor Braasem, Nijs Kore- ïa. Joop Cabout. Rudi van imol. Gaston Fienee, Jos 5 en Jan de Gans. r L. J. Quarles v. Ufford. irry Derckx, Han Drijver. Loggere, Eddie Tiel. Wim Roepie Kruize. Dick Anjema, Jan v. d. Valk. Henk Bouwman. Reserve A. Hoogh Hiemstra. ALKMAAR. Een week lang hebben we in Alkmaar de verte genwoordigers van acht Orden en Congregaties, vijf en twintig pa ters in totaal, in ons midden mo gen hebben. Katholiek Alkmaar heeft de eer genoten, deze pries ters, deze missionarissen, de bren gers van het Rijk Gods in vreemde landen, te leren kennen en, dat mogen we er gerust aan toevoegen te leren waarderen. Want het is gebleken dat de paters, stuk voor stuk en zonder uitzondering, op de tentoonstelling „Een week Missie- stad" hard gewerkt hebben en er daardoor zeer veel toe hebben bij- gedragen, dat deze tentoonstelling zo uitstekend geslaagd is. Met bewondering hebben wij, dié iedere dag „ambtshalve" op de tentoonstelling waren, gezien, hoe de paters steeds iedereen vriende lijk en kundig te woord stonden, met hoeveel opoffering vooral zij de duizenden scholieren uit ons gewest veel kennis over landen en volkeren hebben bii gebracht, hoe sympathiek zij stonden tegenover alles, wat door het hoofd-comité werd ondernomen en hoe prettig zij steeds, ondanks alle vermoeie nis zich met het talrijke publiek hebben onderhouden. Dankbaar zijn wij de missiona rissen ook voor de wijze, waarop zy katholiek Alkmaar, zo tussen de bedrijven door, nog iets we tenswaardig over hun orde hebben kunnen vertellen maar vooral zijn wij de paters erkentelijk voor de 1v—w vuur ue sportieve manier, waarop zii met elkaar samenwerkten en gezamen- lllk belangstelling wisten te wek ken voor de missie, zonder op een Orde of Congregatie speciaal de nadruk te leggen, Wii zelf, wij zijn de paters ook dankbaar voor de ons geboden medewerking, het antwoord, op vele vragen bereidwillig gegeven, het afstaan van materiaal om deze artikelen te verluchten en voor 't prettige contact, dat wij in de af gelopen dagen met ieder van hen hebben mogen hebben. Het doel, dat zij zich voor ogen hebben gesteld, is zeker geslaagd, VAN HET PLATTELAND NAAR DE WERELDMISSIE De Lazaristen vormen een Con gregatie, waarvan de officiële naam eigenlijk luidt: „Congrega tie der Missie". Het is een Ge nootschap van Priesters en leke- broeders, dat in 1625 werd ge sticht door Sint Vincentius a Pau lo, de bekende weldoener en vriend der Parijse armen. Nu, 300 jaar laiter, zijn de Laza risten over heel de wereld ver spreid en vormen zii een der grootste Missie-congregaties. Het generalaat van de 'Congregatie is, in tegenstelling tot die der meeste andere Orden en Congregaties, niet in Rome gevestigd, maar sinds de oprichting nog steeds in Parijs. .-In totaal telt de Congregatie der Missie 5300 leden. Daaronder zi.in 35"bisSchbpipën en eiïlge Apostolische Prefecten. De Ned. provincie ven de Congregatie, op gericht in -1921, telt circa 290 le den en is onder de 37 provincies, die onder een provinciaal of visi tator staan, zeker niet de onbe langrijkste. Bovendien werken er nog veertig Nederlandse Lazaris ten in andere provincies van de Congregatie, waaronder een aarts bisschop. Ben uitgebreid Missiegebied wordt in Brazilië door de Laza risten bediend, met twaalf sta ties, en tenslotte het Apostolisch Vicariaat van Soerabaja. De Ne derlandse Lazaristen werken ver der in Midden-Amerika, Grie kenland, Syrië, de Philippijnen, Portugal, het H. Land en Algiers. De actieve Congregatie heeft in ons land huizen te Wernhouts- burg, Helden, Pamningen en Nij megen, waar het provincialaat is gevestigd, terwijl in Limburg nog verschillende Rectoraten worden bediend. Ook verleent de Con gregatie in bepaalde gevallen wel assistentie in parochies, waar een tekort aan geestelijken is. zo als. te Akersloot. CONGREGATIE MET DRIELEDIG DOEL Ook de paters Maristen vor men een Congregatie, waarvan de officiële naam luidt: „Sociëteit van Mlaria". De naam Maristen is dus eigenlijk maar een afkor ting. Deze Congregatie behoort ook tot de jongere stichtingen in de Kerk. Zij werd in 1836 door 'n Franse wereldgeestelijke, Joh. Claude Colin, gesticht en ver scheen voor het eerst in ons land in 1911, in Hulst. Het doel van deze congregatie is wel zeer breed opgesteld en richt zich zowel op de Missie-ar beid als op het geven van onder wijs en volksmissies en retraiten. Hef Missie-terrein van deze Con gregatie lag aanvankelijk hoofd zakelijk in de Stille Zuidzee waar heen reeds in het stichtingsjaar de eerste missionarissen vertrok- Kgn-In ons land trokken de Ma risten ook al spoedig veel belang stelling Him eerste klooster te Hulst werd al spoedig gevolgd door een nieuwe stichting in Glanertonuig en in 1937 begonnen de paters me£ de bouw van 'n pa rochiekerk e.n een klooster aan de Vlijmense weg te Den Bosch. Kortgeleden, in 1948, begonnen de Maristen een HBS te Groenlo- Over hiet algemeen schijnt het aantrekken van leke-broeders aan vele Orden en Congregaties moei lijkheden op te leveren. De Ma risten echter schijnen daar geen moeite mee te hebben en voldoen de aantrekkingskracht op jonge lui te kunnen uitoefenen. Naast de 220 paters in de Missie wer ken er op het ogenblik 140 le kenbroeders, bovendien nog 530 zusters Maristen. Nederland is met 5 zusters en 13 missionaris sen in de Missie vertegenwoor digd. Ift Nederland zijn momen teel 50 priesters werkzaam ter wijl de Congregatie nieuw leven kjijigt toegevoerd uit de ruim 70 priesterstudenten, die in ver schillende huizien de priester-op leiding volgen. zii hebben katholiek Alkmaar weer opnieuw tot het missiewerk gebracht en ons, door het contact met de priester in de missionaris, weer dichter bii het Riik Gods ge bracht waarvan de prediking toch hun allereerste taak was en is ge bleven. Alkmaar heeft aan dit contact een mooie en prettige her innering, die nog in lengte van ja ren zal blijven voortleven. NED. MISSIECONGREGATIE DOOR FRANSEN GESTICHT Rond de eeuwwisseling was er in ons land een grote behoefte aan een instituut, waarin personen konden worden opgenomen die aan hun priesterroeping geen ge hoor konden geven door een te ver gevorderde leeftijd of door gebrek aan financiële middelen. Een Frans priester Jean Baptist Berthier, die een open oog had voor deze moeilijkheden, kwam in 1895 naar Nederiand om juist voor deze mensen te trachten een Con gregatie te stichten. Daartoe kocht hij in Grave een oude kazerne en gaf aan zijn voornemen een zo groot mogelijke bekendheid. Bin nen enkele jaren stroomden uit alle landen van Europa, zelfs uit Amerika, de studenten toe en on danks het feit, dat velen het zware leven niet dragen konden, groeide de Congregatie gestadig, zodat zii, na 50 jaar, verbreid werd over Ne derland, Duitsland, Frankrijk. Po len, Oostenrijk, België, Zwitser land, Italië en Spanje. Het doel van de Congregatie van deze Missionarissen, aan de H, Fa milie toegewijd, is de missionering onder'de heidenen. De Missiona rissen van de H. Familie werken op Borneo, Java, Brazilië, Argen tinië, de Verenigde Staten, Mada gascar en Noorwegen. Ook het binnenlands bekerings werk wordt door de Missionaris sen van de H. Familie ter hand ge nomen. Zo werd in Amsterdam, kort na de oorlog, begonnen met een informatie-bureau „De Open Deur", waar belangstellenden in lichtingen over het Katholiek Ge loof kunnen krijgen. Dit werk nam zo'n opgang, dat er nu in Am sterdam reeds drie van dergelijke huizen zijn gevestigd. De Congregatie, die in 50 jaar tijds een der grootste Missioneren de Instituten is geworden, heeft in ons land verder huizen in Kaats heuvel, het Missiehuis St. Anto- nius; te Wiik aan Zee; Goirle en Tilburg. In Óudenbosch is het Pro vincialaat gevestigd. OUDE ORDE MET NIEUW IDEAAL In Noord-Holland zijn de paters Carmelieten, een kortere naam voor de officiële Orde der Broe ders van O.L. Vrouw van de berg Carmel, minder bekend. Meer bekend zijn zij in Drente, waar zii vanuït de Carmel te Hoo- geveen de zielzorg in vele Drent se parochies uitoefenen. De Orde der Carmelieten heeft twee tak ken, de geschoeide en de onge schoeide Carmelieten. De eerst genoemde is in Nederland het ■grootst en telt tien kloosters. In Aalsmeer hebben de paters een klooster en een parochiekerk in Deventer en Hengelo kloosters en een HBS, in Oldenzaal, Oss en Zenderen een Mooster en een gymnasium of Lyceum. In ons land kwamen de Carmelieten om streeks 1250, hun eerste plaats van vestiging was Haarlem. Voor de activiteit van de Orde is de miissie-aibeid wel een zeer sprekend bewijs. De Nederlandse Carmelieten begonnen in 1903 met hun missie-arbeid in Brazi lië, waar met succes gewerkt werd. In Oost-Ja va begonnen de Car melieten in 1923 met de missie. Vap Malang uit werden verschil lende staties opgebouwd, die tij dens de Japanse bezetting veel te lijden hadden. Mgr. Av Albers bouwt hier een onderwijs-appa- raat op, dat van onschatbare ver diensten is. Op de seminaria in deze Missie worden momenteel 35 priesterstudenten opgeleid. In totaal zjin hier 37 priesters werk zaam. Het centrale punt van de Missie-arbeid der Nederlandse Carmelieten is gevestigd in Nij megen. Het Klein-Seminarie is in Zenderen bij Almelo, Noviciaat en Broedersopleiding in Boxmeer en de hogere studies worden ge daan in Merkelbeek en Oss. K.A.B. HOEKJE ALKMAAR Reeds geruime tiid geleden, zijn de afdelingen in kennis gesteld van het voor nemen, weer een verbondscur- sus te gaan houden. Enige afdelingen hebben al la ten weten, dat er gegadigden zijn. maar nog lang niet alle af delingen hebben dat gedaan. Mo gen we nu spoedig verwachten dat ook de andere afdelingen hun opgaven doen? Misschien kunnen de afde lingen het deelnemen aan een cursus nog wat aanmoedigen door de kosten van een of meer leden voor hun rekening te ne men. Het is van groot belang dat er nog een cursus komt. Verder worden de leden herin nerd aan de excursie op Dinsdag 22 Juli e.k. naar de fundamenten van het historisch slot te Egmond aan de Hoef met het daarbijge- legen oude kerkje. Het vertrek is bepaald op half zeven bij de Ambachtsschool. Aan de besturen is bekend dat een algehele controle is ingesteld op de ledenlijsten. Die afdelingen die nu een beurt hebben gehad, worden nogmaals ernstig verzocht alle veranderingen welke in hun ledenlijst worden aangebracht, ook door te geven aan het be stuur van de K.A.B. Het meest geschikte adres daarvoor is dat van de Penningmeester. De Werkloosheidswet is per 1 Juli in werking getreden. Dat brengt grote veranderingen met zich mede voor hen, die zonder werk komen. Vanzelfsprekend gaat dat in het begin met enige moeilijkheden gepaard. Het be stuur van de K.A.B. besprak deze moeilijkheden en zal zo spoedig mogelijk, speciaal voor het Ka der een bespreking doen houden. Nadere berichten daarover ko men nog. ALKMAAR De Raad van Alkmaar benoemde gisteren tot regenten van het Centraal Zie kenhuis de heren G. H. Hoytink en A. H. J. Jacobse; aan het Murmelliusgymnasium tot leraar in oude talen de heer W. J. H. F. Kegel; tot tijdelijk lerares in Frans Mej. A. M. Nieuwenhuij- sen, te Bergen, tot leraar in wiskunde de heer Dr. E. B. Plooij te Goes; tot tijdelijk leraar in wiskunde de heer G. v. d. Voet; aan de Handelsschool tot lera res Spaans Mej. A. E. van Heus- den, thans lerares te Amsterdam en te Bussum; tot tijdelijk leraar Duits de heer J. A. A. M. van den Broek, te Baarn; tot leraar in staathuishoudkunde en recht van het maatschappelijk verkeer de heer Mr. Dr. A. H. Stikker te Velsen, en tot leraar stenografie en schrijven de heer H. W. Fris te Haarlem; tot tijdelijke leraren in Engels de heer J. P. C. van Bijleveld, te Rijswijk, staats inrichting de heer P. J. Smit, al hier en Nederlands de heer J. Hoogteijling, alhier; aan de Han delsavondschool tot leraar En gels de heer F. van 't Sant, tot tijdelijk leraar Duits de heer J. A. A. M. v. d. Broek te Baarn, tot tijdelijke leraren handelswe tenschappen de heren M. v. d. Ploeg en C. Weststeijn, alhier. Overgeplaatst werden de heer H. v. d. Heuvel als onderwijzer van de Vondelschool naar de U.L.- school; de heren C. Pool en W. van der Gaag als onderwijzers onderscheidenlijk van de Jan Ligthartschool en de Nic. Beets- school naar de Kohnstammschool (v.g.l.o.), de heer A. Bouma als onderwijzer van de Rochdale- school naar de nieuwe school voor g.l.o. Tot onderwijzer wer den benoemd: aan de Vondel school de heer J. C. Hoogland te Oudesluis; aan de Jan Ligthart school de heer C. Grinwls te Maassluis, aan de Nicolaas Beets- school de heer W. J. van Rutten, alhier, tot onderwijzeres aan de nieuwe school voor g.l.o. Mej. E. J. Verzandvoort, aan de Jan Ligthartschool Mej. I. Praetorius te Heiloo; aan de Rochdaleschool Mej. E. C. H. Losekoot, te Moor drecht. Tot tijdelijk lerares Aardrijkskunde aan het Murmel liusgymnasium Mevr. C. M. Vis\ Britzei te Bergen. Tot onderwij zeres aan de Jan Ligthartschool Mej. N. R. Weide, te Haarlem. Tot onderwijzer aan de Nicolaas Beetsschool de heer M. Beekes. MATTHIEU WIEGMAN MAAKT MUURSCHILDERING IN KAPEL PIUSSTICHTING ALKMAAR Na drie weken arbeid is de bekende Bergense kunstschilder Matthieu Wiegman gereedgekomen met een muur schildering in de nis boven het altaar van d© kapel van het Pius Gesticht alhier. Het was een moeilijke opgaaf in deze, in iet wat Puriteinse stijl gebouwde kapel, waarvan het interieur be houdens een hardbruine lambri- zering, geheel in het wit was ge houden, een muurschildering aan te brengen met het palet van een Matthieu Wiegman. Doch nu het werk gereed is, mag gezegd worden, dat hier iets moois gewrocht werd. De bewoij nérs van de Pius Stichting en niet het minst de Rector en de Eerw. Zusters zijn er opgetogen over. In de nis boven het Hoofd altaar heeft Wiegman twee enge lenfiguren geschilderd, figuren welke in aanbidding zijn voor het Lam, dat in de kroon van de nis is weergegeven, omringd door een zon van goud en oranje. De muurschildering heeft als hoofd toon het bekende blauw en grijs van Wiegmans palet, hier en daar verwarmd met net goud. De ene engel heft in aanbidding de armen, terwijl de andere het gulden wierookvat zwaait. De engelen stijgen op uit een bed van wolken en zijn omgeven door leliën, waarvan de hoofdtoon in grijs gehouden is. Ook de boog voor de nis is met leliën beschil derd en het is dit onderdeel van de muurschildering, dat de jonge Bergense schilder Henk van den Idsert als leerling en assistent van de grote Matthieu Wiegman voor zijn rekening heeft geno men. De witte kapel van de Pius is door deze mooie muurschildering, die de initiatiefnemer zo gaarne aan een Bergense schilder wilde opdragen, belangrijk van aspect veranderd. Jammer dat de bruine lambrizering in de kapel, die in deze 3 weken door de Alkmaar- se vakman de schilder J. P. Lan- gedljk met olieverf geheel op nieuw geschilderd werd nog sterk detoneert bij het gehele interieur; vooral in de nabijheid van het priesterkoor werkt dit bruin wat storend, doch hopenlijk zal ook in de toekomst op dit punt ver betering komen. Voor Matthieu Wiegman ,die reeds eerder kerk- schilderingen aangebracht in de Amsterdamse Rozenkranskerk, in de kerk te Bilthoven en in een Romaanse kapel te Fleury en Bière, was het een grote voldoe ning, deze opdracht, waaraan hij met veel ambitie heeft gearbeid, te mogen ontvangen. Wij prijzen de opdrachtgevers, dat zij deze grote schilder deze opdracht heb ben gegeven. Mulo-examens ALKMAAR Bij de te Alk maar gehouden Mulo-examens slaagden A. J. de Boer; N. Bom- mezij; W. Vliegenthart; G. Brou wer; H. M. Debets; J. de Ruiter; F. Porck; N. S. v. Driel; W. E. de Jager; A A. de Groot; E. M. J. v. d. Burg; A. J. Spierenburg; E. M. Nestra; C .Schenk; I. Reek; C. M. Rempt en N. Pool te Alk maar. G. Ploeger, Sint Pancras; N A. v. d. Molen en G. Slot, Broek op Langendijk; A. Zwart, J. P. Buis P. M. Wijker, H. Hartog en P. M. Dekker, Egmond aan Zee; J. Arkenbout, Bergen; C. Bakker, W. Schermer, D. Laan, L Sche- ringa te Beemster; A. Anema, N. Backer, J, F. Bakker en H. P. Mooijman te Heiloo; D. G. Swart, Limmen; A. Keesman, J. Jonker, Schermerhorn; G Schoenmaker, G. van Straaten, H. D. Stolk, Castricum; P. Smink, Ursem; C. J. Beers, Heerhugowaard; E. B. Schermerhorn, Zuid- en Noord- Schermer; M. J. Bakker, N. Nie- dorp; G. Gelder, Oudkarspel. Afgewezen 35. Spreekuur burgemeester H.H. WAARD Wegens va- cantie zal de burgemeester a.s. Dinsdag 22 dezer en a.s. Zaterdag 26 dezer geen spreekuur hou den. Mulo-examens Bij de te Alkmaar gehouden MULO-examens slaagden; D. Veerman, Abbekerk; A. Kort, Wervershoof; A. Veldhuizen, Den Heldei; S. Veribrugge, P. Fluister Breezand; W. Martens, N. Willig te Oosthuizen; J. v.d. Oever te Oudendijk; J. Leegwater te Anna Paulowna: S- Faber, Wieringer- werf; J. de Graaf, Middenmeer; A- de Lugt, M. Schermer, G. de Waard, G. Reij, T. Eelman, B. Bakker, Den Burg; C. Witte te Texel; N. Schermerhorn, Barsin- gerhorn; J. Staal, Schagen; M. de Klerk, Huisduinen; K. Visser, A. Wit te Hoorn; J. Ruiter Enkhui zen; E. Bolt Oosterend. Afgewe zen 35. Geslaagd WIERINGERWERF Onze plaatsgenoot de heer N. Heins- broek slaagde een dezer diagen voor het zaakvoerderdlploma. ALKMAAR Op Missiestad waar Vrijdag de 15000ste bezoe ker is geweest, werd gisteravond wederom een fiets en een auto ped verloot. Mevr. Wieren uit Heerhugowaard was de gelukkige winnares van de fiets, welke nóg gevolgd werd door tal van klei nere gaven zoals een ontbijtkoek en een lollie. Zij liet zich niet on betuigd en schonk een belangrijk bedrag voOr de missie als tegen prestatie. Mej. Willy Kuis was zo gelukkig de autoped van de avond te winnen. Vanavond worden wederom 'n dames- of herenrijwiel en een autoped verloot. Verbetering Kooiweg CASTRICUM Binnenkort zal de Kooiweg, waar men thans be zig is een nieuw wegdek aan te brengen, geheel klaar zijn. De Duinweg in Noord-Bakkum zal ook van een nieuw wegdek worden voorzien. Bakkersvacantie CASTRICUM De gezamenlijke bakkers zullen hun vacamtie hou den in twee groepen en wel van 17 Sept. en van 813 Sept. Benoeming ZIJPE De. heer P.A. Bruin te Oude Niedorp, tijdelijk tewerk gesteld ter secretarie van Zijpe, is met ingang van 21 Juli a.s. be noemd tot administrateur bij de groentenexportver. te Alkmaar. Geslaagd ZUID-SCHARWOUDE Dezer dagen slaagde te Arnhem voor costumière onze plaatsigenote mej- M. C. T. Kraakman. Zii was leer linge van mej. M. Mul. Burgerlijke Stand ZIJPE Getrouwd: Johannes Hielfcems, 24 jaar, monteur, en Wilhelmina Blok, 23 jaar, beiden te Zijpe. Geslaagd HEERHUGOWAARD - Voor 't te Amersfoort gehouden Staats examen Gymnasium A slaagde onze plaatsgenoot Theo Tamis. Burgerlijke Stand AKERSLOOT Geboren: Eli sabeth M„ dv N. Groen en M. A. van Diepen- Johannes J, M., zv H. Th. Koopman en St. van Zut- phen; Jacobus J. zv J. Ruijter en J. Broers; Josephus J. M„ zv Th. J. Verduyn en A. Bakker; Adrianus A. zv A. A. Schoon en J. E. Blom Overleden: G. W. Meijer 27 j. echtg. v. N Blokker. Ondertrouwd: P. C. W. Ver vaart en L. E. H. Belter; E. Twisk en A. M. Buur; A. Broersen en M. Th. Bruinenberg. Landschapsschoon NIEUWE NIEDORP. De ge meente Nieuwe Niedorp is arm aan natuurschoon. En van de wei nige bomen die hier nog staan val len er dagelijks nog ten offer aan personen of instanties die menen dat ze er last van hebben. Tot dus ver was de gemeente onmachtig daartegen op te treden. Daarom zullen B. en W. aan de raad voor stellen om onmiddellijk een ver ordening uit te vaardigen waarbij het omhakken of zagen van bomen dan wel het ingrijpend snoeien daarvan verboden wordt. Hier onder is uiteraard niet het rooien of snoeien van vruchtbomen be grepen. Met deze verordening in de hand kan dan ook opgetreden worden tegen het matig verzorgen van de wegbermen etc. In de vier hoekfiguren moet in elk vakje een let ter worden ingevuld. De figuren links- en rechts boven bevatten steeds de letters van het vooraf gaande woord min (de fi guren rechts- en links onder) plus één letter. Links boven: 1 Omge keerd lichtbeeld bij foto grafie; 2 Ontkenning; 3 Plaats in Overijsel: 4 Voorzetsel; Plaats in Bel gië; 6 Boomloot; 7 Voor zetsel; 8 Klinker. Rechts boven; 1 Be schermvrouw; 2 Stalen bekleedsel van een schip; 3 Gevlekt katachtig roof dier; 4 Gedrukte plaat: 5 Opgeworpen hoogte in diikloos land; 6 Hoofd deksel; 7 Voorzetsel; 8 Klinker. Links onder: 1 Klinker 2 Rund; 3 Korte kous; 4 Dagel. levensonderhoud: 5 Harde, droge opper vlakte van iets dat week is; 6 De gezamenlijke muzikanten: 7 Voorwerp om de was en de honing uit bijenkorven weg te nemen: 8 Drietandige riek. Rechts onder: 1 Klin ker: 2 Wintervoertuig; 3 Vlaktemaat; 4 Water in Noordbrabant: 5 Rivier in Frankrijk; 6 Zeemacht 7 Deel van Europa; 8 Vr. lijfbediende ener dame. In te horizon- Middelste figuur: elk vakje één letter plaatsen, zodat taal en verticaal woorden van de volgende betekenis kunnen ont staan: Horizontaal: 2 Japon der 18de eeuw; 4 Kwalijk riekende lucht: 6 Ranonkelachtige plant: 8 Zangvo geltje; 9 Vrucht; 11 Waterdichte wollen stof; 12 Vulling voor kus sens; 14 Kaartspel; 15 Openbaar vervoermiddel: 16 Te zuinig, schriel; 19 Spijker met grote bre de kop: 21 Wreedaard, tiran (fig.); 22 Rivier in Italië; 23 Onachtzaam achteloos; 25 Deel van Azië; 26 Voertuig. Verticaal: 1 Raamvormig hals 1 1 1 1 Mg ■Mg r V ■BB MMI r_j O I I ■r ■"H 7" 1 gü h lij r_j T" n BBBM 3 i V 1 juk voor trekpaarden; 2 Hulp (fig.); 3 Been, bot: 4 Scherp ge deelte van een mes: 5 Schiereiland tussen N. IJszee en Witte Zee; 6 Lipbl. plant; 7 Zeker werktuig; 8 Heilig boek; 10 Met kracht, sterk (muz. term); 11 Vernis; 13 Oog holte: 17 Deel van Azië; 18 Blina rechte sabel: 19 Babbelaar; 20 Zangstuk; 24 Rijstbrandewijn. Oplossing Zaterdag Horizontaal: 1. Mast; 5. raak; 9. baker; 10. Eland; 12. An; 13. Ew; 14. El; 15. O.O.; 16. actief; 19. openen; 21. noen; 22. redelijk; 27. erts: 28. globe; 30. Essen; 32. en; 33. kaf; 35. ee; 36. ets; 38. alt; 39. orgel; 40. wol; 42. sla; 44. in; 45. els; 47. o.a.; 48. knaap; 50. opera; 53. snor; 56. evenmin; 57. zerk; 61. pilaar; 63. staken; 65. eg 66. ka; 67. al; 68. ge; 69. leger; 71. nevel; 73. rand; 74. kaan. Verticaal: 1. Manco; 2. a.k.; 3. sering; 4. tree; 5. reep; 6. alleen; 7. Aa; 8. knoet; 9. baan; 11. dons; 17. te; 18. front; 19. oksel; 20. nr.; 23. eb; 24. dek; 25. lef; 26. ijs: 29, leeuwin; 31. eetwaar; 34. angel 37. sol; 38. als; 41. oneer; 43. loens 45. Epe; 46. som; 48. kraken; 49. e.v.; 51. Pi; 52. Azalea; 53. spel; 54. Niger; 55. O.L.; 58. E.K.; 59. regen; 60. knel; 62. aard; 64. tank 70. ga; 72, va. BREEZAND, 19 Juli. Van morgen om viif voor half 10 werd de wielrijder R. D. uit Den Helder op de overweg van de Burgemees ter Lovinkstraat door de diesel- trein, komende uit Den Helder, ge- grenen en van de dijk geslingerd. Dokter Olree constateerde een stige inwendige kneuzingen. De verongelukte werd per ziekenauto van de heer Visser uit Anna Pau- lowna naar Den Helder vervoerd. ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bü geen gehoor bii de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 19 Juli te 14 u. tot Maandag 21 Juli te 8 uur alleen voor spoedgevallen bereikbaar de artsen: Kok, Hippo tel. 47: A. J. Roskam, Winkel, tel. 225 Hoogka mer, Middenmeer tel. 21, Koning Schagen tel. 435; Nauta, Wierin- gerwaard tel. 262; Schreuder Oude Niedorp tel. 212; Veenis, Breezand tel. 250; Verheul, 't Zand tel. 223, b.g.g.h. K 2248—288. NIEUWE BANKEN VOOI^ DE ST. MARTINUSSCHOOL NIEUWE NIEDORP. De In specteur van Onderwijs schreef B. en W. van Nieuwe Niedorp het volgende: „Bij mijn laatste inspec tie aan de school trof mij de on deugdelijkheid van de bestaande schoolborden, welke, ouderwetse driepoten als het zijn. losr en on handig zijn en in de weg staan en naar mijn mening vervangen dienen te worden door practische vaste wandborden. De op deze school in gebruik zijnde banken zijn oud en ouderwets en voldoen evenmin aan redelijke higiënische eisen". De gemeenteopzichter van Nw. Niedorp rapporteerde: „De banken van 2 lokalen van de St. Martinus- school te 't Veld zijn van dien aard dat dringend vernieuwing noodza kelijk is. Ook de borden met ezels moeten vervangen worden. Voorts zijn er dringend 2 lessenaars no dig". Op grond van bovenstaande rapporten zullen B. en W. van Nieuwe Niedorp de Maandag avond bijeenkomende gemeente raad voorsteilen om gelden voor bedoelde vernieuwingen te vo teren. Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier Gedurende dit weekeinde wordt de dierenartsendienst waargeno men door de heren N. J. Bouwman te Slootdorp tel. 9 en Hakke- steeght, Schagen tel. 437. Elmina 18 Juli van Bordeaux/ Dakar; Merwede 22 Juli te Le Havre verw.; Nelly 17 Juli 11 u. van Teneriffe/Kaapsta; Ondina 18 Juli te Le' Havre; Samarinda 18 Juli te SanFrancisco; Stad Alkmaar 20 Juli ca. 16.00 uur te Hoek van Holland verw.; Willem Reys 21 Juli 3.30 uur te Hoek v. Holland verw.: Cottica 17 Juli n.m. van Madeira/Trinidad; Delft 18 Juli te Callao verw.; Heelsum '19 Juli te New Orleans verw'.; Hera 18 Juli te Buena Ventura; Langkoeas 15 Juli te Balikpapan; Lieve Vrouwekerk 18 Juli te Pt. Said; Muiderkerk 15 Juli te Kaapstad; Tjisadane 16 Juli te Mauritius; Clavella 17 Juli n.m. te Brunsbuttel; Ena pass. 17 Juli ten O. Socotra eil.; Fairsea in de nacht 17/18 Juli rede Fremantle; Garoet 17 Juli van Suez/Aden; Grote Beer 17 Juli van Le Havre/ Halifax: Oranje 17 Juli van Co- lombo/Belawan. LANGEDIJK. 100.000 kg. aard. eerst. 9.6010.90; rode schot ten 12.7012.90; doré 10.10—11.20: eigenh. 10.70—11.90: blw. eigenh. 11.60—11.90: grote 8.10—9.50; 25.000 kg. rode kool A 6.3013.80 B 4.406.10; 8000 kg, gele kool A 6.80—10.90; B 4.707.40; 2500 kg. witte kool 6.30: 700 kg. tomaten A 47—48; B 42—44; C 36; 150 kg. sla- bonen 4143; 2Ó00 kg. bloemkool AI 44.60—53.70: All 22.80—29.90. Nrd. SCHARWOUDE. 88.000 kg. aard. eerst. 9.4010.70: rode eers.t 11.6012.50; doré 11.20; eigenh. 8.5011.60: blw. eigenh. 9.80—10.70; barken 8.60—9.60; drielingen 4.805.90; kriel 4.50: 500 kg. slabonen 3840; 1800 kg. zilvernep 2732; drielingen 13 15; 5800 kg. witte kool 4.106; 1300 kg. kroten A 5—6.20; 600 kg. bloemkool A I 56; A II 41; B II 24; afwijkende 1019.90. WARMENHUIZEN. 34.500 kg. aardappelen: eerst. 10.7011.40: grove 8.809.20: drielingen 8.50 9: kriel 4.704.80; bi. eigenh. 11.9012.20: witte eigenh. 10.60 11: doré 10.60—12; bintje 9.30; 300 kg. bieten 5.90. GROOTEBROEK. 160.000 kg. aardappelen: eersteling grof 8.10 9.30; groot 9.70—10.70; klein 6.70— 9.60; v.v. 3.804.20; rode eerst, grof 9—9.40; groot 10.40—10.60; kiein 6.807: doré grof 8.508.80: groot 9.8011.90: saskia grof 8.10 9: groot 9.109.90; blw. eigenh. grof 8—8.50; groot 10.50—11.70; klein 5.90—6.60; eigenh. grof 8— 8.10; groot 9.90—10.20; klein 7. ZWAAG. vroege aardappelen 3.8013.20; spinazie 32; postelein 24; bieten 47: savoye kool 12 15; groene kool 1113: rode kool 5.7011.40: slabonen 4653; snij bonen 2765; tuinbonen 12lé: tomaten 1654; waspeen 823'; bospeen 1429; rabarber 39; an dijvie 514; sla 4.5012.50 bloem kool 858: komkommer 816; perzik 526; aardbeien 801.64; frambozen 961.56; pruimen per kg. 711.81; per stuk 312; glorie van Zwaag 1.701.81; frankentha- ler 1.731.86; witte bessen 6—39; prolefic 3272; kruisbes 570: zwarte bes 631.30; suikermeloen 72; netmeloen 261.02; yellow transparante 2352; haantjespeer 20—30. Alkmaarse Exportveiling Aardappelen 812; drielingen 6.5010.50; slabonen 4353; snij bonen stam 3681; doppers 2652 komkommers 817; tomaten A 35 57; bonken 2638; tuinbonen 17 39; bloemkool I 4064; II 1536 rode kool 510; rode bessen 30 59; groene kool 6072; spinazie 39 44; sla 4.5016.50; postelein 5 11; andijvie 5—12; rabarber 7.50 20.50; bieten 511; bospeen 822; waspeen 820; uien 2026; soep groenten 2.5Ó7.50; peterselie 2.50—8. Groenteveiling Heiloo Aardbeien 1.502.00; rode bessen 1.101.60; zwarte bessen 1.50 1.80: sperciebonen 4249; snijbo nen 4556; doperwten 3655; peulen 2533: wortelen 1423; kropsla 412; spinazie 3640; tuinbonen 1924; komkommers 1116; bloemkool le s. 3857; 2e s. 17—30. 53 E 11111 iïllïï///'V j.,., 1 ni j®m 20. Brigadier Piet zou daar echter niet zo rustig hebben staan lachen, ais hij had kunnen vermoeden wat er nu gebeuren ging. Want jawie rekent er nu op, dat een brave Ita liaanse ijsman zich plotseling zal ontpoppen in een persoon, die op woeste en niets ontziende wijze allerlei aanslagen pleegt! Hebben jullie er zelf ooit bij stilgestaan, als je rustig bij een karretje stond om een ijsje te kopen, dat de ijsman je wel eens een klap met de scheplepel op je kop zou kunnen geven? Natuurlijk niet. Nou ja...., zo benauwd hoeven de lezers daarvoor ook niet te zijn, want ze voetballen er lang niet goed genoeg voor, Uit dit verhaal blijkt echter duide lijk, dat de goede voetballers er goed aan doen niet te dicht in de buurt van een Italiaanse ijscoman te komen, want kijk maar eens wat Wubbo Hengstra overkwam. Plotseling gaf de dikke Angelico hem een geweldige klap met de scheplepel op zijn kop, hetgeen tot gevolg had, dat Wubbo half in elkaar zakte over het karretje heen en met zijn hoofd in de ijsemmer verdween. Lachend gaf broer Angelico toen een geweldige ruk aan die arme Wubbo en duwde hem met zoveel lichaams kracht naar binnen, dat de brave Wubbo alras helemaal in de ijsemmer verdwenen was. Met een slag sloeg Angelico toen de nikkelen deksel weer op zijn kar en nu was er niets meer van Wubbo Hengstra te zien. Dit gebeurde allemaal in een tijd van ampel enkele seconden. Het verbaast ons dus niet, dat brigadier Piet niet in staat was in te grijpen. Hij bevond zich op dit ogenblik namelijk te ver weg. Doch toen hij gezien had wat er gebeurde, trok hij bliksemsnel zijn politiefluitje en stortte hij een massa snerpende alarmschoten uit over het nu zo rustige Stadionplein. Tuut-tuut-tuut-tuut-tuutZou er nog op tijd hulp komen opdagen? Dan moet het wel gauw zijn, want daar in de verte verdwijnt de ijscoman al hard lopend in een zijstraat.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7