ERS Nieuw Nog geen nieuws over slagen van poging van Dr. Drees Olympische Spelen geopend in Helsinki's nieuwe stadion Economische positie der V.S. kerngezond H. Vader naar zomerresidentie Castel Gandolfo vertrokken 'RUIMING de vacantie DAGBLAD VOOR ALKMAAR w veilig. (Vondel) Olympisch zilver of wordt 't goud? Wat moet gebeurenwanneer de A.Rmedewerking weigeren? PAAVO NURMI droeg de fakkel in laatste etappe Truman brengt jaarverslag uit Noorse tanker in brand Een vrij onverwacht vertrek maar niet onopgemerkt Oranje zeker van „zilver 1782 srn afé Concordia roubadours" beschikbaar - Schagen rinderconfectie HALEN!! en ZOON OERDELEN AU KAMPER 5; inkWervershool' EN OMGEVING NHD\ DE KABINETSFORMATIE Vogt blijft commissaris N.R.U. Wordt ds. van Dalen uit ambt ontzet? In zee verdronken Nederlandse in Spanje verongelukt /lnno^ Ongezoet 5.70 p. Liter Gezoet 5.40 p. Liter M FULI a.s. e LIWI-ZUSJES li, 27 Juli tot 3 Aug. hebben wij VOOR week) ;TTE an de vele koopjes lingen, vooral in de erkelijke KOOPJES lOpCt. KORTING elen uitgezonderd e Manufacturenafd. lens deze Opruiming IE KOOPJES ibinatie Nederland 25 ct. per kg 150 ct. per kg N 5 ct. per kg 10-15 ct. per kg in 5-8 ct. per kg V1ETALEN tegen iAGPRIJZEN l. 4665, b.g.geh. 5917 1000000000000000000000*000*0000000% vertrouwen) ALKMAAR alle jongens en meisjes paarbankboekje hebben, f 5.—, f 3.—, f 1.50 n a.s. Maandag 21 Juli ofden van de scholen DE KASSIER Te kp.: 100 M. best Smal spoor, 50 cm. J. Klomp maker, Speenkruidstr. 9, Alkmaar. Te kp.: mooie Eng. Kin derwagen. Voormeer 31, Alkmaar. Echtpaar z.k. vraagt voor direct: vrije woongele genheid te Alkmaar. Br. no. 10020 Bur. v.d.bl. Wie helpt jong echtpaar z.k. tijd. aam ongem. Zit- en Slaapk. m. gebr. v. keuken, in Alkmaar? Br. no. 10008 Bur. v.d.bl. Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Dacrhlad HET EEIT VAN HEDEN Pag. 1 <sn 3 Maandag 21 Juli 1952 46e Jaargang No. 12531 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De behoefte om te weten of de vier partijen- opzef van dr. Drees kans van slagen heeft, bleek Zondagavond nog niet bevredigd te kunnen worden. De feiten waren, dat dr. Schouten de formateur schriftelijk antwoord had gegeven en dat hij hedenmorgen, naar aanleiding hiervan, nog weer een onderhoud met dr. Drees zou hebben. De formateur heeft gedurende de Zondag niets aan de formatie gedaan. Uit deze feiten zou men enkel kunnen afleiden, dat het ant woord van dr. Schouten zeker niet zonder meer instemmend moet zijn geweest. Want anders ware geen nader onderhoud no dig en zou de formateur de Zon dag waarschijnlijk ook nuttiger hebben kunnen besteden. Waar schijnlijk wordt bij het onder houd een laatste poging ge waagd om tot een accoord te komen. Het verzoek voor dit onderhoud moet van dr. Schou ten zijn uitgegaan en ook deze omstandigheid zou er op kunnen duiden, dat men van de zijde van de A.R. zoiets als een laatste voorstel zou willen doen. Na af loop van deze bespreking wordt in elk geval definitief nieuws verwacht. Voor het geval de A.R. ten slotte niet zou willen meewer ken, rijst nu reeds de vraag wat er dan zal moeten gebeuren. De formateur zou kunnen doorgaan op een basis van drie partijen, indien K.V.P. en C.H. hierin zou den willen bewilligen. Het zou op dit ogenblik in elk geval de enige reële mogelijkheid zijn omdat deze partijen met PvdA. in elk geval een basis hebben in het door dr. Drees ontworpen program. Zou deze mogelijkheid niet blijken te bestaan dan is de tafel volkomen leeg. Er zou waarschijnlijk een nieuwe for mateur aan moeten plaats ne men, maar wat hij dan voor stukken aan elkaar zou moeten leggen is voorshands volkomen onduidelijk. Een vijf partijen Het bestuur van de Nederland se Radio Unie heeft tot de heer Willem Vogt het verzoek gericht aan te blijven als technisch com missaris. De heer Vogt heeft dit verzoek ingewilligd. Daartoe zal in het gebouw van het technisch centrum een apart kantoor wor den ingericht, dat de heer Vogt vandaag (Maandag) in gebruik heeft genomen. Alle bestuursleden, met uitzon dering van de A.V.R.O.-mensen, willen de heer Vogt handhaven. De A.V.R.O. had de heer Corver candidaat gesteld, maar de ande ren meenden, dat deze, die al 73 jaar is, deze functie niet naar be horen kan waarnemen. De A.V. R.O. is intussen zeer ontstemd over de houding van de meerder heid in het bestuur van de Neder landse Radio Unie Belgische piloot vermist KOPENHAGEN, 19 Juli (AP) Een Amerikaanse Thunderjet, die door een Belgische piloot ge vlogen werd, is in het eilanden rijk van Zuid-Oost Denemar ken verdwenen, heeft het vlieg veld Kastrup bekend gemaakt. Een twintigtal Deense vlieg tuigen en oorlogsschepen zoekt al vele uren naar de vermiste Thun derjet. kabinet? Een christelijke coali tie? Een zakenkabinet? Laat ons hopen, dat de oplossing eenvou diger zal blijken te zijn. Prof. Kernkamp gepolst Welke wijziging dr. Drees in zijn opzet heeft aangebracht om de A.R. alsnog te bevredigen is niet bekend. Het zou kunnen zijn een verschuiving van de depar tementen en wel zo, dat het A.R. aandeel aantrekkelijker voor dr. Schouten zou zijn. De formateur heeft Vrijdag middag prof. W. J. A. Kernkamp te Utrecht gepolst voor „Over zeese Rijksdelen", een departe ment, dat in de opzet van dr. Drees de West en Nw.-Guinea zal omvatten. „Uniezaken" zou komen onder buitenlandse zaken. Prof. Kernkamp is voor deze post een uitstekende figuur, te meer als hoogleraar in het staatsrecht. Wij menen te weten, dat prof. Kernkamp een even tueel verzoek in positieve over weging zou willen nemen. Prof. Kernkamp behoort tot de C.H. Met ir. Staf zouden de door C.H. figuren te bezetten departemen ten dus al geen moeilijkheden meer geven. Overzeese Rijks delen wordt thans beheert door een katholiek, waaruit de con- DEN HAAG (KNP) Vele inwoners van Huizen hebben de Generale Synode van de Ned. Hervormde Kerk in een schrij ven gevraagd, of de Synode niet van mening is, dat Ds. Hugo van Dalen niet langer het predikambt in de Ned. Hervormde Kerk kan vervullen. Zoals bekend heeft Ds. Hugo van Dalen onlangs de Kerken- Conferentie te Moskou bezocht, welke stond onder leiding van Patriarch Alexej en daarmede onder sterke invloed van het communisme. Na zijn terugkeer in Nederland heeft ds. van Da len onomwonden aan zijn ver ering voor het communistische systeem uiting gegeven. Hij deed dat bij verschillende gelegen heden, o.a. ook te Huizen voor de Vereniging Nederland-Rus land. Hij heeft in zijn rede het Russische communisme in hoge mate verheerlijkt en zijn gehoor opgeroepen ook in ons land te werken aan de verwezenlijking van dit communisme. clusie moet worden getrokken, dat er in de eventuele nieuwe op zet voor de K.V.P. een nieuw departement zou moeten komen. Wel zou de K.V.P. ditmaal met een departement minder moeten doen, gezien de verkie zingsuitslag, maar dit zou ook kunnen worden opgelost door een minister zonder portefeuille te laten vallen en een vice- premierschap met b.v. binnen landse zaken te combineren, waarbij van het begin af aan prof. Reel is gedacht. Dit alles beweegt zich thans op een speculatief terrein, om dat met zekerheid nog niets op dit ogenblik bekend is. Hoog opgericht op het spreekgestoelte, omringd door de vlaggen van de deelnemende landen, legt de Finse turner Heikki Savo- lainen deelnemer aan vijf opeenvolgende Olympische Spelen en winnaar van 2 gouden medailles de Olympische Eed af. (Van een onzer speciale verslaggevers) HELSINKI, 19 Juli De Finse turner Heikki Savolainen stond kaarsrecht en doodstil. Het was één uur Zaterdagmiddag. De lucht was bedekt en af en toe viel een stromende regen op de zeventigduizend, die het Olympisch Stadion van Helsinki tot in alle hoeken vulden. Door de geweldige ruimte, welke door een geraffineerde manier van bouwen nog groter lijkt, klonk helder en duidelijk de stem van de man, die aan vijf spelen heeft deelgenomen en twee gouden medailles in zijn bezit heeft, Heikki Savolainen. „Wij zweren, dat wij op eer lijke wijze bij de Spelen zullen mededingen met inachtneming van de bestaande voorschriften en in de geest van ware sporti viteit. Tot eer van ons land en tot roem van de sport". Een oorverdovend gejuich steeg op toen de rijzige Fin deze woorden had gesproken. De Olympische Spelen hadden in deze verkla ring, die het hoogtepunt van de openingsplechtigheid vormde, hun doel en opzet meegekregen. Veertien jaar heeft Finland op deze dag gewacht. In 1938 kreeg dit zwijgzame, maar hardwer kende en sympathieke volk plot seling de organisatie van de Spelen toegewezen, omdat Tokio zich terugtrok. Zij zetten zich aan de arbeid, die in 1939 werd onderbroken door problemen, die van veel groter importantie waren dan de bouw van een stadion. Toen in 1947 Helsinki werd aangewezen om de Spelen in 1952 te organiseren, hervatten de Finnen, dat stoere volk, het werk. Tweemaal beleefden wij en al de anderen in dit gigantische stadion, een bijzondere gebeur tenis, iets dat niemand, die het meemaakte ooit zal vergeten. Na het verklinken van het laatste gedreun van de 21 kanonschoten zou de Olympische fakkel worden binnengedragen. Paavo Nurmi, de beroemde Finse athleet uit de twintiger jaren, was de eer te beurt gevallen om de vlam op zijn laatste etappe van de berg Olympus in Griekenland naar de toren in 't stadion te dragen. De oude held bleek nog een held te zijn. Donderend was de ovatie van het publiek, de sports- lieden op het middenterrein ver braken de gelederen om de man, die zoveel voor de athletiek en voor Finland gedaan had, in een spontane opwelling te huldigen. Incident Doodstil was het even later in de arena. Aartsbisschop Ilmari Salomies zou het openingsgebed uitspreken. Toen verscheen er plots voor de Marathon-tribune een witte gedaante. Het was een jonge vrouw, gestoken in een lang slepend wit gewaad. Adem loos aangestaard door al de aan wezigen begaf ze zich naar het spreekgestoelte en slaagde er in nog enkele woorden te zeggen. Toen werd ze door de ordedienst weggesleept. Later bleek het de 23-jarige Barbara Rotraut-Pleyer te zijn, een Westduitse studente uit Berlijn. Ijveraarster voor de wereldvrede, geestelijk enigszins in moeilijkheden, die in een toe spraak voor de wereldvrede had willen pleiten. TRAGISCH ONGEVAL OP TEXEL (eigen bericht) TEXEL Zondagmiddag is de 26-jarige mej. Simons uit Putten, toen zij zich nabij de Koog (Texel) te ver in zee waagde verdronken. Het slachtoffer be hoorde tot het gezelschap Ve- luwse Boerendansers uit Putten, dat Zaterdagavond met groot succes op het eiland was opge treden. Een van de andere leden van het gezelschap wist haar nog op het strand te trekken doch medische hulp mocht niet meer baten. Zij bleek reeds te zijn overleden. WASHINGTON, 20 Juli (A.P.) President Truman heeft in zijn economisch jaarverslag verklaard, dat de hulpverleningen aan het buitenland en voor de veiligheid van de Vrye Wereld in het algemeen, geenszins een gevaar betekenen voor de binnen landse economie. Een bewijs van de economische sterkte van de V.S- noemde Truman de toegenomen productie, die, verge leken bij 1939 in het eerste halfjaar van 1952 met bijna negentig procent is gestegen. Er zijn er, die critiek uitoefe nen op ons beleid, aldus de pre sident. Zij menen, dat de krachtsinspanning de binnen landse economie ondermijnt. Dit is een foutief standpunt. „On danks de defensielasten heeft ons zakenleven groter resultaten bereikt en de Amerikaan leeft beter dan ooit tevoren". Truman voegde in zijn rapport daaraan toe: „De feiten omtrent de sterkte en voortgang, welke de V.S. economisch sinds Korea gemaakt hebben, dienen aan een ieder duidelijk gemaakt te wor den. Deze feiten kunnen ook onze positie in de Vrije Wereld versterken. De communistische propaganda is gegrondvest op de onjuiste gedachtengang, dat Ame rika het economisch niet kan volhouden. Het Staalconflict De president drong in het bij zonder aan op de bijlegging van het staalconflict, dat een scha duw werpt op het overigens gloedvolle rapport over de bla kende Amerikaanse economische situatie. Een depressie, die sommigen vrezen, kan vermeden worden, aldus Truman. Er bestaat sedert de Tweede Wereldoorlog een ge stadige groei. PREMIER VAN EGYPTE DIENT ONTSLAC IN CAIRO, 21 Juli De premier van Egypte Hussein Sirry Pasha heeft bij koning Faroek zijn ont slag ingediend, wat de koning heeft aanvaard. A.P. bericht uit welingelichte bron, dat de pre mier geen reden van de indie ning van zijn ontslag heeft op gegeven. Het spaartegoed is toegeno men; het werkelijk inkomen en de levensstandaard van de con sumenten zijn in de twee jaren van de Koreaanse oorlog geste gen. Een tamelijk stabiel prijs niveau is in het vooruitzicht. Het federale tekort zal 4.5 milliard dollar kleiner zijn dan de 14.5 milliard, welke men in Januari had verwacht. Hiervoor is het echter nodig de belastingen te verhogen. VAN DE 51 OPVARENDEN 45 GERED De Noorse tanker „Black Gull" met een lading springstoffen aan boord, op weg van Bremen naar New York is nabij Long Island in brand gevlogen. Van de 51 opvarenden werden er 45 gered. Het hospitaalschip de „Grips- hoim" pikte de overlevenden op, nadat uren was gezocht. Het was een dramatische redding uit de klauwen van de donkere Atlan tische Oceaan. De vlammen stegen op tot 900 meter hoogte. De hitte aan boord was enorm. De vermisten zijn vermoedelijk van het dek in zee gesprongen. Onder de geredden bevinden zich 6 vrouwen. Het schip had negen passagiers aan boord. Onder de passagiers be vonden zich drie Nederlanders n.l. J. A. A. Driesprong, J. Drie sprong, Wilhelmina Driesprong, P. Spaanderman, Jac. de Nobei en J. Muller. Zij zijn gered. Het schip is op sleeptouw ge nomen naar New York. EVA PERON GAAT VOORUIT BUENOS AIRES, 20 Juli (AP) Volgens het vandaag gepubli ceerde bulletin houdt de gisteren gesignaleerde verbetering in de toestand van Eva Peron aan. Zaterdagavond werd Dr Arnold uitgeroepen tot Burgemeester van Missiestad. Zoals alle burgemeesters: hij had het misschien wel het drukst van allemaal, vandaar deze benoeming, die als een onderscheiding voor zijn activiteit mag gelden. (Van onze verslaggever) VATICAANSTAD, 20 Juli Z. H. Paus Pius XII heeft vrij onverwacht Vaticaanstad verlaten, om zich naar de zomer residentie Castel Gandolfo te begeven. De pauselijke stoet ver liet Zaterdagavond de poorten van Vaticaanstad. Ofschoon niemand op de hoogte was gesteld, verspreidde het bericht zich pijlsnel door Rome. De bevolking schaarde zich overal langs de wegen om de Heilige Vader te begroeten. De belang stelling was zo groot, dat de stoet herhaalde malen werd op gehouden. Bij de grens der gemeente werd de Heilige Vader begroet door de pastoor der parochie, de burgemeester een katholiek, die bij de laatste verkiezingen een communist is opgevolgd en de pauselijke administrateur van de landgoederen. Kardinaal Canali verwelkomde Zijne Hei ligheid in het paleis van de zo merresidentie. Intussen was op het grote plein voor het oude kasteel een grote menigte sa mengestroomd. De Heilige Vader taf aan de velen zijn Apostolische egen. Zondagochtend werd een aantal pelgrims uit de V.S., Ca nada en Columbia ontvangen. Toespraak tot de kinderen De duizenden kinderen met hun groene baretten, die in de afgelopen week Rome zijn bin nengestroomd, om de 25ste ver jaardag te vieren van de stich ting der K.A. voor de Jeugd zijn voor het vertrek van Z.H. de Paus naar de zomerresidentie, in de Vaticaanse basiliek ontvangen. Bij deze gelegenheid richtte de Heilige Vader tot hen woorden van vaderlijke liefde, van verma ning en zegening. In zijn toespraak spoorde de Paus aan tot de veelvuldige H. Communie, teneinde daaruit kracht, vurigheid en edelmoe digheid te putten. Hij waar schuwde hen, dat de huidige tijd bijzonder moeilijk is. De Paus wees erop, dat uit de Jeugd- K.A. vele roepingen voortkomen, één van de resultaten van de onvermoeide ijver der leidsters. De Alkmaarse Missietentoonstelling werd Zondag nog verrast met het bezoek van twee Kerke lijke Hoogwaardigheidsbekleders, Z.H. Exc. Mgr. Miltenburg en Z.H. Exc. Mgr. Paulissen, die vergezeld was van de inlandse geestelijke Drs P. Akoi, thans studerend te Rome in de theologie. Zij werden door Rector J. J. van der Zalm ontvangen en toegesproken, waarna van de Hoge Gasten met een aantal leden van de missietentoonstelling deze foto werd gemaakt. MADRID, 20/7 (Reuter) De 51-jarige Mevrouw L. Mathijse- Kremer uit Amsterdam Zuid is Zaterdag bij een auto-ongeluk in de buurt van Tortosa (Spanje) om het leven' gekomen. Het ongeluk geschiedde op de weg tussen Perello en Ampolla, bij Tortosa, ongeveer 160 km ten Zuidwesten van Barcelona. Ern stig gewond werd mevrouw Ma- thijse in een kliniek te Tortosa opgenomen, waar zij korte tijd later is overleden. Haar echt genoot, procuratiehouder bij een Handelsvereniging te Amster dam, liep slechts lichte verwon dingen op. Het echtpaar was per auto op vacantiereis in Spanje. Het slachtoffer zal aldaar wor den begraven. (Van onze verslaggever) HELSINKI. Nederland mag niet ontevreden zijn na de eerste dag van de Spelen. Een medaille is al binnen en daar voor heeft de hockeyploeg ge zorgd, die een schitterende prestatie leverde door met 10 van Pakistan' te winnen. Nederland zal nu in de finale tegen India uitkomen. Het succes van Theo Saat is eveneens groot. Eigenlijk had den maar weinigen in het va derland hierop gerekend. Saat werd in de eerste ronde van de 100 m. tweede in de zevende serie in 10.9 en in de tweede ronde deed hij het in de twee de serie met 10.6 nog een stuk beter, waardoor hij de kwart finale bereikte. Met roeien heeft Nederland veel minder succes gehad. Al leen de twee zonder stuurman kwam als eerste aan in de heat. In de vier met stuurman werd Nederland derde en in de vier zonder stuurman en het skiff nummer laatste. Hier moeten de herkansingen Nederland verder brengen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1