SHIRLEY STRICKLAND, 26 jr., haalde 0.2 sec. van wereldrecord I Olympische en wereldrecords sneuvelden aan lopende band Schoolslag en „vlinderen" apart op zwemprogramma Welke records sneuvelden? Duits en Engels meisje ook beneden 11.-op 80 m. horden Olympische kampioenen Naarwiegingen de medailles? Finlands grote tweemaal U.S.A. speerwerpen Oost-Duitsland nog geen lid momt* Sportieve Fanny: dit jaar nog dan is 't definitief afgelopen r duizenden bij lichtingsavond" WEER OVERTROEFDE AUSTRALIË FANNY Helsinki23 Juli De chronometer kon on mogelijk liegenHet knopje hadden wij op het juiste moment ingedrukt en zonder er verder naar te kijken gestopt toen de hel blonde Shirley Strickland door het finishlint brak. Het zal wel heel snel zijn geweestzo dachten wij, maar toen wij naar de wijzer plaat keken moesten we werkelijk onze ogen uitwrijven10.8 sec. Dat moest absoluut een vergissing zijn, er was beslist iets ver keerds met onze stopwatch. Er viel een gela den stilte in het stadion. De ogen van tien duizenden waren gericht op het mechanische uitslagenbord, waarop zo dadelijk het resul taat van deze halve finale op de 80 meter horden zou worden geprojecteerd. -«JÉyf ROEI-TITELS werden verdeeld Lenie Gerrietsen was onze beste turnster ■'v:y wm˧. Tweemaal brons voor de zeilers? Records zijn er om gebroken te worden ERSVER WACHTING leeld door het K.N.M.I. te geldig van Donderdag- ot Vrijdagavond (opge- s 10 uur): ;ele opklaringen ar bewolkt met enkele aringen. Droog weer. kke tot matige Noorde- wind. Iets minder koud. L: zon op 4.49, onder 20.42; 7.21, onder 21.37. EN. Duizenden gasten ire vreemdelingen uit de ntrek trokken Woensdag oor de verlichte poort in pstraat, die de entree naar de rijk met lampions n lanen en straten, der veel zorg was er dit teed aan de Verlichtings- •an Bergen. Tegen 9 uur dreigende wolkenmassa's nen, waaruit om kwart gen, vlak na het ophan- i de lampions, een fijne n te voorschijn kwam, die d dreigde te verstoren, kig hield de regen spoe- doch waarschijnlijk had het de vorige dag ge- vuurwerk in Egmond aan doed op het bezoek aan dat iets minder groot was wacht werd. Ie Oldenburglaan was bij- zorg besteed, door niet e weg, doch ook de tuin- bomen te versieren met s. De Breelaan met zijn verlichte bogen en vét- everde een imposant ge- het Hertenkamp had de jer een fontein geconstru- deze met op de ach- I de bomen en het her- e met kleurige schijn- belicht. zondere attractie was de Accordeonvereniging, die in van het Dorpshuis een gaf. Recht tegenover het lis gaf „Paal 33", de VVV itie van Bergen aan Zee at de badplaats een ideaal i-oord is. ude Prinsweg voldeed in ichten door zijn versierde lehangen met lampions en i van grote veldbouquet- t plein van de kerk was s effectvol verlicht. Rond- Ruïnekerk waren de bo- hangen met de traditio- itelbare Oranje-appeltjes, ille straten was opmerke- al zorg besteed, waaruit k blijkt, dat de Bergenaar ten wel degelijk weet te •en. >nde van Castricum RICUM. Zondag a.s. zal weer in het teken van srsport staan. Evenals het aar is de organisatie in van de Zaanse wielerclub let parcours is: Geelvinck- Ruiterweig, Torenstraat, raat. nateurs rijden 100 km en welingen 50 km. Begin van brand RICUM. Door een nog ide oorzaak brak brand ie R.K. jongensschool aan psstraat. De brandweer ledig ter plaatse en slaag- 1 de brand snel te blussen, het lokaal aanwezig har- i en enige schoolplaten en r werden door het vuur igd- laar de Vierdaagse 'RICUM. Onder leiding heer P. Kuiper zijn ver- de deelnemers gestart Vierdaagse te Nijmegen, ntal deelnemers bestaat eels uit patiënten en ver- personeel van het pro- ziekenhqis „Duin en Besfuurs mutaties Vitesse Gym R.ICUM. De heer F- voorzitter, en de dames t en E. Twisk, hebben be- als bestuurslid. De epen i worden ingenomen door :n J A. Middelhof, die de van penningmeester op nemen, en J- v. d. Veeten. raeature van voorzitter en commissaris zal nog moe rden voorzien. W VEILINGSGEBOUW RICUM. De Coöp. awvereniging „Ons Be- J.A. zal op Donderdag 14 et nieuwe veilingsgebouw deze gelegenheid wordt een bloemen-, groenten- ittentoonstelling georgani- an 14 t.m. 17 Augustus. 00 meter hardlopen tijdens de kermis? SLOOT. Naar wij ver- zal vermoedelijk tijdens r drie kermisdagen een ipwedstrijd, in organisatie t bestuur van de K.A.J-, 1 gehouden. Als hoofdprijs arschijnlijk worden uitge- len mooie wisselbeker, die al achtereen of vijfmaal in door dezelfde jongen ge- moet worden, alvorens zijn eigendom kan noe- let bestuur hoopt op een lijk aantal lopers, zodat igelijk zal zijn, de prijzen e houden Ook zullen er larsehijnlijk enkele medail- irden uitgereikt aan de opers. de zwakste lopefa hebben aker een kans om iets te auw mogelijk zal het be- neer van zich laten horen. Eerste Meervogels Paling-tournooi IRSLOOT. Op Zondag ustus a.s.. dus eerste ker ndag. zal het eerste Meer- A '31 Palingtournooi ge- seerd worden. De deelne- elftallen zijn Blokkers_.l >n Meervogels 1 en 2. Dit oi is voornamelijk bedoel" i tegenprestatie tegenover letbalvereniging Blokkers, Weervogels, die al reeds malen aan het Blokkers urnooi heeft meegedaan e" laatste twee keren heeft nen, ni>» nooi tegen deze elf is uitgekomen. De spe- n het wipnende elftal wor- loond met een flink portie te paling. DONDERDAG 24 JULI 1952 PAGINA 3 De naam van het 26-jarige onderwijzeresje, dat haar gehele vaeantie er aan heeft gegeven om naar de Spelen te gaan, ver scheen op het bord. Toen kwam aarzelend een één, daarna een nul. eno, hoe opgewon den was de sfeer een acht. Shirley Strickland had het ge presteerd om de 80 meter horden waarvan Fanny Blankers jaren lang het monopolie heeft gehad, in een nieuwe wereldrecordtijd te lopen. Een fantastische tijd, die 0.4 sec. ligt beneden het Olym pische record van het eens zo vermaarde Nederlandse loop fenomeen. Eerst had een Marjorie Jack son de athletiek-wereld verbaasd door op één dag de 100 meter tweemaal in 11.5 te lopen en dat, terwijl er zoveel critiek op haar sti.il is. Welke door experts als bar orthodox wordt bestempeld een overdreven armbeweging, De finale van de 100 meter hardlopen voor dames was ook zonder Fanny Blankers, die op dat moment met hoge koorts te bed lag, een sensatie van de bo venste plank. De halve eind strijd van de 80 meter horden was in een woord verschrikkelijk. Het voorspel werd om vier uur opgevoerd. Het weer was verre van ideaal. De lucht was boordevol nattigheid en de tem peratuur was bar en onaange naam. Echt ongezellig Hollands herfstweer. Af en toe spetterde er een regendruppel op de tri bunes. maar het kwam voorlopig gelukkig nog niet tot een zond vloed. Een zacht windje hadden de loopsters in de rug. Het mocht eigenlijk geen naam hebben. In vier series zou worden uitge maakt, welke athlete in de halve fmale zou worden geplaatst. Van elke race konden de num mers een en twee naar de halve eindstrijd overstappen. Een gouden medaille voor Ne derland is bij deze komeetachtige tijden al glad verkeken. Voor Fanny Blankers in topvorm zou dit al te veel zijn, laat staan voor de niet in vorm zijnde Neder landse kampioene. Zij kwam in de finale door een tweede plaats. Fanny had weliswaar een heel goede start, zij had geruime tijd de leiding, maar de vijfde horde liep zij ondersteboven en dat remde haar tempo. Op de voor laatste horde kwam de Russische Golubichnaja haar voorbij en zij kon nog juist de Engelse Seaborne achter zich houden. Vergelijk de tijden van de eerste serie eens met die van de tweede serie en u kunt zelf zien hoe ver het goud, zilver of brons van ons af is. De uitslagen van de halve fi nales waren namelijk: 1. Shirley Strickland 10.8 sec. nieuw wereld- en Olympisch re cord: 2. Maria Sander (Duits land) 10.9 sec. nieuw Europees record; 3. Jean Desforges (Gr. Br.) 10.9 sec. eveneens nieuw Eur. record: 4. Elena Gokieli (Rusland) 11.1 sec.; 5. Edna Maskell (Z.-Afrika) 11.2 sec.; 6 Milena Greppi (Italië) 11.4 sec. Tweede halve eindstrijd: 1. Marya Golubichna.ia (Rus land) 11.2 sec. 2. Fanny Blan- kers-Koen (Ned.) 11.3 sec.: 3. Anneliese Sehnbuchner (Duits land) 11.4 sec.; 4. Pamela Sea borne (Gr. Br.) 11.4 sec.; 5. Wanda Dos Santos (Braz.) 11.4 sec.: 6. Claudie Flament (Fr.) m SHIRLEY STRICKLAND en het hoofd niet op. maar om laag. Goed laat de stiil van Mar jorie dan vol fouten zitten, zij evenaarde dan toch maar het wereldrecord in het sprintnum mer. En als we het toch over stijl hebben, wel, de wijze van lopen van Zatopek en van de Duitser Schade is min of meer een aanfluiting van alle athle- tiekpropaganda, en toch komen al deze athleten tot wonderlijke prestaties. IN HELSINKI STAAN NOG 55.000 BEDDEN LEEG Als u alsnog de Olympische Spelen wilt gaan zien. weest dan niet bang dat u geen ka mer zult kunnen krijgen. Er zijn nog genoeg kamers over in Helsinki. Dit is een verrassing voor iedereen en een bittere te leurstelling voor de Finnen. Zij hadden gerekend op ten minste 40.000 vrèemde- lingen plus vele duizenden uit verafgelegen Finse ste den. Daarom werden school gebouwen en kazernes inge richt met bedden voor 40.000 slapers en zijn vele Finnen er toe gebracht slaapkamers voor nog 30.000 personen af te staan. Maar tot dusverre ziin slechts 15.000 van deze bed den in gebruik. Een Finse Olympische official heeft verklaard: „Wij gaan met deze Spelen veel geld verlie zen". Geëvenaard Shirley Strickland had voor de eerste serie geloot. Ze liep op de eerste baan. Bij de eerste horden had zij al een halve meter voor sprong op haar vier concurren ten. En bij de zevende was deze al gegroeid tot ruim twee meter. Haar tijd elf seconden ver wekte een hels kabaal in het sta dion. Want daarmede had zij al het Olmpisch record van Fanny Blankers met 0.2 sec. naar bene den gehaald, terwiil zij het we- r®adr®cord "van de Nederlandse athlete zo maar evenaarde. Zes minuten over vier kwam Fanny Blankers op de baan. Er klonk een kort applaus. Fanny wachtte even en was daarna en kele minuten bezig met het plaatsen van het startblok. Even probeerde zij een horde. Het ging gemakkelijk. De doktoren hadden haar bijna 24 uur in observatie gehad. De ene pemciline-inspuiting na de andere had men haar toegediend en vanmorgen vroeg vertelde £ns' dat F?nnv Blankers over haar moeilijkheden heen was en brandde van vechtlust. loen zij bezig was haar trai ningspak uit te trekken riep de speaker juist om, dat Sihirley het wereldrecord had verbeterd Fan ny keek even op en schudde het hqpfd. Het was alsof de speaker dat gebaar had gezien, want on middellijk herstelde hij zijn ver gissing. De serie had zo op het oog wei nig moeilijkheden voor onze grote troef. Misschien dat zij enig ge vaar had te duchten van de Zuid- Afrikaanse Edna Maskell. Vrees voor een evt. verrassing bleek on gegrond. Heel gemakkelijk fi- nisthte Fanny Blankers als eer ste in 11.2 sec. Er uit gelopen Toen kwam al gauw de halve finale, en welk een gigantische strijd. Om aan alle twijfel een einde te maken brak Shirley niet alleen het Olympisch, maar ook het wereldrecord in scherven. Haar tiid kon men bijna niet ge loven, maar het electrisehe tijd opname-instrument vertelde het toch maar. Er waren nog meer verbijste rende dingen. En Fanny mag de hemel zegenen, dat zij niet in deze serie had moeten verschij nen. Zij zou er finaal zijn uitge lopen. Want behalve Shirley ble ven nog twee andere meisjes be neden het wereldrecord, nl. de Duitser Maria Sander en het En gelse Ioopstertje Jean Desforges. En om de zaak compleet te maken noteerde de Russische athlete Elena Gokieli 11.1 sec. en de Zuid-Afrikaanse Maskell 11.2 sec. Fanny Blankers-Koen RUSSISCHE SUCCESSEN BIJ WORSTELEN De eerste twee beslissingen, die in het Olympisch tournooi worstelen vrije stijl zijn gevallen, hebben gouden medailles opgele verd voor de Russen. In het middengewicht won de Rus Cimakuridze de gouden me daille, in het zwaargewicht ziin landgenoot Mokokishvili. Nederlandse roei ploeg Zondag a.s. terug De Nederlandse Olympische roeiploeg zal Zondag 27 Juli om 13.55 uur uit Helsinki op Schip hol aankomen. OLYMPISCHE KAMPIOEN WORDT KATHOLIEK (K.N.P.). De wereldkam pioen hoogspringen bii de laatste Olympiade, Patterson, werd de zer dagen door de bisschop van Montreal, Mgr. Léher, in de Ka tholieke Kerk opgenomen. Pat terson is thans student op het College van O. L. Vrouw in Mon treal. HEREN: Worstelen: middengewicht: Cimakuridze (Rusland) zwaargewicht: Mokokishvili (Rusland) vedergewicht: Bayram Sit (Turk.) Roeien: skiff: Tjukalov (Rusl.) double scull: Argentinië twee zonder stuurman: Ver. St. twee met stuurman: Frankrijk vier zonder stuurman: Z.-Slavië vier met stuurman: Tsj. Slow, achten: Ver. Staten. Schermen: floret: Frankrijk. Athletiek: 200 m.: Stanfield (Ver. St.) hinkstapsprong: Ferreira da Silva (Braz.) speerwerpen: Young (Ver. St.) DAMES: Athletiek: verspringen: Yvette Williams (Austr.) Ver. Staten 12 6 5 Rusland 9 11 4 Zwitserland 2 3 4 Frankrijk 2 2 0 Australië 2 1 2 Tsj. Slowakije 2 1 0 Italië 1 2 0 Zweden 1 A 2 Brazilië 1 0 1 Argentinië 1 0 0 Zuid Slavië 1 0 0 Turkije 1 0 0 Japan 0 2 2 Duitsland 0 2 1 Jamaica 0 2 0 Polen 0 1 1 Zuid Afrika 0 1 0 Finland 0 0 5 Gr. Brittannië 0 0 3 Hongarije n 0 3 Nieuw Zeeland 0 0 1 Venezuela 0 0 1 Urugay 0 0 1 België 0 0 1 Denemarken 0 0 I (Van onze verslaggever) HELSINKI De toeschou wers in Helsinki hebben hun aandacht vandaag moeten ver delen over twee evenmenten. De athletiek in het stadion en de finales van de roeiwedstrij- den. Zeven roeititels waren er te verdelen, Nederland was te voren reeds geheel uitgeschakeld. De roeiwedstrijden hebben voor Engeland wel een heel vre- velende nasmaak gekregen. Vier maal mocht een Britse ploeg meedingen, viermaal eindigde men op de.... vierde plaats! De Ver. Staten (tweemaal) Ar gentinië, Rusland, Frankrijk, Zuid-Slavië en Tsjecho Slowa kije ging met het goud strijken. De uitslagen waren: Skiff: 1. Rusland, 2. Austra lië, 3. Polen. Double scull: 1. Argentinië, 2. Rusland, 3. Urugay. Ongestuurde twee: 1. Ver. Staten, 2. België, 3. Zwitserland. Twee met stuurman: 1. Frank rijk, 2. Duitsland. 3. Denemar ken. Ongestuurde vier: 1. Zuid Sla- vië, 2. Frankrijk, 3. Finland. Vier met stuurman: 1. Tsjecho- Slowakije, 2. Zwitserland. 3. Ver. Staten. Achten: 1. Ver. Staten, 2. Rusland, 3. Australië. ONPRETTIGE SFEER Er is een opmerkelijk verschil in stijl te bespeuren bp het da mes gymnastiek-tournooi. De Oostelijke athleten, de techniek tot in de finesses beheersend, geven zulke verrassende staal tjes turnen weer. dat de deel neemsters van vele andere lan den ineenschrompelen bij zulk een kunde en klasse. Gracieus en sierlijk zijn de uitvoeringen van de Oost-Europese dames, zuivere gymnastiek, dat is het geen door onze dames wordt ge bracht. Jammer is echter, dat de Olympische geest, de eerlijke sportieve sfeer volkomen bedor ven is door de arrogante en on prettige houding van de Oost- Europese dames. Steeds na elke fraaie prestatie van deze meis jes volgt een oorverdovend ap plaus, waardoor de andere meis jes, die midden in hun oefening zijn volkomen hun concentratie kwijt raken. Inmiddels zijn nu acht van de negen oefeningen afgewerkt. Lenie Gerrietsen was de beste Nederlandse dame, evenals bij de selectiewedstrijden. Dinie Krul en Nannie Simons bereik ten nu betere resultaten, dan bij de selectiewedstrijden. Voor dé finale puntenwaardering staat Nederland thans genoteerd met 403,02 punten. Dinsdag werd een een begin gemaakt met het nummer 200 m. voor heren. Theo Saat, Nederland, die in de 5e serie startte wist deze te winnen voor de Duit ser W. Zandt. Saat noteerde een tijd van 22 sec. terwijl de Duitser er 0.1 sec. lan ger over deed. (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI Ferreira da Silva heeft grote opschudding in de Olympische arena veroorzaakt toen hij de huldigingseeremonie op eigen initiatief nog een verlengstuk bezorgde, dat honderden Brazilianen bijna rechtstreeks naar een dilirium voerde. De lange roetzwarte Braziliaan met de vorstelijke naam was reeds wereldkampioen op de hinkstapsprong met 16.01 meter. Hij vond dat echter veel te min voor deze Olympische Spelen, daarom had hij nog een speciale verrassing. lendige 100 fneter hardlopen, maar op deze Olympische baan worden toch maar records aan de lopende band gebroken. Van daag gingen er maar liefst vijf Olympische pronkstukken aan flarden: de 80 meter horden, de hinkstapsprong, verspringen bij de dames, speerwerpen en de 3000 meter steeple chase. En op deze zelfde baan liep gisteren de Duitser Herbert Schade een record op de 5000 meter in brokken. Over zanderig gespro ken De steeple chase is een van die onnoemelijk zware nummers, waarbij men zich afvraagt hoe het mogelijk is dat de afstand binnen tien minuten wordt af gelegd. Tien minuten zeiden wij. Maar een Amerikaan Ashenfelter liep de afstand in 8 min. 51, waarmede hij alle records ver brijzelde. Volledig de States De Stars en Stripes klonken ook bij de finale 200 meter; waarom ook niet. Het Ameri kaanse volkslied begint zo lang zamerhand een schlager in de Olympische arena te worden, drie Amerikanen namen de prij zen in bezit. Er werd wel bij zonder scherp gelopen, gezien de Hij begon met een sprongetje van 15.95 meter. Daarmede zette hij zijn concurrenten al aan de dijk, 'al was er even een hels kabaal toen een Rus drie centi meter verder kwam. Signor Da Silva knikte goedkeurend, wreef de handen met wat gravel en zette zich weer schrap. Zijn 2de sprong was voldoende om de Rus en ieder ander een eventuele Olympische gouddroonn te ontne men. Hij maakte 16.12 meter. Daarmede had hij zijn wereld record en ook het Olympische record royaal om zeep gebracht. Van dat moment af heerste Da Silva in het gezelschap hinkstap- springers als een Fausto in de Tour. Zijn naam stond ergens aan de horizon en de anderen mochten alleen nog maar vechten om een tweede en om een derde plaats. Signor Da Silva wilde ziin eer compleet hebben en in de vijfde beurt kwam hij al op 16.25 meter. De Brazilianen er is een heel leger naar Helsinki getrokken waren door het dolle heen. Foto grafen drongen rond Signor Da Silva, die zich van alle kanten liet fotograferen. En toen nam hij zijn bos bloemen in de ene hand en zijn gouden trofee in de andere en liep zo maar een ere rondje door het stadion. De Brazilianen op de tribune stampten, zwaaiden met vlagge tjes en loeiden dat horen en zien verging. Een onverwachte spe ciale huldiging van een Olympi sche winnaar. Vijf records er bij Mac Kenley heeft over de baan van het Olympisch Sta dion geklaagd, die volgens hem vel te zanderig zou zijn. Het kan zijn, dat de Amerikaan wat zwartgallig is vanwege die el- Marjorie Jackson (Austr.) heeft de fi- j nale gewonnen v. d. I 100 to. waarin Fanny Blankers-Koen niet kon uitkomen. Twee de werd Daphne Ha- senjager Z.-Afrika derde Shirley Strick land (Austr.). Op de foto draagt Daphne nummer 114, Shirley «o. 13. (Van een onzer verslaggevers) HELSINKI Met ingang van 1 Januari 1953 zullen de school slag en de vlinderslag verschil lende nummers op het zwem programma worden. Niet, zoals Engeland voorstelde, zal de vlin derslag geheel afgevoerd worden. Maar hoe het zal gaan met de samenstelling van de wereld- recordlijst en welke slag in de wisselslag-estafette gezwommen worden is nog niet bekend. Het FINA-congres besloot 'n com missie eerst een rapport uit te laten brengen. Het voorstel om de vlinder slag en de schoolslag als aparte n.ummers te beschouwen was af komstig van Hongarije. Twee en veertig afgevaardigden schaar den zich er achter, ook de Ne derlandse; twee en twintig wa ren er tegen. Het Engelse voor stel om de vlinderslag geheel van de programma's af te voe ren werd met 45 tegen 18 stem men verworpen. Een groot verschil van mening bestond er echter over de wijze van samenstellen van de we- reldrecordlijst en de gang van zaken bij de wisselslagestafette. Op voorstel van Spanje werd dit vraagstuk uiteindelijk na on ontwarbare discussie gedelegeerd naar een commissie, die een rapport zal uitbrengen op de vergadering, die 3 Augustus a.s. zal worden gehouden. Weer een andere commissie zal een nieu we wereldrecordlijst gaan sa menstellen, terwijl nog weer een andere commissie de reglemente ring van het kunstzwemmen in studie zal nemen. Over de toelating van Oost- Duitsiand tot de internationale bond, waartoe Polen tijdens het congres verzocht, is nog niet be slist. Eerst zal de FINA-voor- zitter een bespreking hebben met het I.O.C. Het punt zal nu op 3 Augustus besproken wor den. Het Nederlandse voorstel om aan zwemleraren, die alleen elementair onderwijs geven, wel de amateurstatus toe te kennen werd, ondanks het krachtige pleidooi van Jan de Vries ver worpen. (Van onze verslaggever) Na vier dagen zeilen hebben twee Nederlanders nog een kans op een bronzen medaille. Het zijn Koos de Jong in de Finnjollen- klasse en Van Duyl in de draken- klasse. De Jong kwam weliswaar als elfde man aan op deze vier de dag, maar in het totaalklas sement heeft hij zijn derde plaats kunnen behouden. Wim van Duyl arriveerde als zevende in de drakenklasse, doch heeft nog een redelijke kans op een derde plaats in de algemene rang schikking. Voor Wim de Vries Lentsch in de ö'/s meter klasse is alle kans vrijwel verkeken. Hij werd elfde en zal de derde plaats wel niet meer kunnen bereiken. Bob Maas stelde hevig teleur door in de starklasse ook al als elfde te finishen. Neen, dat ziet er niet al te best uit. Over goud en zilver kunnen we al niet meer spreken. Misschien nog een klein beetje brons. tijden. Zo evenaarde de winnaar het Olympische record en de nummers twee en drie noteer den eventjes 22.8 sec. Een Amerikaan heeft nog nim mer beslag kunnen leggen op het Olympische goud bij het speerwerpen. Aan de overkant van de vijver heeft men beslo ten dat dit nu maar eens radi caal moest veranderen. Young nam het nummer voor zijn re kening met een worp waarbij meteen het Olympisch record sneuvelde, het zilver was ook al voor een Amerikaan. Voor de Finnen, die altijd heer en mees ter zijn geweest in het speer werpen was deze nederlaag wel de meest bittere ontgoocheling. Al is het nog niet zover: de 110 meter horden schijnt ook al voor de Amerikanen gereserveerd te zijn. Harrison Dillard, die in Londen de 100 meter won en toen voor de horden, waarmede hij zijn hele leven heeft gespeeld, werd verbannen, omdat hij niet zo goed was bij de selectiewed strijden, was thans weer van de partij. Hij had opnieuw een kaar tje genomen voor de horden. Wel nu, zijn tijd 13.9 in de eerste serie, evenaarde ook al het Olym pisch record van zijn landgenoot Forter uit 1948. In de zes series kwam niemand beneden de 14 sec. Bij de selectiewedstrijden vèr- sprimigen voor dames werd vier maal het Olympisch record ver beterd. Het Nieuw-Zeelandse meisje Yvette Williams ging ten slotte met het goud strijken. Zij sprong 6.24 M., waardoor zij pre cies één centimeter onder het wereldrecord van Fanny Blankers bleef, maar de prestatie van onze landgenote heeft gewankeld Willy Lust maakte haaT beste, sprong met 5.81 M., een prachtig resultaat, waardoor ze de vijfde plaats bezette in 't klassement. (Van onze verslaggever) HELSINKI Een bleke en uitgeputte Fanny heeft gLsteren de naam van snelste vrouw ter wereld verloren en.... ze schijnt er niet rouwig om te zijn. Nog steeds een beetje duizelig van de grote hoeveelheid penicilline die haar is toegediend, glimlachte de heldin van de'vorige Olympi sche Spelen toen ze vertelde, „dat het maar goed was, dat haar Olympische en wereldrecords ge broken worden. Records worden nu eenmaal gevestigd om weer gebroken te worden", voegde ze er aan toe. Wat later ging Fanny naar het zusterhuis om weer behandeld te worden. Ze heeft geen enkele poging gedaan om een excuus te verzinnen, toen ze zei, dat ze zich aan de start koortsig en dui zelig voelde. „Een maand geleder, was ik in topvorm", vertelde Fanny nog; „beter zelfs dan m ZWEDEN WON MET 3—1 VAN OOSTENRIJKSE PLOEG Zweden heeft tot het laatste ogenblik gewacht een 1—0 ach terstand in een 31 voorsprong om te zetten in de kwartfinale van het voetbaltournooi tegen Oostenrijk. Pas in de laatste tien minuten van de tweede speelhelft van deze overigens vrij tamme wed strijd wisten de Zweden driemaal achter elkaar te doelpunten, hoe wel zij reeds een twaalf-tal kan sen ongebruikt voorbij hadden laten gaan in de tachtig minuten die vqprafgingen. Londen. Toen begon de infectie. Misschien is de tijd nu spoedig daar, dat ik me geheel aan m'n huishouden, m'n man en m'n kinderen kan wijden. Dit is ten minste m'n laatste jaar. Misschien dat ik dit seizoen nog een paar maal zal uitkomen, maar daarna is het definitief af Of Fanny Vrijdag de 200 meter zal lopen is nog twijfelachtig. Het hangt grotendeels af van haar conditie na de finale van de 80 meter horden vandaag. Inmiddels is ook bekend geworden, dat Sihirley Strickland Zondag 10 Augustus zal deelnemen aan de Olympische revanohewedstrijden, die in het Olympisch Stadion in Amsterdam gehouden worden. Ook Arthur Wint, Gaston Reiff en heel misschien ook Marjorie Jackson komen. WORDT NIET VERLIEFD EN KIJK UIT (A.P.). Radio Helsinki spant zich in de jeugdige bewoonsters van de stad te waarschuwen. haar hoofd koel te houden, nu er tijdens de Olympische Spelen zoveel buitenlandse mannen rond wandelen. Het advies is: „Wordt niet te snel verliefd, daar komen gebroken harten van". Een Finse taxichauffeur, die een voetganger biina raakte, zei, toen hem ge vraagd werd waarom hij niet toeterde: „Oh nee, dat doen we hier nooit, we mochten de mensen eens doen schrik ken'. Helsinki 1952 oude records HEREN: 3000 m. steeple hinkstapsprong speerwerpen DAMES: verspringen 80 m. horden Ashenfelter V.S. 8.51 Ferreira Braz. 16.22* Young V.S. 73.78 Iso Hollo (Finl.) 9.38 Tajima Japan 16. Jarwinen Finl. 72.71 Williams (Austr.) Strickland (Austr.) 6.24 10.8* Gyarmati( Hong.) Blankers-Koen 11.2 5.69 Ook verbetering van wereld- I forges (Eng.). verbeterden het Eur. record. record 80 m. horden met 10.9 Maria Sanders (Did.) en Jean Des- (Blankers-Koen 11.—).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3