Tweehonderd journalisten beraadden zich over de problemen der Europese eenheid Sn Bellagio, aan het Comomeer Doorgangshuis emigranten eis in Nieuw-Zeeland Financiën en Economie ER KAM MOG MEER BIJ" UW PUZZLE voor vandaag BROEDERLIJKE BEZINNING ONDER EEN ZUIDELIJKE ZON Verenigd Europa betekent: Vrede, Brood en Vrijheid Europese autoriteit noodzakelijk mmo Scheepsberichten Kinderverlamming NIET verontrustend Tarwe van gezonken rijnaak gelost DE BEURS Samenwerking leidt tot doel 99 PAGINA 4 DONDERDAG 24 JULI 1952 (Van onze verslaggever) Reis, halverwege Juli, zuidelijk van Basel, Italië en de zon tegemoet. Luzern begroet u met romige gevels en brandende begonia's. Spiraal dan in een gerieflijke trein de bergen op, de bergen af, en neem de donkere minuten der St. Gotthardt maar voor lief Bellinzona klinkt immers als muziek in uw oren en de kleurenprentbriefkaart van Lugano wordt een allerfeestelijkste werkelijkheid van blauw en groen en goud en alle tinten die daartussen liggen. En hebt ge in Zwitserland het eerste waarlijk blauwe meer gezien, reis dan van het zoveelste naar het schoonste, het Comomeer. Een reusachtig aquamarijn klei nood vorkvormig gevat in imposant gebergte. Een meer als een enorme rivier. In 't helder water betrapt men de donkere vissen op hun huiselijk leven. Coureurs ter zee en Italianen zijn geboren coureurs, dat merkten wij toen we langs een onmogelijk smalle bergweg van Como naar Bellagio rijdend, onder veel claxoncacophonieën autobus na autobus met ónze autobus passeerden coureurs ter zee, zeiden wij, racen in kleine motorboten voor Como heen en weer, waterskiërs maken uiterst kleine hoeken met de blauwgroene waterspiegel en witte boten vol bruine plezierende toeristen varen de traditionele tour over het meer, langs alle lieflijke dorpen, die als druppels room en bloedkoraal slordig gestold liggen aan de randen van het bergmassief. Como, de stad, Bellagio Mennaggio, Tremezzo en zoveel, door de Muze zelf gedoopte, heerlijke dorpen meer zij liggen daar maar mooi te zijn tegen hun enorm bergdécor van alle tinten groen en bruin en grijs en het wit van de eeuwige sneeuw, daar heel hoog aan de toppen, vanwaar het water zich zingend naar beneden stort. Donkere, slordige Italianen zitten aan de kleine tafels van een trattoria tegenover een dertiende-eeuws kerkje van St. Jacob, sprekend over de Tour de France en de Olympische Spelen. In de glazen fonkelt de rode Chianti, de wijn van dit land, als water gedronken. Kinderen lopen er rond tot midder nacht, omdat het te warm is om te slapen. In koele galerijen ligt de koopwaar uitgestald, die de toeristen lokt, de zijde en het houtwerk, de zonnehoeden en de prentbriefkaarten. Drie zomerse dagen lang is daar, in Bellagio aan het Como meer, gesproken en gediscussi eerd over de vraagstukken die de federale eenheid van Europa opwerpt, de politieke, de econo mische, de sociale problemen vandien, over, natuurlijk, hoe kan het anders het probleem- Duitsland. In het Frans, in het Duits, in het Italiaans, de drie voertalen van dit congres, dat was bijeen geroepen door de Unie der Euro pese Federalisten, de Union Européenne des Fédéralistes. Een batterij charmante tolken vuurde onmiddellijk en simul taan de vertaling van het ge sprokene de microfoons in en bewerkte in tweehonderd kop telefoons een pinksterlijk talen wonder. Daar zette de vroegere Franse minister Henri Frenay het doel van deze samenkomst uiteen: contact tussen de vertegenwoor digers van de Europese gewes telijke pers, bezinning op het gevecht voor vrede, brood en vrijheid, die de strijd voor het verenigd Europa is. Daar, tussen palmen en cy- pressen, bij onvergelijkelijke par ken en vorstelijke buitenverblij ven daar in Bellagio, tussen de tanden van het Comomeer ligt het hotel Gran Bretagna. Drie zomerse dagen lang zijn daar, onder een hemel zo blauw als slechts een zuidelijke hemel kan zijn, onder wel zeven vurige zonnen, tweehonderd West Euro pese journalisten bijeen geweest, om zich te bezinnen op het pro bleem der Europese eenheid, der Europese integratie. VRIJDAG 25 JULI HILVERSUM I 402 m: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00 tot 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.18 Gram. muz., o.OO Nieuws en weerberichten, 8.18 Gr.muz., 8.50 Voor de huis vrouw, 9.05 Gr.muz., (9.359.40 waterstanden), 10.00 Kinderen en mensen, causerie, 10.05 Morgen wijding, 10.20 Gr.muz., 10.40 Alt en piano, 11.00 Voordracht, 11.20 Gr.muz., 12.00 Dansmuziek, 12.30 Land- en tuinbouwmededeiingen, 12.33 Sport en prognose, 12.48 Gr. muz., 13.00 Nieuws, 13.15 Mede delingen en gr.m., 13.30 Orkest concert, 14.00 Kookp-raatje, 14.20 I Pagliacci, opera graim.pl., 15.30 Boekbesprek., 15.50 Sport, 16.00 Orgel en zang, 16.30 v. d. jeugd, 17.00 Gr .muz., 17.20 Wij en de muziek, muzikale causerie, 18.00 Olympische spelen, 18.30 Nieuws, 18.40 Felicitaties, 19.15 Denk ofn de bocht, 19:30 Vroomheid, die moest buiten staan causerie, 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie, 20.00 Nieuws, 20.05 Berichten en beeken, 20.15 Viool en piano, 20.30 Benelux, 20.40 Van vreemde bodem causerie. 21.00 Cabaret, 21.30 Gevarieerde muziek, 21.55 Het leven betrapt, 22.15 Olym pische spelen, 22.25 Buitenlands weekoverzicht, 22.40 Vandaag causerie, 22.45 Avondwijd., 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Kamermuz. HILVERSUM II, 298 m 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgym, 7.30 Gr.muz., 7.45 Een woord v d. dag, 8.00 Nieuws en weerbericht., 8.15 Gewijde muziek, 8.45 Gr.m., 9.00 v.d. zieken, 9.30 v.d. huisvr., 9.35 Gr.muz., 10.30 Morgendienst, 11.00 Pianorecital, 1130 Gr.muz., 12.00 Surinaamse volksmuziek, 12.30 Land- en tuinibouwmede- delir.gen, 12.33 Lichte muz., 12.59 Klokgelui, 13.00 Nieuws, 13.15 Amusementsmuziek, 13.45 Gram muziek, 14.00 Causerie over vaste planten, 14.15 Metropole Orkest, 15.00 Pianoduo, 15.20 Blokfluiten- semble, 15.40 Voordracht, 16.00 Instrumentaal trio en viool, 16.30 Voordracht, 16.50 Gramofoonmu ziek, 17.00 Verzoekprogramma v. d. jeugd, 17.30 Militaire causerie, 17.40 Gramofoonmuziek, 17.45 Friese uitzending, 18.00 Nieuws, 18.15 Instrumentaal septet, 18.40 Stijkkwartet, 19.15 Regeringsuit zending: Verklaring en toelicii- irug 19.35 Gramofoonmuziek, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws en weerberichten, 20.10 „Vijf minu ten", 20.15 Dubbelkwartet, 20.30 „Wiek wint", hoorspel, 21.15 Coaicertgebouworkejit, 21.335 Meisjeskoor, 22.00 Lichte mu ziek, 22.30 Gramofoonmuziex, 22.45 Avondoverdenking, 23\00 Nieuws, 23.15244.00 Gramo foonmuziek. Daar sprak de Belgische advo caat Jean Drapier over de „Mythe van de nationale sou- vereiniteit". Hii toonde aan dat de staten van Europa economisch zowel als politiek van elkaar af hankelijk zijn geworden, dat zij onmogelijk langer alleen hun grote problemen kunnen oplossen dat die problemen hun pro blemen internationale vraag stukken geworden zijn, waarvan de oplossing een gemeenschap van staten dringend vereist. Het principe van de nationale souvereiniteit is geëvolueerd. In een tijd, waarin de problemen der staten steeds met elkaar vervlochten raken, dient men van de nationale souvereiniteit geen karikatuur te maken. De hoog ste vorm van patrottisme is van daag de dag: van onze landen een gemeenschap maken, die zich verdedigen kan, die de schutse zijn kan van vrede, brood en vrijheid. Het ene Europa, met een bo vennationale autoriteit, is een noodzakelijkheid. De schepping van het eenge- worden Europa is nodig, niet temin moeten we dit ene Europa scheppen. NietteminIn deze para dox beklemtoonde de Nederland der Alfred Mozer. de noodzake lijkheid van een Europese daad. Hij citeerde de woorden van Denis de Rougemont: „300 mil- lioen Europeanen beven voor 200 millioen Russen en laten zich voeden door 150 millioen Amerikanen". Hij. Mozer. besprak de sociale aspecten van het verenigde Europa, dat niet slechts moei lijkheden biedt, maar ook en bovenal mogelijkheden. grote, grootste mogelijkheden die wij moeten verwezenlijken. Hiertoe is nodig: moed, inzicht, fantasie, wil en een sterk geloof in wat mensen vermogen. En op de laatste dag van dit journalistiek bijeenzijn, waren daar de staatssecretaris van de West-Duitse Bondskanselarij, Dr. Lenz, en de Franse ambassadeur Hervé Alphand, om er te spre- kne over de Europese politiek hunner landen. En tenslotte was daar Eugen Kogon, Duitser en president van het centrale comité van de Unie der Europese Federalisten, die het slotwoord sprak en daarin het besprokene nog eens reca pituleerde. Hii legde er de nadruk op dat Europa met zijn geestelijke wor tels is gebonden aan Griekenland Rome en Jeruzalem. Aan Grie kenland, en dus aan de strijd om de vrijheid en aan het ge voel voor de schoonheid. Aan Rome en dus aan de zin voor orde en recht. Aan Jeruzalem en dus aan het Oude en het Nieuwe Testament. Steeds in de geschiedenis is het nodig geweest dat Europa zocht naar vormen van poli tieke eenheid. Thans is de Euro pese eenheid, politiek, sociaal en economisch, meer dan ooit een noodzakelijkheid geworden. Het geven van een materiële inhoud aan de formele gelijke rechten, het scheppen van een suprana tionale politieke autoriteit maken Europa's eenheid nodig. In 1946 verviel de belangen- alliantie tussen Oost en West. De grote politieke fronten ont stonden, U.S.A. en U.S.S.R. Sindsdien loopt de grens van Europa door Duitsland. Het Duitse probleem verzwaart het Europese vraagstuk. Nieuwe verbonden ontstonden (Rusland en zijn satellieten) Het eerste bijstandspact is in het Oosten gesloten. In 1947 en 1948 werd de pactenpolitiek ver sterkt. In 1949 grondvestte men de Duitse Bondsrepubliek, maar tezelfdertijd versterkte zich de Oost-Duitse „Volksdemocratie". Het Schumanplan ontstond en werd geratificeerd en daarmee was een Europese deelautoriteit geschapen. De Korea-oorlog brandde los en maakte de noodzakelijkheid van militaire versterking duide lijker dan ooit evenals de nood zaak van Duitsland's militaire bijdrage aan de verdediging van het Westen. Er ontstond een Europese Verdedigings Gemeen schap, jammer genoeg nog niet volledig geratificeerd. 22 Milliard dollar ontving Europa uit de Verenigde Staten. Engeland wilde geen fusie, wel samenwerking. Onze tijd met zijn problemen, maakt ons duidelijk genoeg dat wij, Europanen, moeten komen tot een werkelijke Europese bondsstaat, met een Europees parlement en een internationaal gerechtshof. Eer het zover is, zullen nog vele moeilijkheden moeten wor- Bali 23 v. Tj. Priok-Cheribon; Radja 23 v. Djibouti-Suez; Tji- bantjet p. 23 ten N. Socrota- Belawan; Zuiderkruis pass. 23 Landend-Southampton; Johan v. Oldenbarnevelt p. 23 kp. Bon; Kota Inten 22 17.30 u. v. Napels- Genua; Lieve Vrouwekerk p. 23 kp. Bon-Antwerpen: Loppersum p. 23 kp. St. Vincent: Niger- stroom 23 23 vm. v. Bordeaux- Dakar; Sibaiak 22 te Wellington, verm. 24 naar Tj. Priok; Tosari p. 22 11 u. Ouessant; Bloemfon tein p. 22 Evenaar-Kaapstad: Clavella 22 v. Ornskoldsvik-Gevle alwaar 23 verw.; Ena 22 nm v. 23 te Melbourne: Heemskerk p. 22 nm. ten N. Socrota-Cochin: Jagersfontein 23 te Eastlonden: Laertes 22 nm. v. Suez-Aden; Maaskerk 22 nm. v. Luanda- Lagos; Oranje 23 te Ti. Priok: Tarakan 22 nm. v. Port Said- Napels: Teiresias 23 te Cheribon: Willemstad 25 Laguaira verw. den overwonnen. Al te zeer, zijn wii in Europa in ideologieën ge vangen, al te weinig bereid een deel van onze nationale souve reiniteit prijs te geven terwille van het grote geheel. Het recht is de grondslag van dc staat. Daarom moeten wij de nodige rechtsvormen vinden voor de supranationale Europese auto riteit, waarvan de schepping een aangelegenheid is, die spoed ver eist, spoed en de offerbereid heid der Europese partners, of ferbereidheid omwille van het welbegrepen eigenbelang, om de vrede, om ons brood, om onze vrijheid. NEDERLANDSE MIJNWERKER IN BELGIË OMGEKOMEN LUIK. 23 Juli. Gisteren is in Luik tengevolge van de in storting van een mijngang een Nederlandse mijnwerker om het leven gekomen. De mijnwerker was de 37-jarige Willem Fransen uit Vaals. Kaasmarkt Woerden WOERDEN. 23 Juli. Aange voerd werden 244 partijen. Prij zen le soort 2.222.28: 2e soort 2.172.21: zware 2.24—2.30; ex tra zware 2.36. De handel was matig. Graanbeurs MIDDENMEER. Wintergerst 2930.50; zomergerst 30.50 31.50; koolzaad 5057; karwii- zaad 5060; withooi 8.8090; rode klaverhooi 6575; lucerne hooi 8090: gerststro 1520; tarwestro 2024; vlas tot 35 cent per kg.; 2 soort tot 1600 per ha. VOORZORGEN IN BRABANT (Van onze redacteur) 's-HERTOGENBOSCH Van medische ziide deelt men ons mee, dat in verband met een aantal ge vallen van kinderverlamming, dat zich in Brabant ten Oosten van de lijn Bladel-Schijndel-Oss heeft voorgedaan, geadviseerd wordt in dit gedeelte van Brabant zijn va- cantie niet door te brengen. Ook het verblijf in Limburg wordt ont raden, teneinde deze ziekte te be perken en een epidemie te voor komen. Brabant, zo zei men ons, biedt in de overige delen nog gelegen heid te over om zich tijdens de vacantie te verpozen. Men hoopt, dat men om wille van de volks gezondheid dit advies zal opvolgen. Men make zich ondertussen niet ongerust. Van een kinder-epidemie is geen sprake; het aantal ziekte gevallen is slechts iets hoger dan normaal. LEMMER, 23 Juli Na bijna 24 uur hard werken, is men er Dinsdagmiddag in geslaagd de lading tarwe van rijnaak „Maria" die onlangs op het IJsselmeer zonk, te lossen. Maandagmiddag ging een vier tal schepen de haven van Lem mer uit, waaronder een grote kolenlosser van de steenkolen handel G. Wierda N.V. van Lem mer. De kolenlosser had een laadvermogen van 3 ton. Maan dagmiddag begon de grijper on der water de tarwe te lossen. Deze werd vervolgens in langs zij liggende schepen gestort. Aan vankelijk ging het lossen niet vlot en trachttê men met een wa terpomp de rijnaak lichter te maken. Htet fessen werd bijna de. gehele nacht voortgezet. Dins dagmorgen had men plm. 450 ton tarwe uit de rijnaak gehaald. De beide geladen schepen gingen met deze tarwe naar Rotterdam, terwiil het bergingsvaartuig de kolenlosser Dinsdagmiddag naar Lemmer bracht. Vandaag hoopt men zo ver te komen, dat een hijskraan uit Amsterdam met 't lichten van de „Maria" kan be ginnen. MEER GOUD EN DEVIEZEN BIJ DE NED BANK Niet alleen de netto deviezen reserve doch ook de goudvoor raad van de Nederlandse Bank heeft in de afgelopen week een stijging ondergaan. De deviezen reserve liep op van 1536 tot 1608 millioen gulden en de goudvoor raad van 1303 tot 1325 millioen gulden. Hiermede hebben goud en deviezen samen een avapce geboekt van niet minder dan 93 millioen en een record bereikt van 2932 millioen gulden, Sinds Mei j.l. was de hoeveelheid goud onveranderd gebleven. Men acht het niet uitgesloten, dat de op merkelijke sprongen in de de viezenvoorraad van de laatste weken verband houden met de buitenlandse aankopen van aan delen Kon. Olie ter beurze van Amsterdam, waardoor de beurs handel tevens aanzienlijk is ver levendigd. Aldus wordt gemeld in de weekstaat van de Ned. Bank. ELECTROZUUR STELT NEGEN PROCENT VOOR De N.V. Electrozuur- en Water- stoffenfabriek te Amsterdam heeft het boekjaar 1951/'52 af gesloten met een saldo winst (na afschrijving ad f 1.295.189) van f 425.954. Voorgesteld wordt een dividend van 9 pet. (8V2 pet.) en f720.— (f630.—) per op- richtersbewi.is. De resultaten waren zeer gun stig. De totale omzetten stegen van circa f 13.000.000 vorig jaar tot f 17.000.000 dit jaar. Aan het emde van het boekjaar zijn mooie exportorders afgesloten voor de carbidfabriek. De resultaten van de eerste maanden in het nieuwe boekjaar waren, hoewel lager dan het vorige jaar, toch nog alleszins bevredigend. Voor verschillende afdelingen zijn nog exportorders tegen lonende prijzen in porte feuille. Het is echter zeer moei lijk een voorspelling omtrent de toekomst te maken. GOED PRIJSHOUDENDE MARKT AMSTERDAM, 23 Juli. Noch de moeilijkheden bij de kabinets formatie, noch de toegenomen spanning in het Midden-Oosten hebben vandaag enige invloed ge- De heer Jo van Schaik, destijds wonende in Burgerbrug, die al enige jaren in Nieuw-Zeeland werkzaam is, heeft het ini tiatief genomen om te komen tot een doorgangshuis voor emigranten. Door de grote behoefte die aan een doorgangs kamp gevoeld wordt, is men bereid om werk of misschien geld te geven. De Hollandse emigranten in Southland verlangen er zeer naar om een doorgangskamp voor emigranten te hebben in InvercargilL Zij zijn bereid daarvoor te werken, als er iemand een be weging op touw zet om er een gebouw te krijgen. Dit werd ge openbaard op een vergadering van de Hollandse Club, welke onlangs gehouden werd. Deze club is ongeveer 2 jaar geleden opgericht en heeft thans een ledental van tussen de 70 en 80. De president, dhr. Jo v. Schaik sprak ook op de discussie welke werd gehouden door het South- landse Vooruitgangsverbond over die behoefte aan zo'n kamp. Dhr. v. Schaik, zich wendend tot bijna a'lle leden van de club, deelde het verloop dezer discussie mede en zei, dat Hollandse emigranten die al in Southland waren het zou den ondersteunen, dit was zeer noodzakelijk. Hij vroeg of de leden een poging om een kamp te bouwen, zouden ondersteunen en hij ont ving enthousiaste bijval van de genen, die aanwezig waren. Men was bereid om een aantal werk dagen aan dit plan te geven, op dat dit doel verwezenlijkt kon worden en enigen stelden voor om contributie te betalen aan een eventueel op te richten fonds Allen waren het eens over de grote behoefte aan het kamp. Een lid, dat enige tijd in het binnen land was geweest, zei, dat de eenzaamheid en het heimwee welke geleden werden door bijna alle nieuwe emigranten verzacht zouden worden, indien de nieuw gekomen plaatsen hadden, waar zij zich zouden kunnen verenigen in hun vrije uren met degenen, die hun eigen of een aanverwante taal spraken. Het was niet de be doeling om een kleine kolonie te vormen, waar nieuwe emigranten geïsoleerd zouden blijven van de Nieuw-Zeelanders. Maar om zo vlug' mogelijk de beginperiode door te komen leek het hun beter dat de nieuwe emigranten samen zouden kunnen wonen. Zij zou den elkander sneller de Engelse taal kunnen leren, zouden pro blemen kunnen bespreken over het werk, werkgelegenheid, geld etc., zouden gemakkelijker en meer in het algemeen iets te weten kunnen komen over Nieuw Zeeland, dan dat ze afgescheiden van elkander zouden wonen. De ervaringen van emigranten, die reeds geleerd hadden: Engels te spreken (en sommigen zeer vloei end) en die geleerd hadden zich de Nieuw-Zeelandse levenswijze eigen te maken, zouden meer nut afwerpen voor een bij elkaar wo nende groep dan voor apart van elkander levende individuen. Een van de grootste voordelen van een doorgangskamp, zei een lid, was, dat het mannen en vrouw, en kinderen in staat zou stellen bij elkander te wonen, een factor, die zeer zou bijdragen tot hun tevredenheid, die de emigratie naar Nieuw-Zeeland minder twij felachtig zou maken. Inderdaad, een doorgangskamp zou beteke nen dat er meer emigranten naar Southland zouden willen komen. Plannen voor dit jaar Dhr. Van Schaik legde ook plannen voor het komende jaar voor. Het programma voor het jaar, gedurende welk de leden elke zes weken zullen samen komen, bevat filmavonden, terwijl verschillende sprekers verzocht zullen worden om te spreken in vraag- en antwoord-vergaderin- gen over Nieuw-Zeeland. „Ik bestudeer de geschiedenis van Engeland en van Nieuw-Zee land en ik vind het heel anders in vele opzichten dan wat ik heb geleerd op school", zei een lid. Maar ik vind het zeer interessant en ik wil lezen wat ik kan over Nieuw-Zeeland. Mijn vrouw en ik zijn te oud om nog in hart en ziel Nieuw-Zeelanders te wor den, maar wij hopen dat onze kinderen dit wel zullen worden Verder werd nog medegedeeld, dat 99 pCt. van de Hollandse mensen, die naar Southland ge komen waren, wilden blijven. had op de gang van zaken ter beurze. Zo mogelijk had de markt een nog stiller verloop dan gis teren. Slechts aan de bescheiden koerswinst voor Kon. Olie was het ook vandaag te danken, dat de stemming over het algemeen goed prijshoudend was. Kon gis teren Kon. Olie acht punten avanceren tot 322, vandaag ging het wat langzamer in opwaartse richting. Men was in ieder geval toch tevreden, dat de vraag over heerste. Olies schommelden met een kleine marge van nauwelijks 1 pet. Slotnotering 325. Ook de stockdividenden en obligaties wa ren een kleinigheid hoger. Vandaag is het dividend van 9 pet. op de aandelen AKU be taalbaar. Het onderscheid tussen de oude en nieuwe aandelen (nieuwe delen voor de helft in de winst over 1951) is dus komen te vervallen. Ex-dividend noteer den de aandelen 1381/ tegen gis teren 145, zodat 2)4 pet. is inge haald. Men schreef" dit mede toe aan de minder sombere geluiden, die gisteren op de jaarvergadering werden gehoord. Philips en Uni lever verbeterden èen fractie. Voor het overige was de stem ming op de industriemarkt prijs houdend. Cultures gaven vandaag een kleine vooruitgang te zien voor Amsterdam Rubber, die 80 gold na 81. Gisteren werd op 78)4 gesloten. Suikers en tabakken bleven met scheepvaartwaarden goed op peil. Zowel de guldens als de dollarbeleggingen sloten nagenoeg onveranderd. No. 56 Horizontaal: 1. zacht; sappig oogglazen stofmaat lidwoord (Fr.) zangstuk opera voorzetsel spil vogel landbouwwerktuig kleur water in Frankrijk verlaagde toon meisjesnaam heilige de dato omroepvereniging slede titel bevel ontkenning paradijs Verticaal: 1. makker, metgezel soort steen toestand van rust inwendig orgaan koor min zangnoot lidwoord duivel teken van verering plaats in Utrecht verdieping een klein poosje naaml. vennootschap (Fr.) titel Europeaan meisjesnaam wiel OPLOSSING KRUISWOORD RAADSEL Nr. 55 Horizontaal: 1. pensionaris; 10. Ado, 11. ara; 12. eet, 13. roos; 15. Vere; 16. its; 18. nld.; 19. tal loos; 20. pardoes; 26. ram; 27. het; 28 Iran; 31. raaf; 33. een; 34. eed; 36. AI; 37. regeneratie. Verticaal; 1. particulier; 2. Edo; 3. nooit; 4. ia; 5. ork; 6. na; 7. reeds; 8. Ier 9. stenografie; 14. sta; 15 vlo 17. sl.; 18. no; 20. prang; 21. aan; 22. rm; 23. on; 24. eer 25. start; 29. ree; 30. nee; 32. aai; 34. en; 35. dr. 4. 7. 8. 9. 11. 13. 14. 16. 17. 18. 19. 21. 23. 24. 25. 27. 29. 31. 32. 33. 34. 2. 3. 4. 5. 6. 10. 12. 15. 16. 19. 20. 21. 22. 25. 26. 28. 30. Naar de Warner Bros Film „Room for one more" met Cary Grant en Betsy Drake 9. Jimmy-John keek haar aan. „Ik vond het reuze prettig", vervolgde Anna. En na een ogenblik vertelde de jongen haar: „Het was niet, omdat ik kwaad op jullie was, dat ik niets zei". „Nee?" „Ik had alleen niets te zeggen". „Dan is het me duidelijk", zei Anna. „Ik ben er zeker van, dat je van nu af elke dag meer reden zult hebben om te praten". De rit verliep verder zonder onderbreking. Het zou overdreven zijn om te spreken van een uitbundige stemming bij Jimmy-John, maar Anna merkte wel, dat het ijs voor een gedeelte was gebroken. Na haar terugkeer in het zomerhuisje viel dit George en zelfs de kinderen op. Hij informeerde naar de oor zaak en Anna vertelde hem welke „streek" ze onderweg had uitgehaald. George keek haar ernstig aan en zei: „Wil je er misschien rekening mee houden, Anna, dat je hier thuis nog een man en drie kinderen hebt, om maar niet eens te spreken van Jane, die in jou als pleegmoeder alle vertrouwen stelt. Wanneer jij het dan nodig vindt om halsbrekende toeren met een auto uit te halen om een halsstarrige jongen als het ware zijn mond open te breken, dan vind ik, dat je de zaak wel een beetje te ver doordrijft". Een tikje onzeker lachte Anna bij deze terechtwijzing. Ze antwoordde niets, maar sloeg haar armen om de hals van haar man. We hebben George nu al voldoende leren kennen om te weten, dat daarmede zijn mond was gesnoerd. Anna had nu eenmaal haar methoden om monden open te breken, maar ook om monden te snoeren De dag, die in het teken stond van heerlijke zonne schijn, verliep verder als een echte vacantiedag. George plaste met de kinderen in de zee en wist zich zelfs op te werken om Jimmy-John een paar keer in het zilte nat mee te nemen. De jongen zat echter over het algemeen zwijgend naar de vier andere kinderen te kijken, die zich naar believen konden bewegen. Ze zouden gaan picknicken in een .nabijgelegen bos. Het was een eind verderop en Anna ging vooruit met de meisjes. Tim, de oudste zoon, had zijn fiets meege nomen, maar gaf er de voorkeur aan om te lopen. Ineens kreeg George, naar hij meende althans, een lumineuze inval. „Weet je wat", zei hij tegen Tim. „Laat de fiets hier, dan probeer ik of Jimmy-John er op kan". Jimmy-John keek hem niet alleen stomverbaasd aan, maar ook Tim. „Helemaal niets bijzonders", lichtte George toe. „Het beste voor Jimmy-John is om zoveel mogelijk zijn benen te gebruiken dat heeft de dokter gezegd, vertelde die mijn heer in het. zomerkamp mij en er is geen betere oefening dan proberen te fietsen". Hij klopte de beide jongens vriendschappelijk op hun schou der en ingenomen met zijn eigen opvoedkundige „talenten" vervolgde hij: „Ga jij maar vast moeder achterna, Tim, dan help ik Jimmy-John een handje". Na de vuurdoop van die mor gen met de auto meende Jim my-John tenslotte, dat het expe riment best was te wagen. George hielp hem op het zadel, hetgeen enige omzichtig heid vereiste door de beugels om de benen. Toen de jongen eenmaal zat, gaf hij hem een duwtje, hield eerst het stuur vast, liep een eindje mee, maar liet de fiets toen los. Of dat optimisme was of gemakzucht, wist George zelf niet, toen hij er later over nadacht. In ieder geval, hij liet Jimmy-John al leen op de fiets gaan. Dit duurde niet lang. Jimmy-John had, losgelaten, nauwelijks de kracht om met zijn bebeugelde benen te trappers in beweging te krijgen, ook al door het feit, dat hij plot seling alle aandacht aan het stuur moest geven. De fiets slingerde en een paar tellen later lagen Jimmy- John èn fiets op de weg. Wat er toen gebeurde, plaatste George voor een feit, dat hij in de verste verte van zijn „opvoedkunde" niet had verwacht. De jongen was voor zijn doen heel snel overeind en zijn eerste werk was om met zijn gebrek kige voeten de spaken van de fiets te bewerken. Dit had tot gevolg, dat er in een oogwenk een aantal stuk waren, zelfs nog voor George bij hem was. Hij snelde namelijk toe om de jongen te helpen, maar kwam tot de conclusie, dat hij de fiets moest helpen. „Jimmy-John bleek razend te zijn. „Ik kan niet in het water ik kan niet fietsen en jullie plagen mij er maar mee!". (Wordt vervolgd.) De dag verliep weliswaar als een echte vacantiedag, maar nu en dan kwamen de Roses wanhopig bij elkaar om te beraad slagen over de onhandelbare Jimmy-John.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4