Pauselijkschrijven tot Russische volkeren Ridgway gelast de grootste na-oorlogse legeroefening af X 3nomie RICHTLIJNEN voorde kerkelijke kunst PUZZLE TURKSTRAs ^BESCHUIT Was dat het? vandaag Critiek op Leuvense hoogleraren GAAT „BLUE ALLIANCE" NIET DOOR? Geallieerde staven voerden in Duitsland papieren oorlog Naar wij vernemen c7>r/yZu/i JloMefétaatjei en i gang van zaken ter mogelijk had de markt tiller verloop dan gis- hts aan de bescheiden voor Kon. Olie was indaag te danken, dat ng over het algemeen ïoudend was. Kon gis- Olie acht punten tot 322, vandaag ging ingzamer in opwaartse ten was in ieder geval len, dat de vraag over lies schommelden met marge van nauwelijks tnotering 325. Ook de inden en obligaties wa- ileinigheid hoger. is het dividend van de aandelen AKU be let onderscheid tussen en nieuwe aandelen elen voor de helft in ver 1951) is dus komen n. Ex-dividend noteer- ïdelen 1381/ tegen gis- zodat 2% pet. is inge- 1 schreef dit mede toe nder sombere geluiden, op de jaarvergadering hoord. Philips en Uni- eterden èen fractie, overige was de stem- e industriemarkt prijs gaven vandaag een ruitgang te zien voor Rubber, die 80 gold steren werd op 78'A Suikers en tabakken ït scheepvaartwaarden eil. Zowel de guldens- larbeleggingen sloten onveranderd. J V e T" <r n n 'N IS 't, '7 '0 'f ia Ji 3V Jr A i? ia J3 IV No. 56 1: sappig izen aat ord (Fr.) ;uk itsel ouwwerktuig in Frankrijk gde toon isnaam e to ipvereniging nmng ijs ir, metgezel steen nd van rust idig orgaan oot ord 1 van verering in Utrecht iping :lein poosje l. vennootschap (Fr.) leaan esnaam ING KRUISWOORD- AADSEL Nr. 55 taal: 1. pensionaris; 10. ara; 12. eet, 13. roos; 16. its; 18. nld.; 19. tal- pardoes; 26. ram; 27. ran; 31. raaf; 33. een; 5. AI; 37. regeneratie, d: 1. particulier; 2. Edo; 4. ia; 5. ork; 6. na; 7. Ier 9. stenografie; 14. lo 17. sL; 18. no; 20. aan; 22. rm; 23. oh; 24. art; 29. ree; 30. nee; 32. n; 35. dr. sgelaten, nauwelijks de 5 benen te trappers in >r het feit, dat hij piot- stuur moest geven. De len later lagen Jimmy- ;e George voor een feit, lijn „opvoedkunde" niet mor zijn doen heel snel as om met zijn gebrek- fiets te bewerken. Dit ogwenk een aantal stuk oij hem was. Hij snelde helpen, maar kwam tot oest helpen. e zijn. „Ik kan niet in en jullie plagen mij er (Wordt vervolgd.) itiedag, maar nu ir om te beraad- j-John. DONDERDAG 24 JULI 1952 PAGINA 5 (Vervolg van pag. 1) Z. H. de Paus herinnerde er aan, dat toen het laatste „lange en verschrikkelijke conflict uit brak, Wij met woorden, aanma ningen en met stappen alles wat in ons vermogen was hebben gedaan, opdat de tegenstellin gen zouden mogen worden ge heeld door een billijke en recht vaardige vrede. En opdat alle volken, zonder verschil van af komst, zich in vriendschappelijke en broederlijke eendracht zou den mogen verenigen en ter ver krijging van een grotere voor spoed zouden mogen samen werken. Z. H. de Paus schreef, dat Hij nooit één woord gesproken had, dat één der oorlogvoerenden on rechtvaardig of hard toegesche nen zou kunnen hebben. Toen pressie op ons uitgeoefend werd „om op de één of andere manier, mondeling of schriftelijk, onze goedkeuring te geven aan de oorlog, welke in 1941 tegen Rus land ondernomen werd, hebben wij hierin nooit toegestemd. „Indien er evenwel sprake is van de verdediging van de zaak van de godsdienst, de waarheid of het recht en van de christe lijke beschaving, kunnen Wij zeker niet blijven zwijgen". „Maar Onze gedachten en Onze bedoelingen zijn altijd gericht geweest op dit doel, n.1. dat de volken niet geregeerd zouden worden door de kracht der wa pens, maar door de verheven heid van de wetten en dat elk volk, dat binnen de grenzen van zijn eigen land civiele en gods dienstige vrijheid geniet, geleid zou worden tot eendracht, vrede en dat productieve leven, waar in alle burgers kunnen krijgen, wat voor hun voeding, huisves ting en het onderhoud en de opvoeding van hun gezin no dig is." De brief bevatte waarschijnlijk de krachtigste waarschuwing te gen het atheïstische communis me, welke Z. H. de Paus ooit gegeven heeft. „Wij hebben deze leugens, welke dikwijls onder de valse schijn van waarheid werden voort, gezet, ontmaskerd en weerlegd. „Wij weten met zekerheid, dat deze dwalingen (van het atheïs tische communisme) U slechts het grootste nadeel kunnen berok kenen. omdat zij niet slechts Uw ziel beroven van dat bovenna tuurlijke licht en deze opperste vertroosting, welke geput wor den uit godsdienstigheid en uit de Eredienst aan God, maar zij beroven U ook van Uw mense lijke waardigheid en van de vrijheid, welke burgers toekomt" BRUSSEL, 23 Juli (A.N.P.) Het Katholieke Vlaamse Studen tenverbond heeft een brochure gepubliceerd, waarin het tot de conclusie komt, dat vele hoog leraren aan de Nederlandse af deling van de Leuvense Univer siteit Franstalig zijn. De brochure zegt dat deze hoogleraren niet beantwoorden aan de eisen die hun gesteld mo gen worden. Aan de functie van hoogleraar is een sociale taak verbonden, welke zonder het spreken van Nederlands in het dagelijks leven niet vervuld kan worden. „Iemand die alleen bij zijn collega's Nederlands spreekt en voor de rest volkomen on- Vlaams voelt, schiet in belang rijke mate in zijn taak tekort". In een commentaar op deze brochure zegt het blad „De Standaard", dat een aantal dezer hoogleraren het Nederlands niet voldoende machtig zijn of dia lect spreken en dat zij geïsoleerd van de Vlaamse taalgemeenschap leven: hun huistaal is Frans, hun kinderen worden in het Frans opgevoed, zij hebben hun relaties in de Franssprekendé kringen. In universitaire kringen heeft de brochure opzien gehaard. Hier zijn vier wit gehelmde politiemannen in Osaka (Japan), die speciaal uitgerust zijn in verband met botsingen met opstandelingen. De Japanse politie weet bij ervaring wat haar te wachten staat bij relletjes. OnfLanks het feit, dat haar lichamelijke conditie geen 100 pet. was, is onze landgenote Fanny Blankers-Koen Woensdag middag uitgekomen in de demi-finale 80 meter horden. Halverwege werd zij ingehaald, door de Russische athlete Maria Golubichnaja, die de finish één tiende seconde eerder bereikte dan Fanny Blankers. We zien hier een moment uit de wedloop: voorop Maria Golubichnaja, onmiddellijk ge volgd door Fanny Blankers-Koen, die zich hiermede in de eindstrijd heeft geplaatst. VERDRONKEN TE ZANDVOORT De Zandvoortse politie neemt thans aan, dat Maandagmiddag omstreeks drie uur ten noorden van het tentenkamp de 12-jarige scholier J. G. Feysener uit Haar lem, in zee is terechtgekomen en verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet aangespoeld. heeft het college van rijksbemid delaars de goedkeuring gehecht aan een C.A.O. voor het handels- en kantoorpersoneel in dienst van de grootwinkelbedrijven in textiel is de Nederlandse hoogleraar prof. dr. J. J. Schokking, direc teur van het Unesco-instituut voor sociale wetenschappen in Keulen, die als gast politieke wetenschappen aan de universi teit aldaar doceert, benoemd tot professor honoris causa is de nieuwe Japanse zaakgelas tigde in ons land, de heer K. Tatsuke in Den Haag zijn werk zaamheden thans begonnen I Advertentie) Post voor aanvullings detachement N.D.V.N. DEN HAAG Post voor mili tairen van het aanvullingsdeta- ohement N.D.V.N., die op 21 Juli uit Bremerhafen zijn vertrokken, dient op uiterlijk 24 en 30 Juli en 3 Aug. in Nederland ter post te worden bezorgd. He adres dient als volgt te luiden: Rang, naam, voornamen, leger- nummer, aanvullingsdetachement N.D-V.N. op uitreis Amsteroam, Schiphol, militair. De naam van het schip en van de tussenhaven mogen dus niet worden vermeld. VERDWENEN RUSSISCH SCHIP TERECHT DEN HAAG Scheveningen- Radio heeft gisteren via Kielra- dio een bericht ontvangen van 't Russische schip „Korsakov" Het schip bevindt zich in het Kattegat en is thans oo weg van Gothen burg naar Rotterdam. Wanneer het schip in Rotterdam zal aan komen is nog niet bekend. Kiel- radio heeft draadloze verbinding met 't schip. De sleep heeft slecht weer gehad en daardoor is waar schijnlijk oponthoud ontstaan. Productie nieuwe verzekeringen Gedurende de maand Juni is totaal voor een bedrag van f 182.5 millioen aan nieuwe ver zekeringen afgesloten, waarvan f 75.8 mill, kapitaal-, f 87.4 mill, rente- en f 19.3 mill, volksverze kering. Het totaal van de nieuwe verzekeringen, afgesloten in de eerste helft van dit jaar, is hier mede gekomen op f 1073.7 mill., tegen f 982.8 mill, in het eerste halfjaar 1951. Advert.pn tic' MUGOLIN (reukloos) voorkomt dat muggen U steken Per flacon 93 en 52 cent (Van onze speciale verslaggever te velde) Ergens in Duitsland, Ergens in de dichte en donkere bossen van Duitsland. Dat is alles wat er van de plaats van de operatie kan worden gezegd. Want Feind hört mit De operatie is een oefening. Coed. Maar een oefening in Duitsland is tegenwoordig niet alleen maar een oefening. Het is meer een kwestie van voorbereiding dan van oefening. Een paar uur vliegen hier vandaan zijn concentraties van Russische tanks en troepen gesignaleerd. Feitelijke concentraties. Achter de Elbe worden manoeuvres gehouden of werkelijke stellingen opgebouwd* Dat is genoeg, dat is al meer dan genoeg. corps, dat In organisatie drie divi sies telt, heeft een uitgebreide staf. En het is nu de parate kern van die staf, die ergens in Duits land een oefening houdt van en kele dagen, een oefening in Geal lieerd verhand, want ingesteld als het eerste legercorps is om in het „Noordelijk legeT" onder Engelse commandanten met En gelsen zowel als met Belgische troepen samen te werken, houden tegelijkertijd ook de staven van Britten en Belgen deze oefening. Een papieren oefening. Een tele foon-oefening. Er is in eerste in stanties een oorlogstoestand uit gedokterd en het verloop van de acties wordt door bepaalde „scheidsrechters" georganiseerd. Telefonisch, via koeriers of door middel van andere verbindingen. Wat de Staf van het Nederland se legerkorps betreft, is in het ene bos het administratieve ge deelte ondergebracht het staf kwartier (de verschillende dien sten) en ligt in een ander bos, twintig kilometer verder, de com mandopost verscholen. Zo wordt, zonder dat er een schot valt, een oorlog uitgevochten, met alle as pecten vandien. Het doel van deze oefening is duidelijk: De samenwerking tus sen de nationaliteiten, de onder scheidene legergroepen testen en In de dichte bossen van Duits land heet het land achter de Elbe voorlopig nog „Groenland" en de soldaten met het geweer bij de hand of luisterend en sei nend aan de verbindingstoestel- len houden het nog maar bij de bewegingen, de acties en de te genacties van de „Groenlanders". Het zijn Nederlandse soldaten. Ze hebben hun tenten verscholen onder camouflagenetten, opgesla gen in de drassige bladbodem en tussen en achter het lage struik gewas eenmansgaten en stellin gen gegraven. De G.M.C. strucks en de dumps en de jeeps leunen tegen de boomstammen en staan gereed om op het eerste sein te vertrek ken. Het is stil in de bossen. Er rammelt een. etensblik en er knapt een vuurtje, dat is het enige geluid, totdat ginds achter die berken een vinger op een autoclaxon drukt. Twee tellen daarna drukken dertig vingers op dertig claxons. Grondalarm. Officieren en soldaten rennen naar hun posten. De Aalmoeze nier klapt zijn brevier dicht, plant de helm op zijn hoofd en neemt met de infanterie een brillante duik in een meermansgat.dan is het weer doodstil. Het eerste Nederlandse leger - opvoeren, de eigen Staven in eigen verband oefenen en de moeilijkheden oplossen, welke zouden kunnen ontstaan bij in deling van verschillende leger onderdelen bij elkaar. Tenslotte te bevorderen, dat de strategie van de Staven van de legers van verschillende Geallieerde landen zo volkomen mogelijk eenzelfde strategie is. Een overeenkomst van de ver schillende strategische opvattin gen is voor een Geallieerd optre den een eerste vereiste. Beweegt dit Geallieerd oefenen in stafver band zich op hoog niveau. Het wordt tot in de kleinste details en tot in de laagste regionen uit gewerkt en doorgevoerd. Bij dit oefenen behoren evengoed het contact tussen de militairen van de verschillende landen onderling, de taaioriëntatie, het speuren naar elkanders nieuwste snufjes op technisch en taktisch gebied. „Grand Alliance", zoals deze stafoefening werd genoemd, dien de ter eigen stafstudie, benevens ter voorbereiding tot de groot- schtepse oefening, welke door de Nederlandse, Engelse en Belgi sche legerkorpsen in de week van 12 'tot 20 September a.s. on der de naam van „Blue Alliance" eveneens in Duitsland zouden worden gehouden. Zouden worden gehouden, want juist heden bereikte ons het bericht, dat generaal Ridgway, de Geallieerde opperbevelhebber in Europa, de vergevorderde plan nen voor deze grootste na-oor logse manoeuvres heeft opgege ven. Goedingelichte militaire krin gen in Parijs verklaren, dat de soldaten meer profijt zouden heb ben van oefeningen op kleinere schaal, die beter kunnen worden gecontroleerd. Een andere reden zou zijn dat, van militair stand punt bekeken, niet alle Geallieer de troepen in West-Duitsland aan de oefeningen dienen deel te ne men,. opdat in het algemeen de verspreiding der troepen over West-Duisland niet wordt ver stoord. Ondertekend door Kardinaal Pizzardo, secretaris van de Op perste H. Congregatie, zijn in de „Osservatore Romano" richt lijnen voor de kerkelijke kunst verschenen van de H. Congrega tie van he H. Officie. Uitvoerig wordt eerst de traditie nage gaan. Op grond daarvan besloot de Opperste Congregatie, zeer er op bedacht, dat net geloof en de devotie in het Christelijk volk door de kerkelijke kunst wordt beschermd, aan alle bisschoppen over de wereld de volgende richt lijnen in herinnering te brengen, opdat de gehele kunst in over eenstemming zij met de heiigheid van het godshuis. Architectuur Ook al neemt de sacrale archi tectuur nieuwe vormen aan, toch kan zij onmogelijk gelijk zijn aan de profane bouw, maar zij dient steeds haar taak trouw té blijven. Bij de kerkenbouw dient er goed zorg voor te worden ge dragen dat de gelovigen met grote vanzelfsprekendheid de godsdienstige handelingen blik en hart kunnen schenken; ook moet de nieuwe kerk een aan gename indruk achterlaten door eenvoud en schone lijnen, die valse opsmuk vermijdt; voor alles moet ook vermeden worden alles, wat op een zekere gering schatting van kunst en werk zou kunnen duiden. In can. 1162 par. 1 is bepaald: „Geen kerk mag gebouwd worden zonder uitdruk kelijke en schriftelijke toestem ming van de plaatselijke ordina rius, welke toestemming zelfs de Vicaris-Generaal zonder bijzon dere opdracht niet kan geven". In canon 1164 par 1: „De bis schoppen dienen zorg te dragen als het nodig is na het inwin nen van deskundig advies dat bij het bouwen van kerken of van het herstel van deze de vormen en wetten van kerkelijke kunst, zoals deze door de Christelijke overlevering zijn gevestigd, zui len worden gehandhaafd De Opperste H .Congregatie staat er echter ten strengste op, dat de voorschriften van canon 1268 par. 2, en 1269, par. 1 van het Kerkelijk Wetboek nauwkeu rig in acht worden genomen: „De H. Eucharistie dient op de meest in het oog lopende en voornaamste plaats van de kerk, dus meestal op het hoofdaltaar, te worden bewaard; tenzij een andere regeling voor de verering en de cultus van zulk een verhe ven sacrament passender en be- tamender lijkt.De H. Eucha ristie moet worden bewaard in een tabernakel, dat niet ver plaatsbaar is en midden op het altaar is bevestigd". Schilder- en beeldhouwkunst In verband met het voorschrift van canon 1279: „Het is aan nie mand toegestaan, in de kerken, ook niet in de exempte kerken, of in andere heilige plaatsen, on verschillig welke afbeelding, in dien deze ongebruikelijk is, te laten aanbrengen, tenzij dit door de ordinarius uitdrukkelijk is toegestaan". (Par. 1). „De ordinarius is echter ge houden zulke godsdienstige af beeldingen niet voor de openba re verering der gelovigen toe te laten, die niet in oveeenstem- ming zijn met de beproefde tra ditie dér Kerk". (Par. 2). „Nooit mag de ordinarius in kerken of andere gewijde plaat sen afbeeldingen van een vals dogma laten aanbrengen of af beeldingen, die niet in overeen stemming zijn met de eisen der welvoeglijkheid of der eerbaar heid, of die de inontwikkelden aanleiding zouden kunnen geven tot gevaarlijke dwaling". (Par. 3). Indien het in de diocesane commissies aan deskundigen mocht ontbreken, of indien in deze commissies twijfel en dis cussie mocht ontstaan, dienen de ordinarii zich om advies te wen den tot de desbetreffende com missie van hun aartsbisdom ofwel tot de commissie voor kerkelijke kunst te Rome. Geen minderwardige maaksels Volgens canon 485 en 1178 die nen de ordinarii ervoor te zorgen, dat uit de gewijde gebouwen alles wordt verwijderd, dat op welke wijze dan ook in strijd is met de heiligheid van deze plaat* sen en met de eerbied, die voor Gods huis past; voorts dienen zij ten strengste te verbieden, dat figuren en schilderijen van min derwaardig maaksel, meestal fa- brieksgoed, in grote getale op de altaren zelf of in de onmiddellij ke nabijheid ervan of aan de mu ren der kapellen ter verering door de gelovigen op smakeloos en ongeregelde wijze worden aangebracht. Bisschoppen en kloosterover sten mogen geen toestemming geen tot het uitgeven van boeken, tijdschriften of bla den, waari n afbeeldingen worden afgedrukt, die niet in overeenstemming zijn met de geest en voorschriften der Kerk. (vgl. canon 1385 en 1399 12e alinea). Opdat echter de ordinarii door de diocesane commissie voor ker kelijke kunst des te veiliger wor den geadviseerd in verband met de voorschriften van de H. Stoel en de doelstellingen van de ker kelijke kunst en wel in strikte overeenstemming hiermede, die nen zij ervoor te zorgen, dat in deze commissie mannen worden benoemd, die niet slechts des kundigen zijn in de kunst, maar ook vaststaan in het christelijk geloof, in de geest van het gods dienstig leven zijn gevormd en ook bereid zijn bepaalde door de kerkeliike overheid vastgestelde richtlijnen na te leven. De uitvoering echter van wer ken van schilderkunst, beeld houwkunst en bouwkunst, dient slechts zulke mannen te worden toevertrouwd, die in hun vak uitblinken en uiting weten te ge ven aan het gevoei van echt ge loof en echte devotie, het doel van elke kerkelijke kunst. HET KORTSTE EIND Het zou eigenlijk wel een beetje over de sport moeten gaan deze week. Heel de wereld staat in het teken van de Olym pische Spelen. Of er nu ook nog een kampioen schap touwtrekken op het programma staat, weet ik niet. Maar voor dat touwtrekken zorgen de politieke partijen wel in deze dagen en u weet, dat-ik altijd nauw verband zie tussen sport en politiek. Het touw trekken is er volop aan de gang, schreven de kranten. Maar nu de boel afgesprongen is, weet niemand eigenlijk wie het heeft gewon nen. Schouten kon het niet winnen en Drees trok tengevolge daarvan aan het kortste einde en Romme en Tilanus ook. Oud was al bij voor baat uitgeschakeld. Ze hebben het allemaal verloren. Of zullen we dan maar afspreken dat de wedstrijd ge staakt is? Als de Ko ningin de partijen weer in het strijdperk roept, kan het spelletje op nieuw beginnen. Intus sen is Nederland de grote verliezer. NIET SPORTIEF Toen de radio ver telde. dat er een witte dame in het Olympisch strijdperk was getreden, van wie later bleek, dat ze deze unieke gelegen heid had willen gebrui ken, om een vredes oproep te doen, werd er eerst gegist, wat dat wel zou zijn. Het is de schoonheidskoningin, Miss Universe, zei een van de reporters, die blijkbaar niet wist, dat zulk gedoe in het Olym pisch protocol niet voor komt. Een ander zei, dat 't 'n communistische stunt was en hij bor duurde daar later nog op door. Maar daarvan is niets gebleken. Ik vond het maar weinig sportief, om meteen de politiek er maar weer bij te halen. Dat was niet in, de Olympische geest. Eigenlijk heb ik diep in mijn hart be wondering voor deze jongedame, die de moed had, om deze kans, ik blijf er bij een unieke kans, te benutten. En al heeft ze dan maar weinig kunnen zeggen, de ordebewaarders hadden ook weer gelijk want het kan natuur lijk niet toegelaten worden zij is er toch in geslaagd, de aan dacht van de gehele wereld te vestigen op de zaak van de vrede. Niet overbodig, dunkt meEn juffrouw Roetraut zal gedacht hebben, als ik naar de Verenigde Naties ga, komt er veel minder van het geval in de krant, dan wanneer ik naar dit sportveld tijg! Neen, de radio commentaren vond ik niet sportief. VREDE Van vrede gesproken, ik las in een krant, dat Seneca, U weet wel, die beroemde wijsgeer, eens gezegd heeft: Wilt ge in vrede leven, versta dan de kunst, U in stil te tè verheugen. Nou, en wij maar doodstil zijn en ons verkneuke len. Maar het was op de duur erg saai. Er- de anderen deden niet mee. Een lawaai om me heen, dat horen en zien verging. Nee, dat bleek het toch ook niet te zijn. De zaak van de vrede staat er slecht voor. MOPJE Radeloos kwam een collega naar ons toe. Om te telefoneren naar de dokter. Zijn zoon tje had vader's vulpen ingeslikt. Ja, ja, ik kom NIEUW GEZICHTSPUNT in het verloop van de kabinets formatie! Noch de mededelingen van de kabinetsformateur, noch de officiële mededeling van de A.R.-Kamerfractie, maken er melding van. Maar „Trouw" weet het te vertellen in een hoofdartikel. De A.R. hebben niets tegen vakvereni gingsmensen als minister, maar als er een N.V.V.'er en een K.A.B.'er in het ministerie komen, dan had er ook een C.N.V.'er bij moeten zijnWaarom dan ook niet drie werk gevers, en drie middenstanders en drie boeren? Dan hadden we ze allemaal gehad. Zou het dan niet beter en voordeliger geweest zijn, om de Stichting van de Arbeid maar met de staatstaak te belasten? Dan zou het kabinet er binnen 24 uur kunnen zijn direct, zei de dokter. En ik, trachtend mede lijdende belangstelling te tonen, vroeg: Wat wou je nou doen in die tijd? O, zei die, ik schrijf wel zolang met mijn vulpotlood.... AMATEURS! De Olympische Spe len zijn begonnen met het afleggen van de Olympische eed. Ik herinner me nog van 1948, dat de wereld er critisch tegenover stond. Want ondanks die eed, waren al die deelnemers geen brandschone ama teurs. Nou lees ik weer zo iets raars. 'Luxem burg kwam met een Franse beroepsspeler uit en Italië had een be roepsclubgenoot van Roozenburg meerge- bracht. Deskundigen beweren, dat de Rus sen, de Bulgaren, de Hongaren, de Italianen en de lui uit Brazilië nee hoor, echt niet om dat ze van ons gewon nen hebben! ook geen amateurs zijn. En laat nou de secretaris van de Voetbalinterna tionale zeggen, dat het voetbaltournooi eigen lijk niet op de Olympi sche Spelen thuishoort! Waarom het dan toch weer toegelaten is? Mis schien, omdat voetbal zoveel belangstelling trekt en dus veel geld in het Olympische laatje brengt? Of mag dat niet gezegd worden? LIEFDE EN GIPS Wat de liefde toch al niet vindingrijk kan zijn. Een 48-jarige post bode in Oost-Duitsland was, ook laat! ver. loofd. Zijn kóstjuf- frouw, hoewel reeds 54 lentes, mocht hem graag en zij wachtte op een kans, om hem aan zich te binden. Die kans kwam, toen de postbode met zijn voe ten in een bak met warm water zat uit te rusten van zijn dienst enindutte. De kost- juffrouw deed snel ge brande gips in het wa ter en toen de postbode wakker werd, zat hij met zijn voeten gemet seld in een bak met gips. Het jammere was, dat de postman de „grap" niet kon waar deren. De rechter moest er aan te pas komen .en het eind van het lied was 300 mark boete, wegens toebrengen van lichamelijk letsel, want de bevrijding kostte de man de nodige „been- scheuren" LUGUBER Het staat heus in de krant: de doodgravers in de Amerikaanse stad Mephis, in de staat Ten nessee, hebben zich bij een vakbond aangeslo ten. Zij kozen de vak bond van arbeiders in de verpakkingsindustrie VLIEGENDE SCHOTELS Nou ja, het zijn alle maal berichten uit Amerika. Meneer Cham bers, van een radio station in Washington, zag zes vliegende scho tels door de lucht zei len. Ze hadden een oranje kleur. Na vijf seconden sprongen ze alle maal omhoog en toen waren ze weg. In Burlington zagen de mensen een grote vuur bol. Over de kleur wa ren ze het niet eens. En nou nog Richmond: hele vloten vliegende schotels zeilden langs het werk. Een invasie van Mars, werd er ge dacht. Nee, zeiden de autoriteiten, het is het effect van een paar schijnwerpers. Maar 'n serieuze collega beweert "dat er foto s bestaan van vliegende schotels, hij heeft het ergens in een tijdschrift gelezen. Pas nog. Hij ziet ze vliegen, zei een andere collega. IJS. In Texas moet het gebeurd zijn. In de buurt van Houston. Het was een snikhete dag. De mensen vroegen als maar om ijs. Nou, daar kwam een vrachtwageen van de ijsfabriek, met drie ton van die grote blokken. Een botsing en de zware blokken vielen op de weg, verkeer ge stremd. Maar dat duur de niet lang. Dankzij de hitte van negentig graden was het ijs snel gesmolten! SIC TRANSIT.... Zo vergaat de roem van de wereld.... de witte Lybische hengst van Mussolini, waarop de dictotor in alle da verende parades ver scheen, heeft vlak na de oorlog, een rol gespeeld bij de film. Hij was aan comedie gewend! Maar dat spelletje is ook al weer afgelopen. Het dier sjokt nu voor een rijtuig in de straten van Rome. EEN RIJK PAARD Het rijkste paard, al thans in de geschiedenis van de Engelse paar densport, is de drie jarige „Tulyar" van de befaamde Aga Kahn. Het won zo pas de grote „koninklijke" race in Ascot en sleepte daar mee 23.502 pond ster ling in de wacht. Met 60.797 pond aan prij zen staat „Tulyar" nu het hoogste genoteerd. „TROUW" doet een merkwaar dige onthulling in het hoofd artikel van j.l. Dinsdag, dat ge wijd is aan de mislukte kabi netsformatie. Een onthulling, hoewel het als een „aanvulling schijnt te moeten worden be schouwd op de mededelingen van dr. Drees èn op het officiële communiqué van de A.R. Ka merfractie zelf. De onthulling komt hierop neer, dat er zelfs over de be noeming van een N.V.V.-er aan Sociale Zaken en van een K.A.B.- er aan een ander departement, blijkbaar wel te praten zou zijn geweest, indien er ook maar een man van het C.N.V., het Chris telijk Nationaal Vakverbond, zou zijn aangezocht! Wij staan toch wel even paf van deze argumen tatie, die er blijkbar van uitgaat, dat de moeilijkheden zullen zijn opgelost, indien men de minis tersbaantjes maar evenredig ver deelt tot zelfs in de kringen van de vakbeweging. Het verbaast ons, dat dit ar gument nu pas naar voren komt. Het is blijkbaar niet medege deeld aan de heer Drees en komt ook niet voor in het communi qué van de A.R. Kamerclub. Is men later op dit denkbeeld ge komen? Maar zijn wij dan al zo ver, dat ook een partij als de Anti.-Rev. van mening is. dat men ministerszetels gelijkelijk op de basis der drie (sociale) zuilen moet verdelen? Intussen blijkt hier inderdaad niet alleen sprake te zijn van de mening van het A.R. blad ..Trouw", waarvan het Tweede Kamerlid dr. Bruins Slot hoofd redacteur is. De heer Ruppert van het C.N.V. verklaarde des gevraagd in een persgesprek, dat hij het met het standpunt van de A.R. volkomen eens was. En dat standpunt klopt dan precies met wat „Trouw" schrijft. Maar wat is nu het A.R.- standpunt? Wat Schouten mee deelt aan Drees? Schouten zweeg over dit argument! Wat de A.R. schrijven in hun commu niqué? Maar het communiqué noemt dit motief niet! Blijkbaar is aan de heer Rup pert meer bekend, dan het pu bliek weet. En dat meerdere maakte het er voor de Anti-Rev. niet beter op. Voor de club van Schouten is het enige voordeel van de onthulling van „Trouw" en van de mededelingen van de C.N.V.-man Ruppert, dat aan het „Vrije Volk" een illusie is ont nomen. De illusie n.l. dat de le den van het C.N.V. en de andere „progressieve" Anti's het met de houding van de A.R. wel niet eens zouden zijn; dit blijkt nu wel het geval te wezen! NEDERLANDERS WORDEN BERECHT IN VERA CRUZ VERA CRUZ, Mexico, 23 Juli (AP) Drie leden van de be manning van het Nederlandse schip de Alblasserdijk zullen in Vera Cruz formeel berecht wor den in verband met de dood van een Cubaanse verstekeling. Drie andere leden van de be manning zijn vrijgelaten. Rechter Antonio Pirron heeft beslist, dat er voldoende bewijs materiaal is tegen de eerste drie, om een proces te rechtvaardigen. Onregelmatigheid met Canadese bommenwerpers HALIFAX, 22 Juli (Rtr.) De Canadese luchtmacht heeft mee gedeeld, dat vorige week te Greenwood in Noya Scotia vod den en metaalafval zijn aange troffen in de motoren van negen Lancaster bommenwerpers, nadat een van de toestellen wegens motorstoring gedwongen was ge weest naar het vliegveld terug te keren. In de officiële verklaring wordt het woord sabotage niet genoemd, maar aan de „Mounted police" is opgedragen een diepgaand on derzoek in te stellen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5