Provincie Noord-Holland heeft RA een „Ambtenarenverbod Provincie subsidiëert R.K. Landbouwschool Verlenging noodwet IFEiten VIERDAAGSE laat blaren aan de bomen hangen ouderdomsvoorziening Tweede bloembollenveiling trok grote belangstelling >OLK IJZEN KTELS H. Mis voor Eva Peron R I A TER ld maken ƒ5- p.w. ƒ4- p.w. f2.50 p.w. ƒ2- p.w. ƒ6- p.w. ERVOOR? nhandel ;re soorten -45 Alkmaar Ondanks fel verzet van Gortzak door de Staten aangenomen Oud-studenten van Mill-Hili houden tweemaal 'n reünie Automobilist vond bewusteloze jongens Brandweercorpsen oefenden tezamen Ook Mater Amabiliswerk wordt financiëel gesteund 133 uitvallers na de eerste dag Tweede daa in hoog tem do om koude uit de spieren te houden Toch f 700.— vrüaesteld van inkomenaftrek hAnsrkf berichten Auto met jongelui reed tegen een boom kapitein c. m. sch«peroord Weer export van kool en bonen D»»i"brand op Texel Hoge prijzen in Bovenkarspel 3103 n machtig Zij waren de onder- het num- un wagen i gewoon. L8 jaar. r 31 JULI JAS filming van aige opera vallo met I en GINA IDA deze spec, v.a. Maan- ie voorstel- s cassa ver- oeg. 18 jr. i een ieder sed te gaan. [EDING: DONDERDAG 24 JULI 1952 PAGINA 7 aans systeem t - Telef. 3318 ij U aan huis wij niet, maar rjongen! i U zich tot ons [NGEN, vrijblij- aparte afdeling. laarspecialist in 225, Tel. 3528, n kwakzalverij! 4.40 %1. 4.90 1. )e Bruin 11. 2.95 V, 1. 5.35 11. 2.75 WIJN 5.35 11. WIJN 2.60 11. sl. 2453 ALMAAR 5 iliteit. idellen. TALI AANS LAM: iren en modellen. HAARLEM, 23 Juli In de heden voortgezette zomerzitting der Provinciale Staten van Nrd.- Holland is een voorstel van Ged. Staten in behandeling gekomen, om in het ambtenarenreglement der provincie een bepaling op te nemen op grond waarvan eervol ontslag kan worden verleend aan ambtenaren „uit wier gedragin gen een zodanige gezindheid blijkt, dat geen voldoende waar borg aanwezig is dat zij hun plicht als ambtenaar onder alle omstandigheden getrouwelijk zul len volbrengen". In een zeer uitvoerige rede kantte de heer Gortzak (C.P.N.) zich tegen dit voorstel, dat. naar hii betoogde, in geen der andere provinciale staten is ingediend. Zijn fractiegenoot mr. Proper kwam daarna eveneens met een reeks bezwaren. Mr. de Roos (P.v.d.A.), die zei- de namens alle niet-C.P.N.-sta- tenleden te spreken, achtte het overbodig en nutteloos, met de communisten over deze kwestie te discussiëren, zolang in de door hen geregeerde landen bepaalde door spr. met name genoemde toestanden bestaan. Gedepu teerde Bouwman sloot zich bii de De kring van Oud-Studenten van Mill-Hill houdt van 2 tot 4 Augustus in het Sint Joseph- Studiehuis te Tilburg en van 9 tot 11 Augustus in het Sint Boni- facius-Missiehuis te Hoorn een reünie. De krinr van Oud-Studen ten is mede opgericht, omdat stu denten, die hun studies voor het priesterschap, om welke reden dan ook, opgeven, in een zeer moeilijke situatie zijn geraakt, naarmate men langer de lagere of hogere studies heeft gevolgd. Een speciale „Commissie ad hoe van Uden" onder leiding van pater Francino, Kruisheer te Uden, is doende een binding van alle colleges en studiehuizen tot stand te brengen mat o.a. als doel beroepskeuze- en voorlichtings bureau. Dit alles bewijst, dat een kring als die van Oud-Studenten van Mill-Hill bestaansrecht heeft. Mo menteel heeft men de beschikking over de namen en studiegegevens van 1233 oud-studenten van Mill- Hill. Van hen werden er 115 el ders priester gewijd, 25 bereiden zich voor op het priesterschap, 24 worden broeder en twee bereiden zich voor op de eeuwige geloften, terwijl 56 oud-studenten zijn overleden. De oud-studenten van Mill-Hill, die aan de reünie wil len deelnemen, kunnen inlichtin gen verkregen bij father W. Bruijns van het Sint Bonifacius- Missiehuis tei Hoorn. At-hleHek-ontmoeting H.A. V.-Westfriesland DEN HELDER. Zondag a.s., 3 Augustus, zal de jaarlij,kse ath- letiekontmoeting H.A.V.West- friesland worden gehouden. De Heideree Athletiekvereniging zal deze ontmoeting op het Helder A- teirein kunnen doen plaats vin den. Telkenjare blijkt, dat deze ont moeting steeds meer belangstel ling gaat trekken en ook dit jaar is het aantal inschrijvingen toe genomen. De wedstrijden zullen om twee uur beginnen. GESLAAGD VOOR MULO-DIPLOMA BERGEN. Van de Sint An- toni-us u.l.o. te Beu-gen slaagden voor het m.u.l.o.-diploma de vol gende candidaten: C. G. van Ammers uit Lutje broek, J. Bakker uit Oude-Schild (Texel), T. H. Bisschop uit Heemskerk, I. M. Brandsma uit Denekamp, A. M Broersen uit Tuitjenhorn, M. M. C van Eijk uit Alkmaar, E. C. Giesen uit Middenmeer. C. Grijseels uit Am sterdam, M. J. G. Heideman uit Hoorn, K. A. Jol uit Bergen, A P. Jonker uit Hoogkarspel, E. M. M. Kalderrbach uit Bergen, A. M. C. Klaasse uit Castricum, A. D. M. Komen uit Arma-Paulowna, M. T. Koenders uit Bussum. C- G. Ko nijn uit Schoorl, J. A. M. Meyer uit Middenmeer, M. H. J. Meyer uit Castricum, C. J. M. Min uit Bergen, L. M. Pieters uit Bad hoevedorp, B. M. Raus uit Hoog karspel, A, E. Ruyter uit Medem- blik, M. B. Schulte Fischendick uit Amserdam, M. F. J. Steegers uit Amsterdam, L.< J. M. Starren- berg uit Leidschendam, M. R. W. v. d. Vall uit Monnikendam, A M. M. Vrasdonk uit Bergen, M. A. Vroling uit Hem en D. C. Witte uit Noord-Scharwouide. De middenstandsexamens SCHAGEN Liefst 137 candi daten, ofwel 65.2 pCt. van het aantal schriftelijk geëxamineer- den, zullen Dinsdag 29 en Woens dag 30 Juli a.s. in hotel Igesz te Schagen het mondeling gedeelte van het examen voor het mid denstandsdiploma Algemene Han delskennis ondergaan. Er zal aan 8 tafels tegelijk geëxamineerd worden. De examencommissie is als volgt samengesteld: voorzitter W. D. Niestadt. Schagen; secreta ris P. Smit, Schagen; Rijksge committeerde mr. D. H. Buiskool, Hoorn. Leden examinatoren: J. Akker man, Alkmaar-; D. Brouwer, Schagen; E. Delies, Alkmaar; A. Filmich Alkmaar; J. Hage, Oost woud; W. J. Holl, Wieringerwerf; L. Kleyburg, Schagen; H. G. Kousbroek, Den Helder; P .Kriek, 't Zand; M. M. Kroone, Schagen; W. Nijtooer, Hoorn; Th. W. Reyn- ders. Beverwijk; G. Slob, Sneek; B. Span, Winkel; G. Tukker, Be verwijk, D. Noorman, Groningen en J. A. Wessels, Winkel. woorden van mr. de Roos aan en merkte voorts op, dat de provin cie belangrijke en ten dele kwets bare diensten en bedrijven bezit, welke voor het welzijn van de bevolking en van het economisch leven in de provincie van bijzon der belang zijn. Het provinciaal gezag draagt de verantwoorde lijkheid voor het goed functione ren van deze diensten en bedrij ven, ook in tijden van crisis, oorlogsgevaar en oorlog. Daarom dient het de bevoegdheid te be zitten zich te ontdoen van amb tenaren uit wier gedragingen een zodanige gezindheid bliikt, dat het onder alle omstandigheden getrouw volbrengen van hun plicht als ambtenaar niet vol doende gewaarborgd is. Toen de heer Gortzak hierop OP DE AFSLUITDIJK LEEUWARDEN. Maandag avond vond een automobilist 2 jongens bewusteloos op de Af sluitdijk liggen, vlak bij Korn- werderzand. Hij heeft ze naar het R.K. Zie kenhuis te Harlingen overge bracht. Het enige wat de jongens zich wisten te herinneren was, dat zij met de bromfiets door een auto waren aangereden. De toe stand der jongens, afkomstig van Achilum en Dronrijp, is thans redelijk. POST THUISVARENDE KOREA-MILITAIREN Post, bestemd voor de thans naar Nederland terugkerende mi litairen van het N.D.V.N., beho rende tot het aanvullingsdetachs- ment, dat op 21 Juli 1951 naar Korea is vertrokken, dient wil zij in de nog resterende tussen havens kunnen worden uitgereikt uiterlijk op 28 Juli resp. 4 Auig. a.s. in Nederland ter post te worden bezorgd. De adresse ring moet als volgt geschieden: Rang; naam en voorletters; le- gernummer; N.D.V.N.; op thuis reis naar Nederland; Arnsterdam- Sohiphol-Militair. De naam van het schip en de tussenhavens mogen dus niet worden vermeld. ZEGENING VAN AUTO'S EN MOTOREN Op initiatief van de motor club „PERKAD" zal Zondag 27 Juli a.s., 's nam. 2 uur 'n algemene auto- en motoren zegening plaats hebben bij de R.K. Kerk. Jisperweg, Beemster. Christophoruspla- quettes zijn aanwezig. wilde repliceren bracht de voor zitter, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwiik, een voorstel van orde van mr. dr. Caron (V.V.D.) c.s. in stemming om de discussie te sluiten. Het werd met de stem men van de C.P.N.-leden tegen aangenomen, hetgeen vervolgens eveneens gebeurde met het voor stel van Ged. Staten. IN DEN HAAG 's-GRAVENHAGE In de kapel van het St. Willibrordus- gesticht te 's-Gravenhage, werd gistermorgen het H. Misoffer op gedragen voor een spoedig her stel van mevrouw Eva Peron. De kapel was vrijwel geheel gevuld met belangstellenden. Daaronder bevonden zich de Ar gentijnse gezant in ons land, de heer Antonio M. R. Valenzuela, de heer I. A. Bunge, legatieraad, de Argentijnse consulaire verte genwoordiger in ons land, leden van de Argentijnse kolonie en van de Technische commissies uit Argentinië voor de door de Nederlandse industrie uit te voe ren opdrachten en de kapitein en leden van de bemanning van het Argentijnse schip in Vlis- singen. De gelezen H. Mis werd opge dragen door pater J. v. d. Burg, die enige tijd in Argentinië heeft vertoefd. Na het H. Misoffer werden ge beden verricht voor een spoedig herstel van Eva Peron. Meer dan 100 brandweerlieden, afkomstig van 11 corpsen, t.w. Alkmaar, Koedijk, Schoorl, Heer hugowaard, Égmond, Heiloo, Heemskerk. Warmenihuizen, Lan- gedijk en Ursem alsmede Oudorp, hebben Woensdagavond o.l.v. de oomrnandant van Heerhugowaard, dte heer E. A. Besteman en de de commandant van de Alkmaar- se Vrijwillige Brandweer, de heer J. van Maarleveld, een groot scheepse oefening gehouden in het kader van de Burgerlijke Verdediging. Er werd geoefend op het zgn. aanjaagsysteem, waar bij het bluswater van een grote afstand werd aangevoerd en door verschillende motorspuiten moest worden doorgepompt naar de blussers. Dertien brandweerspui ten stonden daartoe opgesteld op de Middenweg en de Van Veen- weg te Heerhugowaard om vol doende water te geven aan een aantal spuitgasten, tot dértien toe, die verondersteld werden een brand in de kerk van de H. Dio- nisius te bestrijden. De oefening, die werd bijge woond door de burgemeesters van Oudorp, Langedijk, Koedijk en Warmentouizen, verliep vlot al had men met de spuit uit Warmenihuizen, die qua capa citeit niet erg in dit ensemble paste, nog wel eens wat moeilijk heden. De heer A. J. van Wilgenburg, die belast is met de leiding van de Burgrelijke Verdediging in het rayon, dat zich van Heemskerk tot Warmenihuizen uitstrekt en 20 gemeenten omvat, was over het verloop van een en ander zeer tevreden. De Rijkspolitie o.l.v. de opper wachtmeester Japin zorgde voor een goede verkeersregeling en af zetting van het terrein tijdens de oefeningen-, die uiteraard veel be langstelling van de zijde van het publiek trokken. DE TWEEDE ZITTINGSDAG van de Provinciale Staten van Noordholland te Haarlem was voornamelijk gewijd aan het vaststellen van een aantal subsidies, waartoe Gedeputeerde Staten verschillende voorstellen hadden gedaan. Het was vooral voor de K.V.P.-fractie, en in het bijzonder voor de vertegen woordigers van boven het IJ verheugend te vernemen, dat de Staten verschillende belangrijke objecten metterdaad wilden steunen. Zo ontmoette het voorstel van Gedeputeerde Staten om aan de R.K. Lagere Landbouwschool te Schermerhorn een bedrag van 40.000.ter beschikking te stellen tor bestrijding van de on kosten, verbonden aan de bouw van een aantal leslokalen, geen bezwaren. Besloten werd ook het Mater Amabilis-werk te steunen en wel in die zin, dat aan de Stichting (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN, 23 Juli De eerste Vierdaagse-dag leverde een betrekkelijk gering aantal uitvallers op. Want toen gisteren het doek viel over het eerste parcours waren er onderweg 44 uitvallers genoteerd. Vanmorgen bij het begin van de tweede dag echter verschenen er nog eens 89 niet aan de start, zodat in totaal nu 133 deelnemers de strijd hebben opgegeven. En zo trok vanmorgen een karavaan van 9691 deelnemers de kille ochtend in. De zon begon een verbeten strijd om het succes van Dinsdag te overtreffen, maar donkere wolken kwamen opzetten en even regende het. Dat is wel heel slecht voor de spieren en velen ondervonden daarvan de last. Later op de morgen brak de zon toch door, maar toen was driekwart van het parcours al achter de ruggen van de veertigers en vijfti gers. Want het tempo is enorm hoog geweest. In Wijchen in de schaduw van het imposante kasteel vroegen wij de leider der Vier daagse afstandsmarsen majoor J. M. Breunese naar zijn indrukken van deze tweede, zo guur begon nen dag. Hij bleek zelf verbaasd te zijn over de snelheid waar mede het tippel-leger Wijchen had ingenomen. Om de koude de baas te worden en de spieren soepel te houden was het tempo zo hoog geworden, dat reeds om tien over zeven de eerste tippe laars het nauwelijks ontwaakte Wijchen verrasten. Maar toen was er dan ook geen houden meer aan. In grote golven kwa men de wandelaars door en op de cadans van de marsmuziek werd het Rondje bij Wijchen genomen. Het. regenbuitje, dat kort na tien uur aarzelend en tree maakte veroorzaakte een vacuum in de karavaan zodat er een duidelijke scheiding ontstond tussen het we zouden haast zeggen eerste- en tweede peloton. Wijchen zelf, dat elk jaar be kend staat om zijn gezellige Vierdaagse-sfeer kwam dit jaar met de schrik vrij. Al met al was de echte Vierdaagse-sfeer er Wël, maar alleen in versneld tempo, juist als een grammofoon plaat die te snel wordt afge draaid. En nu moet men niet van ons vragen, dat wij u vertellen van alle groepen die er meetippelen, want dat is niet te doen. Op dit uitgebreide Maas en Waalse tra ject pikt men uit tienduizend OP DE PLAATS RUST Op de Beuningse Steeg, dat moet ergens onder de rook van Wijchen zijn. plantte de L.S.K.-verzorging een bordje met als opschrift: „RUST PLAATS 500 METER VER DER". De heren stapten weer in de truck en reden 500 me ter verder. Maar daar was de berm versierd met een sloot en in die sloot kwam de truck terecht. Goed, je kunt niet alles van te voren we ten deelnemers over 50 km. ver spreid maar niet een twee drie de populaire tippelaars waar U nu juist alles van zou hebben willen weten. „Zijn er al blaren?" riepen wij naar de politie van Tilburg. „De blaren laten wij aan de bomen hangen" kregen we te horen. Want inspecteur v. d. Ley heeft zijn groep uitstekend ge traind en bijgelovig zijn deze Tilburgenaren ook niet, want ze lopen met dertienen De Nationale Reserve liep er even fris bij, als een generaal die juist uit het bad stapt. Ze hadden dit liever dan die Sahara van gisteren. Hiermede bleken de reservisten een eigen kijk op de zaak te hebben, want de meesten geven de voorkeur aan de warmte waardoor kramp en dergelijke achterwege blijven. te Utrecht een subsidie zal wor den gageven over de 20 procent van de onkosten, welke niet door de subsidies op het Nijverheids onderwijs worden gedekt, met deze restrictie, dat het suteidié maximum fIJLper leerling uit NoordhoÜand za-1 bedragen. De heer mr. dr. L. J. J. Caron drong er bij Gedeputeerde Staten op aan, dat bevorderd zou wor den, dat vooral het onderwijs in de paedagogie en de psychologie gestimuleerd zou worden Ove rigens kon hij zich met zijn frac tie voorstander van het voorstel verklaren. Voor de Academie voor Voort gezet Economisch Onderwijs te Haarlem, welke instelling door de Gedeputeerde L. J. P. N. A. Bouwman gezien werd ais een streekbelang, wil de provincie dit jaar weer 1000.uittrekken, vatorium trokken de Staten een bedrag van f 273.uit voor het jaar 1951, zijnde een aanvulling op reeds verstrekte subsidie, en f 6826.— voor het lopende jaar. Wegen en polders Besloten werd de Slootgaard en de Waardpolder te verenigen. Aan de toestand van de polder kaden tussen Bergen en Egmond ten westen van Alkmaar zal spe ciale aandacht wordend gev/ijd. Een deel van de Westfriese Dijkweg onder Schagen zal aan het openbaar verkeer worden ont trokken. Dit is ook het geval met het Laantje te Westwoud en net voetpad aan de Noorderdijk te Wieringerwaard. Bedevaart N.K.J.B. De districtsbedevaart van de N.K.J.B. naar Heiloo zal worden gehouden op Zondag 3 Augustus. Ongevallen te Warmenhuixen W ARMENHUIZEN. Dezer dagen was onze plaatsgenoot de heer J. v. d. Berg bezig met ruil- verkavelingswerkzaamheden te Valkoog, gemeente St. Maarten ep op het moment, dat hij grond aan het lossen was uit een kiep- karretje, sloeg de wagen terug en trof zijn hoofd. Met een flinke hoodfwond en een hersenschud ding werd hij perziekenwagen naar zijn woning vervoerd. Dinsdagavond raakte het zoon tje van de heer J. Kemper onder de achteruit rijdende auto van de heer C. v. d. Berg, zonder dat de chauffeur er iets van merkte. Pas nadat het knaapje enkele meters was meegesleurd, werd de chauffeur op het ongeluk attent gemaakt. Dokter van Hesteren was spoedig ter plaatse en liet het jongetje naar een der Alk- maarse ziekenhuizen overbren gen. TUINBOUWSCHOOL IN DE LANGEDIJK LANGEDIJK. De burge meester van Langedijk, de heer H. Schelhaas, heeft Woensdagmid dag onder grote belangstelling uit tuinbouwkringen het nieuwe ge bouw van de Chr. Lagere Tuin bouwschool geopend. Onder de aanwezigen was ook de Rjjks- tuinbouwconsulent ir. Rietsema, die het belang van de school voor de streek in een rede uiteenzette. Het gebouw werd onder archi tectuur van de heer J. Rogge veen te Heiloo gebouwd. j j van heden (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer nam gister middag z.h.s. het wetsontwerp tot wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoorziening aan. Deze wet zou oorspronkelijk in afwach ting van een definitieve ouder domsvoorziening. slechts gelden voor personen, die op 1 Oct. 1947 of binnen drie jaar daarna, de leeftijd van 65 jaar hadden be reikt. Bij de wet van 9 Nov. 1950 werd de werkingssfeer van de wet uitgebreid tot 30 Sent. 1952, omdat inmiddels wel duidelijk was geworden, dat de definitieve voorziening nog zeker twee jaar op zich zou laten wachten. Ook thans is deze echter nog niet in het zicht en de wijziging, die gistermiddag werd aanvaard, voorziet dus andermaal in een verlenging. Ook personen, die in het tijdvak van 1 October 1952 tot en met 30 September 1955 de leeftijd van 65 jaar bereiken, kunnen daardoor voor een ouder domsvoorziening in aanmerking komen, zodra zij die leeftijd heb ben bereikt. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR. 23 Juli. Aard appelen 8.0011-00, drielingen 5.008.50, slabonen' 36.0046.00, stamsmi'bonen 32-00'72.00, dop pers 34.0053-00, komkommers 8.00-21.00, tomaten a 40.0002.00, bonken 28 00—38.00, tuinbonen 9.00—18.00, bloemkool 1 21.00— 38.00, 2 8 0019.00, rode kool 5.00'12.50, rode bessen 35.00 67 00, zwarte bessen 60.0068.00, spinazie 51.0060.00, sla 4.50 16.50, postelein 5-0012.00, an dijvie 5.0016.50, rabarber 4.00 11 00, bieten 5.008-50, bospeen 8.0018.00, waspaen 8.0020.00, uien 8 0017.50, soepgroenten 2.00—5.00, peterselie 2.006-00. HEILOO, 23 Juli. Rode bes sen 0-801.20, zwarte bessen 1.50 1.80, kropsla 0.060-12, spercie- bonen 0.340-43, snijbonen 0.38 0.50. komkommers 0.110.18. wo 0.50l wortelen 0.10'—0.17, tuin bonen 0140.20, komkommers 0.11—0.18, doperwten 0-340.61, andijvie 0 0-80.11, bloemkool le soort 0.290.38, 2e soort 0.18 0.25. BLOKKER. 23 Juli Vroege aardappelen 811.10: uien 1822 knolbiet 4—6, rode kool 6.40 12.50. slabonen 4347. tomaten 2952, bospeen 1014, rabarber 811, andijvie 511, sla 4.3011. bloemkool 849. komkommer 10 17. perziken 828, frambozen 601.17, pruimen per stuk 5-21, per kg 491.24. frankenthaler I.531.75, witte bes 2559,90, rode bes 2640. prolefic 4568, witte kruisbes 1044, rode kruis bes 3569, zwarte bes 6071, trqsbes 3548, yellow 2547, snijbonen 3550. GROOTEBROEK, 23 Juli. Aanvoer 82.500 kg aardappelen: eersteling grof 9.109.70. groot 9.90—11. klein 6.10—6.90, v.v. 3.60 4, doré grof 9.20, groot 10.30 II.80, saskia grof 8.70—9.20, groot 1010.40, bl. eigenheimers grof 8.308.70, groot 10.6011.30. eigenh. grof 8.208.30, groot 9.40 9.80, bintje grof 8.90, groot 10.10.' HEM, 23 Juli. Grove schot 9.1010.10, middelbare 9.30 10.20, kleine 4.805.30, bintje 9.10 9.40, rode schot 12.30—12.80, aanvoer 50.000 kg. Bloemkool 8 37, sla 7.209, tuinbonen 1416, rode kool 5.2010.10, komkom mers 1219. bospeen 1016, snij bonen 3038, slabonen 3847. frambozen 78—88, pruimen 58 83, perziken 417. rode bes 25 35, prolefic 3554, kruisbes 15 39, yellow 2043. WARMENHUIZEN, 24 Juli. 39000 km aardappelen: eerstelin gen 10.8011.40, grove 1010.50, drielingen 88.50, doré 12. bintjes 9.50, blauwe eigenh. 11.30 11.60, witte eigenh. 11.3011.80; 1000 kg bieten: A 6.907.60, B 5.90: 1500 kg zilvernep 2528.10, drielingen 13.60; 1500 kg rode kool 10.60; 230 stuks bloemkool 27.10—30.70. HOOGKARSPEL. 23 Juli Aanvoer 23.000 kg aardappelen: fijn 9.40—9.60, grof 9.20—9.80, kriel 3.50. doré 9.8010.50, eigen heimers 10.50, 100 kg slabonen 38; 3150 kg kroten 7.50. Blokvei- ling grove aardappelen: eerste ling 10.8011.20, saskia 10.50- 10.60. BEEMSTER, 23 Juli. Schot se muizen 9.0CK—11.00 en 5-10 7.80. slabonen zonder draad 35 00 46.40, stoksmijbonen 36.00 56-00, stamsnij'bonen 20.0039.00* tuinbonen 7.0010.00, doperwten 1600--42.00, bl. blauwschokkers 16-0044.00, komkommers 8.00 21.00, tomaten a 51.0058.00, sla 2.008.00, bloemkool 8.0046.00, rode kool 8.00—02.00, spinazie 20.00—29.00, andijvie 5.009.00; rabarber 4.008.00; rode bieten 4 008.00: bospeen 10.0026-00; waspeen 8.0020.00; uien 7.00 14-00; rode bessen 26.0076.00; zwarte bessen 60.00; klapbessen 5.0052-00; perziken 8.0025.00; frankenthalsrs 130.00—160.00; yel low transparant 22.0045.00, krui denier 14.0041.00. NRD.-SCHARWOUDE. 24 Juli. Aanvoer 62.000 kg aardappelen: eerstelingen 9.9010.70, rode eer stelingen 12.4012.60, doré 10.80, eigenheimers 10.3013. blauwe eigenheimers 10.2010.80, bonken 9.3010.80, drielingen 5.406.50, kriel 4.60; 5900 kg kroten A 8.40 —10. B 4.90—6.70, C 4.50; 2500 kg slabonen 3739; 1800 kg zilver- nep 2528. drielingen 1418; 1100 kg gele kool 8.90: 6500 kg rode kool A 6.509, B 4.505; 20.000 kg witte kool 5.607.40; 420 st. bloemkool Al 42. B2 25. afw. 910. LANGENDIJK. Aanvoer 50.000 kg aardappelen: eerstelin gen 10.2010.90, bl. eigenheimers 11—11.70. grof 10—10.50: 40.000 kg rode kool A 6.10—13.30. B 4.60 6.10; 15.000 kg gele kool A 8.40 —11.40. B 4.90—7.50; 6000 kg wit te kool 6.60—7.25; 1700 kg bieten A 8.7010: 600 kg tomaten A 45 —48. B 39—47. C 42: 450 kg sla bonen 3948; 1000 st. bloemkool Al 39.90—51.60. A2 18—24.10. Naar schatting zullen daardoor nog 12.000 ouden van dagen per jaar onder de wet kunnen wor den gebracht. Een jaar na deze wijziging zal het aantal toegeken de uitkeringen dientengevolge ruim 336.000 bedragen. Met mede- tciling van de gehuwde vrouwen, die geen zelfstandige uitkering genieten, profiteren thans 440.000 personen van de wet. Het wetsontwerp was ook met een voorstel gekomen, de eerste honderd gulden van eigen inko men van aftrek vrjj te stellen. Bij de schriftelijke behandeling had minister Joekes deze vrije- honderd gulden weer ingetrok ken. Onder druk van de vaste commissie uit de Kamer heeft de minister van Sociale Zaken de vrije honderd gulden-belofte toch nog ingelost door zijn wijzigings voorstel in te trekken. Er zal dus straks een bedrag van f 100. van de inkomensaftrek worden vrijgesteld. Zweedse auto zwaar beschadigd Nabij het Tolhek in Oudendijk zijn gisteren twee auto's tegen eikaar gebotst. Het waren luxe wagens, de ene eigendom van een ingezetene van Oudendijk, de andere afkomstig uit Zweden. De Zweed werd de dupe van het niet voorrang verlenen door de ander, die vanuit Schardam naderde en afzwenkte naar Oudendijk. Met een kraanwagen moest de bui tenlandse auto worden wegge sleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. EEN BRITS militair vliegtuig is op weg van Londen naar Egypte bij Pithiveiers in Frank rijk neergestort en ontploft. Het toestel had zestig personen aan boord. Volgens de eerste berich ten werden vier van hen gewond, van wie één ernstig. De overige inzittenden sprongen uit het vliegtuig, zodra dit de grond had geraakt. MALIK, de Russische afgevaar digde bij de Ver. Naties, heeft verklaard, dat hij op of omstreeks 12 Augustus voor vacantie naar de Sovjet Unie zal vertrekken. Hij had zijn vacantie uitgesteld omdat zgn plaatsvervanger bij de V.N. wegens familieomstandighe den langer afwezig is gebleven, dan in het voornemen lag. IN KOREA hebben de bestands onderhandelaars Donderdag ge durende zes en twintig minuten vergaderd. Zij komen Vrijdag weer bijeen. Inmiddels hebben geallieerde vliegtuigen de electri- citeitscentralen bij Wonsan aan gevallen. DE GEZONKEN RIJNAAK „Maria", groot 718 ton, is Woens dagmiddag met een hijskraan uit het IJsselmeer, twaalf kilometer van Lemmer, gelicht. De Rijnaak was echter zo lek, dat de pompen moesten doordraaien. HET AANTAL STUDENTEN aan de Technische Hogeschool te Delft voor het studiejaar 1951-52 ingeschreven, is minder dan liet het vorig jaar. Thans werden 5449 studenten ingeschreven tegen 5669 in het studiejaar 195051. Deze teruggang heeft op vrijwel alie afdelingen betrekking. DE NEDERLANDSE kustvaar der „Orion", metende 169 ton, is Woensdagmiddag, na averij aan 't roer, bij Labor-Wrach(Finisterre) op een klip gelipen en in een kwartier gezonken. De beman ning van vijf bereikte in red dingsboten de kust. zal tijdelijk worden bevorderd tot CHAUFFEUR AAN GEVOLGEN OVERLEDEN SNEEK Op de weg van Rijs naar Balk, in Gaasterland, is Woensdagavond een personenwa gen met vier jongelui tegen een boom gereden. R. Zijda uti Oude- mirdum, die naast de chauffeur zat, werd met een schedelbasis- fractuur in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd, waar hij Don derdagmorgen is overleden. Twee jongemannen uit Oude- mirdum ën twee meisjes uit He- melum. reden in een gehuurde auto. bestuurd door S. de Jong. een rondje om. alvorens zij naar een feestavond in Oudemirdum gingen. Tussen Rijs en Balk ge beurde het ongeluk. De Jong kon. na verbonden te zijn, huiswaarts keren, evenals mej. C. Schilstra. Het andere meisje, mej. T. Quack brak een arm en kreeg een zwa re hersenschudding. De auto werd totaal vernield. Naar de oorzaak van het on geluk wordt een onderzoek inge steld. toegestaan. 's-GRAVENHAGE, 24 Juli Besprekingen in Bonn tussen ver tegenwoordigers van het Neder landse ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en Duitse autoriteiten hebben tot resultaat gehad, dat de beperking verbonden aan de onlangs ter be schikking gestelde twee millioen dollar voor invoer van Neder landse groenten is ingetrokken. Als gevolg hiervan is de invoer in West-Duitsland van alle soor ten bonen en kool sedert Dins dag 22 Juli 1952 in principe weer luitenant-kolonel, in verband met het feit, dat hij naar Korea zal vertrekken om daar luitenant kolonel G. H. Christan op te vol gen als commandant van het Nederl. detachement Ver. Naties. DERTIGDUIZEND arbeiders op de suikerplantages en in de sui kerindustrie in Indonesië zijn Donderdag in staking gegaan, omdat ze weigeren het aanbod van de regering tot bemiddeling in het loongeschil te aanvaarden. De staking- wordt gezien als een politieke actie van de onder com munistische leiding staande vak bond tegen de regering. DEN BURG Woensdagmid dag is aan het Horntie op Texe] ongeveer 2 ha. duin verbrand. Dat niet een nog groter opper vlakte door het vuur werd ver teerd is te danken aan het per soneel van de Rijkswaterstaat, dat in de nabijheid aan het werk was en het vuur reeds "oeddeels wist te stuiten. De brandweer van Den Hoorn, die spoedig ter plaatse was. nam de taak over en kreeg even later nog assistentie van een aantal mariniers het amphibie-oefenkamp „De Mok" ligt tegenover het betreffende duincomplex. De brand was spoe dig geblust. In de buurt van het verbrande duin waren militaire oefeningen gehouden. Nu en dan deed zich een ontploffing voor van geweerpatronen, die in het brandende duin lagen. Twee jaar geleden is hetzelfde duingebied door brand geteisterd. De oorzaak van de brand is onbekend. Geslaagd HEERHUGOWAARD. Onze plaatsgenoten de heren C. A. Groen en Jn. Groot Tz. behaalden te Alkmaar hun middenstands diploma. BOVENKARSPEL Voor de 2ê veiling waren ruim 3000 man den aangevoerd. Er was zeer gro te belangstelling. De veilingzaal was tot aan de uiterste hoeken bezet en velen moesten zich met een staanplaats vergenoegen. Practisch alles is verkocht, te gen iets hogere prijzen voor ver schillende soorten. Notering was als volgt: Brilliant Star 12 op 12651345, 11-12 1065—1095, 10-11 715—750; Coul. Cardinal 12 op 745825, 11 -12 600—615, 10-11 375: Cullinan 12 op 420—460, 10-11 230; Due. de Berlin 12 op 745, 11-12 720. 10 -11 395—460: Diana 11-12 360; Electra 12 op 830—855, 11-12 630 645; El Toreador 11-12 1040, 10- 11 655705; Flamingo 12 op 475, 11-12 320—335, 10-11 235: Fred. Moore 12 op 465—480. 11-12 290— 360; Gen. de Wet 12 op 480505, 11-12 455—465: Ibis 12 op 395— 475, 11-12 310—360. 10-11 260— 275; Jong Oranje 12 op 415480, 11-12 350355; La Reine Max 12 op 380—420. 11-12 305. 10-11 205 —220; Mar Niel 12 op 900—905, 11-12 655, 10-11 505; Mr. v. d. Hoeff 12 op 640—680. 11-12 500— 520; v. d. Neer 12 op 655685, 11-12 630; Oranje Nassau 12 op 860—930, 11-12 655—720, 10-11 565; Oranje Valk 12 op 470. 11-12 380, 10-11 275; Peach Blossom 12 op 840—815. 11-12 630—680: Pelikaan 12 op 475—480, 11-12 3.15; Pink Perfection 12 op 600, 11-12 385; Prins Carnaval 12 op 990: Prinses Juliana 11-12 490: Pr. van Oostenrijk 12 op 460 490, 11-12 410415; Progression 12 op 465—520, 11-12 330—385; Rose Précose 12 op 8.30; Rijzende Zon 11-12 505. 10-11 270; Schlegei Max 12 op 405—480. 11-12 305— 355, 10-11 295: Schoonoord 12 op 610. 11-12 460—465; Sunburst 12 op 880; Theeroos 12 op 625, 11-12 435, 10-11 385; Thomas Edison 11 -12 360; Titiaan 11-12 720. 10-11 450; Verm. Brillant 12 op 1150. 11-12 895—910 10-11 590; Witte Due Max 12 op 470. 11-12 405— 410, 10-11 250—260; Witte Valk 12 op 410—470. 11-12 320—335. 10-11 225235; All. Pierson 12 op 415470. 11-12 450; Bandoeng 12 op 485; Bartigon 12 op 350360, 11-12 295; Bleu Aimable 12 op 480, 11-12 400: Brightling 12 op 70011-12 550; Carrara 12 op 350, 11-12 295—310: Clara Butt 12 op 505, 1-12 405; Crater 12 op 695, 11-12 525; Crown Imperial 12 op 380—440. 11-12 370—400; Denbola 12 op 1215: Earlv Queen 11-12 400; Elmus 12 op 610; Fan tasy 11-12 395; Fridiof Nansen 12 op 525, 11-12 450; Gloria Swan- son 12 op 375, 11-12 400: Golden Harvest 12 op 490, 11-12 485 510; Inglesc. Yellow 12 op 350, 11 -12 320: Insurpassable 12 op 525; John Gay 12 op 425. 11-12 410— 425; Kansas 12 op 350—355, 11-12 315; Kleurenpracht 12 op 395, 11- 12 350385; Korneforus 12 op 900 915. 11-12 585—595: Krelage Triumph 12 op 375410, 11-12 310315; Lincolnshire 12 op 350 —385, 11-12 360—400; Malta 12 op 405, 11-12 330; Mr. Moon 12 op 490, 11-12 390; Motherday 12 op 350—355, 11-12 350—360; Nardi 12 op 810: Ph Snowden 12 op 350415; Pink Glorie 12 op 350, 11-12 305; Piquante 12 op 995; Pr. Elisabeth 12 op 350455; Queen of the Night 12 op 350; Red Pier son 12 op 440, 11-12 405: Rose Copland 12 op 355350, 11-12 310—320: Red Pitt 12 op 540. 11- 12 435; Scarlet Wonder 12 op 365. 11-12 315320; Sonja 12 op 350. 11-12 295300; Themis 12 op 350. 11-12 300370; van der Eerden 12 op 405415; Vlammenspel 12 op 365—370, 11-12 355; Weber 12 op 385, 11-12 350; White Sail 12 op 365—370, 11-12 295—320; Wil] Copland 12 op 350—355, 11-12 310—330; Will. Pitt 12 op 350— 375. 11-12 290—310; Yellow Em peror 12 op 370; Zenober 11-12 3.30. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7