Nieuw Leider van Staatsgreep wil slechts militaire hervorming Zal Bee! het werk van Drees voltooien? Partij blijft trouw aan politiek van president Truman Mossadeq bijna gereed met nieuwe kabinet Luxemburg tijdelijk zetel van het Schuman-hof Algemene ziekenfondsen en verhoging verpleegprijzen Zware aanval van V.N. DAGBLAD VOOR ALKMAAR w veilig. (Vondel) EN OMGEVING Driemaal Oranje uit de haan! Blanco volmacht Toch kamperen in Brabant- DE OMWENTELING IN EGYPTE Over geschil met Engeland is niet gesproken Rust in Cairo Dodelijk ongeval bij M,L.D. Koningin gaat toch naar Orange Vliegtuigbotsing De Democratische Partij-conventie Beginselverklaring aanvaard Rouw in Perzië Beperking emigratie naar Australië Nieuw plan defensie Midden-Oosten Staalstal ing in V.S. thans ge-eindigd De K.V.P. na de verkiezingen Nieuwe aardschokken in Californië Deserteur was vijf jaar ondergedoken Op 10 Augustus in functie Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. No ordhollands Daqhlad HET EFIT VAN HEDEN PAG. 3 Vrijdag 25 Juli 1952 46e Jaargang No. 12535 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 HET NIEUWE BERAAD heeft dan Woensdag er nog toe ge leid, dat H. M. de Koningin aan prof. dr. Beel, minister van Binnenlandse Zaken in het dé- missionnaire kabinet, de opdracht heeft gegeven „een kabinet" sa men te stellen. Een kabinet, zonder meer. Dus, niet in de eerste plaats een ka binet. „dat geacht kan worden het vertrouwen te genieten van het parlement", zoals de eerste opdracht aan dr. Drees luidde, en zoals ook de formulering was van de opdracht., welke de Ko ningin Dinsdagnamiddag aan prof. Romme had willen geven, die daarvoor bedankte. Een kabinet, zonder meer. Daarmee kan de nieuwe forma teur, zo gezegd, alle kanten uit. Dit veronderstelt dan ook veler lei mogelijkheden, welke dan ook braaf worden uitgebuit in politieke kringen en in. pers- verhalen. De breedheid van de opdracht heeft het nadeel, dat ze voor lopig vrij spel laat aan alle mo gelijke veronderstellingen. Over heersend is tot nog toe de me ning. dat dr. Beel zal trachten, in de geest van de gedachten die wij in ons hoofdartikel van gisteren hebben ontwikkeld. Te beginnen met het overwe gen van de kansen van een ka binet, dat althans enigermate de steun van de vier bekende par tijen geniet, waarmee ook dr. Drees het heeft willen probe ren, voordat de Anti-Rev. een spaak tussen het wiel staken. Het laatste bericht, dat Beel „het werk van Drees" zal voortzet ten. wijst daarop. In hoeverre dr. Beel in zijn pogingen zal slagen hangt in de eerste plaats af van de bereid heid van de verschillende par tijen, om min of meer officieel niee te doen. Dr. Beel heeft dus a.h.w. een blanco volmacht. Hij kan een z.g. extra-parlementair kabinet vormen, een z.g. zaken-kabinet of een getemperde vorm daarvan door een kabinet met geheel of gedeeltelijk politieke figuren. Voor een zakenkabinet schijnt dr. Beel. die zelf zeker niet be schouwd kan worden als een onpolitieke figuur zonder een politiek verleden, niet direct de aangewezen figuur. Een zaken kabinet op zichzelf schijnt ons trouwens in het geheel niet de meest-gewenste figuur in deze tijd en na deze uitslag. Sommigen schijnen er plezier in te hebben, de figuur van een zaken-kabinet sterk naar voren te schuiven, maar dan dient er toch eerst wel wat meer over eenstemming te zijn over de be tekenis van zulk een kabinet. Men zou het zonder meer kun nen zien als een vorm van een extra-parlementair kabinet, dat zich in het bijzonder er op toe legt, de politieke „zaken", en dan liefst zo zakelijk mogelijk, af te doen. zonder speciaal op bepaalde principiële of andere partijinzichten te letten. Het merkwaardige is echter, dat de departementen, die in hun naam het meest aan „zaken" doen denken, (Buitenlandse, Binnenlandse, Economische en Sociale Zaken) tegelijk het meest met principiële inzichten en met tegengestelde opvattingen te maken hebben In een zuiver zaken-kabinet kan men het dus niet met ..suc ces zoeken. Wij onderschrijven in dit verband de mening van de „N.R.-Crt.", die zegt: „Het doet wat zonderling aan, dat men op een zakenkabinet zou moe ten uitkomen na een verkie zingsstrijd, waarin veel met be ginselen is' geschermd, en na een stembusuitslag, die getuigt van een kiezerscorps, dat welbewust een keus heeft gedaan." Men zal het, indien een po ging om in dit nieuwe stadium tot een min of meer parlemen tair kabinet dat op vier partijen steunt, te komen, mislukt, in een gematigd extra-parlemen tair kabinet moeten zoeken, in de geest, zoals de meeste kabi netten na de oorlog gekarakte riseerd kunnen worden. Dat heeft ook zijn bezwaren, maar in de afgelopen na-oorlogse jaren is er toch nog al wat. zij het wel eens met „vallen en op staan", tot stand gebracht. Ook ondanks een zeker parlemen tair karakter van de laatste ka binetten volledig parlemen tair was eigenlijk alleen de laatste creatie van prof. Romme sinds Maart 1951 ging men dikwijls naar de Kamer met angst en vreze, of er wel een meerderheid zou zijn, en dit was juist in het laatste jaar meermalen het geval, zodat Romme kon spreken van het feit, dat Nederland steeds moei lijker regeerbaar werd. Wij hopen dus dat dr. Beel er in slaagt, zijn opdracht te vol voeren, zo parlementair moge lijk en zonder van het stand punt uit te gaan. dat hij moet slagen, ten koste van alles. Een gevaar, dat in een „blanco vol macht" als aan hem verleend is, wel aanwezig geacht kan worden Naar ons wordt medegedeeld is het verbod van het Nationaal Hoofdkwartier van de Katholieke Jeugdbeweging in zake het kam peren in Brabant en Limburg in zoverre verzacht, dat Brabantse groeperingen van de Katholieke Jeugdbeweging hun kampen en bivakken in Brabant mogen hou den mits de Inspecteur van de Volksgezondeheid te Breda geen bezwaar tegen de kampplaats heeft en de ouders der kinderen htm toestemming hebben gege ven. Generaal Majoor Naguib Mohammed heeft zich met behulp van een aantal jonge officieren van de macht in Egypte meester gemaakt. Cairo werd zonder bloed vergieten door een Jteï van het Egypt?'*-he leger be zet. Tanks rijden door een der hoofdstraten van Cairo op weg naar strategische po sities. CAIRO, 24 Juli (A.P.Generaal Mohamed Haidar Pasja, die bij de staatsgreep gisteren van zijn post werd ontheven, heeft bij koning Faroek zijn ontslag ingediend, dat de koning heeft aanvaard. De voornaamste eisen van het leger zijn ver andering in het opperbevel, wijziging van de aankoopcommis sie en geen verlaging van de militaire begroting. Het is in de afgelopen uren in Egypte rustig geweest. Volgens berichten uit de hoofdstad is de nieuwe premier Aly Maher Pasja, die in de afgelopen oorlog ge vangen werd gezet op beschul diging van activiteit ten gunste van de As-mogendheden, bezig de kern van zijn kabinet te vor men. Hij is 68 jaar oud en reeds herhaalde malen premier geweest en van beroep advocaat. De leider van de militaire putsch, generaal Naguib, heeft verklaard, dat de arrestatie van een groot aantal hoog geplaatste officieren „uitsluitend een voor zorgsmaatregel" was geweest en dat sommigen thans waren vrij gelaten. Een van de gevangen genomen officieren is een broer van generaal Naguib. Gistermiddag om tien voor drie is de 24-jarige gehuwde para chutepakker W. A. Bruns uit Rotterdam tijdens oefeningen met twee „Sea-otters" van de marine luchtvaartdienst verongelukt. Met de beide vliegtuigen werd geoefend in het oppikken van drenkelingen van een rubberboot, toen Bruns in de propeller van één der toestellen terechtkwam. Hij werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot, dat op het zwemvest bleef drijven, is door vissers opgepikt. De general heeft bekend ge maakt, dat er een einde zal ko men aan de militaire actie, zodra een nieuw bewind is gevormd. De radio heeft onophoudelijk de verklaring van generaal Naguib uitgezonden, waarin een beroep wordt gedaan op de bevolking, om de orde en rust te handha ven. Politiek staat er buiten" Sommige wijken van Cairo zijn nogsteeds afgezet door infante rie en tanks. Uitdrukkelijk heeft de generaal verklaard, slechts een hervorming van het leger voor te staan. Hij heeft niet gespro ken over het Brits-Egyptisch ge schil, maar wel, dat hij het par lementair stelsel wilde herstel len van onzuiverheden. Op de vraag van een journalist, wat zou gebeuren, wanneer de ko ning de verdere voorstellen van de leiders van de staatsgreep zou verwerpen, antwoordde Naguid: „Laten wij het hier nu niet over hebben." s-GRAVENHAGE, 24 Juli Het kabinet deelt mede, dat de voorge nomen reis van de koningin naar Orange doorgang zal vinden. H.M. vertrekt Zondagavond per trein uit Amsterdam. De koningin reist in haar eigen rijtuig, dat aan de trem zal worden gekoppeld. Zoals bekend, zal H.M. in Oran ge in het „Theatre Antique" de op voering van Vondels „Joseph in Dothan" bijwonen. (Van onze parlementaire redacteur.) De nieuwe formateur, prof. dr. Beel, had gistermiddag om vier uur een onderhoud met dr. Drees op het kabinet van de minister president. Het li.jkt ons waarschijnlijk, dat de formateur in de volgende da gen overleg zal plegen met de fractievoorzitters van de P.v.d.A., K.V.P., A R. en C.H. Het week end zou hij dan kunnen benut ten om zich een oordeel te vor men over de wijze, waarop de gerezen moeilijkheden in het ka der van een vier-partijen-kabinet zouden kunnen worden opgelost. Men neemt althans in politieke kringen aan, dat dr. Beel inder daad zal trachten om het door de vorige formateur begonnen werk af te maken. Daarvoor is nodig, dat hij zich eerst oriënteert ten opzichte van de situatie, zoals die onderwijl is gegroeid. In dit kader zou het verwachte overleg met de vier fractievoor zitters passen en voor het overigp heeft prof. Beel het ontwerp-pro- gram van dr. Drees, de rapporten van het overleg en de gevoerde correspondentie tot zijn beschik king. Ook de nieuwe formateur wens' zijn mogelijkheden blijkbaar be hoedzaam af te tasten, want in ACHTTIEN DODEN RECIFE, 24 Juli (AFP) 18 personen zijn omgekomen bij een hotsing tussen een tweemo- torig oefentoestel en een B-17 superfort, welke zich in de om geving van Recife heeft voorge daan. De toestellen die behoorden tot de Braziliaanse Luchtmacht en aan opleidingsoefeningen deel namen, zijn in zee gestort. Het twee-motorige toestel met zijn acht inzittenden is dadelijk ge zonken. De B-29. waarvan vier van de veertien inzittenden ge bruik hebben kunnen maken van hun valscherm, dreef nog enige ogenblikken. Op de conventie van de demo cratische partij in Chicago is een beginselverklaring uitgegeven over de buitenlandse politiek, waarin wordt gezegd: „Vrede met behoud van de eer is het voornaamste doel van de democratische partij." In de ver- TEHERAN, 24 Juli (A.P. Dr. Mohammed Mossadeq is naar verluidt gereed met de samen stelling van zijn nieuwe kabinet. Verwacht wordt, dat hij de lijst van nieuwe ministers vandaag of morgen aan de Shah zal voorleg gen. Vandaag rouwt Perzië voor de slachtoffers van de ongere geldheden van Maandag. De schattingen van het aantal doden lopen uiteen van 15 tot 500. In de hoofdstad was het vanmor gen rustig. Overal hingen de vlag gen halfstok en de regernigsbu- reaux waren gesloten. Alle bladen brachten een bood schap van de sjah, waarin deze zijn medeleven betuigde met de familie van de slachtoffers der rel letjes. Verder luidde de boodschap als volgt: „Ik wens mijn dierbare landge noten bij deze uit de grond van mijn hart geluk met het Perzische succes voor het Hof in Den Haag. Ik stel er prijs op uiting te geven aan mijn waardering en dank voor de inspanning, die dr. Mossa deq zich heeft getroost en de een heid, die hij de Perzische natie in deze zaak heeft betoond." Dertig afgevaardigden hebben in het parlement een wetsvoorstel in gediend, om Ghavam es Soeltaneh CHICAGO, 24 Juli (A.P.). Senator Kefauver kan nog steeds op de meeste stemmen in de democratische conventie rekenen, maar zijn twee grote rivalen. Russell en Stevenson, lopen snel in. Even voordat de conventie werd geopend besloot de staat Kansas nog zestien stemmen aan Kefauver te geven. klaring werd verder steun toe gezegd aan de programma's van de collectieve veiligheid, aan de V.N. en aan het streven naar sterke, evenwichtig opgebouwde defensieve strijdkrachten, welke het beste middel genoemd wer den om de „verschrikkelijke fol tering" van een nieuwe wereld oorlog te vermijden. De begin selverklaring werd gisteren aan vaard. In feite komt het erop neer, dat de democratische partij trouw blijft aan de hulpprogramma's voor het buitenland en van plan is om de binnenlandse politiek van Truman te blijven voortzet ten. In de verklaring werd met trots gewezen op de 20 jaar van democratische bewindvoering on der de presidenten Roosevelt en Truman. Geen duimbreed wijken Met betrekking tot de be schuldigingen van republikeinse zijde, dat er corrupties zouden voorkomen in de democratische regering, werd opgemerkt, „dat steeds is gewaakt voor verwoes tende en demoraliserende gevol gen, die oneerlijkheid en ontrouw in het ambtenarencorps zou heb ben." Tevens is opgemerkt, dat de democratische partij blijft streven naar een opheffing van de Taft-Hartley-wet, die volgens zijn bezit te ontnemen en dit te verdelen onder de nagelaten be trekkingen van hen, die Maandag bij de ongeregeldheden zijn ge dood. Ghavam is een der rijkste landeigenaren van Perzië. CANBERRA, 24 Juli (Reuter) Australië zal het aantal immi granten, dat het volgende jaar het land zal mogen binnenko men, halveren. Dit wordt gedaan om het aantal sedert de oorlog toegelaten immigranten gemak kelijker te doen assimileren, al dus heeft de Australische minis ter voor immigratie, Holt, Don derdag medegedeeld. In 1953 zul len nu 80.000 immigranten wor den toegelaten. Ook de immigratie gedurende de rest van dit jaar zal enigszins worden beperkt. Dit besluit is genomen „na een algemene be schouwing van de Australische financiële en economische toe stand". aldus minister Holt. De beperking zal van kracht blijven totdat duidelijker zou zijn, hoe de Australische economie zich zou ontwikkelen na het huidige „moeilijke stadium". DAMASCUS. 24 Juli (A.F.P.) Volgens de Syrische pers. die welingelichte kringen aanhaalt, hebben de Britse en Amerikaanse regeringen haar vertegenwoordi gers in de Arabische landen op dracht gegeven de bestudering van het plan voor de defensie van het Midden-Oosten met de regeringen der Arabische landen te hervatten op de grondslag van een nieuw ontwerp. Truman de arbeiders in een on gunstige positie heeft geplaatst. Verder is er de nadruk op ge legd, dat de democratische partij geenszins ooit het plan heeft ge had het economisch leven aan banden te leggen, zoals van re publikeinse zijde herhaalde malen is beweerd. Noord en Zuid hebben een com promis aangegaan inzake de bur gerrechten van de negers. Bark- ley hield een rede, waarin hij de politiek van de V.N. en van de V.S. in Korea verdedigde.' De staking in de Amerikaanse staalindustrie is bijgelegd, zo meldde Reuter gisteravond uit Washington. De staking duurde 53 dagen, waarbij 650.000 arbei ders waren betrokken en ruim anderhalf millioen arbeiders ge raakten daardoor in andere in dustrieën zonder werk. De minister van oorlog Lovett heeft verklaard, dat als een ge volg van de grote staalstaking een productievermindering is op getreden in het bewapenings programma. Bij volledige hervat ting van het werk zou het drie maanden duren, eer de productie was bereikt. Ook de actie in Ko rea loopt gevaar wegens gebrek aan munitie. politieke kringen verwachtte men zeker in de komende dagen nog geen schokkend nieuws en zo laat zich ook verklaren, dat H.M. de Konigin toch gelegenheid heeft gevonden voor Haar bezoek aan Orange. Over de kansen van dr. Beel laat men zich in politieke kringen niet of nauwelijks uit. 'n Kabinet steunend op het vertrouwen van P.v.d.A., K.V.P.. A.R. en C.H. blijft men vrij algemeen het meest begerenswaardige vinden, maar de nieuwe formateur zal er daarbij in moeten slagen, om wel een oplossing te vinden voor de gerezen moeilijkheden. Onmoge lijk acht men zulks zeker niet, waarbij men er vanuit gaat, dat aan A.R.-zijde een wezenlijke be reidheid is blijven bestaan om tot een aecoord te komen. De houding van de P.v.d.A. is na het gerezen conflict echter ontegenzeggelijk verstijfd. Het algemeen secretariaat der K.V.P. deelt ons het volgende me de in aansluiting op hetgeen reeds aan de afdelingen der Partij werd meegedeeld en tevens in de pers werd gepubliceerd. Het Dagelijks Bestuur der K.V.P. heeft zich in opdracht van het Par tijbestuur diepgaand beraden over de situatie van de K.V.P. na de verkiezingen, met name haar situ- tie in het Katholieke volksdeel. De resultaten van dit beraad zul len in een uitvoerige nota worden vastgelegd. Deze nota zal aan het leden van het Partijbestuur wor den toegezonden. Het Partijbe stuur zal de bespreking van de daarin behandelde vraagtsukken begin September aanvangen. TEHACHAPI, 24 Juli, Reuter. Te Tehachapi, het stadje in Cali fornië dat in het begin van deze week door een aardbeving ge teisterd werd, zijn opnieuw krachtige aardschokken waarge nomen. De voorgevels van ver scheidene reeds beschadigde hui zen stortten in. Tengevolge waar van 27 personen verwondingen opliepen. Volgens geleerden is de eerste aardbeving, tengevolge waarvan in Zuid-Californië 12 personen om het leven kwamen en een schade van 100 millioen dollar werd aangericht, veroorzaakt door een aardverschuiving in de rotslagen over een lengte van meer dan 40 km. LINSCHOTEN, 24 Juli. In de gemeente Snelrewaard is een jongeman gearresteerd, die om zich te onttrekken aan dienst plicht in Indonesië, vijf jaar in ons land ondergedoken is ge weest. Het is de in 1927 geboren J. A. D. Alias Coller, van beroep machinebankwerker. De militaire politie heeft hem ontdekt bij de veehouder C. van D. te Snelrewaard, waar hij sinds twee jaar verblijf hield. Hij was daar werkzaam als boerenknecht. D. stond niet ingeschreven in het bevolkingsregister van Snelre waard. Uit de verklaring die hij tegenover de politie heeft afge legd. is gebleken, dat hij deser teerde uit angst voor uitzending naar Indonesië. D. heeft in 1947 gediend bii het regiment „Prinses Irene". Zijn ouders waren van zijn adres op de hoogte. D. zal moeten terechtstaan voor de Krijgsraad. PARIJS, 25 Juli (Reuter) De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen der Europese kolen- en staalgemeenschap heb ben te Parijs de leden van de hoge autoriteit en het hof van justitie benoemd en besloten, dat de tijde lijke bureaux van deze organen te Luxemburg worden gevestigd. De namen van de negen leden van de autoriteit, die de gezamen- Teneergeslagen verlaat Fanny de baan. Ze heeft de tweede horde in de 80 m. horden finale omvergeworpen. De Minister van Economische Zaken heeft in de Prijzenbeschik- king Ziekenhuizentarieven 1952 van 27 Juni j.l. bepaald, dat met ingang van 1 Juli 1952 de wette lijk geoorloofde prijzen voor ver pleging in ziekenhuizen en sana toria met ten hoogste f 0.20 per verpleegdag mogen worden ver hoogd. De ziekenfondsraad heeft zich er mede verenigd, dat de ver hoogde tarieven. voor wat de verplichte ziekenfondsverzekering betreft, met ingang van genoem de datum aan de Algemene Zie kenfondsen in rekening worden gebracht. De voorzitter van de zieken fondsraad heeft de fondsen hier van op de hoogte gesteld en hun voorts medegedeeld, dat. in dien de fondsen-organisaties aan de fondsen adviseren. de ver hoogde tarieven ook voor de vrij willige verzekering te betalen, de ziekenfondsraad daartegen geen bezwaar heeft. Voor de verplichte verzekering betekent de maatregel, waartoe is moeten worden overgegaan, een verhoging van de uitgaven met ongeveer 1.1 millioen gulden per jaar. lijke productie van steenkool en staal in Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Lu xemburg zal beheren, zullen voor het einde van Augustus officieel bekend worden gemaakt. De Fran se auteur van het plan, Jean Mon- net, is tot eerste president be noemd, aldus wordt in een commu niqué gezegd. Het communiqué, uitgegeven na een vergadering, die biina zonder onderbreking 21 uur heeft geduurd zegt dat de hoge autoriteit en het hof van justitie op 10 Augustus in functie treden. De keuze van een voorlopige ze tel was uitgesteld tot de volgende ministerconferentie. De assemblee zal 10 September te Straatsburg voor het eerst vergaderen. Een besluit over de zetel zal ge nomen worden als de uitslag be kend is van de onderhandelingen tussen Frankrijk en West-Duits land over de status van het Saar- gebied. Beide landen zullen onmid dellijk de voorwaarden onderzoe ken, waarop het gebied kan wor den „ge-europeaniseerd" en zijn hoofdstad de zetel kan worden van de organen van het plan-Schuman en ook van toekomstige Europese organisaties zoals de verdedigings gemeenschap. De eerste Frans-Duitse bespre king over de Saar wordt Vrijdag middag reeds gevoerd door Robert Schuman en prof. Walter Hall- stein. Op de volgende ministerconfe rentie zal een Frans-Italiaans voor stel worden besproken, dat de ko len- en staalgemeenschap uitno digt een ontwerp voor een politie ke federatie van Europa op te stel len. KINDERVERLAMMING IN LIMMEN LIP1MEN In de gemeente Limmen heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. DE STRIJD IN KOREA OP HAVENWERKEN EN ELECTRISCHE CENTRALES SEOEL, 24 Juli (A.P.) Een Geallieerde Luchtvloot heeft vandaag grote, gecoördineerde aanvallen gedaan op Noord- Koreaanse havens en electrische centrales. De vloot bestond uit vliegtui gen van twee Amerikaanse vliegdekschepen en 200 straal jagers en bommenwerpers van de Luchtmacht. De aanvallen waren speciaal gericht tegen Wonsan. in Noord- Oost Korea. De Marine meldde, dat Panther straaljagers. Skyraiders en Cor sairs van de vliegdekschepen Bonhomme Richard en Princeton drie electrische centrales bii Wonsan hadden vernield. Eerst stelden de Pathers het luchtdoelgeschut rond de centra les buiten werking, daarna lieten de Skyraiders en Corsairs ander halve ton bommen op de doelen vallen. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1