Nieuw Stevenson versloeg Kefauver na terugtrekken van Hamman Minister Stikker uit Parijs thans terug Nieuwe arrestaties in Egypte van aantal hoge officieren JIMING VET Stijging van de staalprijs in de Verenigde Staten? Vijand gebruikt in Korea verbeterd MJ.G.-toestel JPEN van Demonstraties in Perzië U custify ken, 18' !tij 78e d flanel, .75 nu M 28 138 tutje lakens, 1.25, 3a8 280 ussens, LKLEDEN, opje (\r petten, vilton ten, 138^ r-kleedjes, oons -ONDERGOED - ALKMAAR DAGBLAD VOOR ALKMAAR veilig. (Vondel) EN OMGEVING Wat zal Beel doen? Duits Vakverbond protesteert Verrassende wending op Democratische Conventie Twee Alkmaarders gedood in Frankrijk Nu 131 Shermans in Nederland Het Plan-Schuman Geen zuivere sfeer van de besprekingen Fractie-voorzitters door Beel ontvangen 73 nieuwe gevallen kinderverlamming Staat van beleg blijft vooreerst nog van kracht Brits vlootbezoek uitgesteld Spionnageproces in Oost-Berlijn Beroep op minister Beel Overstromingen in Turkije e voor- u voor zolang voor yama's meter 1 trepen, valiteit breed, mg de ^88 5- voor oi voor ïu 3.80 erk, nu lessins, m1680 re kwa- 148 cm. 44®' 58. SO cm. »p/e. ►artij lessins, 225 x 320 £98 20 cm. O YS, soopje, 24s8 rima slopen, noopsluiting NU 1.69 ^43 lehorduurde slopen racht kwaliteit nu 2.38 kisokjes, lie maten, wit; groen eel en rood NU 78 iaddoeken ware kwaliteit nu 1.69 tadstof Leukendoeken liverse kleuren NU 98 ct. l Herenzakdoeken. frisse dessins, voor 1.00 /erpleegsters- ichorten, aan twee tanten draagbaar nu 4.88 Srijs Corduroy /oor jongens-, da- nes- en herenbroe- ten, 70 cm. breed Per meter NU 2.98 Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. No o rdh ollands Dacrblad (Vondel) Zaterdag 26 Juli 1952 46e Jaargang No. 12536 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 DOCTOR BEEL is dus bezig na te gaan, wa+ hij nog terecht kan bren gen van de opzet van dr. Drees, om een kabinet te formeren, dat de steun van vier partijen geniet. Dat kan een parlementair kabinet zijn, want vier partijen althans drie èn het grootste deel van de A.R. zijn al met het ontwerp-program accoord gegaan. Men heeft altijd gemeend, dat dit ontwerp met zijn algemene richtlijnen maar een kort werkstuk zou zijn, doch de heer Tilanus heeft, in een rede voor een bijeenkomst van christe- lijk-historische leiders, onthuld, dat het programma van Drees „zes tot zever, gestencilde vellen omvat, en dat lijkt dus nog al wat. Hoe zal Beel ervaren met de te genstelling, die zich geopenbaard heeft tussen Drees en de P.v.d.A. enerzijds en dr. Schouten en de A.R. anderzijds? Dat dr. Beel be gonnen is, de draad van dr. Drees op dit punt weer op te nemen, is leerzaam voor degenen, die graag de schuld van de mislukking der Drees-fcrmatie geven aan de K. V. P. De nieuwe formateur deelt die opvatting blijkbaar niet, nademaal hij anders zou beginnen, met con tact te zoeken met prof. Romme. Dat doe hij niet. Hij begint, waar de fout zit, waar de boel vastgelo pen is, bij Drees en Schouten! Blijkbaar is dr. Beel, die hier het standpunt van de K.V.P. wel schijnt te delen, van oordeel, dat in ieder geval eerst nog getracht moet worden, de mogelijkheid van het tot elkaar brengen van de standpunten van Drees en Schou ten na te gaan. Dit hokt immers op de kwestie van de zetel van Sociale Zaken en blijkbaar heeft men el kaar toch op dit punt niet volledig begrepen (niet willen begrijpen, zullen wij dan maar niet zeggen). De kans, dat Beel er in slaagt, de betrokken partijen op deze te genstelling te verzoenen, wordt echter ever het algemeen genomen niet groot geacht. Ook de wijze, waarop de socialistische pers al weer tegen de K.V.P. te keer gaat, schijnt daarop te wijzen. De vraag wordt dus: wat dan? Men meent nogal veel, dat ook dr. Beel dan zal trachten, tot een kabi net van drie partijen te komen: de P.v.d.A. en de K.V.P., met de C.H. U. Eerst dan komt de formateur bij prof. Romme terecht. En zijn standpunt kent hij. Het is niet al leen prof Romme ,maar de fractie in haar geheel, naar wij menen te weten, die een dergelijke combina tie ongewenst vond. Wel moet, als wij het goed begrepen hebben, een deel van de katholieke fractie aan vankelijk van mening zijn geweest, dat in het uiterste geval, indien er geen andere redelijk-goede moge lijkheid zou zijn, met een dergelijk kabinet op smalle basis genoegen kon worden genomen, maar zover was het, naar de mening van vrij wel alle leden, tenslotte in de toen bestaande omstandigheden nog niet. Het zou er opnieuw toe kunnen komen, dat de K.V.P. voor die kwestie komt te staan. Dan zal dit punt opnieuw bekeken moeten worden. Dan zal het zwaarste moe ten wegen, wat het zwaarste is. Wij kunnen ons voorstellen, dat men liever eerst nog een andere moge lijkheid zal willen proberen. Zal een dergelijke smalle basis in de gegeven omstandigheden meer in 's lands belang zijn, dan j een normaal extra-parlementair kabinet bijv.? Zal de P.v.d.A. even tueel voor dit laatste te vinden zijn? Zal Beel de man willen zijn, die een situatie doet ontstaan, waarin de P.v.d.A. in de oppositie gaat? Tenslotte heeft de K.V.P. dit niet te beslissen. Dit zai de P.v.d.A. voor haar eigen verantwoording moeten nemen. Voor zover de hou- dinr van de K.V.P. daar iets aan af of toe kan doen en dat kan ze natuurlijk zal de overweging zijn, wat beter is: een kabinet op smalle basis, dat vermoedelijk weer een overheersende positie geeft aan de socialisten, met alle politieke gevolgen van dien, of een kabinet zonder socialisten en dus met de P.v.d.A. in de oppositie. Een gematigd extra-parlementair kabinet, waarin ook de socialisten kunnen meedoen, schijnt ons op 't ogenblik de voorkeur te verdienen boven een versmalde basis van drie. Daarin zouden de C.H.U.- mannen inderdaad toch maar een rol van bijwagen vervullen. Men zou vaak allerminst zeker zijn van hun houding. In dit verband verdient een inte ressante bijzonderheid de aandacht die een eigenaardig licht werpt op de stabiliteit van de C.H.-mede- werking, welke zo geprezen wordt als de derde partij, die immers te gemoet komt aan het katholieke verlangen naar een verbrede basis. Men neemt in parlementaire kringen aan, dat de uitbreiding van de Tweede Kamer wel zeker is. Welnu, als men let op de namen, die dan de C.H.-Kamerfractie zul len gaan versterken, dan komt men tot de slotsom, dat de meeste van hen nu niet bepaald trouwe volgelingen door dik en dun van de C.H.-ieider Tilanus zijn. Wat zal er, zo gezien, van stabiele me- medewerking van de C.H.-fractie als partner in een drie-partijenka- binel, terecht komen? Is het dan zo vreemd, dat van de zijde van de K.V.P. tegen een dergelijk zwak bouwsel bezwaar bestaat? TEGEN INVOERBEPERKING NEDERLANDSE GROENTEN DUESSELDORF, 25 Juli Het Westduitse Vakverbond heeft vandaag geprotesteerd tegen de recente beperking door het West duitse ministerie van Voedsel voorziening op de invoer van verse groenten. De vakbond verklaarde, dgt de prijzen hierdoor in minder dan een week 10 tot 30 procent opgelopen zijn. De bond verzoekt het ministerie een grotere invoer te bevorderen. In het Waaggebouw te Hoorn, schepping van de beroemde bouwmeester Hendrick de Keyser, heeft de plaatselijke V.V.V. haar informatiebureau gevestigd. Gisteren werd het offi ciéél geopend. In dit fraaie historische interieur wordt de vreemdelingen de weg gewezen naar de vele bezienswaardigheden in de stad en haar omgeving. De Democratische Nationale Partijconventie in Chicago maak te gisteravond om half zeven (Ned. tijd) een begin met de stemming, waarbij de candidaat voor het presidentschap der V.S. zou worden aangewezen. De staat, die het eerst aan de beurt kwam, Alabama, eiste, dat de gedelegeerden individueel zouden stemmen. Voor de zitting opnieuw verdaagd werd was de tweede stemming gehouden; zonder beslissing echter. Vlak er na deden zich enkele plotselinge wijzigingen voor, doordat Harriman z'n stemmen op Stevenson overbracht. Dat betekende de beslissing. Bij de derde stemming behaalde Stevenson de vereiste meerderheid. Meteen wijzigden vele delegaties hun standpunt. Stevenson verkreeg bu de der de stemming 611 stemmen. Hier op nam Kefauver die 279l/2 stem men had verkregen, het woord en sprak over „onze candidaat Stevenson". Hij zegde hem volle dige steun toe in de kiescampag ne. Hetzelfde deed senator Russel die als derde eindigde. De dele gatie van Utah zette toen haar stemmen op Stevenson waardoor zijn meerderheid steeg tot 617*/a stemmen, voldoende om hem het candidaatschap te brengen. Gouverneur Stevenson zeide diep geroerd te zijn en zich be wust te zijn van de zeer grote verantwoordelijkheid, die op zijn schouders was gelegd. „Mijn par tij heeft dit besluit op open en eerlijke wijze genomen en ik zal mijn nederige talenten in dienst van het land stellen, ten behoeve van de millioenen uit wier naam mijn partij spreekt en millioenen andere Amerikanen". Stevenson zeide, geen triomfe rend gevoel te hebben doch slechts een gevoel van nederig heid. ,ik zal God bidden mijn geest te helpen en mij de moed en de kracht te geven, om deze grote taak in dit grote uur in de geschiedenis te kunnen vol brengen". De uiteindelijke uitslag was: Stevenson 617!/2 Kefauver 275 1/2 Russel 61; Barkley 67l/2; Dever V2; Ewing 3; Douglas 3; niet ge stemd 2; totaal 1230. Even voordat de stemming be gon had Jack Kroll, directeur van de afdeling voor politieke actie van de C.I.O. vakbond alle gedelegeerden, die lid zijn van de C.I.O. verzocht hun stem uit te brengen op gouverneur Ste venson. De C.I.O. had aanvan- MOTOR RAAKTE BEKNELD ALKMAAR, 25 Juli Van morgen om 11,45 uur is op de Route Nationale tussen Antibes en Nice een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De heer en mevrouw W. Schuddeboom uit Alkmaar die per motor in het Zuiden van Frankrijk reisden raakten be kneld tussen een Franse Peugeot 203 die in de richting van Nice reed en een Jaguar die bestuurd werd door een Engelsman en waarin 7 personen zaten. De motorrijders reden op de Jaguar in die hen tegen de Peugeot smeet. De motor was geheel ver woest en de beide motorrijders waren op slag dood. De heer Schuddeboom was le raar-timmeren aan de Ambacht school in Alkmaar en zijn vrouw was masseuse. De inzittenden van de twee auto's werden niet gewond. De Peugeot kwam van Antibes en ging naar Nice. Op een gege ven ogenblik wilde de wagen linksaf zwenken. De richtingaan wijzer werd uitgedraaid en toen wilde de motor toch nog passe ren. De Peugeot nam de bocht toen niet en de twee voertuigen reden enige meters naast elkaar voort. Toen kwam vanuit de tegenover gestelde richting de Jaguar in volle snelheid aan. Deze remde maar kon niet tijdig genoeg tot stilstand komen en schoot tegen een telegraafpaal op die letterlijk weggemaaid werd. De oorzaak van het ongeluk was in hoofdzaak te wijten aan de grote snelheid van de drie be trokkenen. TEHERAN, 25 Juli (A.P.). Enkele honderden aanhangers van premier Mossadeq hebben vandaag de naamborden van de Churchillstraat in Teheran, die achter de Britse ambassade ligt, afgerukt. „Ter dood met Churchill en met Engeland", joelden ze. Vervolgens brachten ze nieuwe naamborden met „Mossadeq- straat" op de muren aan. De demonstranten, een 300-tal leden van een kleine religieuze groep, arriveerden met zeven bussen. Zij waren in een vrolijke stemming en lachten en juichten, terwijl zij de borden naar bene den haalden. Communisten de monstreerden op andere plaatsen in de stad, waarbij de politie moest ingrijpen. kelijk getwijfeld tussen Steven son, Kefauver en Harriman. Na vier dagen Nadat vier dagen was verga derd, ging het hoofdzakelijk tus sen Harriman, Kefauver, Kerr, Russel, Stevenson en Andersen, wie van hen als de grote tegen stander tegen de republikeinse candidaat Eisenhower zou uitko men. Het was een roêrige zit ting. Nadat Stevenson candidaat was gesteld, wat gouverneur Schricker deed in een rede, dromden gedelegeerden met bor den de zaal in. Zij juichten, schreeuwden en zongen. Op de borden stond te lezen „Amerika heeft Stevenson nodig". Het or kest speelde deuntjes, die be trekking hadden op Stevenson. ROTTERDAM, 25 Juli In de Merwehaven te Rotterdam arriveerde vanmorgen het Ameri kaanse s.s. „American Judge" van de United States Lines Co, komende van New Vork. Bij de lading bevonden zich 22 Sher- man-tanks en 5 trucks van elk 2Vs ton. De tanks zijn van het middel zware type, dat ook in Korea in gebruik is. Ze zijn bestemd voor de Nederlandse Strijdkrachten en werden gezonden ingevolge het „Us Mutual Defence Assistan ce Program". Iedere tank is voorzien van een 75 mm kanon. Inclusief deze verscheping en enkele tanks, die enige weken geleden met de „Amsteldijk" van de Holland Amerika Lijn aan kwamen, zijn nu ten behoeve van de Nederlandse verdediging reeds 131 van deze tanks af geleverd. Nog meer verschepin gen zijn onderweg. De Shermans worden per trein naar de plaats van bestemming vervoerd waar zij zullen worden gecompleteerd en gereviseerd. WASHINGTON, 25 Juli. A.P. De voorwaarden waaronder de arbeiders in de Amerikaanse staalfabrieken het werk zullen hervatten zijn een loonsverhoging, een vacantieregeling en een extra toelage voor middag- en nachtploegen. Het is aan te nemen, dat de prijzen van het staal zullen stij gen nu de staking van 53 dagen achter de rug is en de ver schillende eisen van de arbei ders zijn ingewilligd. Men ver moedt dat het een stijging zal zijn van 5 dollar. Het is aanne melijk, dat daardoor de kosten van het levensonderhoud even eens zullen stijgen. Volgens tot nog toe bekend Jiemaakte berekeningen, heeft e staking de V.S. een bedrag van 4 milliard dollar gekost. De 650.000 arbeiders, die bij de staking, de grootste tot nog toe in de Amerikaanse staalindus trie, waren betrokken hebben 350 millioen dollar aan lonen gederfd. In andere met de staal industrie verband houdende grote bedrijven zijn ruim een millioen arbeiders werkloos ge worden. Men neemt aan, dat het zeker een vier of vijf dagen zal du ren, voordat de staalindustrie weer op volle gang is en de productie kan worden opge voerd. Nederlandse concurrentie op Belgische textielmarkt BRUSSEL, 25 Juli (ANP) „De Nieuwe Gids" meldt, dat de Belgische minister van Econo mische Zaken het vraagstuk der Nederlandse concurrentie in de textielnijverheid op de agenda van het economische kernkabinet heeft geplaatst. Minister Stikker is gisteren per vliegtuig teruggekeerd uit Parijs, waar hij Nederland ver tegenwoordigde op de conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken van de zes landen der Europese kolen- en staalge meenschap. (Van onze parlementaire redacteur) Professor Beel heeft gister morgen om 10 uur een onder houd gehad met de fractie-voor zitter van de P.v.d.A. mr. Don ker; anderhalf uur daarna ont ving hij professor Romme op zijn werkkamer. Gistermiddag bracht eerst de heer Schouten en daarna de heer Tilanus een bezoek aan de formateur. Gelijk we gisteren reeds als onze verwachting uitspraken, is professor Beel dus zijn formatie- arbeid begonnen met te onder zoeken in hoeverre het nog mo gelijk is verder te werken met het formatie-plan waarmee dr. Drees niet is kunnen slagen. Het langdurige onderhoud tus sen de nieuwe formateur en zijn voorganger van gistermiddag was daartoe de eerste stap. Britse spion in beroep LONDEN, 25 Juli (AP) William M. Marshall, de 24- jarige Britse radio telegrafist van het Foreign Office, die tot 5 jaar veroordeeld werd wegens spionnage voor Rusland, is van daag in beroep gegaan. Hamburgse Zeehaven- conferentie uitgesteld BONN, 25 Juli (ANP) De Hamburgse Zeehavenconferentie, die op 8 Augustus zou beginnen, is op verzoek van de Nederland se en Belgische deelnemers uit gesteld tot October. Het A.N.P. had nog sen kort gesprek met de minister, die zeer vermoeid bleek na in Pariis ge durende 21 uur vergaderd te hebben. Het resultaat der confe rentie vond de minister op zich zelf niet onbevredigend. Dat het plan direct in werking kan tre den. acht de minister zeer be langrijk, evenals 't feit. dat thans een poging wordt ondernomen, de Saarkwestie op te lossen. De sfeer, waarin de besprekin gen waren gehouden, kan de mi nister minder bewonderen. „Het karakter der onderhandeling gaf niet de indruk dat het einddoel, n.l. nader te komen tot een ver enigd Europa, steeds in het oog werd gehouden", aldus minister Stikker. 's GRAVENHAGE, 25 Juli Blijkens een in de Staatscourant opgenomen opgave van besmette lijke ziekten, bedroeg het aantal, in de week van 13 t/m 19 Juli 1952 aangegeven gevallen van kinderverlamming in geheel Ne derland 73. Verdeeld over de provincies werden aangegeven: in Gronin gen: geen, in Friesland: een ge val, in Drente: geen, in Overijsel: een geval, in Gelderland: 6 ge vallen, in Utrecht: een geval, in Noord-Holland: drie gevallen, in Zuid-Holland: vijf gevallen, in Zeeland: twee gevallen, in Noord Brabant: 19 gevallen, in Limburg: 35 gevallen. Communistenleidster op Malakka in arrest MALAKKA, 25 Juli (AP) Bij eeh nachtelijke overval heeft de politie de leidster van de communistische guerilla's op Ma lakka gearresteerd. Het is Lee Meng op wier arrestatie een prijs van 120.000 straits dollars was uitgeloofd. Met haar werden nog andere communisten ge arresteerd. TOKIO, 25 Juli (Reuter) Ko lonel Gabreski, een zeer be kende Amerikaanse jachtvlieger heeft verklaard, dat de com munisten in Korea MIG's van een verbeterd type gebruiken. De toestellen hebben een krach tiger motor en kunnen sneller vliegen. Het toestel is steviger en van een hechter maaksel dan de vliegtuigen die tot nog toe gebruikt werden. De Chinezen hebben het zwaartepunt van de strijd in Korea verlegd van de „Kale Heuvel" nabij Tsjorwon naar een nabij gelegen heuvel. De Franse troepen, die deze hoogte verdedigen slaagden erin de Chinezen te verdrijven en grote verliezen toe te brengen. In totaal namen ongeveer een 500 Chinezen aan de aanval deel. De opperbevelhebber der V.N. heeft medegedeeld, dat er nog steeds zware gevechten om sommige stellingen worden ge leverd en er overal sprake is van een levendige activiteit op de strategisch belangrijke pun ten. OPTIMISTISCHE MENING BURGEMEESTER REUTER „Russen zullen uit Oost- Du itsland vertrekken" LONDEN, 25 Juli (Reuter) Prof. Ernst Reuter, burgemees ter van West-Berlijn, heeft te Londen op een persconferentie verklaard van mening te zijn, dat de Russen zich tenslotte uit Oost-Duitsland zullen terugtrek ken. „De positie van de Sowjets in Oost-Duitsland is niet zo sterk als velen denken. Het volk van Oost-Duitsland staat aan onze kant. De Russen voelen zich niet op hun gemak. Zij weten dat zij in zekere mate op een vulkaan leven", aldus prof. Reuter. ALEXANDRIë, 25 Juli (Reuter/A.P.) Het nieuwe Egyptische kabinet onder premier Ali Majer Pasja is door koning Faroek beëdigd, wat geschiedde in het koninklijk paleis te Alexandrië. De premier is tevens benoemd tot militair gouver neur-generaal van Egypte, terwijl aan generaal Naguib de rang van maarschalk is verleend. In Cairo is het rustig, hoewel nog een aantal hoge officieren is gearresteerd. Hij zeide verder, dat de groot ste zuinigheid betracht moet worden en o.m. het gebruik van auto's dient te worden in gekrompen. De klachten van de bevolking en die van het leger zullen onder ogen worden gezien. Koning Faroek zou voor deze klachten de grootste belangstel ling hebben. De legerautoriteiten hebben in Cairo drie generaals en twee kolonels laten arresteren, die plannen hadden gemaakt om „de openbare orde" te verstoren, al dus een officiëel communique. De gearresteerden zijn allen offi cieren van politie. Onder hen bevinden zich een onder-minister van binnenlandse zaken, de com mandant van politie te Cairo, het hoofd van de afdeling politie zaken van het departement van binnenlandse zaken en een spe ciale politieofficier. De staat van beleg De premier heeft verklaard, „dat er zich nieuwe factoren in de algemene toestand hebben voorgedaan, die wettigen, dat er thans geen sprake kan zijn van het opheffen van de staat van beleg". BERLIJN, 25 Juli (D.P.A.) Voor het Oost-Duitse Opperge- rechtshof is Vrijdag een proces begonne tegen zeven „agenten van de West-Berlijnse commissie van onderzoek der vrije juristen". Zij worden beschuldigd van economische en militaire spion nage en het verraden van staats geheimen aan de „Imperialisti sche bezettende mogendheden". Perscensuur Generaal Naguib heeft vandaag voor alle plaatselijke bladen een militaire censuur ingesteld. Alleen valse berichtgeving zal niet worden toegestaan. Het leger houdt nog steeds strategische punten bezet. De Britse zaakgelastigde in Cairo, mr. Creswell heeft een „DOOR DE EEUWEN TROUW" EINDHOVEN, 25 Juli. Het volgende telegram is verzonden aan Dr. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken te Den Haag door de Stichting „Door de eeuwen trouw": „verzoeken u met grote klem bij het opstellen van een regeringsprogram bijzon dere aandacht te besteden aan oplossing rechtvaardige strijd voor het recht van door Neder landse rechters en Nederlandse vereniging voor internationaal recht bij herhaling erkende Re publiek Zuid-Molukken, alsmede c.q. maatregelen ter voorlegging van dit vraagstuk aan de Veilig heidsraad overeenkomstig door „New York Times" 25 April 1952 verdedigd standpunt, w.g. hoofd bestuur „Door de eeuwen trouw". Coenradi, voorzitter. Buiten, se cretaris". langdurig onderhoud gehad met de premier. Hierover is tot heden niets bekend gemaakt. Het vloot bezoek, dat lord Mountbatten dezer dagen aan Egypte zou brengen is, als een gevolg van de toestand uitgesteld. Generaal Robertson van de Britse strijd krachten is twee dagen eerder naar Egypte vertrokken dan aan vankelijk in zijn bedoeling lag. 20 MENSEN VERDRONKEN INSTANBOEL, 25 Juli (A.P.) Twintig mensen zijn verdronken en tientallen werden gewond tij dens overstromingen in Sa- raycik, ten Noorden van Ankara. De rivier de Kizilirmak is bui ten haar oevers getreden, heeft de omliggende dorpen over stroomd en voor een schade van meer dan 1 millioen gulden aan gericht. Schacht tekende eigen vonnis HAMBURG, 25 Juli. (AP) Hitler's minister van fi nanciën Schacht mag geen bank in Hamburg begin nen op grond van een wet, die hij zelf in de tijd der Nazi's ondertekend heeft. Volgens een woordvoe der bepaalt deze wet, dat een vergunning geweigerd kan worden, indien de overheid van mening is, dat de candidaat niet het vertrouwen heeft, dat voor bankzaken nodig is. Het gemeentebestuur van Hamburg stelt zich op het standpunt, dat Schacht geholpen heeft de Nazi's aan de macht te brengen; later aan hun immorele doeleinden zijn steun ge geven heeft en verder beholpen heeft de mark en het Duitse economische leven naar de ondergang te brengen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1