Nieuw RADAR ontdekte vliegende schotels boven Washington Militair bewind maakte einde aan regering van koning Faroek EVA PERON OVERLEDEN P Straaljagers gealarmeerd, Argentinië in diepe rouw Ambonnees pleegt moord op 18-jarige landgenoot MUITERIJ uitgebroken in Belgische kazerne t balier Faroek en de vijf koningen kNTALONS (g )LBERTS STUUMS RAVERIJ 1 leerlingen dit blad DAGBLAD VOOR ALKMAAR veüig- wonde» EN OMGEVING NHD\ Vliegende schotel nieuw vliegtuigtype? Onttroonde monarch heeft het land verlaten Kaarten op tafel bij prof. Beel niet in staat direct contact met indringers tot stand te brengen Mossadeq stelt kabinet voor Faroek en de vijf koningen Nederlandse dag in Lourdes Duizenden knielen in de nacht biddend op de natte straten Vader en z'n twee kinderen verdronken Vrouw uit vliegtuig weggezogen Kampbewoners V/i uur lang bedreigd Rijkswacht greep krachtig in [ALE STICHTING I HET WELZIJN NNEBLOEM" rking met de .DRAKENBURGH" CURSUS cenburgh' te Baarn, [15 Sept.—25 Oct,) iretische en practi- jwen om langduri- geven bij handen- aezigheidstherapie) ten f 128.— aan te vragen bij sbaan 77a. Utrecht URISTENLAND Schrijft om inlichtingen Bouriciusstr. 13, mmiiiimimmiPj B NOORD e grasbaan van de S en van f 75, f 40, 3 n.m. Baan 330 M 3 jijden naar keuze 3 rijdag 1 Aug. a.s. 3 (1. 238 en P. Blee- 3 11.30 (Zondag) m inbegrepen liet aansprakelijk 3 s of na de draverij 3 HET BESTUUR 5 iiiimiiimiimmiR TECHNISCHE RDHOLLANDS RTIER de bouwkunde unde en Radiotechniek kenen ieden tot en met n 1012 en van ïrkrijgbaar. het Nassau plein,), ion K 2200—4565 iiiiiiihimiiiiiiiii». :gint, zeg eens op: n-amateurisme nog ietwaar? Ik geloof, nd wel weten hoe lf nog zeggen Wubbo Hengstra heer Leonis grom- leuramatijeh, ler Leonis keek de beste jongen er zwijgen. Van de g niet zoveel ver- la jij je gang maar, mmimniiiimiik- Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Datrblad Buiten God is 't nergens HET REIT VANHEDEN Pag. 1 Maandag 28 Juli 1952 46e Jaargang No. 12537 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 FANNY FELICITEERT PUCK Een van de eersten, die Puck Brouwer ge luk wenste met de be haalde zilveren me daille in de 200 meter voor dames in het Olympisch Stadion te Helsinki, was Fanny Blankers-Koen, die van harte meeleefde met dit fraaie succes van haar vriendin. Een hartelijke omhel zing was de beloning voor de mooie pres tatie. CAIRO. Viermotorige bommenwerpers scheerden Zaterdag morgen over Cairo. Sterke formaties van het leger onder generaal Naguib hadden een hermetische omsingeling gelegd rónd de vier koninklijke paleizen. En terwijl Cairo zich nog afvroeg, wat dit nu weer te beduiden had, viel het bericht als een bom; Faroek had onder druk van het jonge militaire bewind afstand gedaan van de Egyptische troon. Zijn zes maanden oude zoon Ahmed Foead zou hem opvolgen. Pauselijke onderscheiding voor Indonesisch politicus DJAKARTA, 22 Juli De Pauselijke Internuntiatuur te Djakarta deelt mede, dat het Zijne Heiligheid de Paus behaagd heeft de heer I. J. Rasimo En- drowahjono, fractievoorzitter van de Partad Katolik in het parle ment, te benoemen tot comman deur met ster in de orde van de Heilige Sylvester. 's-GRAVENHAGE, 27 Juli. Prof. Beel heeft tijdens het week einde ten naleize Soestdijk aan H.M. de Koningin een uiteen zetting gegeven betreffende de stand der kabinetsformatie. Prof. Beel heeft nog een ge sprek gehad met de vier fractie leiders ieder afzonderlijk. Ieder gesprek duurde omstreeks ander half uur. Over de inhoud daar van kan niets gezegd worden. De fractievoorzitters hebben hun visie op de formatie gegeven en de kaarten liggen dus nu op tafel. Prof. Beel bevindt zich nog steeds in het oriënterende sta dium. WASHINGTON, 27 Juli. De Amerikaanse luchtmacht heeft vandaag bekend gemaakt, dat straaljagers gisteravond getracht hebben, hoven Washington „onbekende voorwerpen" in de lucht te onderscheppen, die door radar waren ontdekt. De straaljagers hebben geen direct contact tot stand kunnen brengen. Het is de tweede maal binnen een week dat niet te identifice ren voorwerpen door radar zijn waargenomen boven op in de buurt van Washington. De luchtmacht deelde om 20.08 uur (02.08 uur Ned. tijd) mede, dat een conitrolestation beheerd door het bestuur van burgerlucht vaart, door radar tussen vier en 12 niet te identificeren voorwer pen hoven Washington heeft ge signaleerd. Het station waarschuwde de luchtmacht en twee straaljagers stegen op van een basis te New castle, Deleware, 150 km van Washington. Deze vliegtuigen verschenen op het radarscherm van het station van de burgerluchtvaart en wer den naar verscheidene van de ob jecten geleid. In een verklaring zegt de luchtmacht: Een van de piloten heeft ge rapporteerd, vier lichten te heb ben gezien, naar schatting 16 kin voor hem iets boven hem. Hij had echter blijkbaar geen snelheid genoeg om de voorwerpen dich ter te naderen. Zij verdwenen voordat hij ze kon inhalen. Later rapporteerde dezelfde piloot een constant licht te heb ben waargenomen, dat in onge veer een minuut verdween. CONGOLESE BISSCHOP IN NEDERLAND NIJMEGEN, 27 Juli Zater dag is monseigneur Bigirumwand, apostolisch vicaris van Niundo en de eerste Congolees die tot bisschop gewijd is, in Nederland aangekomen. Van morgen heeft hij in Afferden (gem. Druten) bij Nijmegen een pontificale Hoogmis opgedragen. Men begint in luchtvaartkrin gen steeds meer tot de overtui ging te komen, dat de z.g. Vlie gende Schotels, voor zover zij niet tot de toevallige lichteffecten behoren, inderdaad vliegtuigen moeten zijn van een type, dat radicaal nieuw is. Een Nederlandse ingenieur pu bliceerde onlangs in het blad „Vliegwereld" een artikel, waar in hij betoogde, dat de vliegende schotels, die enige maanden ge leden voor de Braziliaanse kust zijn waargenomen en gefoto grafeerd! niets anders zijn dan straalvliegtuigen, naar een Duitse vinding thans in Argentinië ge fabriceerd en getest. Deze machi nes bestaan uit een metalen bol, waarin de bemanning zich be vindt, omgeven door een veel- bladig schoepenrad. De snelheid van deze machines is enorm. Men schat haar op 4200 kilometer per uur. Faroek verliet Zaterdagmiddag om zes uur met zijn vrouw Nar- riman en met de jonge koning Foead het land. Toen hij zich aan boord begaf van zijn iuxe-jacht „Al Marhoessa", zweeg de me nigte, die samengestroomd was om de legereenheden toe te jui chen. De premier Aly Maher Pasja leidde de ex-koning uit; generaal Naguib nam persoonlijk afscheid van de verbannen vorst. Het jacht, dat vier millioen dollar aan verbouwingen heeft gekost, zette koers naar Italië. Het is hypermodern ingericht. Zelfs het bed van Faroek is op maat gemaakt. Met het vertrek van Faroek is de laatste der in weelde badende Oosterse monar chen heengegaan. Faroek besteeg de troon in April 1936. Zijn persoonlijke bezittingen nam hij in 204 koffers mee. Wat er met zijn persoonlijke vermo gen groot ongeveer 287 mil lioen dollar zal gebeuren, is nog niet bekend. Men meende te weten, dat het aan de Staat zou worden overgedragen. Veel er van is belegd in het buitenland. Verwacht wordt, dat Faroek zich naar de U.S.A. zal begeven, van waar koning Foead op 7-jarige leeftijd naar Egypte terug zal keren. De eis tot afstand werd aan Faroek gesteld, nadat op Vrijdag j.l. geëist was, dat de koning zijn „hofkliek" zou ontslaan. Do om wenteling geschiedde zonder dat er slachtoffers zijn gevallen. TEHERAN, 26 Juli. Premier Mossadeq heeft vandaag zijn nieuwe kabinet aan de Sjali voor gesteld. Mosasdeq bekleedt daar in de functies van premier en minister van oorlog. Mossadeq heeft een program van negen punten bekend ge maakt voor de exploitatie van de oliebronnen, met het doel de financiële, economische, sociale en hygiënische toestand van 't land te verbeteren. Over de olie wordt verder niets bekend gemaakt, maar na de uit spraak van het Hof in Den Haag is Mossadeq blijkbaar van oor deel, dat nu de tijd is gekomen om de productie, bestemd voor de export, op te voeren. Britse zee-,, land- en lucht strijdkrachten trekken zich uit het gehele Middellandse Zeege bied samen in de richting van de Suezkanaalzóne. WASHINGTON, 26 Juli. Een Amerikaans ambtenaar heeft er vanavond aan her innerd, dat enige tijd geleden koning Faroek tegen een Amerikaanse kennis zei: „Er zullen spoedig nog maar vijf koningen in de wereld zijn Toen de Amerikaan gevraagd had: „Welke?" had Faroek geantwoord: „De koningen van harten, schoppen, klave ren, ruiten en Engeland". LOURDES De meer dan 1300 Nederlandse pelgrims, die Vrijdag met uitstekend weer en na een goede reis in Lourdes zijn aangekomen, hebben Zaterdag hun grote dag beleefd. De Ne derlandse bedevaart had die dag immers de leiding bij de pitch- tige Sacramentsprocessie, die des middags over de Esplanada trok en bij de indrukwekkende licht processie, die in de late avond uren werd gehouden en met het gemeenschappelijke Credo beëin digd werd. De plechtige Hoogmis werd Zaterdagmorgen om 10.30 uur opgedragen voor de zielerust van pastoor J. de Moei, lid van het Comité der Nationale Bedevaart, die in het afgelopen jaar iS over leden. Vrijdagavond heeft Mgr. J. P. Huibers met een gevoelvolle toe spraak de verwelkoming bij de Grot geleid. Haarlems bisschop gaf daarbij een beschouwing over de intentie van deze 52ste nationale bedevaart: „Onze Lieve Vrouw, geef vrede aan zieken en gezonden; vrede aan de staat". De bisschop eindigde met een ge- bea voor het weizijn van H.M. Koningin Juliana. GHAVAM ES SOELTANEH IN IRAK TEHERAN 26 Juli Te Tehe ran is van officiële zijde beves tigd, dat Ghavam es Soeltaneh, de vorige Perzische premier, er Woensdag j.l. in geslaagd is naar Irak uit te wijken. BUENOS AIRES, 27 Juli. Mevrouw Eva Peron, echtgenote van president Juan D. Peron van Argentinië, is Zaterdagavond overleden. Het nieuws werd in een uitzending voor de gehele natie bekend gemaakt. De doodsoorzaak is vermoedelijk kan ker, maar tijdens haar langdurige ziekte is nimmer bekend gemaakt, dat zij hieraan leed. Haar naderende einde werd aangekondigd in drie officiële communique's. In het eerste werd gezegd, dat zij het bewustzijn verloren had en dat haar toe stand ernstig was. In het derde werd duidelijk te kennen gege ven, dat het einde van Perons vrouw, die zo'n grote rol in het politieke leven van haar land speelde, nabij was. Eva Peron herstelde nimmer volledig van een operatie, die ver leden jaar November in aanwe- zigheid van een New Yorkse kankerspecialist uitgevoerd werd. Toen haar einde naderde kwa men president Peron, het kabinet, leden van Peron's familie en hoge functionarissen samen in 't presidentspaleis. Dodenwacht Gedurende de hele nacht heb ben drommen mensen gewaakt voor het paleis van de president in Palermo, waar Eva Peron was overleden en voor het ministerie van arbeid, waar haar stoffelijk overschot zal worden opgebaard. De mensen knielden biddend op de natte straten, vrouwen huilden, velen droegen kaarsen mee en Argentijnse vlaggen, zwart omfloerst. Gedurende twee dagen zal ieder theater, stadion, renbaan, restaurant en luchroom gesloten zijn in geheel Argenti nië. Alle radiostations hebben order gekregen, zich te beperken tot de uitzendingen van de rege ringsradio en Dinsdag, tijdens de begrafenis, één uur uit de aether te blijven. Televisiestations mogen slechts gebeurtenissen in verband met de rouw uitzenden. Dinsdag zullen zij een uur lang niet uit zenden. In Helsinki zullen de Argen tijnse athleten voor de verdere duur van de Olympische Spelen rouwbanden dragen. President Truman heeft een boodschap van rouwbeklag ge zonden aan president Peron. Zij luidt: „Aanvaard de uitdrukking van mijn en mevr. Truman's diepste sympathie in dit tragisch uur van uw verlies". Ook de H. Vader heeft Zijn deelneming betuigd. Het stoffelijk overschot van Eva Peron ligt onder glas in een kist van licht mahoniehout. De baar is door massa's orchi deeën omringd. De eerste ver dieping van het ministerie is zo vol van bloemen, dat deze uit de ramen hangen en op straat vallen. Het is in dit gebouw, dat Evita Peron de arbeidersleiders en de armen placht te ontvangen. Eva Peron Evita, „kleine Eva", zoals men haar bij voor keur noemde was de doch ter van een arme Baskische moeder en een Argentijnse vader, Juna Duarte, die stierf toen ze nog een kind was. Zij werd volgens de officiële op gave geboren op 7 Mei 1922, maar algemeen geloofde men, dat ze drie jaar ouder was dan ze pleegde te zeggen. DE HELD BERLIJN, 27 Juli Het be stuur van de Russische zone heeft minister van Justitie Max Fech- ner uitgeroepen tot „held van de arbeid". Fechner heeft de ver volging bevolen van anti-commu nistische Oost-Duitsers. GOUDA, 26 Juli Een auto ongeluk, dat hedenmiddag om streeks kwart over vijf tussen Ouderkerk aan de IJssel en Gou derak is gebeurd, heeft het leven gekost aan een vader en zijn twee kinderen. Een vierde inzit tende wist zich te redden. Op het genoemde tijdstip reed de bode-auto van de 43-jarige Frank van den Heuvel uit Gou derak door een hek langs de diik in de rivier. Hij en zijn dertien jarige zoon Jan en zevenjarig dochtertje Pietje verdronken. De stoffelijke overschotten van de bode en de knaap zijn na een uur dreggen opgehaald. RIO DE JANEIRO, 27 Juli. Een vrouwelijke passagier van 'n Pan-American Stratocruiser, die op 400 meter boven de Oceaan vloog, is vandaag uit het vlieg tuig gezogen toen de hoofddeur openwoei. Het slachtoffer was de 37-jari- ge Amerikaanse Marie Elizabeth Westbrook Capellaro. Haar man verklaarde niets van het onge val te hebben gemerkt. VERTREKDATA EMIGRANTENSCHEPEN 's GRAVENHAGE Naar het commissariaat voor' de emigratie meldt, staan thans de vertrekda ta van de volgende emigranten- schepen vast: 30 Juli: Zuiderkruis naar Cana da; 11 Augustus: Grote Beer naar Canada; 14 Augustus: Johan van Oldenbarnevelt naar Australië; 1 September: Fairsea naar Austra lië; 18 September: Zuiderkruis naar Canada; 23 September: Si- bajajt naar Australië; 23 Sep tember: Nelly naar Nieuw Zee land Zondag was er in Egmond weer een schatgraverij. De geluk kige winnaar van de hoofdprijs, de heer Brasser uit Amsterdam, tijdelijk in Egmond verblijvend, op weg met zijn kostbare schat naar de kassa. (Van onze verslaggever) EMMEN, 26 Juli. In het Ambonnezenkamp „Geesbrug", waar 130 personen verblijven en dat gelegen is ten noorden van de Hoogeveense Vaart tussen Zwinderen en Hoogeveen, heeft zich vanmorgen een drama afgespeeld, dat zijn hoogte punt vond in de moord op de 18-jarige Ambonnees jacobus M-, leerling van de Ambachtsschool te Hoogeveen. De jongeman, die vacantie had, stond even vóór zeven uur op het punt zijn werk te beginnen in de aardappeloogst, toen hij bij de keuken van het kamp de 36- NAMEN, 27 Juli. In de Leopoldskazerne te Namen, waar het 12de bataljon Genie troepen is gekazerneerd, is in de nacht van Vrijdag op Za terdag muiterij uitgebroken. Uit officiële bron wordt dienaangaande het volgende vernomen: De recruten van een compagnie, die van een nachtoefening terugkeerden, zijn door de slaapzalen gelo pen, waar zij de meeste man nen, die reeds te bed lagen, optrommelden. Al schreeuwend en tierend trachtten zij de kazernepoort in te beuken. Toen dit door de mili taire politie verhinderd werd, klommen zij over de omheining van de binnenplaats, waar her stellingswerkzaamheden in uit voering zijn, en raakten aldus op straat. De opgeroepen rijkswacht om singelde de colonne, die op weg was naar de Marie-Antoinette- kazerne, de zetel van het oplei dingscentrum. Een zestigtal aanhoudingen werd verricht. Een groep van on geveer dertig man bereikte even wel de kazerne en beukte de poort in. Zij slaagden er in een gearresteerde soldaat te bevrij den en trachtten de manschap pen bij de opstand te betrekken. Op dat ogenblik daagde de rijks wacht op, die nog een 15-tal be togers aanhield. Drie hunner liepen lichte ver wondingen op. Zaterdagochtend was de rust hersteld. De krijgsauditeur heeft zich in de loop van de nacht ter plaatse begeven en stelt thans het ge bruikelijke onderzoek in. jarige Ambonnees Lucas S. ont moette. Deze S. bedreigde de jongeman eerst met een boks beugel. M. wilde hem ontvluch ten, maar terwijl hij terug ging naar het huis van zijn ouders trok de oudere man een zes- cylinder revolver uit de zak en schoot vijf kogels af in de rich ting van de vluchteling. Deze stortte neer op het trottoir vóór kamer 6 van het barakkencom- plex, getroffen in het hoofd en m de borst. De moordenaar bedreigde daar na enige mannen en vrouwen die op het horen van de schoten naar buiten waren gekomen. Toen dezen zich weer naar binnen had den gehaast, heeft de man met de opnieuw geladen revolver in de hand bijna anderhalf uur lang schreeuwend en dreigend rond gelopen. Niemand waagde zich buiten. Pas omstreeks half negen kwam S. tot bedaren. Toen gaf hij gewillig zijn vuurwapen af aan de mannen van de rijkspoli tie, die even tevoren het kamp binnen konden gaan en hij liet zich meevoeren naar Zweeloo, waar hij in hechtenis wordt ge houden. Pas hierna kon het stoffelijk overschot van de jongeman door de politie en een arts worden benaderd. Men trof in het ont zielde lichaam vier kogels aan. Het werd overgebracht naar het ziekenhuis te Hoogeveen. Wat S. tot zijn daad heeft ge dreven kan niet met zekerheid worden gezegd. Wel staat vast, dat hij de vriendschap van de jongeman M. met zün 14-jarige dochter niet op prijs stelde. Het hebben van wapens waa in het kamp niet toegestaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1