Drie Nederlandse ZWEMSTERS plaatsten zich reeds in finale Wonder-athleet Emil Zatopek held van Olympische Spelen 1952 Welke records sneuvelden? In laatste 90 meter liep Puck Brouwer naar zilver Woterpoloploeg scoorde 16 goals in twee dagen Na zege op 10.000 en 5m grootse triomph in Marathon Naar wie de medailles? VIER IN HALVE FINALE Olympische kampioenen Tweede plaats op de 200 meter Laatste dag van de athletiek Medaille-verdeling bij de athletiek Geertje Wielema nog niet aan bod en toch: Prins Bernhard en de twee prinsessen zijn in Helsinki Prins Philip sprak met Fanny en Puck HELSINKI. Emil Zatopek, het Tsjechische loopwonder, heeft opnieuw gespot met het menselijk kunnen. Nadat hij vorige week Zondag Olvmpisch kampioen op de 10.000 meter was geworden en enkele dagen later beslag legde op de gouden medaille op de 5000 meter, heeft hij op de laatste dag van het athletiektournooi ook beslag gelegd op de Marathontitel, een prestatie, welke enig is in de geschiedenis van de athletiek, want nog nimmer hebben wij vernomen, dat een 5 en 10 km loper ook uitblonk op de Ma rathon en op alle drie pummels overwinningen heeft weten te noteren. Het phenomeen Zatopek be heerste door zijn capaciteiten, zijn wijze van lopen, zijn over winningen, volkomen de athle- tiekwedstrijden van Helsinki. De wijze, waarop hij in de Ma rathon de Engelsen, de Zuid- Amerikanen, oe Finnen, de Rus sen. Koreanen en Japanners sloeg was zo overweldigend, dat de tienduizenden toeschouwers langs het parcours, slechts voor één loper aandacht hadden en dat was de man met het rode shir tje en het nummer 903, dat ge ruime tijd niet zichtbaar was, omdat hij dat truitje omhoog had gedaan. Toen Zatopek de Marathon poort binnenkwam en aan zijn laatste ronde begon, rees het pu bliek als één man overeind en niet minutenlang applaus hul digde het deze loper, die door de finish gekomen, geen behoef te bleek te hebben aan de tra ditionele deken, welke behulp zame handen om hem heen wil den leggen. Integendeel, hij ging naar de deelnemerstribune toe om zijn vcouw, zijn collega met een gouden medaille overigens, te begroeten. Daar trok hij het doornatte rode shirt met het nummer 903 voor de laatste maal uit en wis selde het din.g met een warme trui. Later, na de ceremonie protocolaire. waarbij hij van president Edstroem een zeer warme handdruk kreeg, eiste het Finse publiek een ererondje van hem, die de „held" van de Olympische Spelen is geworden. Eerste bij keerpunt. Als eerste kwam Zatopek aan het keerpunt en het moet wei nig bemoedigend zijn geweest voor zijn naaste concurrenten, die hem tegenkwamen, dat hij er n.og zo volkomen fris bijliep. Intussen had Van der Zande zich blijkbaar los gelopen en zwierf hij aanvankelijk ergens op de 45è plaats (er waren 68 deelnemers), na 25 km ontdek ten wij hem al op de 35e plaats met een tijd van 1 uur 29 minu ten 17 sec., tezamen met de Chi leen Inostroza en de Belg Simo- net. Zatopek liep nog steeds erg gemakkelijk. Tot grote hilari teit van het publiek had hij zijn rode shirt naar boven opgerold, blijkbaar had hij wat frisse lucht nodig voor zijn body. Op circa 30 meter volgde Corno en op 300 meter Jim Peters, die Goud Zilver Brons Rusland 24 25 14 Ver. Staten 22 li 7 Zweden 7 9 5 Hongarije 5 5 14 Tsj. Slowakije 5 2 3 Italië 3 5 1 Finland 3 1 8 Australië 3 1 3 Zwitersland 2 5 5 Jamaica 2 3 0 Turkije 2 0 1 Japan 1 4 3 Canada 1 2 0 Zuid-Afrika 1 1 0 Brazilië 1 0 1 India 1 0 I Argentinië 1 0 0 Nw. Zeeland 1 0 0 Luxemburg 1 0 0 Zuid-Slavië 1 0 0 Duitsland 0 5 7 Nederland 0 2 0 Engeland 0 1 6 Polen 0 1 1 Libanon 0 1 I België 0 1 0 Spanje 0 1 0 Denemarken n 0 2 Egypte 0 0 1 Korea 0 0 1 Trinidad n 0 X Venezuela 0 0 1 Urugay 0 0 1 toen al in moeilijkheden ver keerde. De voorsprong van Zatopek werd steeds groter en 5 km ver der bedroeg het verschil tussen hem en Jansson 26 seconden en Peters was toen al 1 minuut 11 seconden achter. Wij waren zeer nieuwsgierig hoe Janus van der Zande. die zo verstandig was geweest om alle verversingen, die hem on derweg werden aangeboden, niet te aanvaarden, maar zich te be perken tot wat suikerwater, liep en toen wij ons lieten afzakken, bleek, dat de Nederlandse re cordhouder zich dapper hield en na 35 km al tot de 23e plaats was opgeklommen. Zatopek vergrootte bij het be reiken van de eerste huizenblok ken van de stad, steeds meer zijn voorsprong. Ruim 2 km voor de finish bedroeg zijn voor sprong op Corno 2 minuten 75 sec. Inmiddels had Van der Znade een moedige strijd ge leverd tegen twee Russen, Va ttin en Sudkov, terwijl hij met enkele andere tegenstanders gro te duels leverde, die hij slechts heeft kunnen winnen door een paar maal tussenspurts te ma ken. die natuurlijk veel van zijn krachten vergden. En zo lag hij na 40 km op de 16e plaats. De laatste kilometers werden voor Zatopek een grote zege tocht. Hij werd keer op keer toegejuicht en steeds maar klonk hem de eigen naam tegemoet: Za-to-pek, Za-to-pek, Za-to-pek. Toen het muziekcorps de Ol. hymne speelde, ging hij door de finish, onafgebroken toegejuicht door de tienduizenden, in de Olympische recordtijd van 2 uur 23 minuten 3 sec. Het oude re cord stond op naam van K. Son. die in 1936 te Berlijn een tijd van 2 uur 29 minuten 2 sec. had laten noteren. Eerst nadat de nieuwe Mara thonkampioen zijn trainingspak weer had aangetrokken, ver scheen de Argentijn Corno in het stadion. Zijn tijd bedroeg 2 uur 25 minuten 35 sec. De tijd van Van der Zande bedroeg 2 uur 33 minuten 50 sec. Een nieuw Nederlands record. HEREN: V.S. Tsj. Slowakije Jamaica Italië Hongarije Zweden Brazilië Luxemburg Rusland Frankrijk Duitsland Argentinië Zwitserland Gr. Brittannië N. Zeeland Venezuela Finland goud zilver 14 10 3 1 2 3 1 1 1 1 1 1 brons 6 Australië Rusland Zuid-Afrika N. Zeeland Tsj. Slowakije Ver. Staten Duitsland Gr. Brittannië Nederland DAMES: goud zilver brons 1 5 HALVE FINALES VOETBALTOERNOOI Zaterdagochtend is de loting verricht voor de halve eindstrij den van het Olympisch voetbal- toumooi. Het programma luidt: Helsinki: 28 Juli: Zweden Hongarije. Helsinki: 29 Juli: Zuid-Slavië Duitsland. Beide wedstrijden worden in het Olympisch Stadion gespeeld. Irma Schumacher: in de finale Koos je van Voorn: in halve finale (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI. Wat te zeggen van de zwemstertjes: Hannie Ter- meulen en Irma Heyting-Schumacher in de finale 100 mtr. vrije slag, Nel Garritsen in de eindstrijd 200 mtr. schoolslag. Het had slechter gekund. I)at Lies Bonnier en Rika Bruins (200 mtr school slag), Koosje van Voorn (100 mtr. vrije slag) en Joris Tjebbes (100 mtr. vrije slag) werden uitgeschakeld, doet aan het geheel natuurlijk behoorlijk afbreuk, maar tenslotte kunnen niet alle zwemsters en zwemmers, die Oranje vertegenwoordigen in eind strijden komen, daarvoor is de concurrentie te groot. Zweden onttroond bij Grieks-Romeins worstelen Rusland heeft Zondagavond Zweden als sterkste natie in het Grieks-Romeins worstelen ont troond. Na de twee gouden me dailles, die de Russen in het vrije stijl-turnooi behaalden, legden zij nu beslag op vier eerste plaatsen, terwijl Zweden, dat in 1948 in het Grieks-Romeins worstelen vijf Olympische kampioenen had, het met een moet doen. Feit, dat allen de halve finales bereikten, bewijst echter, dat Nederland in het water nog steeds een natie is, waarmede rekening moet worden gehouden. Zonder veel moeite wonnen Irma Heyting en Hannie Terrneu- len hun series 100 m. De Hon gaarse studente Judith Ternes had intussen in haar serie het „eeu wenoude" record van Rie Masten broek, in 1936 in Berlijn gevestigd met 1.59 om zeep gebracht en de tijdwaarnemers 1-5.5 laten af drukken. In de eerste halve eind strijd lag de Hongaarse zuster lijk ingesloten tussen Irma Hey ting aan de ene en Hannie Ter meuilen aan de andere kant. Bij het eerste keerpunt lag de Hon gaarse iets achter en toen ieder een een eindspurt verwachtte, bleef zij achter d'e beide Neder landse meisjes. Dat zou dus een Nederlandse zege worden. Maar weer was niet gerekend op een klein Amerikaans meisje, Joan Alderson, die twintig meter voor die finish ongemerkt naar voren was geschoven en met handslag won yoor Irma en Hannie. Koos je van Voorn zwom in de tweede halve eindstrijd en lag na vijftig meter al een lengte achter. Zij werd vijfde en haar tijd was niet snel genoeg om in de finale te worden geplaatst. Daarin kwam wel Judith Ternes, die met haar 1.7.4 als vijfde in de eerste halve finale sneller was dan nummer Helsinki 1952 oude records HEREN: Marathon Schieten Gewicht heffen 100 m. vrije slag 4 x 400 m. 1500 m. 10 km snelwandelen DAMES: 100 m. vrije slag 200 m. schoolslag 4 x 100 m. Kogelstoten Zatopek (Tsj. Bogdanov Slow. 2.23.03.2 (Rusl.) 1.123 pnt Schemansky (V.S.) 445 kilo*) Ghimishkan (Rusl.) 337.5 kg Kono (V.S. 362.5 kg Scholes (V.S.) 57.1 Jamaica 3.3.9 Barthel (Lux.) 3.45.2 Mikaelsson (Zw.) 45.02.8 Ternes (Hong.) 1.5.5 Novak (Hong.) 2.54.0 Ver. Staten 45.9 Zybina (Rsl.) 15.28 tevens wereldrec. Son (Jap.) 2.29.19.2 Grunig (Zw.) 1.120 p. Schemansky (V.S.) 427.5 kg Fayad (Eg.) 322.5 kg Chams (Eg.) 351.5 kg Ris (V.S.) 57.3 Ver. Staten 3.8.2 Lovelok (N. Zeel. 3.47.8 Junk (Rusl.) 45.5.8 Rie Mastenbroek 1.5.9 Nel v. Vliet 2.57.2 Duitsland 46.4 Ostermeyer (Fr.) 13.75 vier van de tweede halve eind strijd. de Hongaarse Ilona No- vak, die 1.7 8 noteerde. Ragnhild Hveger, die nu Ragn- hild Andersen-Hveger heet, zwom ook weer mee, als amateur. Zij werd niet geplaatst. Grete Andersen: door Koosje geklopt! Het was wederom een Hon gaarse, Eva Novak, die Nederland een record afhandig maakte. In Londen had Nel van Vliet over die 200 m. schoolslag 2-57.2 ge zwommen, een Olympisch record. Eva Novaik deed het in haar serie in 2.54 en nam het record over. Nel Garritsen werd royaal twee de in haar serie en Lies Bonnier had geen moeite om als eerste te finishen. Rika Bruins kwam als derde door haar behoorlijke tijd nog in de halve eindstrijd, waar in zi.j, met Lies BonnieT, werd uitgeschakeld- Nel Garritsen was de enige, die zich in de finale plaatste. Joris Tjebbes zwom in zijn serie uitstekend en liet 59.1 af drukken voor zijn tweede plaats. Al had hii in de halve finale de zelfde tijd bereikt, dan zou hij nog niet verder zijn gekomen, laat staan nu met zijn 59.8. De 1500 meter werd gewonnen door de Luxemburger Joseph Barthel in 3 min. 45.2 sec., waarmede hij een nieuw Olympisch re cord vestigde. Hier zien we de finale. Barthel (406). Tweede werd Robert Mc Mil- len (V.S. 992) in de zelfde tijd, derde Lueg (Duitsl. 739), vierde Roger Bannister (Gr. Br. 177), vijfde El Mabrouk (Frank. 604) en zesde Lamers (Duitsl. 738). Lies Bonnier won haar serie in de 200 meter schoolslag. V.l.n.r.: Julia Cornell, Ver. Staten; Lies Bonnier; Valerio Harris, Gr. Brittannië, die derde werd; Rosa Zenziveeva, Rusland; Irene Kwok, Hongkong; Beatrice Lyons, Australië, die tweede werd en Aleksandra Mroz, Polen. ATHLETEN VAN JAMAICA NAAR AMSTERDAM De organisatoren van de revan ches der Olympische spelen, wel ke op 10 Augustus te Amsterdam worden gehouden, zijn er in ge slaagd, behalve de reeds vermel de sterke bezetting van Ameri kaanse, Engelse, Australische en Belgische athloten, ook een vijf tal athleten van Jamaica te en gageren. Georges Rhoden, Mc Kenley, Arthur Wint, de sterren op de 400 meter en verder La- beach en Lain® hebben toegezegd deel te nemen aan de wedstrij den in het Olympisch Stadion. Nog nimmer in de geschiedenis van de Nederlandse athletiek is een programma samengesteld dat internationaal zio sterk bezet zal zijn als dat van 10 Augustus. De mogelijkheid is groot, dat ook Jean Barthel, de Luxemburger en Olympisch kampioen 1952 op de 1500 meter, naar de hoofdstad zal komen. HARRISON DILLARD NAAR AMSTERDAM Harrison Dillard, Olympisch kampioen 1948 op de 100 meter en Olympisch titelhouder 1952 op de 110 meter horden, zal deel nemen aan de Olympische revan ches, welke 10 Augustus in het Stadion worden gehouden. Verder zal starten zijn landgenoot Mac Millan, nummero twee op de 1500 meter achter Bairthel. Whitfield en Stanfield zullen echter verstek laten gaan, aangezien zij, wat niet bekend was, reeds afgesproken hadden op die dag te Berlijn aan de stalt te komen. Om tien over half vier landde Zaterdag de Dakota met Prins Bernhard en majoor-vlieger Ger- ben Sonderman in de cockpit op het vliegveld Malmi. Daar was een groot gezelschap Nederlan ders en Finnen ter begroeting aanwezig met aan het hoofd de Nederlandse gezant in Helsinki, mr. A. van der Vlugt. Verder o.m. kolonel R. Groenvall, de adjudant van president Paasi- kivi, de voorzitter van het orga nisatiecomité van de Olympische Spelen, Erik von Frenckell, de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, mr. J. Lint horst Homan, chef de mission K. J. J. Lotsy, de burgemeester van Helsinki, Eero Rydman. Toen de Dakota op het plat form stilstond, ontlastte zich een gietbui boven het veld, waardoor de begroeting in het vliegtuig geschiedde. De prinsessen ontvingen bloe men en kwamen even later in grijze manteltjes met witte kap jes op het hoofd naar buiten. Prins Bernhar-d was gekleed in het uniform van luitenant-gene raal van de militaire luchtvaart. In het vliegtuig zaten verder o.a. de heer en mevrouw F. Philips met hun twee kinderen. HEREN: MARATHON: Zatopek (Tsj. SI.) WORSTELEN: vlieggewicht: Gourevitch (Rusl.) ban tamge wicht: Hodas (Hong.) vedergewicht: Pounkine (Rusl.) lichtgewicht: Safine (Rusl.) weltergewicht: Szilvas (Hong.) middengewicht: Groenberg (Zw.) halfzwaar: Groendahl (Finl.) zwaargewicht: Kotkas (Rusl.) KANOVAREN: K 2 - 10.000 m.: Finland KI- 10.000 m.: Zweden Canadese kano: Ver. Staten Canadese kano's: Frankrijk SCHIETEN: Bogdanov (Rusl.) Kleiduifschieten: Genereux (Can) SCHERMEN: Italië GEWICHT HEFFEN: vedergewicht: Tsjimisjkyan (RL) middengewicht: George (V.S.) halfzwaar: Lomakin (Rusl.) lichtgewicht: Kono (V.S.) ZWEMMEN: Scholes (V.S.) 4x100 m.: Ver. Staten 4 x 400 m.: Jamaica 1500 m.: Barthel (Lux.) DAMES: Floretschermen: Irene Camber (Fr.) kogelstoten: Zybina (Rusl.) hoogspringen: Brand (Zd. Afr.) 4 x 100 m.: Ver. Staten (Van onze speciale verslaggever.) HELSINKI. Neen, op een brok zilver hadden we stellig niet durven rekenen en daar kwam Puck Brouwer, de roem van het Haagse Celebes Zaterdagmiddag zo maar ineens op het Olym pische shavotje, pal naast de Australische recordhoudster Majorie Jackson, over wie Noell Baker zo verheugd was, dat hij een heel duur en heel groot bouquet bloemen naarFannv Blankers stuurde omdat de eens zo vermaarde Nederlandse sprintster op dit terrein pionierswerk heeft verricht en voor Australië min of meer de weg naar het Olympisch goud heeft geëffend. Maar goed, Majorie Jackson leg de dan met een vorstelijke tijd beslag op het goud en Puck Brou wer iorigde er voor, dat eindelijk na een week vol tegenslagen en teleurstellingen het „Oranje" op het „schavotje" kwam twee ach ter Jackson in een tijd, die ook al beneden het Olympisch record van Fanny Blankers lag. Onmiddellijk na floop spraken we een moment met het Leid- sohendamse meisje. Zij was in de wolken (dat kunt U begrijpen) en zij kon er eerlijk gezegd, niet over uit, dat zij zo iets had kun nen bereiken. Het zag er inderdaad kort na de start weinig hoopvol voor oranje uit. Jackson, die op de middenibaan, vlak naast Puck Brouwer was vertrokken, had 'n formidabele snelle start, 't Sprin- tertje vloog als een komeet naar voren en de rest van het veld scheen volkomen stil te staan. Puck Brouwer lag zelfs op een gegeven moment met Hasenjager in de achterhoede. Zo bleef de situatie tot 90 meter voor de fi nish. Toen gebeurde het verras sende. Puck Brouwer ging sneller en sneller. Zij liep met haar langza me pas centimeter na centimeter in op de overige deelneemsters en in een tempo, dat zij in haar hele leven nog niet heeft gelo pen, kwam zij naast de Russische Khnykinia. Nog even een korte ruk en Puck Brouwer schoot een MARJORIE JACKSON Oranje is nog niet op alle fron ten in de hoek gedrukt. Onze waterpoloploeg, die zich via de zege op Rusland in het hoofd- tournooi had gewerkt, heeft in twee dagen maar eventjes zestien doelpunten gemaakt. De Argen tijnse doelman zag er negen ach ter zich verdwijnen (Nederland- Argentinië 93) en een dag la ter, gisteren, werden de Zweden met 71 aan de dijk gezet. Herr Dahmen is een Duitser. Hem was de leiding opgedragen van NederlandArgentinië. En nu betekent leiding in goed Ne derlands nog altijd, dat men zijn gezag moet laten gelden. Herr Dahmen zag, evenals iedereen het zag. dat de Argentijnen stompten, sloegen, trapten, duwden, vast hielden en achteruit trokken, zo dra het in de kraam van de he ren te pas kwam. Herr Dahmen zal dat ongetwijfeld ook wel heb ben gezien, maarhii deed niets. Enfin, het werd 93 en het zou in dubbele cijfers zijn ge weest als Oranje zijn normale spel had kunnen ontplooien. Doelman Diez had al spoedig 'n fraaie boogbal van Cor Brasem achter zich zien neerdalen en toen scherpschutter Rudi Fegge- len geheel vrij kwam te liggen, was nummer twee geboren. Van Feggelen had de stand al op 30 gebracht voordat de Argentijnen een tegenpunt konden scoren Twee egenp' treffe iers van van Feggelen BelgiëSpanje en een van van Smol lieten de Nederlanders met 6—1 rusten. Door allerlei geniepigheidjes uit te halen werd de achterstand door de Argentijnen tot 63 te ruggebracht, waarna Korevaar. Brasem en van Feggelen de eind stand op 93 brachten. Tegen Zweden 71 Dan was het gisteren tegen Zweden heel wat prettiger. De sportieve tegenstanders waren al leen op geen stukken na opge wassen tegen het sublieme Ne derlandse spel. dat. onder nor male omstandigheden, volledig tot ontplooiing kwam. Weer was het Brasem, die als aanvoerder het goede voorbeeld gaf. en het eer ste doelpunt scoorde. Biilsma doelpuntte en van Feggelen priemde met een zwaai van zijn lange grijparmen nummer drie in het doel uit een strafworp. Van Feggelen. Smol die ziin plaats weer dubbel en dwars waard is en nog twee keer van Fegge len voerden de stand op tot 7—0, waarna Zweden loon naar tegen stand kreeg en het eniffe tegen punt kon scoren. De uitslagen luiden: ItaliëOostenrijk v 81 Ver. StatenEngeland 83 ItaliëEngeland 43 HongarijeRusland 53 HongarijeEgypte 90 EgypteDuitsland 52 NederlandArgentinië 93 Zuid-SlaviëArgentinië 91 NederlandZweden 71 SpanjeZd.-Afrika 31 BelgiëBrazilië 31 - - - - 54 fractie van een seconde eerder door het lint. Jean Bartel kon zichzelf haast niet geloven, bij de finale vijftien honderd meter, niemand lette eigenlijk op hem. Het hele stadion keek naar de Duitser Lueg, die zijn honderden landgenoten op de trilbune bijna op hun hoofd zette van pure opwinding en toen wandelde de Luxemburger plotse ling naar voren. Hij ging langs de Duitser en langs de Amerikaan Mcmillan, stomverbaasd over zijn eigen prestatie zakte Bartel in het gras en klapte enthousiast in zijn handen toen hij ziin eigen tijd op het bord zag verschijnen een heel eind onder het beroemde record van de Nieuw Zeelander Love lock. „Het speet mij om te horen, dat u niet kon lopen", zei van morgen de Hertog van Edinburgh de gemaal van de Engelse Ko ningin. toen hii Zondagmorgen in het meisjestehuis een bezoek bracht aan de athletes van Britse gemenebest Als enige buitenlandse was daarbij Fanny Blankers-Koen uitgenodigd en zii was de eerste, met wie de koninklijke bezoeker zich onderhield. Om kwart over tien arriveerde hij aan de ingang, waar de Hol landse zwemmeisjes de eersten waren, die hem buiten reeds met gejuich ontvingen. „Ik hoop. dat u zich nu beter voelt", zei hi] te gen Fanny en gelukkig kon onze athlete hierop bevestigend ant woorden. De injecties zijn nu uit gewerkt en hoewel zij er nog bleekjes uitziet is haar gezond heidstoestand aanmerkelijk ver beterd. Toen hii de ontvangstzaal bin nen kwam. stonden de athletes keurig in een rij opgesteld, doch het eerste wat de hertog zei, was „komt u maar om mii heen zit ten, ik wil graag weten hoe het met de wedstrijden gaat". Majorie Jackson kreeg 'n extra pluimpje voor haar prachtige prestaties op de 100 en 200 meter en ook de zwemsters hadden zijn speciale belangstelling. „Het is 'n prachtige sport", zei hij, „en ik ben er zelf een groot liefhebber van". Toen hij naar beneden ging. stond de hall weer vol met meis jes. Twee er van kregen een hand en dat waren de Nederland se meisjes Puck Brouwer en Wil ly Lust, die in hun oranje trai ningspakken een kleurige noot vormden tussen de donker ge klede Engelse meisjes. „Moet u nog lopen", vroeg de hoge gast aan Puck Brouwer. „Ik heb al gelopen", antwoordde zij blozend. „Een tweede prijs", voegde het Nederlandse meisje er stralend aan toe. „Wel, dat is een compli ment waard" en een extra hand druk beloonde Puck nog eens voor haar fraaie prestatie van Za terdag. J In het grote Olympische Sta dion stierven de tonen van het „God save the Queen" weg, ter ere van Esther Brand (Zuid- Afrika) die op de laatste dag met 1.67 m. de gouden medaille voor het hoogspringen behaalde. Dat was het eind van acht dagen athletiek. De Zweed Mikaelsson, in 1948 Olympisch kampioen op het num mer 10 km snelwandelen, won wederom de gouden medaille. Zijn tijd bedroeg 45 min. 02.8 sec. een nieuw Olympisch record, 't Oude record stond sinds Donderdag j.l. met 45 min. 5.8 sec. op naam van de Rus Junk, die vrijwel de ge hele wedstrijd tweede had gele gen, doch óp de laatste 100 m. werd gepasseerd door de Zwitser Schwab. KANOËRS OP ACHTSTE EN NEGENDE PLAATS HELSINKI De Zaandamse melkboer Jochem Bobeldijik en zijin stadgenoten Koch en Slin gers hebben in het woelige water van de jachthaven Taivallahti slag geleverd in hun kajaks. En al mag een achtste plaats voor Bobeldijik en een negendie voor het duo Kooh-Klingers niet zo aantrekkelijk lijken, de Neder landers hebben behoorlijk van zich af gebeten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3