Bloemen voor rappe sprinters Kloosterziel en Klaas Wiltjer Olympische prestaties van Oranje stelden tot nu toe diep teleur Noord- en Zuidhollanders sterk bij Sportwagen races Duel Kremer-Plet bij 250 c.c.-ers opwindendste junior motor-race Paardencourses Alkmaar Geen medailles voor de zeilers Boeken - hoekje Een met Voorbereiding niet serieus Beemsterboer kwam snelheid tekort Uitstekende prestaties Laatste minuut bracht ongeluk Frank en Sjabbe Hoving snelste nieuwelingen Koningin Juliana op weg naar Orange Scheepsi PAGINA 4 MAANDAG 28 jULI 1952 (Van onze speciale verslaggever.) HELSINKI. Het feit valt moeilijk te verdoezelen, dat over de gehele linie de Olympische prestaties van Oranje zich niet al te best laten aanzien. Er is tot dusverre geen enkel hoogtepunt geweest, waaraan men zich heeft kunnen vastklampen. Dat er enkele nummers waren, waarop bij voorbaat kon worden ver wacht, dat Nederland iets zou kunnen laten zien waterpolo, hockey en het zwemmen van enkele onzer meisjes het ver rassende element en vooral de animo om werkelijk iets groots te presteren hebben wij tevergeefs gezocht. En nu (Zondagmorgen) kan de chef d'équipe, Karei Lotsy, beweren, in een rede voor de journalisten te Helsinki, dat wij onszelf moeten blijven en dat wij in amateuristisch opzicht dan toch maar stukken hoger staan dan zekere naties („U en ik weten welke"), bij vele evenementen in de Olympische arena is duidelijk gebleken, dat de Olympische voorbereiding van onze athleten niet bepaald serieus is geweest. aan het kweken van hardheid. Mogelijk dat het een nationale fout is dat men zich te veel heeft blindgestaard op voetbal, op een Nederlands elftal vooral, dat in ternationaal ver onderaan hangt (naar Olympische maatstaf zelfs onder Luxemburg), de sportbe oefening van Nederland is ont stellend eenzijdig. De Olympische Spelen hebben kristalhelder het verkeerde van deze eenzijdige sportbeoefening aan het licht ge bracht. Naar onze opinie is een athleet als Bob Mathias, winnaar van het tienkamp, honderdmaal meer waard dan tien Abe Len stra's, omdat in zijn sportieve De mislukkingen zijn meer het gevolg van de luchthartigheid van bepaalde leiders dan van de athleten zelf. die nu eenmaal niet beter konden. Onze grote troeven waren Fanny Blankers en Wim Slijkhuis en op deze twee heeft men zich dood ge staard. Beide athleten ziin nu verleden tijd, want hun presta ties ziin door anderen aanzienlijk overtroffen. En toen zij in de Olympische arena faalden was er verder zo goed als niets meer. Gelukkig heeft Puck Brouwer onverwacht voor een kleine op flikkering gezorgd. Maar daar mede heeft onze athletiek het verder moeten doen. Zonder Fanny Blankers waren wij op de laatste athletiekdag in het Olym pische stadion morsdood. Welis waar bereikten onze meisjes, Gré de Jong, Puck Brouwer, Nel Büch en Willy Lust in de vier maal honderd meter in hun serie nog een vrij behoorlijke tijd en werden wi.i zowaar tweede achter het reeds voor het goud getipte Australische estafette-team. bet wisselen was echter dermate er barmelijk, dat niemand Oranje 'n schijn van kans gaf in de finale. Dat gebeurde ook, Nederland be landde al spoedig in de achter hoede en bleef daar. De enige sensatie in deze finale was dat het wisselen bij Australië al even miserabel was en dat de snelste vrouw van deze spelen. Maiorie Jackson, zelfs het stokie bij de laatste wissel moest oprapen. Het goud kwam nu bij vier dansende negerinnetjes, die daarmede Un cle Sam geheel onverwacht een presentje aanboden, een nieuwe gouden plak bii de lading, die de Amerikaanse athleten reeds heb ben binnengebracht. Blindgestaard Onze athletiekrol was daarme de volledig uitgespeeld. Als Ne derland op deze weg voortgaat, zijn wij bij de volgende spelen gewoonweg lucht. Er mankeert iets aan de voorbereiding, vooral De zeilers zijn na wat rust ook weer in actie gekomen. En de enige van de Nederlanders, die nog was overgebleven met een aardige kans op brons. Koos de Jong in de finnjollen-klasse, heeft gisteren door zijn elfde plaats die kans grandioos verspeeld. De Deen Elvstrom is in deze klasse al kaïmpioen, omdat zijn puntento taal door niemand meer kan wor den bereikt. Het weekeinde heeft voor de Nederlanders geen al te beste re sultaten opgeleverd. Zaterdag was Koos de Jong de beste met een vijfde plaats Wim v. Duyl kwam in de drakenklasse tot een zeven de plaats, Bob Maas in de star- klasse tot een achtste en Wim de Vries Lentsch kwam met verder dan een veertiende plaats in de 5Vz meter klasse. Zodoende was na vijf dagen de stand voor de Nederlanders: 5% meterklasse dertiende, draken- klasse zesde, starklasse achtste en fmnjollenklasse derde. Dat zag er dus voor Koos de Jong tamelijk hoopvol uit, maar de elfde plaats van gisteren heeft hem een tuimeling in het klasse ment laten maken. Van derde werd hij vierde met zoveel ach terstand op de Zweed Sarby. dat er geen denken aan is, dat hij nog ophaalt. In de starklasse staat Bob Maas na gisteren een vijfde plaats in de algemene rangschikking ze vende. Van Duyl in de draken- klasse neemt in het totaal klasse ment de zesde plaats in en De Vries Lentsch staat in de 5Vz m. klasse vei- achter. Dat wordt dus geen goud, geen zilver en zelfs geen brons voor een van onze zei lers. prestatie de kracht van een volk naar voren komt. Zwemmers beter Gelukkig zijn we nog niet op alle fronten in een hoek gedrukt. Onze waterpolo'ers hebben zich in twee zware wedstrijden ge handhaafd en met sprekende cij fers. Argentinië met een zevental dat maar bar weinig begr""t van de Olympische geest, werd Zater dagavond geslagen. En Zondag middag werden onze pijlen op Zweden gericht (71). De Ar gentijnen konden hun nederlaag moeilijk verkroppen. Er werden trappen en klappen uitgedeeld in alle geniepigheid. Van Feggelen, met zes doelpunten, had een tand door ziin lip en Max van Gelder een bloedneus, terwijl Gerrit Bijlsma een trap van een zeer heetgebakerd heerschap in zijn maag geplant kreeg. Maar goed, tegen Zweden speelden wij weer op volle sterkte en wij waren zo in de meerderheid, dat de spor tieve Scandinaviërs geen voet aan de grond kregen (figuurlijk dan). Van Feggelen knalde drie maal raak. Smol, zijn plaats meer dan waard, tweemaal. Bijls ma en aanvoerder Cor Brasem, elk nog eenmaal. Het gevecht om het goud zal wel geleverd wor den tussen Hongarije, Joego-Sla- vië. Rusland en Nederland. Irma Schumacher en Hannie Termeulen maakten door hun tij den in de honderd meter vrije slag kans op het zilver en brons. Nel Garritsen arriveerde ove rigens volkomen kansloos in de finale 200 meter schoolslag. Na het afscheid van Nel van Vliet is dit een van onze zwakke nummers geworden. Bob Mathias, de 21-jarige Amerikaanse student, werd evenals in 1948 Olympisch kampioen op het nummer tienkamp. Hij bereikte een totaal van 7887 punten. Hier zien we Mathias (rechts) en de Brit Geoffrey Elliot in de 110 meter horden. (Van onze sportredacteur). ZANDVOORT, Zondagmiddag. Dat was met recht een duel Zuid HollandNoord Holland te noe men. Zuid Holland won, maar dan ook met heel gering verschil. Twee tegen één werd de stand- Noordhollands zege, die van de sportieve medicus uit Dirkshorn, dokter Groenhart, was royaal, de twee Zuidhollandse overwinnin gen, van de jonge Hagenaar Maas land op Beemsterboer en van van Dieten op Bos Eyssen, werden pas bevochten op het laatste rech te eind. Zandvoort beefde bijkans van zoveel sensatie. Om kwart over twee begon het festijn der sportwagens, daarvoor hadden ruim twee uur de motoren van de pruttelende 125 cc-ers tot de vervaarlijk denderende 350-ers elders leest U meer hierover over het circuit gedaverd. Om kwart over twee dus. Toen waren de precies even meer dan kleine wagens van start gezwaaid. Het werd uiteindelijk aan de kop een duel tussen de pijlsnelle Haagse Skoda van Reys en de Sintca- Special van Martens uit de Friese hoofdstad. Reys zegevierde. Twee ronden lang moest hij vechten om de taaie Fries eindelijk te kunnen passeren, de tien volgende werd Met 93 heeft het Nederlandse waterpolo-zevental in de éerste wedstrijd van groep C van het hoofdtournooi in Hel sinki van Argentinië gewonnen. De Argentijnse doelman Diez moet zwichten voor een aanval van de Nederlanders. het een nek-aan-nek-race. Reys steeds weer in het voordeel op het rechte eind, Martens in de bochten geraffineerder. Rud'i Dooyer leverde de sensatie van de dag. Zijn zelf geconstru eerd racertje en maar wat par mantig snelde 't levendige oranje over het beton was twee ron den voor het einde de Porsche van de Eindhovenaar Hesemans te glad af. Daarvoor had hij reeds met succes een andere Por sche van een andere ingezetene uit Eindhoven, v.d. Meulen, van de vierde plaats gedrongen. Dokter Groenhart.... Onderwijl waren ook de aller kleinste wagens volop in de race. Meteen had dokter Groenhart met zijn trouwe omgebouwde Mi nor de leiding genomen. De Ha genaar Langestaat bleef steeds op de tweede plaats, hoe hij ook aan zijn Dy ana Panhard trok. Overi gens een prachtige prestatie om zoals Piet Nortier he.t zo heer; lijk "kan zeggen die wagen zó te „kietelen." Dolf van der Lof (Haaksbergen) dulde eenvoudig geen concurren tie! Z'n M G. kreeg het overigens zwaar te verduren van eenzelfde wagen van Gast en de Porsche van Hesemans. Zeven ronden lang hield Hesemans het uit, toen moest hij zich gewonnen geven, na de achtste kwam er ook meer licht tussen de twee overigen. Onbedreigd uiteindelijk stuurde van der Lof zijn 1250 cc M.G. over de streep. Toen de „groten." Bij de training was de Seheve- ninger van Dieten de snelste ge weest, al was het verschil met Bos Eyssen uit Bergen ook heel miniem. Zou nu de zege toch voor de Nioordlholl-ander zijn? 't Leek er inderdaad veel op. Beide had den ze een pijlsnellë Jaguar, maar Bos Eyssen had royaal de leiding- Royal? Toch niet; de enkele se conden bleken te weinig. Precies op de streep van de voorlaatste ronde stoof van Dieten langs de man uit Bergen, Het werd een aidern,benemend duel in de laatste beslissende bochten. Op het rechte eind bleef van Dieten ech ter de snelste. In de klas tot en met 2000 cc dachten Maasland voor 't eerst in een wedstrijd en Beemster boer (Zwaag) er niet aan elkaar uit de weg te gaan. Beemsterboer wist het, zijn wagen was minder snel. In de bochten moest hij z'n slag slaan. Maar Maasland maak te geen fout, in geen enkele bocht. Daarom moest Beemsterboer zich tevreden stellen met een tweede plaats, pal achter de Hagenaar. Het verschil was twee seconden. NEDERLANDSE PLOEG GEWIJZIGD In de Nederlandse ploeg voor de achtervolging is als resultaat van de training, Van 't Hof ver vangen door Maenen. De samen stelling is thans Plantaz-Voorting- Maenen-De Groot. Bepaald is dat bij de wegwed strijd verzorging in dé 8e of 9e ronde en in de 14e of 15e ronde mag geschieden. Het voorstel een materiaalwa gen te laten meerijden is verwor pen. Wel is materiaalverzorging op elk der 4 posten toegestaan. CHARITE STOPTE HELSINKI Bram Charite, snip verkouden en in het geheel niet fit, was Zaterdagavond uit zijn bed gekomen omdat Jan Smeekens moest heffen. Hij had achter hem gestaan omdat hij wist, dat de Bredanaar een mo rele injectie best kan gebruiken. Gisteravond toen Charite zelf aan bod kwam, legde hij bij zijn der de beurt met drukken de halter neer. Het ging niet en Charite gaf op. Een teleurstelling te meer omdat hij in Londen in 1948 ver rast had door onverwacht en on gedacht een bronzen medaille te veroveren. WILLY SCHAGEN VERLOOR TITELGEVECHT De Duitse bokser Conny Rux heeft Zaterdag de vacante Euro pese halfzwaargewicht bemachtigd door in de twaalfde ronde knock out van de Nederlandse kampioen Willy Schagen te winnen. De Nederlandse Weltergewicht- kampioen Harry Bos (66.5 kg) slaagde er in zijn gevecht over acht ronden tegen de Duitser Franz Szuerina zich staande te houden door een handige verde diging. De Duitser won alle ron den behalve de eerste twee. De Nederlandse lichtgewicht Jan Maas (57.5 kg) leverde een verbitterd gevecht tegen de voor malige bantamgewicht-kampioen van Duitsland, Hans Schoemig (57.4 kg). De strijd eindigd'e on beslist. (Van onze sportredacteur) ZANDVOORT, Zondagmiddag. Beiden hadden xe een Excelsior, beiden waren ze onbereikbaar voor de overigen, maar één van hen had z'n verloofde meegebracht. Dat was Kremer, uit Emmen. Wie moest er dus eigenlijk winnen? Moest? Nu ja, de stimulans, dat extra-duwtje, dat de moed geeft de grootste moeilijkheden onder het oog te zien, koel bloedig te overwinnen, dat was er nu juist. Wel, Kremer kwam er te staan. Met een kleurige krans getooid en.... mét z'n verloofde gehuldigd, ook op de ere-ronde. De Groninger Plet, de grote concurrent, hij stond het lachend toe te zien. Hij had er voor gevochten, hij had zijn meerdere gevonden. Het waren toch junior-races, nietwaar? Wij hebben 't niet ge merkt, met ons het weer dui zendkoppige publiek ook niet. Of er wellicht van minder oirbare zaken sprake was? Dan kent ge de K.N.M.V. en haar leden niet! De enige reden voor deze vraag gold de voortreffelijke strijd, meer nog de uitstekende presta ties die geleverd werden. De winnaar van de 125 cc, Stoltenkamp, reed gemiddeld 96 km per uur, de snelste ronde stond op royaal 98 km/h. In de 250 cc-klasse, winnaar Kremer (en verloofde), gemiddeld 103.75 km, snelste ronde ruim 106, in de 350 cc-klasse gewonnen door v. d. Beurcht een gemid delde van ruim 112 km, met een ronde, die nog 3 km sneller was, in de 500 cc een gemiddelde van 115,58 met een snelste ronde van 119.24. Dat waren cijfers waar over iedereen zich verbaasde, maar vooral: zich verheugde. ALKMAAR. De paardencourses van Zondag in Alkmaar kregen een sensationele afloop, tijdens de laatste minuut van de finale, welke moest worden gereden, na de drie series, waarin de course om de Bosprijs, met 28 inschrijvingen, was verdeeld. In deze finale liepen Querido I, Pretty Boy, Oeke, O. Mc. Gregor, Kricmhilde en Lieveling. In de eerste ronde waren het Querido I, Pretty Boy en Oeke, die voorop lagen, waarna Oeke wegens on regelmatig draven werd uitgeschakeld. In de laatste ronde was de volgorde Pretty Boy, Lieveling en Querido I, welke laatste bij het naderen van de voorlaatste bocht, achteraan kwam en Kriemhilde, gevolgd door O. Mc. Gregor voor zich kreeg. Bij het ingaan van die bocht, wilde de rijder J. Hagen met Kriemhilde waarschijnlijk binnendoor passeren bij Lieveling, doch dat scheen niet te lukken. Vermoedelijk trapte het paard in de wielen van zijn voorloper en kwam te vallen. De heer Hagen moest later op een brancard worden weggebracht. In een volgend ogenblik strui kelde O. Mc. Gregor over de ge vallen sulky van de heer Hagen, waarbij de heer Th. v. d. Veen van zijn sulky werd afgeslingerd. Deze kon nog eigener beweging de baan verlaten. O. Mc. Gregor liep, de sulky achter zich aan- sleurend, nog een halve baan verder, kwam op het middenveld terecht, waar het rijtuigje tegen een der goalpalen in tweëen werd gestoten. Tenslotte kon Querido I de plek van het onge val passeren. Pr.etty Boy won dus deze ongelukkige course, met Lieveling als tweede en Querido I als derde. Ondanks het dreigende weer, dat verder in de loop van de mid dag regenbui op regenbui bracht, hebben duizenden paardensport- liefhebbers zich toch naar Alk maar begeven, waar zij zich, zoals steeds, van spannende courses konden genieten. Spannend was bijvoorbeeld al de tweede course, om de Strandprijs- Na wat rumoer rónd de uiteindelijke goede start, vloog de zesjarige Nelson als een pijl uit de boog weg om tenslotte zich aan de kop te plaatsen. De course verliep in hoog tempo. Wel had Oviedo A heel even, bij de aanvang de kop gehad, doch werd later uitgeschakeld. Het werd ten slotte een nek aan nek-race tus sen Niel.son en Nino Narviile. die de laatste ronde al steeds had ge probeerd, over Nelson heen te komen. Op de finish scheelde het trouwens maar een haar. Nelson werd één. Nino Narviile tweede, en Or de Casindra goede derde. De course om de Zeeprijs, voor tweejarige paarden, was 't aan kijken bijna niet waard, specta culair beschouwd. Het tempo lag zeer laag en het was een echte bokkenrace. Regina N. lag voort durend aan de kop, doch ging in de laatste ronde telkens sprin gen en werd uitgeschakeld, ter wijl intussen Rosa Gregor pas seerde. Ronald werd tweede en Ria Olivier derde inplaats van Ria Kitty, die moest worden uitge schakeld wegens springen door 't stek. De bosprijs werd, zoals ge zegd. in drie series gereden. In de eerste serie had Roel van Wieringen met Queenie een grote voorsprong op het gehele veld, doch ongeveer een halve ronde Strijd is er geleverd, en hoe. In alle klassen opwindende duels om de ere-plaatsen, staaltjes van uitstekende rijtechniek, van moed en doorzettingsvermogen. Neem bijvoorbeeld de 125 cc. Het was reeds een lust een zo flinke groep renners aan de start te zien, nog plezieriger was het duel tussen Stoltenkamp en van Geemen. Stoltenkamp nam van het begin af de leiding, maar werd toch vrijwel constant bedreigd. In één ronde schoof van Geemen op van de vierde naar de tweede plaats, toen zette hij zich schrap voor de bedreiging van de leider. En ter wijl het steeds ging om een voor sprong, die varieerde tussen de 5 en 10 seconden, was er tussen de nummers drie en vier, Mün- ninghof en v. d. Laan, ook al een verbitterde strijd, v. d. Laan was de eerste ronde als tweede ge ëindigd, teruggevallen naar de derde plaats en voorlopig nog actief bij de strijd om de eerste plaats. Toen schoot als een ko meet de man uit Deventer naar voren. Hi.j klom, rustig maar on weerstaanbaar op van de negende naar de vierde plaats, toen moest MOEDIGE REDDINGSPOGING VAN BEJAARDE MAN ZWOLLE. De 78-jarige Zwollenaar R. Akse heeft ge toond nog over een grote dosis moed te beschikken. Bij de Sassenpoort was namelijk de 6- jarige Gemma van Breemen spelenderwijs te water geraak* en Akse sprong haar toen on vervaard na en hield het kind boven watei. Zekere Witman begaf zich ook nog te water, zodat de redding met gezamen lijke krachten werd voltooid. voor de finish zakte het tempo plotseling af. Oeke en Kriemhilde passeerden, de laatste in de gun stigste positie, doch enkele passen waren voor Oeke voldoende, om zich onbetwist overwinnaar te maken. Kriemhilde werd hier door tweede en O Mc. Gregor derde, Queenie vierde. De tweede serie werd gewon nen door Pretty Boy, onmiddel lijk gevolgd door Lieveling en van de derde serie werd winnaar Querido I na eerst een hevige strijd te hebben moeten voeren met Lady Soprana E. die echter naar achteren verhuisde en daar na met Our Bonni, die bijna nog haar plaats had moeten afstaan aan Pherenice, die nog geweldig, maar te laat. kwam opzetten. Mc. Heny won de course om de Heide prijs, bedreigd door Ken tucky's Queen B en tegen bet einde vooral door Narciso van Zora, die resp. derde en tweede werden. Lord Heny werd vierde. Duinenpri.is. Marianne A, die deze gehele course door aan de kop had gelegen, won deze. Fraaie prestaties leverde Our Bonni B„ die een verrassende aanval deed op de koploper, doch later afzakte naar de vierde plaats. Nonnie M. werd goede tweede en Mille Dynamic derde. In Groningen en Eelde hebben de beste Noordelijke renners de eer van een ererondje met veel applaus betwist aan een select gezelschap Hollanders en Ooste lijken. Op de sintelbaan In het Groninger Stadspark duwde Klaas Wiltjer uit Middelstum zijn voorwiel wat eerder over de eindstreep dan de Amsterdammer Zahradnik, zodat de bloemen in het hoge Noorden bleven. In Eel de sprintte de bijzonder rappe Kloosterziel zich echter naar een bewogen zege voor de kwieke Kwantes uit Wormerveer en Free Mik uit Nieuwe Pekela. De beloning van een uitlooppoging ruim 40 km. voor de finish tesa- men met een paar dapperen on dernomen. Om even in Eelde te blijven moeten we eerst vaststellen, dat de eindstrijd een wat tragisch verloop had. Met de armen hoog boven het hoofd snelde Kwantes na bijna 100 km. over de streep, gevolgd door een al even ver- De Berline Lancia van Roosdorp kon dit niet voorkomen, hoe oor verdovend zijn uitlaat ook knalde Maar wel was voor hem 'n zege weggelegd in de handicap-race. Vóór Maasland, dokter Groenhart, Dooyes, Beemsterboer en Bos Eyssen. heugde Mik. Ze kregen echter 'n koude douche te verwerken, want juist op dat moment ging de bél voor de laatste ronde. De volgen de en nu beslissende spurt was voor Kloosterziel, die rustig had toegezien bij het voorbarige ge doe. Deze zege van de snelle man uit Wezep stond eigenlijk al vast. Toen men nog 20 ronden, van 2200 m. te rijden had, had 'n groep van 9 man zich van de rest los weten te maken. Het waren de Groningers Eppie Warta en Jurrien Huisman (Veendam), Be verwijk (Assen, de Roo (Nieuw Amsterdam), Klaas Wiltjer, Fre Mik, Kwantes, Kloosterziel, en tot verrassing van vriend en vijand, de Groninger Bosman. Ondanks energieke pogingen van de tweede groep, met Dre- wes, Kooistra, als animator, ble ven de negen dapperen weg. Het was duidelijk dat niet al len zich in de hoofdgroep konden handhaven. Het eerst verdwenen Huisman en Beverwijk eruit en wat later werd ook Klaas Wiltjer het tempo te machtig. Bosman, voor wie 100 km. de helft te veel werd geacht, bleef echter tussen de wielen. Dit keër sprong hij te recht eens wat zuiniger met zijn krachten om. De premiespurts hadden reeds duidelijk uitgewezen, dat Kloos terziel de strijd met één been kon winnen, als het op een eind sprint aankwam. Fré Mik en Ep pie Warta trachtten nog wel weg te komen, maar ze werden prompt teruggehaald. Klooster ziel won dus, met Kwantes aan zijn wiel en dan Fré Mik. Voor een komisch slot zorgde Slot (N. Amsterdam) door als laatste op een damesfiets te finishen. 1. E. Kloosterziel (Wezep) 100 km. in 2 uur 28. 3 sec.: 2. K. Kwantes (Wormer); 3. F. Mik (Nw. Pekela); 4. E. Warta (Gro ningen); 5. R. Bosman (Gronin gen); 6. H. Scheffer (Amster dam); 7. D. Kooistra. (Gronin gen); 8. H. Haan (Amsterdam); 9. H. de Roo (Nw. Amsterdam): 10 Slot (Nw. Amsterdam). De nieuwelingen lieten 't weer op een massale eindsprint aanko men. De 50 km. gingen in 1 uur 13 min. en 12 sec. 1. M. Frank (Amsterdam); 2. S. Santema (Wirdum); 3. P. Bot (Zwaagdijk) 4. R. v. d. Ruit (Amsterdam): 5. K. Buker (Amsterdam); 6. E. R. C. Kramer (Hoogkerk); 7. C. Zondag (Delfzijl); 8. Js. Hoving (Hoogkerk); 9. J. Reinoldt (Gie ten). Klaas Wiltjer snelste op de sintels In Groningen bleek de sintel- baan, die tegen het einde omge woeld raakte, een handicap voor verschillende renners. Klaas Wilt jer, Zahradnik en Fré Mik zetten de rest op een ronde achterstand. In de eindsprint bleek Wiltjer de sterkste. 1. K. Wiltjer, 80 km. in 2 uur en 16 min. 56 sec.; 2. M. Zahradnik (Amsterdam); 3. F. Mik (Nw. Pekela). Op 1 ronde: 4. H. Moorman (Amsterdam); 5. H. Haan (Amsterdam); 6. G. Biel (Veendam); 7. H. Zevenberg (Groningen); 8. Henderiksen (Veendam). Bij de nieuwelingen zorgde Sjabbe Hoving weer eens' voor 'n overwinning. Zijn tijd was 1 uur 15 min. over 40 km. 1. Sj. Ho ving (Hoogkerk); 2. M. v. Dek ken (Hoogkerk); 3. M. Frank (Amsterdam: 4. K. Buker (Am sterdam); 5. C. Zondag (Delfzijl); 6. H. Postema (Hoogkerk). ook v. d. Laan, drie ronden voor het einde, er aan geloven. Noordelijk duel Toen volgde het opwindende gevecht tussen Kremer en Plet. Eigenlijk was Muller, na de trai ning, de favoriet in de halve li ters, na hem kwam Serné en dan pas Kremer. Maar Kremer liet er geen gras over groeien en spurtte vervaarlijk snel weg na de start, alleen Plet was nog sneller geweest. Muller echter kon met geen geweld beweging in z'n machine brengen, daarvoor moest eerst een nieuwe bougie aangerukt worden, na 2 min. 57 sec. begon hij pas aan de strijd, om even later door te komen zonder valhelmdie had hij verloren. Weer oponthoud dus en verloren. En Serné? Hij werkte zich op van de negende naar de vijfde plaats, maar duikelde toen, juist voor de haarspeldbocht met motor en al het gras in. Ook al geen concurrentie dus. Toen be- Serkte zich de strijd tot de twee oorderlingen. Wel, de uitslag daarvan is bekend. Onbedreigd Ook bij de 350 cc-ers een hevig duel. Maar nu niet om de eerste plaats, die was direct en verder bijkans onbedreigd voor v. d. Beurcht. Maar om de drie vol gende plaatsen ontspon zich een hevig duel, waarin het ronden- lang om meters, zelfs halve me ters ging. v. d. Sluis had echter de tweede plaats en stond die niet meer af, ook niet aan de Apeldoorner van Burik, voor wie de race eigenlijk twee ronden te kort was. Dan zou v. d. Sluis wellicht toch geklopt zijn door de man, die bij de start te veel tijd had verloren en uit de ach terste regionen naar voren moest komen. Centimeters En daarna tot slot de 500 cc met aan de kop een onweerstaan bare Hoek uit Sassenheim, maar daarachter weer een verwoed ge vecht om de volgende plaatsen. Den Haan (Strijen) eiste uitein delijk nog met ruime voorsprong :n op, maar de derde en vierde? Ronde de tweede plaats voor zich na ronde veranderde de situatie. Steeds ging het tussen Baas en Rozenberg. Het verschil bedroeg uiteindelijk slechts centimeters, in 't voordeel van Baas. Wij, op de tribune, meenden Roozenburg juist die centimeters voor te zien liggen. AMSTERDAM, 27 Juli Hare Majesteit de Koningin is van avond per trein naar Orange ver trokken. De Koningin reist in haar eigen rijtuig, dat aan de expresse is gekoppeld. Zoals be kend zal de Koningin in Orange o.a. in het Theatre Antique de opvoering van Vondel's Joseph in Dothan bijwonen. AL 290 ONTSLAGEN BIJ DE D.R.U. ULFT, 26 Juli Nadat in Mei bij de Ijzergieterij en Emailleer- fabriek N.V. Diepenbrock en Reigers te Ulft, een 250-tal ar beiders was ontslagen, is nu ook aan een 40-tal beambten ontslag aangezegd. Dit houdt verband met bezui nigingen door het uitblijven van buitenlandse orders. TRAWLER IN NOOD? 's-GRAVENHAGE, 27 Juli Scheveningen Radio heeft om streeks een uur hedenmiddag be richt opgevangen van een Neder landse trawler die Northforeland- Radio opriep met SOS-seinen. Verder werd niets meer van de trawler vernomen, zodat aange nomen wordt dat de zender van de trawler defect raakte. Nasporingen bleven vruchteloos. HET HOOFD VAN JOHANNES Het is al lang geen geheim meer dat onder de naam van B(artel) Drager een schrijver schuil gaat van wie de roman ..Het hoofd van Johannes" als een verrassing voor menigeen was. Als men het eenmaal weet. zal men zonder veel moeite de naam van Gerard Brom in deze pseudoniem terugvinden. Dat de onlangs afgetreden Nijmeegse hoogleraar in de kunstgeschiedenis die ziin sporen reeds op zoveel andere gebieden verdiend heeft, zich tenslotte nog eens zou wagen aan het schrijven van een roman, mag misschien verwondering wekken, maar het is dan ook een boek geworden zoals alleen hii er een maken kon.. Brom is nooit ba naal. zelfs niet als hij een ro man schrijft. Daarvoor is hij im mers teveel kunstenaar en nog meer te katholiek. Zijn keuze voor de te verwerken stof be paalde zich op een Bijbels gege ven: de figuur van Sint Jan de Doper rond wie de intrigue aan het Hof van Herodes zicb af speelt. De fantasie van de schrij ver kon hier rondom een heel verhaal opbouwen. Zijn speelse vernuft en zijn vindingrijke brein hebben daar een dankbaar gebruik van gemaakt. De letter kundige critiek zal hier en daar niet schier bedenkingen maken, maar zij zal toch moeten toege ven dat dit een roman is die een meer dan gewone betekenis heeft. Dit is te danken op de eerste plaats aan het gegeven zelf, maar niet minder ook aan het letterkundig talent waarmee het werd behandeld. „Het hoofd van Johannes" be zit zeer vele goede hoedanighe den die de lezing van deze oorspronkelijke roman tot een echte genieting maken. Het boek dat verscheen bij de Uitgeverij De Fontein te Utrecht zal zeker in de smaak van onze lezers val len. Wij schrev van Vrijdag, Egypte van was gedegrac voeren, wat staatsgreep h Sinds Zaterd koning Faroe Faroek. De 1 lopen week het huis uit machthebbers persoon van 1 van de dyn; heeft afstand ten doen ten maanden oud prins Ahmed dat een rege: Wat in het b niet geheel e is nu tot kla putsch was g. aoon van Fan beweegreden Van het wereldtone dellijk Egypti verlaten, laat sen. Uit de r Faroek en hel gelopen week ling heeft afg wel het één den, dat op h van invloed i Zich herinnen oorzaak vond heid over de het leger. Ta! eieren hadden tevredenheid van de Palesti waarbij een plaats vond, c roering verwi kringen warer rupte transact] 2 millioen pn kele hoge offi maar tegenov w.o. de vlootv werden geen fen. Het zette meer toen ble de belangen vi crediet bracht malen werd g te schandalen, ren in hoofd; de hofhouding se ondenkbaar schuilt en Fai een hofclique geworden. In ook de arrest, j.l. gezocht wi de oud-econon Faroek, de in< millionnair Eli werd gevangen geval staat va geerde als eei vorst, met tyr Toen hij na de der aan de rr hii hoog aang volk. In de loc populariteit gec nulpunt. Zijn vooral het ve: naaste verwanl veel goeds toe heeft hii een len hebben or Daar speelde grote rol in. 1 gaan bij de lingen van de kabinet kon ie vloed van de ongewenst ten- Uit berichtei viel op te m belangstelling klachten in hc open oog had hervormingen, richten juist zi uit op te merl baar Zaterdag veranderd. Mis van de hofhoi lijk is dat de raai Naguib ge sluit te nemen wü deren? Op blijft dan altü verschil tusse vorst met zijn arme volk. Fa machtigste ond bezitters. De t< hangers van moet men vind denstanders en zijn de kleine i strijd is aan dit Een belangri de politieke gei treden van Fa Engeland houd Uikheden reki Cairo te verst het onder geer haling wenst vi sen tijdens de Zaterdag". Nag woordelijk gesl vens en eigend onderdanen. De zelfde standpu heeft aan zij 2 krachten in h bevel gegeven te nemen, die gen. De onder Engeland zulle: stadium komen, van is te zegg Het is ook r het gebeurde e in de overige zoals Perzië. Ir: Palestijnse krin gisteravond ong ontwikkeling i omdat het de 1 het gebeurde v is vergeten, in touwtjes trekt zint sedert 194E Gaasterkerk, laide/Melbourne Aug. van Balil dam verw.; Mé Bombay; Willen Laguaira/Ptocal dam, 29 Juli 3 ampton verw.; 1 Sabang/Mauritii 25 Juli te 21.C L. Palmas; Be n.m. van Curag: 23 Juli te Sing 24 Juli te Sing; Juli te R'dam i 26 Juli te Nev Juli n.m. van C Ootmarsum 23 leans; Oranjest van Madeira/Ph 26 Juli te New Aug. Paramaril 26 Juli te Sydi Soera 2 Aug. ohan van Oldei te A'dam verw. Kaapstad verw. dam 30 Juli Nooordam 28 J verw.; Oranje 3 R'dam; Sibajak lington/Surabaj; verw.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4