Nieuuu Wafdisten verlenen steun aan huidige Egyptische heersers De „Grote Vier" nu gezamenlijk bij de formateur Duizenden Argentijnen brengen laatste groet DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING nHD Die moeilijke monarchie Neguih bindt strijd aan tegen omkoperij en corruptie Kolensifuatie bevredigend Tóch bestand in Korea m M Nieuwe opzet van zetelverdeling onderwerp van bespreking Gaat Ridgway verhuizen? Orange, als een bruid gesierd, om een Oranje te verwelkomen FEITEN van heden Engeland bereid tot onderhandelen 32% West-Duitsers voor monarchie De besprekingen in Korea HET OVERLIJDEN VAN MEVR. PERON HonderdmiHioen bloemen rond de baar Ml „Schuiven gaan ze!" Overstromingen in Australië Geen toezicht meer op West-Duits staal Bende brak rails op: acht doden Schout bij nacht Slot gaat heen Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct.v resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) 'STADSEDITIE VAN HEDEN Pag. 1 Dinsdag 29 Juli 1952 46e Jaargang 4 No. 12538 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 CAIRO De partij der Wafdisten xal haar steun verlenen aan premier Aly Maher Pasja en generaal Naguib. Dit werd bekend een paar uur nadat de leider moestafa el Nahas Pasja en de secretaris generaal Foead Serag el' Din Pasja in Cairo waren aangekomen. Volgens de pers zullen twee van Faroeks paleizen, Montazah in Alexandriè en Kubbeh in Cairo hoge scholen worden. Ver der wordt overwogen straten en febouwen enz. die de naam van 'aroek dragen te herdopen. Er wordt nog wel door solda ten gepatrouilleerd in Caïro, maar alles is rustig. Generaal Neguib heeft op een persconferentie verklaard, dat er in het gehele alnd een zuivering zal plaatsvinden, die ten doel heeft omkoperij en corruptie uit de weg te ruimen. Onofficieel werd vernomen, dat de zuivering zich ook zal uit- „VERGIF IN SIGARETTEN" BONN En opinieonderzoek heeft uitgemaakt dat 32 percent van de West-Duitse bevolking graag weer door een keizer ge regeerd zou willen worden. 36 percent verklaarde zich tegen stander van de monarchie en de overige 32 percent had geen me ning aangaande deze kwestie. Van de 2000 personen, die on dervraagd werden wist 23 per cent niet wat het woord monar chie betekende. „Monarchie is een soort vergif dat in sigaretten zit" of ,,een nummer in een circus" of „een land aan de overzijde van de oceaan" waren enkele van de antwoorden, die gegeven werden op de vraag wat monarchie was. IN WEST-EUROPA LONDEN Onder voorzitter schap van minister mr. D. U. Stikker hebben hooggeplaatste regeringsfunctionarissen van Frankrijk, West-Duitsland, Ne derland en Groot-Brittannië gis teren de Europese kolenpositie besproken. Naar verluidt kwam men tot de slotsom, dat de situatie be vredigend is. Men meent te weten, dat in de bijeenkomst, die niet open baar was, een rapport over de kolenpositie in de verschillende landen der O.E.E.S. is bespro ken. In dit rapport zou worden medegedeeld, dat de Westeuro- pese kolenproductie sedert Ja nuari j.l. is gestegen. De functio narissen overwogen de investe ringsproblemen de aan een ver hoging van de kolenproductie zijn verbonden. strekken tot de beruchte affaire der defecte wapens, welke rechts zaak al meer dan een jaar sle pende is. Premier Aly Maher Pasja heeft bekend gemaakt, dat 264 perso nen, gearresteerd gedurende en na de relletjes in Cairo van 26 Januari j.l. zijn vrijgelaten. Antony Eden heeft m het Lager huis verklaard, dat Engeland weigert de jonge koning Ahmed foead te erkennen als „koning van de Soedan". Eden heeft verklaard, dat ver zekeringen zijn gegeven aan pre mier Aly Maher Pasja, dat Engeland „geen enkel verlangen heeft tussenbeide te komen in de binnenlandse aangelegenheden van Egypte. De Britse ambassadeur in Egypte, Sir Ralph Stevenson, is naar Cairo vertrokken met een geheime boodschap van de Britse regering aan de nieuwe heersers. Van ingelichte zijde wordt verklaard, dat het zeer waar schijnlijk is dat Engeland opnieuw zijn bereidheid te kennen geeft om de onderhandelingen over enig compromis te hervatten. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat ex-koning Faroek niet om toestemming tot vesti ging in de Verenigde Staten heeft verzocht. Ex-koning Faroek zal waar schijnlijk Woensdag in Napels aankomen. FAROEK IN DE HOME GUARD? LONDEN. Een Labour af gevaardigde heeft aan de mi nister van Buitenlandse Za ken gevraagd, of ex-koning Faroek, „nu hij over meer vrije tijd beschikt" in zijn kwaliteit van „Brits ere-ge- neraal" zal worden uitgeno digd zich ter beschikking van de Britse home guard te stellen. Temidden van gelach ant woordde Anthony Eden, dat hij de kwestie zou bestuderen maar, zo voegde hij hieraan toe, ik ben helaas niet zo op de hoogte van de bestaande juridische toestand, daar de vroegere socialistische rege ring koning Faroek tot gene raal van het Britse leger be noemd heeft. MOENSAN Communistische stafofficieren hebben verklaard dat de communisten de bewoor dingen van het voorstel der Ver Naties voor de uitwisseling van krijgsgevangenen geaccepteerd hebben, maar niet de geallieerde interpretatie er van. Het geallieerde voorstel zegt, dat alle krijgsgevangenen zullen worden vrijgelaten wanneer het bestand getekend is en dat de uitwisseling zal geschieden over eenkomstig lijsten, die door beide partijen gecontroleerd zijn. De communisten beweren, dat dit betekent dat alle krijgsgevange nen gerepatrieerd moeten worden, maar de Ver. Naties hebben ver klaard, dat niemand tegen zijn wil zal terugkeren en dat ge vangenen die weigeren naar huis te gaan een nieuwe status zullen krijgen, bijv. die van politieke vluchtelingen. BUENOS AIRES, 28 Juli Eva Peron xal waarschijnlijk Dinsdagmiddag worden begraven, mei- militair eerbetoon, dat gewoonlijk alleen voor presidenten geldt. Haar stoffelijk over schot xal voorlopig blijven rusten in het nieuwe hoofdgebouw van het Argentijnse vakverbond, xulks in afwachting van het gereedkomen van haar definitieve laatste rustplaats: een monument dat xal worden opgericht door een nationale com missie, vermoedelijk op het historische Mayo-plein. Het xal eerst over twee jaar gereed xijn. Zeilen over de Friese meren! Het watersportcentrum Grouw zag de Princenhoftocht. Hier gaat J. Helder uit Paterswolde in de 16 m2 klasse al met 'n flinke voorsprong van start. ADMIRAAL FECHTELER GELOOFT: WASHINGTON Admiraal William Fechteler, chef-operaties van de Amerikaanse marine, heeft bij zijn terugkeer uit het Verre Oosten verklaard, nog steeds te geloven, dat er een wa penstilstand in Korea komt. „hoofdzakelijk omdat de commu nisten er een willen". Hij roemde de defensie-inspan ning van de Chinese nationalis ten op Formosa. „Ik geloof dat wij daar en groot potentie heb ben". zei hij. INDONESISCHE ZEELIEDEN DREIGEN MET STAKING DJAKARTA - De Serikat Pe- ladjar Indonesia, de vakbond van zeellieden die haar zetel heert in Djakarta, heeft aan de directie van de K.P.M. een brief overhandigd waarin wordt gezegd, dat deze vakbond op 9 Augustus een staking zal begin nen in geheel Indonesië, indien vóór die datum geen bevredigen de oplossing is gevonden voor het geschil over de uitkering van een lebarangratificatie. Tienduizenden Argentijnen heb ben een laatste groet gebracht aan de overleden echtgenote van de president. Een grote menigte ver brak het politiecordon dat was ge trokken rond het Ministerie van Arbeid, waar zij ligt opgebaard tussen witte orchideeën, lelies, ro zen en anjers, terwijl pater Her- nan Benitez, de geestelijk adviseur van de „Eva Peron-Stichting" in tegenwoordigheid van de president een H. Mis voor haar zielerust op droeg. Na de H. Mis werd bevel gegeven, de bevolking toe te la ten en van dat ogenblik af begon een kilometerslang voorbijtrekken in rijen van vier. 11 „Flitzer" heet deze Duitse overdekte scooter voor twee personen, ontworpen en vervaardigd door de automobielfabriek Fritz Fond in Rosenheim. De drie-wielige dwergauto is uitgerust met een 150 cc-motor en kan, naar verluidt, een maximum snelheid van 80 km per uur bereiken. De kruissnelheid is 70 km. Om plaats te nemen in het voertuigje, kan men het bovenstuk als het deksel van een trommel naar de zijkant openklappen. De drukte voor het gebouw was zo groot, dat tientallen personen onder de voet werden gelopen. Volgens AFP zijn daarbij drie vrouwen om het leven gekomen. Drie andere werden zwaar gewond terwijl enige honderden personen in ziekenhuizen zouden zijn opge nomen. Dit bericht is door de po litie nog steeds niet bevestigd doch wel werd door het Ministerie van Openbare Gezondheid per radio 'n oproep gericht tot alle artsen om zich zoveel mogelijk in de nabij heid van het ministerie op te hou den om in geval van nood spoedig ter plaatse te kunnen zijn. Een reusachtige file stond van daag te wachten om te worden toegelaten en zij groeit nog steeds aan. Het is niet uitgesloten dat de begrafenis zal worden uitgesteld teneinde zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid te stellen de overledene nog eenmaal te zien. 15.000 Bloemisten hebben onge veer honderd millioen bloemen gebruikt voor de vervaardiging van kransen voor de overledene. De voorraden bloemen van de kwekers in Buenos Aires en om geving waren onvoldoende en ook de voorraden in naburige plaatsen waren spoedig uitgeput. De rege ring moest een maximum-verkoop- prijs vaststellen om speculatie te gen te gaan. Generaal Juan Esteban Vacca, voormalig onderminister van het leger en directeur van de Hogere Krijgsschool is Zondagavond overleden in het hospitaal, waar heen hij overgebracht was, na on der de voet gelopen te zijn. Officieel is bekend gemaakt, dat een reeks postzegels met de beel tenis van Eva Peron zal worden uitgegeven. Elke andere uitgifte van postzegels is voor de tijd van een jaar geschorst. Telegrammen van rouwbeklag zijn o.a. ook bin nengekomen van Koningin Eliza beth van Engeland, van president Auriol van Frankrijk en president Einaudi van Italië. De kranten in Buenos Aires die normaal zes pa gina's tellen, kregen verlof zoveel papier te gebruiken als zij wilden om de dode te herdenken. De meeste bladen kwamen vandaag met 12 pagina's uit, grotendeels aan de overledene gewijd. 26 Juli zal voortaan een dag van nationale rouw voor Argentinië zijn. De of ficiële rouw duurt 30 dagen. Het Algemeen Vakverbond zai zorgen dat er altijd een wacht bij het graf is, alsmede verse bloemen en een eeuwige vlam. De formateur, dr. Beel, heeft Maandagmiddag om half vijf een bespreking gehad met de fractievoorxitters van de P.v.d.A., K.V.P., A.R. en C.H. gezamenlijk. Gedurende het weekend was de formateur door H.M. de Koningin ontvangen. De Koningin kon daardoor nog vóór haar vertrek naar Oranje, op de hoogte worden gesteld met de resultaten van de bespre kingen, die dr. Beel het laatst van de vorige week met de vier fractievoorzitters afzonderlijk voerde en met de conclusie, die de formateur hieruit heeft willen trekken. Uit deze gang van zaken blijkt, dat Dr. Beel in dit stadium dus geheel in de lijn van Dr. Drees voortwerkt, zoals onzerzijds van meet af aan werd verwacht. Hij blijft zich baseren op het pogram dat door de vorige formateur werd ontworpen en dat de goedkeuring verkreeg van de vier fracties, waarop ook hij zijn kabinet zou willen laten steunen. In feite gaat het er dus om, dat prof. Beel alsnog een oplossing vindt voor de moeilijkheden, waar op de formatie-Drees ter elfder ure strandde. Uit de besprekingen met elk van de vier fractievoor zitters afzonderlijk heeft Dr. Beel kunnen vernemen hoe zij zich de oplossing van de moeilijkheden zouden willen denken. Daardoor kon hij tot een nieuwe opzet ko men, die ongetwijfeld het onder werp van de bespreking van Maan dagmiddag geweest is. Een direct resultaat mag men van de bespre king nog niet verwachten. De vier fractievoorzitters zullen zich on getwijfeld daarna met hun fracties willen beraden en als resultaat hiervan zou nog andermaal, al dan niet met succes, met de te verde len portefeuilles kunnen worden „geschoven" Mogelijkheden Welke nieuwe opzet wat de ze telverdeling betreft, Maandag middag werd besproken, is uiter aard nog niet bekend gemaakt. Het gaat er in elk gevai om, de A. R. te bevredigen, die, zoals be kend vooral medeinvloed in de soc. economische sfeer van het ka binet verlangden. De formateur zou deze wens indirect kunnen bevredigen door de A. R. althans een grotere invloed in het alge meen aan te bieden en wel door 't aantal A. R. portefeuilles van twee op drie te brengen. Indien hij Dr. Drees het premierschap zou ge ven en zelf zou volstaan met het vice-premierschap, zou hij ook „Binnenlandse Zaken" aan de A.R. kunnen toebedelen. In de opzet van Dr. Drees was het waarschijn lijk de bedoeling geweest, dat Dr. Beel, naast het vice-premierschap ook de post van „Binnenlandse Zaken" zou vervullen. Houdt men deze opzet aan, dan ware een an dere mogelijkheid het omstreden departement van „Sociale Zaken" te verdelen en daarbij zowel aan een figuur van de PvdA als een uit de A.R. te denken. Een derde oplossing zou gelegen kunnen zijn in een premierschap van Dr. Beel waartegen de KVP het departe- ment van „Economische Zaken' zou kunnen „afruilen". Dit depar tement zou dan beschikbaar kun nen komen voor een A.R. figuur. In deze oplossing zou zowei de PvdA als de KVP een offer bren gen om aan de wens van de A.R. tegemoet te komen. H.M. DE KONINGIN IN PARIJS AANGEKOMEN PARIJS Koningin Juliana is Maandagochtend om half ze ven op het Gare du Nord te Parijs aangekomen. Zij werd ontvangen door de Nederlandse ambassadeur mr. C. G. W. fl. baron van Boetzelaar van Oos terhout, bij wie zij tot heden ochtend zal blijven. Zij zal zich daarna per trein naar Orange begeven. SYDNEY, 28 Juli In het gebied rondom Sydney zijn in de afgelopen 24 uur als gevolg van overstromingen honderden personen uit hun huizen verdre ven. Door zware regens gezwollen rivieren zijn buiten haar oevers getreden. Het water stroomt door steden en over landerijen en brengt zware schade toe aan eigendommen en gewassen. Hoofdwegen zijn geblokkeerd en telefoonverbindingen alsmede gasleidingen afgesneden. In de Burragorangvallei ten Zuidwesten van Sydney zijn 700 inwoners door het water inge sloten. BONN De drie westelijke geallieerden hebben Maandag 't toezicht opgeheven, dat aan het einde van de oorlog ingesteld werd op de staalproductie van West-Duitsland. De geallieerde Hoge Commis saris maakte bekend, dat de productie van ruw staal in het Ruhrgebied niet langer beperkt behoeft te blijven tot 11,1 mil lioen ton per jaar voor civiele doelieinden. De geallieerde maat regel vloeit voort uit het feit. dat verleden week de overeen komsten betreffende het plan- Schuman van kracht zijn gewor den. HOOGST ONWAARSCHIJNLIJK SCHAPE Militaire zegslie den hebben verklaard niets te weten van de in Duitsland ver schenen berichten dat generaal Ridgway plannen zou overwegen om het geallieerde hoofdkwartier van Parijs naar Frankfurt over te plaatsen. Het lijkt hoogston- waarschijnlijk en wij zouden er zeker iets van gehoord moeten hebben". (Van een speciale verslaggever) ORANGE. Het ongeveer 18.000 duizend inwoners tellen de stadje Orange in de Proven ce, de vroegere Keltische stad Usio. die onder Augustus de ze tel was van een Romeinse kolo nie en een der mooiste steden van Gallie werd, heeft zich op gemaakt om „la reine Juliana" te ontvangen. Een telg van het Oranjehuis gaat naar de baker mat van de Oranjes. De tweede vrouw van Hen drik de Derde van Nassau. Clau dia van, Chalons, zuster van Phi- libert van Oranje, vermaakte het Prinsdom Oranje in het begin der zestiende eeuw aan Reinier van Nassau, wiens stoffelijke resten zich in de grafkelder in de Grote Kerk te Breda bevon den, die in 1937 werd geopend. De jonge Reinier van Nassau, Prins van Oranje, sneuvelde in 1544 door artillerievuur in een loopgraaf bij Sint Dizier. Prins dom en titel werden door hem b;j oorlogstestament vermaakt aan zijn neef Willemh de Zwij ger, zoon van Willem de Rijke en Juliana van Stolberg. Het Prinsdom Oranje werd bij het Verdrag van Utrecht in 1713 wel aan Frankrijk teruggeven, maar het recht op de titel werd daarbij aan, Nassau overgedragen. Een drietal jaren geleden werd voor het eerst de gedachte ge opperd in het oude Romeinse amphitheater van Orange een opvoering te verwezenlijken van Vondel's „Joseph in Dothan". Deze zal nu Dinsdag 29 Juli a.s. een feit worden. Enthousiast vertelde ons de Ne derlandse vice-consul in Orange, dr. Maurice H. L. Echenoz, hoe verheugd men was, dat Konin- fin Juliana de uitnodiging van et gemeentebestuur van Orange had aanvaard. „Zij hebben vori ge week geen ogenblik gevreesd, dat de kabinetsformatie in uw land haar zou verhinderen te komen," zo merkte hij op. Dr. Echenoz is reeds een vijftien tal jaren medicus in Orange en werd zes jaar geleden vice-con sul van ons land. Orange overbevolkt. Het kleine stadje is op het ogenblik overbevolkt. Alle ho tels zijn bezet. Dat houdt ver band met de vierdaagse kunst manifestatie in het imposante Ro meinse amphitheater, welke Za terdagavond «en aanvang nam met een opvoering van Honne- ger's „Le Roi David" en ballet ten van Serge Lifar. Gisteren werd een opvoering gegeven van Sophocles „Koning Eudipus", he den wordt „La Dammation de Faust" van Berlioz uitgevoerd en op de laatste dag „Joseph in Do than", welke slotuitvoering door Koningin, Juliana zal worden bij gewoond. Stadje versierd. Op heel eenvoudige en dorpse wijze zijn in de straten vele vlagversieringen en „lichtjes" aangebracht. Er is in het stadje een overdaad van vlaggen én vlaggetjes in de eendere kleuren der beide landen en daar tus sen veel' oranje. In vele étalages zijn portretten van onze konink lijke familie. Tal van winkeliers hebben hun uitstallingen een Ne derlands cachet gegeven met kunststulpen. Nederlandse boe rinnetjes en jongens in een soort Volendams costuum, schilden, étalagepoppen in rood, wit en blauw avondtoilet en zelfs met Nederlandse opschriften als „Leve de Koningin." DE GROOTSTE BRAND sinds jaren heeft Maandag te Djakar ta gewoed. Een groot aantal hui zen van een armenwijk werden vernield. Een kind kwam in de vlammen om en er zijn, naar schatting, 10.000 personen dak loos. De schade wordt geraamd op drie en een half millioen gul den. DE BEGRAFENIS van Eva Pe ron zal niet eerder plaats hebben voor iedere Argentijn de gele genheid heeft gehad afscheid van haar te nemen, aldus is door president Peron bepaald. Tijdens het défilé voor de baar zijn gis teren acht personen onder de voet gelopen en gedood en er zouden nog 2500 mensen zijn gewond. EX-KONING FAROEK is Dins dagmorgen aan boord van zijn jacht „Mahroessa" op Capri in de Golf van Napels aangekomen. BIJ DE AANKOMST van Gro- myko, de nieuwe Russische am bassadeur te Londen, is het voor het Victoria-station tot een grote demonstratie gekomen. De de monstranten lieten een regen van pamfletten op Gromyko neerda len en schreeuwden „ga terug Gromyko". DJAKARTA, 28 Juli (Aneta) Zaterdagavond is de trein tus sen Malangbong en Warungban- drek ontspoord, nadat een bende van ongeveer dertig tot veertig man de rails had opgebroken. Acht personen werden gedood en tientallen gewond. De locomotief (een van de pas in Indonesië aan gekomen locomotieven van Krupp en 3 wagens kantelden en werden vernield. Blijkens inlichtingen van de correspondent van Aneta in Bandung behoorde de bende waarschijnlijk tot de Darul Islam. Als Commandant Zeemacht Nederland Het ligt in het voornemen kapitein ter zee G. Koudijs, thans commandant van Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Doorman" met ingang van 1 September a.s. te belasten met het bevel over het oefensmaldeel 5. Voorts ligt het in de bedoeling dat de tegenwoordige comman dant van dit smaldeel, comman deur F. T. Burghard, op diezelfde datum wordt bevorderd tot Schout bij Nacht en dat hij be gin September Schout bij Nacht C. W. Slot zal opvolgen als com mandant der zeemacht in Neder land. Schout bij Nacht Slot zal, naar men verwacht, omstreeks 1 No vember a.s. worden belast met de functie van vlagofficier per soneel. Koningin xond telegram aan President Peron H.M. de Koningin heeft aai, de president van Argentinië, de heer Peron, een telegram van deelneming gezonden. Namens Prins Bernhard is ten huize van de thans ontslapene een krans bezorgd. Onze gezant in Buenos Aires, de heer B. Kleyn Molekamp, bracht een bezoek van rouwbe klag bij de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken. De Ne derlandse regering zond boven dien een krans. De Nederlandse gezant zal onze regering verte genwoordigen bij de begrafenis Kindje in de box gestikt (Van onze correspondent) DEN BOSCH Zondagmoi gen is in Besoyen een kindje van 14 maanden van het echt paar de B. uit de Grotestraat in een onbewaakt ogenblik met 'n koordje van zijn truitje tussen de sluiting van de box gekomen met het gevolg dat het even later is gestikt. De Moeder van de kleine was naar de kerk, terwijl de Vader op dat mo ment in een ander vertrek aan wezig was. PLAATSVERVANGEND STAFCHEF VAN MARK CLARK BENOEMD LONDEN. De Engelse minis ter van Defensie, Alexander Shoo- smith is benoemd tot plaatsver vangend stafchef op het hoofd kwartier van generaal Mark Clark de opperbevelhebber der verenig de naties in Korea. Nederlandse deelneming 's-GRAVENHAGE Dr. H N. Boon, secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft een condoleance- bezoek gebracht aan de gezant van Argentinië hier te lande namens de minister van Buiten landse Zaken om diens leedwe zen te betuigen bij bet overlij den van me,vrouw Peron.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1