Aon U-mond ligt werkgebied voor Heilose arbeidsoverschot Wee ver Pastoor Biesta reikte middenstandsdiploma's uit 73 pet. van de Katholieke leerlingen slaagde Nieuwe tentoonstelling Gemeente wel geschikt voor opname van kleine industrieën Ma kreet Loterij Eén week Missiesfud AGENDA Heiloo in verleden, heden en toekomst Vrijspraak in zaak „Stad en Land" Nederlanders in hongerstaking HELStt toch eind stiger kaï bij het sï juist de ii ten met heeft van verrassem tweede bi voor de h ting-Schi podium g ste, misse voor een ster steld achterho< meteen a hoorde, d favoriete tweede hi -AGINA 2 DINSDAG 29 JULI 1952 ALKMAAR Gisteravond zijn op een bijeenkomst van be stuur, leraren en leerlingen van de Katholieke Middenstands- Handelssehool in het Gulden Vlies de diploma's uitgereikt aan een twintigtal leerlingen, dat met goed gevolg het examen heeft afgelegd. In de plaats van de weleerw. pater H. Marcelis O.P. de moderator van de cur sus, was de zeereerw. heer pas toor L. Biesta O.P. aanwezig, om de diploma-uitreiking te ver richten. Eveneens was aanwezig de heer F. Putman, namens de afdeling Alkmaar van de N.R. K.M. De voorzitter, de heer J. Oort- meijer feliciteerde de leerlingen met het behaalde succes, dat zij zich na veel zwoegen en vol harding hadden verworven. Hij wees hen er echter op. dat men er met het behalen van het di ploma alléén nog niet is. Een verdere ontwikkeling vooral op het gebied van het eigen vak zal noodzakelijk zijn. om zich van een goede positie te verzekeren. Pastoor Biesta reikte daarna, na een woord van hartelijke fe licitatie, aan elke cursist per soonlijk het diploma uit. De heer Oortmeijer vertelde vervolgens, dat deze cursus de officieel erkende is van de Cen trale voor R.K. Handelsonder wijs te Den Haag. Deze cursus geldt dus als DE Katholieke Middenstandscursus te Alkmaar, waar de Katholieke jeugd op aangewezen is. Aan de cursus zijn bevoegde leraren verbonden en deze verdient, aldus de heer Oortmeijer, goede propaganda. Het maatschappelijk leven is Immers van het religieuze in geen enkel opzicht gescheiden en omdat de toekomstige midden standers ook als Katholieken een taak hebben te vervullen, moe ten zij overeenkomstig die eisen worden opgeleidVervolgens vestigde hij er de aandacht op, dat twee jaar geleden aan de cursus, 'n cursus Engels is gekop peld, die vooral van belang kan zijn voor hen, die gaan emigre ren. Deze cursus, die eenmaal per week gegeven wordt, heeft zijn bestaansrecht bewezen en hij gaf de cursisten dan opk ir. overweging, zich daarvoor op te geven. Tenslotte dankte hij di recteur en leraren voor het on derwijs. dat zij gegeven hebben en dat bekroond werd met een goed succes, als men nagaat, dat NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN Alkmaar Alkmaarse Ver. t. Bestrijding der Tuberculose „Zweedse Pa viljoens" Kennemerstraatweg 18, nr. 5966; A. Bellen, Rembrandt- straat 5, nr. 5596; Y. Bleeker, Verhuurkantoor van Bruidskle ding, Baansingel 46, nr. 5691; H. Bosman, Koningsweg 28, nr. 5667; O. E. A. van Campen, Anna van Burenstraat 49 nr. 5764 (b. g. g. tfnr. 2181 of 4972); Cultuur technische Dienst, Doelenstraat 44, nr. 5961; Glastra's mengvoe- derbedrijf, Noorderstraat 2, nr. 5865 (b.g.g. tfnr. 5253); W. A. Hesta en Co., Passagekantoor Ritsevoort 10, nr. 5950; Dr. J. J. Jungerhaus, Woonhuis: Arts, Me dische assistent(e) Nieuwlander- singel 45, nr. 5860; Wed. A. Kee- man-Kay, Zeeweg 25, Heiloo, nr. 5960; J. C. Kroon, Prov. Eleetr. Bedrijf v. Noordholl., Lyceum straat 46 bov,, nr. 5955; P. H. Kuilboer, veecastreur en var kenshandelaar, Oudorperweg 142, Oudorp, nr. 5969; Fa. Ligthart en Janssens, Grossiers, Herenweg 174, Heiloo, nr. 5717; J. H. Nieu- buurt, Chirurg, Cabeljaustraat 1, Alg. spr.u. Centr. Ziekenhuis Do. 14-15, St. Elisabeth Ziekenhuis Vrijd. 8.30-9,30. Part, spr.u. Nas- saulaan 41 Di 11.30-12.30 en vol gens afspraak. Fonds spr.u. Nas- saulaan 41 Ma 14-15, nr. 5962; Politie, Rijkspolitie te Water Groep Alkmaar (woonh., Wmr. Ie kl. H. M. Haverhoek), Cort v. d. Lindenkade 3, nr. 5968; C. W. Poppenk, Chef A.D. van de N.A.C.O., Dr. Schaepmanstraat 25, nr. 5964; G. H. Reudink, Huis waard A 3, Koedijk, nr. 5565; „Sohuurband", schuurpapier en schuurlinnen, Groenelaan 7, Heiloo, nr. 5432; P. J. Smit, le raar middelb. Handelsschool en Middelb. Meisjesschool, Nassau- laan 14, nr. 5561; H. Steenhart, Lyceumstraat 24, nr. 4723; J, Visser, Vertegenwoordiger voor Turkstra's Beschuitfabriek te Leeuwarden, Anna v. Burenstraat 45, nr. 5752; Nic. van Wieringen Jr., Hfdvert. N.V. „Rufay", Doe lenstraat 34, nr. 5763, Bergen G. Diesfeldt, Breelaan 2a, nr. 2907; C. Faas, Vertegenwoordiger „Ampal" Papier, Studler van Surckl. 7, nr. 2874; Jac. Houten- bos, Tegelzetter, St. Antonius- straat 17, nr. 2866; D. Onrust, Spoorlaan 12, nr. 2904; Pension „De Dorpshoeve", Dorpstraat 46, nr, 2923; R. Schilt, Pier Pander- weg 5, Bergen a/Zee, nr. 2805; Ds. B. Scholten, Geref. Pred. Kerkelaan 13, nr. 2921; Mr. D. Vis, Wiertdijkje 14, nr. 2924; T. de Vries, Maatschappelijk Werk ster, Breelaan 126, nr. 2843 (b. g. g. tfnr. 2009). Esmond Gem. en Gem. Instellingen Egmond a/Zee, Dir. Gem. Wer ken B. Blokker, woonhuis: Trom penbergstraat 10, Egmond a/Zee, nr. 520: A. Kuin, Drogisterij, Op tiek, Fotografie, Smidstraat 9, Egmond aan Zee, nr. 525. Koedijk Rode Kruis Hulppost, Kanaal- weg 45, Bergen, nr. 279; Jac. v. d. Woude, Ambtenaar P.W.N., Ka naaldijk 95, Bergen, nr. 260. Schoorl C. Bakker, Oorsprongweg 12, nr. 480; Begrafenisvereen. De Laatste Eer, Uitvoerder Sj. Min- kema, Voorweg 19, nr. 479; P. J. G. Diderieh, Slotlaan C 226, nr. 493; Noodslachtplaats, beheerder: C. de Waard, Wagenmakersweg 21, Groet, nr. 460; Mevr. van Ulsen-Jager, Duinweg 12, nr. 470; P. de Waard, slager, Wagenma kersweg A 157 B, Groet, nr. 489; J. de Witte, Gemeenteontvanger, Laanweg C 157 b, nr. 487; L. Zaadnoordijk, Slotlaan 14, nr. 478. het gemiddelde van de geslaag den bij de Katholieke cursisten boven dat van 53 pCt. dat voor geheel Alkmaar geldt, met 20 pCt. uitgaat. De heer Putman feliciteerde de cursisten namens het bestuur van de Katholieke Middenstands bond en lui gaf daarbij in enkele woorden het grote belang van het bezit van het diploma aan, dat een vereiste is geworden met betrekking tot de vestigingswet. Tevens tekende hij hierbij aan, dat de Katholieke Bond ook de K.J.M.V. zoveel mogelijk hierbij tracht te betrekken. De directeur, de heer J. Haak man dankte de leraren voor de goede samenwerking en het be stuur voor de goede organisatie en wenste de cursisten veel suc ces toe in het verdere leven. Namens de leerlingen sprak de heer Th. Veldman uit Ber gen de leraren, de heren Haak man. C. Schneiders en Th. Veer voor hun goede lessen, woorden van dank toe, die hij vergezeld liet gaan, van een kistje sigaren voor elk. De heer Veer zag nog eens terug op de toch wel gezellige tijd van de cursus en dankte voor de attentie. De heer Oortmeijer besloot deze bijeenkomst met de cursis ten er nog eens op te wijzen, dat zij de cursus zoveel mogelijk moeten propageren en er ais po sitief puntje van mee moeten nemen, dat zij de Katholieke za- kenmoraal laten doorwerken in al hun werken en activiteiten. Wij vermelden nog, dat het hoogste aantal punten was be haald door de leerlingen J. Kalksma, W. Kroeders en N. Blankendaal. HOOFDPRIJS NAAR AMSTERDAM ALKMAAR. Gisteravond had ter overstaan van Notaris G. A. Verkade in de aula van het Lyceum de trekking plaats van de grote Loterij ten bate van de Missie, georganiseerd ter gelegenheid van de Missie-ten toonstelling „Een Week Missie- stad". P1'vPJlr- Arnold, voorzitter van het Missie Comité, bracht notaris Verkade en zijn assistenten, als ook de lotenverkopers en al de genen die prijzen afstonden, har telijk dank: als ook Dr. H. J, Hofstee, die het winkelpand in de Langestraat afstond. Hierna werd met de trekking begonnen, de hoofdprijs was er al spoedig uit en bleek in Am sterdam te zijn gevallen. Voor de uitslagen zie men de advertentie in dit nummer. Sint Laurenfius Knapenkoor "ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: de eerstvolgende repetitie wordt ge houden Donderdag a.s. om kwart over zeven 's avonds in het Jeugdgebouw in de Nieuwstraat. Op die avond wordt ook bekend gemaakt wanneer het jaarlijkse reisje wordt gehouden. Zorgt dan meteen, dat alle con tributie betaald is. Tot Donder dagavond dus. Allemaal present! Verkenners Dominicustroep op zomerkamp ALKMAAR De Dominicus- troepen I en III zijn dezer dagen naaT hun zomerkamp te Biltho- ven vertrokken en zijn daar in de beste conditie en in'de beste stem ming gearriveerd. De 32 Verken ners zullen daar tot Zaterdag blijven. DINSDAG 29 JULI BIOSCOPEN: REX-THEATER: De Bron 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: Zoetwater-matrozen a.l. HARMONIE: Vier meisjes van Broadway, alle leeft. VICTORIA: Tussen midder nacht en dageraad, 18 j. Voorstellingen: aanvang 8 u. APOTHEKEN: Na heden avond 6 uur is voor spoed gevallen bereikbaar de Apotheek Hartong v. Ark, Langestraat 1, Apotheker J. v.d. Mark. TENTOONSTELLINGEN Bovenzaal „Het Huis-met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koeman. Stedelijk Museum Alkmaar: „Tegels en Tulpen". KCB, BERGEN: Jaap de Car- pentier en J. W. Radeker tot 1 Augustus a.s. RETRAITEHUIS BERGEN 25 jaar, Waterstanden Woensdag: Hoogwater 12.05. Laag water 6.05 en 18.55 u. GEEN ANIMO VOOR MILITAIRE DIENST ALKMAAR W. v. d. W. uit Haarlem moest in. Heiloo ge keurd worden voor de militaire dienst. Voor deze gelegenheid moest hij tijdig bij het Alk maarse station aanwezig zijn, maar door pech met de auto was hij te laat. Toen hij tegen half twaalf bij de indelingsraad in Heiloo verscheen, had hij al spoedig een woordenwisseling met een onderofficier en vertel de daarbij, dat hij niets met de dienst te maken wilde hebben. Hij wachtte daarom de keuring niet af en vertrok direct naar huis. Aan een tweede oproep gaf hij niet eens gehoor. De Alkmaarse Politierechter wilde deze jongeman, die toegaf een beetle ondoordacht te heb ben gehandeld nog een kansje geven en hield de zaak enkele maanden aan, teneinde W. v. d. W. de gelegenheid te geven als nog ter keuring te verschijnen. A.F.C. combinatie speelt morgen ALKMAAR. De oefenwed strijd tussen twee AFC-elftallen A. en B. wordt niet hedenavond maar morgenavond gespeeld. DE PLANKENIERS KOMEN NAAR ALKMAAR Voor Erefonds Oud- Verpleegsters ALKMAAR Het amateur toneelgezelschap „De Planke niers". dat met veel succes reeds tal van toneeluitvoeringen gaf in 't Gooi, Haarlem, Bergen en Hoorn, komt Donderdag 25 Sep tember a.s. naar Alkmaar, om in 't Gulden Vlies een opvoe ring te geven van het vrolijke blijspel „Mercadet" van Hon. de Balzac. De opbrengst van deze toneel- voorstolling komt ten goede aan het Erefonds voor Oud-Ver pleegsters, waarvoor zich ter plaatse een dames-comité heeft gevormd onder voorzitterschap van mevrouw Wytema, de echt genote van de burgemeester. Men doet goed reeds nu de 25e September voor deze toneel avond te reserveren, daar het een goede voorstelling belooft te worden. UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR. Gistermorgen is op de hoek van de Paternoster straat en het Kerkplein een hot sing ontstaan tussen een Naco- wagen en een luxe auto. De Nacobus reed in de richting van het Kerkplein, terwijl van tegen overgestelde zijde een luxe auto aan kwam rijden die vermoede lijk met te grote snelheid een te ruime bocht naar rechts had ge maakt. De bus werd aan de lin kerkant beschadigd en de auto aan bumper en koplamp. Proces verbaal is opgemaakt. „ODEON" ALKMAAR. Het bestuur van „Odéon" verzoekt ons zijn leden mede te delen, dat van avond, wegens vacantie van dhr. Kuiper geen koor- maar uitslui tend solisten-repetitie gehouden wordt in de Muziektuin alhier. Op Uw medewerking wordt na tuurlijk gerekend. Geslaagd ALKMAAR. Voor het Mid denexamen-A van de Nederland se Vereniging van Leraren in de Engelse taal „Britannia" te 's Gravenhage slaagden mei. Joh. Elout, mej. A. M. Jimmink en de heer J. Broers, allen te Alk. maar, alsmede mej. Frieda A. Wiering te St. Pancras. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Leo nardus A. M. zv P. J. Obdam en M. Z. Rijkenberg: Hermina H. C. dv T. Buys en H. M. de Graaf; Dorothea B. dv A. N. Tolsma en R. C. Oudes; Reneé zv J. de Rui ter en P. Gonggri.jp. Geslaagd voor Mulo Voor het Mulo-examen slaag den: te Alkmaar: G. P. Hartland, J. A. Joosten, P. N. van Baden: te Bergen: W. F. Vos, G. Reg- nery, W. H. van Tiel; te Beemster: J. Bakker, J. Bierhaalder; te Purmerend: J. Slooten. B. Mol, C. J. Vonk; te De Rjjp: L. Nat; te Broek op Langendijk: C. Kloosterboer, G. Boon; te Schoorl: P. Volger, J. Gutker; te Heiloo: H. v. d. Molen, W. M. van Haasteren en E. van Lienen; te Heerhugowaard: K. Wolfs winkel: te Schermerhorn: J. Kalis; te Ursem: V. G. E. de Geus; te Züpe: C. Zeeman. JAARVERGADERING KOLPINC BOYS OUDORP Dezer dagen werd in café Hes de algemene jaarvergadering gehouden van de Voetbalvereniging „Kolping Boys". Bij de opening zei de voorzitter de heer K. van Baar, dat het algelopen jaar reden tot tevredenheid geeft. Het le elftal, dat het vorig jaar in de 2de klas werd geplaatst, staat nu no. 4 van de ranglijst. Het 2e elftgl werd kampioen in zijn klasse. De keuring moet nu plaats hebben op 12-, 16- en 18- jarigen leeftijd. Op 17 Augustus a.s. ^al de herdenking door Sint Louis uit Amsterdam bij het Monument plaats hebben, waar na de traditionele voetbalwed strijd. Blijkens het jaarverslag telt de vereniging 63 leden; het aantal donateurs 88. De ontvangsten hadden be dragen f 1860.74, de uitgaven f 1689.10, alzo een saldo van f 171.64. Bij monde van de heer Jongebloed werd verklaard, dat kas en boeken in orde waren bevonden. De bestuursleden Th. Bos. N. Commandeur en P. H. Rood werden herkozen, terwijl in de plaats van de heer N. Venneker, die zich niet -herkiesbaar stelde, werd gekozen-de heer A. Groot. In de elftalcommissie werden gekozen de heren C. Jonker, N. Commandeur, A. Groot en J. Korver, In de feestcommissie ter viking van het kampioen schap ze elftal werden benoemd de heren Commandeur, van der Gragt, de Reus en Wortel. De contributie bleef ongewij zigd. De secretaris deelde nog mede dat de vereniging heeft verzocht voor de a.s. competitie in de Noordelijke afdeling te mogen spelen. Voorts dat ter gelegen heid van de kermis op Zondag 3 Augustus om 3 uur een vriend schappelijke wedstrijd zal wor den gespeeld tegen „Hollandia" uit Tuitjehorn en dat 's avonds een wedstrijd zal plaats hebben tussen Brandweer en Koorzan gers, GESLAAGD OUDORP Te Haarlem slaagde voor het gedeelte B van het examen Hoofdakte, de heer H. Blefjendaal, alhier. HEILOOVoor wie Heiloo kent, is hel zonder meer duidelijk, dat de gemeente uit nationaal oogpunt bezien, beslist niet in aanmerking komt voor bevordering van industrie. Er zijn geen belangrijke vestigingsfactoren en het werkgelegenheidsprobleem is te gering van omvang om bemoeienis op nationaal niveau verantwoord te doen zijn. Regionaal gezien moet er de aan dacht op gevestigd worden, dat Heiloo centraal gelegen is tussen twee belangrijke industriegebieden, de Zaan en de mond van het Noordzeekanaal en bovendien ligt het in de nabijheid van het streekcentrum Alkmaar, dat belangrijke primaire industrieën heeft. Tot dusverre heeft de gemeen te Heiloo zich in hoofdzaak ge oriënteerd op Alkimaar en slechts in geringe mate op de twee an dere industrie-gebieden. De weer standen, die er bestaan' tegen het zoeken van werkgelegenheid in de Zaan schijnen gebaseerd te zijn op de vrees voor politieke en moreel ongunstige invloeden. De ze vrees is zeker gegrond. Deze bezwaren gelden niet voor de IJ- mond, want men koestert hier dezelfde bezwaren tegen de Zaan streek en men hoopt bij de ster ke industriële expansie, die ver wacht wordt, gevrijwaard te blij ven van de noodzaak om arbei ders uit de Zaanstreek aan te trekken. Nieuw arbeidsveld Gaarne geziene arbeiders zijn degenen, die uit de agrarische streken van Noord-Holland werk zoeken in de zware industrie. Hier ligt dan ook de mogelijkheid voor het arbeidsoverschot van Heiloo zich een bestaanszeker heid te verwerven. Temeer, omdat het forensisme over deze korte afstand zeer goed mogelijk is. Vanwege de provincie 'kan niet worden ver wacht, dat industrievestiging in Heiloo bevorderd wordt. Een andere vraag is, of a priori elke industrievestiging onmoge lijk moet worden gemaakt.... Heiloo verricht als belangrijk ste functie die van woongemeen- te. Daarnaast bezit zij een waar devol recreatieoord in de naast gelegen bossen, die ten dele na tuurmonument zijn, en het prach tige landschap, waarvan de be bouwde kom de Oostelijke af sluiting vormt. Het is noch van gemeentelijk noch van provin ciaal belang, als dit karakter zou worden verstoord. Men moet na gaan, dat de aanleg van een in dustrieterrein de weg naar indu- I den. striële ontwikkeling in principe openstelt. Men kan nooit tevoren vaststellen, of een aanvankelijk onbetekenende industrievestiging geen vérstrekkende gevolgen kan hebben. Het opnemen van indu strieterrein in Heiloo zal dus siec'hts onder beperkende bepa lingen goedkeuring kunnen ver krijgen. Kleine bedrijven Op de eerste plaats mag slechts mogelijkheid worden geboden tot vestiging van kleine bedrijven, en dan nog onder de garantie, dat een sterke ontwikkeling daarvan niet behoeft te worden gevreesd. Zo zijn filialen van grote onder nemingen al direct ongeschikt. Een goed voorbeeld van een pri mair bedrijf van beperkte om vang vormt het draadwikkelfoe- drijf nabij de grens van de ge meente Alkmaar. En dan ten slotte de structuur van dorp en landschap mag niet worden ver stoord. Nu heeft de gemeente haar uit breidingsplannen. En het zou de gemeente in overweging gegeven kunnen worden, in die plannen een terrein van 1 a 2 ha op te ne men, waarop industrieën kunnen worden toegelaten. De situatie van dit terrein zou gezocht moe ten worden aan de verbindings weg naar het Noordholiands Ka naal. Resumerende kunnen wii dus zeggen, dat het arbeidsoverschot lp Heiloo in sterkere mate 't oog zal móeten richten op de indu strieën aan de IJ-mond, doch dat daarnaast onder zekere voorwaar den een matige udtbreidingsmo- gelijkheid van de plaatselijke be- staansbronnen zonder bezwaar opengehouden zal kunnen wor- IN HET K.C.B. BERGEN. In de kunstzaal van de Rustende Jager is weer een nieuwe tentoonstelling toege voegd aan de reeks, die ons deze zomer al voorafgingen, soms met de regelmaat van een klok om de veertien dagen, soms met een week speling slechts. Daarom wellicht was de be langstelling die er Zaterdagmid dag bii de opening van de ten toonstelling van werken van Jaap de Carpentier en J. W. Radecker werd opgebracht, dan ook van minimale betekenis. Om klokslag vier uur opende de voorzitter van het K.C.B. Mr. A. F. Kamp. de bijeenkomst. Hij herinnerde zijn gehoor aan de verheugende aankopen, die door het Ministerie van O. K. en W. in Bergen waren gedaan, aanko pen, die voor sommige kunste naars een erkenning inhielden van hun werk, een steun, die ze althans verschillende onder hen, echt wel eens nodig hadden. De heer D. Teixeira de Mattos, min of meer een kunstbroeder van de exposanten, leidde daarna met enkele korte beschouwingen het werk van de Bergense kun stenaars in en meende naar vo ren te moeten brengen, dat het werk van de beide exposanten getuigde van eerlijkheid en van solidariteit met hun onderwerpen- GECOSTUMEERDE KINDER OPTOCHT TE BERGEN AAN ZEE BERGEN In Bergen aan Zee werd in samenwerking met de V.V.V. en „Paal 33" een gecostu- meerde kinideroptocht gehouden, die zeer geslaagd is. Ruim 80 kinderen namen aan deze bonte optocht deel. Vanaf de Witteweg trokken de groepen door Bergen aan Zee langs het restaurant „Trianon" waar de jury zetelde, bestaande uit de dames Mevr. P. Boender- makerSchoenmaker, Mevr. D SmitHaasbroek, Mevr. W .Huy- gens, echtgenote van de Burge meester en Mevr. D ,A. Klomp. Het meest originele nummer, de brandweer van de kinderen Klinkenberg, wier vader brand weer-commandant van Zaandam is, ontving dé eerste prijs. De twee keurig uitgevoerde brand weerauto's, voorzien van het be nodigde materiaal, de kinderen met helm en bijl, maakten de meest verzorgde indruk. De tweede prijs ging naar het BlO-vacantieoord met 'n aantal roetzwarte nikkertjes, die vooral door hun uitstekende houding 'n kostelijk gezicht opleverden. Bavo Dekker kreeg als schaapsherder in een vacht en voorzien van een echte geit en een" herdersstaf, de eerste individuele prijs. Ineke Sijpheer de tweede in haar keurig verzorgde Westfriese klederdracht met hul en hoedje. De belangstelling van het pu bliek was zeer groot. Bouw nieuwe school BEEMSTER. Dê bouw Van de nieuwe school te West-Beem- ster is thans gegund aan de heer A. Wittebrood. Daar de rijks- vergunning inmiddels is afgeko men, is de aannemer reeds met het grondwerk bezgi. Leerling-vlieger naar Amerika ST. PANCRAS Onze plaats genoot de heer F. Th. Forrer zal op 31 Juli a.s. met het m.s. „Zuiderkruis" van, de Holland- Amerikalijn naar Amerika ver trekken om daar met negen en twintig andere leerling-vliegers van de Kon. Luchtmacht, een opleiding tot vlieger te ontvan gen, die 67 vreken duurt. INGEZONDEN KATHOLIEK NEDERLAND, LET OP UW ZAAK! Mijnheer de redacteur De uitslag van de verkiezingen geeft veel stof tot nadenken. Wat ik niet begrijp, is dat de voorman nen, die zoveel in het openbaar hebben geredetwist over onze on derlinge meningsverschillen, niet bijtijds hebben ingezien, dat dit n ongunstige invloed heeft gehad op de massa van ons katholieke volks deel, De kracht van een beweging is haar eenheid, eenheid van den ken en streven. Welk een indruk moest de verdeeldheid bij de kie zers achterlaten! Er wordt ons zo veel op onze verantwoordelijkheid gewezen en terecht, maar beseffen onze voormannen dan ook hun verantwoordelijkheid, die omwille van hun hoge positie (Duijnstee, de Bruijn, Steenberghe, Weiter e.a.), veel groter is dan de onze? En het meest funeste is dat zij het doen voor het forum van de gehele ge meenschap, ook van hun politieke tegenstanders, die er natuurlijk propaganda mee maken voor hun zaak. Natuurlijk zijn niet alleen deze overwegingen de oorzaak van ons zetelverlies, want vele katho lieken hebben zich teveel door eigenbelang laten leiden. Maar on ze voormannen hadden juist in deze tiid van vervlakking en ma terialisme moeten bedenken, hoe funest hun openlijke verdeeldheid zou werken. Men heeft het zo niet bedoeld, wordt er nu gezegd, en wij moeten maar denken, dat ge dane zaken geen keer nemen, wij zullen er dus niet bij stil blijven staan. Thans hebben wij behoefte aan constructief werk. Critlek zal ook in de toekomst geoorloofd zijn, mits zij gezond is en gefundeerd. Maar laten wij dan altijd kijken naar wat ons bindt en niet naar wat ons verdeelt. Wij moeten el kanders onvolkomenheden met de mantel der liefde bedekken, in- plaats dat wij ze van de daken schreeuwen! Dankzeggend, Waarland J. VELTMAN Weer een ongeval SCHAGERBRUG Maandag avond is op de viersprong voor café Kuiper het zoveelste ongeval gebeurd. Motorrijder de Geus uit St. Maarten komende langs de Grootsloot uit de richting St. Maartensbrug, botste daar ten gevolge van het slippen van de wielen tegen een Nacobus, die voorrang nad. Dokter van Sloo ten uit St. Maartensbrug ver leende de eerste geneeskundige hulp en droeg zorg voor zijn ver voer naar huis. Al was een der benep aanzienlijk verwond, de man heeft gelukkig niets gebro ken. Ook de materiële schade viel nogal mee. Amsterdamse logeetjes in aantocht WIERINGERWERF Aan hen die zich hebben opgegeven voor een logeetje uit Amsterdam, wordt medegedeeld dat deze kinderen Vrijdag a.s. om half vier van het vergaderlokaal bij de R.K. Kerk kunnen worden afge haald. Laat eenieder er voor zor gen op tijd aanwezig te zijn op dat onnodig wachten voor de kin deren wordt voorkomen. EEN KRANIGE PRESTATIE WIERINGERWERF Op 69- jarige leeftijd heeft onze plaats genoot de heer Alders kellner van hotel de Maaier het gepres teerd om voor de tiende maal aan de Vierdaagse afstandsmar sen deel te nemen en alzo de gouden medaille te veroveren. Een grote schare van belangstel lenden had zich Zaterdagavond bij de Terp opgesteld om deze kranige oude Heer een welver diende ontvangst te bereiden. Voorafgegaan door de Wierin^er- meer-fanfare werd hij temidden van vertegenwoordigers van alle sportverenigingen uit de Wierin- germeerpolder feestelijk in het dorp ingehaald. Na deze intocht gingen allen naar de versierde zaal van café de Maaier waar door verschillende sprekers na mens de sportverenigingen woor den van lof en hulde aan het adres van de heer Alders wer den gericht, voor zijn prachtige prestatie. Ook burgemeester Loggers liet zich niet onbetuigd. Hij roemde de heer Alders als de man die op het gebied van de wandelsport de naam van de Wieringermeer weet hoog te houden. Dan boden twee van zijn kleindochtertjes hem bloemen aan. De heer Al ders deelde later nog mede, dat het hem zeer speet dat hij het volgend jaar wegens het berei ken van de 70-jarige leeftijd niet meer het volledige parcours zal mogen uitlopen. Wij wensen deze enthousiaste wandelsportlief- nebDer dat hij desondanks nog vele malen aan de Vierdaagse zal kunnen deelnemen. VEEMARKT ALKMAAR ALKMAAR 2 paarden, 130 koeien f 650—1150; le kw 2,90— 2,95; 2e kw. 2,70—2,80; 9 graskal veren f 160'225; 57 nuchtere kal keren. f 4095; 3 vette schapen, 2J4 varkens, zware varkens f 2,22 -2,25, zeugen f. 7„90—2. Hij de koeien wordt tegen woordig het vleesdier het meest gezocht zodat men daarvoor dan ook de hoogste notering dient te kleden. Jonge vleesbeestjes tot 300 kg worden vlug verhandeld van f 2,90—2,95 per kg. De vette koeien, die thans zijn te rang schikken onder de 2e kwaliteit, gelden van f 2,70—2,80 per kg. Hierin verliep de handel echter maar matig. In de vacantie-maan- den is er hier steeds behoefte aan kalfsvlees. Het betrekkelijk klei ne aantal dat tegenwoordig de aanvoer omvat, wordt dan ook tegen abnormaal hoge prijzen zeer vlot verkocht. Het kwantum aangevoerde var kens was juist voldoende om aan de vraag te kunnen voldoen. Toch verliep de handel lui, waar bij de slagers die bij de aanvang der markt kochten voor f 2,22 p. kg het best af waren, want de no teringen die over het geheel genomen enkele centen beneden die van verleden week bleven stegen later toch tot f 2,25 per kg. Prijsverschil tussen de vlees- zo wel als zware en lichte varkens bestond er hoegenaamd niet De verhandeling van varkens ge schiedt te Alkmaar met korting op het levende gewicht. INGEZONDEN: BALK EN SPLINTER (Van redactiewege ingekort) Angst en zenuwen droeg het in zicht van de heer Merck, maar niet de glimlach op mijn gelaat, bu hun intrede in de raadzaal te Oude Niedorp. Dat de heren aan wezig zouden zijn, verwonderde mij in 't geheel niet, want combi nerende en deducerende verwacht te ik zoiets, daar er naast de of ficiële Raad nog een Raad bestaat. Silentium! In de gemeenschappelijke sa menleving bestaan diverse politie ke partijen, "maar het pijnlijkste is wel de dorpspolitiek, welke zeer venijnig kan zijn en ieder dorp draast dit met zich mede, in ver schillende symptomen. Dat ik de mening van B, en W, was toege daan, is voor u nog geen motief, om sarcastisch in de pen te klim men en klakkeloos iets neer te schrijven over iets, wat op andere manieren kan worden, opgelost. Wii moeten in vele opzichten ra tionaliseren en kunnen niet zonder meer toezien of toegeven aan iets, dat door eigen schuld in zon toe stand is geraakt. Er zpn persoon lijke belangen, maar daarnaast ge meenschappelijke belangen, welke vaak zwaarder wegen, naar ge lang de omstandigheden zich voor doen. De betreffende sloot heeft voor u misschien een grote betekenis en toch twijfel ik er aan, dat dit zo verschrikkelijk is, als u dat in denkt, immers ware dit zo, waar om de handen niet uit de mouwen gestoken? Jongen, u hebt weken lang zonder werk gelopen en met een beetje energie uwerzijds had dit euvel opgelost kunnen worden. Maar kennende uw leuze: laissez faire, laissez passer, geeft geen lijn aan het andere: wel, daar zit liln in, dat Is stijl. Vervolgens begrijp ik nog niet, dat u na tien weken circa een in gezonden stuk plaatst, dat had u dadelijk moeten doen. (Hier moeten wii even een op merking plaatsen: de opname van het stuk is, buiten de inzender om, sterk vertraagd. - Red.) Ik vind ook uw persoonlijke houding tegenover mii niet fair en dat allemaal om die sloot, daar ik de mening van B. en W. was toegedaan. Weet dan wel, dat de voorzitter van de Raad van Oude Niedorp een grote ach ting bii mij heeft verworven voor zijn harde werken tot welzijn van onze gemeente. Tenslotte, heer Merck, is het moeilijk ieders zin te doen en dat u na ae stemming de tribune ver liet zonder te applaudisseren, over komt mii ook dikwijls. Maar over al deze teleurstellingen komt men heen. Het volgende jaar hebben de verkiezingen wederom plaats en ik geef mijn plaats gaarne aan een betere over. Wie aan de weg timmert, heeft veel bekijks en doet het zelden goed, dat hebt u toch ook ondervonden, u maakte toch ook deel uit van diverse bewegin gen en ik geef gaarne mijn hoge hoed aan een ander over. U dankend voor uw plaatsruimte P. DE JONG Oude Niedorp. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. MINDER BUIEN Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid op tredende buien. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 30 Juli: zon op 4-58, onder 20.33; maan op 14.43, onder 22.54. ALKMAAR De Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar, deed vanmorgen uitspraak In de zaak tegen de heer J. F. H. P. te Alk maar, destijds voorzitter van de Stichting „Stad en Land" aldaar. De heer P. stond veertien dagen geleden terecht, waarbij hem door de Officier van Justitie opzette lijk valsheid in geschrifte, waar door nadeel voor derden was ont staan, ten laste was gelegd, en tegen P- ter zake een boete van f 500,subsidiair 40 dagen hechtenis was geëist. Het betrof hier twee z.g. overdrachtsverkla- ringen, betreffende een tweetai spaarbrieven van de heer Pep ping uit Limmen, die op een blanco papier zijn handtekening had gezet4 waarboven later dooi de Secretaris van „Stad en Land" de heer H. een zgn. overdrachts verklaring werd getikt. In deze verklaring werd de overdracht aan de heer P. vastgelegd, die, weer later, als voorzitter van „Stad en Land" deze overdracht had ondertekend. De heer Pep ping ontving daarop wel het net to spaartegoed, doch niet de sta tutair voorgeschreven inschrijf kosten. Mr. A. Schenkeveld had in zijn pleidoo geconcludeerd tot vrijspraak. De rechtbank, heden morgen uitspraak doende, sprak verdachte vrij, omdat uit het on derzoek 't wettig en overtuigend bewijs niet bewezen werd ver klaard. Communistische hulp aan Indo-China hprvat SAIGON -Generaal Raoul Salan heeft tijdens een perscon ferentie bekend gemaakt dat communistisch China de militaire hulp aan de Vietminhrepubliek heeft hervat. V.S. PROTESTEREN Bij DE SOVJET UNIE WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft Zondag bii monde van haar ambassadeur te Moskou, Kennan, krachtig bii de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen het feit, dat ter gelegenheid van het grote vliegfeest bij Moskou biljetten ziin aangeplakt, waarop Russische jagers staan afgebeeld, die vliegtuigen met Amerikaanse kentekenen achtervolgen. Vol gens de Amerikaanse regering zijn dergelijke aanplakbiljetten bedoeld om haat tegen de V.S. te zaaien. Meer dan twee en een half jaar geleden zijn twaalf Nederlanders in Indonesië gearresteerd, ver dacht van medeplichtig te zijn aan de actie in Bandoeng. Deze Nederlanders, zo vernemen wij van mr. A. G. Veldhuis te Naar- den, horen niets van hun zaak en onlangs heeft familie van de heer Altmann, hoofdcommissaris van politie te Bandoeng, een der gevangenen, zich tot mr. Veldhuis die ook door Westerling tot ver dediger is gekozen, gewend, met het verzoek de belangen van deze Nederlanders te behartigen. Hoe wel mr. Veldhuis zich tot de procureur-generaal in Indonesië heeft gewend met het verzoek hem mede te delen in welk sta dium deze zaak verkeert, of een vervolging tegen deze gevangenen wordt ingesteld, of, zo er geen aanwijzingen tegen hen zijn, hen vrij te laten, heeft hij hier nim mer iets van gehoord. Naar wij van mr. Veldhuis vernemen, zijn deze gevangen Nederlandes in hongerstaking gegaan in de hoop langs deze weg iets te bereiken. Z.O.-Europese legercommandant benoemd SHAPE Generaal Ridgway heeft Luitenant-generaal Willard G. Wyman, de commandant van het negende Amerikaanse leger corps in Korea benoemd tot commandant van de geallieerde landstrijdkrachten in Zuid-Oost Europa. BRITSE EN AMERIKAANSE ZAAKGELASTIGDE BIJ MOSSADEQ TEHERAN De Britse zaak gelastigde G, H. Middieston heeft een bezoek van meer dan een uur aan premier Mossadeq ge bracht. Er werden over het onderhoud geen officiële mededelingen ver strekt, maar er wordt op gezin speeld dat Middleton het Britse antwoord gaf op voorstellen in zake de olie die verleden week Vrijdag door Mossaleq gedaan zouden zün. Terzelf'dertijd heeft de Ameri kaanse ambassade bekend ge maakt dat Henderson gisteravond een bezoek bracht aan Mossadeq. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 28 Juli Aange voerd 376 stuks. Luxepaarden 1000—1200; werkpaarden 850— 1100; oude 600—925; 3-jarige 750 1000 2-jarige 800900; veu lens 250350; hitten 300700. Handel rèdelijk. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 28 Juli Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam). Tarwe, het aanbod van de nieuwe oogst was nog te gering om notering op te maken. Voe- dergranen, in verband met de verlaagde distributieprijzen voor buitenlandse granen was de stemming om de binnenlandse markt verdeeld. Gerst van de nieuwe oogst. Zomergerst 31 32.50. Wintergerst 30—31.25. Haver van de oude oogst, lauwer 28.5030; Rogge van de oude oogst, onveranderd flauw, 27.50— 28.50. Het duurde slag van deze kwam. Zenuw stond Hannie chef d'equipe, te haar gerus Prins Bernharc prinsesjes, geze tog van Edinb feest van a to ook al opgewel eens de voorz: Ned. Zwembor Jan de Vries o gaf haar een dat het klapte wel zo zeker a het zilver. Imr heerst als een de zwem jury. liet de uitslag De radiospreke: vooruit, toen h van de medaill Olympisch ceri Termeulen wis1 doen. maar Ja haar een duwt; nu maar". En toen vers' ste klanken vi hymne de ver op het bord: 1. Johanna Terme sec. langzamer Een verbluffem vier jaar gelee sterdamse zwei letterlijk niets had men haar zwemwereld zo schreven. Zij weigerde vergeetboek te Zij bleef traine; daag, toen de I koelte de temi zwembad onaai gemaakt, kreeg loning voor h; vermogen en 1 heid: een zilvei Zou zij slage; Termeulen moe nerveus ziin ge Zij had in het vallen, maar zi van een second start moest i Vrijwel tegelijk zwemsters in 1 water. De Hon mes was niet v riete gedoodvei meter had zij a voorsprong op 1 Bij het keerpuri se nog altijd de was de achterst; meisjes geen h Met een nau\ verschil met Joan Harrison Termeulen als t deze positie oi aanvallen van derson. Dertig nish was de s zo. Toen spurtte naar voren: Ka ging verrassend genote Ternes z op het oog geli liggen en zo ai Dü is Parry O onlangs nog h stond van de le

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2