Weergaloze Hannie Termeulen veroverde nu blinkend zilver Rudi van Feggelen's strafworp bracht1 zege op de Zuid-Slaven Bij sprint en poursuite plaatste Nederland zich Tweemaal vierde plaats voor Nederlandse kanoërs Welke records sneuvelden? Maar Irma Schuhmacher kreeg slechts de zesde plaats In laatste seconden pas 3—2 Naar wie de medailles? Scandinavië weer vooraan! Olympische kampioenen HELSINKI. - Het Olympisch getij schijnt toch eindelijk voor Nederland een wat gun stiger kant op te gaan. Nadat Puck Brouwer bij het sluiten van het athletiekfestijn nog juist de narigheid wat had kunnen verzach ten met een onverwachte zilveren medaille, heeft vandaag Hannie Termeulen bijna even verrassend als de Haagse athlete voor een tweede brok zilver gezorgd. Algemeen werd voor de honderd meter vrije slag Irma Hey- ting-Schumacher voor een plaats op het ere podium getipt. Weliswaar niet voor een eer ste, misschien voor een tweede, maar zeker voor een derde prijs. De Rotterdamse zwem ster stelde echter teleur. Zij belandde in de achterhoede aan de finish. Doch Irma was meteen alle teleurstelling vergeten, toen zij hoorde, dat Hannie Termeulen voor de grote favoriete de Hongaarse Judith Ternes als tweede had aangetikt. Nu geplaatst in de halve finale Geen publiek Fanny Blankers-Koen werd onderscheiden Hein van der Zee verloor van een Rus Weergaloos spelend Hongarije won n UllxOL-'/VO 2.1? juu. I/Ji. PAGINA i (Van onze speciale verslaggever) Het duurde lans voor de uit- slas van deze race uit de bus kwam. Zenuwachtig trappelend stond Hannie bij de finish. De chef d'equipe. Karei Lotsy, lach te haar seruststellend toe en Prins Bernhard, die met de twee prinsesjes. sezeten naast de Her tos van Edinbursh, het zwem feest van a tot z volsde, knikte ook al opsewekt. Toen kwam in eens de voorzitter van de Kon. Ned. Zwembond, de welsedane Jan de Vries op haar toestappen, Saf haar een zoen op de wans dat het klapte en toen kon men wel zo zeker als wat rekenen op het zilver. Immers Jan de Vries heerst als een soort oppersod in de zwemjury. Maar nos steeds liet de uitslas op zich wachten De radiospreker was zelfs de ti.id vooruit, toen hij de winnaressen van de medailles opriep voor het Olympisch ceremonieel. Hannie Termeulen wist niet soed wat te doen. maar Jan de Vries saf haar een duwtje: ..Kom kind. sa nu maar". En toen verschenen bij de eer ste klanken van de Olympische hymne de verschillende cijfers op het bord: 1. Katalyn Szoke; 2. Johanna Termeulen, slechts 0.2 sec. langzamer dan de Hongaarse. Een verbluffende prestatie, want vier jaar geleden, toen de Am sterdamse zwemster in Londen letterlijk niets had laten zien, had men haar in de nationale zwemwereld zo goed als afge schreven. Zii weigerde pertinent in het vergeetboek te worden geplaatst. Zij bleef trainen en hoe. En van daas. toen de Noordelijke avond koelte de temperatuur in het zwembad onaangenaam kil had gemaakt, krees zij de grote be- lonins voor haar doorzettings vermogen en haar vasthoudend heid: een zilveren medaille. Valse start Zou zii slagen of niet? Hannie Termeulen moest wel bijzonder nerveus zijn geweest bij de start. Zij had in het startschot willen vallen, maar zii zette een fractie van een seconde te vroeg af. De start moest worden herhaald. Vrijwel tegelijk schoten de acht zwemsters in het kristalheldere water. De Hongaarse Judith Te- mes was niet voor niets als favo riete gedoodverfd. Na amper 25 meter had zii al ruim een meter voorsprong op haar concurrenten Bij het keerpunt had de Hongaar se nog altijd de leiding, maar nu was de achterstand van de andere meisjes geen halve meter meer. Met een nauwelijks merkbaar verschil met de Amerikaanse Joan Harrison keerde Hannie Termeulen als tweede en zij hield deze positie ondanks verwoede aanvallen van Harrison en Al- derson. Dertig meter voor de fi nish was de situatie nog altijd zo. Toen spurtte een Hongaarse naar voren: Katalyn Szoke. Het ging verrassend hard. Haar land genote Ternes zakte terug, kwam op het oog gelijk met Hannie te liggen en zo arriveerde de twee meisjes pal achter de winnares aan de finish. De foto van de finale, welke rijkelijk lang het geduld van de Nederlandse kolonie op de proef stelde, wees Hannie tenslotte of ficieel als tweede aan. Zij was natuurlijk dol verheugd met dit daverend succes, vooral omdat zii met de gedachten in het water was gesprongen: „Nederland ver wacht niets van mij. Ik zal ze eens wat laten zien." Nu dat deed Hannie Termeulen inderdaad. De uitslag van de finale was: 1. Katalin Szoke (Hongarije) 1.06.8. 2. Hanni Termeulen (Ne derland) 1.07 3. Judit Ternes (Hongarije) 1.07.1. 4. Joan Har rison (Z. Afrika) 1.07.1. 5. Jody Alderson (V.S.) 1.07.1. 6. Irma HeytingSchumacher (Neder land) 1.07.3. 7. Marilee Stepan (V.S.) 1.08. 8. Angela Barnwell (Engeland) 1.08.6. Joris in de halve finale Dat Joris Tjebbes zich een half uur later in een overigens traag gezwommen serie voor de halve Emil Zatopek heeft de mara thon qewonnen en daarmede zijn derde gouden medaille. De wonder athleet loopt het Olympisch stadion binnen na 42 km. 195 meter te hebben afgelegd. AMERIKAANSE ZEGE BIJ HET SCHOONSPRINGEN Met een totaal van 205.29 pun ten behaalde de Amerikaan Da vid Browning de Olympische ti tel bii het schoonspringen (3 m.- plank). Dit nummer was overi gens een gehele Amerikaanse triomph, want Miller Anderson en Bob Clotworthy bezetten resp. de tweede en derde plaats. finale plaatste, mag geen reden zijn tot een vermetel vertrouwen in de capaciteiten van de Heem- stedenaar. Er waren bij deze 400 meter vrije slag ettelijke lieden, die verbluffende tijden noteerden en nog niet eens op vol tempo waren. De Zweed Oestand verbe terde tussen de bedrijven door eventjes een Olympisch record met bijna drie seconden. Daar mede was hii, om eens een ver gelijking te maken, liefst 17 sec. sneller dan Joris. Het schoonsprnigen was weer eens voor de zoveelste maal bii deze Olympische Spelen een vol komen Amerikaanse aangelegen heid. Drie zonen van Uncle Sam op het ere-schavot in het zwem- stadion. Overigens een stunt, waarop elke natie in de Olympi sche sportwereld danig afgunstig is. Dat was de genoeg doening van Hannie Termeulen na Londen 1948. Een zilveren medaille. Hier staat ze, op 't schavotje, met twee Hongaarse meisjes, die goud en brons voor zich op eisten. Dit is Parry O'Brien, de Olympische kampioen kogelstoten, die onlangs nog het Amerikaanse record verbeterde, dat op naam stond van de legendarische Jim Fuchs, die in Helsinki devóe werd. (Van onze speciale verslaggever.) HELSINKI Het werd doodstil in het rwemstadion toen Rudie van Feggelen een halve minuut voor het einde van het waterpoloduel tegen Joego-Slavië een strafworp kreeg te nemen. Bijna de gehele Nederlandse ploeg verzamelde zich voor het doel van de tegenpartij. Aanvoerder Cor Brasem zwom naar de Nederlandse goalgetter toe en riep: ,,Het moet raak zijn, Rudi." Van Feggelen knikte even, keek strak naar de scheids rechter en toen, op hetzelfde ogenblik, dat het fluitsignaal snerpte, kogelde Van Feggelen oerhard in en raak. Nederland had met 3-2 de leiding genomen. Een paar seconden later werd het einde geblazen en had Oranje een zwaar be vochten, maar briljante zege geboekt op de Joego-Slaven. verkeerd gegaan en de tegen partij kreeg een vrije worp, welke de gelijkmaker oplever de (1—1). Nederland gaf de moed aller minst op. Integendeel. Er werd steeds verbetener aangevallen en toen de midachter weer het water uit moest kreeg Cabout een ideale kans. Hard joeg hij de bal in het vijandelijke doel (21). De beurt was toen weer aan Joego-Slavië. Meteen was het raak. Tegelijk met het fluit signaal voor een overtreding lag de bal al achter Van Gelder. Het doelpunt werd toegekend (22). Zenuwslopend waren de laat ste minuten. Zouden we nog aan een overwinning toekomen? Het gelukte. Van Feggelen werd door zijn bewaker te hardhandig aangepakt. De boete was een strafworp. Deze bracht ons de overwinning. De Prinsesjes Bea trix en Irene stonden al net zo te juichen en te dansen als de hele Nederlandse kolonie. Inmiddels heeft Joego Slavië geprotesteerd, een protest, dat vandaag behandeld zal worden. De Belgische scheidsrechter be tichten ze van „partijdigheid ten gunste van Nederland." ItaliëVer. Staten 54 OostenrijkEngeland 33 HongarijeDuitsland 91 RuslandEgypte 32 ZwedenArgentinië 72 NederlandZuid-Slavrë 32 BelgiëZuid-Afrika 40 SpanjeBrazilië 64 Het is een waterpolowedstriid geweest, zoals men er slechts zel den krijgt voorgezet. De Joego- Slaven golden immers als kans paarden en die reputatie dankten zii werkelijk niet aan een sprook je. Zij speelden hard, maar zij bleven toch altijd uiterst sportief. Toch heeft 't harde spel de Joe go-Slaven uiteindelijk de over winning gekost. De midachter was was in feite de grote zonde bok. Hij werd tot driemaal toe door de strenge, maar uiterst knap leidende Belgische scheids rechter Delahaye, bij wie men waarachtig geen grapjes moet uithalen, uit het water gestuurd. Het gevolg was twee doelpunten voor Oranje. Houtwerk redde De wedstrijd was begonnen met een licht overwicht van de Joe go-Slaven. Het team had meer eenheid, een frisser tempo en vooral een juister gevoel voor zuiver plaatsen. Zij wisten goed profijt te trekken van de dek- kingsfouten van Nederland, wel ke voor de rust nogal eens kon den worden geconstateerd. Ge lukkig waren onze achterspelers, Bijlsma, Korevaar en Cor Bra sem en ook de doelman Max van Gelder in een geweldige vorm. Zii onderbraken enkele keren aanvallen, waarbij de Nederlan ders op de tribune hun hart van angst vasthielden. En dan waren er nog paal en lat, welke Oranje heel behoorlijk de helpende hand hebben geboden. Liefst acht maal stuitte er schoten van de Joego- Slaven tegen de paal of tegen de lat. Aan de andere kant De Joego-Slavische midachter moest al amper na het begin het strijperk verlaten. Korevaar, mee opgezwommen, kogelde oerhard in. juist tegen de lat. Toen storm de de Joego-Slavische aanval snel naar voren. Er scheen een doelpunt te komen, toen de mid- voor in een vrije positie kwam te liggen. Hii wilde het zekere voor het onzekere nemen en hij plaat ste naar linksjuist in de han den van Cor Brasem, die meteen de bal ver naar voren dirigeerde waar van Feggelen moederziel al leen op zijn kans lag te wachten. Voor de puike Joego-Slavische doelman was er toen geen hou den meer aan (10). Verbeten en in een formidabel hoog tempo bleven de Joego-Sla ven daarna in de aanval. Juist toen er van dichtbij een schot op het doel van van Gelder zou wor den gelost, blies de scheidsrech ter voor de rust. In de tweede helft was het positie kiezen en het tempo bij Oranje' stukken beter. Frits Smdi onderbrak op verrassende wijze een aanval, maar er was iets RUSSISCHE UITNODIGINGEN Drie vertegenwoordigers van -het Ol. Sowjetdorp zijn van daag iin het Ol. dorp Kaepylae, waar de athleten uit de Westerse landen gehuisvest zij<n ontvangen. Zii brachten een stapel uitno digingen mee tot bijwoning van een Sowjetfilmvoorstelling, ge volgd door Russische folkloris tische dansen. De uitnodigingen waren ge steld in het Engels, Russisch, Nederlands en Fine. De standen in de diverse groe- pen luiden thans: Italië 3 3 0 0 6 17—8 Ver. Staten 2 1 0 1 2 12—8 Oostenrijk 2 0 1 1 1 4—11 Engeland 3 0 1 2 1 9—15 Hongarije 3 3 0 0 6 23—4 Rusland 2 1 0 1 2 6—7 Egypte 3 1 0 2 2 7—14 Duitsland 2 0 0 2 0 3—14 Nederland 3 3 0 0 6 19—6 Zd.-Slavië 2 1 0 1 2 11—4 Zweden 2 1 0 1 2 8—9 Argentinië 3 0 0 3 0 6—25 België 3 3 0 0 6 12—4 Spanje 3 2 0 1 4 13—10 Brazilië 2 1 0 1 2 5—9 Zd.-Afrika 2 0 0 2 0 1—7 Italië, Hongarije. Nederland en België hebben zich reeds ge plaatst in de halve finale-ronden. Koningin en Prins naar revanches Olympische Spelen Van d« zijde van het N.O.C. deelt men ons mede, dat H.M. de Koningin en Z.K.H .de Prins der Nederlaliden het voornemen hebben op 10 Augustus de re vanchewedstrijden van de Olym-, pisohe Spelen in net Olympisch Stadion te Amsterdam bij te wonen. Communistisch China geen lid van I.A.A.F De Internationale Federatie van Amateur Athleten (I.A.A.F heeft de behandeling van het verzoek van communistisch China om als lid tot de federatie te worden toegelaten voor twee jaar opgeschort. In 1954 komt de I.A.A.F. m Zuricht bijeen. In de tussenlig gende twee jaar zullen geen athleten van communistisch China aan internationale athle- tiek wedstrijden kunnen deelne men. VOOR KOOS DE JONG GEEN MEDAILLE HELSINKI Koos de Jong ging niet voor niets zo zenuw achtig van start op de laatste dag van de zeilwedstrijden. Hij had in zijn finnjollenklasse nog een kleine kans op de derde plaats. De Engelsman Currey en de Zweed Sarby mochten ook nog een gooi naar het brons doen. Ondanks een geblesserde rechterhand was het de Zweed, die de derde plaats opeiste. De Jong werd ondanks protesten vier de in het officiële eindklassement. De andere Nederlanders vie len ronduit tegen. Vooral Bob Maas in de starklasse, wie een betere plaats was toegedacht dan de zevende. Wim van Duyl deed het niet gek in de draken-klasse en de Vries Lentsch heeft in de 5i/j klasse steeds onder de mid delmaat gezeild. (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI. Zolang de we reldkampioenschappen onmiddel lijk na de Spelen zullen worden gehouden, zal men moeilijk be langstelling kunnen kweken voor de Olympische wielerwedstrij den. De beste oplossing zou zijn, de strijd om de wereldtitel te laten samenvallen met het Olym pische wielertournooi. Zo zullen de Olympische wed strijden sfeerloos en door ge brek aan toeschouwer? kleur- Goud Zilver Brons Ver. Staten ..25 13 8 Rusland 24 25 15 Zweden 8 11 7 Hongarije 7 7 15 Tsj. Slowakije 6 2 3 Italië 5 6 1 Finland 5 2 10 Frankrijk 4 5 1 Australië 3 1 3 Zwitserland 2 5 5 Jamaica 2 3 0 Denemaken 2 0 1 Turkije 2 0 1 Japan 1 4 3 Canada 1 2 0 Noorwegen 1 2 0 Zuid Afrika 1 1 0 Brazilië 1 0 1 India 1 0 1 Argentinië 1 0 0 Nw. Zeeland 10 0 Luxemburg 1 0 1 Zuid Slavië 10 0 Duitsland 0 5 10 Nederland ..0 3 0 Engeland 0 2 6 Polen 0 1 1 Libanon 0 1 1 België 0 1 0 Oostenrijk 0 1 0 Spanje 0 1 0 Egypte 0 0 1 Korea 0 0 1 Trinidad 0 0 1 Venezuela 0 0 1 Urugay 0 0 1 Bahama 0 0 1 Het bestuur van het Interna tionaal Olympisch Comité heeft de coupe Taher Pasja toegekend aan Fanny BlankersKoen, een onderscheiding, welke wijst op de erkenning in Olympische kringen van de grote ver-diensten van onze landgenote. De coupe Taher is tot nu toe slechts een keer uitgereikt, nl. aan de Belg Anspach. een schermer. De coupe Taher Pasja is niet een erkenning van sportief-technische capacitei ten van een athleet, maar meer het bewijzen van dankbaarheid en erkentelijkheid voor de wijze, waarop Fanny BlankersKoen de Olympische gedachten op het sportveld heeft proberen te ver werkelijken. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben de zwemwedstrijden bijgewoond. Hun grootste belangstelling ging uit naar de waterpolo-wedstrijd, welke het Nederlands zevental die middag speelde. (Van onze verslaggever) Lyda van den Anker was gis teren dertig jaar geworden. Zou ze de zilveren medaille van 1948 nu kunnen behouden? Het lukte niet, duidelijk niet. Ze moest met de vierde plaats genoegen nemen dus zelfs geen brons. Ook van der Kroft kreeg geen medaille. Hij werd eveneens vierde. Voor Finland was de grote winst weg gelegd: viermaal goud, éénmaal zilver. Zweden op de tweede plaats: éénmaal goud, driemaal zilver. Het moge afgezaagd klinken, goedkoop misschien wel. maar tochde Nederlanders hebben zich best verweerd. Want, zoals met alle andere sporten de trai ningsmogelijkheden zijn primitief vergeleken bii de Scandinavische landen. Daar traint men zomer en winter in de open lucht of in een speciaal ingericht binnenver- blijf. In 't kort nog iets over de wedstrijden, die dus finaleplaat sen voor de Nederlanders had den opgeleverd. Op papier had Lyda van den Anker weinig kans. Alleen al de eerste drie in de eer ste serie hadden betere tijden Het bleek duidelijk in de finale. Ze lag geruime tijd op de vijfde plaats, werkte zich met een verwoede spurt naar de vierde, maar het brons bleef voor de Russische Savina. Frederiksson bereikte nu weer het hoogste. Olympisch goud evenals in 1948, met op de twee de plaats de wereldkampioen Stroemberg. En op de derde plaats? Niet de Nederlander van der Kroft, hoewel 't eigenlijk toch wel verwacht werd. Immers in z'n serie had hij de Fransman Gantois ook achter zich gehou den, nu echter nam die wraak: v. d. Kroft vierde. loos blijven. Helsinki maakt op deze onaangename traditie geen uitzondering. Er was amper een handje vol kijkers voor de 1000 mtr sprint. De favoriet voor het goud Sacchi liet in zijn serie het gezelschap concurenten ver ach ter zich en maakt bovendien de indruk nog veel sneller te kun nen. Gevaar heeft de Italiaan alleen te duchten van. de pittige Fransman Le Nomard, die al met even groot gemak in zijn serie zegevitrde. Onze landgenoot Jan Hijzelen- doorn heeft een redelijke kans een bronzen en met wat fortuin een zilveren medaille te bemach tigen. De Amsterdammer startte in de zevende serie. Het zag er aanvankelijk niet hoopvol uit, want in dé voorlaatste bocht Hijzelendoorn lag in derde po sitie dreigde hij ingesloten te worden. Heel taktisch ma noeuvreerde onze landgenoot in de laatste bocht buitenom, ver- rastte zijn belagers en toen was er geen vuiltje meer aan de lucht. Ook achtervolgers. Ook de Nederlandse achtervol ging-ploeg heeft zicht geplaatst in de kwartfinale. Het is een vreemde geschiedenis geweest. Achtervolging zeiden we toch? Dat was het helemaal niet. De heren wielerofficials hadden een nieuwigheidje bedacht. Het werd zomaar een tijdrace en de acht snelste ploegen werden geplaatst. Eerst dan zal er sprake zijn van een werkelijke achtervolging. De heren maakten het nog bonter, want deze vreemde en onver wachte beslissing namen ze eerst enkele uren voor het zo ver was. Maar goed Nederland is in de kwartfinale en nu kan het spel dus beginnen. Overi gens, de strijd zal zwaar wor den. Want de Italianen. Fran sen en Engelsen noteerden uit stekende tijden, terwijl bii de Nederlanders de grote man, Daan de Groot, in moeilijkheden ver keerde. BOKSTOURNOOI BEGONNEN Het Olympisch bokstournooi is begonnen enNederland heeft z'n eerste nederlaag moeten in casseren. Wisten de waterpoloërs het eerste sportcontact met de Russen te -winnen, het tweede leverde een zege op voor de Sovjets. Eigenlijk ging de be langstelling op deze eerste dag uitsluitend uit naar de zo hoog geroemde Russische boksers. Hein van der Zee had pech. Hij kreeg de sterkste van hen tegenover zich. Het werd een op windend gevecht tussen twee uitstekende boksers, waarin de Rus met heel gering verschil op Cunten won. De loting voor het okstournooi heeft inmiddels voor alle tien klassen plaatsgehad. Piet van Klaveren komt uit tegen de Canadees Keenan, Moos Linne- man tegen de Zwitser Mueller en Pastor tegen de Hongaar Fazekas. Afgezien van Leen Jansen, die voor de eerste ronde heeft vrij geloot heeft Moos Linneman het gunstigst geloot. Inmiddels heeft Piet van Kla veren zich geplaaast in de vol gende ronde. Hij versloeg zijn Canadese tegenstandier op pun ten. ZWEDEN MET 6—0 GEKLOPT In de kwartfinale van het Olympisch voetbaltournooi heeft Hongarije laten zien hoe voet bal eigenlijk gespeeld moet wor den. Zweden, toch heus geen zwakke broeder in de voetbal wereld, heeft in deze strijd geen s-chijn van kans gekregen en de 6—0 uitslag was inderdaad de juiste afspiegeling van de krach tsverhoudang. Wat deze Hongaren lieten zien was weerghloos en vooral na de rust liepen de Zweden van 't kastje naar de muur. De Hon gaarse keeper Grosits heeft vrij wel geen schot op zijn doel ge had en na de rust had hij er eigenlijk niet behoeven te staan, want de enkele ballen die zijn backs terugspeelden, hadden ze, als het moest, ook nog wel zelf kunnen wegwerken. HEREN SCHIETEN Silhouet: Takacs (Hong.). GEWICHTHEFFEN Bantam: Udodow (Rusl). Mid- denzwaar: Stanczyk (Ver. St.); zwaar: Davis (Ver.St.). ZEILEN 6 meter: Whiton (V.S.). Star: Stranlino (It.)), finnjollen: EIv- ström (Den.). ZWEMMEN Schoonspringen: Browning (V.S.). SCHERMEN Degen: Mangiarotti (It.). KANO Canadese kano's: Holecek (Tsj. SI.). K 11000 m: Frederiksson (Zw.). Canadese kano's Dene marken. K 21000 m: Finland. DAMES ZWEMMEN 100 m vrije slag: Szoke (Hong.). KANO K 1500 m: Sahno (Füïl.)). 5t/ meter: Ver. Staten; dra ken: Noorwegen. Helsinki 1952 oude records HEREN 4 x 200 meter 400 m. vrije slag Japan 8.42.1 Oestrand (Zw.) 4.38.6 Ver. Staten 8.40. Smith (V.S.) 4.41.—

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3