Bond voor het Gezin heeft vele wensen inzake het regeringsbeleid Snelle aflevering dank zij gezonde samenwerking Drie thee-ondernemingen op Sumatra gesloten Financiën en Economie 1 1 ER KAN NOG MEER RIJ" K.V.P. moet zich bewust zijn van haar overwicht RADIO Mgr. Van Straelen naar Korea Tengevolge van zware lasten UW PUZZLE voor vandaag GEMEENTELIJKE GEZINSRADEN? Ook suggesties over gemeente en gezin Minister Albregts reikt diploma's uit Mgr. van Roosmalen onderscheiden Schiermonnikoog kan feestvieren 99 Nederlands vee voor de Libanon VAGINA 4 DINSDAG 29 JULI 1952 DELFT „Met alle aandrang willen wij als Katholieke Bond voor het Gezin aan de Katholieke volksvertegenwoordigers vra gen, niet tot samengaan met anderen te beslissen, indien niet volkomen zijn veilig gesteld de belangen en de rechtmatige verlangens van onze Nederlandse gezinnen, inclusief de Katho lieke gezinnen en van deze ook de grotere en grote gezinnen." Aldus verklaarde Dr. J. H. Gilissen, burgemeester van Gennep en voorzitter van de Katholieke Bond voor het Gezin, tijdens de Centrale Raadsvergadering, welke Zaterdag en Zondag te Delft werd gehouden. Kringvertegenwoordigers van de bijna 25.000 leden, die de Bond in Nederland thans telt, namen aan deze, voor een groot deel huishoudelijke, vergadering deel. Spr. riep de K.V.P. op „zich nu eindelijk maar eens bewust te worden van haar macht en overwicht". Bij elke regerings formatie, zo betoogde hij, is zij immers nodig. Zij kan derhalve haar eisen stellen, en zij mag en moet deze eisen stellen, omdat zij niet anders zijn dan de wezens elementen van het waarachtige algemene belang van Nederland". De eerste dag werd besloten met een gezamenlijk diner ter ere van Dr. Jos de Boer wegens diens zilveren jubileum als hoofdbe stuurder. Als waardering voor zijn onschatbare verdiensten voor de Bond in dienst van het Katho lieke gezin, overhandigde de voorzitter de jubilaris een enve loppe met inhoud. Aan mevrouw de Boer werden bloemen aange boden. In zijn openingsrede behandel de Dr. Gilissen vooral de eisen, waaraan z.i. de regeringspolitiek dient te voldoen en de verhou ding gemeente en gezin. Ten aanzien van het regerings beleid eist spreker van de Katho lieke volksvertegenwoordigers, dat volgende punten in het rege ringsplan zouden worden opge nomen: bescherming van het Christelijk huwelijk en gezin in moreel en sociaal opzicht; verbetering van de kinderbij slagregeling voor de kleine zelf standigen en meer progressie in de kinderbijslagregeling van de overigen; herziening van de inkomsten belasting voor de gezinnen beho rende tot de middengroep; snellere bevordering van de woningbouw, rekening houdend met de grootte van de gezinnen en met de financiële noden van bepaalde gemeenten en streken; bevordering van het particu liere woningbezit, als onmisbare grondslag voor een volkomen gezinsgeluk en voor zijn volle ontplooiing. Een gezin zonder eigen woning, aldus Dr. Gilissen, is als een staat zonder territoir. Hij eiste voorts een betere schoolgeldregeling ook voor het Hoger Onderwijs en voor de aca demies; gezinstarieven bij spoor wegen en andere middelen van vervoer en bij de voorziening van gas, water en electriciteit: af schaffing of minstens herziening van het huidige classifatiestelsel. WOENSDAG 30 JULI 1952 HILVERSUM I 402 m 7.00— VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 10.30 VPRO; 20.00—2400 VARA. 7.00 Nieuws; 7-18 Gram. muz.; 7.30 Idem; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Gram. muz.; 8-50 Voor de huisvrouw; 9.00 "Gram. muz. (9.359.40 Waterstanden); 10.00 Boekbespreking; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de vrouw 1100 Gram. muz.; 12.00 Accorde- an-rnuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12-38 Gram. muz.; 12.45 Olympische Spelen; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram. muz.; 13-30 Voor de kinderen; 13-45 Gram. muz.; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Gram. muz. 15.00 Idem; 15.20 Pianorecital; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Amu sementsmuziek; 17.50 Regerings uitzending: H-M. Laupman: „Nw. Guinea's paradijsvogels"; 18-00 Olympische Spelen; 18.30 Nieuws; 18.40 VARA-Varia; 18-45 Piano duo; 19.00 Militaire causerie; 19.10 Roemeens orkest; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Dansmuziek; 20.50 „De brug van Estaban", hoorspel; 22-25 Viool en piano; 22-45 „Over de gedragingen der dieren", causerie; .23.00 Nieuws; 23-1524.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m 7 00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram.muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 8-45 Gram. muz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huis vrouw; 9.35 Gram. muz.; 1015 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram. muz.; 11.15'„Wiek wint", hoorspel; 12.00 Pianorecital; 12-30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Bedrijfsdienst Stichting Alle Dag Kerk; 12-59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront: 13.20 Marinierskapel; 14 00 Gram. muz.; 14.20 Gevariëer- de muziek: 14-45 Voor de meisjes; 15.00 Viool en piano; 15.35 Gram. muz.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire causerie: 18.00 Nieuws; 18.15 Pianoduo; 18.30 Kamerkoor en solisten; 19-00 Spectrum van het Chr. Organisa tie- en Verenigingsleven; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gram muz.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 „Vijf Minuten"; 20.15 Radio Phil- harmonisch Orkest en solisten; 21.00 „Zeebanket in miniatuur", klankbeeld; 21-30 Volksliederen; 21.50 Gram. muz.; 22 00 Clavecim- belreeital: 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar; 22.40 Gram. muz.; 22.45 Avondover- denking; 23.00 Nieuws en SOS- beriohten; 23.1524 00 Gram muz. Ook ten aanzien van de ver houding gemeente en ge zin deed spreker enkele beharti genswaardige suggesties. „Wat belet de gemeente", zo betoogde spr. „om, evenals verscheidene Belgische gemeenten reeds doen, kinderbijslag te geven boven het geen van staatswege reeds wordt gedaan? Zou het voorts niet mo gelijk en van grote betekenis zijn, wanneer in een gezin b.v. het achste, negende of tiende kind wordt geboren, daar als een bij zondere attentie van de gemeente een gesloten enveloppe met in houd achter te laten als hulde blijk aan het grote gezin? Doch hoe weinig gemeenten zijn er nog maar. waar bij de vaststelling van de gemeentebelastingen en andere belastingen rekening wordt gehouden met de grootte der gezinnen. Hetzelfde geldt, aldus spr. voor wat betreft de ta rieven voor gas, water en licht alsmede de volkshuisvesting. verdienen, dat in de gemeenten naast een commissie voor onder wijs, voor financiën enz. ook een commissie voor gezinsaangelegen heden zou worden gevormd. Buiten de gemeenteraad zou dan, aldus Dr. Gilissen, een gezinsraad dienen te worden ingesteld, die zou moeten fungeren als het offi cieel door de gemeente erkende, adviserende lichaam inzake alge mene en particuliere gezinsbe- langen. De rede van de voorzitter, die dit jaar voor het eerst als zodanig optreedt als opvolger van de pa triarchale oprichter van de Bond, Joh. van Meegeren, werd met warm applaus begroet. Tijdens de huishoudelijke vergadering werd besloten de afdracht der afdelin gen aan het hoofdbestuur van f 2.50 per jaar per lid te verhogen tot f 3. Een geanimeerde discussie ont stond naar aanleiding van de con troverse Bond-Standsorganisaties. Een alleszins bevredigende con clusie werd in deze echter niet bereikt. Een tweede punt van de ver gadering was de inleiding van Dr. Jos de Boer over „Gezin en School", waarin spr. op het ge bied van het onderwijs meer zeg genschap der ouders bepleitte. „Het is hun natuurrecht", zo betoogde spreker, „invloed uit te oefenen op de school. De Katho lieke school is een instelling, waarbij de ouders institutioneel dienen te worden ingeschakeld. Het positieve recht, dat de hui dige positie der Katholieke scho len regelt, staat dit natuurrecht der ouders in de weg. Spr. be pleitte daarom een krachtige ac tie in de Bond om de ouders op te voeden tot een grotere com petentie inzake het onderwijs, teneinde langs deze weg grotere medezeggenschap mogelijk te make. Dr. de Boer verwees daar bij naar het voorbeeld, dat het Katholieke bijzondere onderwijs in Frankriik hierin geeft en waarbij de ouders inderdaad ac tieve medezeggenschap hebben in de gang van het onderwijs. Deze eis der ouders, zo besloot Dr. de Boer, doet geen afbreuk aan de rechten der Kerk inzake het onderwijs. Evenmin wordt daarmede afbreuk gedaan aan de Om deze wensen te verwezen-1 rechten van de staat, voor zover «o. h« sterk .»»kev«llns|S0S»"£°?rSlk DEN HAAG Op 20 Mei van dit jaar kreeg een autobanden fabriek in de buurt van Den Haag van het Nederlandse leger opdracht voor het vervaardigen van een hoeveelheid banden voor tank-trailers. Een gietvorm voor de gewenste maat was ech ter niet in het bezit van de Ne derlandse fabriek. Telefonisch stelde men zich, nog steeds op 20 Mei, in verbin ding met een bandenfabriek te Akron, in de Amerikaanse staat Ohio, waarmee de Nederlandse N.V. geliëerd is. Gelukkig be schikte men daar over de be geerde vorm. Per luchtpost wer den de proforma-facturen, no dig voor de invoervergunning, door de Amerikanen toegezon den. Op 26 Mei arriveerden de facturen in Nederland en nog dezelfde dag konden de invoer vergunning en het certificaat var. invoer worden aangevraagd. Het Centraal Rijksbureau en de Cen trale Dienst voor In- en Uitvoer in Den Haag droegen het hun ne bij tot een snelle afwikke ling, waardoor de Nederlandse fabriek reeds op 29 Mei de be schikking kreeg over de beno digde papieren. Nog dezelfde dag werden de benodigde documen ten per luchtpost naar Akron verzonden. Te Akron had men reeds de nodige stappen genomen om voor een snelle verzending zorg te dragen en dank zij een onmid dellijke behandeling van deze zaak te Washington werd de uit voervergunning in zulk een korte tijd verkregen, dat reeds op 7 Juni te New York een be gin kon worden gemaakt met de verscheping. Op 16 Juni kwam de boot te Rotterdam aan en op 17 Juni kon de gietvorm wor den ingeklaard. Nadat de vorm wat was opge knapt. werd hij op 20 Juni in gebruik genomen. Nog dezelfde dag was de eerste band gereed. De bestrijding van mond- en klauwzeer Op initiatief van de Stichting voor de Landbouw is de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening overgegaan tot t instellen van een commissie, die na moet gaan, welke maatrege len overwogen, respectievelijk genomen dienen te worden om te bereiken, dat alle runderen telkenjare voor 15 April voorbe hoedend tegen mond- en klauw zeer zijn gêent. Van deze commissie is lid en voorzitter: E. J. A. A. Quadvlieg en zijn leden: dr. H. S. Frijkcl, R. Visser, F. den Hartog, L. P. de Vries en Joh. de Veer. Tentoonstelling „Staten Generaal" De tentoonstelling„De Geschie denis der Staten Generaal" in het gemeentemuseum te 's-Gra- venhage is met het oog op de grote belangstelling verlengd tot 31 Augustus a.s. Maandagmorgen heeft minister prof. dr. A. H. M. Albregts, die o.m. belast is met de midden- standspolitiek, het middenstands examen algemene handelskennis te 's-Gravenhage bezocht. Minis ter Albregts reikte aan de ge slaagden het diploma uit. De minister hield hierbij een korte toespraak, waarin hi.i o.m. zeide, dat hij als demissionnair minister de afgelopen week tal van uitnodigingen heeft ontvan gen. doch niet aanvaard. De uit nodiging om het middenstands examen bij te wonen, heeft hij niet kunnen weigeren. Hiermede heeft hij willen aantonen, hoe belangrijk dit examen voor de middenstand is. Het verheugde de minister, aan zeventien van de zo iuist geëxamineerde vier-en- twintig candidaten, die slechts een klein deel vormen van het totaal van ruim twintigduizend, die zich dit jaar voor het examen hebben aangemeld, het diploma te kunnen uitreiken. De minister wenste de geslaagden van harte geluk met het door hen behaalde resultaat. De zorg van de overheid strekt zich mede uit tot de midden stand. doch de overheidstaak is een beperkte en is er bewust op gericht, de voorwaarden te be vorderen. dat de middenstand zelf zo sterk mogelijk is toege rust. om zijn eigen problemen tot oplossing te brengen, aldus de minister. Daartoe dient het bezit van kennis als op deze examens wordt gevraagd en welke dient als grondslag om op verder te bouwen. Hiermede wordt bevor derd niet slechts het belang van de middenstand, maar van het gehele bedrijfsleven. Als belang rijke factor van het bedrijfsleven behoort de middenstand immers in staat te ziin. ziin diensten zo goed mogeliik te bewijzen, om in een gezonde mededinging ziin plaats te behouden en te verster ken. „Tito de kerkvervolger" Radio Vaticana heeft de uit gave aangekondigd van een boek. getiteld „Tito. de Kerkvervol ger". waarin een overzicht wordt gegeven van de godsdienstvervol ging in Joegoslavië tot op heden. Het boek is door een Kroatische priester geschreven en berust op authentieke feiten. A u top a r k ee rpl a a tsen op Belgische stations Op ruim honderdvijftig stations hebben de Belgische Spoorwegen parkeerplaatsen ingericht, waar automobilisten en motorrijders tegen een gering bedrag hun voertuigen kunnen onderbrengen. De hiervoor te verstrekken recu's gelden tevens als verze keringspolissen der geparkeerde voerbuigen tegen diefstal, verwis seling, brand en beschadiging. Mgr. H. J. J .M. van Straelen, hoofdlegeraalmoezenier, is op zijn inspectiereis naar Korea in Tokio aangekomen. Hij werd welkom geheten door zijn broer, door Kol. Muller en aalmoeze nier Schins. Maandag vertrok hij naar Korea om daar een bezoek te brengen aan het front en aan het Nederlandse detachement. Tijdens de eerste dagen van zijn verblijf in de Japanse hoofdstad bracht Mgr. van Straelen een bezoek de Apostolisch Nuntius Mgr .de Furstenberg en aan de Nederlandse Gezant, Mr. Tep- pema. Reeds op 17 Juli is Mgr .van Straelen uit Biak, Nieuw Guinea vertrokken, uitgeleide gedaan door Overste Kruis, Overste Kas pers en Pater Nem. Gondrie. Tijdens de laatste dagen van DJAKARTA, 27 Juli (Aneta) Ter Oostkust van Sumatra zijn enige thee-ondernemingen geslo ten, omdat de steeds zwaarder wordende lasten, zowel in de loonsector als in de sociale sec tor, de voortzetting van de ex ploitatie onmogelijk hebben ge maakt. Het zijn de ondernemingen Mardjandi Simpang Raya, Mar- toba Naga Huta en Simbolon Bah Kapul, die behoren tot de Sumatra tea Estates. De opper vlakte van het concessie-areaal Thomassen en Drijver N.V. In een op Woensdag 27 Aug. a.s. te houden algemene vergade ring van aandeelhouders van de Thomassen en Drijver N.V. te Deventer zal een voorstel der directie worden ingediend tot uitgifte van nog niet geplaatste aandelen. Het statutaire aande lenkapitaal bedroeg per 1 Jan. j.l. f 4.990.000, waarvan in porte feuille f 598.000. N.V. Uitgeversbedrijf N.V. Samson Voorgesteld wordt over 1951 een onveranderd dividend van 9 procent uit te keren. Verenigde Pharmaceutische Fabrieken N.V. In de Maandagmiddag gehou den jaarlijkse alg. vergadering van aandeelhouders der Verenig de Pharmaceutische Fabrieken N. V. te Apeldoorn werden de jaarstukken zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en werd het dividend bepaald op 5 pro cent. De heer Chr. ten Tuynte werd als commissaris herkozen. Op enkele vragen uit de vergade ring deelde de voorzitter mee, dat de omzetten over de eerste 7 maanden van 1952 hoger waren dan die van verleden jaar over dezelfde periode. Beurs in mineur AMSTERDAM, 28 Juli Een verlies van ruim zeven punten voor Kon. Olie bij opening was vandaag wel het opmerkelijkste feit ter beurze. Vooral hierdoor kwamen ook de overige hoeken zonder uitzondering op een lager niveau. Was het vorige week in de eerste plaats het al dan niet aanwezig zijn van buitenlandse vraag, dat de koersbeweging in Kon. Olie bepaalde, ditmaal zijn het de politieke gebeurtenissen, die hun stempel op de beurs drukken. De spanning in het Midden-Oosten heeft een nieuw aspect gekregen nu Faroek als koning van Egypte is afgetreden. Uiteraard volgt de beurs de ont wikkeling met belangstelling. Na het oliegeschil met Iran meent men op het Damrak, dat de staatsgreep in Egypte opnieuw een verzwakking van de Engelse positie betekent. Voorzover waar neembaar ging in Kon. Olie van daag niet veel om. No op 319'/! geopend te zijn trok de beurs te gen slot aan tot 321 1/4 dus zes punten lager dan Vrijdag. De obligaties en stockdividenden ga ven een overeenkomstige daling te zien. Gezien de dominerende positie van Kon. Olie wekte het weinig verwondering, dat de stemming in de andere sectoren lusteloos en in mineur was. De grote ver liezen kwamen hier echter niet voor. Unilever bijvoorbeeld met een achteruitgang van ruim twee punten ging vooraan, bij de an dere industriepapieren bleven de verliezen meer beperkt. Cultures stil en uitermate verwaarloosd, waarbij de meeste fondsen zich nauwelijks prijshoudend toonden. Op de scheepvaartafdelingen wa ren de nadelige verschillen weer iets groter, doch een verlies van meer dan twee punten was een uitzondering. Uitgesproken flauw was de stemming voor guldensbeleggin gen. Investeringscertificaten ver loren een vol punt en kwamen op 92. Men neemt aan, dat de aan kopen voor belastingdoeleinden in dit fonds zijn weggevallen. Mede hierdoor waren ook de overige guldensbeleggingen tot maximaal 7/8 punt lager. Dit zijn grote verschillen voor deze fondsen. Z.H.Exc. Mgr. Th. van Roos malen, oud-bisschop van Suri name, vierde Zondag te Parama ribo zijn vijf en zeventigste ver jaardag. HM. de Koningin heeft bij deze gelegenheid de bisschop, wegens zijn grote verdiensten voor de missie, benoemd tot Com mandeur in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen van deze hoge onderscheiding werden Mgr. van Roosmalen, die al ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw is, Zondag door de gou verneur van Suriname overhan digd. van deze maatschappij bedraagt ongeveer 10.000 ha. vier van de zeven fabrieken, waarover de Sumatra Tea Estates voor de oor log beschikten, werden geheel verwoest, de overige drie werden ernstig beschadigd. Twee fabrie ken werden hersteld en konden werk verschaffen aan 3.000 arbei ders. Alleen al in 1951 werd ech ter een verlies van 4 millioen rupiahs geleden, vooral tengevol ge van de steeds hogere lonen en sociale lasten en de algemene sta king in begin 1951. Voorts wa ren de opbrengsten teleurstellend tengevolge van de certificaten- regeling, waardoor de maatschap pij in feite slechts de beschikking kreeg over tweederde van de verkoopprijzen. De directie moet thans alle verdere pogingen tot voortzetting van de werkzaamhe den opgeven. De correspondent van Aneta te Medan voegt hieraan toe, dat deze maatschappij de eerste cul tuurmaatschappij ter Oostkust is, die door uitputting bezwijkt. De betrokken overheidsinstanties werden bij herhaling gewezen op de steeds groter wordende moei lijkheden, die verbonden waren aan de exploitatie, in het bijzon der van de thee-ondernemingen, en deze werd medegedeeld, dat het niet uitgesloten was, dat be paalde ondernemingen op de duur tot sluiting zouden dienen over te gaan. Dit geschiedt thans ten aanzien van de ondernemin gen van de Tea Estates, aldus wordt tenslotte medegedeeld. SCHIERMONNIKOOG Vrij dag a-s. belooft een belangrijke dag voor Schiermonnikoog te worden. Er zal dan officieel een pad worden geopend, dat langs een deel van Noordkust van het eiland is gelegd. Aan het einde van de tegenwoordige Badweg is het strand op het ogenblik zeer breed, hetgeen lastig is voor de badgasten. Op andere plaatsen is het smaller, maar die plaatsen wisselen steeds. Vanaf de Badweg heeft men daarom een pad aan gelegd waarlangs men steeds de smallere standgedeelten kan be reiken. De Schiermonnikogers hebben dit pad in de afgelopen winter ge'zamenlijk aangelegd. Verder za,l men 1 Augustus op Schiermonnikoog het feit herden ken, dat 50 jaar geleden de Ver eniging voor Vreemdelingenver keer, die veel voor de bevorde ring van het toerisme naar dit eiland haeft gedaan, werd opge richt en dat 25 jaar geleden de aanlegsteiger gereed kwam, waar mee de reisgelegenheid aanmer kelijk werd verbeterd. Tenslotte wordt Dinsdag 5 Augustus een nieuw gebouwtje voor de motor- reddingsboot officieel in gebruik genomen zijn verblijf op Nederlands Nw. Guinea heeft de hoofdlegeraal moezenier afscheidsbezoeken ge bracht aan de Apostolisch Prefect Mgr. Cremers, aan de Gouver neur en aan de Commandant Landmacht Nieuw Guinea. Voorts werd door Mgr. een af scheidsrede voor de radio uit gesproken. Op 14 Juli 1952 woonde de hoofdlegeraalmoezenier een ver gadering bij van de Ifar van de Nederlandse Katholieke Onder officierenvereniging „St. Marti- nus". Tijdens deze vergadering vestigde de hoofdlegeraalmoeze nier in het bijzonder de aan dacht op de organisatie van de retrai'te-arbeid, terwijl de mo gelijkheid werd besproken om het plaatselijk orgaan van „St. Martinus" in alle afdelingen op Nieuw Guinea te verspreiden. Na afloop der vergadering heeft Mgr. met de afdelingsbesturen van Hollandia-Haven en Ifar de afscheidsmaaltijd gebruikt. Ten aanzien van de geestelijke verzorging op Nederlands Nieuw Guinea zal naast de personeels voorziening ook de bouw van 'n Katholiek Militair Tehuis annex kerk en aalmoezènierswoning in Hollandia-Haven en de bouw van een Katholiek Militair Tehuis annex aalmoezenierswoning in Merauke nader dienen te wor den bezien. Vervolgens zullen de aalmoezeniers eens per 3 of 4 maanden bijeen dienen te komen ten behoeve van hun eigen gees telijke verzorging en ter rege ling van de aalmoezenierswerk zaamheden. Uitgeleide gedaan door de Ge neraal Majoor Peeters, Ritmees ter Heeckeren van Molencate, aalmoezenier Stokman en pater Andreoli, vertrok de hoofdleger aalmoezenier per vliegtuig naar Tokio. T~ A 7 9 'O O Kruiswoord-puzzle no. 59 Horizontaal: 1. winstgevend maken 5. zeer aandoenlijk (muz.) 9. biiwoord 10. in persoon (fr. afk.) 11. telwoord 12. ontvang- en zendapparaat 13. slot 15. vleesextract 17. lidwoord 18. zangnoot 19. schip aan boord klampen, om te veroveren 22. insect Verticaal: 1. eigendunkeliik 2. familielid 3. inhoudsmaat 4. zenuwachtigheid 5. volksoverlevering 6. oppervl. maat 7. thee (eng.) 8. te voorschijn komen 14. boom 16. vlaktemaat 20. lidwoord 21. wiel OPLOSSING Nr. 58 Horizont.: 1 ik, 3 ode, 6 gr., 8 Sr., 9 Ede, 10 e.o., 11 liter, 14 netto, 17 onyx, 19 tram, 20 gg, 21 ook, 23 ol, 24 elp, 25 olm, 26 er, 27 arm, 29 mr„ 31 rein, 33 leem, 35 ernst, 37 saldo, 38 ds, 39 oma, 41 Ed, 42 et, 43 top, 44 ne. Verticaal: 1 Oslo, 2 kring, 3 oer, 4 d.d., 5 een, 6 getal, 7 room, 12 tijgerin, 13 ex, 15 et, 16 trommel, 18 Pi. 21 opa, 22 kom, 26 eerst, 28 R.I., 30 reden, 31 rede, 32 N.S., 33 la, 34 mode, 36 tot, 37 sap, 40 M.O. Naar de Warner Bros Film „Room for one more" met Cary Grant en Betsy Drake „Het belangrijkste doel van mijn verblijf in uw land is het aankopen van Nederlands vee ter verbetering van de Libanese vee stapel", zo vertelde ons de 69- jarige Amerikaan dr. Clawson Y. Cannon, vroeger hoofd van de afdeling rundveehouderij aan het Iowa State college in Ames (Iowa). Sedert 1 Januari van 1 dit jaar vertoeft dr. Cannon in de Libanon, als adviseur voor de veeteelt, onder auspiciën van het Amerikaanse departement van Landbouw. Zijn werkzaamheden liggen daar geheel op het terrein van het verlenen van technische hulp aan minderontwikkelde ge bieden. „Het Nederlandse vee wordt, evenals elders ter wereld ook in de Libanon zeer hoog aangesla- gen", vervolgde dr. Cannon, j „Voor plaatsing op de vier ex-1 perimentele boerenbedrijven van j de regering heb ik daarom hier in Nederland twintig stieren en dertig pinken aangekocht, die in de tweede helft van Augustus van Rotterdam uit zullen worden verscheept." Toestand Mgr. J. Pessers S.V.D. De toestand van Z. H. Exc. Mgr. J. Pessers S.V.D.Aposto lisch Vicaris van Atamboea, gaat achteruit. Zaterdag 19 Juli is Mgr. Pessers, die nog steeds ver pleegd wordt in het St. Elisa- beth-ziekenhuis te Tilburg, voor zien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. 13. De weken verliepen het winterseizoen was aan gebroken en de verschillende verenigingen in de stad barstten weer los in een stortvloed van vergaderingen. Anna had wel niet zo heel veel tijd, maar toch wipte ze er nu en dan 's middags en 's avonds eens uit om op een bijeenkomst aanwezig te zijn. George had een keer enige uren moeten overwerken in verband met een project waar haast bij was. Toen hij thuis kwam, stelde hij vast, dat zijn eten in de oven stond, de kinderen behalve Tim al naar bed waren en zijn vrouw niet thuis was. „Waar is moeder, Tim?" vroeg hij. „Naar een vergadering, vader", antwoordde de jongen. „Wat voor een vergadering" informeerde George nog al bruusk, omdat hij van niets wist. Tim grinnikte. George keek hem aan. „Waarom lach je is er iets bijzonders?" „Moeder moet vanavond spreken", zei Tim. „Voor een heleboel dames." „Wat zeg je? Spreken waar?" George stond zowat in lichterlaaie. „Verder weet ik er niets van, vader", antwoordde Tim. „Het is in de kleine zaal van het Music Palace." George nam onmiddellijk een besluit. Daar moest hij meer van weten. Hij slokte zijn eten naar binnen en stond een kwartier later buiten. De Music Hall lag slechts tien minuten van zijn huis. Hij liep de hall van het gebouw in en bleef in stomme verbazing voor een affiche staan, waarop werd medegedeeld water die avond was te doen. „Kleine Zaal Eerste seizoen-bijeenkomst van de Vereniging voor Opvoedkunde Als gast: Mevrouw Anna Rose Onderwerp van haar lezing: De vreugde bij het opvoeden van pleegkinderen. Entrée voor niet- leden: 50 ets." Enkele minuten later had George zijn halve dollar geofferd en zat hij achter in de ,zaal, die zo goed als geheel was gevuld met dames. Het bleek, dat het huishoudelijk gedeelte al was af gehandeld en de beurt was aan Anna, om haar betoog af te steken. George luisterde vol aandacht naar haar hij wist, dat ze niet op haar mondje was gevallen, maar hij had toch nooit verwacht, dat ze zo vlot op een bijeenkomst had kunnen spreken. Deze eigenschap streelde hem als echtgenoot. Iets anders was, dat hij zich lichtelijk voelde geprikkeld door haar idealistische woorden over de verzorging en de opvoeding van pleegkinderen, woorden, die echter waren gebaseerd hierop legde Anna sterk de nadruk op de praktijk, die zij zelf had ondervonden. Aan passen, doorzetten, geduld en liefde vormden de uit gangspunten in haar toespraak, die met grote aandacht werd gevolgd en aan het slot een spontaan applaus ontketende. Toen George bemerkte, dat enkele dames misprij zend naar hem keken, omdat hij niet applaudiseerde, haastte hij zich zijn handen ook enige keren op elkaar te brengen. Hij wist, dat Anna hem had gezien, doch ze negeerde hem volkomen en toonde een kalmte, die George verblufte. „Dank u, dank u," zei Anna tot haar toehoorsters, terwijl ze een kleine buiging maakte. „Als er soms nog vragen zijn ik zal ze graag beantwoorden". Er bleken verschillende vragenstelsters te zijn. „Daar u zelf al drie kinderen hebt," zei een dame op de derde rij, „begrijp ik niet hoe u tijd vindt om het huishouden te doen". „Ik zal u het geheim verklappen," antwoordde Anna geheimzinnig. „Ik stof de meubelen slechts zelden af" George constateerde, dat Anna door dit handige ant woord de lachsters op haar hand had. Deze lieten zich echter evenmin onbetuigd in het opwerpen van min of meer netelige kwesties. Een van hen raakte een essentieel vraagstuk aan. Ditmaal was het een bezoek ster op de eerste rij, nogal van enige omvang, scherp van tong en kostbaar gekleed, die vroeg: „Ik zou wel eens willen weten of u er eigenlijk niet de voorkeur aan zou geven zelf weer een baby te krij gen dan een vreemd kind op te voeden, dat door een onbekende afkomst voor allerlei problemen kan stel len?" Anna bleef volkomen rustig. Ze keek de vragenstel ster minzaam-uitdagend aan-en antwoordde: „Ik heb al drie baby's van mezelf gehad en ken dus in dit opzicht mijn taak. En eh omdat er op het ogenblik van een vierde baby geen sprake is, meen ik, dat ik er goed aan doe de tijd, die ik daaraan niet behoef te besteden, te geven aan pleegkinderen door ze op te nemen in mijn gezin. Verandert de situatie, nu ja, dan moet het waarschijnlijk anders worden". Hoe het kwam wist George niet, maar plotseling rees hij overeind en zei: „Eh...." Anna keek in zijn richting en vroeg: „Zegt u het maar, mijnheer". George werd door deze zeer koele reactie van haar, die zijn echtgenote was, zo geprikkeld, dat hij besloot haar onmiddellijk in het nauw te drijven. „Vindt u niet, dat er op deze manier een zeer grote kans bestaat, dat u uw man verwaarloost?" „Op welke manier?" „Nu, hoeveel manieren zijn er?" reageerde George slagvaardig. Gelach beloonde hem. „Ik kan u verzekeren," zei Anna, „dat elk ongemak voor hem slechts tijdelijk is geweest". „Wat is tijdelijk?" „Bent u getrouwd?" vroeg Anna haar man over de hoofden van de aanwezigen heen. „Daar ben ik soms niet zo heel zeker van" antwoord de George doodleuk. „Dan zal ik u iets vertellen over mijn man", ver volgde Anna met nadruk. „Hij stelt het grootste belang in al onze kinderen, ook de pleegkinderen. Hij moest natuurlijk even wennen, maar toen toonde hij zich redelijk en geduldig. Als de kinderen ik herhaal óók de pleegkinderen moeilijkheden hebben met het spelen, op school of hoe dan ook, dan komen ze het eerste bij hem. En als ze iets hebben bereikt, dan is hij de eerste, die het moet horen of zien. Dat wil dus zeggen, dat hij zich verheugt in de volle genegenheid en liefde van alle huisgenoten, zijn vrouw inbegrepen. Is u nog van mening, dat hij wordt verwaarloosd?" George had met stijgende spanning naar haar ge luisterd. Hij slaakte een diepe zucht en zei „Dank u". De zaal applaudiseerde (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4