Slechte woningtoestanden vooral bij de tuinders seizoGiiopnimir PELS' Seizoenopruiming bracht stijgende omzetten Exportveiling wil bouwen Vermakelijkheidsbelasting bioscopen van 35 op 25 pet. Verduisterde beheerder gelden van verpleegde? SPAANDER Braderie goede voorbereiding Stroomlevering wordt duurder Tussen 1947 en 1970 is bouw van 1430 woningen nodig AGENDA Medewerking van gemeente gevraagd Gemeenteraad Eg mond Heiloo in verleden, heden en toekomst Humoristische avond DRIE DODEN door voedselvergiftiging Een goed VERSTAANDER koopt bij 10% KORTING NIEUWE BESSEN, PAGINA I DONDERDAG 31 JULI 1952 ALKMAAR Over het algemeen is de winkelstand van Alkmaar zeer tevreden over het verloop van de seizoen opruiming, welke 12 Juli begon en officieel tot half Augustus voortduurt, doch die thans zo zoetjesaan wat begint te ver- 'open. Wij hebben zo hier en daar ons oor eens te luisteren gelegd en hoorden vrijwel overal hetzelfde optimistische geluid; slechts in een enkel geval sprak men van een rustige opruiming: in de meeste andere gevallen sprak men in superlatieven als vreselijk druk, reusachtig verkocht, zeer tevreden, enz. Het bleek, dat de begin Juli gehouden Braderie, over het re sultaat waarvan de meeste deel nemers ook al zeer enthousiast zijn, een uitstekende voorberei ding was op de seizoenopruiming. Er werd tijdens de Braderie goed verkocht soms al tegen oprui- mingsprijzen, doch tal van kijkers van de Braderie bleken eerst tij dens de opruiming koper te wor den; zij hadden de kat even uit de boom gekeken, zoals Hollan ders nu eenmaal plegen te doen. Maar ook de tijd na de Brade rie tot aan de opruiming bleek voor de meeste branches niet onfortuinlijk. De Braderie had de kooplust opgewekt en zo doende is er ook in de periode tussen Braderie en Opruiming nog aardig verkocht; het was, zulks in tegenstelling met vorige jaren een drukke eerste helft van Juli. De algemene indruk is dan ook, dat de omzetten over Juli vooral voor de textielbranche belangrijk hoger zijn dan vorig jaar. Het was in de zaken heel goed merkbaar, dat de kinderbijslag was uitgekeerd. Er werd vanaf de eerste dagen der opruiming druk verkocht, zowel op dagen met mooi als op dagen met slecht weer. In sommige sectoren van de textielbranche was het zelfs heel druk en de verkoop beperkte zich heus niet tot het klein goed. Ook in de damesconfectie wer den goede zaken gemaakt; dit bleek ons vooral bij informatie in die zaken, die aan de opruiming een flinke advertentiecampagne lieten voorafgaan. In de Herenconfectiezaken was het wel niet zó druk als in de damesconfectie, doch ook daar was men zeer tevreden; een zaak ih herenmode-artikelen sprak zelfs van een bijzonder goede uitverkoop. De opruimingsdrukte beperkte BEDRIJFSVOETBALELFTAL ALKMAAR ALKMAAR In het kader van de jubileumwedstrijden ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de afd. Noord-Holland van de K.N.V.B. werd gister avond op het „Alkmaar" ter rein eerp wedstrijd gespeeld tus sen „Alkmaar" en een gecombi neerd elftal uit de bedrijfsvoet bal. Het is een aardige wedstrijd geworden, waarin de krachten zo ongeveer gelijk waren, al thans voor de rust.; na de rust leek ons het bedriifselftal even in de meerderheid. De 21 over winning, welke het bedrijfself- tal tenslotte behaalde, was daar om niet onverdiend. Voor de rust deden zich aan weerszijden enkele kansen voor, maar deze bleven ongebruikt, zodat toen de pauze aanbrak de stand nog 00 was. Na de hervatting wisten de be drijfsvoetballers de leiding te nemen, toen Bakker met een hard schot de Alkmaarder doel man passseerde. De voorhoed" van Alkmaar kreeg daarna ver schillende kansen, maar de scho ten waren niet goed gericht of belandden in de veilige handen van de bedrijfsdoelman. Een vrije schop dichtbij het doel leverde Alkmaar de gelijkmaker op. Toen kwajnen de bedrijfsvoetbal lers weer opzetten en zij slaag den erin opnieuw de lieding te nemen. Ofschoon Alkmaar nog enkele goede kansen voor de gelijkmaker kreeg, kwam het einde met 21 voor de bedrijfs voetballers. Terug uit Nieuw Guinea ALKMAAR Zaterdag 2 Aug. hoopt onze stadgenoot de stoker o/m der 1ste klasse bij de Kon. Marine, A. E. Beemsterboer, Laat 13, na een verblijf van 21 maanden in Indonesië en Nw. Guinea, weer in Alkmaar te arriveren. Stoker-olieman Toon Beemster boer arriveert Zaterdagmiddag met het lijnvliegtuig van de K.L.M, op Schiphol. DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR ALKMAAR. Na de uitslagen van de negende ronde heerst zo wel in de hoofdklasse als in de eerste klasse nog volop spanning. C. Bijwaard werd kampioen van de tweede klasse. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: N. Oud—F. Slot Th. de HaasJ. Mekken M. HemelsP. Booy Eerste klasse: L. VerverJ. Zijp D. StamJ. Schuit J. JornaD. Kiewitt P. Smolenaars-W. Piederiet 20 Tweede klasse: C. BijwaardT. Korn De standen zijn thans: Hoofdklasse: 10 8 8 1—1 0—2 2—0 1—1 0—2 2—0 zich overigens niet tot de textiel branche; wij informeerden nog bij enkele warenhuizen, waarbij ons bleek, dat ook in de afdeling Huishoudelijke artikelen, galan terieën enz. een zeer bevredi gende verkoop was. In deze branche is de grootste drukte al weer voorbij en begint men zich alweer op de normale verkoop in te stellen. De grote les, die de winkel stand uit deze opruiming heeft getrokken, zo vertelde ons een zakenman, is, dat het publiek tenslotte de prijs bepaalt en daar regelt zich de winkelier naar. Al met al geloven wij, dat de Alkmaarse winkelstand over de zomer-1952 tevreden mag zijn. BELUST OP VRACHT ALKKMAAR De schipper van de „Op Hoop van Zegen", Ch. van B. uit Purmerend, die graag een vrachtje wilde hebben, heeft acht jaar lang een eigen vervoer-vergunning gehad op onjuiste opgaven. De man voer met een ander, d'ie eigenlijk ver plicht was om aan de bevrach tingscommissie een zeker percen tage te betalen. Maar dat is nooit gebeurd. De officier vond dat er na de bevrijding maatregelen door de schipper hadden moeten worden genomen om de zaak in orde te brengen. In feite was er valsheid in geschrifte gepleegd, dat de officier gestraft wilde zien met een boete van f 200.of 2 maanden. De Alkmaarse poli tierechter vonniste de schipper met een boete van f 150.of 30 dagen. JEUCDTRIP V.V. ALKMAARSE BOYS ALKMAAR Begunstigd door de goede weersomstandigheden vertrokken Zaterdagmorgen vroeg een Junioren- en een Ad- spirantenelftal per bus naar Oos terbeek, voor twee dagen. Deze trip was in samenwerking met de v.v. Oosterbeek en de Jeugd commissie tot stand gekomen, met het doel door deze ontmoe ting een vriendschapsband te kweken en als gevolg hiervan tot een regelmatige uitwisseling van de jeugd te.komen. Bij aan komst werden de elftallen on dergebracht bij de jeugd van Oosterbeek. Dés middags werd een wedstrijd gespeeld, terwijl de avond vrij doorgebracht mocht worden. Zondagmorgen werd besteed met een wandeling door de prachtige omgeving, die Oosterbeek rijk is en werd o.a. het Airborne kerkhof bezocht, 's Middags werd per bus een rondrit gemaakt naar Arnhem, Roosendaal, Velp, en werden ook de bedriegertjes bezocht. Veel te snel naar de zin van allen kwam dan Zondagavond om on geveer half acht reeds weer het vertrek en op uitbundige wijze werd afscheid genomen van de v.v. Oosterbeek die in grote ge tale aanwezig was. Doch al was het bezoek kort, vast is komen te staan dat een hechte band ge legd is. DONDERDAG 31 .HIJ BIOSCOPEN: REX-TH EATER: De Bron 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: Zoetwater-matrozen a.l. HARMONIE: De rode schoen tjes, 18 jaar. VICTORIA: Paljas, 18 jaar. Voorstellingen: Aanvang 8 UUT. HARMONIE: Vier meisjes van Broadway, alle leeft. VICTORIA: Tussen midder nacht en dageraad, 18 j. Voorstellingen: aanvang 8 u. APOTHEKEN: Na heden avond 6 uur is voor spoed gevallen bereikbaar de Apotheek Hartong v. Ark, Langestraat 1, Apotheker J. v.d. Mark. TENTOONSTELLINGEN Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koeman. Stedelijk Museum Alkmaar: „Tegels en Tulpen". KCB, BERGEN: Jaap de Car- pentier en J. W. Radeker tot 1 Augustus a.s. Waterstanden Donderdag: Hoog water: 0.50 en 13.10 Laag water: 7.05 en 19.50 RIJKSGGED ACHTER GEHOUDEN De sergeant-vrijwilliger van de Nationale Reserve, een broer van de onlangs overleden sergeant- majoor, heeft uitrustingsstukken van de Nat. Reserve van zijn schoonzuster overgenomen. Later zouden die dingen door een fourier worden afgehaald. Maar alles werd niet ingeleverd, een kijker en een kompas hield- de man in bewaring, ook toen de ka pitein Donkersloot en een assis tent kwamen informeren, waar de spullen gebleven waren. Toen eindelijk de marechaussee er aan te pas kwam erkende de vrijwil liger dat hij niet alles had afge dragen. Voor de rechtbank geroe pen, verklaarde hij, dat een en ander wel eens zou worden opge stuurd. maar het gebeurde nooit. Om moeilijkheden te voorko men zou hij nog een formulier hebben opgesteld, waarin een ze kere V. verklaren moest, dat deze de vermiste stukken had. Deze verklaring werd ook door V. ge tekend. De verdachte verklaarde voor de rechtbank, helemaal de bedoeling niet gehad te hebben de uitrustingsstukken te houden maar dat het louter laksheid was geweest, waardoor hij 't vermiste Rijksgoed niet heeft opgestuurd naar de Nat. Reserve. De officier van Justitie vond het vreemd dat er zo'n vreemde houdihg werd aangenomen en vroeg aanhouding van de zaak om een voorlich tingsrapport in te winnen. De man is totaal overspannen en bleek verward in zijn verklarin gen. Daarom werd de zaak aan gehouden. ALKMAAR Reeds eerder maakten wij uitvoerig melding van de plannen, die het bestuur van de N.V. Alkmaarse Export veiling koestert ten aanzien van een nieuw gebouw. Men zal zich herinneren, dat er plannen be staan tot demping van een ge deelte van het afgesneden ka naalvak, waarop dan een nieuw veilinggebouw van 40 bij 80 me ter zou worden gesticht, waar van het gelijkvloerse gedeelte als neerzetruimte en de boven verdieping als veilinghal zou worden gebruikt, annex kanto ren, directiekamer, bestuurska mer en conciërgewoning. De be staande gebouwen zouden dan ook dienst gaan doen voor fust centrale en bergplaats, terwijl eT door de uitvoering van deze plan nen meer parkeerruimte vrij zou komen, zodat de onhoudbare toestand aan de Helderseweg op veilingdagen tot het verleden zou gaan behoren. De veiling zelf kan dit kostbare project, waarmede een half mil- lioen gemoeid is, niet financieren en het bestuur heeft zich daar om met een schrijven tot het ge meentebestuur gewend om mede werking in de vorm van een le ning of van een garantie voor 'n hypothecaire lening. Daar de plannen al heel lang in de portefeuille liggen, mogen wij verwachten, dat thans eens met de uitvoering begonnen gaat worden- Men hoopt ook de nieu we ruimte te kunnen aanwenden voor het houden van grote bij eenkomsten, zoals congressen, concoursen, turndemonstraties enz. Wij hopen van harte, dat 't Veilingloestuur bij het gemeente bestuur een gewillig oor zal vin den, om de reeds lang bestaande plannen ten uitvoer te kunnen brengen. EGMOND AAN ZEE De ge meenteraad kwam Dinsdagavond bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Niele. Na Wi uur comité-vergadering besloot de raad het door B en W voorgestel de vastrechttarief van 1 Juli j.l. af in te voeren en daarbij de een heidsprijs per kWh niet vast te stellen op 10 cent, zoals oorspron kelijk was voorgesteld, maar op 11 cent. Hierna besloot de raad in ijl tempo tot het aanbrengen van diverse verbeteringen in de sala- risregelinig der ambtenaren, be treffende de kinderbijslag, toe kenning van een vacantie-toe- lage, tot een maximum van f 75 en toekenning van een vergoe ding voor kosten van geneeskun dige behandeling, tot een alge meen maximum voor gehuwden en ongehuwden van f 60, Ontslag en benoeming onderwijzeres Asm mej. Jansen werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school, met ingang van 1 September a-s. De voorzitter bracht haar, namens de gemeen te, een woord van bijzonder har telijke dank, voor het vele, dat zij gedurende ongeveer 40 jaar, iri de gemeente heeft gepresteerd. In de vacature werd benoemd mej. E. Leeseman, uit Hilversum, die inmiddels weliswaar in -Hoorn benoemd was, maar te kennen had gegeven, dat zij een benoe ming in Egmond aan Zee zou aanvaarden. Aankoop woningen Ter verwezenlijking van 't uit breidingsplan, werden voor sloop gekocht de woningen van de heer ,T. Knaup aan de No'orderstraat voor f 3900 en de hr. M. de Vries voor f 766, in de Bergstraat. Wijziging uitbreidingsplan Hierna was aan de orde de wijziging van het uitbreidings- STANDWERKERSCONCOURS ALKMAAR Evenals vorig jaar zal er volgende maand weer een standwerkerconcours worden ge houden op de Zaterdagavond- markt, georganiseerd, door de or ganisatie van marktkooplieden, in samenwerking met het Markt wezen. Er zal tevens een eta lagewedstrijd voor de overige marktkooplieden aan worden verbonden. Dit standwerkers concours wordt gehouden op Za terdag 9 Augustus. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Erica A. dochter van J. Snijders en H. Vledder; Anna A. A. S. dochter van A. J. Deen en A. Bakker. Gehuwd: Jan Buning en Her- mina H. Esvelt; Jacobus J. Mo lenaar en Dirkje Kruijt; Hendrik A. W. Jellema en Petronella G. Pronk. HEILOO Dinsdagmiddag moest de beheerder van een rust huis te Heiloo, J.V. voor de Alk maarse Arrondissementsrechtbank gepraesideerd door mr. A.J. van Regteren Altena verschijnen. Hem was ten laste gelegd, dat hij een onbehoorlijk beheer had ge voerd over gelden, van een der verpleegden, die naar Duin en Bosch te Castricum moest wor den overgeplaatst. De Officier eiste een gevangenisstraf van 4 maanden tegen hem. De betreffende portemonnaie van K. bevatte, aldus een ge- tuiigeverklaring, f 155, op het mo ment. dat K- die aan V overhan digde,- doch slechts f 100 toen K. deze weer terugkreeg. Een zwa ger van K had inmiddels ook ontdekt dat er iets mis was met een boedelverkoop ten behoeve van de benadeelde, welke door de verdachte daarvoor reeds was gedaan. Volgens de veilingmeester had die verkoop een bedrag van ruim honderd gulden opgebracht, doch door verdachte was dit be streden en hij maakte er dan ook f 80,van. Later echter bleek, dat het met die opbrengst hele maal niet goed zat, want de vei lingbriefjes wezen een bedrag van f 119,25 aan. Daarna kwam de affaire met de portemonnaie. Tegen de opperwachtmeester van de Rijkspolitie te Heiloo, de heer Waterdrinker, had verdach te gezegd, dat hij nog een en an der op K. te vorderen had en dat hjj daarom opzettelijk geld van hem had achter gehouden. Bij die gelegenheid had hij zelfs aan geboden, het verdwenen geld aan K. te restitueren. Maar nu ont kende V- een dergelijke bekente nis te hebben afgelegd. Hij had willen aanzuiveren wat er tekort was, rpaar een verklaring over 't tekort werd niet gegeven. De raadsman van verdachte mr. Bondam vond het proces verbaal van de heer Waterdrinker op sommige punten aanvechtbaar, terwijl hij ook in de juridiscEe zin niet tot een duidelijke recon structie van de zaak kon komen. De transactie tussen V. en K. was destijds afgesloten door het over handigen van kwitanties e-d.. De boed-elverkoopfranje was er al leen maar voor, om de zaak in gewikkelder te maken, vond hij. De uitspraak valt over 14 dagen- HEILOO. In onze artikelen reeks over Heiloo mogen de cij fers van een van de belangrijkste kwesties van deze tijd, de wo ningbehoefte, niet ontbreken. In Heiloo is het dan zo, dat, zoals straks blijken zal, de slechte wo ningtoestanden, die er in Heiloo helaas ook zijn, zich voornamelijk voordoen in de tuinderswoningen. J. Mekken M. Hemels F. Slot Th. de Haas N. Oud M. Oud P. Booy Eerste klasse: M.J. Langras jr. 8 P. Smolenaars 8 L. Verver J. Schuit W. Piederiet D. Kiewitt J. Zijp D. Stam J. Jorna M. A. Langras Tweede klasse: C. Bijwaard 7 N. Visser 7 T. Korn 8 N. Lengers 6 P. de Wijn 6 9 7 10 De woningbehoefte in Heiloo is 2379 woningen, maar wanneer men het aantal woningbehoeven- den vermindert met het aantal 20 huishoudens dat bij een alleen- I wonend persoon inwoont, dan be draagt de woningbehoefte 2343 woningen. De woningvoorraad kan allereerst gelijkgesteld wor den aan een aantal bepaalde wo ningen ten tijde van de telling der huishoudens in 1947 2421) en dat was 2208. Telt men daar bij mee de noodwoningen en 0 14 noodboerderiien, dan komt men 1 11 aan 2214. Dan is er dus een 1 10 maximaal tekort van 171 wonin- 2 8 gen en een minimaal tekort van 3 8 129 woningen. Bij deze cijfers is 2 6 geen rekening gehouden met een 7 3 zeer gewenste reserve van min stens 2%, en die dus ongeveer 0 13 4849 zou moeten bedragen. 0 13 Het woningtekort op 31 Mei 1 11 1947 kan gesteld worden op maxi- 2 8 maal 218 woningen en minimaal 4 8 op 175 woningen. De acute wo- 4 7 ningnood zou men zich als volgt 2 6 samengesteld kunnen denken: in- 5 5 wonende huisgezinnen van echt- 5 4 paren en kinderen: 55: huishou- 4 3 dingen in noodverblijven, zomer huizen e.d. 11 is totaal 66 wonin- 1 10 gen. Uitgedrukt in percenten van 2 7 het aantal aanwezige woningen 3 7 bedraagt het tekort in Heiloo 3 6 5.8%. Dit percentage is geluk- 3 4 kig uitermate laag. In de pro vincie is het tekort 10.3% en voor geheel Nederland geldt het per centage van 15.7. Het aantal bewoners per be woonde woning bedraagt 4.17 en het aantal vertrekken 5.24. het aantal bewoners per vertrek 0.79. De woningen in Heiloo zijn ge middeld groter dan die over ge heel Nederland. Gemiddeld wor den de Heilose woningen minder intensief bewoond en het aantal bewoners per vertrek is belang rijk minder dan dat van geheel Nederland. Vooral de huisvesting van de bewoners der boerderijen en tuin derswoningen valt onbevredigend te noemen. De toestand in de kleinere woningen is zelfs zeer slecht. Bedenkt men, dat de meeste boerderijen in Heiloo flinke afmetingen hebben, dan volgt hieruit, dat de slechte wo ningtoestanden zich vooral voor doen in dc tuinderswoningen. Gerekend naar de behoefte, grootte en samenstelling van het gezin, de verhouding van de aan tallen jongens en meisjes en uit gegaan van dergelijke normen voor redelijke huisvesting zijn er bij de gewone woningen 255 on geschikt. Dan is er ruimte te scheppen voor 650 personen. Bij de boerderijen en tuin derswoningen zijn er 115 onge schikt, waarbij ruimte te zoeken voor 414 personen en bij de overige bedrijfswoningen zijn er 77 ongeschikt, zodat er ruimte geschapen moet worden voor 186 personen, in totaal voor 1250 per sonen. Onder de categorie alleen wonende huishoudingen is er re delijke ruimte voor 1693 perso nen. Er wonen echter in deze on geschikte woningen 2683 perso nen. zodat dus ruimte dient te worden geschapen voor 990 per sonen. In de categorie samen wonende huishoudingen is het aantal personen, dat in deze wo ningen redelijkerwijze toelaatbaar kan worden geacht: 718. In deze ongeschikte woningen wonen echter 969 personen. zodat dus ruimte moet worden geschapen voor 251 mensen. Onder de al leenwonende en samenwonende huishoudingen komen dus 1241 ruimtebehoevende personen voor. Het aantal woningen, dat deze behoefte zal moeten bevredigen is 206. 1241 personen zijn ruimtebe- hoevend. De 206 benodigde wo ningen welk aantal betrekking heeft op de huishoudingen be vatten elk een huishouden, zodat de gemiddelde sterkte 6 personen bedraagt. De gemiddelde grootte der huishoudingen -in Heiloo be draagt dus 3.82. Hieruit volgt, dat de grootte der slecht gehuisveste huishoudingen de gemiddelde grootte der huishoudingen verre overtreft. Het aantal inwonende huishoudingen, dat op grond van zijn grootte aanspraak kan maken op een woning, is uiterst gering. 42 woningen zijn op grond van hun grootte ongeschikt voor sa menwoning. Van het totaal wen selijke aantal van 206 blijken er 42 nodig ter oplossing van on aanvaardbare samenwoningen en 164 ter verbetering van een on voldoende woonpeii. Uit de volgende optelling komt wederom de slechte situa tie waarin de tuinders verkeren, naar voren. In de categorie gewone wonin gen is het aantal woningbehoe- vende personen 650. woningbe- hoevende huishoudingen 108. sa menwoning 42 en te kleine wo ningen 66: in de categorie boer derijen en tuinderswoningen resp. 414. 69. nihil en 69 en in de categorie overige bedrijfswo ningen 136. 31. nihil en 31. Het aantal huishoudingen zal in 1960 vermoedelijk bedragen 3403. In 1947 bedroeg dit aantal 2421. De aanwas is dus 982. In 1947 bedroeg het aantal woning- behoevende huishoudingen onge veer 90% van het totaal aantal huishoudingen. Woningbehoefte tot 1960 De maximale woningbehoefte tot 1960 is t.b.v. bevolkingsaan was 884. t.b.v. opheffing samen woningen 42 en ter verbetering woonpeii 66. totaal 992. De be schikbare kleine woningen 66, nieuw te bouwen woningen dus 926. De maximale woningbehoefte tot 1970: gerekend wordt op een aantal huishoudingen van 4230. Sinds 1947 een groei van 1809 huishoudingen en sinds 1960 een groei van 827 huishoudingen. In dien in de periode 1947—1960 de woningnood kan worden op gelost. moet in het decennium 19601970 gerekend worden op de bouw van 744 woningen. Wordt de oplossing van de wo ningnood over beide decennia ge lijkelijk verdeeld, en wordt aan genomen dat de helft der te kleine woningen in de periode 19601970 kan worden gesloopt, dan zullen gebouwd worden in de periode 19471960, 905 wo ningen en in de periode 1960 1970. 789 woningen. De aanwezige woningvoorraad in 1947 n.l. 2207 stuks, omvatte een teveel aan kleine woningen. Het is alleszins redelijk om aan te nemen, in de samenstelling van de woningvoorraad een weerspiegeling te zien van de fi nanciële draagkracht der bevol king. De goedkope woningen blijken relatief zeer sterk bezet te ziin. Het aantal 206 heeft betrekking op de huishoudingen. De verbe tering van de woningtoestand en de oplossing van onaanvaardbare gevallen van samenwoning zou dus bereikt kunnen worden door 206 huishoudingen te verschui ven van woningen met 13 ver trekken naar woningen met 48 vertrekken. Het bouwprogramma kan als volgt worden samengesteld: Periode 19471960: 905 wonin gen, gereedgekomen 218; in Oc tober 1951 in aanbouw 55: is to taal 632 woningen. In de periode 1960—1970: 798 woningen, in totaal in het uit breidingsplan op te nemen 1430.. Hiervan ziin te bouwen in de vrije sector 36. Aan midden standswoningen 715 en aan ar beiderswoningen 679. Het aantal 715 dient als een minimum te worden beschouwd. (Wordt vervolgd). plan in het N.O.-deel der ge meente. De daar ontworpen we genaanleg en projectering van 'n speeltuin en sportterreinen bij 't sportpark ontmoetten geen be zwaar Anders was dit met de wijziging, verband houdende met de boiiw van een ambtswoning voor dé secr. De heren Hoogland en Koeman verklaarden zich hier tegen, daar zij het jammer von den, dat hieraan enige beplan ting ten offer zou vallen en zij meenden, dat er toch wel 'n an dere plaats te vinden zou zijn. De voorzitter betoogde, dat hiermede een betere afsluiting van het dorp aan de Oostzijde werd verkregen. In stemming gebracht, werd de voorgestelde wijziging tenslot te met 7 tegen 4 stemmen onver anderd aangenomen. In ijltempo besloot de raad hierna vervolgens, het crediet voor kasgeldleningen te verho gen tot f 1.100-000 en de verma kelijkheidsbelasting voor bio scopen te verlagen van 35 tot 25 pet. Voor de neutrale kleuter school werd een terrein beschik baar gesteld ten Westen van de openbare lagere school, voor f ,1 totaal, terwijl tevens besloten is de door het bestuur der betref fende stichting te sluiten geldle ning van f 60.000 door een ge meentelijke garantie te steunen- Tenslotte voteerde de raad een bedrag van f 2200 voor de aan koop van een dentalcar door de tandartsendienst Bergen en ver hoogde de jaarlijkse bijdrage van 1 cent tot 14 cent per inwoner, terwijl aan het Hoogheemraad schap het westelijk deel van de Voorstraat om niet werd overge dragen Na al deze vrijgevigheid, was de raad ook nog zo coulant, van de rondvraag af te zien, omdat de voorzitter om half elf in hotel Zeezicht moest zijn voor een ra dio-uitzending, ook een gemeen tebelang. 5 jarig jongetje verdronken in Noord-Hollandskanaal ALKMAAR Gisteren in de loop van de dag is de moeder van de 5-jarige Fr. de J<?ng aan de Kanaalkade bij de politie me dedeling komen doen dat zij haar kind reeds geruime tijd miste. Hij was 's middags weg gegaan om te gaan vissen en toen na sporingen langs het water geen succes opleverden is de gemeen tepolitie in samenwerking met de rijkspolitie te water gaan dreggen. Gisteravond laat, om kwart voor twaalf, hebben zij het kind levenloos uit het water van het Noordhollandskanaal bij de Kanaalkade opgehaald. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisabethziekenhuis over gebracht. Waarschijnlijk is het jongetje ongemerkt van de wal gegleden en verdronken. DOOR DE GASTEN, VOOR DE GASTEN EGMOND A-i-N ZEE Onder auspiciën van de VVV vond in de zaal van „De Vergulde Valk" een humoristische avond plaats, waarvoor een buitengewoon gro te belangstelling bestond De voorzitter van de VVV, burge meester Niele opende de bijeen komst en daarna werd het uit 18 nummers bestaande programma vlot afgewerkt. Er werd voor elck wat wils ge boden, n.l. Spraakwaterval, 2x1 1, korte sketchen en nummers naar eigen keuze, of zelf gemaakt. Als conferencier trad pp dehr. J. C. Stork, die deze taak op bui tengewoon goede wijze volbracht. „Kwallen in de zee en kwallen op het strand" was het onder werp, waarover een viertal da mes, elk iy2 minuut, moest spie ken om voor een prijs in aanmer king te komen. Mevrouw Pluims uit Zeist behaalde de eerste prijs. Dg eerste prijs in de afdeling he ren werd behaald door de heer J. Haven uit Amsterdam De winnaars van 2x1 1, voor verloofde paren, ontvingen een tablet chocolade en een doosje cigaretten en de verliezers een doosje cigaretten en een tablet chocolade. Het laatste nummer was 'n ode aan Egmond aan Zee, waarvan 't refrein door allen spontaan werd meegezogen. Aan het slot van de avond maakte de jury de volgen de uitslag bekend: Muzikale ge deelte: le prijs de heer A.W. Mul der uit Amsterdam; 2e de heer J. Fakkel, eveneens uit Amsterdam. Afdeling sketchen: le prijs de heren R- Richaers en K Kuyt: 2e mej. G- Berkelaar, Humoristisch gedeelte: le prijs het groepje da mes Salemink, Stroe en Kruyt met de „Ode aan Egmond" De voorzitter reikte de prijzen uit en dankte alle medewerkers. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. VRIJ WARM DE BILT, 31 Juli Veran derlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien en een kans op onweer. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidweste lijke wind. Vrij warm. 1 Augustus zon op 5.01, onder 20.30: maan op 17.25, onder DOETINCHEM, 30 Juli Drie personen uit Varsseveld zijn gistermiddag na het gebrui ken van de warme maaltijd on wel geworden en vrijwel plot seling overleden. De drie over ledenen zijn de gebroeders B. en' II. te Lindert en hun zuster. Alle drie waren op middelbare leef tijd en oefenden in de buurt schap Heclweg onder Varsseveld een landbouwbedrijf uit. Kort na de maaltijd werden zij onwel en binnen een uur stierven de 54-jarige B. en de 52-jarige zuster. De andere broer, de 45-jarige H„ werd nog naar het Wilhelminaziekenhuis te Doetinchem overgebracht, doch is daar eveneens overleden. De overledenen hebben 's middags o.a. aardappelen, andijvie en spek gegeten. Het is volgens de politie waarschijnlijk dat de oorzaak gezocht moet worden in de andijvie, die op het land dicht naast de aardappelen stond welke bespoten zijn. Men ver wacht niet dat het spek de oor zaak is, daar ook de hond ge storven is, die bijna nooit spek als voedsel kreeg. De resten van de maaltijd zijn door de politie voor, nader onderzoek in beslag genomen. Benoemingen bij Waterschappen Bij K.B. zijn benoemd in de provincie Noord-Holland: met in gang van de eerste Donderdag in October tot Dijkgraaf van 't Waterschap de Starnmeer en Ka- merhop, K. van der Meer, te Starnmeer, gemeente Graft. Tot Heemraad van het Am bacht van Westfriesland, ge naamd de Vier Noorder Koggen, J. Stapel te Middenmeer, ge meente Wieringermeer. f 50.000 op 12916 Op nummer 12916 van de 516e Staatsloterij, 7e lijst, is de prijs van f 50.000 gevallen. (Advertentie* ALKMAAR Ook in onze op alle courante goederen, uitgezonderd FALCON- ARTIKELEN Advertentie DE ZON IN FLESSEN Per Liter 5.65 ALKMAAR Telef. 2585 Gevonden voorwerpen CASTRICUM - Grijze overjas, sleutel, doublé schakelarmbandje, vulpen (inserpitie N. v. d. Ak ker), ballpoint, dames regenjas, met capuchon, kinderegenjas, 'n paar zwarte kinderlakschoentjes, grijze jongensjas, glacé hand schoen, kinderschoentje, lap stof, wandelstok, rozenkrans, plastron maat 68, kinderportemonnaie m inhoud. SCHATGRAVERIJ TE BERGEN AAN ZEE BERGEN Slechter dan gis termiddag hadden de organisa toren, de reclasseringsver. van alle gezindten en schatgravers het met het weer niet kunnen treffen. Koude, regen en wind kwamen onbarmhartig neer pp de gekromde ruggen van, des ondanks nog vele, bezoekers. De avond tevoren om half tien waren de 30 flessen met waarde bonnen door de heren Mr. Al- blas, rechter comm. en G. v. d. Hilst begraven en had de zeer hoge vloed van de nacht het terrein nog overspoeld. Om half drie begon men en thousiast te graven en reeds na een half uur waren de eerste flessen gevonden. Men wist aar, het einde pas wie de gelukkige van de f 100.zou zijn. Om klokslag half vijf, toen 23 prijzen waren gevonden, ging de verzegelde enveloppe met dé lijst met letters en prijzen onder grote spanning open. De over gelukkige 10-jarige Mark v. d. Ubzig uit Amstelveen mocht uit handen van de heer v. d. Hilst de tien briefjes van tien in ont vangst nemen. Ook de vader werd op het podium geroepen om te delen in de vreugde van zijn enthousiast en steeds meer verlegen wordend zoontje. Het geld komt op zijn spaaabank- boekje. De overige prijzen en troost prijzen gingen vrijwel geheel naar de gasten uit alle delen van het land. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Hans zv G. Booij en T. Lakeman. En- gelbertus, B., zv A Brune en J- Leijenaaar. Frederik, M., zv C. de Jongh en M. Eijck. Theo, A„ zv T. de Laet en J. de Groot. Getrouwd: Theophile A. P. J. Roelofsma en Cornelia M. T. Hei- deman, Aris Bijvoet en Hendrika M. Bi,jl. Overleden: Dirk Groot, 44 jaar echtgenoot van Grietje Witkamp. Triintje Kuijper, 61 jaar, echtge note van Cornelis Breeuwer. Neeltje van Schaik. 78 jaar, echt genote van Jan Dil. Wijbe Scheen- stra, 80 jaar. weduwn. van Jantje Knol. Pieter Groot, 60 jaar, echt genoot van Grietje Bleeker Adri- anus Verburgt, 57 jaar, echtge noot van Jannetje Timmerman- Thomas J. Tijburg. 30 iaaar, echt genoot van Cornela M. van Gel- deren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2