Burgemeester van Cuyk werd als gijzelaar ontvoerd Communisme kan in V.S. macht alleen bereiken met geweld „Si get Kapitein ter zee Muller onderscheiden in Tokio Financiën en Economie EK KAN NOG MEEK BIJ" W W V' ''W UW PUZZLE Een studentengrap in Brabant En een kanon op sleeptouw genomen uit het rustige Grave RADIO Naar wij vernemen Jongens stichtten brand in stadhuis Geheim rapport van Amerikaanse recherche De mening van Stalin Canadese hulp voor Engeland? voor vandaag mmm i m - w i ws v. v - M-'1 W 'ft Zij plc van Gemaal bij „Fle Scheepsbe 7 PAGINA 4 UUNUtkUAii il JULI 1952 (Van onze speciale verslaggever) Sinds Dinsdagmorgen was niet Leiden, maar Grave in last. Een op de wallen staande oud kanon uit de Franse tijd („le Partisan" geheten) was in de nacht van Maandag op Dinsdag van zijn plaats gehaald en spoorloos. Heel het stadje was de kluts kwijt over deze roof, maar thans herademt de bevolking van de oude vesting weer. Het raadsel van het verdwe nen kanon is opgelost. De Graaf- se burgemeester is na de ont dekking van de roof met de po litie terstond op onderzoek uit getogen en de richting, waarin men het spoor zocht, bleek de juiste te zijn. Gedachtig een vroe gere uitlating van de burgemees ter van, Cuyk zochten de Gra venaren het allereerst in die plaats en spoedig met resultaat. Al wist men dan nog niet precies waar het kanon zat, men was er in elk geval achter, dat de studenten van het Brabantse studentengilde, die op het mo ment een zomerkamp hebben in Cuyk, de daders waren. Een overval. Maar die van Grave zijn ook niet mis en ze lieten het er niet bij zitten. Ze hadden spoedig een plan uitgebroed en in alle stilte togen enkelen met een auto naar Cuyk. De opzet lukte prima. Zowel de Cuykse burger vader als de praeses van het studentenkamp liepen in de val. Zij werden prompt per auto uit de heerlijkheid Cuyk ontvoerd. In triomf door werden zij door Grave rondgeleid en in het Oran jehotel als gijzelaars vastgehou den. Want Grave had zich vast voorgenomen de heren hun vrij heid niet te hergeven, dan als ruil tegen het kanon. Er is lar.,g en heel gezellig en amicaal onderhandelt tot men het eens werd over de ruil. Een eerste toch naar Cuyk leverde geen succes op. Men keerde tevergeefs terug. De harmonie van Cuyk LAGERE RICHTPRIJS VOOR BACON 's-GRAVENHAGE - De recente prijsverlagingen voor veevoeder grondstoffen hebben tot gevolg, dat de kostprijs voor de bacon- varkens zal dalen met een be drag dat neerkomt op ca. f 0.13 per kg geslacht gewicht. Besloten is dan ook, de huidige richtprijs van f 2.70 per kg. ge slacht gewicht bij het verlaagde kostprijspeil aan te passen en derhalve vast te stellen op f 2.57. De prijs, die zal worden betaald voor baconvarkens, die zijn ge slacht op of na 4 Augustus 1952, zal corresponderen met deze prijs. verleende muzikale assistentie bij de voortzetting der onder handelingen. Burgemeester ontsnapte. En tussen de bedrijven door zag burgemeester Jansen kans te ontsnappen uit zijn gijzeling. Het slot van dit intussen reeds min of meer nachtelijke liedje was dat om ongeveer twee uur het kanon weer terug was in Grave. Dat is juist 24 uur nadat het was verdwenen, want geble ken is, dat de studenten het in de nacht van Maandag op Dins dag met een kraanwagen hebben laten weghalen en vervoeren naar Cuyk. Hoe goed deze grap pige ontvreemding georganiseerd was en hoe snel ze in haar werk ging, blijkt wel uit het feit dat de kraanwagen 's nachts om 2 uur in Grave arriveerde en om 4 over twee reeds met het kanon wegreed. Enfin het is een aardige stunt geweest en Grave heeft zijn ka non, en Cuyk zijn burgemeester weer terug. Ieder het zijne en tenslotte het beste. BERISPING VOOR KAPITEIN „ZUIDERKRUIS" AMSTERDAM, 30 Juli De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het s.s. „Zuider kruis", H. J. P., geboren te Haar lem. een berisping gegeven. De „Zuiderkruis" was in de avond van de 21ste Maart j.l. tijdens 'n dikke mist in het Kanaal in aan varing gekomen met het Franse schip „Colonel Vieljeux". De in specteur voor de Scheepvaart had de Raad geadviseerd de kapitein de bevoegdheid om als gezagvoer der te varen te ontnemen voor de tijd van twee weken. VRIJDAG 1 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.0024.00 VARA. VARA. 7.00 nieuws, 7.18 Gramo foonmuziek 7.30 idem; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoon- muziek: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gramofoonmuziek (9.309.40 Waterst.). VPRO: 10.00 „Thuis", causerie 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Gramofoonmuziek; 10.40 Bas-bariton en piano; 11.00 Radio feuilleton: 11.20 Gramofoonmuziek AVRO: 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.45 Ol. Spelen 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gramofoonmuz.; 13.20 Orkestconcert; 14.00 Voor de huis vrouw; 14.20 Gram.muziek (14.45 15.05 Voordracht); VARA: 16.00 Gramofoonmuziek; 16.25 Voor de jeugd; 16.55 „Acis und Galathea oratorium (2e deel); 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Gramofoonmuziek 19.15 Prijzenpraatje. VPRO: 19.30 „Vroomheid, die moest buiten staan", causerie; 19.45 „Op bezoek bij anderen", caus?; 20.00 Nieuws; 20.05 Berichten en boekbespreking, 20.15 Orgelconcert; 20.30 „Europa één", causerie; 20.40 „Van vreem de bodem", causerie. VARA: 21.00 Gevarieerd progr.; 21.15 Gramo foonmuziek: 21.55 Buitenl. week overzicht; 22.10 Gramofoonmuz.; VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws: 23.1524.00 Gramofoon muziek. TOKIO, 25-7-'52 (K.N.P.) Op 25 Juli werd in Pershing Heights te Tokip de Nederland se kapitein ter zee J. A. Z. Mul ler, hoofd van de Netherlands Liaison Group, tevens navy- en army-adviseur, op grootse wijze onderscheiden met het Ameri kaanse Legioen van Verdienste in de rang van officier. Bij deze vooral voor de Neder landse kolonie verblijdende ge beurtenis, die plaats vond in de conversatiezaal van Pershing Heights, waren o.m. aanwezig de Nederlandse ambassadeur in Ja pan Z.Exc. Teppema, mevrouw Muller en haar oudste dochter, de hoofdlegeraalmoezenier kolo nel mgr. H. J. M. van Straelen, majoor-aalmoezenier Schins, de Nederlandse kapiteins Van Gor- cum en Tan, benevens vele hoge Amerikaanse autoriteiten, o.m. een zevental generaals van het Far East Command. De onderscheiding werd kolo nel Muller op de borst gespeld door generaal Hickey. waarna deze hem met enkele welgekozen woorden namens generaal Clark gelukwenste. Daarna werd de kolonel gecomplimenteerd door de talrijke andere gasten onder wie vele leden van de Nederlandse kolonie en vertegenwoordigers van de Liaison Groups der Ver. Naties. De citatie, behorend tot de uit gereikte onderscheiding luidt als volgt: „De President van de Verenig de Staten van Amerika, daartoe gemachtigd bij besluit van het Congres van 20 Juli 1942, heeft het Legioen van Verdienste in de rang van officier toegekend aan Kapitein Jean Arthur Leon Mul ler van de Nederlandse Marine wegens uitzonderlijk verdienste lijk gedrag bij de vervulling van voortreffelijke diensten. Kapitein "Muller heeft zich door dit uitzonderlijk verdienstelijk gedrag bij de vervulling van, voortreffelijke diensten onder scheiden ih het tijdvak van De cember 1950 tot Juni 1952. Als senior militair raadgever toegevoegd aan de Nederlandse" diplomatieke vertegenwoordiging werd hij tevens belast met de functie van Nederlandse verbin dingsofficier bij het commando der Verenigde Naties. Daarbij zijn helder oordeel en langdurige ervaring op dit gebied gevende, heeft kapitein Muller de plannen en methodes uitgewerkt voor een efficiënte inschakeling van de Nederlandse strijdkrachten tij dens het conflict in Korea. Zijn hoge opvatting van plicht en zijn geest van samenwerking vorm den factoren, die op belangrijke wijze hebben bijgedragen tot de successen van het Nederlandse Detachement als onderdeel van het opperbevel der Ver. Naties. w.g. Harry Truman. Het Witte Huis." HF RHIRS UITERST STILLE MARKT AMSTERDAM, 30 Juli. De waterpolowedstrijd Nederland Hongarije, waarnaar vele bezoe kers voor het begin van de beurs met spanning luisterden, vormde, dank zij het gelijke spel, vanmid dag een dankbaar onderwerp van gesprek ter beurze, want de or- is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot goed keuring van een cultureel ver drag tussen Italië en Nederland; zal Carel Briels geen lid zijn van de directie van „Flora 1953 Heemstede"; heeft de zomeruitverkoop in de grootwinkelbedrijven minder geld in het laadje gebracht dan vorig jaar. Slechts de huishoudelijke artikelen vonden behoorlijk af trek; liep de productie bij de Neder landse mijnen in Juni iets achter uit, nl. van 1.030.500 ton in Mei naar 964.300 ton in Juni; nam het bezoek aan het Rijks museum te Amsterdam na de openstelling van de 60 opnieuw ingerichte zalen per dag van ge middeld 1200 tot 3000 bezoekers toe. NIJMEGEN. De politie te Nijmegen heeft twee 9-jarige jongens aangehouden, die beken den de vorige week binnenge drongen te zijn in. de kelders van het raadhuis. Een flambouw had den zij gemaakt van een oude krant. Toen zij genoeg gezien hadden, hadden zij het branden de papier in de kelder achter gelaten. Daardoor vatte in de kelder opgeslagen emballage van nieuwe radiatoren der cen trale verwarming vlam, zodat brand ontstond. De brandweer greep gelukkig snel in. Dezelfde jongens bekenden vernielingen aangericht te hebben in nieuwe huizen in de binnenstad. MARINE-COMMANDO MIDDELLANDSE ZEE ATHENE, 30 Juli (Reuter) Vice-admiraal John Cassady, be velhebber van de Amerikaanse zesde vloot, heeft Woensdag op een persconferentie te Athene in antwoord op een vraag verklaard dat in Parijs en Napels thans be sprekingen worden gevoerd over een „beter marine-commando in het Middellandse Zeegebied om alle betrokken landen tevreden te stellen." WASHINGTON, 30 Juli (Ass. Press) In een uitgebreid ge heim rapport van de Amerikaanse federale recherche wordt betoogd, dat Stalin heeft uitgemaakt, dat de communisten in de Ver. Staten slechts door middel van een „gewelddadige om verwerping" van de regering aan de macht kunnen komen. Met vreedzame middelen kunnen zij dit doel volgens de Russische leider niet bereiken. Het rapport is vannacht vrijge geven door de subcommissie van de senaat *voor de binenlandse veiligheid, die onder leiding staat van senator McCarran. Volgens het rapport zou Stalin gezegd hebben, dat Karl Marx' mening was, dat er in de Ver. Staten en Groot Brittannië nog wel een kleine kans bestond op een vreedzame communistische revolutie. Tegenwoordig echter doet Sta- OTTAWA, 30 Juli (Reuter). Canada is, volgens berichten uit Ottawa, van plan een deel van zijn defensieprogram van 5 mil liard dollar te gebruiken om En geland te helpen de dreigende economische crisis te boven te komen. Canada zou zoveel mogelijk bewapeningsorders plaatsen bij Britse fabrieken. Reeds zou 75 millioen dollar zijn toegewezen voor een licht vliegdekschip, een aantal centurion-tanks en elec- tronische uitrusting. Er zou on derhandeld worden over het plaatsen van nog meer Canadese orders in Engeland, aldus deze berichten. ling in zijn geschriften en toe spraken uitkomen, dat de om standigheden zich gewijzigd heb ben. en dat de communisten hun doel slechts met geweld zullen kunnen verwezenlijken, aldus het rapport. Volgens de recherche heeft Sta lin in 1939 het volgende geschre ven: „Een proletarische revolutie is onmogelijk zonder de geweld dadige vernietiging van de struc tuur van de bourgeois-staat en de vervanging van deze structuur door een andere". In een tweede artikel zou Sta lin geschreven hebben: „Het pro letariaat zal nooit de macht in handen kunnen nemen als gevolg van een vreedzame ontwikke ling". Het rapport van de recherche werd gepubliceerd met toestem ming van Edgar Hoover, de direc teur van de Federalettomrecher- che. In een uiteenzetting van Hoover wordt gezegd, dat het rapport hoofdzakelijk is geba seerd op de geschriften van com munistische leiders, verzameld door zijn bureau. McCarran wilde het publiceren, omdat „er tegenwoordig mensen zijn, die ons proberen te vertel len. dat de communisten niet ge vaarlijk zijn: dat zij geen plannen koesteren voor een gewapende revolutie in dit land". Geheim rapport De aanhef van het rapport is Badjong Dat-ar stelt 18 proeent voor Na afschrijving ad rp. 1.315.052 en reservering tantièmes personeel van rp 246.781 heeft de N.V. tCultuur Mij „Bodjong Datar" te ders waren zeer dun gezaaid en Diakarta over 1951 een exploi- Stichting Pensioen en Spaarfonds VOOR KERKELIJKE EN MAATSCHAPPELIJKE INSTELLINGEN Te Den Haag heeft thans de finitief zijn beslag gekregen de oprichting van een „Stichting Pensioen- en Spaarfonds voor R.K. Kerkelijke en Maatschappe lijke Instellingen". Het initia tief tot dit bedrijfspensioenfonds werd genomen zowel van werk gevers als van werknemerszijde, in casu de Vereniging van Ka tholieke Nationale Gezinszorg, de Katholieke Bond voor Over heidspersoneel (KABO) en de Nederlandse Katholieke Bond voor Ziekenverplegendcn. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuz.; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9 00 Voor de huisvrouw; 9.35 Fran se muziek: 10.05 Omroeporkest: 10 25 Metropole orkest en solist; 'tuur aanwezig 11 nn Vnnr de zieken: 11.40 Klein Het fonds, dat ouderdoms- we duwen- en wezen- en ïnvalidi- Dit fonds is bestemd voor alle personen, die in arbeidsverhou ding staan tot kerkelijke en Katholieke maatschappelijke in stellingen en inrichtingen en wordt beheeerd door vertegen woordigers der opgerichte or ganisaties. Werkgevers en werk nemers zijn paritair in het be- 11.00 Voor de zieken; 11.40 Klein vrouwenkoor en solisten: 12.00 An gelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen 12.33 Salonorkest en soliste; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actuali teiten; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Concert gebouworkest; 14.50 Orgelconcert; 15.10 Gramofoonmuziek; 16.00 voor de zieken: 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.35 Gramofoon muziek: 18.00 Olvmpische Spelen; 18.30 Nieuws; 18.45 Lichte muziek; 19.05 Marinenieuws; 19.15 Rege ringsuitzending: „Verklaring en toelichting"; 19.35 Gramofoonmuz- 19.52 „De B.B. en U" causerie; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er het zijne van; 20.15 Symphonette or kest, vocaal kwartet; 20.45 Gramo foonmuziek; 21.00 Koor en piano; 21.50 „De vendels staan bereid!", klankbeeld: 22.10 Concertgebouw orkest: 22.40 Gramofoonmuziek; 22.45 „Het Christelijk Oosten", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. teitspensioen verschaft, is dus bestemd voor alle werknemers in parochies, pastorieën, seminaries, kloosters, ziekenhuizen, in me- disch-opvoedkvndige bureaux, in instellingen voor reclassering, kinder- en meisjesbescherming enz. Daar geen winst wordt be oogd, zullen eventuele winsten automatisch ten goede komen aan de aangeslotenen, in de vorm van verlaging der bijdra gen of van verhoging der pen sioenrechten. Het ouderdomspen sioen gaat voor mannelijke werk nemers in op 65-jarigè leeftijd, voor vrouwelijke werknemers op 60-jarige leeftijd. Twee derden van de premie komt voor reke ning van de instelling, een derde voor rekening van de werkne mer. Vrouwelijke deelnemers be neden de leeftijd van 30 jaar worden opgenomen in de spaar regeling. De Stichting is geves tigd te 's Gravenhage, Sophia- laan 9. in de koersen zat maar weinig be weging. Naar het scheen bleef de omzet aanzienlijk beneden die van gisteren, toen voor circa 1,2 mil lioen in aandelen is verhandeld. Aanvankelijk opende de markt prijshoudend, waarbij Unilever weer voor buitenlandse rekening werd aangekocht. Toen Konink lijke Olie omstreeks middenbeurs- tiid het niveau van gisteren niet kon behouden, ging het ook hiel de benedenwaartse richting in, slotnotering 173 1/2 (174 3/4). Zelfs de hoek in Koninklijke Olie heeft veel van zijn bedrijvigheid verloren. Olies werden vandaag met mondjesmaat omgezet en na een prijshoudende opening liep de koers achteruit tot 320 3/4 (322 3/4). Het wekte weinig verwondering dat in de overige hoeken de han del een stug verloop had. Scheep vaartwaarden wisten zich meren deels te handhaven. In de leidende cultuuraandelen ging zo goed als niets om. Toen tegen half drie de noteringen werden opgemaakt bleken zij in feite niet met giste ren te verschillen. Ook de staats- fondsenmarkt had een uiterst rus tig verloop. De betere stemming van gisteren werd niet geprolon geerd, doch de noteringen bleven onveranderd. Amerikanen even eens verwaarloosd. tatie-overschot van rp. 794.018 be haald. Teneinde de verdere reha bilitatie te financieren en ter vol doening aan het steeds groter wor dende werkkapitaal is een extra reserve van rp. 528.503 gecreëerd. Er wordt een dividend van 18 pro cent voorgesteld. Deelgenomen is in de Land bouw Mij „Radjaman Dala" voor 300 aandelen rp. 500. Deze zijn verkregen tegen 160 procent. Over de behaalde resultaten in het eerste halfjaar 1952 is men niet ontevreden, doch tal van on zekere factoren iaten een prognose voor de resterende maanden van dit jaar niet toe. N.V. Allan bevindt zich op de goede weg De directie van de N.V. Allan en Co. Kon. Ned. Fabriek van Meubelen en Spoorwegmateriaal ziet met voldoening terug op 1951. De situatie bij de vennootschap is sterk veranderd. Daar de verliezen konden worden ingelopen en de achterstand op andere gebieden is opgeheven. De gedurende enige jaren voort gezette reorganisatie heeft gun stige resultaten opgeleverd. Naast belangrijke binnenlandse orders zijn ook buitenlandse opdrachten verkregen. De omvang hiervan is echter van dien aard, dat het nog achterstallig onderhoud in ver sneld tempo moest worden inge haald. Ook belangrijke investerin gen waren onvermijdelijk. Het kapitaal is met f 150.000.— uitgebreid, hetgeen overeenkomt met de waarde van een terrein uitbreiding voor opslag. Op ver dere mogelijkheden tot kapitaals uitbreiding blijft de directie attent. Uit de winst ad 182.381.wordt een dividend van 6 procent voor gesteld (vorig jaar is 4 procent uitgekeerd). Nieuwe gemeentelenirigen Op Woensdag 6 Augustus a.s. staat de inschrijving open op 2,5 millioen 41/4 procent 30-jarige obligatiën ten laste van de ge meente Heerlen (derde lening), tot de koers van 100 procent. De gemeente Breda gaat over tot de uitgifte van 5.000.000 4 1/4 procent 30-jarige obligatiën tot 100 procent (tweede lening) en de gemeente 's Hertogenbosch van 2.500.000 4 1/4 procent obligatiën, eveneens een tweede lening. Hier op staat de inschrijving open op Donderdag 7 Augustus. Cemenf-verbruik in Nederland stijgt In haar verslag over 1951 schrijft de directie van de N.V. Eerste Nederlandse Cement Industrie (E.N.C.I.) te Maastricht, dat het cement-verbruik in Nederland een nieuw hoogtepunt heeft bereikt, t.w. 1.750.000 ton tegen 1.600.000 ton in 1950. Hiervan werd ruim 60 als volgt: „Het doel van dit rap port is, het documentaire bewijs te leveren, dat de communistische partij van de V.S. de omverwer ping en vernietiging van de Ame rikaanse regering door middel van macht en geweld leert en voorstaat". In het rapport zijn citaten op genomen uit de geschriften van Marx, Engels, Lenin, Stalin, Wil liam Foster, de voorzitter van de communistische partij in de V.S. en van enkele van Foster's mede werkers. No. 61 dan 40 procent door de Nederland se cement-industrie geleverd. E)e cementfabriek IJmuiden (Cemij) N.V. heeft op volle capaciteit ge werkt. Het boekjaar is afgesloten met een winst van f 1.356.536 (vorig jaar ƒ877.185). Voorgesteld wordt een dividend van 12 procent (10 procent). Lening gemeente Raamsdonk Naar wij'vernemen zal op de in schrijving voor de uitgifte van 1 millioen 3 1/2 procent 6-jarige obligatiën tegen pari der gemeen te Raamsdonk een belangrijke reductie moeten worden toegepast. Interim-dividend Ned.-Noorsche Plantage De directie van de N.V. Neder landsenNoorsche Plantage Maat schappij deelt mede, dat in ver band met de voorgenomen wijzi gingen der fiscale bepalingen in Indonesië, de definitieve strekking dezer nieuwe fiscale bepalingen zal worden afgewacht, alvorens over te gaan tot afsluiting der jaarstukken over 1951. De winst en verliesrekening in Nederland over 1951 zal sluiten met een voor delig saldo van 55.068. Voorge steld wordt, na reservering van een bedrag ad 10.068 voor belas- oker; 9. atap; 11. N.S.: 12. ge: 14. Horizontaal: 1. projectiel 5. kleinood 9. spil 10. bijwoord 12. persoonlijk voornaamw. 13. te zijner plaatse 14. maandstond 16. vochtige 19. toiletartikel 21. lidwoord (Fr.) 22. loterijbriefje 23. onder-officier 24. vloerbedekking 26. keurcorps 29. zangnoot 30. gekke 31. meisjesnaam 32. opnieuyv; nog eens 33. strik 35. schande 36. hitte 38. cijfercombinatie 40. dwingen. Verticaal: 1. boterton 2. herkauwer 3. verharde huid 4. lidwoord (Fr.) 5. naschrift 6. ind. dakbedekking 7. landbouwwerktuig 8. deel van het oog 11. het Roemeinse rijk 13. plek 15. prachtig 17. iedere 18. heerlijk verblijf 19. steiger 20. rekening 24. deel van een jas 25. adellijke personen 27. onwaarheid 28. deel van het been 32. hulp bij ongelukken 34. sportterm 37. bergruimte 39 waterhoogte OPLOSSING KRUISWOORD RAADSEL Nr. 60 Horizontaal: 1. adel, 2. snor: 8. procent ingevoerd en iets minder goede zal komen. tingen, een interim-dividend over 1951 uit te keren (maximaal zal 3 procent kunnen worden be taald). Dit zal dan tevens het totale dividend over 1951 uit maken, daar, indien bij definitieve afsluiting der jaarstukken over 1951 de bedrijfsresultaten in Indo nesië een transferabele winst geven, deze winst aan de winst en verliesrekening over 1952 ten sr.: 15. pa; 16. ent; 17. ma: 19. Sneek; 21. rm; 22. or; 23. am.; 24. k.o.; 25. e.a.; 26. Ee; 27. parel; 28. N.N.: 29. aan; 30. en; 32. el; 33. ds; 35. mi; 36. norm; 38. leeg: 40. rest: 41. mare. Verticaal: 1. aks; 2. de; 3. erg; 5. nar; 6. ot; 7. rap; 8. ontmoeten; 10. parmantig; 13. eenmaal; 14. ste kend; 18. are; 19. sap; 20. kol: 21. ren: 31. nor; 32. Ems; 34. sla; 35. mee; 37. re; 39. er. 99 Naar de Warner Bros Film „Room for one more" met Cary Grant en Betsy Drake 15. „Hé, hé!" riep George. „Even wachten. We zullen beginnen met een toepasselijk lied." Hij liep naar de piano, die in de hoek van het vertrek stond. „Hé, vader, laten we nu eerst...." klonk er uit enkele kindermonden. Ze zagen er blijkbaar niet veel heil in om eerst een lied te zingen. Begrijpelijk met al die verleidelijke pakjes voor het grijpen. „Kinderen, kinderen!" vermaande Anna. „Laten we het maar even doen, anders is vader niet te spreken." „Natuurlijk weer O Denneboom", fluisterde de jonge Teenie zijn moeder in. „Dat is het enige wat hij op de piano kan spelen." „Als vader daar nou plezier in heeft...." fluisterde Anna terug. „Goed dan", stemde Teenie zonder enig enthou siasme toe. George zal intussen al voor de piano en terwijl de kinderen zich met Anna achter hem groe peerden, schraapte hij zijn keel en kondigde aan: „We zingen O- Denneboom". Even later klonk het lied uit zeven kelen door de kamer, begeleid door de niet al te beste muzikale vertolking van George. Toen het eerste couplet ten einde was, ging er een lichte deining door de jongeren. Ze verwachtten, dat dit het slot was van de zangpartij. Maar George zette uit volle borst het tweede couplet in, maarnaarmate de vers regels vorderden, glipte de een na de ander weg, tot dat zelfs Anna zich glimlaohend bij de kinderen voeg de. En George zat maar te spelen en uit volle borst te zingen. Hij was zelfs van plan het derde couplet in te zetten, toen hij merkte, dat hij moederziel alleen zat. George was een sportief man. Ook hij lachte zij het met een tikje „kiespijn" en voegde zich bij de ongeduldige huisgenoten onder de kerstboom. In het volgende kwartier waren de kreten van vreugde niet van de lucht. Een „officiéél" padvinders mes voor Jimmy-John, een fototoestel voor Tim, een soort verrekijker voor Teenie, een mooie tas voor Trot. Voor Jane lag er een opvallend groot pak. Het kostte enige tijd, voordat ze het had uitgepakt. De inhoud maakte de kinderen toch even sprakeloos. Het was een meisjesavondjurk. Teenie verbrak bruutweg de stilte: „Hé, het is een jurk van moeder die heeft ze natuurlijk vermaakt". Het „enfant terrible" bleek echter Jane's dankbaar heid niet te kunnen beïnvloeden. Ze vloog zowel Anna als Georae om de hals. „Ik zou maar gauw naar boven gaan en hem passen dan kunnen we er allemaal van genieten", raadde Anna aan. Toen Jane vijf minuten later bijna statig naar be neden kwam, gehuld in de avondjurk, die Anna op kundige wijze voor haar had vermaakt, klonken er kreten van bewondering. George zelfs kreeg een ge voel van trots, hoewel hij er natuurlijk geen steek aan gedaan had. Maar hij mocht trots zijn, want tenslotte dekte hij dit alles met zijn „verantwoordelijkheid" als hoofd van het gezin. En Teenie hij zei niets meer; de aanblik van de in avond jurk gehulde pleegzuster maakte hem sprakeloos. Kerstmis verliep buiten gewoon genoeglijk. In het gezin van de familie Rose heerste een gezellige huise lijkheid en toen George aan 'het einde van de Tweede Kerstdag in bed stapte, ver klaarde hij spontaan, dat hij het best naar zijn zin ha,d gehad. Anna luisterde met voldoening naar deze waar derende woorden en was er van overtuigd, dat de heer lijke maaltijden, die ze had opgediend, daartoe belangrijk hadden bijgedragen. Ze be hoorde wel niet tot die vrouwen, die blindelings de opvatting aanhangen van „een man paaien met lek kere hapjes", maar ze meen de toch, dat alle mannen op dit punt een zwak hebben, en George maakte hierop geen uitzondering. „Je moet hem terughalen!" Met moeite ging George overeind zitten en hij stelde vast, dat zijn vrouw naast hem de rustverstoorster was. „Wie moet ik terughalen", vroeg hij, terwijl hij langzamerhand tot zijn positieven kwam. „Jimmy-John!" zei Anna. „Tim kwam net bij me. Hij is al een uur weg. Hij had het Tim toevertrouwd, voordat hij naar bed ging, dat hij heel vroeg wilde opstaan om met een wandeling van tien kilometer het padvindersembleem van verdienste te winnen. Tim geloofde hem niet, maar hij werd daar straks wakker en zag, dat Jimmy-John weg was. De jongen moet om zes uur al zijn vertrokken." George zat op de rand van zijn bed. „En hoe laat is het nu?" „Zeven uur." „Hoe haalt die jongen het in zijn hoofd," mopperde George. „Met die kou en in het holst van de nacht. Het is nog aarde-donker. En ver komt hij natuurlijk niet met zes pond ijzer om zijn benen. Die jongen loopt er natuurlijk een kou mee op en dan zijn al de goede zorgen, door ons aan hem besteed, voor niets geweest." (Wordt vervolgd) s- 4 R - v-• l J? |§J£i lili t aSKm „George! George!" George, die in diepe rust was, draaide zich in zijn bed om en mompelde: „Wat wat is 'er. „Je moet hem terughalen". „Ik haal niets terug", ant woordde George wezenloos. f te-.. - ,-,'v "l l "K" V>/'7 Even later klonk het lied uit zeven kelen door de kamer, begeleid door de niet al te beste muzikale vertolking van George AVIGNON, Juliana de door de bei la Republic compagnie de Rue Via Cameroen stralende o oog viel. K Majesteit ai siast en on bruind en o Nadat vanr het geheel ge phitheater v: machtige en makende, na Vondel's „Jose frères" van de had genomen, door in de Pref non, in welke gen het pali bezocht. Met keek H.M. n; dansen die c haar werden bij uiteraard non" niet mc een tweede dansen uit danst. De Konin paar dagen incog zal doorbrengen avond een bezoe top van Sint Eut waar zich van van de Oranje blijfselen bevir toonde zeer voor de uitee hier door hoofc van de Franse werd gegeven af zag zij uit diepte en de her zoals eens haar hebben gedaan van het hoogs keek in het re theater, klonke beneden op: J gebruikte de geli laatste repetitie de heuvel plant gens symbolisch „In mijn familie lukkig geweest hebben met dit 's-GRAVENHA< Dienst der Z heeft het bouwen bouw van het een schutsluis 8,5 meter doori „Bouwplaats F" jecteerde midden! „Ooster. en Zuid; besteed. Deze ki men in de buurt jecteerde hoofdsta deling „Flevostad 20 kilometer van Het gemaal ki voerhoogte met Dieselpompen, die paciteit van 2000 water per minuut Ingeschreven firma's. Laagste de fa. J. Haitsm met 3.330.000 guld Fa. J. D. Christiaa dam met f5.700.0 gunning is aangeh STROPER VER WEGE DIERENMISH HAARLEM. 30 lemse kantonrecht daag de 34-jarige 1 de politie als staat, terzake van deling veroordeeld hechtenis. Op 22 A/ man te Bloemenda litieagent aangeboi fiets vervoerde 1 halve een paar ook een nog lev beest, dat onder gedragerriem- bekn was de verstikkin Toen de agent het slag wilde nemen man het dood doo ijzeren staaf op de Aalsum R'dam/C n.m. te Port Said A'dam/O. Afrika Aden; Albereo R'dam 30 Juli te wacht; Olioth Bu dam 30 Juli te Ba] ram R'dam/Calcutt Kaap Finisterre/M na A'dam/Afrika Monrovia/Abidjan; ney/Melbourne pas Howe Z.O. Australi 29 Juli n.m. van R'dam; Helena W 31 Juli van Breme pen verw.; Kota Ba: R'dam 29 Juli v Djeddah; Kota Intel R'dam 30 Juli v.m 3 Aug. H. v. Hollanc Vrouwekerk Calcutt 29 Juli n.m. Ouessan Limburg R'dam/Tj. n.m. van Genua/Por land Buenos Aires/J te Santos verw.; I Australië 30 Juli Nieuw Amsterdam van New York naar phemus A'dam/Inc 29 Juli Kaap St. V pang Sorong/A'dam van Port Said/Ge Golf van Mexico/Ca n.m. te Bombay v Java/New York 29 J fax/Boston; Waterr Kaapstad 29 Juli n Palmas; Willem Ruj Juli van R'dam/Tj. 29 Juli van New Yo Hector 29 Juli van A dam; Oranje vertr Tj. Priok/A'dam; Or Laguaira/Arul Wellington/Surabaja ?ialrn?. Austra 31 Juli ca. 11 uur v te Hoek v. Holland v Tj. Priok/R'dam 3< Belawan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4