„Sur Se pont d'Avignon" werd gedanst voor onze Koningin Een „Duits-Hollandse week" het prachtige Munsterland m Gebrek aan priesters in Oostenrijk Mgr. Huibers in Lourdes onvermoeibaar Geen bloembollencultuur in de Noordoostpolder Hef kabinet Zij plantte eik op de plaats van 't stamslot der Oranje's Gemaal aanbesteed bij „Flevostad Kaderopleiding voor maatsch. werk Dit jaar geen enkele wijdeling in aartsbisdom Salzburg Katholieke jongeren bezinnen zich op Europese eenheid Scheepsberichten Helicoptèrs over Atlantische Oceaan Bodemkaarten tonen goede mogelijkheden voor landbouw in het Waddengebied Particulier plan voor Eempolder en jdo55& /3tcL(Z(Jtje5 DONDERDAG 31 JULI 1952 PAGINA 5 BBBHMUM AVIGNON, 30 Juli Om half drie vanmiddag heeft Koningin Juliana de Prefectuur van Avignon verlaten. Luide toegejuicht door de bevolking van Avignon wandelde zij naar de Rue de la Republique waar een militair muziekcorps en een ere- compagnie van het 7de regiment genie stonden opgesteld. In de Rue Viala was tevoren een delegatie van stamhoofden uit Cameroen aan haar voorgesteld, waarbij in het bijzonder de stralende oranje tulband van de Sultan van Founbam in het oog viel. Nadat de volksliederen waren gespeeld, nam Hare Majesteit afscheid van Avignon. De menigte was zeer enthou siast en ontroerd, toen zij de Koningin, die er charmant, ge bruind en opgewekt uitzag, van zo nabij kon gadeslaan. verbonden te zijn". zo zeide de Koningin in antwoord op de be groeting van de burgemeester. ..Orange vertegenwoordigt een centrum van een eervolle bescha ving door vele eeuwen heen. De vrijheid van de geest heefter haar warme behoedster gevon den. Dat ik vandaag hier kan zijn, verschaft mij grote ontroe ring door de historische beteke nis. Nadat vannacht om twaalf uur het geheel gevulde Romeinse am phitheater van Orange, dat een machtige en imponerende indruk makende, na de opvoering van Vondel's „Joseph vendu par ses frères" van de Koningin afscheid had genomen, bracht zii de nacht door in de Prefectuur van Avig non, in welke stad zij vanmor gen het paleis van de Pausen bezocht. Met veel belangstelling keek H.M. naar de Provencaalse dansen die op het bordes voor haar werden uitgevoerd en waar bij uiteraard „Sur le pont d'Avig non" niet mocht ontbreken. Op een tweede terras werden later dansen uit Arles voor haar ge danst. De Koningin, die nog een paar dagen incognito in Frankrijk zal doorbrengen, bracht gister avond een bezoek aan de heuvel top van Sint Eutropius in Orange, waar zich van de vroegere burcht van de Oranie's nog enkele over blijfselen bevinden. De Koningin toonde zeer grote belangstelling voor de uiteenzetting die haar hier door hoofdarchitect Formège van de Franse monumentendienst werd gegeven. Van de heuvel af zag zij uit over het land in de diepte en de heuvels in de verte, zoals eens haar voorvaderen hier hebben gedaan. En juist toen zij van het hoogste punt omlaag keek in het reusachtige amphi theater, klonken stemmen van beneden op: Johan de Meester gebruikte de gelegenheid voor 'n laatste repetitie. Op de top van de heuvel plantte H.M. vervol gens symbolisch een jonge eik. „In mijn familie zijn we altijd ge lukkig geweest, het voorrecht te hebben met dit oude Prinsdom Maar het is niet alleen de ge schiedenis die ons verenigt: het is ook het heden en nog meer de toekomst. Het is het groeiend be sef dat de Europese solidariteit ons steeds meer verbindt, dat on der meer heeft geleid tot een behoefte aan culturele uitwisse lingen zoals degene waarvan wij hedenavond getuige zijn. Mijn beste wensen vergezellen altijd Orange, dit deel van Frankrijk en dit deel van Europa, zo oud en altijd jong". De Katholieke School voor Maatschappelijk Werk „Zonne hof" te Breda zal in October een kaderopleiding beginnen voor maatschappelijke werkers en werksters, zulks teneinde in de steeds dringender wordende behoefte aan leidinggevende maatschappelijke werksters te voorzien. De bedoeling is niet een soort bijsohiolingscursus, want deze worden reeds langer op vrijwel alle scholen voor maatschap pelijk werk gegeven. Wèl wil men hier aan personen, die reeds tenminste twee jaar praktijk achter de rug hebben, onderwijs geven in die vakken, waarvan de kennis dringend gewenst is voor iemand die in het maat schappelijk werk leiding geeft. Deze kaderopleiding is in ons land nog onbekend en men hoopt er dus mede een landelijk belang mee te dienen. Als do centen zullen o.a. optreden de hoogleraren drs. G .Zeegers en dr. A. Ollendorff van de Katho lieke universiteit. De cursus zal lopen over een tijd van 18 maan den telkens gedurende drie ach tereenvolgende dagen per maand. De cursiste» die een diploma van een school voor maatschap pelijk werk moeten bezitten, zullen o.a. worden opgeleid in de problematiek van het maatschap pelijk werk. Leervakven zijn o.a. psychiatrie en psychologie. Mgr. van Bekkum uit Flores in Nederland aangekomen Dinsdag 29 Juli is per m.s. Johan van Oldebarnevelt te Amsterdam aangekomen Mgr. W. van Bekkum S.V.D., Aposto lisch Vicaris van Ruteng (Flo res). Dit is het eerste bezoek van Mgr. van Bekkum aan het vaderland. Hij werd op Pink sterdag 1951 in zijn residentie bisschop gewijd. Sinds zijn eer ste vertrek naar Flores in 1936 heeft hij Nederland niet meer bezocht. Zondag 3 Augustus zal Mgr. van Bekkum in Achteveld (Utrecht), zijn geboorteplaats, een pontificale H. Mis opdragen. Pater Mondé herkozen als provinciaal van de Paters van Cadier en Keer Op de provinciale vergadering van de Sociëteit voor Afrikaan se Missiën (Paters van Cadier en Keer), die zo pas is gehouden in het Groot-Seminarie te Aal beek, werd de hoogeerwaarde pater H. Mondé herkozen tot provinciaal voor een nieuwe ambtsperiode van zes jaar. De zeereerw. pater B. Eerden werd gekozen tot vice-provinciaal. De overige leden van de Provinciale Raad zijn de paters P. Wouters, J. Vaes en Drs. A. Bruinsma. LOURDES (K.N.P.) In de vroege ochtenduren van Maan dag, toen de stilte nog over Lourdes lag, zijn de Nederlandse pelgrims samengekomen bij de Grot der Verschijningen waar Mgr. J. P .Huibers de H. Mis opdroeg. De pelgrims hebben het op hoge prijs gesteld dat de hoogste vertegenwoordiger van het kerkelijk gezag bij de bede vaart op deze plaats en op dit rustige uur glegenheid had voor hen het H. Offer op te dragen en de H. Communie uit te rei ken. Haarlems bisschop schijnt in deze dagen onvermoeibaar te zijn. Want bij de Kruisweg, die om tien uur begon, was de bis schop weer aanwezig om de leiding van een der groepen op zich te nemen en hen langs de steil omhoogklimmende kronkel paden langs de berg voor te gaan bij de veschillende staties. Bij de 12e statie droeg Mgr. H. Eras, secretaris van de bede vaart, een H. Mis op, waaronder pastoor Drost een predikatie hield Na de Kruisweg ontving de bisschop van Tarbes en Lourdes, Mgr. Théas, de Nederlanders in audiëntie. Hartelijk was de be groeting tussen Mgr. Huibers en Mgr. Théas, beiden vurige Maria- vereerders. Mgr. Ingendael, deken van Maastricht, bracht daarbij de hulde van de Nederlandse pel grims over. In zijn dankwoord prees Mgr. Théas de Nederlan ders, die hij tot de beste van alle pelgrims rekende om hun godsdienstzin en de onvermoei baarheid, waarmede zij alle plechtigheden volgden. Dinsdagmorgen hebben de pel grims gezamenlijk in de paro chiekerk van Lourdes de H. Mis bijgewoond. De organisatoren van de bedevaart zijn intussen in Lourdes reeds druk doende alle voorbereidingen te treffen voor de 53e Nationale Bedevaart, die nog dit jaar in begin Octo ber zal worden gehouden. Op uitnodiging van de Bond der Duitse Katholieke Jeugd hebben 40 afgevaardigden der katholieke spelevaartsgroepen uit Amsterdam, Utrecht, Den Bosch en vele andere plaatsen van ons land, onder leiding van de heren Theo v. d. Heyden uit Leiden, vergezeld van kap. Weitens uit Utrecht als aalmoe zenier, 8 dagen doorgebracht op de „Jugendburg" Gemen in Westfalen. I" 's-GRAVENHAGE. De Dienst der Zuiderzeewerken heeft het bouwen van de onder bouw van het eerste gemaal en een schutsluis van 65 meter bij 8,5 meter door vaartwijdte op „Bouwplaats F" aan het gepro jecteerde middenkanaal voor de „Ooster. en Zuiderpolders" aan besteed. Deze kunstwerken ko men in de buurt van de gepro jecteerde hoofdstad, in de wan deling „Flevostad" genaamd, op 20 kilometer van Harderwijk. Het gemaal krijgt 6 meter op- voerhoogte met drie, later vier Dieselpompen, die een totale ca paciteit van 2000 kubieke meter water per minuut krijgen. Ingeschreven werd door 22 firma's. Laagste inschrijfster was de fa. J. Haitsma te Harlingen met 3.330.000 gulden, hoogste de Fa. J. D. Christiaanse te Amster dam met f 5.700.000 gulden. De gunning is aangehouden. STROPER VEROORDEELD WEGENS DIERENMISHANDELING HAARLEM, 30 Juli - De Haar lemse kantonrechter heeft van daag de 34-jarige P. J. D„ die bij de politie als stroper bekend staat, terzake van dierenmishan deling veroordeeld tot vijf dagen hechtenis. Op 22 Mei j.l. werd de man te Bloemendaal door een po litieagent aangehouden. Op zijn fiets vervoerde hij een zak, be halve een paar dode konijnen, ook een nog levend konijn. Het beest, dat onder de rubber baga- gedragerriem- bekneld had gezeten was de verstikkingsdood nabii. Toen de agent het konijn in be slag wilde nemen, maakte de man het dood door het met een ijzeren staaf op de kop te slaan. Aalsum R'dam/Calcutta 29 Juli n.m. te Port Said; Akkrumdijk A'dam/O. Afrika 20 Juli n.m. te Aden; Albereo Buenos Aires/ R'dam 30 Juli te Paranagua ver wacht; Olioth Buenos Aires/R' dam 30 Juli te Bahia verw.; Ce- ram R'dam/Calcutta pass. 29 Juli Kaap Finisterre/Marseille; Elmi- na A'dam/Afrika 29 Juli van Monrovia/Abidjan; Fairsea Syd ney/Melbourne pass. 29 Juli Cp. Howe Z.O. Australië; Grote Beer 29 Juli n.m. van New York/ R'dam; Helena W. Indië/A'dam 31 Juli van Bremen te Antwer pen verw.; Kota Baroe Makassar/ R'dam 29 Juli van Belawan/ Djeddah; Kota Inten Balikpapan/ R'dam 30 Juli v.m. bij Gibraltar 3 Aug. H. v. Holland verw.; Lieve Vrouwekerk Calcutta/R'dam pass. 29 Juli n.m. Ouessant/Antwerpen; Limburg R'dam/Tj. Priok 29 Juli n.m. van Genua/Port Said; Maas land Buenos Aires/A'dam 30 Juli te Santos verw.; Nelly R'dam/ Australië 30 Juli te Kaapstad; Nieuw Amsterdam 30 Juli v.m. van New York naar R'dam; Poly phemus A'dam/Indonesië pass. 29 Juli Kaap St. Vincent: Rem- pang Sorong/A'dam 29 Juli n.m. van Port Said/Genua; Riouw Golf van Mexico/Calcutta 29 Juli n.m. te Bombay verw.; Slamat Java/New York 29 Juli van Hali fax/Boston; Waterman A'dam/ Kaapstad 29 Juli n.m. van Las Palmas; Willem Ruys vertrek 31 Juli van R'dam/Tj. Priok; Edam 29 Juli van New York te Boston; Hector 29 Juli van de Levant te A'dam; Oranje vertr. 30 Juli van Tj. Priok/A'dam; Orestes 30 Juli van Laguaira/Aruba; gibajak Wellington/Surabaja 30 Juli nabij Cairns N.O. Australië; Ternate 31 Juli ca. 11 uur van Makassar te Hoek v. Holland verw.; Tomori Tj. Priok/R'dam 30 Juli rede Belawan. Hoezeer het gebrek aan pries terroepingen in Oostenrijk zich doet gevoelen, blijkt wel uit het feit, dat in het aartsbisdom Salzburg dit jaar geen enkele priesterwijding kon worden toe gediend aan de diocesane clerus. Andere jaren werd de toedie ning daarvan op de tweede; Zon dag in Juli steeds met grote plechtigheid en onder grote be langstelling van clerus en volk gevierd. Ook in het oorlogsjaar 1942 was er in dit aartsbisdom geen enkele priesterwijding. In de ja ren 1943 tot 1945 was er één wij deling, in 1946 zeven, in 1947 veertien, in '48 vijf, in '49 neger,, in 1950 en '51 zes. In vergelijking met de aantallen wijdelingen voor de oorlog is de priesteraan- was ontstellend klein. De „Rupertibote", het officiële kerkblad van het aartsbisdom, dat anders in deze tijd met een spe ciaal verzorgd nummer voor de priesterwijding uitkomt, bevat nu een ernstige oproep van de aarts bisschop mgr. dr. Rohraeher tot gebed en offer voor priesterroe pingen. In een hoofdartikel „Dit jaar geen priesterwijding" wordt gezegd :„Als in een Christelijk land de weg naar het priester schap blijkt verzand, als er geen roepingen voor religieuze orden meer opbloeien, dan is het een teken, dat het met het Christen dom bergafwaarts gaat". Verder zegt het arikel: „Holland stuurt nu nog jaarlijks honderden priesters naar de missie, evenals het nu nog oeychristelijke en ge zegende Ierland. In Noord-Ame- rika, waar een volop levende moderne Kerk opbloeit, is op de 600 katholieken een priester. Er zijn landen, waarin het oeroude Christendom dreigt uit te sterven, omdat er geen priesterroepingen zijn. Het gehele eens Christelijke Zuid-Amerikaanse continent staat op het punt het Christendom te verliezen, omdat er niet genoeg priesters meer zijnEn dit be dreigde land vormt een derde der katholieke wereld." In totaal bevinden zich in het groot-seminarie van Salzburg 44 theologanten over zes jaren ver deeld. De meerderheid daarvan komt^ uit niet-agrarische kringen. Jaarlijks moeten minstens 15 priesters door dood of ziekte of ouderdom worden vervangen. Zelfs jaren met tien of meer nieuwe priesters zijn niet vol doende om het aantal priesters op peil te houden. Het gevolg zal zijn, aldus de aartsbisschop, dat binnenkort kleinere plaatsen zelfs geen eigen pastoor meer zullen hebben en dat één priester de zorg voor vele parochies op zich zal moeten nemen. Deze week stond in, het teken van de Europese eenheidsgedach te, om door gesprekken en uit wisseling van cultuur vooral de jeugd van beide landen meer tot elkaar te brengen. De spelevaart, die o.a. de volkscultuur wil be vorderen door contradans, volks lied en volksmuziek, spel en an dere activiteiten, is wel zeer ge schikt gebleken. Om zulk een doel te verwezenijlken, reeds op de avond van de dag van aan komst had de Hollandse en Duit se jeugd in de grote Ridderzaal, waarin nog de prachtige Zuid- Nederlandse gobelins zijn te be wonderen. elkaar door gemeen schappelijke dans en zang gevon den. Zo is er de gehele week contact geweest op dit prachtige oude slot uit de 15e eeuw, dat nu als jeugdcentrum van het diocees Munster,is ingericht en waar jaarlijks 10.000 jonge men sen van beiderlei geslacht in en uitgaan. Heerlijke wandelingen in de mooie omgeving worden gehouden en lezingen met licht beelden over het Münsterland met zijn vorstelijke „Wasserbur gen" een bezoek aan Miil-iëndal, waar in de oude Gotische kloos terkerk de moderne liturgische kunst van de laatste 25 jaar in allerlei indrukwekkende werken van glas, hout en steen en me taal Harmonisch is samengebracht. Een filmavond met Hollandse en Duitse cultuurfilms, een voor dacht over de grote Duitse dich teres Annette von Drostex-Huls- hoff met lichtbeelden. Een tocht naar het Ruhrgebied met een bezoek aan een kolenmijn 600 m. onder de grond in Essen. Ver der de bezichtiging van de stad Munster waar de Hollanders of ficieel ontvangen werden door het gemeentebestuur in de be roemde vredeszaal. Dat alles heeft er toe bijgedragen Het Duitse land en volk weer beter te leren kennen. Bovendien gaf de diocesaan jeugdleider Willy Scheper uit Münster een duidelijk beeld van de katholieke Duitse jeugd van na de oorlog. Terwijl prof. Krieg afgevaardigde van de Bondsraad een inzicht bij bracht aangaande de grote problemen, waar de christelijke" partij in Duitsland momenteel mee te kampen heeft. Holland-avond. De laatste dag hielden de Hol landse jongens en meisjes een Holland-avond in de grote Rid derzaal, die smaakvol met de Nederlandse driekleur en Oran- REUKJAVIK, 30 Juli (A.P.). Twee helicopters van de Ameri kaanse luchtmacht, die een po ging ondernemen om over de Atlantische Oceaan te vliegen, zijn vannacht op het vliegveld Keflavik op IJsland geland. Zij waren gistermorgen van Groenland vertrokken, geëscor teerd door een vliegend fort van het type B 17. Later op de dag keerde de bommenwerper naar Groenland terug, nadat de escorte door een Albatross en een B 17 van Kef lavik was overgenomen. De vlucht van de helicopters van Groenland naar IJsland is vlot verlopen en heeft 40 minu ten korter geduurd dan men ver wachtte. je versierd was. Reeds lang was de roep over de „Hollanders" ver in, de omtrek doorgedrongen, zo dat de Duitse jeugd van alle kan ten kwam toegelopen, om deze indrukwekkende en vrolijke avond mee te maken. Daar werd ook het doel van de Spelevaart uiteengezet, met als gevolg, dat men in de toekomst contact met de Spelevaart wil blijven hou den. Tegen middernacht nam men afscheid van elkaar met een har telijk „tot weerziens", vol waar dering voor elkanders cultuur en een goed begrip voor de katho lieke jeugd-problemen in beide landen. In de beschouwingen van onze pari. redact, is reeds eerder, de mogelijkheid geopperd, dat formateur prof. .Beel de op lossing van de moeilijkheden met de anti-revolutionnairen zou wil len zoeken in deze richting, dat aan de laatsten de portefeuille van Economische Zaken zou wor den aangeboden. Ook nadere be richten, o.a. een beschouwing van de parlementaire correspondent in de „Volkskrant", doen ver moeden, dat prof. Beel inderdaad op deze wijze doende is. Dit zou dus betekenen, dat de katholie ken een belangrijke zetel in het kabinet zouden moeten verliezen. Een post, die vele jaren met ere door minister van den Brink is bezet. Wat zal daar tegenover staan? De mogelijkheid schijnt niet uitgesloten, dat prof. Beel zelf minister-president zal willen worden. De P.v.d.A. zal dan wel wat extra's te verstouwen krij gen. Zal zij een A.R.-man op de post van Economische Zaken aan vaarden, wetend nu, -dat die man daar komt met de bedoeling, om op die invloedrijke post een te genwicht te vormen tegen te vér gaande socialistische eisen? En zal zij accoord gaan met een pre mier, die niet van socialistische Huize is, zodat het verlangen naar een kabinet onder socialistische signatuur, na dele verkiezings uitslag begrijpelijk, niet vervuld zal kunnen worden? Daartegen over staat, dat prof. Beel het ver trouwen wel heeft van de P.v. d.A. in het algemeen, in het bij zonder van dr. Drees en dat de K.V.P. zes jaar lang, ondanks het feit, dat zij de grootste partij was, de leiding van het kabinet in handen van de P.v.d.A. gelaten heeft. Reeds verluidt, dat de P.v. d.A. de moeilijkheden zal zoeken op een ander front, nl. door zwaardere eisen te stellen aan het ontwerp-program. Intussen pleit de heer mr. Schmal van de C.H.U. in de „Telegraaf" voor een nationaal zakenkabinet, dat zich vooral zou bezig houden met nationale problemen. De moeilijk heid is echter, dat die nationale problemen vol (principiële) te genstellingen zitten. Wij denken veel eerder aan een extra-parle mentair kabinet, dat, als program kabinet, slechts een losse binding heeft met de fracties, maar waar in toch vier partijen „vertegen woordigd" zullen zijn. Het zal nu niet lang meer duren, of we zullen er meer van weten. 's-GRAVENHAGE Het opnemen van de bodemgesteldheid in de Noordoostpolder is vrijwel beëindigd, zo wordt o.m. in het zo juist verschenen „Driemaandelijks Bericht betreffende de Zuiderzeewerken" over het derde en vierde kwartaal 1951, me degedeeld. Er is een aantal waarnemingen verricht voor bijzon dere doeleinden. Zo werd in samenwerking met het Rïjkstuïn- bouwconsulentschap te Lisse een onderzoek ingesteld naar de geschiktheid van de zandgronden in de Noordoostpolder voor bloembollencultuur. Hoewel sommige van deze gronden inderdaad voor dit doel zouden kunnen worden gebruikt, werd toch de totale oppervlakte geschikte grond (ongeveer vijftig ha.) vooralsnog te gering geacht voor een lonende exploitatie. Bii Rotterdam, waar havenslib van slappe samenstelling in dikke lagen wordt opgespoten, zijn me tingen verricht van de drukvast- heid van deze gronden. Dit onder zoek is van betekenis voor de Oosterpolder, waar kort na het droogvallen eveneens zeer slappe gronden zullen voorkomen die zeer waarschijnlijk moeilijkheden HELSINKI (I) Over de Olympische Spelen in Helsinki zijn we nog niet uitgepraat. Het ene onsportieve be richt volgt op 't andere. Bij het gewichtheffen, bij het zeilen, bij het zwemmen, bij de water- polowedstrijden, ruzie en protest, zonder tal. Waar is de Olympische geest? Karei Lotsy heeft het kras gezegd tegen het bestuur van de Inter nationale Zwembond. Als gij deze weg volgt nl. in strijd met de reglementen de wed strijd Nederland-Joego slavië laat overspelen dan betekent dit uw faillissement, 't Wordt de vraag, of de gehele Olympische gedachte niet failliet gaat, wan neer er, in strijd met die Olympische geest, steeds meer gecamoufleerde amateurs, die toch eigen lijk in werkelijkheid professionals zijn, mogen meedoen. Helsinki (II) Dan is er nog het ge vaar van de politiek in deze schone sport. Van verschillende kanten spitst men de tegenstel lingen tussen Oost en West al toe. Er wordt precies bekeken hoeveel gouden of zilveren me dailles de Russen heb ben en hoeveel de Ame rikanen, en daar worden dan politieke conclusies aan verbonden. Achter de schermen, in de jury's bij de scheidsrechters, in de besturen e.d. speelt die politiek ook al mee. Ja, ja, politiek is overal, overal mijn vrinden, om met de Genestet te spre ken. Zelfs de gruwelver halen, die in de politieke strijd nogal gebruikelijk zijn, doen opgeld. Zo wordt er door een Ame rikaanse sportleider ver teld, dat de Russische gewichtheffers, voor dat ze die zware dingen op- tillen, aan een flesje ruiken, waardoor ze in een soort trance raken, en alles tillen, wat hun voorgezet wordt, hoe zwaar het ook is. De Amerikaan zei er, voor zichtig, bij, dat er in elk geval „iets met hen aan de hand was". Hij wist niet precies wat. Maar de Russen wonnen het van de Amerikanen, dus was er reden te over om even te rodde len Helsinki (III) Sommigen beweren nu, dat Jan de Troye niet te verwarren met het bekende klassieke paard! ook een beetje last had van trance. Geen kwaad overigens van onze radioploeg, die prachtig werk doet daar en heet van de naald ons het grote nieuws brengt. Maar j.l. Zondag was Jan even in de war. Hij was zo vervuld van snelheden bij lopen en rennen, dat hij alleen maar in minuten kan denken. Zo gaf hij glas hard door, dat Zatopek de Marathon won in 2 minuten zoveel, en de tweede aankomende deed er ook al 2 minuten zo veel over en zelfs onze van der Zanden was vijftiende in 2 minuten zoveel. Hij hield maar vol, die Jan. Intussen zal hij nu wel in de gaten gehad hebben, dat die 2 minuten telkens twee uur moesten zijn. Want die Marathon gaat nog altijd over ruim 42 kilometer, dan al gaat het met dat menselijke lopen tegenwoordig steeds sneller, zó erg is het nou toch ook weer niet. Dat moeten we aan KONINGEN waren er in het oude Egypte al, toen de Westerse democratie nog niet uit de rode kool was gehaald. En de laatstef?) koning van Egypte is nu op Westerse manier aan de dijk gezet. Hij moet zich voelen als Tijl Uilenspiegel, die „had het er ook naar gemaakt". En hardleers dat die Faroek is. Hij heeft zijn millioenen in veiligheid gebracht en schijnt van plan te zijn, zijn lieve leventje voort te zetten. Hij huurde het hele Hotel Keizer Augustus is de naam een voorteken? op Capri, zoals hij vroeger achtduizend gulden per dag betaalde voor zijn hotelkamers, terwijl de meerder heid van de Egyptische zwoegers dertig cent per dag ver diende. Overigens is de koning ten onder gegaan aan de corruptie, dat een Egyptische plaag schijnt te zijn. De ge leerden zijn het er nog niet over eens, of dit een Oosterse of een Westerse kwaal is de vliegende schotels en huns gelijken overlaten. Zulk een vliegende scho tel, volgens anderen een nieuw soort vliegmachine doet over 4200 kilometer dat is honderdmaal de Marathon! één uur! Misschien heeft de radio reporter gedacht, dat hij bezig was, een Marathon van vliegende schotels te verslaan.... Toerisme De Belgische kust is een gezocht oord voor vacantie. In de afgelopen dagen waren er in de verschillende kustplaat sen 4000 gasten. In Blan- kenberghe konden ze niet allen behoorlijk onderdak worden ge bracht. Gelukkig is er in het stadhuis een cel voor gevangenen en zo kon den er een groot aantal toeristen vrijwillig in die cel overnachten. Ze mochten de volgende dag even vrijwillig weer naar huis. Jeanne d'Arc Het proces van Jeanne d'Arc, uit 1431, is thans volledig gereconstrueerd. Uit 500 oude geschriften zijn, d'e juiste antwoor den, die Jeanne aan haar aanklagers in Rouaan gegeven heeft, „aan el kaar gelegd". Dit is ge beurd door een geleerde Franse Jezuiet, pater Doncoer, die van de historie van Jeanne d' Are zijn levenswerk maakt. Hij werd o.a. ook geraadpleegd bij de ver filming van Jeanne's le ven, waarbij Ingrid Bergmann de hoofdrol speelde. Pater Doncoer heeft vijf jaar aan zijn reconstructie van het proces gewerkt. Zijn be vindingen zullen bin nenkort bekend gemaakt worden. Hongarije Even luisteren naar een korte passage uit het jaarverslag van de hulpactie voor Honga rije: „Wie niet geheel vreemdeling is in het moderne Jeruzalem ach ter het ijzeren gordijn, wie gewoon is de dag bladen te lezen, hij zal weten, dat dagelijks honderden kinderen, vrouwen en mannen achter dat gordijn wreed gedeporteerd worden. Zij gaan een ondraaglijk leed tegemoet. Honder den families hebben geen inkomen, geen kle ding, geen dekking en geen schoeisel. Tiental len gezinnen hebben in meer dan vier jaar haar kinderen geen nieuwe onder- of bovenkleding kunnen geven. Waar moet dat vandaan ko men? Er is maar één weg op het ogenblik: dat is via onze stichting Hulpactie voor Honga rije Adres Huize Zee burg, Zeeburgerdijk 236, Amsterdam-Oost. Post giro 14378 ten name van de stichting! Hondenwacht! Ongeveer een maand lang heeft een hond standvastig de wacht ge houden bij een verlaten mijnschacht te Spring City in Missouri. De hardnekkigheid van de hond deed de veronder stelling rijzen, dat mo gelijk zijn baas in de schacht was gevallen en verdronken. Men begon daarop de oude mijn leeg te pompen. De trouwe hond en de po gingen tot redding wa ren snel bekend en dui zenden kwamen kijken, hoe het zou aflopen. Verleden week bereik ten de redders eindelijk de bodem van de schacht Weet u wat ze vonden? Een bééntje!.... Gefolterde huisvader Een huisvader, die zijn vrouw ook eens een dagje vacantie had ge gund en zelf met de kin deren thuis bleef, maakte een statistiek van wat hem die dag was over komen. Luister maar: Dat mag je niet gezegd, 64 keer; ruzie beslecht, 27 keer; deur voor kin deren open gedaan, 53 keer; veters vastgemaakt 29 keer; vechtpartijen verhinderd, 16 keer; tus sen de maaltijden door boterhammen met jam gesmeerd, 17 stuks; de kinderen van de telefoon gejaagd, 10 maal; neu zen afgeveegd, 21 keer; de buren gekalmeerd, 8 mahl; vragen beantwoord 136 keer; vragen niet beantwoord, 151 maal; het geduld verloren, 41 keer; de kinderen nage lopen om hen binnen te halen, 4 kilometer! Er zijn er die beweren, dat de man óf een groot ge zin moet hebben gehad, óf met dubbel krijt ge schreven heeft. Er zijn er ook die zeggen, dat de man nu eens voor goed te weten is geko men, wat een huisvrouw allemaal heeft te doen! zullen opleveren bij de ontginning. Waarnemingen zoais nabij Rotter dam zijn verricht, geven echter vermoedelijk te weinig inzicht in de vraagstukken die zich in de Oosterpolder zullen voordoen. Het is daarom gewenst uit te zien naar een ander proefterrein. Nu bestaan er bij particulieren plannen, om nabij de uitmonding van de Eem een gedeelte van het IJselmeer ter grootte van om streeks 500 ha droog te leggen. De bodemgesteldheid van deze „Eem polder" is uitvoerig on derzocht om na te gaan, of deze in voldoende mate overeenkomt met die in de Oosterpolder. Indien dit het geval blijkt te zijn, zouden bii een spoedige drooglegging van deze Eempolder de ervaringen, daar opgedaan, ten goede kunnen komen aan de ontginning van de Oosterpolder. Bii onderzoek van de scheur vorming en de rijping van de grond, dat in de herfst van 1951 werd uitgevoerd, is bijzondere aan dacht geschonken aan de gebieden die voor fruitteelt zijn bestemd. Hier bleek de scheurvorming in de grond ernstig te worden ver traagd door de aanwezigheid van een lichte kwel, die het uitdrogen van de ondergrond heeft verhin derd. Het wordt wenselijk geacht met deze vertraagde rijping reke ning te houden bij het vaststellen van de volgorde waarin de kavels, die voor fruitteelt zijn bestemd, zullen worden uitgegeven. In de Oosterpolder is plaatselijk een veel sterkere kwel te ver wachten dan in de Noord-Oost- nolder voorkomt. De moeilijk heden met de ontwatering die in de Noord-Oost-polder reeds bij ge ringe kwel optreden, zijn daarom aanleiding geweest tot het instel len van een onderzoek naar de landbouwkundige gevolgen van een sterke kwel. Hiertoe zijn enige waarnemingen verricht in enkele kwelgebieden, o.a. in de Bethune- polder (provincie Utrecht). In het Waddengebied, voor zo ver dit gelegen is ten westen van de lijn KornwerderzandTer schelling, is voortgegaan met het opnemen van de bodemgesteld heid. Op grond van deze gegevens ziin voorlopige bodemkaarten van dit gebied vervaardigd. Daarbij bleek dat in belangrijke gebieden de landbouwkundige mogelijk heden groter zijn dan aanvanke lijk werd gedacht. Over vrij grote oppervlakten komt namelijk on der 50 tot 100 centimeter zand, goede zavelgrond voor. Een aanzienlijk deel van het balgzand zou, evenals een gedeelte van de waardgronden, tot goede landbouwgrond kunnen worden gemaakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5