Nieuuu Tweede Kamer zal NIET worden uitgebreid tot 150 leden Vrij Berlijn wordt overstroomd door opgejaagden uit Oost-Duitsiand Vijf Nederlandse vrouwen en kinderen ontvoerd Levenslang TUCHTHUIS voor verrader Enbom DAGBLAD VOOR ALKMAAR veilig. (Vondel) EN OMGEVING Schiet nog es wat hagel" Volgende halte Eerste Kamer bracht 't niet tot twee-derde meerderheid Door bende nabij Cheribon jRAMMA ii Boskamp iiiiiiiiiinnimiHiiiiiimr? nhd) Ned. Bank verlaagt disconto met 1/2 Pc* BIJKOMSTIGHEDEN WOGEN TE ZWAAR: KLEINE LUCHTBRUG" GEWENST VOOR AFVOER NAAR HET WESTEN Duitsland heeft weer boter nodig Traangas tegen Belgische militairen Rundvee-export kan worden hervat Faroek: „Ik ben helemaal niet rijk Raket, krachtiger dan straalmotor Djakarta heft staat van oorlog op Winkelsluitingswet en middenstand midd. id. 9.50 104.70; grove bintje 9.40 11.70 aanvoer kool 1045; sla en 3958; snii- mkommers 10 12.30; frambozen en 715: prole- len 1258; yel- idenier 1034; 14. /OUDE, 31 Juli appelen, eerste- doré 9.40; eigen- blauwe eigen- 0.90; ijsseïster -10.20; bonken lingen 6—7.40; kg slabonen 48 :roten A 6.80 0; 2100 kg zil- Irielingen 911; i; 2800 kg rode .50; 750 kg gele 27000 kg witte 400 stuks bloem- -47; afwijkende 'agen ut. live chuim. chuint - ALKMAAR I AUG. - 8 uur lucht 3e pl.bespr. be- i 11 tot 3 uur llllllllllllllilllllllllllllllh erugkoom'n, dan ferme woorden het politiebureau Maar ja laan. Wie kon nu to van de firma ïdhalte was aan- de stad Bonkei- bekende verhuis- ïog weet, dat de jrman en vracht- slburg waren ge- lie grote auto met n daar draait hij jjn benieuwd wat Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqhlad HET EE IT STADSEDITIE VAN HEDEN Pagina 4 Vrijdag 1 Augustus 1952 46e Jaargang No. 12541 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritse voort 52, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. tel 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39. teL 459 K 2240 HET BEVREEMDT ons, dat naar de berichten verluiden, men in politieke kringen in Den Haag vrij algemeen vreest, dat prof. Beel, na de mislukking van zijn eerste opzet een parlementair 3ierpartijen kabinet zijn op lacht zal neerleggen. Zij het <tan niet dan na het nodige „ge peins". Wij ontveinzen ons niet, dat het aan de formateur heel wat hoofdbrekens zal kosten, voor hij zal besluiten, met zijn for- mateurstrein, door te reizen tot de volgende halte. Maar in de reisroute, welke de Koningin hem als het ware meegegeven heeft, is die volgende halte in elk geval opgenomen. Zal de formateur kunnen vol houden, dat hij alle mogelijk heden, welke zijn opdracht hem bood. heeft beproefd, als hij niet om te beginnen tot de volgende halte doorrijdt? Die volgende halte is een min of meer nor- - maal z.g. extra-parlementair ka binet. een zakenkabinet, zeker niet, wanneer dit omschreven wordt als een kabinet, waarvan de ministers niet worden uitge kozen om hun politieke richting. Het groptste bezwaar tegen 'n dergelijke formatie is niet, dat ze niet klopt op de uitslag van de verkiezingen, hoewel dit na tuurlijk ook wel degelijk een factor van belang is. Het grootste bezwaar is wel, dat er, juist in het kader van de tegenwoordige tijd. zoveel zaken beslist moe ten worden, waarin,, zoals men het zou kunnen noemen, de po litieke gezindheid van het Ne derlandse volk een grote rol speelt. Zo ziet het ook de parlemen taire medewerker van de „Volks krant", maar men vraagt zich wel af waarom dan niet in elk geval tot het uiterste getracht wordt, die politieke gezindheid van het Nederlandse volk tot uitdrukking te brengen in de samenstelling van het nieuwe kabinet. Dit moet toch mogelijk zijn. wil die politieke gezindheid werkelijk in die mate bezit van het Nederlandse volk zijn, dat zii voldoende lééft, om niet te zeggen, leefbaarheid heeft, om in een werkbare politieke sa menstelling tot uitdrukking te komen. ne volgende halte van de for ma'eur kan niet dat neutrale za kenkabinet zijn- De volgende ha Re is het extra parlementaire kabinet. Het is natuurlijk mogelijk, dat prof Beel tot een dergelijk ka binet geen kans ziet. Dan ver wachten wij van hem inderdaad een teruggeven van de opdracht. Want hij is, zoals wij al enige malen hebben doen uitkomen, o.i. niet de man, om een zaken kabinet te vormen. Dat ligt hem niet, temeer niet, omdat met alle reden te vrezen valt, dat de so cialisten niet met zulk een za kenkabinet zullen meedoen en in elk geval fris in oppositie daartegen zullen willen gaan. Hdt is niet van een man als prof. Beel te verwachten, dat hij zal medewerken aan een toestand, welke het die kant uitstuurt. De vraag is trouwens ook, of het wel in het belang van het land is. dat de P.v.d.A. in de oppositie gaat. Wij menen van niet. Het ligt ook o.i. niet op de weg van andere partijen, dit te forceren, gelet op de verkie zingsuitslag dan en dus op de genoemde politieke gezindheid van het Nederlandse volk. Natuurlijk kan van geen enkele partij worden verlangd dat zij tot het uiterste tegemoet komendheid betracht, om deel neming van de P.v.d.A. aan een regeringscombinatie mogelijk te maken. De socialisten zullen ook hier hun eigen verantwoor delijkheid moeten dragen. In hoeverre zij zich dit bewust zijn, is een kwestie, die twijfel wekt, wanneer men kennis neemt van de commentaren in het „Vrije Volk", dat spreekt van eén „zonderling ultimatum van de formateur dat tot teleurstelling leidt, het stellen van dit ultima tum en het vasthouden daaraan door de formateur de onvermij delijke oorzaak van de teleur stelling is geworden". Men ziet dat de rode pers er alweer op uit is, de P.v.d.A. bij voorbaat schoon te wassen. Hoe wel de drie andere fracties met de opzet van prof. Beel accoord gegaan zijn en dus het bezwaar van het z.g. „ultimatum" niet hebben gevoeld, terwijl het al leen de P.v.d.A. geweest is, die weigert aan het plan van Beel mede te werken, is het niet de socialistische partij die de schuld draagt, maar de formateur Wij hopen, dat deze niettemin tot de volgende halte zal door reizen. Om het uiterste te be proeven, vóórdat het neerleggen van zijn opdracht ons land hele maal in een onontwarbare situa tie brengt, waaruit inderdaad slechts een politiek slap bouw sel als een zakenkabinet ons zou kunnen redden. Voor hoe lang? AMSTERDAM, 31 Juli. De Nederlandsche Bank maakt be kend, dat zij met ingang van 1 Augustus 1952 haar rente tarieven als volgt heeft vastge steld; wisseldisconto 3 pet. (tot dusver 3'/ü pet.); promessendis- conto 3Va pet. (tot dusver 4 pet.); rente voor voorschotten in reke ning-courant en beleningen voor particulieren 4</i pet. (tot dusver 5 pet.); idem voor anderen 3'/2 pet. (tot dusver 4 pet.). HET BEZOEK VAN KONINGIN JULIANA AAN ORANGE Op de top van het kasteel de St. Eutrope bezichtigt de Konin gin de overblijfselen van het kasteel van de voorvaderen uit het Huis van Orange. BERLIJN, 31 Juli. In de Russische zóne zijn thans reeds meer dan 100.000 mensen onder de wapenen. De commu nistische ronselaars hebben de hele Oost-Duitse jeugd inge schakeld en roepen alom op tot versterking van de Volks- politie. Als uiteindelijk doel wordt reeds gesproken over een reserve van 375.000 man. Aan het begin van deze maand bestond de kern van de Volkspolitie uit 60 a 70.000 man. De recrutering is niet altijd geheel op rolletjes verlopen. De jonge mannen tussen 18 en 25 jaar kregen de keuze om dienst te nemen, of een onaantrekke lijk baantje aan te nemen. Hoge functionarissen kregen aanzeg ging dat zij ontslagen zouden worden, wanneer hun zoons niet in dienst gingen, tal van leden van het corps volkspolitie zijn naar West-Duitsland uitgeweken en hebben meegedeeld, dat zij dienst hebben genomen als poli tieman, maar niet om in een of ficieel leger opgenomen te wor den. De West-Berlijnse autoriteiten willen een kleine luchtbrug om de vluchtelingen uit Oost-Duits- land naar het westen te kunnen overbrengen. De vluchtelingen stromen de westelijke, sectoren der voor malige hoofdstad op het ogen blik binnen in een record tempo van 1000 per dag. De 46 vluchtelingenkampen zijn eivol en de autoriteiten BONN, 31 Juli. De invoer- commissie van de Westduitse re gering heeft Donderdag toestem ming verleend voor de invoer van boter uit Denemarken, Ne derland, Noorwegen en Zweden tot een bedrag van in toaal 2.4 millioen d.m. Volgens een verklaring van het ministerie voor de voedselvoor ziening moet door deze boter- invoer de binnenlandse boter- prijs, die de laatste weken sterk gestegen is. gedrukt worden. MC ARTHUR COMMISSARIS VAN REMINGTON AMSTERDAM 31 Juli Aan de vooravond van de conferentie van -Europese verkoopleiders der Remington Rand N.V. (in hotel Duin en Kruidberg te Santpoort) is bekend gemaakt, dat generaal Douglas Mac Arthur tot president commissaris van dit Amerikaanse concern is benoemd (Van onze correspondent) BRUSSEL, 31 Juli. In ver schillende Belgische kazernes is de rust nog niet geheel teruggekeerd. Bovendien heb ben te Luik en omgeving enige tienduizenden arbeiders gestaakt uit protest tegen de 24 maanden diensttijd. In Keulen begaven zich 500 mi litairen van de Belgische bezet tingstroepen naar de legergevan- genis om er enkele gestrafte sol daten uit te bevrijden. De mili taire politie moest traangasbom- men gebruiken om de muiters, die jeeps in de straten omwierpen uit elkaar te jagen. In de kazernes te Namen en te Antheit weiger den enige honderden militairen op het appèl te verschijnen. Zij wierpen ruiten in en zongen de Internationale." Ook in de Ci tadel van Luik was het de laatste dagen onrustig, zodat de comman dant de nachtvergunningen introk Desondanks trokken 's avonds tal rijke soldaten naar het centrum der stad. doen wanhopige pogingen meer ruimte te vinden. Om voor 5000 mensen een slaapplaats te vinden wordt zelfs van fabrieksruimten gebruik ge bruik gemaakt. Het beste wat de stedelijke functionarissen de Oost-Duitsers te bieden hebben zijn stromatrassen op de vloer en sobere maaltijden uit veld keukens. Het dringenste probleem is echter de snelste wijze van ver voer der vluchtelingen naar W. Duitsland, daar de verarmde westelijke sector van Berlijn waar reed's 30 procent der arbei ders werkloos is hen niet kunnen onderhouden. Deze maand zijn reeds 11.091 vluchtelingen naar West-Berlijn gekomen. Het daggemiddolde be droeg in Juni 250. MOSSADEQ NAAR AMERIKA LE HAVRE 31 Juli Op het kantoor van de „American Lines" is bekepd gemaakt, dat zes hut ten gereserveerd zijn aan boord van de „United States" die op 12 September uit Le Havre naar Amerika vertrekt, voor dr. Mos- sadeq en 5 personen van zijn ge volg. De Perzische premier zou zich naar Amerika begeven om nieuwe besprekingen te voeren over de petroleumkwestie. DJAKARTA, 31 Juli. Drie Nederlandse vrouwen en twee kinderen zijn Dinsdag in het gebied van Cheribon door een onbekende bende ontvoerd, toen zij met een schoolbus, die enkele suiker ondernemingen exploiteren, van Cheribon naar de onder neming Sindang Laut terug keerden. Het zijn de dames Jordans met kind, Neyndorf met kind en juffrouw Windzant. Volgens la tere onbevestigde berichten zou den een dame en beide kindeken Dinsdagavond op de onderneming zijn teruggekeerd. De bus werd aangehouden door geüniformeerde lieden, die de inzittenden bevel gaven de wagen te verlaten; de chauffeur mocht zijn weg ver volgen. Van officiële zijde werd mede gedeeld, dat „de Nederlandse regering met ontsteltenis kennis heeft genomen van het bericht, dat Nederlandse vrouwen en kin- 24 KINDEREN EN TOCH NOG IN DE KROEG? BROMLEY (Engeland) 31 Juli (AP.) Mevrouw Mary Dorrell is Woensdag te Bromley tot twee rnaanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij negen van haar 24 kinderen verwaarloosde. Inspecteurs van een vereniging voor kinderbescherming verklaar den, dat zij negen kinderen in ouderdom variërend van drie tot 13 jaar verwaarloosde, terwijl zij in kroegen kaart speelde en dronk. Mevrouw Dorrell gaf „ja loerse buren" de schuld van de tegen haar ingebrachte klachten en zei: „ik heb de liefste kinde ren van heel Engeland." PAAL-PRAAT SAN JOSE, (Californië), 31 Juli Om publiciteit te win nen verblijft mej. Laverne Lam op een platformpje bo ven op een paal tien meter boven het kantoor van een openluchttheater in San José (Californië). Haar benarde positie schijnt geen invloed te hebben op haar slaap, want toen de politie Woensdagoch tend naar boven schreeuwde, dat in het kantoor was inge broken en dieven 2572 dollar hadden meegenomen, riep zij terug: „ik heb niets ge hoord, ik heb mijn slaap hard nodig, weet je." deren in het Cheribonse werden ontvoerd. Aan de Hoge Commis saris te Djakarta werd opgedra gen terstond de aandacht van de Indonesische regering op dit be treurenswaardige voorval te ves tigen en aan te dringen op alle geëigende maatregelen ter be vrijding van de ontvoerden". HELICOPTERS IN SCHOTLAND AANGEKOMEN De twee helicopters van het Amerikaanse leger, die van de basis Westover (Massachusetts) opgestegen zijn, zijn vandaag in Prestwick aangekomen na een vlucht van meer dan 5.000 km (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 31 Juli. - De uibreiding van de Tweede Kamer gaat niet door. De Eerste Kamer, die het desbetreffende voorstel gisteren in tweede lezing behandelde, bleek aan het einde van het debat 28 vóór- en 17 tegenstanders te tellen. Er waren 45 senatoren aanwezig en voor aanvaarding met de vereiste twee-derde meerderheid zouden er dus minstens 30 voorstanders moeten zijn geweest. Het bezwaar tegen de moge lijkheid van stemoverdracht bij amendement in het wetsont werp ingelast bleek ook gis teren in tweede lezing nog te gelden. De heer Pollema (CH), achtte stemoverdracht in strijd met de persoonlijke verantwoor delijkheid van de afgevaardigde. Mr. Kropman (KVP) kwam ver klaren dat een kleine minderheid in zijn fractie eveneens met dit probleem bleef kampen. Voor de AR en de PvdA lag de zaak in hetzelfde vlak en prof. Molenaar (VVD) kwam getuigen, dat de kwestie van de stemoverdracht zijn fractie reeds de vorige maal als een zware blok aan het been had gehangen; zodat hij en zijn politieke vrienden nog maar nau welijks de eindstreep hadden kunnen halen. Had hij toen zijn bezwaren in di>t opzicht nog overwonnen, nu ging het zeker niet meer, omdat inmiddels de uitbreiding van de Eerste Kamer al was verworpen. Hij zou slechts in uitbreiding van de Tweede Kamer hebben berust, wanneer én de Eerste Kamer én de Tweede Kamer waren uitgebreid Vielen er bij de WD geen bekeringen meer te maken, de heer Woudenburg (PvdA) had verklaard, dat een deel van zijn fractie nog overtuigd kon wor den. Met name was dat het ge val bii mej. Tjeenk Willink (Pv dA). Zij hield een fel requisi toir tegen de wijze waarop deze grondwetsherziening was behan deld en gewijzigd, maar liet toch tenslotte de nadruk vallen op de uitbreiding als zodanig. De minister moest haar argumenten aan de band doen, waarom die uitbreiding nu werkelijk nodig was. Een nogal wonderlijk ver zoek, na meer dan vijftien schrif telijke stukken, maar minister Beel poogde de toegestoken hand toch te grijpen. Hij wees nog maals op de toegenomen werk zaamheden, op de uitbreiding van het volk, en op de noodza kelijkheid, dat een kamerlid geen vak-automaat werd maar contact bleef houden met zijn kiezers. Dat laatste argument scheen voor mej. Tjeenk Wil link volkomen nieuw te zijn. Zij ijwam daarna althans verklaren, dat zij haar stem toch aan het voorstel zou geven. Mr. Witteman (K.V.P.) had zulks al eerder gedaan. Hij was de enige, die een werkelijk posi tief geluid liet horen. Mr Krop man (KVP), de heer Wouden- STOCKHOLM, 31 Juli. De Zweed Fritiof Enbom is vandaag door de rechtbank in Stockholm wegens spionnage en een complot tot het plegen van hoogverraad tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Enbom's voornaamste medeplich tige, de 32-jarige Hugo Gjersvold, ex-sergeant van het Zweedse leger, werd wegens spionnage voor de Sovjet-Unie eveneens tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. De jongere broer van Enbom, Martin Enbom, werd wegens spionnage tot zeven jaar dwang arbeid veroordeeld. Andere ver dachten kregen straffen van acht maanden gevangenisstraf tot vijf iaar dwangarbeid. Gedurende elf jaar heeft de groen-Enbom aan Rusland gehei men verkocht betreffende de Zweedse defensieorganisatie in 't Noorden. Enbom is 33 jaar en was vroe ger werkzaam als correspondent van het communistische blad „Norskens Flamman". Toen de president van het hof uitspraak deed werd Enbom eerst rood, maar daarna overtrok een dode lijke bleekheid zijn gelaat. Toen de rechter Nordstroem het vonnis over Enbom en Gjersvold uit sprak heerste er dodelijke stilte in de propvolle rechtszaal. SUKARNO NAAR ITALIË SURABAJA In een speciaal onderhoud met P.I.-Aineta heeft president Soekarno verklaard, dat hij van de Italiaanse rege ring een uitnodiging had ont vangen een bezoek aan Italië te brengen; zodra de gelegenheid zich voordoet, zal hij aan dit verzoek gevolg geven, zo zeide de president. Gjersvold bewoog zich onrus tig, Enbom zat zenuwachtig te slikken en staarde met bloed doorlopen ogen naar de rechter. Toen de vonnissen gevallen wa ren liepen de gevangenen tussen twee rijen persfotografen door naar de wachtende politieagenten die hen meenamen naar 't tucht huis. berg (PvdA) en prof. Anema (AR), die namens voor en tegen standers spraken, hadden alle ruimte gelaten, zowel voor het vóór als voor het tegen en voor al deze omstandigheid was oor zaak, dat voor de toehoorder net gevoel groeide, dat men onder die omstandigheden weinig be grip in den lande zou kunnen verwachten voor de noodzaak van de voorgestelde wijziging, indien deze toch aanvaard zou zijn geworden. Maar zover kwam het, zoals gezegd niet. De tegen standers waren: de hele CH en VVD-fracties (van de WD was de heer Wendelaar niet aanwe zig), van de AR de heren Al- gera, Rip, Hellema en Diepen horst, van de PvdA de heer Cammelbeek en van de KVP de heren Kropman, Van Lieshout en Verhey. 's-GRAVENHAGE, 31 JuU. In verband met het gunstige ver loop van het mond- en klauw zeer in ons land, heeft de direc teur van de Veeartsenijkundige Dienst zijn bezwaren tegen de opheffing van het in October ver leden jaar ingestelde exportver bod ingetrokken, zodat het Be drijfschap voor Vee en Vlees van nu af weer in de gelegenheid is machtiging voor de uitvoer van rundvee te verstrekken. CAPRl. Ex-koning Faroek van Egypte heeft vandaag een verklaring aan de pers voorgelezen. Hij wenste Egypte en zijn huidige leiders „veel voor spoed". De verbanning geldt alleen hemzelf. Zijn vrouw en kinderen kun nen vrij naar Egypte te rugkeren als zij dat wen sen. Faroek weet nog niet waar hij zich zal vestigen, alleen niet „achter het IJzeren Gordijn". Het gezelschap zal vermoedelijk enkele maan den op Capri blijven. „Ik heb vier kinderen die aan genaam bezig moeten wor den gehouden. Zij dragen geen schuld aan het gebeur de. Mijn gezin is het enige koninkrijk dat ik nog bezit." „Ik ben niet rijk meer. Het is niet waar dat ik een fortuin uit Egypte heb mee genomen of ergens verbor gen heb. Wij zullen zeer, zeer eenvoudig leven. Ik weet dat sommigen uwer ongelovig zullen glimlachen, maar u moet bedenken, dat iemand die aanzienlijk min der heeft dan waaraan hij gewoon is, zich arm voelt. Naar de maatstaven van de zeer armen ben ik nog te be nijden. Ik hoop dat het van nu af aan afgunst zonder bitterheid zal zijn. Mijn vrouw en ik zijn niet ver bitterd over het gebeurde, want wij weten dat wij nog rijk aan vrienden zijn. LONDEN, 31 Juli. De ver eniging van Britse vliegtuig bouwers is van mening, dat in de toekomst geleide projec tielen zullen worden uitge rust met raketmotoren, die krachtiger zullen zijn dan straalmotoren. In een door de „Times" aan gehaalde verklaring van de ver eniging wordt gezegd, dat de ra ketmotor grote voordelen biedt boven de straalmotor. omdat eerstgenoemde motor niet is aan gewezen op de zuurstof uit de lucht, doch zelf zuurstof mee voert. Een voordeel van de raket motor boven de propellermotor is. dat raketten in alle luchtlagen kunnen opereren, zelfs buiten de stratosfeer. Een nadeel van de ra ketmotor is echter het hoge ver bruik aan brandstof. Britse machine-industrie wijst looneisen af LONDEN 31 Juli De direc ties van de Britse machinefabrie ken hebben Donderdag de eis van de vakverenigingen om het loon van 2.250.000 arbeiders met twee pond per week te verhogen verworpen. In de afgelopen we ken zijn de looneisen van 1.300.000 spoorwegarbeiders, mijnwerkers en buschauffeurs eveneens afge wezen. DJAKARTA, 31 Juli. In geheel Indonesië is thans bij presidentieel besluit de staat van oorlog en beleg opgehe ven. In de gebieden, waar het militair gezag dit nodig oor deelt om de veiligheid te ver zekeren, is de staat van oor log en beleg gewijzigd in de staat van oorlog, die het mili tair gezag minder bevoegd heden geeft dan de staat van beleg. Deze gebieden zijn: West-Java, inclusief Djakarta Ray a, Midden- Java, inclusief het bijzondere gebied van Djogjakarta, Oost- Ja va zonder Madura, de Riouw- archipel, Zuid-Celebes, Ceram en Ambon. BRIEF AAN GEMEENTEN 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. Het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen heeft aan alle college's van burgemees ter en wethouders en de gemeen teraden in Nederland in een brief zijn standpunt ten opzichte van de Winkelsluitingswet 1951 uit eengezet. Het verbond stelt zich op het standpunt, dat 1. de 6 uur avond sluiting, ook in de toekomst, on verminderd gehandhaafd dient te blijven; n eens per als practisch, worden voor iedere branche; 3. er geen enkele behoefte aanwe zig is om over te gaan tot het instellen van een koopavond; 4. een vacantieregeling bindend dient te worden voorgeschreven, wanneer de meerderheid van een branche zich hiervoor heeft uit gesproken; 5. er eveneens geen behoefte aanwezig is voor het instellen van een koopavond voor de markt- en straathandel; 6. in seizoenplaatsen afwijkende rege lingen nodig zijn, die zowel in redelijkheid tegemoet komen aan de eisen van het zakenleven als aan het touristenverkeer. RECHTSPRAAK IN JONGENSDORP Wie vecht of ruzie maakt, komt voor de dorpsrechtbank, zo luidt een der bepalin gen voor de burgers van Jongensdorp in Zaandam, dat door 174 jongens is opgebouwd. Dat het de magistra ten ernst is bleek Donderdag, toen een overtreder van de wetten van Jongens dorp voor de dorps rechtbank moest ver schijnen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1