Minister geeft groter vrijheid aan de bouwnijverheid Het weerkanon in Oostenrijks dorpje Buurman al te hulpvaardig Aanzienlijke vordering van productie atoomwapens Wfflae ESf KAM NOG MEER RIJ" UW PUZZLE voor vandaag ■ftr bëi Woningbouw thans mogelijk zonder Rijksgoedkeuring RADIO Zusters vari de Voorzienigheid vieren honderdjarig jubileum aar* De V.V.D. Scholenbouw nog onder controle Naar wij vernemen Een eeuw in dienst van de Liefde Naar wij vernemen Commissie atoomenergie Storm ver jaagd WEK DE GAL IN UW LEVER OP PAGINA 4 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 Tijdens de receptie in het stadhuis van Orange luistert H.M. de Koningin naar de welkomstrede van burgemeester Ballester. Jeanne Landré overleden NIJMEGEN 31 Juli Heden morgen is na een korte onge steldheid te Nijmegen overleden Jeanne Landré, muziekpaedagoge, componiste, soliste en dirigente, die 6 October 85 jaar zou worden. Zij is geboren uit een Amster dams geslacht van culturele en muzikale inslag. Meer dan 55 jaar heelt zij in Nijmegen het artis tieke en vooral muzikale leven gediend als lerares in de vocale en instrumentale vakken aan de school van Toonkunst. TONEELSPELER VIEL UIT HET WANT AMSTERDAM'Bij de repeti tie voor het toneelstuk Billy Budd," dat zich afspeelt op een fregat van omstreeks 1790, is de 44-jarige acteur Hans Tiemeyer 'bij het klimmen in het repetitie lokaal van de Stadsschouwburg te Amsterdam uit het want gevallen. De heer Tiemeyer heeft zijn sleu telbeen gebroken, doch zal zijn rol, zij het met zijn arm in ver band, blijven vervullen. Het Am sterdams Toneelgezelschap geeft Zaterdagvond, 9 Augustus, de première van dit stuk in de Stads schouwburg. ZATERDAG 2 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.18 Gramo- foonmuz.; 7.30 Idem; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoon- muziek 8.40 Idem; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek (9.359.40 Waterstanden); VPRO 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.35 Pianoreci tal; 12.00 Gramofonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek 12.45 Ol. Spelen; 13,00 Nieuws; 13.15 Gra mofoonmuziek; (13.3013.45 Voor de kinderen); 14.00 Gramofoonm.; 14.25 Politie-Harmonievereniging 14.45 Fries programma 15.15 Ama teursuitzending: 15.45 Accordeon- muziek; 16.15 ,Van de wieg tot het graf", causerie; 16.30 Gramofoon- muziex: 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws 18.15 VARA-varia; 18.20 Gramofoonmuz.; 18.40 Idem; 19.00 Artistieke staalkaart; VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", cau serie; 19.55 „Deze week", causerie; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actua liteiten 20.15 Gevarieerd program ma; 21.00 Gramofoonmuziek; 21.15 Socialistisch commentaar: 21.30 Dansmuziek 22.00 „Onder de pan nen", hoorspel 22.20 Joegoslavische muziek; 22.45 Gram. platen; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend- gymn.; 7.30 Motetten; 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Franse chansons 10.40 Klein mannenkoor; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Om roeporkest; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. 12.3012.33 Land- en tuin bouwmededelingen); 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram.: 14.40 Amateursprogramma; 15.00 Gram. 15.15 Kroniek van letteren en kun sten; 15.53 Piano en orgel (Inter mezzo: Gram.); 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Olymp. Spe len; 18.30 Nieuws; 18.45 Lichte mu ziek; 19.00 Gram.: 19.15 Journalis tiek weekoverzicht; 19.25 Gram.; 19.52 Actualiteiten: 20.00 Nieuws en weerberichten: 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Lichtbaken", causerie; 20.35 Gra mofoonmuz.; 21.00 Cabaret; 21.30 Gram.; 22.30 Wij luiden de Zondag in!; 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Fs'-r-,— indien het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, c.q. het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening schriftelijk hebben ver klaard, dat met de bouw en de opgegeven bouwsom wordt inge stemd. Advertentie i De gunstige economische ontwikkeling van de laatste tijd en in het bijzonder de verbetering van de betalingsbalans hebben de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting doen be sluiten grotere vrijheden aan de bouwnijverheid toe te staan. De minister heeft een drietal besluiten uitgevaardigd, die dezer dagen in de Staatscourant zullen worden opgenomen. Hierbij worden met ingang van 1 Augustus 1952 een aantal regle menteringen opgeheven. De belangrijkste maatregel is, dat geen rijksgoedkeuxing meer verejst is voor werken (nieuw bouw, herbouw, verbouw, onder houd en uitbreiding), waarvan de bouwsom 'n bedrag van f 100.000 niet overschrijdt. Bovendien is geen rij'ksgoedkeuring meer ver eist voor woningbouw en gebou wen voor de nijverheid (behalve bouwwerken voor openbare nuts bedrijven en gemeentelijke indus triegebouwen) waarvan de bouw som hoger is dan f 100.000. Voor alle overige bouwwerken met 'n bouwsom van f 100.000 of meer, blijft rijksgoedkeuring vereist. Deze moet worden aangevraagd bij de directies van de weder opbouw en de volkshuisvesting in de onderscheidene provincies. Een uitzondering op boven staande regeling vormt de scho lenbouw. In deze sector zullen in de naaste toekomst grote over heidsinvesteringen plaats hebben. In verband hiermede is 't nood zakelijk deze investeringen in 't oog te kunnen houden. Daarom geldt voor deze soort werken, dat zonder rijksgoedkeuring mogen worden verricht alle werkzaam heden, voorzover zij f 10.000 niet overschrijden. Boven dit bedrag doch beneden f 100000 blijft een rijksgoedkeuring vereist, die door B en W. kan worden afgegeven, krijgt de Leidse Sterrenwacht een nieuwe waarnemingspost in Zuid-Afrika. Het station wordt gebouwd nabij een plaatsje ge naamd Hartebeestpoortdam; mag men eerst met de bouw van woningen, die onder de „Premieregeling 1950" vallen, be ginnen, als het bedrag van de premie is toegezegd; komt er dit jaar weer een „Culinaria", een internationale tentoonstelling van de kookkunst. Data: van 10 tot en met 19 Octo ber -— in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam; kam h3 WaUWe 6tiket °P de U de IT®" Ze,f Sondeert u de echte FYFFES. Alleen echt met blauw etiket op iedere kam No. 62 T, MM~ï7 is Op 5 Augustus a.s. viert de con gregatie der Arme Zusters van het Goddelijk Kind haar eeuwfeest. Honderd jaar geleden begon de Amsterdamse pastoor Hesseveld zijn werk voor de verwaarloosde meisjes, in een klein huisje op de Lauriergracht bij de Lijnbaans gracht bijeengebracht. De congre gatie, die de zorg voor de meisjes op zich nam, werd gesticht door Maria Stroot, een heldhaftige vrouw, die als Moeder Theresia de jonge congregatie leidde en nog steeds door haar geest voortleeft in haar volgelingen. De „Zusters van de Voorzienig heid". zoals ze veelal ook worden genoemd, hebben het werk van haar onvergetelijke stichteres met bewonderenswaardig doorzettings vermogen uitgebreid. Zij leggen zich nog altijd toe op de verzor ging van armen en ouderloze kin deren, doch een belangrijk onder deel van haar arbeidzaamheid wellicht het belangrijkste wordt thans ingenomen door het onder wijs. Sinds 1858 bestaat in „De Voor zienigheid", het huis van de zus ters te Amsterdam, de hostiebak- kerij. Sinds de eerste jaren van haar bestaan is aan de congregatie de arbeid toevertrouwd die in on middellijk verband staat met haar meest karakteristieke trek; de ver ering van het Heilig Sacrament des Altaars. Het is een eenvoudig en toch verheven bedrijf waarin aanvan kelijk met zeer primitieve midde len de hosties werden gemaakt dat nu echter geheel-is geëlectrificeerd en van de nieuwste machines voor zien. Het meel wordt in een elec- trische molen tot beslag gemaakt en daarna uitgegoten op de onder ste helft der dubbele pannen, waarin de modellen der hosties zijn gegraveerd. De bovenste helft perst nu gedurende één minuut het verhitte beslag tot een koek, welke zachter wordt gemaakt door hem enige tijd onder de invloed van stoom te stellen. Met behulp van kleine ponsmachines worden dan de hosties uitgestoken. In dit bedrijf richten zich de gedachten vanzelf op Christus in Zijn Heilig Sacrament. Hier is het bidden èn werken vanzelfsprekend. Talrijke vestigingen Sinds 1925 heeft de congregatie ook een arbeidsveld in de missie op Banka. In Nederland heeft zij op vele plaatsen haar tehuizen voor de verzorging van kinderen en ouden van dagen, het geven van onderwijs en de verpleging van zieken, t.w. in Amsterdam, Leiden, Noordwijkerhout. Scheve- ningen. Ulft, Nederhorst den Berg, Steenwijkerwold, Hoorn, Edam, blijkt uit de Staatscourant van gisteren, dat de tarieven van pensions en rusthuizen, thans zijn Driehuis, Etten, Blauwhuis, Noot dorp, Loosduinen, Wester-Blokker, Langeraar, Moordrecht, Duiven- drecht, Limmen, Ouderkerk aan de Amstel, Kwintsheul, Dordrecht, Stompwijk en Zwaagdijk. Het eeuwfeest zal a.s. Dinsdag worden herdacht met een pontifi cale hoogmis, opgedragen door Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, in de kapel van het moederhuis aan de Lau riergracht te Amsterdam. Hier is 's middags van vier tot zes uur de receptie. Horizontaal; 1. Deel van de Bij,bel 3. Niet dik 7. Gewicht 9. Juiste gewicht 11. Langzaam 13. Pausennaam 14. Voorzetsel 15. Vliegveld bij Arnhem 17. Naaigerei 19. Meisjesnaam 20. Bediende 22. Windrichting 23. Graaf dier 24. Voorzetsel 26. Cijfercombinatie 28. Tandeloos zoogdier 29. Plaats in Drente. 31. Lijfwacht 33. Onbep. vnw. 34. Touw om iets vast te zetten 35 .Frans vervoerbedrijf. 37. Vruchtenmoes 39. Slede 40. Uitbouw 41. Klein persoon Verticaal: 1. De onbekende 2. Kweken 3. Zetel 4. Soort onderwijs 5. Deel van de Bijbel 6. Vogel 8. Gouverneur-generaal 10. Seconde 12. Bloeiwijze 15. Wijsgeer 16. Plaats in België 17. Vertering 18. Begrip 21. Vervallen woning 25. Schoonmaakgerei 26. Soort 27. Bijwoord 28. Groet 30. Voorzetsel 32. Los, weinig samenhangend 35. Familielid 36. Goud (Fr.) 37. Pers. vnw. 38. Pers. vnw. OPLOSSING No. 61 Horizontaal: 1. kogel; 5. pa rel; 9. as; 10. eerst; 12. ge; 13. sl; 14 am; 16. natte; 19. spons; 21. Ie; 22. lot; 23. o.o.; 24. kleed; 26. elite; 29. re; 30. dolle; 31. An; 32. her; 33. lus; 35. bla mage; 36. gloed; 38. getal; 40. nopen. Verticaal: 1. karn; 2. os; 3. eelt; 4. Ie; 6. atap; 7. eg; 8 lens; 11. R.I.; 13. stee; 15. mooi; 17. alle; 18. Eldorado; 19. stellage; 20. nota; 24. kraag; 25. edelen; 27. leugen; 28. enkele; 32. HBO; 34. set; 37. la; 39. AP. •- 350ste VERJAARDAG BISSCHOPSWIJDING FRANCISCUS VAN SALES Patroon der journalisten Op Zondag 31 Augustus zal te Annecy in Frankrijk op plechtige wijze de 350e verjaardag der bis schopswijding van de H. Fran- tciscus van Sales, patroon der journalisten, worden gevierd. Mgr. Ronealli, Apostolisch Nun tius in Frankrijk, zal te dezer gelegenheid te Annecy een Pon tificale H. Mis opdragen. Schipper in de M'aas verdronken DEN BOSCH De 22-jarige ongehuwde schipper IJsbrand van Lin, afkomstig uit Rotterdam, sloeg gistermiddag nabij 't Aleni- se Vee?- over boord en verdronk. Reddingspogingen mochten niet baten. De jongeman verloor het evenwicht, terwijl hij in 't gang boord liep. 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. De politie heeft de 26-jarige behanger P. M. de K. uit Den Haag aangehouden. De K's bovenbuurman was naar Zuid-Afrika geëmigreerd en zijn echtgenote zou hem weldra volgen. De vrouw van de emigrant had nu een ad vertentie geplaatst, waarin zij de huur ter overname en haar meubilair ten verkoop aan bood. Zij verzocht haar beneden buurman de Kt, voor het geval zij afwezig mocht zijn en even tuele gegadigden zich zouden melden, dezen het ameuble ment en de woning te laten zien. Buurman was daartoe direct bereid. Toen een gega digde zich meldde in afwezig heid van de vrouw, liet de K. hem niet alleen de woning en de meubelen zien, doch ver kocht het ameublement tevens aan de man voor een f 500. Hij bood zelfs aan, deze be hulpzaam te zijn bij de ver huizing en zeide dat de ge gadigde binnen een week de woning reeds betrekken kon. De adspirant-bewoner, die kennelijk in zijn schik was met zo'n behulpzame buur, ging grif op diens aanbod in. De K. huurde daarop een auto en haalde bij de aanstaande be woner een radio, een pick-up en een aantal koffers met sie raden ep kleren weg. Hij reed hier echter mee naar Amster dam, waar hij de radio, de pick-up en een gedeelte van de inhoud van de koffers bij een 71-jarige opkoper van de hand deed voor een bedrag van f 400. Natuurlijk kwam de zaak spoedig uit en de politie ging op zoek naar de K., die in Amsterdam werd gearresteerd. De K. is in verzekerde be waring gesteld. Als medeplich tig is nog aangehouden de 32- jarige E. D. De opkoper zal zich wegens heling moeten verantwoorden. WASHINGTON 31 Juli (AP) In het halfjaarlijkse rapport van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, dat vandaag is gepubliceerd, wordt meegedeeld, dat Amerika binnenkort uranium erts uit Zuid Afrika en Australië zal kunnen betrekken. De commissie maakt verder be kend, dat de Canadese leveran ties van uraniumerts aan de V-S. waarschijnlijk vergroot zullen worden, aangezien er in Canada nieuwe vindplaatsen zijn ontdekt. Enkele nieuwe vindplaatsen in de V.S. zelf zullen binnenkort ook uranium produceren. In het rapport werd tevens melding ge maakt van aanzienlijke vorderin gen bij de ontwikkeling van ver beterde atoomwapens. Volgens de commissie is men op sommige fabrieken op bepaalde tijd voor op 't productieschema van splijt bare materialen en andere stoffen. De recente toewijzing van 3.5 milliard dollar voor de uitbrei ding van de atoomproductig maakt de bouw van nieuwe fa brieken nu en in de toekomst mogelijk. In het rapport werd gezegd, dat het niet mogelijk was de vor deringen, die b!: de vervaardi ging van atoomwapens zijn ge boekt, nader te omschrijven. Er werd niet gesproken over vorde ringen met betrekking tot de ver vaardiging van de waterstofbom. Over Zuid "Afrika werd in het rapport meegedeeld, dat de eerste van verscheidene fabrieken, waar uranium uit gouderts zal worden gewonnen^ thans op de rand van de goudvelden gereed is en bin nenkort tot de productie zal over gaan. Het uranium uit Australië komt van de Radiumheuvel" in Zuid-Australië. (Advertentie) WENE (A.P.) De inwoners van het Oostenrijkse dorp Poels beweren, dat zij nooit te lijden hebben gehad van een hagel storm dank zij hun nimmer fa lend „weerkanon". Ofschoon nie mand hunner er waarschijnlijk van zal hebben gehoord, dat de oude Grieken naderend slecht weer bestreden met pijl en boog, passen zij dezelfde idee toe door een kanon af te schieten op drei gende wolken. Niemand in Poels, dat in de provincie Stiermarken gelegen is, kan zich herinneren hoe lang dit „weerschieten" al wordt toege past in hun Alpendorp, maar zij zijn allen overtuigd van het gun stige effect. Het kanon, een nogal stuntelig ijzeren geval, dat 60 cm hoog is en 100 kg weegt, wordt thans bediend door boer Peter' Rucker, die van de gemeenschap een jaarwedde ontvangt als „de dorps-weer- kanonnier", Nadert er een donderstbrm in dé richting van Poëls, dan laadt hij het ka non dat op een naburige heuvel staat, met een halve kilo kruit. Zodra moet worden ingegrepen ontlaadt hij het kruid door middel van een lont. Is een schot niet voldoende, dan schiet hij door tot het gevaar geweken schijnt. Twee jaar geleden, toen een hagelstorm rondom Poels schade teweeg bracht aan gewassen en boerderijen, bleef boer Rucker anderhalf uur met zijn kanon in actie en wist, zo wordt u ver teld als u in Poels komt, het dorp voor hagelschade te behoeden. Men is er echter niet zeker van, dat bet oude kanon het de volgende keer weer zo goed zal Hoe staat de partij van mr. Oud. de V.V.D., in de thans geschapen situatie van de kabi netsformatie? Men zou zich kun nen indenken, dat de kansen voor een „enigszins normaal extra-par lementair kabinet", dat dus wel in overleg met de fracties wordt sa mengesteld, zonder dat die zich aan het program en aan de zetelverde ling e.d. geheel binden, maar daar welwillend vrij tegenover staan men zou zich kunnen indenken, zeggen wij, dat dr. Beel een poging om zulk een extra-parlementair kabinet samen te stellen onder neemt. met als basis het program van richtlijnen, dat dr. Beel van dr. Drees heeft overgenomen. Hij be hoeft de instemming van de frac ties niet te vragen, omdat het ka binet extra-parlementair is en omdat hij al weet, hoe zii er over denken; zii hebben zich immers in een vroegere fase van de formatie al met dat program, dat overigens slechts richtlijnen bevat, accoord verklaard Maar hoe staat prof. Beel ten op zichte van de VVD? Hij is nu zeker niet meer gebonden aan de lijn- Drees, welke hij aanvankelijk vrij willig gekozen had. Dat volgen van die lijn bracht mede, dat Beel zich niet met de VVD verstond. Zal prof. Beel nu, desnoods dus op de basis van het program-Drees, dat we nu ook het program Drees-Beel kunnen noemen, aan een poging tot een extra-parlementair kabinet zetten, moet hij dan ook rekening gaan houden met de mogelijkheid, om de VVD daarin, hoezeer ook extra-parlementair, op te nemen? Zal dit, zoals men al wel meent, „met voorbij zien van de politieke geschillen" 't karakter van een na tionale concentratie krijgen? Dan komt de vraag weer op, in hoe verre men er in kan slagen, de po litieke geschillen voorbij te zien in het licht van de huidige tijd! Dr. Beel heeft zelf aan de pers verklaard, dat hij geen contact met de VVD had kunnen zoeken, om dat hij zich voorgenomen had, het werk van Drees voort te zetten. Betekent dit, dat hij er over denkt dat contact met de VVD nu wel te zoeken? Dat zal de zaak voor hem en voor allen, die na vijf weken wel eens resultaat zouden willen zien, niet eenvoudiger maken. Er zou eerst weer overeenstem ming bereikt moeten kunnen wor- den over het program, waarbij de VVD zeker met gemakkelijk te vinden zou zijn, omdat de partij van Oud zich door de ontwikkeling van zaken weer een belangrijke factor in het spel zou gaan voelen. Zou dr. Beel niet, door de VVD te winnen, de'PvdA gaan verliezen? Het is te vrezen, gelet ook op de weinige offerbereidheid van de P.v.d.A. Het landsbelang is er echter ook nog. Misschien dat dit bij de ver schillende partijen nog de over hand krijgt. Zodat de overtuiging veld wint. dat men in een tijd als deze zoveel mogelijk democrati sche krachten moet verenigen, om t land door de moeilijkheden heen te helpen. Er moet tenslotte een ka binet komen. En liefst een beetje snel. Voor een verwijt aan dr. Beel, dat hij spoed heeft willen be trachten, schijnt ons geen reden. Beel heeft, toen hij Woensdag avond om 9 uur van de pers scheid de, gezegd, dat de situatie heel moeiluk geworden is. Laat men al lerwegen die moeilijkheden begrij pen en zo spoedig mogelijk trach ten, op een redelijk-aanvaardbare basis tot overeenstemming te ko men. En dan ook bedenkend, dat wii nu eenmaal in een land met znn politieke samenstelling als het onze, met van het standpunt kan uitgaan, dat iemands haan, van wie dan ook, koning kraaien kan. Daarvoor liggen de verhoudingen nu eenmaal te ver uit elkaar. Advertentie U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. - Elke dag moet uw lever een liter gal ln doen, eil daarom is er onlangs m uw ingewanden doen stromen, anders ver- Klavenfurt een nieuw besteld. Zjjn de dorpelingen van Poels gelukkig met de werking van het kanon de nabijliggende plaatsen klagen, omdat Poels de storm in hun Tiching zou wegschieten teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leveroilleties. Naar de Warner Bros Film „Room for one more" met Cary Grant en Betsy Drake 16) „Maak nou maar gauw, dat je wegkomt", haastte Anna hem. „Hij moet volgens Tim via het park naar het bos zijn gegaan". „Heerlijk", zei George. „Een prettige wandeling op mijn nuchtere maag". Vijf minuten later stond George buiten. Het vroor èen tikje en er lag een flink pak sneeuw. „Ik ben wel uit met mijn pleegkinderen", mompelde George in zich zelf. „Gaan 's nachts op stap om een embleem te ver dienen voor de padvinderij!" Het voorstellingsvermogen behoeft niet groot te zijn om te beseffen wat het betekent voor een man als George om 's morgens om zeven uur midden in de winter door de sneeuw te moeten ploeteren, op zoek naar een pleegkind-padvinder, die wordt verteerd door. eerzucht om een embleem op zijn mouw te krijgen en met dat doel in diepe duisternis een sneeuwwandeling gaat maken door bos en veld van ongeveer tien kilo meter. George negeerde vlak bij zijn huis de stomver baasde blik van een melkboer en even later die van postbode, die zich afvroegen, wat mijnheer Rose zo vroeg op pad deed. George „wandelde" eerst door het park hij kon door de sneeuw de paden niet van de „verboden toe gang"- gedeelten onderscheiden zodat hij zijn speur tocht naar hartelust kon volbrengen. Het park ging over in een bos en daar ontwaakte er in George een waar talent voor woudloper. Hij zag namelijk voetindrukken en vermoedde, dat ze van Jimmy-John moesten zijn. Wie zou er anders in de nacht hebben gelopen? Boven dien kreeg hij de indruk, dat de jongen zijn tien-kilo- metertocht in bochten en cirkels volbracht. Heel ver standig, dacht George, dan raakt hij niet te ver van huis. Het zal zowat half acht zijn geweest. George zag voor het eerst van zijn leven een zweem van het aanbreken van een winterse morgen, toen hij tussen de bomen een schim ontdekte, die een zaklantaarn bij zich had. Men heeft niet maandenlang een gebrekkige jongen in huis om nietonmiddellijk zijn loop en zijn figuur te herkennen. George zag direct, dat het de op een embleem jagende Jirpmy-John was. Hij stak een open gedeelte over en kwam hem juist bij de bocht van een pad tegen. Jimmy-John was slechts even verrast. Hij verloor geen ogenblik zijn tegenwoordigheid van geest en hij op een of andere wijze in overtreding zou zijn. „Hallo, Paps", begroette hij George lichtelijk hijgend, hetgeen bewees, dat de jongen zich al flink vermoeid voelde. „Komt u eris kijken of ik het haal?" „Ja eh had je ons niet kunnen waarschuwen?" „Vind ik niet nodig veel beter als het een verras sing voor u was geweest", zei de jongen. „Maar neemt u me niet kwalijk, ik mag niet blijven staan, want dan verlies ik mijn tempo. Ik denk nog een kilometer of vier.tot straks. Jimmy-John zette zijn wandeltocht voort en verdween tussen de bomen. George keek hem verbluft na. Er was geen speld tussen te krijgen. Jimmy-John had besloten om aan de voorwaarde te voldoen en dat móést ge beuren. Even aarzelde George. Zou hij de jongen terug halen? Hij zag er zo .vermoeid uit. Beter van niet hij moest met zijn vrouw thuis over een half uurtje maar naar hem uitzien en hem dan op een of andere manier flink opkikkeren. George keerde terug. Het kostte hem enige moeite om een onge ruste Anna te overtuigen van de noodzaak, dat de jongen ongehin derd zijn doel probeerde te berei ken. Hij verviel daarbij in zulk een welsprekendheid, die in feite een pleidooi was voor Jimmy-John, dat Anna met grote verbazing naar hem keek en toen gauw naar de keuken ging om voor warme koffie en een flink ontbijt te zorgen. Het moest klaar staan, wanneer de „verkenner" thuis kwam. En hij kwam thuis omstreeks half negen. George zag hem door het raam al naderen. Strompelende door het tuinhek met duidelijke sporen van sneeuw op zijn kleren, die er op wezen, dat hij een paar maal moest zijn gevallen. George deed met het gewoonste gezicht van de wereld de deur open en zei: „Zo, jongeman, is het gelukt heb je je taak volbracht?" Hij zag dat de jongen stond te u-V, mr, vermoeidheid. Jimmy- John lachte; „Ja, ik mocht er twee-en-een-half uur over doen ik heb het 'm gelapt". „Mooi!" prees George. Hij bukte zich, nam de jongen op en droeg hem naar binnen. Vijf minuten later lag Jimmy-John op tafel, met ontbloot bovenlijf. George masseerde hem, wreef hem warm, terwijl Anna nu en dan wat warms te drinken gaf. Jimmy-John lag te steunen, maar had het verder best naar zijn zin. „Weet u", zei hij hijgende en puf fende, „waar je voor moet zorgen? Dat je na vijf a zes kilometer niet gaat zitten, want dan ben je weg. Dan kom je eenvoudig niet meer overeind". „Volgend jaar zwem je zeker het Kanaal over, hè?" zei George plagende. Wederom was het peil van zelf vertrouwen en respect bij een van de pleegkinderen aanzienlijk gestegen. Wordt er niet gezegd, dat je „met kinderen altijd wat hebt"? George kon er een week later van meepraten. Het liep tegen achten, toen hij in de hall Jane hoorde telefoneren. „Hallo, mevrouw, u spreekt met Jane. Mag ik Benny even? Oh ja. Jammer ja dank u. Ze kwam met gebogen hoofd de zitkamer binnen. George hing de joviale vader uit en vroeg: „Wanneer komt je ridder je halen?" (Wordt vervolgd) „Hallo, Paps", begroette hij George lichtelijk hijgend, hetgeen bewees, dat de jongen zich al flink vermoeid voelde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5