K.L.M. boekte winst over 1951 en de toekomst schijnt hoopvol Waarheen koerst Argentinië? iiiii&r Financiën en Economie LEVENDE PASTORALE VRAGEN Een verklaring van Tito In 7953 een met 77 toestellen verjongde nieuwe vloot Offers Leeftijdsgrens voor piloten? DE BAAS VERTELT Prof. Slotemaker verongelukt Einde van het Evitisme «f/*®/» f. 1,10 per fles voor (iiwifii zuiver vruchtensap Isolement of doorbraak? BEURSOVERZICHT VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 PAGINA 7 (Van onze financiële redacteur) 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. De Koninklijke Luchtvaartmij. N.V. heeft in 1951 na afschrijvingen en belastingen een netto winst geboekt van ruim f 10.5 millioen en dat dit een zeer be vredigend resultaat is. blijkt wel uit het feit, dat de grootste Winst, die na de oorlog ooit behaald werd, f 800.000.bedroeg (1946), terwijl in 1949 niet minder dan bijna f39.7 millioen ver lies werd geleden. In het luchtvaartbedrijf liggen nog vele mogelijkheden braak, zo zette dr. Plesman ons op een perscon ferentie uiteen, en daarom is het voor een luchtvaartmaatschap pij van vitaal belang, dat zij er in slaagt zodanige overschotten te verdienen, dat de snelle vooruitgang der techniek kan wor den bijgehouden. Dit verklaart dan meteen waar om van de bruto-winst ad f 42 millioen niet minder dan f 31.2 millioen voor afschrijvingen wor den aangewend. Voor 1953 staat dan ook een vlootuitbreiding van 90 millioen op het programma, nl. 9 SupeT-Constellations van 7 millioen per stuk, 2 toestellen van het type D.C. 6 A, die elk 6 millioen en 6 Convairs die ieder 3 millioen kosten. De stabilisatie- politiek, waaro-n indertijd naar aanleiding van het ver liesjaar 1949 in de Kamer was aange drongen, is dus losgelaten. Grote expansiemoge lijkheden. Dat er nog talloze expansie mogelijkheden braak liggen blijkt wel uit het feit, dat in Mei, toen voor het eerst het 30 procent la gere tarief voor toeristen-vluch ten over de Atlantische Oceaan werd ingevoerd, uit deze hoof de alleen al f 1.8 millioen ont vangen werd. Ook het vracht vervoer biedt nog welhaast „on beperkte" kansen Door gebrek aan capaciteit moest 20 procent van de aangeboden transacties geweigerd worden. Op zichzelf ts een aanbod dat boven de capaci teit uitgaat niet ongezond, doch een percentage van 20 is bepaald veel te hoo" Aflossing amortisatie- bewijzen. Door de grootscheepse uitbrei ding zal de KLM in 1953 wat de beste eenheden betreft, een be trekkelijk jonge vloot hebben, terwijl de andere toestellen dan geheel afgeschreven zullen zijn. ge grote aanschaffingen zullen echter een flinke bres slaan in de geldmiddelen, zodat vooral in '54 de liquiditeitspositie krap zal zijn. De Partij van de Arbeid vindt het nuttig, tegen over de bereidheid van de K.V.P., om het offer van Econo mische Zaken te willen brengen, teneinde alsnog op de basis van de opzet-Beel een vierpartu en- kabinet mogelijk te maken een poging te doen, de zwaarte van dit offer met een goudschaaltje af te wegen en tegenover eigener weigering ook maar iets in de richting van een offer te willen doen, het offer van de K.V.P. zoveel mogelijk te verkleinen. Het heeft niet veel zin, de socialisten op deze min of meer kleinzielige weg lang te volgen, maar voor goed begrip moet toch even worden opgemerkt, dat het loslaten van de post van Econo mische Zaken voor de K.V.P. wel degelijk een zwaar offer geweest is. Het is inderdaad waar dat het vrijwel vaststond, dat minister van den Brink zich niet meer beschikbaar wilde stellen, maar als het „Vriie Volk" dit een re den vindt, om de K.V.P. gemak kelijker van deze zetel te doen afstappen, waarom vindt 't dit dan niet ten aanzien van bijv. Finan ciën en Sociale Zaken, die door het heengaan van de ministers Lieftinck en Joekes, waardoor deze departementen, persoonlijk gezien ook vrij kwamen. Maar de P.v.d.A. heeft zich al bij voorbaat op het standpunt gesteld, dat er over de bezetting van de. sinds 1948 door de socialisten bezette departementen niet te praten viel. Men ziet in de redenering van het „Vriie Volk" verder over het hoofd, dat de K.V.P. door het prijsgeven van „Economische Zaken" een groot deel van haar invloed in de R.E.A. zou verlie zen, terwijl de P.v.d.A. deze ge heel zou behouden. (De R.E.A. men zal het weten, is de Raad voor Economische Aangelegen heden uit de ministerraad, die de dagelijkse leiding geeft aan de sociaal-economische politiek). Het grootste deel van het departe ment van Sociale Zaken, dat aan de P.v.d.A. zou komen, heeft in de R.E.A. wel zitting, het andere deel, dat Beel in een afzonder lijk ministerie wilde onderbren gen, niet. Men neme in de kringen van de socialisten niet. dat de ka tholieke fractie zonder meer het brengen van dit offer de ge woonste zaak van de wereld ge vonden heeft. Wij kunnen ons zo voorstellen, dat er in de fractie een hartig woordje over gevallen is, want zo eenvoudig lag de zaak nog niet. al maakte prof. v. d. Bijink dan vrij baan en al was er voor dit departement dan nog niet definitief een ander uit het K.V.P.-milieu bereid gevonden. Zelfs dr. Drees had echter met de personenkeuze nog maar een schuchter begin gemaakt. Het is een merkwaardige stijl van de socialisten, om anderer bereidheid tot offers te willen kleineren, terwijl men zelf van een dergelijke bereidheid niets liet blijken. Integendeel, toen men er voor stond, weigerde men mee te doen. „Op grond van de verkiezingsuitslag". Goed, maar wij hebben al enige malen te kennen gegeven, dat die ver kiezingsuitslag niet de méérder- heid in het parlement heeft ge bracht. Zij moet samenwerken met anderen. En „samenwerken" betekent niet, zijn wil opleggen aan die anderen. Als de P.v.d.A. niet tot enig offer bereid is, zal zij het aan haar zelf te danken of te wijten hebben, wan neer de anderen, hoe dan ook, gaan regeren zonder haar. Want dat kunnen ze, al blijven wii die toestand niet ideaal vinden. Van de indertijd verkregen re- geringsfaoiliteiten is nog f 27 millioen beschikbaar voor de fi nanciering van de aankopen in 1953. Wil men echter alle moge lijkheden ten volle uitbuiten dan zal de KLM tot en met 1960 nog f 100 tot f 150 millioen nieuw kapitaal moeten aantrekken. Dat zal grotendeels verkregen moe ten worden door de uitgifte van aandelen. Daarom is hot zo pret tig dat reeds thans voor f 5 mil lioen amortisatiebewijzen afge lost kunnen worden, welke in 1950 tot een bedrag van f 10 mil lioen door het Rijk ziin overgeno men. Als het een beetje wil, zal uit de winst van het lopende jaar het restant afgelost kunnen wor den Pas wanneer deze aflossing voltooid is, mag dividend op de gewone aandelen uitgekeerd wor den, hetgeen voorwaarde is voor het welslagen van een emissie. Over het invoeren van geheel nieuwe vliegtuigen, zoals die met straalaandrijving, valt nog heel weinig te ze"""r\. De ontwikke ling bevindt zich, wat het terrein der burgerluchtvaart betreft, nog geheel in een experimenteel sta dium- Wel wordt op de Europese luchtlijnen meer en meer gebruik gemaakt van de radio-telefoon, die in de verdere toekomst ook op de grotere trajecten 'n steeds belangrijker rol zal gaan spelen. Dat betekent dat het emplooi voor radiotelegrafisten zal afne men. In Europa is een goede samen werking met de Sabena, de Air France, de Swiss Air en de S.A.S- tot stand gekomen. Er is een ge- meenschappelij k onderzoekbureau onder leiding van de Belgische oud-minister van Economische Zaken, prof. de Groote opgericht. In verschillende landen heeft de KLM nog te kampen met kort zichtige beschermende maatrege len. Er staan voor dit jaar geen grote uitbreiding van 't net meer op 't program. Alleen -hoopt men in October een lijn via Montreal op Mexico-City te kunnen openen Deviezenoverschot f 32 mill- De winst van f 10-5 millioen kon bereikt worden dank zij het feit. dat ieder vliegtuig meer in de lucht was en de beladingsraad van 65 procent in 1950 tot 67.9 procent in 1-951 steeg. Voorts is de afschrijvingslast, welke op de exploitatie drukt, per 1 Januari 1951 met ongeveer f 2-5 millioen verminderd door bij de bepaling van de afschrijvingen op de vloot rekening te houden m-et 'n over- schotwaarde. Zo werden ondanks het feit, dat de totale kosten meer zijn gestegen dan de totale in komsten, de gemiddelde kosten per geproduceerde ton-kilometer van f 1.04 in 1950 gedrukt tot f 0.9-9 in het verslagjaar. De verbeterde efficiency leidde ertoe dat de vervoersinkomsten per employe stegen van f 16.20P in 't voorgaande jaar tot f 20.300 in 1951. De omzet steeg van f 197. 781-000 tot f 233.667.000, de ex ploitatiekosten van f 197.725.000 tot f 223:117.000. Terwijl in 1947 de KLM de na tionale economie een deviezen- verlies bezorgde van f 4 millioen, is in 1951 een netto-deviezen- overschot van f 32 millioen ver diend. De maatschappij kostte echter f 1 millioen meer aan dol lars, dan zij in deze valuta ver diende. Bij de KLM werken in Neder land circa achtduizend personen, aan wie aan lonen en salarissen over 1951 bijna f37 millioen is uitbetaald. Circa vierduizend per sonen (waarvan ongeveer duizend Nederlanders) werken voor de KLM in het buitenland. OIL CITY Pennsylvania (A.P.) - De 33 jarige reeds aan zijn slapen f rijzende piloot Kol.' Frank Ga- reski die beschouwd kan wor den als Amerika's oorlogsvlieger nummer e e n. Is van oordeel dat er geen leeftijdgrens voor piloten bestaat. Hij is enige tijd met verlof te rug uit Korea, waar hij 100 ge- vechtsvluchten heeft gemaakt. Zijn woonplaats bereidde hem een feestelijk welkom. Ik heb nooit veel waarde ge hecht aan die verhalen uit de tweede wereldoorlog. Dat de jon gelieden van omstreeks 19 de beste vliegers zijn omdat zij een beter cobrdinatievermogen zou den hebben. Het is waar, dat zij physiek meer kunnen verdragen, maar de oudere man heeft meer ervaring welke ruim opweegt te gen de voordelen van een jeug diger leeftijd. Ik geloof, dat die leeftijdsgrenzen alleen maar op papier bestaan. Wanneer je graag wilt vliegen en niet gehandicapt bent door slechte ogen bijv. dan geloof ik niet dat er een leeftijds limiet is". In de tweede wereldoorlog heeft „Gabby" 28 Duitse toestel len in de lucht vernietigd en drie op de grond. Toen de oorlog in Korea uitbrak, werd hij weer op geroepen. Hij klom snel op tot eskadercommandant met de rang van kolonel. Hij heeft zes Mig's boven Korea neergeschoten. „Ik heb in 1919 nooit het idee gehad, dat de K.L.M. nog eens elke dag gemiddeld zeshonderdduizend gulden zou opstrijken", zei dr. Ples man over 't jaarverslag 1951 van de door hem opgerichte maatschappij. Van dat be drag wordt per dag voor rond een ton afgeschreven. Dat is veel, zegt Plesman, maar we moeten ook altijd middelen voorhanden heb ben, om, als er moderne toestellen aan de markt ko men, die te kunnen kopen. Behalve het 90 millioen- programma voor 1953 ko men er in 1954 nog vier „Super-Connies" bij. In dat jaar zullen er ook belang rijke bestellingen worden fedaan op vliegtuigtypen ie dan in 1956 moeten wor den geleverd. Er is nog geen beslissing genomen over de soort toestellen die dan zul len worden gekocht, maar als het besluit reeds wèl was genomen dan zou ik 't nog niet zo lang van te vo ren publiek maken, aldus de K.L.M. directeur: „Je moet nooit van te voren zeggen met wie je je zult Verlo ven„We behoeven ook geen haantje de voor ste te zijn bij de aanschaf fing van moderne vliegtui gen. Met de De Havilland „Cornet" was de K.L.M. voor het eerst niet nummer één. En in de Ver. Staten is nog geen enkel verkeers vliegtuig met straalmotoren gebouwd". Aan de winst van f 10.5 mil lioen wordt 't onverdeelde winst saldo van 1950 ad f 55-987 toege voegd. Een bedraa- van f5 milli oen wordt aangewend ter verster king van de financiële positie der maatschappij en wel door aan de assurantie-reserve eigen risico als wel aan de reserve bijzondere risico's elk f 2 5 millioen te dok teren. Aan tantièmes wordt f 554 971 uitgekeerd, terwijl f42.960 bestemd is voor de betaling van 4 procent dividend op de cumu latief preferente aandelen. De houders van oprichters-be wijzen ontvangen tezamen f 7.680. Met de resterende f 5 millioen worden amortisatiebewijzen afge lost. Het onverdeelde winstsaldo bedraagtf87. De vooruitzichten voor dit jaar zijn gunstig. Ondanks tegenslagen in het eerste halfjaar, als de ben zinemoeilijkheden en twee lucht- rampen is de maatschappij nog niets op haar budget ten achter. Bij de beeltenis van Eva Peron geven vrouwelijke leden van een van haar politieke comité's uiting aan haar gevoelens van diepe smart. Gisternacht omstreeks half drie had op de Rijksstraatweg te Was senaar tussen het Viaduct en de Persijnlaan een ongeval plaats, dat het leven heeft gekost van de 57-jarige prof. mr. dr. B. C. Slotemaker uit Wassenaar. Prof. Slotemaker, buitengewoon hoogleraar in het arbeidsrecht aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, kwam met zijn auto uit de richting Den Haag.Vermoedelijk is de wagen geslipt. De auto schoof naar links en vloog tegen een boom. De be stuurder werd op het wegdek geslingerd en daar in zorgwek kende toestand aangetroffen. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is prof. Slotemaker enkele uren na het ongeval overleden. De auto werd aan de voorzijde geheel ingedrukt. Tito heeft er een dankbaar ge bruik van gemaakt, tijdens een bezoek van enkele Amerikaanse burgers aan zijn land, om een beetje propaganda te maken voor zijn regiem, wat niet helemaal is gelukt op een belangrijk punt. Zijn verklaring behelsde twee kwesties. Ten eerste, de houding van Joego-Slavië bij een even tuele agressie van het Oosten uit. In een dergelijk geval zal mijn land zich tot het uiterste verzet ten, aldus de maarschalk. Het was zoveel als een belofte een goed gebruik te zullen maken van de verstrekkende wapenle veranties, die de V.S. voor de ko mende 2 maanden aan Belgrado hebben toege- Van hef wereldtoneel (Van een medewerker) De rouw van het Argentijnse volk, dat thans ten getale van honderdduizenden langs de baar van Peron's echtgenote defi leert, is zonder twijfel niet geveinsd. Men heeft Evita Peron wel de populairste „staatsvrouw" van deze eeuw genoemd. Dat zij enorm geliefd was in haar eigen land, staat vast. Maar tegelijk was zij bij een kleinere kring enorm gehaat Voor de nobele Argentijnse „oligarquia" is de mare van haar dood waarschijn lijk de triomfantelijkste tijding van de laatste jaren geweest. Noch deze verering, noch de afschuw heeft, inmiddels veel be tekenis. Belangrijk is alleen, welke toekomst Argentinië tegemoet gaat, nu deze merkwaardige vrouw van het politieke toneel is verdwenen. 'Advertentie1 'n product van COVELT - Swalmen Het geheim van Evita's succes was een gift van de natuur: een harmonische schoonheid, een ster ke persoonlijkheid, een helder verstand en een sterk ontwikkel de diplomatieke zin. Daarbij kwam nog een belangrijke eigen schap, onontbeerlijk voor elkeen die wil heersen: een bijna man nelijke moed. Haar persoonlijke drang naar macht heeft zij nim mer trachten te verdoezelen, en die macht durfde zij gebruiken om de wallen te slopen, waar mede de oligarchie der rijken zich omringde. Mogelijk heeft Eva Peron deze lieden in haar jeugd benijd, zeker is dat zij hen later grondig wist te verafschu wen en dat de haat voor de ook voor haar ontoegankelijke aristocratie voor een goed deel de zin van haar leven en het raison van haar politiek heeft bepaald. De Peron's hebben hun macht gebouwd op de agressieve cohorten der „Descamisados". De hemdlozen, en met deze laatsten staat of valt wellicht ook hun regime. Economisch amateurisme Niemand kan ontkennen, dat de Peron's het lot van de kleine man in aanzienlijke mate hebben verbeterd. Sociale voorzieningen van allerlei aard, welke tien jaar geleden in Zuid-Amerika nog als progressieve fratserij golden, zijn tot stand gekomen. Maar de keerzijde der medaille mag ook niet verdoezeld worden. Deze sociale voorzieningen en al de weldaden van de stichtingen, waaraan Mevr. Peron haar naam gaf, waren niet de vrucht van een vrije politieke werkzaamheid, maar kwamen door machts oefening welke de vrije instellin gen negeerde tot stand. Wat zij goed deden aan de ene kant. deden de Peron's bovendien verkeerd aan de andere kant. De pers, de grondbezitters, de geld- wereld en alles wat behoorde tot de „High Life" stonden bloot aan soms ergerlijke willekeur. Maar ernstiger is eigenlijk nog dat het regime behalve door een sterke sociale inslag ook geken merkt werd door een economisch amateurisme. Een tegenstelling waaraan op de duur ook het beste en mooiste sociaal bewind ten gronde moet gaan. Toch verarming De eenzijdig op de industrie geconcentreerde economie, de hoge eisen van de door de pre sidentsvrouw gesteunde vakbon den, de fiscale politiek en de plagerijen waaraan de landbe zitters al sinds jaren zijn bloot gesteld, hebben Argentinië aan zienlijk verarmd. Vijftien jaar geleden bedroeg de bebouwde oppervlakte graan 32 millioen hectaren, thans nog 10 millioen. Het vroeger op grote schaal graan exporterende Argentinië heeft nu nauwelijks genoeg voor eigen voeding, de eierproductie is gehalveerd, de groenten- en fruit- opbrengst idem en waar het voorheen de opbrengst van ziin enorme veestapels uitvoerde naar alle delen van de wereld, kent het land thans vleesloze dagen en vleesloze weken. Argentinië had op zijn betalings-balans in 1951 een deficit van 25 milliard peso's. De sociale voordelen zijn geble ven, maar de melkkoe is geslacht. Gevolg: inflatie en stijgende duurtespiraal, waardoor het ef fect der verkregen sociale ver worvenheden weer werd vernie tigd. Evita. die op een zeldzame manier de kunst verstond de ziel en de aspiraties van het volk te peilen, en dat volk te behagen, heeft meer nog dan haar echt genoot de aandacht van de eco nomische moeilijkheden weten af te leiden. Haar dood brengt bo vendien ontwrichting in de top van het regime, waar zij de be langen van de vakverenigingen en kleine luyden vertegenwoor digde, terwijl Peron zelf het le ger en de nationalistische groe pen representeerde. Deze beide laatsten verdragen de beide eerstgenoemden maar nauwelijks uit welke situatie grote en ge vaarlijke spanningen kunnen ont staan. Nu aan het Evitisme een einde is gekomen. Sommigen zijn van mening, dat het Peronis- me zonde Evita ten dode is opge schreven, er wordt ook al ge zegd. dat de president er over zou denken de macht neer te leg gen en zich naar het buitenland te begeven. Het kan allemaal gebeuren, maar dat de tiid voor de „Oligarquia" nog ooit terug komt. dat lijkt wel uitgesloten. Het verdwijnen van Peron's sterke arm, een terugkeer naar het liberalisme zou in Argentinië alleen maar voor het communis me de deur wijd open zetten. Ceo Wehry stelt onveranderd dividend voor Geo Wehry en Co. heeft in 1951 aan bedrijf sinkomsten 1' 13.770.733 (f 11.038.213) ont vangen. Na afboeking der be drijfskosten ad 5.872.977 (f 5.189.926), reserveringen en af schrijvingen, resteert een saldo winst van f 2.137.326. Voorgesteld wordt en divdidend van 7 pet. Hiervan is 3 pet. reeds interim uitgekeerd (v.j. is totaal eveneens 7 pet. uitgekeerd). De cultuurzaken in Indonesië toonden enige verbetering ver geleken bij 1950. Als gevolg van de dalende productenprijzen de voortgaande moeilijkheden op T Ook in pastoreel opzicht zijn de verkiezingen van onlangs voor de tweede Kamer der Staten-Generaal van ongemeen belang gebleken. De actie der Wel- terianen riep even ongelukkige reactie op bij katho lieken, die in concreto sociaal anders wilden dan genoemde conservatieve groep. Hun doelstelling is verstaanbaar, al blijft hun middel: overgang naar een fundamentele a-religieuze, neo-humanistische partijgroepering, gezien vanuit de roeping der Nederlandse katholieke christenheid, zeer te be treuren. De positieve christelijke waarden, van wezenlijk hedendaags belang voor geheel het Ne derlandse volk en eigen aan de Nederlandse Katho lieke Kerkgemeenschap, worden uiteraard niet apostolisch uitgedragen en gerealiseerd door deze partij van de arbeid. Kunnen dat niet worden, om dat ze, deze partij, niet er in gelooft als groep. De Welterianen heeft het opvallend ontbroken aan pastorele bewogen heid, eigen aan elk strijdbaar katholiek in de situatie van de le vende Kerk in ons land. In hoofdzaak door collec tivistisch groepsbelang, primair van materialistische aard, werden de heren gedreven. Het pastorale aspect, een vorm van de naastenliefde, deze kant van de kwestie, werd vergeten. Ik bedoel dit: thans zijn duizenden eenvoudigen door de Welterse eenzijdigheden naar de drempel van het Nederlands Vakverbond gedreven, door het levend leergezag der Nederlandse bisschoppen tot strikt gevaarlijk terrein verklaard. Iéder die de poorten van dit vakverbond binnen gaat, moeten de Heilige Sacra menten worden geweigerd. En komen bovendien velen thans niet in de verleiding om de VARA regelmatig te beluisteren, om kennis te nemen van het daar gesproken woord? En tegelijk om een socialistisch dagblad te gaan lezen? Is dit de leef kring en het geestelijk klimaat voor eenvoudige katholieken? Zijn al onze geloofsgenoten zó theolo gisch en apostolisch geschoold, dat ze schadeloos en ongerept die z.g. neutrale, minstens a-religieuze lucht kunnen verwerken? Meent u, dat alle onze roomse mannen, vrouwen en opgroeiende kinderen, in humanistische sfeer gerakende, met hart en nieren geestelijk gezond blijven? Een sociografisch onderzoek over de stad Breda heeft onlangs be angstigende feiten aan het licht gebracht. Dat er in de zin van trouwhartige groepen simpele geloofs genoten, in onze Nederlandse Kerk naïef katho licisme wordt aangetroffen, is allerminst veront rustend. Als we de Schrift verstaan, zal er dit overal en te allen tijde wel blijven. Maar nu dit soort katholieken door eigen broeders onder druk wordt gesteld, nu vragen we: is dat feit alleen tragisch of excessief onverantwoordelijk? Objectief gezien, ligt aldus de verhouding. En tot welk een geestelijke rampen dit kan leiden, leert de kerk geschiedenis van een stad als Maastricht. Wanneer de vaders zure druiven eten, worden de tanden der kinderen stomp. Dat was bij de Oud-Testa- mentische Joden alreeds niet anders. Even erg is dit in de historie van de Nieuw-Testamentische Kerk herhaaldelijk in binnen- en buitenland ge beurd. Hoe heeft een profetisch priester als dr. Poels daartegen, diep pastoreel bewogen, vlammend geageerd. Met woord en met daad. Wij, wij gedoopten zijn de levende Kerk in de H. Geest, die zich primair manifesteert en werk zaam laat gelden in het leergezag onzer bisschop pen. Wij zijn de zonen en dochters der Kerkge meente. Wij vormen een grote „familie", gelijk de aloude Miscanon Christus' Kerkgemeenschap om schrijft. Daarom vragen wij naar de wens, het oordeel, de leiding en niet slechts naar het gebod der bis schoppen. De binding aan de Kerk blijft altijd voor de kaholiek de allereerste binding en deze binding betreft niet louter het dogmatische en sacramen tele in de Kerk. Dr. W. van de Pol, uit de Refor matie tot ons gekomen en priester geworden, heden hoogleraar te Nijmegen, merkte over zijn nieuwe geloofsgenoten op: „Wij staan te veel op onze rechten en betrachten te weinig de liefde". (Het Christelijk Dilemma, 1948, p. 271.) Wanneer we de achtergrond van de laatste verkiezingen peilen tot op de bodem, dan openbaarde zich in de afwijkin gen naar de a-religiguze linkse humanisten en de uitwijking naar de conservatieve rechtsen van Wei ter, een gebrek aan besef van de roeping der Nederlandse katholieke christenheid. Getranspo neerd op het actuele sociale vlak, houdt deze roe ping in: sociaal te zijn als de Paus en daarbij de normen aan te leggen, die zij gaven en geven in hun sociale encyclieken. Maar zonder eenheid wor den deze richtlijnen voor ons vaderland, in de concrete krachts- en machtsverhoudingen hier, tot schimmen en utopieën. In feite stonden onlangs zij, de brekers uit de eenheid, te veel op hun rechten en betrachtten te weinig de liefde. Ook pastoreel gezien betekent dat symptoom: onheil. Martenshoek (Gr.) J. WESTERMAN, pf. de ondernemingen is de directie nie voor alle onder haar beheer staande maatschappijen optimis tisch aangaande de resultaten voor 1952. Productiecijfers Zuid-Preanger De N.V. Zuid-Preanger Rub- bermaaüschappij heeft gedurende het tweede kwartaal van 1952 totaal geoogst 941.185 kg rubber, tegen 758.669 kg in dezelfde pe riode van 1951. Voorts zijn tot ulto Juni j.l. 1.399 quintalen kof fie verkregen. Alweco haalt verliezen in De toegenomen arbeidsproduc tiviteit, alsmede de interne kos- tenverhoudingen in het bedrnf, hebben ertoe geleid, dat op dit geleden verlies, doch ook een ge deelte van de verliezen over de jaren 1949-1950 is gecompenseerd. Wij verwachten dat deze tendens zich in de komende maanden zal continueen, zodat de resultaten over 1952 met enig vertrouwen tegemoet gezien kunnen wor den", aldus deelde de directie in de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Alweco te Den Bosch mede. Volgens de uiteenzettingen van de accountant bleek het verlies i per 31 Dec. 1951 ad f 509.098 geheel voor te komen uit de ruime afschrijvingen, die sinds de oprichting in 1947 zijn gedaan. Totaal is sindsdien geïnvesteerd f 1.377.000, waarop tot ulto 1951 f 558.000 is afgeschreven. Voorts zijn de oprichtings- en andere kosten geheel afgeschreven. Obligatielening Alphen a. d. Rijn Thans gaat ook de gemeente Alphen aan de Rijn over tot de uitgifte van een 314 procent 6-jarige obligatielening, tot de koers van 100 procent. De in schrijving op deze lening, die totaal groot is f 2.000.000, gtaat open op Donderdag 7 Aug. a.s. Aandeelhoudersvergadering Fokker In de gisteren te Amsterdam gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Kon. Nederl. Vlieg.tuigenfabriek Fokker werden de jaarstukken over 1951 goedgekeurd. Het voorstel der vergadering van preferente aandeelhouders der vennootschap op 23 Juli '52 tot wijziging van de statuten kon niet worden aangenomen daar het vereiste quorum niet aanwezig was. Overeenkomstig het voorstel van de directie werd besloten over het verslagjaar geen divi dend uit te keren en de winst grotendeels te bestemmen voor afschrijvingen. f 25-BILJETTEN 1945 WORDEN INGETROKKEN De Nederlandse Bank heeft medegedeeld, dat de bankbiljetten van #25 model 1945 zullen wor- zegd. Niemand zal aan deze stellige bewe ring van Tito twijfelen, ge zien het ver loop van de politieke ontwikke- I ling in Joego-Slavië, sedert men de Kominform de rug heeft toe gekeerd. Overigens een belofte, die de vroegere vrienden van Tito in Moskou met bitterheid zullen hebben vernomen. Wan neer Tito ook zulk een duif elijke taal had gesproken over de bin nenlandse verhoudingen, had hij daar ongetwijfeld goed aan ge daan. Maar zo zit de zaak niet. Er bestaat een wezenlijk ver schil tussen ons en de Sovjet- Unie. Een verschil van 180 gr„ meende het staatshoofd. „De Sov jet-Unie legt de wil aan de men sen met geweld en hardheid op en de mens wordt niet beschouwd als een persoonlijkheid met eigen behoeften". „In Joego-Slavië vin den geen vervolgingen plaats", zo werd woordelijk gezegd. Het tweede deel van de verklaring. Hier rijst de twijfel. Blijkbaar heef Tito dit zelf ook aangevoeld, want hii maakte een beding, toen hij tegenover zijn gasten uit een groot democratisch land zeide: „Wel zijn er enkele geschillen geweest met de geestelijkheid en in het bijzonder met geestelijken, die de Rooms-Katholieke Kerk vertegenwoordigen". Dit toch vertolkt allesbehalve een eerbied voor de menselijke persoonlijk heid, gezien het optreden in het verleden tegenover de H. Kerk en Haar bedienaren. En dat er geen vervolgingen plaats vinden is helemaal in strijd met de wer kelijkheid, De tragiek rondom Mgr. Stepinac en de terreur waar priesters en gelovigen nog steeds aan zijn blootgesteld, liggen een ieder nog vers in het geheugen en pleiten allerminst voor Tito's stelling. Wie meent, dat na de verzachtende maatregelen tegen over Mgr. Stepinac een kentering is ingetreden, heeft het mis. Nog steeds is de godsdienst in Joego- Slavië een dankbaar mikpunt voor het regiem. Joego-Slavië wordt dictatoriaal bestuurd. En de dictatuur laat geen ruimte voor de eerbiediging van de menselijke persoonlijk heid. De partij van Tito is alleen zaligmakend en voor een afwij kende politieke opvatting bestaat geen mogelijkheid. De vrije poli tieke wilsvorming van het volk is niet geoorloofd. Wat hiervan de practische gevolgtrekkingen zijn weten de volkeren, die thans zuchten onder de druk van Teen dictator achter het IJzeren Gor dijn. Het is van het grootste be lang aan deze zaken ernstig aan dacht te besteden. Tito mogè zich geschaard hebben aan Westerse zijde, wat een niet onbelangrijke militaire versterking betekent, zijn beleid strookt geenszins met de opvattingen die in 't Westen opgeld doen. Er worden vaak be zwaren tegen Spanje ingebracht, wat de staatsrechtelijke structuur betreft, bezwaren die zeker gel den tegen het regiem in Joego- Slavië. Maar daarvoor blijkt men in sommige Westelijke kringen nog steeds blind te zijn. «f. den ingetrokken. Zij moeten vóór 1 Februari 1953 worden ingewis seld bij de Ned. Bank, haar bij bank, agentschappen en corres pondentschappen. Deze biljetten zijn gedateerd 7 Mei 1945 en dragen de handtekeningen van president Trip en directeur Wes terman Holstijn. Op de in bruin- paarse kleur bedrukte voorzijde is rechts, in een cirkel, in de zelfde kleur een meisjesportret geplaatst. DELI BATAVIA RUBBER 11 Aan de algemene vergadering van aandeelhouders der Deli-Ba- tavia rubber maatschappij N. V. wordt voorgestel^ over 1951 een dividend van 11 pet uit te keren (v.j. is 9 pet uitbetaald).. UITERST STILLE MARKT AMSTERDAM, 31 Juli On geanimeerd, zo mogelijk nog lustelozer dan gisteren en uiterst kleine fluctuaties, dit zijn van daag wel de voornaamste ken merken van de Amsterdamse effectenbeurs geweest. Philips bv. werd in vier achtereenvol gende tapes onveranderd op 154 1/4 genoteerd, Unilever schom melde rond 173 en Olies hielden zich op 321 eigenlijk onveran derd. „De aardigheid is er van af", zegt men ter Beurze, de vacanties zijn aan de gang en voorlopig zal de affaire wel be perkt blijven. Bovendien ver keert men nog steeds in het onzekere hoe de nieuwe rege ring er uit zal zien, nu de heer Beel verklaard heeft, dat zijn pogingen tot nu toe niet verheu gend zijn uitgevallen. Niettemin was de markt over het geheel genomen eerder iets beter dan gisteren. De Industrie- fondsen hielden zich goed op peil, soheepvaartwaarden slechts een fractie luier en kon olie op 321 prijshoudend. In de cultuurfondsen vormen zich uitsluitend hoeken waar de Olympische resultaten besproken worden. De plaats waar HVA verhandeld wordt ,was vanmid dag een grote „waterpolohoek" Ook bij deze papieren waren de verschillen vandaag uiterst ge ring. Deli Bataviatabak wegens bescheiden aanbod twee punten lager. Op de staatsfondsenmarkt is de rust nog steeds niet weer gekeerd. Beide vorige dagen gaven een bescheiden herstel te zien na de grote reactie van Vrijdag, doch vandaag was d° stemming weer aan de flauwe kant.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7