Nieuw Vierde I.L.S.Y. bracht duizenden in enthousiaste vervoering Invasie van jonge communisten naar West-Berlijn mislukte Drievoudige moord in Varsseveld Naguib doet een beroep op Middellandse-Zeestaten Steil wand rijder stortte met motor naar beneden Mossadeq dictator DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING In Helsinki is rust weergekeerd Moedige piloten vertoonden halsbrekende toeren Show van kracht en snelheid Algemene staking in België? Engelsen blokkeren opnieuw gebouw van Radio-Berli'm Aanslag op Brits politieman Onveiligheid od Java De politieke crisis in Egypte f/Begrip en samenwerking zijn nodig'1 Paniek op de kermis in Bussum Koningin onfving nrof Reel ^taat van oorlo^ OPZIENBARENDE ARRESTATIE TE WINSCHOTEN Dader strooide vergif in voedsel van zijn buren Abonnementsprijs f 6.20. per kwartaal, f 2.07 per maand, t 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqblad HET REIT NHD VAN HEDEN PAG. 3 Maandag 4 Augustus 1952 46e Jaargang No. 12543 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 H.K.H. PRINSES IRENE viert mor gen, 5 Augustus haar 13de verjaar dag. Er zal dan niet alleen grote vreug de zijn in het Ko ninklijk Gezin op het Paleis Soestdijk maar het ganse volk zal in deze blijdschap delen en uiting geven aan de gevoelens van trouw en aanhan kelijkheid aan het Vorstenhuis. Een der laatste foto's van de Prinses. (Opname: W. Schurman. N.F.K.) (Van een onzer verslaggevers) De vierde Internationale Luchtvaartshow Ypenburg is dit weekeinde onder voor Nederlandse begrippen ongekende be langstelling gehouden. Zaterdag zowel ais Zondag waren op het vliegveld zelf meer dan 50.000 bezoekers aanwezig, ter wijl de aantallen daarbuiten nog hoger mogen worden geschat. Gezegd kan worden, dat dit grootste Nederlandse vliegfeest, dat wederom vele Europese en Nederlandse primeurs bracht, de belangstelling van honderdduizenden heeft getrokken. majoor Gerben Sonderman, niet alleen met de Fokker S 11, maar ook met Fokker's wereldprimeur, de straaljager S 14, de rolles, loopings, immelmannturms en alles wat daarmede te variëren en te combineren valt, liet zien. en de grote attractie de Roemeense Prins Cantacuzene, die met een zeventien jaar oud tweedekkertje voor het eerst bo ven Nederland zijn adembene mende grapjes vertoonde. Stil van ontzag Straaljagers, zoals zes Vampires van de R.A.F. en de vier Ameri kaanse Thunderjets, de beroemde Skyblazers die deze keer voor het laatst in Europa „optraden", hebben met hun stunts op ge luidsnelheid de honderdduizenden eveneens stil van ontzag ge maakt. Angstwekkend was het voorvliegen van de Britse Can Berre straalbommenwerper en Terwijl op de wegen rond Ypenburg de honderden auto's stonden te claxoneren, die in de enorme drukte niet verder kon den, opende Zaterdagmiddag mi nister Wemmers het vliegfeest. Direct na de openingsplechtig heid vloog het grootste aantal Nederlandse militaire vliegtuigen over, dat ooit boven ons land heeft gedefileerd, 36 Thunderjets en 57 Gloster meteors. Dr. W. Drees, Dr. Plesman, president-directeur van de KLM, en de luitenant-generaal Lauris Norstad, opperbevelhebber van de NATO-striidkrachten in Centraal Europa, welke laatste met een Amerikaanse Dakota op Ypen burg was gearriveerd, begaven zich het veld op, toen daarna de twee hefschroefvliegtuigen neer streken, die deze dagen als eer ste helicopters de Oceaan zijn overgestoken. De bemanningen van de Sikorsky's werden gecom plimenteerd en Dr. Plesman, die weet wat eerste Oceaanvluchten zijn, vroeg speciaal applaus voor deze luchtvaartpioniers. Nederlands kunnen Hoe voortreffelijk de Neder landers het stunten met Thun derjets van hun straaljagers leveranciers hebben geleerd, be wezen majoor Zwaan, de kapitein Jolly en luitenant Eikerbout, die perfect in combinatie blijvend hun rolls lieten zien. De geniale dwazen, die met vliegtuigjes uit een romantisch verleden van de luchtvaart de ondenkbaarste stunts uithalen, zullen zelden zo royaal bij een vliegfeest vertegenwoordigd zijn geweest als hier. De Fransman Louis Notéghem was er, de Britse invlieger George Thornton, de Brit Ronald Porteours met zijn Austen Aiglet, de Nederlander D. Lambermont, met een bij „De Schelde" gebouwde ASSB-Safir, OP 9 AUGUSTUS LUIK, 3 Aug. (Reuter) De Belgische Algemene Vakbond heeft de arbeiders opgeroepen tot een algemene staking van 24 uur op 9 Augustus uit protest tegen de militaire diensttijd van twee jaar. Gisteren werden betogingen gehouden in Luik, uitgaande van de socialistische organisaties. 18 maanden wordt lang genoeg ge acht voor de militaire training. WILD-WEST IN TUNIS SOESSE, 3 Aug. (Reuter) In Soesse (Tunis) heeft een man met een stengun van uit een boom het vuur geopend op een menigte in een hotelzaal. De man is ontkomen. Twee personen zijn omgekomen en vier zijn ernstig gewond. Er is nog een aantal licht gewonden. De menigte was bijeengekomen voor de viering van een aantal feestelijkheden. nog angstwekkender het overgil- len van zestien Sabre's de op dit moment snelste Amerikaanse straaljager. Geluidsbarrière doorbroken Toen Zondagmiddag in Den Haag en wijde omgeving een enorme klap werd gehoord, ble ken deze Sabres dat op hun ge weten te hebben. Zij hadden zo verschrikkelijk gevlogen, dat de geluidsbarrière doorbroken werd, hetgeen met een knal als van een aantal blikseminslagen gepaard pleegt te gaan. Het grandioos feest werd Za terdag besloten met een défilé van 24 Douglas B-26 Invader- bommenwerpers en 32 Ameri kaanse Thunderjets. Zondag kwamen daar nog zes viermotorige Amerikaanse B-50 atoombommenwerpers bij. BERLIJN, 3 Aug. (Reuter) In Berlijn zijn Zondag commu nistische demonstraties gehouden. Oorspronkelijk hadden de communisten het plan 10.000 werkloze jongeren in een park in de Britse sector te verzamelen. Er kwamen echter veel min der en naar Reuter meldt waren er meer anti-communisten dan communisten. Velen van hen droegen zwarte hemden. zijn protest, daarop ten uitvoer heeft gebracht. De toegang voor voertuigen naar het radio-gebouw is van avond geblokkeerd met een grote „trailer die met afval is gevuld. De trailer is met kettingen aan een boom vastgelegd. Voortaan zullen de Russen slechts door één ingang het gebouw kunnen bin nengaan, en dan nog alleen te voet. Zij zullen daarbij de Britse militaire post bjj de deur moeten passeren. De Britse autoriteiten menen, dat deze maatregel de Russen zal verhinderen, Duits personeel het gebouw binnen te smokkelen door het in Russische vrachtauto's te verbergen. De politie liet slechts personen toe met West-Berlijnse papieren. Zij had zich op omvangrijke on geregeldheden voorbereid. Een honderdtal jonge communisten, die een optocht wilden houden, werd met gummiknuppels uiteen gedreven. Op een andere plaats werden strijdliederen aangehe ven. In het geheel zijn 46 jonge ren gearresteerd. De Engelsen hebben vanavond opnieuw het radio-gebouw van de Russen in de Britse sector ge blokkeerd als represaille voor een incident, waarbij een Sovjet chauffeur trachtte een Britse mi litaire politieagent omver te rij den. De Britse militaire politieagent, korporaal Harold Softley, werd niet gewond doch moest op zij springen om zijn leven te redden, toen de Russische vrachtwagen plotseling op hem afkwam. Het blijkt, dat generaal Cole man zijn dreigement, vervat in AANSLAG OP NEDERLANDER DJAKARTA (Aneta) Uit Djember wordt bericht, dat een onbekende Woensdagavond een aanslag heeft gepleegd op de Nederlandse employe P. V. M. Lasance van de Sisalonderne- ming „Kota Blatar" van de Bor- sumij. Hij werd in zijn woning over vallen en hem werden wonden aan hoofd en rug toegebracht. Nog dezelfde avond werd hij naar het ziekenhuis te Surabaja vervoerd. De dader maakte zich na de aanslag uit de voeten. Volgens een bij de Borsumij. in Den Haag binnengekomen te legram is de toestand van het slachtoffer redelijk. CAIRO, 2 Augustus (AP) De Egyptische premier heeft Zaterdag de namen bekend gemaakt van degenen, die zitting zullen nemen in de uit drie man bestaande tijdelijke regent- schapsraad, welke na de abdicatie van Faroek de koninklijke prerogatieven zal uitoefenen. Tot lid van de regentschaps- raad zijn benoemd: 1) Prins Mohamed Abdel Mo- nem, tweede neef van Faroek en tweede troonopvolger; 2) Mohamed Bahei Eldin Ba- rakat, onafhankelijk politicus, oud-minister van onderwijs, en 3) kolonel Mohamed Rashad Mehanna, minister van Verkeer. Toen Zaterdagavond omstreeks 9 uur een hevige onweersbui los barstte boven de kermis, opge slagen aan de buitenkant van Bussum, rukten de hevige wind stoten het dakzeii los van een z.g. Steilwand, juist op het mo ment, dat de 27-jarige eigenaar van deze vermakelijkheid, de heer W. C. Goozen op zijn motor toeren verrichtte langs de steile, ronde wand. Met het zeil sloegen enige dak spanten naar binnen. Een houten lat trof de motorrijder in het gelaat, tengevolge waarvan hij met motor en al naar omlaag stortte. Hij werd naar de St. Ge- rardus Majellastichting over gebracht, waar bleek, dat hij een halsbeentje had gebroken. Door de paniek, die onder de ongeveer tweehonderd toeschouwers van de „Steilwand" ontstond, liepen enige personen lichte verwondin gen op. De schade aan het bouw werk, waarvan de eigenaar niet verzekerd is, bedraagt ongeveer f800. Even daarvoor had reeds een grote consumptietent, waar een driehonderdtal bezoekers een droog onderkomen voor de regen meende te hebben gevonden, het moeten ontgelden. Het omhulsel van zeildoek van de tent werd geheel weggescheurd. Hier be draagt de schade, die niet door de verzekering wordt gedekt, on geveer f1000. Met dit alles vond de kermis, die ter gelegenheid van de zo merfeesten van de buurtvereni ging „Het Laarderwegkwartier" was opgericht, een vroegtijdig einde. Uiteraard is dit een grote schadepost voor de kermis-ex- ploitanten. De raad van state heeft Vrijdag verklaard, dat een tijdelijke re- gentschapsraad gevormd zou kun nen worden totdat een definitieve regeling voor de regentschaps kwestie gevonden is. Prins Monen vertoeft op het ogenblik in Frankrijk. Hij wordt de volgende week in Egypte te rugverwacht. Volgens welingelichte Egypti sche kringen houdt de benoeming van de raad niet in, dat de bui tenlandse diplomaten opnieuw geloofsbrieven moeten aanbie den. Generaal Naguib heeft een be roep gedaan op de Middellandse Zeemogendheden, om „een nieuw tijdperk van wederzijds begrip en samenwerking" in te gaan. Naguib deed dit ter gelegen heid van de ontvangst van een deputatie van de Italiaanse ge meenschap, die hem gelukwenste met het succes van zijn recente actie. Hij sprak Italiaans. Volgens passagiers van het schip „Corinthia moesten 20 personen op last van de Egypti sche politie het schip verlaten, voor het vertrek naar Cyprus. Onder deze personen bevond zich een lijfarts van ex-koning Faroek. Luikse tramstaking ten einde LUIK, 3 Aug. Het personeel van de „Tramways de Liege-Se- raing", dat sedert twee dagen in staking is, heeft het werk hervat. Zondagochtend 's GRAVENHAGE, 2 Aug. Het kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit heeft vanmid dag ten Paleize Soestdijk Prof. Dr. A. J. M. Beel in audiëntie ontvangen. BELGISCH VACANTIE- GANGER VERDRONKEN IN HEERHUCOWAARD Bij zwemmen in de Ringvaart (Van onze correspondent) Drie Belgische jongelieden, die enige tijd geleden een vacantie- trip hadden ondernomen naar Nederland vertoefden Zaterdag in Heerhugowaard, waar zij over nacht hadden bij de familie Blok ker aan de Westerweg. Alvorens de tocht Zaterdagmiddag voort te zetten, ging éen van hen, de 18 jarige Rene Deniet uit Brus sel zwemmen in de Ringvaart. De jongeman, die de zwemkunst overigens machtig was, zonk op een gegeven moment in de diep te. Omstanders schoten te hulp en kort daarna wist men het slachtoffer op het droge te halen. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Vermoedelijk heeft de jongeman kramp ge kregen. VLIEGONGELUK KUALA LUMPUR, 2 Aug. (AP) Bij het ongeluk met het Valetta-transportvliegtuig in de staat Selangor zijn alle zeven inzittenden om het leven geko men. Aldus is gemeld door de reddingsbrigade, die zich naar het wrak had begeven. TEHERAN, 3 Aug. (AP) De Majlis (Volksvertegenwoordiging - Red.) heeft vandaag de bui tengewone volmachten voor pre mier Mossadeq, die hem in staat zullen stellen, gedurende zes maanden Perzië als een dictator te besturen, goedgekeurd. Een formele stemming had niet plaats, doch de 68 leden stonden na het debat, met uitzondering van slechts twee, alle op om hun goedkeuring te kennen te geven. De wet machtigt Mossadeq, het program van negen punten, de vorige week aangenomen, ten uitvoer te leggen. Het betreft hervormingen op economisch, financiëel, processueel en ander terrein, zoals bankwezen, arbeids- kwesties e.d. Zij machtigt de premier alle sociale en militaire hervormingen in te voeren die hij wenselijk acht. IN INDONESISCHE WATEREN DJAKARTA (Aneta) Van wege de verhoogde activiteit bij het smokkelen en het toenemend aantal personen, dat Indonesië clandestien verlaat en binnen komt, is bij presidentiëel besluit in de Indonesische territoriale wateren de staat van oorlog af gekondigd, waardoor militaire machtsinstellingen kunnen wor den aangewend bij de bestrijding van een en ander. MUITERIJ IN CANADESE GEVANGENIS MONTREAL, 3 Aug. In de Bordeauxgevangenis te Montreal zijn 700 gevangenen, die klagen over slechte voeding, Vrijdag aan het muiten geslagen. Er ont stond een gevecht tussen de mui ters en politie, waarbij een ge vangene door een verdwaalde kogel in de nek werd getroffen en gedood. Een aantal gevange nen werd gewond. De inschrijving op 4*4 pet leningen Naar wij van emittenten ver nemen zullen de inschrijvingen op de uitgifte van nom. fl.500.000 41,4 pet 30-jarige obligatiën ten laste der gemeente Kampen en fl.000.000 414 pet 30-jarige obli gatiën ten laste van elk der ge meenten Hoogezand-Sappemeer en Beverwijk, leningen 1952 II, ten volle worden toegewezen. Nieuwe partij in Marokko PABAT, 3 Aug. (AFP) In Marokko is onder leiding van Si Abdel-Kader Zemrani een nieu we partij opgericht, de „Partij van het Marokkaanse Volk". De partij wenst onafhankelijkheid, doch geleidelijk verkregen. DIRECTEUR SOCIALE ZAKEN VAN VERDUISTERING VERDACHT (Van onze correspondent) WINSCHOTEN De directeur van de Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken en Maatschappe lijk Hulpbetoon te Winschoten H. O. is door de Gemeentepolitie van Winschoten verdacht van door - hem gepleegde verduiste ring aangehouden en in arrest gesteld. Hij is inmiddels uit zijn functie geschorst. Het bedrag waarom het hier gaat kon nog niet worden mee gedeeld, daar het onderzoek nog gaande is. Het staat echter wel vast, dat het zeer aanzienlijk zal zijn. O. zal voor de Officier van Justitie worden geleid. Door de rijkspolitie te Terborg is Zaterdag in Varsseveld gear resteerd de landbouwer D. J. L. De man heeft bekend verant woordelijk te zijn voor de voedselvergiftiging, waardoor zoals bekend vorige week Woensdag drie personen uit Varsseveld 'zijn overleden. L. is een buurman van de gebroeders B. en H. te Lindert en hun zuster, die na het eten van aardappelen, andijvie en spek zijn overleden. L. werd Zaterdag tijdens de begrafenis van de drie te Lin dert's gearresteerd. L. had juist deelgenomen aan het „klokke- luiden", dat aan de begrafenis vooraf ging. Het is namelijk een traditie van de bewoners in de buurtschap Heelweg, waar de overledenen woonden, de doden uit hun buurtschap uit te luiden. Alle bewoners trekken dan te zamen aan het klokketouw. Toen L. de kerk verliet, werd hij ge arresteerd. Roof als motief De 53 jarige ongehuwde L. heeft als middel gebruik gemaakt van een zeer sterk landbouw- vergif. Toen het gezin te Lindert buiten aan het werk was, heeft L. kans gezien de keuken van de woning binnen te dringen. Daar stond het eten reeds te koken. L. heeft toen een hoeveelheid van dit vergif in het eten gedaan. Zijn motief voor deze opzettelijke voedselvergiftiging was roof. Het was hem namelijk bekend, dat in de woning van de te Lindert's Nieuwgeboren eiland in Chinese Zee HONGKONG, 3 Aug. (FP) In de Chinese Zee ten Noord- Oosten van de Philippijnen is een nieuw eiland uit de zee gerezen en de Britse autoriteiten zijn van plan het eiland tot Brits gebied te verklaren, aldus meldden Vrijdag twee Britse bladen in Hongkong. Zaterdag ech ter zullen Philippijnse foto grafen en journalisten naar het eiland vliegen om de po sitie ervan te bepalen en na te gaan, of het onder Philip- pijns rechtsgebied valt, aldus meldt A.F.P. een niet onbelangrijk bedrag aan geld aanwezig was. Door de fa milie te Lindert te vergiftigen, dacht L. zich meester te kunnen maken van het geld. Aan de dood ontsnapt Bijna is een broer van L., waarmee hij samen woont, ook slachtoffer geworden van de voedselvergiftiging. Hij had Woensdag bij de familie te Lin dert n.l. enig werk verricht. Als tegenprestatie had de familie te Lindert de broer van L. uitgeno digd mee te blijven eten. Hij had dit aanbod afgeslagen, niet ver moedende, dat hij daarmee aan de vergiftigingsdood zou ontko men. L. zal zo spoedig mogelijk worden voorgeleid voor de offi cier van Justitie te Arnhem. COMPLOT ONTDEKT OP CUBA HAVANNA, 3 Aug. (Reuter) Op Cuba is volgens mededelin gen van de politie een samen zwering ontdekt, die tot doel had de regering omver te wer pen en president Batista te ver moorden. Ex-president Prio, die in Maart j.L, na de staatsgreep van generaal Batista, naar het buitenland vluchtte, zou de sa menzweerders met geld hebben gesteund. Reorganisatie Indonesische Hoge Commissariaat DJAKARTA, 3 Aug. (Aneta) Binnenkort zal onder leiding van dr. Darmasetiawan, de secretaris generaal van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Za ken, een missie naaar Nederland reizen om een complete reorga nisatie van het Indonesische Hoge Commissariaat uit te voeren, zo heeft dr. Darmasetiawan Zater dag aan Aneta meegedeeld. De missie zal een interdepartemen taal karakter dragen. De werkzaamheden aan de 70 meter lange noodbrug, die de Herebrug te Groningen tijdens haar vernieuwing zal moeten vervangen, vorderen gestaag. Men is nu bezig het klapgedeelte aan te brengen, waardoor het straks mogelijk zal zijn om schepen met een maximum breedte van 7 meter te laten pas seren. Deze 6 meter brede hulpbrug is extra versterkt met oude tramrails zodat zij ook het gewicht van zwase brandweerauto's zal kunnen dragen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1