Ballon van Boesman Hoe een Missionaris Stoker A. S. Beemsterboer terug uit Nieuw Guinea kwam neer bij St Maarten Rood-China moest verlaten Terwijl ontwen Sfeer vi „Brood" en „spelen" konden beter De heer W. Schut onderscheiden AGENDA Bedevaart N.KJ.B, Dekenaat Alkmaar Sensatie in Polderland Benoeming nieuwe vlootaalmoezeniers Boeiend relaas van pater Goedhart JAUINA z iviAAiNUAO 4 AUGUSTUS 1952 ALKMAAR Zaterdagmiddag is de stoker-olieman A. E. Beem sterboer, na een dienstverblijf van 2 jaar in Nieuw Guinea naar zijn ouderlijke woning- aan de Laat 13 teruggekeerd. Op 10 November 195Q vertrok liij met 't S.S. „Gro te Beer," nadat hij reeds VA jaar als vrijwilliger bij de Kon. Marine in dienst was geweest'. Zijn reis naar Nieuw Guinea werd te Soe- rabaia voor de tijd van 9 manden onderbroken, om aan boord van de mijnenvegers „IJselmonde'' of „Thoolen" de Javazee en vrijwel alle wateren van de Indische Ar chipel van mijnen te zuiveren. De meesten konden worden verwaarloosd, omdat voor een de tonerende werking niet meer be hoefde te worden gevreesd. Daar na kiwajn de grote oversteeik naar Nw. Guinea, waar onze stoker- olieman aan boord van Ht. Ms. korvet „BoeToe" een dik jaar pa trouillevaren te wachten stond. De „Boeroe" was vroeger een Australische mijnenveger bemand met 80 koppen. Daarmede maakte de Ned. Koninklijke Marine pa- trouilletochten langs alle kleine eilandjes rond Nw. Guinea, waar alle kampongs werd-en bezocht en waar voornamelijk Sociale hulp aan de inlanders werd gebracht. Op Nieuw Guinea. Wat de houding van de inlan ders betreft, zo vertelde de sto ker Beemsterboer, dat als je er geen aanleiding toe gaf, was er van vijandigheid niet veel te be speuren! Natuurlijk, als je zelf aan het bakkeleien ging, werd je afgedroogd. Over het algemeen waren ze nogal wat verlegen en hun leven was vrji primitief. Met geld omgaan kunnen zii niet. Ze kennen er de waarde niet van. De betalingen geschieden meestal in natura en je stond er versteld van wat een grote vissen je voor een gewoon pakje shag kon krij gen. Qp Nieuw Guinea hadden de mannen van Boeroe geen vaste standplaats. Bii het beëindigen van een patrouille, meerden ze nu eens in Monokwari, dan weer in Hollandia, dan weer in Sorong. Amusement was er niet veel te zoeken- Het waren natuurlijk geen steden, zelfs geen dorpen, maar kleine gehuchten, waar bioscopen niet te bekennen wa ren. In Monokwari was er zo nu en dan wel eens dansen, in So- ropg wel eens een openluchtfilm van de B.P-M maar de Marine kwam er zelden. Weinig afleiding Met het amusement was het voor de Marinemannen dan ook maar slecht gesteld. De toko's waren het best, maar te duur voor onze portemannaies en de bar was toch ook niet alles! En aan boord was het niet veel beter! Als je bijvoorbeeld drie maanden lang niets anders doet dan patrouillevaren, zoals dat no dig was bij de kwestie van Gag, DAW WINT POLOTOUR- NOOI TE VELSEN ALKMAAR Dat DAW het er beter zou afbrengen dan vorig jaar was wel zeker, maar een eerste prijs had toch niemand durven nopen. Een jaar geleden verloren de Alkmaarders ..met ruim verschil beide wedstrijden, zodat de laatste plaats ingenomen werd. Ditmaal moest de lauwertak verzwommen worden tussen een combinatie van de hoofdklasser HVGB uit Haarlem, de eerste Nereus, de gastheer VZV, die in de derde klasse uitkomt en de jonge tweede klasser DAW. Het bleek al spoedig, dat de Alkmaarders in dat ene jaar veel hadden geleerd. In een goede wedstrijd werd HVGB geklopt 3-2. Nereus verloor met de zelfde cijfers van VZV na een matig ge speelde partij. In de verliezers- ronde wonnen de Haarlemmers met 4-1 van Nereus en DAW wist met 6-3 VZV de baas te blij ven nadat een 4-0 vaarsprong nog tot 4-3 was ingelopen. Betere techniek en een groter uithou dingsvermogen leverden DAW tenslotte 'n 6-3 zege op. Moge t fraaie resultaat voor de Alkmaar ders een stimulans zijn om Dins dagavond in Heemstede, waar het gaat om het kampioenschap van de 2e klasse C, het uiterste te geven. COLLEGIAAL ALKMAAR Het gebeurde Vrijdag j.l., toen er als elke Vrij dag in de zomer veel buitenlan ders in de stad waren. Een En- gelsman, die nog iets meer wilde zien van Alkmaar dan de kaas markt, had zich even in de zachte groene grasberm van de Geester singel neergevleid, genietend van het stadsgezicht, waarin de Grote Kerk domineerde. Daar kwam een Alkmaarse agent aan, die aanstalten wilde maken de overtreder van de ge meentelijke verordening op de bon te 'slingeren. De buitenlan der ontpopte zich daarop als een Londense inspecteur van politie. Toen kon de Alkmaarse agent het niet over zijn hart verkrijgen zijn plicht te doen. Hij liet de Engel se collega ongestoord genieten van zijn rustige zitplaats. Geslaagd ALKMAAR Voor het exa men tekenen M.O., acte M.A., slaagde de heer W. C. Dieleman, alhier. TRAINER A.F.C. ALKMAAR De heer P. Ever- steyn, te Heiloo, oud Alcmaria- speler is voor het komende sei zoen benoemd tot trainer van R1KAFC. Directeur R.K. Militair Tehuis ALKMAAR Naar wij verne men is de W.E. heer N. Tromp, kapelaan der St. Laurentiusparo- chie, door Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers benoemd tot directeur van het te Alkmaar te stichten R.K. Militair Tehuis. De plannen tot stichting van dit tehuis be vinden zich in een vergevorderd stadium. van welk eiland ongewenste ele menten moesten worden verwij derd, dan kun je een paar dagen achtereen naar dezelfde film kij ken. Op zo'n reis kunnen maar 5 nieuwe films meegenomen wor den en die moeten natuurlijk ver schillende malen afgedraaid wor den, omdat alle manschappen nooit tegelijk de vertoning kun nen bezoeken. En het eten: blik, blik en nog eens blik! 's Morgens brood, was meestal zuur! 's Middags corned beef, uit blik, en aardappelen en groenten uit blik, driemaal in de week een hapje rijst erbij, soms zelfs een maaltje gedroogde Sam bal, en 's avonds weer brood met worst, uit blik!; kaas uit blik, nou en hagelslag ook uit blijs. Je kreeg er een blikken maag van. De aanblik van al dat blik werd ong op het laatst te machtig. Soms was er wel eens „vers" eten dat de verse toestand al zo lang voorbij was, dat het was uitge droogd. Maar ja., als goede Hol landse kerels blikten of bloosden we daar -niet van. Eierlijk gezegd, zijn we allemaal blij, dat die tijd weer voorbij is- Terugreis per KLM. De terugreis was enorm. We troffen de Constellation „Tilburg" 'n lijntoestel, dat van Sidney naar Schiphol ging. Op het eiland Biak ging ik van de ...Boeroe" af, om met nog 21 anderen, deftig en wel tussen de burgers, in het vliegtuig te stappen, waar we de uitsteken de service van de KLM genoten. We hadden prachtig weer en zo hebben we heel wat van de we reld gezien. De reis ging via Ma nilla. waar we overnachten, en toen over Bangkok, Karachi en Beyroet naar Schiphol. De thuis komst was natuurlijk geweldig. Talloze bloemstukken sierden de huiskamer van de woning Laat 13 en familie, vrienden en kennissen waren natuurlijk aanwezig om onze stadgenoot, te verwelkomen. Voorlopig heeft hii 55 dagen ver lof, voor hij de volgende drie jaar van zijn dienstverband bij de Ma rine kan beginnen. ERE-MEDAILLE IN BRONS VAN ORDE VAN ORANJE NASSAU ALKMAAR Zaterdag heeft de heer W. Schut, Uitenbosch- straat 40 zijn 45-jarig dienstver band als schilder-behanger bij het schildersbedrijf van de fam. Koster feestelijk herdacht. Als jongeman van 24 jaar deed hij zijn intrede in de zaak van dé heer S. Koster aan de Oude Gracht, bij wie hij 3li/ jaar werkzaam was en toen deze zijn zaak aan zijn beide zoons over deed, volgde de heer Schut de heer W. Koster op, bij wien hij al weer zijn 121/-jarig jubileum vierde. Om het uitstekend werk, dat de heer Schut in al die jaren geleverd heeft en de arbeidslust, die hij in dienst stelde van zaak, die hij als ware het een parti culier bezit, liefhad, verdiende de heer Schut het gehuldigd te worden. Het- was voor hem een bijzondere verrassing een bezoek van de burgemeester van Alk maar, mr. H. J. Wytema te mogen ontvangen, die hem namens H. M. de Koningin de ere-medaille van de Orde van Oranje Nassau in brons op de borst spelde. De burgemeester prees het vakmanschap en do toewijding, waarmee de heer Schut al die tijd, dag in, dag uit, zijn werkzaamheden had ge daan en waarmee hij zich terecht de waardering van zijn supe rieuren en van zijn collega's heeft verworven. De burgemees ter stelde hem tot voorbeeld voor de jongeren. Deze huldiging vond plaats in het huis van de jubilaris aan de Uiten-boschstraat, waarbij aan wezig waren de heer W. F. Kos ter1 en diens echtgenote, die hem namens de firma een enveloppe met inhoud aanbood en de be drijfsleider de heer D. Korn. Des middags kwamen de leden van het personeel de jubilaris en zijn echtgenote, mevr. M. M Schut-Hemels feliciteren. Op 21 Augustus a.s. zal het echtpaar Schut-Hemels het 45-jarig huwe lijksfeest vieren. OLYMPUS OP DE DERDE PLAATS ALKMAAR Tijdens de R.K. Verenigingskamp, georganiseerd door de afdeling Athletiek van de RK.S.V. „D.E.M." te Beverwijk heeft „Olympus" verschillende successen geboekt. Wij geven hier enkele uitslagen. Kogelstoten heren: 6 F. Stam 10.20 m. Hoogspringen heren: 6 J. Schrijver 1.53 m. 1500 m heren: 2 G. Fransen 4,32,6. Discuswerpen dames: 1 T. Mooy 24,91 m. 6 R. Groot 20,04 m. 800 m heren: 1 P. Tromp 2,05,3. 100 m dames: 3 A. Mooy 14,-. 100 m heren: 4 J. Kroon 11,9. 200 m dames: 1 M. Broek 28,3. Hoogspringen dames: 2 M. Broek 1.38 m. 5000 m heren: P. Bleeker 16,54,4. 400 m heren: 1 J. Kroon 53,4. 4 M. Roozendaal 56,7. 4 x 100 meter dames: 1 Olympus 55,7. 4 x 100 m heren: 3 Olympus 48,1. Olymp. estafette: 2 Olympus 4,02,9. Discuswerpen heren: 6 C. Smit 25.33 m. Uitslag dames: 3 Olympus 28 p. Uitslag heren: 3 Olympus 42 p. Geslaagd voor M.O. tekenen ALKMAAR Onze oud-stad genoot Laetus Groothuizen is in Den Haag geslaagd voor de acte Middelbaar onderwijs tekenen. Hij is leraar aan de ambachts school in Den Helde-r. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Rudolf C- M. zv J. W. Wildenburg en M. van Hooff.; Cornells' P. M. zv P- W. van Zeist en G. J. C. Kroon. Gehuwd: R. B. Scheppers en E. J. Ploeger. MAANDAG 4 AUGUSTUS BIOSCOPEN: HARMONIE: Het zevende Kruis, 14 jaar. CINEMA AMERCAIN: Moe der was actrice, a.l. REX THEATER: Torreani. 14 jaar. Aanvang 8 uur. APOTHEKEN: Na 6 uur he denavond voor spoedge vallen bereikbaar Apotheek Kruisinga, Koorstraat 59, Apotheker G. Kruisinga. TENTOONSTELLINGEN Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koeman. Stedelijk Museum Alkmaar: „Tegels en Tulpen". K.C.B. tot 16 Aug. Beeld houwwerk en edelsmeed- werk van Marycke Visser, etsen, tekeningen en aqua rellen van Jan Ponstiin en schilderijen van Jan de Leeuw. Uit het poltierapport ALKMAAR Gistermorgen- vroeg, om half zeven, werd bij de politie aangifte gedaan van het verliezen van een rieten koffer met kleding die gevonden is op de Noordermarkt in de Schermer. De koffer is op het politiebureau in Alkmaar gedeponeerd, Zaterdagavond omstreeks half twaalf had een automobilist zijn auto op de Kaasmarkt ge parkeerd met de voorzijde van de wagen tegen het Waaggebouw. Toen hij de volgende morgen de wagen wilde gebruiken bleek deze verdwenen en in het water van de Voor dam te liggen. Met 'n kraan wagen is de auto op het droge ge bracht. Vannacht is iemand aange houden die bezig was met strope rij van zand. Hij werd op heler daad betrapt toen hii met een kruiwagen geladen met wit zand kwam van het bouwwerk van het P. A. de Langeplein. HET .B.C.-BADGASTEN- TENNTS-TOU'RNOOI BERGEN Tot een van de be langrijkste gebeurtenissen op tennis-gebied in onze provincie behoort wel het traditioneel ge worden A,B,C-Badgasten-toux- nooi, welk tournooi ook dit jaar weer op het tennispark „De Mo lenkrocht" te Bergen gehouden wordt en wel vanaf 6 t/m 10 Au gustus a.s. Vorig jaar hebben de organisatoren van dit tournooi (de heer en mevrouw Lau) in de vorm van een zilveren molen een wisselprijs beschikbaar gesteld- voor het dames- en heren-Enkel spel. Winnares bij de dames werd mevrouw Rademaker uit Nijme gen, terwijl bij de heren Adama van Seheltema uit Groningen be slag op het kleinood wist te leg gen. Beiden zullen nu echter alle krachten ia moe-ten spannen om de zilveren molen wederom in hun bezit te krijgen. Dit jaar immeTs wordt een ster ke bezetting van 't tournooi ver wacht Bij de heren zal Adama van Seheltema in Volkmaars, Nol ten e.a. mededingers vinden, ter wijl mevrouw Rademakex het zal moeten opnemen tegen de D.D.V.- dames mevr. Herreilers en mej- Kruisinga. Al met al belooft het dit jaar een tournooi te worden zoals nooit tevoren- Gezien het vele werk, dat aan de organisaie van dit tournooi verbonden is, hopen wij dat de weersomstandigheden gunstig zullen zijn. Vaardigheids-zwemmen over 1 en 2 km. in Pesie's Natuurbad BERGEN Op Donderdag 7 Augustus des moTgens om 10 uur zullen in Pesie's Natuurbad Vaar digheids-zwemwedstrijden voor dames en heren over één en twee kilometer worden gehouden. De deelname is geheel gratis en de inschrijving is reeds geopend Aan dit vaardigheids-zwemmen heeft de hee'r Pesie een speciaal diploma verbonden, hetwelk na tuurlijk elke rechtgeaarde sport liefhebber wil bezitten. Inlich tingen verschaft het Pesie-bad, terwijl men zich ook kan opgeven bij de V.V.V. in Bergen. Ongunstig teken BERGEN Aan het personeel van de Nederlandse Spoorwegen van het station Bergen is deze week vanwege hun vertrek naar elders, gevraagd welke stand plaats zij per 1 S-eptembeT de voorkeur geven in verband met de opheffing van de tramdienst AlkmaarBergen aan Zee- Hoe wel er meerdere kritieke punten geweest zijn om het voortbestaan van Bello, is deze vraag nog nim mer aan het personeel voorgelegd. Bloemencorso BERGEN In Bergen is weer de mysterieuze onrustige sfeer waar te nemen van het naderende bloemencorso. In schuren en o-p afgelegen terreinen zijn diverse verenigingen en particulieren weer volop in actie om het corso tot een groots geheel te maken- Wie helpt? BERGEN De R.K. Gymnas tiekvereniging D.I.O. die in het bloemencorso m#t een nummer uitkomt heeft vooral hulp nodig op Woensdagmorgen. Vroeg in de morgen zijn vooral meisjes boven 16 jaar (ook niet-leden) van harte welkom bii smederij de Koning. Stroomerlaan 15. Geval van kinderverlamming W ARMENHUIZEN In het gezin Th. Beukers, Westfriesche- dijk 2A te Schoorldom, gemeente Warmenhuizen, is bij een 9-jarig zoontje een geval van kinder verlamming geconstateerd. Het kind is in net Elisabethziekenhuis opgenomen. Geslaagd HEERHUGOWAARD Onze plaatsgenoot mej. Truus van Langen van Heerhugowaard 't Kruis slaagde te Den Haag voor het diploma gezinsverzorgster. NAAR O. L. VR. TER NOOD TE HEILOO HEILOO Zondag zijn een 200-tal N.K.J.B.'ers uit het Deke naat Alkmaar uitgetrokken ter bedevaart naar het Genadeoord van O.L.Vr. ter Nood te Heiloo, waar Rector J. J. v.d. Zalm om 10.15 uur in de Grote Kapel ecu plechtige Hoogmis opdroeg. Deze bedevaart had tot algemene in tentie, dat een krachtige Aposto sche geest zou worden aange kweekt bij alle jonge mannen in het Vaderland. Dit nam rector Van der Zalm tot onderwerp van zijn predicatie, uitgaande van 't bekende woord van St. Petrus: Gij zijt een uitverkoren volk. een koninklijk Priesterdom. Hij vroeg zich af, hoe momen teel de positie is van de Katho lieke Kerk in Nederland. Men kan er zowel optimistisch als pessimistisch over spreken. Op timistisch als men spreekt over de vernieuwingen, die overal plaats vin-den t.o.v. het Gods dienstig leven, de bloei van het katholieke verenigingsleven, het algemene streven naar Geloofs verdieping, maar pessimistisch als men kijkt naar de geloofsaf val en het zedenbederf in de grote steden, de algemene on verschilligheid t.o.v. het geloof, zo zelfs, dat vele voorspellen, dat in de toekomst missionarissen van het zwarte werelddeel of uit China West-Europa opnieuw het Geloof moeten komen brengen. Christen zijn betekent een fier getuigenis voor Christus afleg gen, zoals de Apostelen dat heb ben gedaan. Wij moeten dus hier gaan be raden over de Apostolische taak die wij krachtens het lidmaat schap van -de H. Kerk bezitten, aldus vervolgde rector v.d. Zalm. Wat wordt er verwacht van mensen met 'n apostolische geest? In onze tijd, die niet vol staat niet halfbakken katholie ken, maar mensen die in handel en wandel principieel katholiek zijn. Er zijn er talloos velen, die -hun taak volkomen onvoldoende begrijpen, die niet inzien dat zij. een priesterlijke taak hebben. Hoe staat het met die liefde. Hebben wij iets over voor God? Staan wij wel 'ns klaar voor anderen? De jongemannen zijn sinds d-e oorlog nergens meer voor te vinden! Ook in de kop van Noord-Holland kan dat bet-er! Geven wij ons voor het werk van Katholieke Actie, St. Vincen.tiusvereniging, Jeugdbe weging en andere speciale acti viteiten, en dan met hart en ziel? Bezitten wij de ware geest van het gebed, zo-dat wij met uitsluitend bidden voor eigen belangen, maar voor de belangen van God en de Kerk, de ware geest van offervaardigheid, die niet geeft, wat gemist kan wor den maar juist wat eigenlijk niet gemist kan worden. (Denk bijv. aan collecten voor de missie, kerkenbouw, de armen). Wil moeten ons inzetten voor de daadwerkelijke uitbreiding van Gods Rijk in d-e harten der men sen als apostelen met een vlam mend hart, als mannen van groot en diep -geléof en brandende Godsliefde. De Liturgische Plechtigheden werden opgeluisterd door het ■mannenkoor van de heer.J. van Baar uit Warmenhuizen, dat onder orgel-beleiding van de heer C. Groot uit Limm-en de 3- stemmige Missa in hono-rem Sanctae Ma-thildis van Hubert Cuypers zong. Om 12 uur werd de Kruisweg gebeden, waarna de bedevaart met Lof werd besloten. De zeeroversschat van St. Maartenszee ST. MAARTENSBRUG Een ieder herinnert zich nog wel le vendig de wonderlijke geschiede nis met de „zeeroversschat" die het actieve VVV bestuur St. Maartenszee in het strand had verborgen om door strandbezoe- kers te laten opgraven. Het werd slechtweer en die strandbezoekers bleven uit. De VVV bestuurderen die meenden de zaak keurig in kaartgebrecht te hebben, slaag den er echter niet in om de drie kisten met 50.- aan baar zilver geld weer op te graven. Dagen en weken is er gewroet en ge graven en tonnen met zand ver zet. Twee kisten zijn er terugge komen, maar de derde is nog steeds spoorloos. Ondanks deze wonderlijke ervaring is het VVV bestuur besloten andermaal een zelfde zilverschat in het strand te verbergen. De schatgraverij zou nu Zondagmiddag hebben plaatsgehad. Edoch, het was wéér slecht weer. Daarom is nu maar besloten om het schatgraven door te laten gaan op de eerstvolgende zomerse dag van de nu aange vangen week. Het blijkt in. dit deel van de wereld n.l. ondoen lijk te zijn om op een zomerse Zondag te wachten. De kistjes worden zo ondiep verborgen dat het heel gemakkelijk is om ze met de hand boven te nalen. En mis schien is een van de gravers óók nog zo gelukkig om net 't vorig jaar achtergebleven kistje zilver geld er uit te wippen. Secretaris HEERHUGOWAARD Tot commies (afd. financiën) ter se cretarie Heerhugowaard is be noemd de heer Elzen uit Didam. Uitstapje voor de kinderen OUDORP. Dezer dagen maakten de kinderen van de le den der Katholieke Vrouwenbe weging afd. Oudorp een Reisje naar Schoorl. Bii de Halverflaans- brug vertrokken de kinderen met twee motorboten, die wel willend ter beschikking waren gesteld door de heer W. Smit. Na een gezellige reis arriveerde men na een uur te Schoorl, waar een bezoek werd gebracht aan de speeltuin. Van de attracties werd volop genoten en voor versnape ringen was goed gezo.rgd. Ook werd een bezoek gebracht aan de duinen en om half zes ging men weer aan boord en werd de te rugreis aanvaard. Opgewacht door ouders en belangstellenden kwamen de kinderen opgetogen en voldaan weer bii de Halve- maansbrug aan. Een woord van dank van het personeel van de boten en de leidsters voor deze uitstekend geslaagde dag. DE BRAND TE OUDORP Wie gaf '1 eerst water? Er blijkt verschil van mening te bestaan over de vraag, wie bij de brand te Oudorp het eerst wa ter heeft gegeven, de brandweer van Oudorp of die van Alkmaar. Aanvankelijk hadden wij in ons verslag over deze brand ge schreven, dat de brandweer van Oudorp het eerst ter plaatse was en óók het eerste water gaf. Dit was ons n.l. medegedeeld van de zijde van de Alkmaarse brand weer. Toen dit verslag reeds was doorgegeven, werd ons echter van dezelfde zijde nadrukkelijk medegedeeld, dat de Alkmaarse brandweer, die kort na die van Oudorp op het terrein van de brand arriveerde, toch het eerst water had gegeven, hetgeen door verschillende manschappen zou zijn geconstateerd. Wij hadden geen enkele aanleiding aan de juistheid van deze mededeling te twijfelen en de sportieve naijver, welke er tussen brandweercorp sen bestaat, kennende, haastten wij ons deze correctie nog even door te geven. Door een mis verstand werd toe de Alkmaarse brandweer ten onrechte te vens als de eerstaankomende ge signaleerd, zodat er in ons ver slag stond, dat Alkmaar,'t eerst aanwezig was èn het eerst water gaf. Wij stellen dus vast, dat Oudorp onder commando van de heer B. P. van Kooten het eerst ter plaatse was. Wie of het eerst water gaf? Beide corpsen eisen die eer voor zich op. Wij blijven uit eigen aanschouwing hebben er buiten, omdat wij het niet kunnen vaststellen; wij stellen voor, dat de commandanten der beide corpsen dit maar onderling moeten uitmaken. De brandweer van Oudorp on ze excuses voor de onjuiste be richtgeving, door een misver stand ontstaan. Wij hopen van harte, dat dit misverstand, wat ons betreft, uit de wereld is. TOCHT OUDEN VAN DAGEN URSEM Dinsdag 22 Juli hadden de ouden van dagen van hier hun jaarlijkse uit-gaaans- dag. De eerste pleisterplaats was Amsterdam. Vandaar ging de reis over Diemen, Soestdijk, Naarden, Bussem naar Hoeve laken en vervolgens naar het einddoel der reis, „Berg en Bos" te Apeldoorn. Na ruim twee uur in de prach tige omgeving te hebben ver toefd, werd de terugreis weer aanvaard, regelrecht naar Am sterdam, waar gedineerd werd. Daarna ging het huiswaarts en tenslotte was men nog een uur tje in café Oudejans gezellig bijeen. De burgemeester en mevrouw, die verhinderd waren om de tocht mee te maken, waren bij aankomst aanwezig om het ge zelschap te begroeten. De burgemeester richtte zich met enkele woorden tot de aan wezigen en heette allen weer welkom thuis. Vervolgens bracht spr. dank aan het comité voor het vele werk in deze verricht. De heer P. Oud te Rustenburg bracht namens de ouden van dagen dank aan de comité-leden. Tenslotte sprak de voorzitter, de heer C. Ursem, mede namens het comité woorden van dank tot de burgemeester en mevrouw voor de belangstelling en verder allen die hebben meegeholpen om deze dag voor de volle 100 procent te doen slagen. Geslaagd WAARLAND Op een dezer dagen gehouden examen te Noord- Scharwoude slaagde onze plaats- genote Rie Jaspers Joh.d. voor cou peuse. Zii werd opgeleid door de Eerw. Zusters te Noord-Schar- woude. SCHAGEN. De bewoners van de gemeenten Schagen, Zijpe en St. Maarten hebben Zaterdagavond 6 uur een grote luchtballon, be mand met vier personen, zien neerkomen op een weiland vlak bii het dorp St Maarten. Dit vrij zelden voorkomende gebeuren had voor velen iets sensationeels. In elk geval arriveerden er in minder dan geen tijd honderden nieuws gierigen op het stukje weiland, om daar kennis te komen maken met de vier aëronauten, t.w. de heer en mevr. Boesman, de heer de Vos van Klootwijk en de heer Visser, allen uit Den Haag. Dit viertal was opgestegen te Middenbeemster met de ballon van het echtpaar Boesman/ in de hoop een flinke vlucht te kunnen maken, die mee kon tellen voor de wedstrijd om de prijs van de internationale Bond van Ballon- vaarders. Aan de grond was de wind vrij ongunstig en de weerbe richten van de Bilt waren ronduit slecht. Toch hadden de ballon- vaarders goede moed gehad tot rond een half uur na het opstijgen, toen men op ca 600 meter hoogte zat en men kort van een Oost waarts lopende luchtstroom had kunnen profiteren. Helaas was de vreugde van korte duur. Ze kwa men weer in een Oostelijke wind die de ballon vrij snel naar de, Noordzeekust dreef. Veiligheids halve werd de 400 meter-zone op gezocht. De ballon koerste onop houdelijk West. Met de weerbe richten voor ogen zou het waag halzerij zijn om de Noordzee over te steken. Dus weer dalen tot 200 en later tot 75 m. Boven Dirks- horn drijvend in Westelijke rich ting besloot mevr. Boesman om een punt achter het avontuur te zetten en dus te landen. Dit ging zeer snel. Zó snel, dat de mand met z'n bemanning tegen de West- friese dijk kapot geslagen zou zijn, als niet op het laatste moment door het uitwerpen van ballast nog de 20 cm hoogte gewonnen was, die voor het nemen van deze hinder nis nodig bleek. 200 meter verder kwam de mand veilig aan de grond en in minder dan geen tiid lag de ballon plat als het spreek woordelijke dubbeltje op het wei land. Inmiddels hadden de inzit tenden van een luxe auto, die de ballon op de begane grond gevolgd was, een vrachtauto chauffeur op gesnord, welke bereid was om de in een groot zeildoeken pak ge stopte ballon en de mand met ver dere bagage naar het station van Schagen te brengen. De ballon- vaarders én de „vossenjagers" uit Beemster, togen naar café Schrij ver te St Maarten om daar de slot fase van het experiment te be spreken. WEERSVERWACHTING medgedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagvond. IETS WARMER. Droog, overwegend zonnig en vrij jyarm met een matige Zui delijke wind. 5 Augustus zon op 5.08, onder 20.23: maan op 20.24, onder 4.08. DE 25.000. 's GRAVENHAGE 4 Aug. In de 516e Staatsloterij, vijfde klasse, negende lijst is heden de f 25.000 gevallen op lot no. 15355. DEN HAAG Met ingang van 16 Augustus is benoemd tot vlootaalmoezenier pater G. van Voors ttot Voorst S.J. Aan hem heeft hoofdvlootaalmoezenier Mgr. J. F. M. de Sain de verzor ging opgedragen van het Ka tholieke Marinepersoneel op de vliegbasis Valkenburg. Vlootaalmoezenier J. D. M. A. d-e Neyn van Hoogwerff M.S.F., die aldaar werkzaam was, zal als derde aalmoezenier naar Nieuw-Guinea worden uitgezon den met de bijzondere opdracht de verzorging van het Katho lieke Marinepersoneel op H.M.'s schepen op zich te nemen. Vloot aalmoezenier P. H. Buyssen C.M. zal 10 Augustus vertrekken naar Korea om aldaar vlootpredikant van der Wal, die tot dan toe op H.M. „Piet Hein" is gedetacheerd af te lossen. Ter verduidelijking diene het volgende: daar de torpedoboot- jagers een te kleine bemanning hebben voor twee geestelijke verzorgers, een vlootpredikant en een vlootaalmoezenier, worden deze per toerbeurt daarop ge plaatst. Op H.M. „Karei Door man" en de in aanbouw zijnde kruisers is sprake van een een heid van duizend koppen, zodat daar wel twee geestelijke ver zorgers tegelijk werkzaam kun- en zijn. Vlootaalmoezenier B. J. Wil mink te Den Helder is door het Hoogwaardig Episcopaat van Ne derland benoemd tot algemeen geestelijk adviseur van de Ka tholieke groep in de Vereniging voor Beroepspersoneel Zeemacht (V.B.Z.). Reden hiervan is, dat hoofd vlootaalmoezenier Mgr. J .F. M. de Sain, die in Den Haag resi deert, het noodzakelijk achtte, dat de algemeen geestelijk ad viseur resideert ter plaatse van het hoofdbestuur in Den Heldre. Vanzelfsprekend zal de vloot aalmoezenier B. Wilmink inzake het verenigingsleven nauw con tact houden met de hoofdvloot aalmoezenier. AUTO MET BOLLEN DOOR VUUR VERNIELD ANDIJK Vrijdagavond plm. 11.15 brak brand uit in de garage van de heer W. Vink. Toen de heer V. zijn met bollen geladen auto in de garage plaatste, kon hij niet vermoeden dat hij 'n goed kwartier later zijn bezittingen zou moeten red den uit de greep van 't vuur. Buren kwamen op lawaai van knappende asbestplaten toesnel len en begonnen met man en macht te redden wat er te red den viel. De gealarmeerde brandweer, spoedig ter plaatse, begon met 4 stralen het blus- singswerk en was de brand spoedig meester. De auto en de bollen gingen geheel verloren. In het huis werd veel water schade aangericht. Men ver moedt dat er kortsluiting in de motor is geweest. De verzeke ring dekt de schade. Een zaalconcours in Obdam OBDAM Naar we vernemen zal op 9 en 16 Nov. e.k. een zaal concours worden gehouden voor Harmonie en Fanfarecorpsen in 't .Parochiehuis. Er schijnt nu reeds een goede animo voor dit concours te bestaan. De schade werd geregeld OBDAM De heer C. S. uit Hensbroek kwam in botsing met een motorrijwiel, waardoor zijn fiets danig in de knel kwam. Rijks politie kwam er bij te pas. Naar wii vernemen werd de schade on derling geregeld. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Van wie die postduif? OBDAM Bii B. E. Ooteman, Kwakelpad A 7, Hensbroek is een postduif aan komen vliegen, ge merkt: Holl. 52. ring no. 159759. Kleur blaüw-blond. WERVERSHOOF. Voor een vrij talrijk, maar vooral aandach tig gehoor, hield de eerw. pater Fructuorus Goedhart (O.F.M.), Zondagavond in het. Jeugdhuis een causerie over China en zijn werk en verblijf aldaar. Spreker gaf eerste een beschrijving van het land (zo gsoot als Europa) en ging toen dieper in op bijzon derheden over Noord-China. waar de Hollandse Franciscanen mis sioneerden. Hij beschreef hoe hij als jong priester in Peking voet aan wal zette en na een moeilijke tocht van drie weken bij zijn „pas toor" een oudere missionaris „in de leer" kwam. „Wordt Chinees met de Chinezen", zo luidde het devies. De eerste moeilijkheid was het Chinese kostje, dat onver mijdelijk tot ingewandziekten leidde. Op humoristische wijze vertelde de pater, hoe hij slak ken (die z'n moeder hem nooit had voorgezet) leerde eten. En dan de Chinese taal met z'n 50.000 tekens, die elk weer zo'n 5 verschillende uitspraken hebben en een andere betekenis, sen. Wat moest er lang en ge duldig geoefend worden bij een Chinees „meestertje". En als je meende de taal te kennen, werd je kapelaan en ging je op reis, de binnenlanden in. Dat je de Chinese taal niet zo maar be heerst bleek wel uit de eerste preek, die spreker hield. Het ging over St. Jozef, doch de Chi nezen dachten, dat er gepreekt was over de Hemelvaart van Christus! Waren alle moeilijkhe den eenmaal overwonnen, dan kreeg de missionaris een eigen standplaats en hij trok er op een ezeltje gezeten op uit, vooraf gegaan door een catechist. De pater besprak het huiselijk le ven der Chinezen, dat zich hoofd zakelijk op de „bed-oven" af speelt. Treffend was het verhaal van een bediening. Een heiden was pater Goedhart komen roepen. Na 5 dagen reizen (waarvan 2 alléén) vond hij een stervende priester, een oud klasgenoot. De ze had altijd gebeden te mogen sterven op een eerste Vrijdag in het bijzijn van een priester. Zijn gebed was verhoord. Ook de verkeersmoeilijkheden en het vervoer van goederen wer den door de spreker duidelijk belicht. „Staatsgevaarlijk" Na de pauze volgde het twee de deel: China tijdens de com munistische overheersing. „Ik heb er midden in gezeten," sprak de pater, wees blij. mensen, dat het communisme hier geen baas is. Spr. vertelde, dat het communis me al 30 jaar ondergronds werk te en jonge mensen al naar Mos kou gestuurd werden om de ideeën van Lenin te bestuderen. Vervolgens schetste pater Goed hart het verval van het bijna uit Noé's tijd stammende Chinese keizerrijk en het ontstaan van de republiek, met zijn 20 provinci: ale gouverneurs onder Tsjang Kai Tsjek, een gedoopte Methodist, die zeer welwillend stond tegen over de missionarissen. Hoe er onenigheid ontstond tussen de gouverneurs en de generaals. Dit verklaart ook de vele burger oorlogen in China en hiervan maakte het communisme gretig gebruik. Toen pater Goedhart na zijn vacantie in Holland, in, 1940 weer in China kwam, was Ja pan dit land al binnengevallen. Hij vertelde hoe hij moest vluch ten, voor de opdringende commu nisten en ook voor de Japan ners. Hij viel tenslotte toch in Japanse handen en werd met een Hollandse missiebisschop vuilnisman in een kamp. De Amerikanen kwamen. Be vrijding? De Japanse kampen gingen wel open, ia, maar toen de Amerikanen China van de Ja panners hadden gezuiverd, wer den de communisten spoedig heer en meester. De Japanse wa pens en ook die van Amerika, kwamen, via de overgelopen na tionalisten, in communistische handen. Zo kon zelfs een stad als Peking in zeer korte tijd wor. den veroverd. De kerken werden daar gesloten. Er waren toen 600 priesters in de stad. die al len gevangen genomen werden of neergeschoten. zfes jaar lang heeft pater Goed hart bij de communisten gevan gen gezeten. Toen begon zijn „proces", dat 3 weken duurde. Uiterst vriendelijk was men te gen hem, maar de tactiek van geestelijke en lichamelijke uit putting werd in praktijk ge bracht. Uren liet men hem staan, eten was er na afloop der „zit ting" niet meer en 's nachts lichtte men hem van zijn bed. Spr. hunkerde naar de dood, overtuigd als hij was, dat le venslange gevangenisstraf hem wachtte. Doch zie, als „staatsge vaarlijk" moest hij het land uit, nadat men hem een stuk had laten tekenen, waarin hij „ver zocht" het land te mogen ver laten. De aanwezigen, die in, gespan nen aandacht hadden geluisterd, hebben wel enig idee gekregen van het zware missionarisleven, vooral van hen die werkten in tijden van terreur. Pater Goedhart, die weer ge heel fit is, zoals hij zei, gaat weer spoedig heen. Niet naar zijn geliefd Chinese volkje, met wie hij inderdaad Chinees is ge weest, maar naar de missie op Java. Moge Gods zegen hem daar rijkelijk ten deel vallen. Kapelaan Lagenberg, die ook het welkomstwoord had gespro ken .bracht tenslotte dank aan, pater Goedhart voor de boeien de wijze waarop hij de aanwe zigen een kijkje op liet leven van de missionaris had gegeven. HELSINKI rolgt onherroep verschil in om/ weken geleden rond zeventig I nen onder orka: mars volkomen welfde zich boi spoedig over in zend kolomsg weekten, en ooi Want thans op alles wat o daarvan getuig indrukwekkeni van weemoed dat het hracht Nadat het hendigheid en ters en paarder tepunt van de einde had gent spoedig de een laire van de slu indrukwekkend, weggezonken a lijke tribune, ai gaanderijen da: gen nog iets v gloed. Boven dat zo talrijke gen trouw hee verscheen in ver van de kernai van Pierre de C talen, Fins, Zv Engels: Schoon is de maar veel sc! De voortreffeli pel zette een m in, en met Gri( en daarna de overige landen, volgorde van i mingen. marchei dragers van d landen door de het stadion bit liep op de 20e p de Wit als dragi wit-blauw en nf Ier Dudok van sloot de rij. Er weliike athleteri Terwijl tien nen op een „Miss Univei en verwaaid drong over c van het stadio: binnen de c papiersnippers programma's deflesjes doo maakploeg bij Het Olympii toren was ged< plotseling of bouwwerk ve was ontdaan naakt neerkeé ten van de C len 1952. Mi de laatste hi: het springco: daarmede de ten van dit festijn. Helsinki wa een roes van begon zich la liseren dat d< voorbij was zenden, die h len van de Zondagmiddag ceremonie: de pische vlag ovc volgende Olyn

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2