Dubbele Belgische overwinning in Olympische wegwedstrijd Europees hockey-elftal geklopt door uitnemend India (5-1) r JBÉtil litttflt 61 EjMI OR DE CASINDRA zegevierde verrassend voor Olga Pluto Noo van rolt beter plakt beter brandt beter COURSES GRONINGEN Amerikaanse neger-athleten tegen communistische pers Eerste nationaal optreden van R. K. gymnastiekfederatie Nederland - achteraan - had de zaken slecht georganiseerd Nederlanders onderscheiden Vijfmaal goud voor Amerika's boksploeg Wegkampioenen Kunstenaars demonstreerden 4 Prince Bond won grote heat Dual Den Sanapt PAGINA 4 MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952 (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI België heeft dan eindelijk een gouden me daille veroverd en natuurlijk gebeurde dat bij de wielerwedstrijd op de weg, waarvoor Zaterdag 129 renners zich bij de start om 11 uur hadden klaargemaakt. De Belgen zijn in dit vak als kind in huis en we verbaasden ons er ook helemaal niet over, dat eigenlijk in de elfde ronde van de zeventien in totaal, do Olympische medailles al waren verdeeld. Drie Belgen, Ron- delaers, Noyelle en Victor, hadden zich met een forse sprong naar de kop gewerkt. De Duitser Ziegler en de Nederlander Maenen aan hun wiel meegetrokken. De Duitser hield de lange jacht vol, onze landgenoot kreeg op een gegeven moment pijn in de rug en viel in de vijftiende ronde hopeloos terug. De jonge Noyelle amper 20 jaar en volgens Belgische experts een tweede Rik van Steenbergen zou het goud in de eindsprint wel bemachtigen. Zo geschiedde. Zijn ploegmakker Rondelaers werd tweede en om niet al te inhalig te zijn, liet Victor het brons aan de Duitsers. Opwindend is die wegwedstrijd niet geweest. Wel een tikje zonder ling voor wat de verzorging van onze vier renners Plantaz en Voor- ting, Maenen en van 't Hof, aan gaat. Aan de rommelige verzorging was het ook te wijten, dat Adrie Voorting uit het peleton verdween en daarna volkomen kansloos ron de na ronde bleef draaien, omdat hij er nu eenmaal niet aan dacht op te geven. Dat is ook het enige verdienstelijke wat deze jongen nog kon presteren. Maar wat had hij niet kunnen bereiken als de verzorging zó was geweest als bij de Beigen, Fransen, Zweden, ja tot zelfs bij de Japanners, die van het hele fietsen niet de minste no tie hebben, toe. Illusie verspeeld. Kort voor het ingaan van de 2de ronde slaagde Voorting erin weg te demarreren op een recht stuk as falt. Hij kwam een honderd meter voor. Het peleton joeg in een ge vaarlijk tempo achter de Neder lander aan. Maar Arie hield vol in de hoop. dat een of twee van zijn landgenoten erin zouden slagen ook uit het peleton te springen en zich bij hem te voegen. De illusie kon hij heel spoedig opbergen, want toen hij door een bocht was gevlogen, gaf tot zijn grote schrik zijn achterband het leven. Wanho pig keek Voorting rond naar hulp. Er moest ergens een hulppost zijn, want de jongen kende het cake walk-traject op zijn duimpje en wist ook dat er drie posten waren, waarvan een juist op de plek, waar hij op een lege band kwam te zit ten. Hij ontdekte niemand en niets. Teneinde raad wilde hij dan maar voorthobbelen naar de volgende post. Hij had enkele meters gere den, toen hij zijn naam hoorde roe pen. Voorting keke om, zag iemand zwaaien en stapte af. Er kwam 'n man op hem af: bokspromotor Theo Huizenaar. En nu zijn we bij het dwaze hoofdstuk beland. ,.Ik ben Huizenaar, ik weet van fietsen niets, maar ze hebben me Zaterdagmorgen zijn ten stad- huize door de burgemeester van Helsinki, de heer Rydman, na mens de Finse Staatspresident Olympische kruizen le en 2e klasse uitgereikt aan officials van verschillende landelijke sportfederaties. Bij hen waren de heren K. J. J. Lotsy en Jules Perel, onderscheidenlijk Chef de Mission van de Ned. delegatie en voorzitter van de Ned. Kracht sportbond, die beiden het kruis le klasse ontvingen. (Van onze verslaggever) HELSINKI Tien eindstrijden waren in het Olympisch boks- tournooi, in vijf was een Ameri kaan vertegenwoordigd. En het werden vijf gouden medailles voor Uncle Sam. Zonder een enkele twijfelachtige beslissing zijn de Amerikanen aan hun tro feeën gekomen, wat niet gezegd kan worden van de andere eerste prijswinnaars, want de jury heeft weer zeer vreemde dingen ge daan. De beste bokser van het gehele tournooi was eveneens een Ame rikaan, de halfzwaargewicht Lee, die voor zijn prachtige boksen de „Val Barkercup" kreeg, die in Londen door Zuid Afrika was veroverd. Wat ook opviel, waren de beheerstheid en het respect voor de regels van de sport, die de Amerikanen toonden. Geen onzuivere stoot werd geplaatst en er was niets op hun gedrag in de ring aan te merken. Dat was wel het geval met de Zweed Johansson, die door zijn gebrek aan initiatief en zijn angst voor zijn tegenstander, de gewel dige neger Sanders, het zilver verspeelde. De Zweed week steeds achteruit, plaatste geen enkele stoot en probeerde angst vallig uit de buurt van de Ame rikaan te blijven. De scheidsrech ter had hem al twee openbare waarschuwingen gegeven in de eerste ronde en toen dat niet hielp, werd de Zweed in de tweede ronde gediskwalificeerd. Hij kwam dus niet in aanmerking voor het zilver en bij de ceremo nie protocolaire bleef de mast waaraan de vlag van het land van de tweede prijswinnaar had moeten hangen, leeg. De overige vijf gouden medail les kwamen in handen van een Tsjech, een Fin, een Italiaan, een Pool en een Hongaar. aangewezen als verzorger. Wat kan ik doen?Voorting reed op zijn achterwiel. „Oh, een lekke band" en Theo Huizenaar haalde prompt een wiel achter het struikgewas vandaan. Zenuwachtig greep de onfortuinlijke Voorting het geval, rukte aan de wielmoeren, die na tuurlijk muurvast zaten: „Verdik keme, hadden jullie dat niet eens in orde kunnen maken Theo Huizenaar stond er wat hulpeloos bij. Geen wonder, hij wist van bokshandschoenen, ja, maar van fietsen, ho maar. Intussen had de onfortuinlijke Voorting meer dan twee kostbare minuten verloren. Hij heeft die moederziel alleen nimmer meer kunnen inhalen. Het zou ook hek senwerk zijn geweest tegen een peleton, dat constant om en nabij de 48 KM per uur reed. Theo Hui zenaar zag hem vertrekken. „Nu heb ik alleen nog een voorwiel en een lunchpakket over. Moet er da delijk wat gebeuren. Wat dan? Boksers zaten op de andere verzor- gingsposten. Henk v. d. Zee kwam mededelen, dat hij twee wiejen had pluseen scheerapparaat. Ook de waterpoloërs waren ge charterd. Cor Braasem liep met 'n murw gereden band om zijn hals en de heer De Voogd van de zwem- merij holde naar Cor toe om te vragen: „Zeg luister eens, kan jij ervoor zorgen, dat er nog een wiel en wat ander spul hier komt?" en de aanvoerder van ons polo-team noteerde heel braaf alles wat hem werd opgegeven. Het scheen, dat de leiding tot op het laatste moment tot de ont dekking was gekomen, dat er ook nog mensen nodig waren voor de hulpposten. Er was niemand. Bij de Belgen was het in orde, ook bij de meeste andere ploegen, bij Ne derland klopte er bitter weinig. Er werd toen een beroep gedaan op boksers en zwemmers. De jon gens zouden juist een boottocht gaan maken, maar goed, voor Oranje liet men deze natuurlijk lopen. Alle hulde voor hun ijver, maar het zat op de hulpposten op die manier toch niet goed. Het is eigenlijk nog een geluk geweest, dat alleen Voorting een lekke band heeft gehad. Van de andere kant ook heel jammer, want als 't offensief van Arie was geslaagd, zou de uitslag misschien anders hebben kunnen luiden. Nieuwe koplopers. In de vijfde ronde hadden wij Voorting al volkomen opgegeven. Zijn achterstand was toen al ge groeid tot 3% minuut en elke ron de kwamen er meer bii. Toen had de Zweed Martensson reeds een kloeke voorsprong genomen, maar drie ronden iater had hij al gezel schap van een half dozijn man, on der wie de Belg Rondelaers en onze landgenoot van 't Hoff. Een ronde verder had het er zelfs veel van weg, dat oranje zou gaan op dringen, want bij de zeven man was ook nog Plantaz gekomen. Twee Nederlanders dus in de kopgroep. Het peleton zwoegde toen op 50 seconden. De beide oranjerenners hadden hun krach ten klaarblijkelijk overschat, want een ronde verder waren zij weer uit de hoofdgroep gestoten. Er was trouwens heel wat veranderd. Drie Belgen hadden de leiding genomen plus de Duitser en Maenen. Er werd achter hun ruggen nog wel hevig gejaagd, het peleton werd in ettelijke brokstukken gekapt, maar het baatte geen zier meer. De Belgen hadden de leiding genomen zij stonden die niet meer af. Plantaz zakte zelfs tot ver in de achterhoede, Maenen raakte later eveneens los. Toen kon België ze ker zijn van de overwinning. Nederland bleef met lege han den, de boksers, zwemmers en waterpolo-ers vertrokken met stil le gezichten. Ook hun steun had niet gebaat Het individuele klassement luidt: 1. en Olymp. kampioen: Noyelle (Belg.) 5.06.03.4; 2. Grondelaers (Belg.) 5.06.51.2; 3. Ziegler (Did.) 5.07.47.5: 4. Victor (Belg.) 5.08.52.0; 5. Bruni (It.) 5.10.54.0; 6. Eucconelli (It.) 5.11.16.5; 7. Ghidini (It.) 5.11.16.8; 8. Zeissner (Did.) 5.11.18.5; 9. Andersen (Denem.) 5.11.18.5; 10. Van 't Hof (Ned.) 5.11.19.0; 22. Plantaz (Ned.) 5.16.19.1; 47. Voorting (Ned.) 5.25.32.1. Het ploegenklassement luidt: 1. er. Olympisch kampioen: België 15.20.42.1; 2. Italië 15.33.23.3; 3. Frankrijk 15.38.58.1; 4. Zweden 15.41.34.3; 5. Duitsland 15.43.42.5; 6. Luxemburg 15.50.49.0; 7. Zwitserland 15.52.18.9: 8. Nederland 15.53.10.2. De te Reims gehouden wedstrijd om het kampioenschap van Frankrijk op de weg voor profs is gewonnen door de Ledda, die de 251 KM in 6 uur 42 min. 32 sec. af legde. De verdere uitslag luidt: 2. Baldassari op een halve leng te: 3. Gauthier op één lengte; 4. Varnajo z.t.; 5. Remy z.t.; 6. Moli- nereis z.t.; 7. Lauredi 6.47.54. In Zwitserland. De te Zürich gehouden wedstrijd om het kampioenschap van Zwit serland op de weg voor profs heeft een overwinning opgeleverd voor Gottfried Weilenmann, die de 242 KM in 7 uur 05 min. 25 sec. aflegde. De verdere uitslag luidt: 2. Lafranchi z.t.; 3. Brun 7.08.40; 4. Kubler z.t. In Luxemburg. De te Bettemburg gehouden wedstrijd om het kampioenschap van Luxemburg op de weg voor profs is geëindigd in een zege voor Goedert. De 220 KM reed hij in 5 uur 19 min. 5 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Kempt z.t.; 3. Ernzer z.t.; 4. Kirchen z.t.; 5. Bintz 5.52.55. JAPAN-THUI5 IS NIET ERG TEVREDEN Vele Japanners zijn diep teleurgesteld over de resul taten van hun zwemmers bij het Olympische zwemtour- nooi te Helsinki. Dp Japanse deelnemers hebben geen en kele gouden medaille gewon nen. Tijdens de Olympische Spelen te Los Angeles en Berlijn s peelden zij een hoofdrol. Het scherpste commentaar leverde Katsuo Okazaki, de minister van Buitenlandse Zaken, die als jongeman kampioen lange afstandsloper was. Hij zei: „Van het begin af heb ik mij gekant tegen de uitzending van 100 athle- ten en zwemmers. Zij waren hun uitzending naar Helsinki niet waard". (Advertentie) VILLORESI WON ENGELAND IN De 200 mijl autorace is ge wonnen door de Italiaan Luigi Villoresi, die een Ferrari 4500 cc bestuurde. Tweede was F. Landi (Ferra ri), derde L. Rosier (Ferrari). In de derde ronde sloeg de Argentijn Gonzalez over de kop. Hij bleef ongedeerd, doch zijn wagen een Britse B.R.M. werd vernield. ■Uil Ml Zaterdag werd de Olympische wegwedstrijd verreden. Als eerste ging de Belg Noyelle door de finish, de Nederlander Maenen werd negende. We zien hier de kopgroep tijdens de rit, kort voor het einde, geleid door Noyelle (nr. 24)achter hem zijn landgenoot Gronde laers. GRONINGEN Het grootste wapenfeit op de in het Stadspark gehouden draverijen was wel de nederlaag van Olga Pluto in het eerste klasse nummer. Or de Casindra van kop af vertrokken, gaf geen van haar collegae viervoeters, ook de sterke Olga Pluto niet, een schijn van kans om de voorgift weg te werken. De tweede verrassing was de overwinning van Prince Bond in de grote heat. De baan was vrij zwaar, de belangstelling, de vacantietijd in aanmerking genomen, alles zins bevredigend. Het openingsnummerwerd eenpil ter overwinning te voeren. j- gen pracht overwinning, getui gende van goede stuurmanskunst en bekeken rijden. Het hoofdnummer, de eerste klasse draverij continentaal, is een verrassende overwinning ge worden voor G. van der Wal met zijn eigen fokproduct Or de Ca sindra, die direct bij de start de kop wist te nemen en zonder ook maar even bedreigd te zijn ge weest de 2300 meter volmaakte. Olga Pluto, de Nederlandse kam pioene, kwam uithoudingsvermo gen te kort en kon tegen de wind in, het tempo niet bijhouden. Een langdurige rustperiode zou haar beslist goed doen. temeer daar haar positie zulks vereist. overwinning voor Querie, die in de laaste course als tweede aan kwam, doch nu met 20 m. gun stiger start Quena B.H. en Que- ronica van het lijf Wist te hou den. Nellie's Tjamme W.-B. die in Groningen reeds enige malen voor een verrassing heeft ge zorgd, wist ook deze middag zijn derde eerste prijs op deze baan in dit seizoen te winnen. Oiseau kon na 2000 meter de leiding nemen voor Meerkol S.. doch op de laatste meters wist Anema zijn Nellie Tjamme naar voren te brengen en won met gering verschil. De Nez Rond-prijs voor paar den van 1000 tot 2000 gulden bracht 14 paarden tussen de lin ten. In dit nummer is felle strijd geleverd. Eerst was eht Osemor- gan. die de kop nam. daarna kwam Oda naar voren en nam winnaars-alures aan, terwijl ook Pomona aan de overkant de een na de ander passeerde en scheen te zullen winnen. Doch de heer Meinardi, had steeds zijn kans afgewacht en slechts gezocht naar een goede positie. De laatste bocht uitkomend liet hii zijn kit tige merrie de vrije teugel en De heat voor paarden van 5000 gulden of meer werd als En gelse heat verreden in 2 serie's en een finale. Prince Bond ver raste in de eerste serie vriend en viiand door van start af te win nen. Hij bracht de hoogste cote geheel buitenom wist hij zijn pu- van de dag n.l. 37.Neerlandia H. en Nora Spencer hebben zich terdege ingespannen, doch waren niet in staat hem te onttronen. Petronella nam zoals verwacht werd de tweede serie voor haar rekening. Reeds na 500 m. had zij de kop genomen en stond deze niet meer af. De verwachting voor de finale was dat Petronella met groot gemak zou winnen, doch coursen blijft het. Na twee valse starts kreeg zij een aanrij ding met Nestkuiken S. en was door sulkey-defect direct uitgeschakeld. Prince Bond toonde nu nogmaals zjin goede vorm door ook deze finale te winnen in de snelste tijd van de dag 1.28.7. Nico Maire werd tweede, terwijl Nestkuiken S. zich met de derde plaats tevre den moest stellen. Het lange afstandsnummer werd eveneens verrassend door de geweldige sterke Mustang gewon nen. Na 2000 meter was er van een uitslag nog niets te zeggen en lagen allen nog met winst kansen in de course. Doch toen kwamen de stayerscapaciteiten aan het licht, vooral tegen de wind in toonde Mustang zijn kracht en liep verrassend snel naar de kop. Bij het uitkomen van de laatste bocht rekende hij nog af met Nellie Tjamme en Meta Dinamic. die zich met resp. derde en tweede plaats tevreden moesten stellen. De uitslagen luiden: Henriot-prijs (2240 m.) 1. Que rie 3.34.4 (1.37.5,); 2. Quena B.H. 3.34.9; 3. Queronica 3.41. Tot. w. 2.30. pl. 1.20, 1.30. 1.30 k. 8.50. cov. 3.60. Dalila-prijs (2200 m.) 1. Nel lie's Tjamme W.B. 3.23.5 (1.32.5); 2. Oiseau 3.23.9; 3. Meerkol S. Tot. w. 5.30, pl. 3.70, 2.— k. 17.30 cov. 5.40. Nez Rond-prijs (2200 m.) 1. Pherenice 3.28.4 (1.33); 2. Pomo na 3.28.7; 3. Otto H. 3.28.8. Tot. dedigers knalde hii de bal hoog in de touwen. Twee minuten later. dat was na 16 minuten spelen, stormde weer de hele Indische voorhoede naar voren. Singh passeerde van Leer op nieuw. maar nu had Han Drijver het gevaar gezien en in volle vaart lepelde hij de bal uit de doelmond. Meteen zette Raiago- pal voor en toen was er tegen het droge, beheerste schot van Laïl geen kruid gewassen (2-0). Steeds ging de aanvalsgolf op het Europese doel door. Uitlopend kon van Leer Dosanjh dwingen vroegtijdig te schieten, waardoor de bal naast het doel vloog en eerst in de 22e minuut kreeg doelman Francis de eerste bal te verwerken. Daarvoor hadden de twee verdedigers voldoende ta- (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Zaterdag Geen schijn van kans hadden ze, de elf beste spelers van Europa. Tenminste in de eerste helft niet, daarna, de stand was al 40 voor de grootmees ters, mochten zij dan ook het doel van Francis proberen te belagen.. Per slot van rekening was niet alleen de voorhoede, maar de gehele ploeg der Olympische kampioenen aanwezig. Eén goal, van Roepie Kruize, was het resultaat. Daarvoor had Babu Singh reeds de stand op 50 gebracht. En nog was het geen zuivere afspiegeling van de krachtsverhouding. De supe rioriteit was veel groter. Tegen zulk een meesterschap waren geen wapens te vinden in de Europese ploeg. Alleen al de stoptechniek werd in zulk een perfectie beheerst, dat het vrij wel ondoenlijk was een aanval op te bouwen. Elke bal, hoe hard en, in Europese ogen, ook zuiver gespeeld, werd een prooi van de Olympische kampioenen. Voor hun stick was geen bal te scherp of te hard. Zoals we reeds zeiden, India was superieur. Over alle Unies. Het was een genot te zien naar zulk een perfecte lichaamsbe- heersing, naar een intellect, dat getuigde van een volledig mees terschap over bal en situatie, naar individualistische handig heidjes, maar bovenal haar een combinatiespel, zo geraffineerd, zo ragfijn en zuiver uitgevoerd en in zulk een verbijsterend tempo, dat men moeite had de bewegingen te volgen. Dat alles leidde tot de meest ingewikkelde en sensationele momenten voor het Europese doel. waar de Bel gische doelman van Leer alle moed en durf bijeenraapte, maar tenslotte ook zijn zekerheid en flair moest verliezen. Wanhopig stond daarvoor een verdediging van allerlei nationaliteit. De jonge, robuste Belg Dubois, vele malen reeds struikelblok voor de Nederlandse aanvallers en naast hem Han Drijver. Deze Nederlander was het, die uitgroeide tot de ster van de Europese ploeg „wij spelen tenminste hier een belangrijke rol in de strevingen naar fede ralisme", zei een collega naast ons. In alle ernst echter, Drijver was uitstekend. Koel en vastberz den ging hij z'n aalgladde tege: standers tegemoet, greep in z dikwijls hij kon en meestal ruim de hij met knappe techniek de bal uit de slagcirkel. Voor hem zwoegde zoals steeds Dick Loggere, nimmer te moe om in de verdediging te assiste ren. maar daarenboven vooral, steeds weer proberend de aanval aan het werk te zetten. Een wat weke, trage aanvalslinie, waarin Roepie Kruize, geprikkeld ten slotte. steeds weer naar de vrije ruimte zocht. Een ruimte die hem eenvoudig niet gegeven werd door de twee verdedigers, Singh en Gentle. Dick Esser. in techniek de Indische-Engelsman Conroy de baas. probeerde ook die ruimte te vinden. Het lukte niet. Knap positiespel in de Indische verde diging ontnam hem alle troeven. Te ver doorgevoerd En zo viel het te verklaren, dat de Europeanen er in de eerste helft vrijwel niet aan te pas kwamen. Steeds weer goochelde de Brits-Indiërs met de bal aan hun stick gekleefd in de meest verrassende wendingen voor waarts. De ene verdediger na de andere werd gepasseerd of dui zelig gedraaid, maar een te ver doorgevoerd combinatiespel, een te rijkelijk demonstreren van technische kunde stelde de steeds weer doorvechtende verdedigers toch in staat in de meest benarde situaties redding te brengen, ook al ging het soms ten koste van een strafcorner. In de veertiende minuut leverde één er van suc ces op. Linksbinnen Singh kreeg de bal stil voor z'n stick en dwars door de toerennende ver- lent gehad om de Europese voor hoede af te remmen. Maar nog was de doelpunten- reeks niet gestuit. Weer had linksbinnen Udhain Singh zich in vriie positie gespeeld, zuiver maar toch niet hard ging de bal in de richting van het doel. waar van Leer mistrapte. 30. Een halve minuut voor het einde van de eerste helft bracht Dosanjh de stand nog op 40. Eindelijk gevaarlijk Pas na de rust kon de Euro pese ploeg gevaarlijk worden. Het was louter goedheid van de Olympische kampioenen, die het tempo verlaagd hadden. Meteen kreeg rechtsbuiten Nunn (Enge land) een fraaie kans na een pass van Esser. In vrije positie maakte hii echter een overtre ding. Prompt erop knalde Roepie Kruize in, maar op de lijn keer de Gentle de bal nog. Het werd zelfs 50. Nog eenmaal demon streerden India z'n meesterschap. Babu Singh scoorde prompt. Toen kwam eindelijk het ver diende tegenpunt. De na de rust tot steeds groter hoogte groeiende Pool Klimik zette voor. Dick Esser schoot in en slechts ten koste van een overtreding kon den de kampioenen een doelpunt voorkomen. Toen kwam het Ne derlandse driemanschap in actie. Dick Esser nam de strafcorner, HanDrijver stopte de bal en op het zelfde moment knalde Roepie Kruize in. In de benedenhoek werd de bal in z'n gloeiende vaart gestuit. 51. Aan het einde van de Zaterdag op Ypenburg gehouden Interna tionale Luchtvaart show, begon het te regenen. De bezoekers lieten zich echter niet ontmoedigen en volgden, gewapend tegen de nattigheid, de verrichtingen van de machines. We zien hier van rechts naar links Minister Drees, Mevrouw Drees, Ambas sadeur Selden Chapin, die bescherming vonden onder de door Jhr. van den Bergh van Heemstede (achter) opgehouden parapluie. De Amerikaanse neger-athle ten zijn- uitermate veront waardigd over geschrijf in communistische Europese bla den, waarin zij moeten dienen als excuus voor het succes van de Ver. Staten in de Olympische Spelen. De „Vapaa Sara", een te Helsinki verschijnend blad van „het Volksdémocratische front" schrijft-' „Amerikaanse negers, die thuis als paria's moeten le ven, zijn thans bij de Olym pische Spelen goed genoeg om medailles voor de Ameri kanen te winnenWij zijn (Van onze speciale verslaggever.) BREDA. Het eerste nationale optreden van de R.K. Ned. Gym nastiekfederatie, in Breda-oranje- stad gedurende het weekend, is een succes geworden zowel in sportief als organisatorisch opzicht. Zondagmiddag werd een groots défilé gehouden, dat in ogen- w. 17.90, pl. 2.10, 1.60. 1.60, k. 9.90, cov. 7.70. Kassier G-prijs: (2300 m.) 1. Or de Casindra 3.27 (1.30); 2. Niekie B.H. 3.29.5; 3. Olga Pluto 3.34.5. Tot. w. 9.40, pl. 1.50. 1.60. 1.20. k. 16.60, cov. 5.60. Emma. Harverster-prijs (1640 m.) 1. Prince Bond 2.29.7 (1.31.3) 2. Neerlandia H. 2.30.3; 3. Nora Spencer 2.30.7; Tot. w. 37.pl. 5.20. 1.60. 1.70. k. 5.— cov. 3.30. 2e serie: 1. Petronella 2.27.6 (1.30); 2. Nico Maire 2.28; 3. Nestkuiken S. 2.20.3. Tot. w. 3.50. pl. 1.40, 1.90, 1.20. k. 12.90, cov. 8.50. Finale: 1. Prince Bond 2.25.5 (1.28.7); 2. Nico Maire 2.25.4; 3. Nestkui ken S. 2.28.2: Tot. w. 6.60, pl. 2.10. 2.10. 2.— cov. 4.70. k. 4.50. Nora Belwin B-prijs (3000 m.): 1. Mustang 4.43.4 (1.33.8); 2. Meta Dynamic 4.44.3; 3. Nellie's Tjam me W.B. 4.44.3; Tot. w. 10.90, pl. 3.50. 1.50, 2.90. k. 10.60. cov. 3.—. Totale omzet f 48.238.50. schouw werd genomen door de Bisschop van Breda, mgr. Jos. Bae- ten. Het was een van de hoogte punten van dit gymnastiekfestijn, dat Zaterdagmiddag begon met de nationale wedstrijden. Ze werden gehouden in de vei lingshallen. Voor de heren stond een vierkamp op het programma, met een vrije oefening. Voor de da mes was er een driekamp met rhytmische oefeningen. Het gebodene stond op een goed peil, maar kon nog aanzienlijk ver beterd worden. De meer dan twee duizend deelnemers werden 's av. ondergebracht in kostscholen en pensionaten in Breda en omgeving. De Zondag werd begonnen met een H. Mis in de open lucht, 's Mid dags. na een officiële ontvangst op het stadhuis, volgde het défilé van de 40 deelnemende verenigingen. In een onafzienbare rij trok de stoet door de stad. Achter wappe rende vaandels, in keurige unifor men, vormde het geheel een boei end schouwspel, waarbij men ogen tekort kwam om alles goed op te nemen. Dit défilé, dat de hoge eer genoot langs de bisschop te mogen trekken, werd beëindigd op het terrein van de K.M.A., waar een massa-demonstratie volgde als be sluit van de nationale manifestatie. De nationale keurploeg maakte brug- en rekoefeningen van hoog gehalte blij met hun overwinningen, maar die moesten ten goede komen aan hun eigen we relddeel. Afrika." Andere bladen legden bij zondere nadruk op de pres taties der negers om daarna te wijzen op hetgeen zij noem den „de vervolging van de zwarten in Amerika". Russische bladen verzuim den bij hun analyses var., de Amerikaanse overwinningen nooit, de nadruk te leggen op de door negers gewonnen prijzen. „Dit is belachelijk", zei John Henry Davis, kampioen zwaar gewichtsheffen, een neger uit Brooklyn, New York, „wat willen ze? Menen ze dat Italië de Amerikaanse gouden medaille toekomt, omdat Lindy Remigiro uit Italiaanse ouders geboren is? Volgens die theorie zouden de Ver. Staten alleen India nen naar Helsinki hebben mogen zenden". Lichtgewicht bokser Nor- vel Lee. een neger uit Was hington. verklaarde zulk ge- schrijft voor „geklets". „Mijn Amerikaanse voorouders gaan vijf of zes generaties terug", zei hij. „Ik ben een echte Amerikaan en ben daar trots op". „De Ver. Staten zijn een smeltkroes van vele nationa liteiten. Alle hebben bijgedra gen tot het succes van onze ploeg de Koreanen. Ieren, Engelsen, Skandinaviërs en de mannen van Hawaii allen". VOORPROEFJE VOOR ZONDAG IN AMSTERDAM Voor ongeveer 60.000 toeschou wers werden te Glasgow interna tionale athletiekwedstrijden ge houden, waarbij de Amerikaan Davis een fraaie prestatie op het hoogspringen leverde. Ondanks een storm wist hij met 2.04 me ter te winnen. Dat is dezelfde hoogte waarmee hij te Helsinki de gouden medaille veroverde. Op de 120 yards liet Remigino (V.S.) in 11.6 sec. Mac Donald Bailey (G.B.) en La Beach (Ja maica) achter zich, doch op de 220 yards moest de Olympische 110 meter kampioen de eer aan Mac Kenley (Jamaica) laten. Onder de Helderse Athl dagmiddag op een athletiek- tnssen enerzi; - Noord-Holland samengesteld van de H.A/V Olympia uit een ploeg uit werd een gec lijke" overwi onderstaande lende clubrecc werden door - (tes) van dezi terd. Hieronder v< tailleerde uitsl 800 m. Her W.F. 2.11.2; 2.11,2; 3. A 2.15.8; 4. S. I 5. J. van Trie Koorn N.H.N. 100 m. Jong Oord N.H.N. 1 man N.H.N. 1! N.H.N. 12.4; 4. 5. H. Rood Wj 80 m. Meisj W.F. 10.4; 2. 10.5; 3. W. Kn de Graaf W.F. N.H.N.; 6. I. I 80 m. Jonge: N.H.N. 10.—; N.H.N. 10.—; W.F. 10.—; 4 10.1. Verspringen Schenk N.H.N. Beer W.F. 5.24 W.F. 4.87 m.; N.H.N. 4.80 m N.H.N. 4.70 m. W.F. 4.42 m. Kogelstoten sink N.H.N. 11 van Essen N.H Schenk N.H.N. Keesman W.F. Schouten W.F. Breed W.F. 9.1 100 m. Dame 12.8; 2. N. Kos A. de Vries V Bont N.H.N. IJ N.H.N.; 6. T. v. 100 m. Herei W.F. 11.2; 2. N.H.N. 11.3; 3 11.4; 4. H. 1 U.5: 5. J. S Koopman N.H.I Verspringen Schenk NHN 5 denhoff NHN 5 Koelen WF 5.3' WF 5.32 m.; 5. 5.02 m.; 6. J. O Hoogspringen v. d. Oord NH1 (Adve opwekkend DINSDAG 5 HILVERSUI AVRO, 7.50 24.00 AVRO 7.00 Nieuws; 7.50 Dagopenin; 8.15 Gram.muz., Morgen wij ding, 9.30 v.d. Huisvr standen, 9.40 Gi v d Kleuters, 1 11.30 Bariton Gevarieerde mu: en tuinbouwmei vh Platteland, 13.00 Nieuws, gen en gram.m muziek, 14.00 h grote vriend Amusementsmuz en viool, 15.00 Strijkorkest, 16.0 Lichte muziek, 3 en de appelbi 16.50 Gram.muz. piano, 17.45 „T Ardennen", rep< Nieuws, 18.15 S muziek, 18.30 R\ van Eyk: „G grondslagen di sociale verzeke: Orgelspel, 19.30 20.00 Nieuws, 21 20.35 Cabaret, 2 muziek. 21.35 22.05 Disco-caus( tenlands overzie! 23.15 Voordracl Gramofoonmuziei HILVERSUM tot 24.® KE 7.00 Nieuws, 7 nastiek, 7.30 Morgengebeden lender, 8.00 Nieu 8.15 Gram.muzie cale Hoogmis, muziek, 11.00 v Gram.muz, 12.00 Gram.muz., 12.; en tuinbouwmedi Zonnewijzer, 13 Katholiek nieuw liteiten, 13.25 P 13.50 Gr.muz., 1' muziek, 14.35 Mi 15.10 Zang en p; je zestig?, 16.00 Ziekenlof, 17.00 Felicitaties vd j geringsuitzenddng „Papoease karak Nieuws, 18.15 Ac Sportpraatje, 1£ 19.00 „Hier Vrij Gram.muz., 19.40 causerie, 19.50 20.00 Nieuws en 20.08 De gewone zijne van, 20.15 orkest, koor en Actualiteiten, 21.; 22.05 Militaire Gram.muz., 22.2 Avondgebed en lender, 23.00 Ni 24.00 Strijkorkest

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4