Nieuw Gespannen verwachting over beslissing commissie der V.N. Neguib wil de hulp van het buitenland Tempo Mr. Donker in huidig stadium ondergaat vertraging Conferentie in Londen thans met voldoening geëindigd Vrijdag was alles rustig Formateur overlegde met twee katholieke senatoren DAGBLAD VOOR ALKMAAR De Grieks-Bulgaarse kwestie Dormer en Staf opnieuw hij de formateur op bezoek V.S. doen concessies inzake hun gedane vorderingen EN OMGEVING Grieks premier bij Ridgway Vuurgevecht in Turijn Jongeman gedood door eigen geweer Fins schip aan de grond Bus verongelukt in Italië Koningin bezocht „Motondo" Pater de Beaufort ministeriabel? Spoorwegarbeider hoorde trein niet Sovjet-toestel neergestort Ook Jhr. Tjarda uitgenodigd V.S. watervliegtuig verongelukt OVERLOON Stakingsgolf in Italië De schulden van Duitsland Weer Nederlanders in vrijheid Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.4S per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank- Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 9 Augustus 1952 46e Jaargang No. 12548 iKemtoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 LONDEN, 8 Aug. (Reuter/A.P.) Bulgarije heeft bij de V.N. een protest ingediend over de jongste grensincidenten bij het eiland Gamma. Volgens dit protest openden grote Griekse eenheden Donderdag het vuur op Bulgaars grondgebied ten Zuid-Oosten van het dorp Kapitan Andreev (dicht bij Gamma in de Maritza). Later werden de „Oostelijke en Westelijke eilanden" in de rivier met mitrailleurvuur bestookt, aldus dit protest. Volgens de Griekse waarne mende minister-president. Veni- zelos, was Vrijdagmorgen alles rustig in het betwiste gebied. De Griekse Generale Staf heeft de berichten tegengesproken, dat de Bulgaren gisteren tijdens de Griekse operatie terugschoten. Intussen heeft de waarnemend Griekse premier Venizelos tij dens een persconferentie ver klaard dat de Griekse troepen opdracht hebben gekregen geen Bulgaren meer tot het eiland toe te laten en de wacht te blijven houden tot de Verenigde Naties over de status van het eiland beschikt zal hebben. Toestand hoogst critiek Intussen wordt gemeld uit Euros dat de Griekse troepen de militaire actie niet met landingen op het eiland héb- hen bekroond, maar vanaf de oever van de rivier het eiland controleren. De Generale Staf deelde mede dat vanaf de oever waargenomen werd dat vier Bulgaren het eiland verlieten nadat de Griekse troepen het vuur openden. In politieke kringen wordt de toestand hoogst critiek genoemd. De Griekse premier, eeneraal Piastiras heeft vanmorgen eene raal Ridgway in diens hoofd kwartier bezocht. Het onderhoud duurde twintig minuten. POLITIE ARRESTEERDE SMOKKELAARS TURIJN, 8 Aug. (AP). Gisteravond zijn vijf mannen gearresteerd die zich trachtten met machinegeweren een weg te banen uit een door de po litie voor hen opgestelde hin derlaag. Het begon allemaal toen twee politiemannen een vrachtauto'tje aanhielden in de buurt van Sa- vigliano. De beide inzittenden gingen meteen aan de haal. En in het auto'tie werd een hele voorraad clandestiene sigaretten gevonden. Toen zij de wagen op sleep touw namen en naar een garage brachten, reden plotseling drie auto's voor. Uit de portier raampjes verschenen dreigende machinegeweren en in minder dan geen tijd was de hele garage doorzeefd met geweerkogels. La ter werden de smokkelaars gear resteerd. 2000 gevallen van kinder verlamming in Wesfduifsland Totnogtoe zijn dit jaar in West- Duitsland ongeveer 2000 gevallen van kinderverlamming voorgeko men. 156 personen zijn dit jaar aan deze ziekte bezweken, de meeste in Noord-Rijnland-West- falen. Aangenomen wordt dat er ge sproken is over de moeilijkheden die naar aanleiding van de be schieting van het eiland Gamma zijn ontstaan, maar Piastiras wei gerde commentaar te geven op het onderhoud. De Griekse pre mier noemde het een beleefd heidsbezoek ter beantwoording van het bezoek dat generaal Ridgway tijdens zijn recent ver blijf in Griekenland aan hem bracht. In Griekenland zijn vandaag de zenuwen tot het uiterste ge spannen in afwachting van de beslissing van de commissie der Verenigde Naties inzake de sta tus van het bewuste eilandje Gamma in de Evrosrivier. Het betwiste gebied is een on bewoond. onvruchtbaar stukje grond van ongeveer vierduizend DRAMA TE ZOUTKAMP (Van onze correspondent) ZOUTKAMP. Te Zoutkamp is de 20-jarige J. P. oo tragische wijze om het leven gekomen. Hij was in een roeiboot op jacht ge gaan. doch keerde niet terug. Toen men op zoek ging vond de vader in de afgelopen nacht zijn zoon voorover liggend in de roei boot.- De jongeman was ernstig aan het hoofd gewond en een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts de -od constateren. P. heeft vermoedelijk zim geweer ergens tegen aan gestoten. Het schot is toe afgegaan en hij heeft de volle lading hagel in zijn ge zicht gekregen. vierkante meter en ligt in de ri vier die door het verdrag van Lausanne in 1923 als de natuur lijke grens werd aangenomen tussen Griekenland en Bulgarije. De grens loopt over een afstand van ongeveer zeven kilometer precies door het midden van de rivier. OP DE SCHELDE Gistermiddag om ongeveer 16.00 uur is ter hoogte van Baarland op de Westerschelde het Finse s.s. „Ariana", groot 4372 bruto re- gisterton, aan de grond gelopen. Het schip dat toebehoort aan de rederij Laivan Rebe Red te Helsinki, was op weg van Oxelosund naar Antwerpen. Van Vlissingen en Terneuzen ziin sleepboten ter assistentie uitge varen. BOGOTA, 8 Aug. (AP). Op 80 km. afstand van Bogota is vandaag een autobus in een ra vijn gestort. Volgens de berichten zouden negen inzittenden om het leven zijn gekomen. Gisteren kwamen tijdens een ander ongeluk in de nabijheid van de stad vijf personen om het leven. Gistermiddag heeft H. M. Ko ningin Juliana een bezoek ge bracht aan „Motondo". het inter nationale padvinderskamp van 't Leger des Heils. dat gedurende tien dagen op een terrein aan de Goorsteeg te Lunteren wordt ge houden. Hare Majesteit arriveer de omstreeks half drie en was gekleed in het blauwe uniform van het Nederlandse Padvind- stersgilde. Nadat de kampstaf aan haar was voorgesteld, begaf de Koninklijke bezoekster zich naar het Motondo-plein, waar com missioner John Allan een wel komstwoord sprak. Gisteravond werden nog weer nieuwe namen bekend van per sonen met wie de formateur had gesproken. Onder hen waren twee katholieke senatoren, prof. dr. Beaufort OFM, één van de buitenland specialisten van de Eerste Kamer KVP-fractie en ir. Kraayvanger, die zijn aandacht in de Senaat vooral naar wo ningbouw en verkeersaangele- genheden laat uitgaan. Het bezoek van prof. dr. Beau fort kan van adviserende aard zijn geweest, maar ook moet men een zij het kleine mogelijk, heid openlaten, dat de formateur deze priester-senator voor een portefeuille zou hebben aange zocht. Voor Buitenlandse Zaken lijkt ons echter niet aanneme lijk, mede omdat in dit verband De hevige regens in Korea schijnen het enthousiasme van deze muzikanten van het Koninklijke Canadese 22ste Regiment niet te bekoelen. Dè leden van het orkest schuilen onder een tent, de dirigent moet buiten staan en wordt tegen de wat-er- vloed beschermd door een ..gasias". reeds de demissionnaire minister Stikker en jhr. Tjarda op het toneel verschenen. Wel zou in dat geval aan, een portefeuille van O., K. en W. kunnen worden gedacht, althans wanneer men de geruchten, dat minister Rut ten zou hebben bedankt wil ge loven. Een priester als minister zou in ons land intussen een novum zijn. Mgr. Nolens leverde wel een belangrijk aandeel in de formatie van het eerste kabinet Ruys, maar legde zijn taak neer zodra hem bleek, zoals hij later in de Kamer verklaarde „dat het niet langer nodig was, dat hij misschien sommige land genoten slapeloze nachten be zorgde." Ir. Kraayvanger moet gepolst zijn in verband met zijn boven genoemde specialiteiten en dus voor de portefeuille van Weder opbouw of die van Verkeer en Waterstaat. Het eerste departe ment was tot nu toe bezet door een Partij van de Arbeid-figuur. De derde man met wie de for mateur vanmiddag sprak was prof. v. d. Grinten. OP SLAG GEDOOD MAASTRICHT, 8 Aug. Van morgen is de 56-jarige K. van Lambalgen, technisch assistent bij de Nederlandse Spoorwegen op de spoorlijn MeersenMaas tricht bij Marienwaard door een personentrein gegrepen en op slag gedood. De heer van Lambalgen had de leiding van een onderhoudster- rein en was tijdelijk gedetacheerd bij de dienst van weg en werken te Maastricht. De heer van Lam balgen stond gebogen over de spoorlijn en hoorde door 't lawaai van een passerende trein uit de richting Bunde de trein uit de richting Meerssen niet aanko men, door welke trein hij werd overreden. IN DE BUURT VAN WENEN WENEN. 8 Aug. (AP). Een tweemotorig vliegtuig van het Sowjet-leger is vanmorgen bij Essling, aan de rand van Wenen, neergestort en in brand gevlogen. De politie heeft nog geen berich ten ontvangen over het lot der bemanning. lillÉilsi» Ceneraal Mohammed Naguib tezamen met mevrouw Doria Shafik, leidster van de feministische Bent el-Nil Unie tijdens hun conferentie, waarin de generaal haar mededeelde, dat hij de vrouwen in-militaire-dienst zou „verwelkomen". Hij ver klaarde, dat hij een voorstander is van het toelaten van vrou wen bij de gewapende macht voor arbeid op kantoren, dienst doen als chauffeuses, of voor het bedienen van afweergeschut CAIRO, 8 Aug. (AP) Generaal Neguib, de opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten heeft vandaag in een inter view met Associated Press verklaard dat militaire hulp van buitenlandse mogendheden met vreugde zou worden aanvaard, ook van de Verenigde Staten. Hii verklaarde nadrukkelijk, dat Egypte vriendschappelijke be trekkingen met alle vreemde naties wenst aan te knopen. „Indien wij het noodzakelijk achten zullen wij op normale wiize militaire hulp trachten te verkrijgen", voegde hii hieraan toe. Vroeger heeft Egypte altiid rechtstreeks wapens in het bui tenland gekocht die werden contant betaald. Neguib zei te vertrouwen, dat het Egyptische leger „sterk genoeg zou zijn om het vaderland tegen een aanval ler te verdedigen". Volgens persberichten is pre mier Maher van plan verkiezin gen uit te schrijven voor de constituerende vergadering, ten einde de nodige wijzigingen in de grondwet te kunnen aanbrengen. De verkiezingen zullen volgens de krantenberichten in Februari gehouden worden. Van onze parlementaire redacteur) Hef tempo waarin de formateur mr. Donker werkt is sinds Don derdag aanmerkelijk vertraagd. In zijn omgeving werd zulks verklaard met een verwijzing naar de omstandigheid, dat een ieder, met wie de heer Donker een onderhoud wil hebben, in deze vacantietijd niet onmiddellijk bereikbaar is. En ook kan het niet tijdig bereiken van een persoon tot gevolg hebben, dat het onderhoud met een ander eveneens moet worden uitgesteld. In politieke kringen oppert men daarnaast als derde mogelijk heid, dat de formateur in de fase is gekomen, waarin zich de te overwinnen moeilijkheden al sterk zouden doen gevoelen. En hierbij sluit in elk geval de mededeling aan die de woord voerder van de formateur gis termorgen deed, dat niet ver wacht mag worden, dat nog deze week inlichtingen zullen worden verstrekt over de stand van de besprekingen. Donderdagavond ontving mr. Donker voor de tweede maal prof. Donner, de anti-revolution- naire figuur, die, naar wordt aangenomen, gepolst werd voor de portefeuille van „Justitie". Gistermorgen verscheen, even eens voor de tweede maal, ir. Staf de demissionnaire minister van „Oorlog" en „Marine" op de Kneuterdijk. Vervolgens had mr. Donker een onderhoud met jhr. A. W. L. Tjarda van, Starkenborg Stachouwer, oud gouverneur ge neraal van Ned. Indië en thans Nederlands vertegenwoordiger in de Raad van Plaatsvervangers van de minister der NATO- landen. Geen Stikker Uit deze bezoeken kan met enig grond wel het een en ander worden geconcludeerd. Het twee de bezoek van prof. Donner en minister Staf wijst er ons in ziens op, dat deze in eerste aan leg nog geen instemmend ant woord gaven, maar tijd vroegen oim zich nader te beraden en onderwijl zullen zij wellicht ook overleg hebben gevoerd met hun geestverwanten. Hoe het antwoord tenslotte is uitgevallen is niet bekend, maar vooral ten aanzien van de reac tie van prof. Donner blijft men voorshands in politieke kringen een groot vraagteken plaatsen. Wat andere demissionnaire mi nisters betreft, doet het gerucht de ronde, dat de ministers Beel, Communistenleiders in Californtë veroordeeld LOS ANGELES, 8 Aug. (Reu ter) Veertien communistische leiders in Californië zijn Don derdag tot de maximumstraf ver oordeeld, n.l. vijf jaar gevangenis straf en 10.000 dollar boete elk, wegens het bepleiten van een gewelddadige omverwerping der regering. Alle veertien zullen in beroep gaan. Zij verklaarden on schuldig te zijn. TIEN DODEN TOKIO. 8 Aug. (AP). Een groot Amerikaans watervliegtuig is in het Zuiden van Japan neer gestort. waarbij alle tien leden van de bemanning om het leven zijn gekomen, zo meldt het pers bureau Kyodo. De tien lijken werden gevon den in het uitgebrand wrak. Rutten, v. d. Brink en Stikker zich niet bereid zouden hebben verklaard om zitting te nemen in het kabinet, dat mr. Donker zich voorstelt te vormen. Ten aanzien van de heer Stik ker schijnt dit gerucht wel op waarheid te berusten, want an ders laat zich het bezoek van jhr. Tjarda van Starkenborg Stachouwer moeilijk verklaren. Hij is kennelijk de nieuwe caiv didaat voor Buitenlandse Zaken. Het valt op, dat het thans een socialistische formateur moet zijn, die pogingen doet om als nog liberale figuren aan te trek- ken. Vooral als men „Uniezaken" bij „Buitenlandse Zaken" zou willen onderbrengen zou, zeker voor de P.v.d.A. de laatste gou verneur-generaal van Ned. Indië toch niet de meest aangewezen figuur voor de bezetting van dit departement moeten zijn. In anti.-rev. kring wordt verwacht dat ook prof. de Gaay Fortmann en dr. W. F. van Gunsteren, di recteur van de Scheepvaartmij. „Damco". beiden anti-rev. figu ren, nog op de Kneuterdijk zou den worden ontboden. De laatste wellicht in verband met de por tefeuille van „Verkeer en Wa terstaat". Tegen de middag had de formateur nog een onderhoud met prof. mr. Kranenburg, oud voorzitter van de Eerste Kamer en thans lid van de Raad van State. RAMP BIJ ACHT EIST NOG TWEE DODEN Van het groepje wegwerkers dat gistermorgen bij Acht door een trein uit Eindhoven werd aangereden, zijn nog twee slacht offers in het ziekenhuis overle den, zodat de ramp nu drie men sen het leven heeft gekost: een 51-jarige gehuwde voorwerker en twee losse arbeiders van 21 en 26 jaar. Een vierde losse ar beider brak een been, een vijfde werd zwaar doch niet levensge vaarlijk gewond. Al Misri noemt dit plan „de volgende grote verrassing voor het land". Van officiële zijde kon geen bevestiging van deze be richten verkregen worden. Veiligheidspact Het Arabische collectieve vei ligheidspact zal binnen veertien dagen van kracht worden, weet vandaag het Wafdistenblad Al Misri te melden. Gisteren werd de formele ratificatie van Irak ontvangen door de Arabische Liga. aldus heeft de secretaris Generaal Abdel Rahmen Azzam bekend gemaakt. Irak is de vier de staat die het pact ratificeert. Eerder werd het reeds goedge keurd door Egypte. Jordanië en Syrië. Faroek „voorlopig" op Caprl Ex-koning Faroek heeft te kennen gegeven, dat hij „voorlo pig" op Capri zal blijven. De ex- koningin Farida, de vrouw uit het eerste huwelijk van Faroek heeft het plan opgevat, om op grond van de Islamitische wet de voogdij op te eisen over haar twee dochters, die zich thans bij Faroek op Capri bevinden. (Advertentie) NEDERLANDS NATIONAAL OORLOGSMUSEUM Reeds 500.000 bezoekers. Doorlopend geopend Tel. 6 Gelegen temidden van een prachtig natuurpark. ROME, 8 Ang. (AP). De Italiaanse regering, nauwelijks bekomen van de spoorwegstaking ziet al weer nieuwe moeilijkhe den in het verschiet. Het perso neel van de bussen heeft beslo ten een staking uit te roepen voor 14 Augustus, de dag voor „Ferragosto", een nationale Itali aanse feestdag, die zich steeds weer kenmerkt door een ware exodus van de stadsbewoners naar buiten. Het treinverkeer was intussen vandaag weer practisch normaal na de 24 uur staking, die door de communisten werd uitgeschre ven. Zowel de communisten als de Staatsspoorwegen kennen zichzelf de overwinning in deze krachtmeting. De niet-communistische vak bonden namen niet aan de sta king deel. LONDEN, 8 Aug. (Reuter/DPA) Hedenmorgen is de Lon- dense conferentie voor de regeling van de buitenlandse schulden van Duitsland beëindigd. In een plenaire slotzitting zijn de tussen debiteuren en crediteuren gesloten overeenkomsten goed gekeurd. De tot stand gekomen schuldenregeling houdt in de meeste gevallen geen verlaging van de hoofdsom in. De goudclausules zullen als dollarclausules worden behandeld. De overeenkomst in zake de Young-leningen bevat een extra wisselkoers-garantie. De Engels-Frans-Amerikaanse commissie voor de regeling der Duitse schulden deelde vandaag mede, dat zij onmiddellijk een aan vang zal maken met het ontwer pen van de inter-goudregeling. De leider van de Duitse afvaardiging zegde toe, dat met de meeste spoed stappen zullen worden gedaan om de goedkeuring van 't Duitse par lement te verkrijgen. De Ver. Staten hebben een con cessie gedaan ten aanzien van hun vorderingen, die voortvloeien uit de sedert de oorlog aan West- Duitsland verleende hulp. Deze concessie houdt in, dat West-Duits- land de terugbetaling van de hoofdsom van deze na-oorlogse schuld vijf jaar zal mogen uitstel len. Er zullen binnenkort nieuwe on derhandelingen worden gevoerd over het vraagstuk der Duitse ver antwoordelijkheid voor de Oosten rijkse staatsschulden. Overeenstemming Belgische vordering. De regeling, die voor de vorde ringen van de Bank voor Interna tionale Betalingen is bereikt, houdt in. dat Duitsland, te beginnen in Januari a.s., jaarlijks een rente van 5.6 millioen Zwitserse francs zal betalen. De Bank zal haar cre- dieten handhaven en voor de be taling van de achterstallige rente uitstel verlenen tot Maart 1966. Voorts werd vandaag vernomen, dat op 4 Aug. overeenstemming is bereikt in zake een Belgische vor dering van ongeveer 225 millioen Reichsmarken. Deze vordering zal als voldaan worden beschouwd met de betaling van 40 millioen Duitse marken. De som zal in ter mijnen worden betaald gedurende de jaren 1953 tot 1967. Duitsland gaat accoord. De leider van de Westduitse de legatie, Abs, verklaarde vandaag, dat hij met de aanbevelingen van de conferentie instemt, omdat hij DJAKARTA, 8 Aug. Aneta verneemt, dat wederom twee zogenaamde „Westerling-ar restanten" vrijgelaten zijn, na melijk C. W. Goldman en A. C. van Onsélen. een regeling tot stand wenst te brengen, die de crediteuren bevre digt. Hii sprak de hoop uit, dat de Bondsrepubliek in staat zal zijn de lasten, die de regeling medebrengt te dragen, doch hij merkte op, dat de uitvoering van de regeling ge vaar zal lopen, wanneer van de Bondsrepubliek verlangd zou wor den, dat zij nog meer verplichtin gen uit 't verleden op zich neemt, in het bijzonder nieuwe verplich tingen tot herstelbetalingen voor schade, veroorzaakt in de beide wereldoorlogen. 200 besmette pinken worden afgemaakt In de weilanden van de N.V. Maatschappij Griedtsveen in de Peel zijn 209 pinken door mond en klauwzeer zeer besmet. De dieren, eigendom van boeren uit Deurne, Horst, Sevenum, Hele- naveen enz. zullen worden afge maakt. Met het slachten is al be gonnen. SPROOKJES PER TELEFOON De Oostenrijkse telefoon dienst gaat voor de klanten een nieuwigheid invoeren. Te beginnen 1 September kan elke abonné een bepaald nummer draaien en krijgt dan een sprookje van Grimm of Andersen te horen. Ver velen zal het de klant niet, want elke dag zal er een nieuw sprookje gedraaid wor den. De klanten kunnen echter telefonisch nog veel meer dingen krijgen: een dagelijks menu, inlichtingen over bus en trein, de weersomstandig heden voor ski, de laatste voetbaluitslagen en voor de Weense musici een vol maakte a-toon. r

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1