In Parijs is rok en blouse een geliefde dracht Deze week in de tuin Papierknipsels uit Polen Jabots zijn weer hyper modern *S dooy wwi oman Tweemaal in het jaar worden de wanden Oorsprong van de sinaasappel De nieuwe mode in Parijs van woningen versierd men, manieren en motieven schijnt onuitputtelijk. Het zijn vooral de vrouwen, die zich in hun vrije tijd met deze kunst bezighouden. Toch telt men op dit gebied ook mannelijke kun stenaars aan, zo vermeldt de brochure „Papierknipsels", die de vereniging Nederland-Polen heeft uitgegeven. Hangen klimplanten in de kamer Na de oorlog is er op allerlei gebieden een verandering opge treden. Zelfs met de planten in de huiskamer is dit het geval. Er is bijna geen interieur waar de „han gers" niet een plSatsje hebben ge kregen en zijn ze er niet, dan wordt er toch hard aan gedacht om ook tot de aanschaffing van deze sierlijke planten over te gaan. Dezer dagen werd ons nog de vraag gesteld, welke soorten het meest geschikt zijn. Dat hangt echter nogal af van de plaats, die ze zullen krijgen. Sommige van deze klim- en hangplanten kun nen het met heel weinig licht stel len, maar er zijn er ook, die toch niet op een al te donkere plaats mogen staan. Een van de gemakkelijkste soorten is wel de klimop. Deze is geschikt als hangplant, maar doet het ook als klimplant voortreffe lijk. Onlangs toonde een huis vrouw er ons vol trots een, welke zij had afgesneden in de 'tuin en daarna gestekt in een bloempot. Het ding stond op de schoorsteen enkele meters van het raam af, maar deed het uitstekend. Toen de stek eenmaal aan de groei was, ging het werkelijk gesmeerd. Na enkele weken hadden zich al flinke ranken ontwikkeld, welke een zeer decoratieve wandversie ring vormden. De plant kreeg, zo als dat behoort in de zomer, veel water en om de veertien dagen wat Pokon. T jet valt moeilijk te geloven, dat er ooit een tijd is geweest, dat er meer rokken en blouses in Parijs gedragen werden dan de laatste tijd. De Parisiennes zijn zonder twijfel op deze dracht gecharmeerd,Een toomloze verscheidenheid van bonte wijde rokken wordt daar op het ogenblik gedragen. De dessins zijn soms zo groot, dat één motief zelfs de gehele voor* of achterkant bedekt. Exotische dessins in warme en fel ge* kleurde tinten, evenals allerlei grillige en hoekige imprimé's zijn vertegenwoordigd. Maar naast dergelijke kleurige exem* plaren spelen ook zomerrokjes in kleine zwart*en*witte ruitjes hun rol. Een heel charmant voorbeeld uit de Parijse collectie is een klokkend modelletje, dat onderaan een geplisseerde strook van ongeveer twintig cm heeft. Zeer veel rokken van effen materiaal worden opgevrolijkt met enkele rijen zigzag* band in wit of rood. Geheel nieuw is het donkergrijze stevige katoen, waar zowel japonnen als rokken van worden gemaakt. Dit materiaal kan het beste vergeleken worden met het zo bekende verpleeg* sterslinnen. De blouses, welke op deze simpele of extravagante rokken worden gedragen, zijn veelal van batist of linnen. Dubbele volants van broderie of plissee wippen coquet uit de zeer kort aangeknipte mouwtjes. Het allernieuwste op het gebied van blousegarnering zijn weer de jabots. Op een van bijgaande foto's is zo'n hyper modern gevalletje afgebeeld. Dit model, dat zeer apart is, heeft een mooie ronde schouderlijn. De driekwart aangeknipte mouw omsluit de onderarm met 'n smal strak boordje en is even onder de schouder gedeeltelijk aangerimpeld. Deze lijn vormt één geheel met de rugpas, welke eveneens ruim werd aangezet Het leuke kraagje, dat zeer smal toeloopt en het strikje van zwart bandfluweel geven aan dit modelletje een pittig en jeugdig cachet. De tweede blouse is gen heerlijk luchtig geheel met aangeknipte mouwtjes en tamelijk brede kraag. Door de brede ingezette pas van tulle brodée behoort ook deze tot het geklede genre. Eenvoudig maar zeer gedistingeerd en geschikt voor koelere dagen is het laatste model Jersey is hiervoorbij uitstek geschikt. v j De aangeknipte mouw ontbreekt Vf: vanzelfsprekend niet, want deze is en blijft voorlopig nog favoriet. Het ori* T~~ ginele is de sluiting. De knoopsgaten zijn verticaal en Nog mooier dan de gewone klimop is de bonte vorm, maar deze heeft wat meer licht nodig, omdat anders de fraaie tekening van de bladeren verdwijnt. Ove rigens is de behandeling dezelfde als bij de vorige soort. Het gebruik van klimop als le vende wandversiering was reeds lang in gebruik. Ook de Trades- cantia kennen wij al langer dan vandaag. Met haar bonte en ge streepte langwerpige bladeren heeft zij zich al lang geleden een plaatsje in menige kamer weten te veroveren. En in onze moderne interieurs „doet" zij het nog steeds geweldig. De genoemde „ouderwetse" hangers hebben de laatste jaren echter geduchte concurrentie ge kregen van Noordelijker rassen. Vooral Zweden heeft verschillen de soorten opgeleverd, welke thans menige kamer sieren. Een van de bekendste is wel de Cissus antarctica, welke vrij grote licht gekleurde bladeren heeft en voor al als klimplant gebruikt wordt. Zij kan het met tamelijk weinig licht stellen en hoeft ook niet zo veel water te hebben. Wanneer wij de Cissus eens per maand wat kunstmest geven, is ze al dik te vreden. Scindapsus Aureus heeft grote hartvormige bladeren en is even als de Cissus een snelle groeier. Zij stelt ook al even weinig eisen als deze. De bontbladige soorten moeten wel iets meer in het licht ge plaatst worden, omdat anders de bontheid verdwijnt. Daarom krijgt de Chlorophytum Comosum, welke spitse bladeren van enkele decimeters lang heeft, een plaatsje dicht bij het raam, maar uit de zon. Ook de sierasperges prefereren een licht plekje, al nemen zij ook een plaatsje verder van het raam voor lief. In het laatste geval ont wikkelen zij zich echter niet zo mooi. De asparagussoorten houden ook van voedzame grond. Een plantje, dat zeer geliefd is, de Ficus stipulata, heeft kleine fris-groene blaadjes en stelt wei nig eisen aan standplaats en ver zorging. Met weinig water en nog minder mest is zij al tevreden. Ten slotte willen wij nog een alleraardigst plantje noemen, dat wel iets lijkt op de hangende Ficus, n.l. het Chinees lantaarn plantje. Het heeft niervormige wit-gemarmerde blaadjes en is m de zomer met grappige bloempjes getooid, welke inderdaad wel iets weg hebben van een lantaarntje. De Ceropegia woodii, zoals dit aardige hangplantje officieel heet, stelt een matig warme omgeving op prijs en vraagt weinig water. Er zijn uiteraard nog heel wat meer soorten te noemen, maar dan raken wij voorlopig neg niet uitgepraat. Uw bloemenhandelaar zal echter gaarne advies geven, wanneer u tot de aanschaffing van een hang- of klimplant wilt overgaan. Hta. dusdanig afge* werkt, dat zij me* de door de bolle knoopjes het ef* fect van een sleu* telgat verkrijgen. Ook de mouwen van dit model vertonen deze geestige sluiting. Fantasie op het gebied der mode is speciaal in Pa* rijs bodemloos! In West-Afrika (Frans Guinee) treft men uitgestrekte gebieden aan, waar de bomen in het wild of half wild groeien, maar door het ontbreken van wegen zijn deze streken vrijwel ontoegankelijk en is derhalve van export zo goed als geen sprake. De door de inboor lingen geplukte vruchten worden sinds 1930 voor de olie-winning gebruikt. Tegenwoordig zijn de belang rijkste productielanden de vol gende: U.S.A., Spanje, Brazilië, China, Japan, Italië, Palestina, Noord- en Z*uid-Afrika, Egypte, Paraguay en West-Indië. Vraag het je vader Een zuinige sigarenro- ker heeft 125 sigaren. Hij bewaart al z'n peukjes. Van 5 van die peukjes maakt hij weer 'n nieuwe sigaar. Hoeveel sigaren kan hij nu van die 125 sigaren roken. Goed na denken, hoor! Vrij rondlopen Twee kleine jongens stonden tegen elkaar te bluffen over hun geboor tedorp. De een zei: „Bij ons in het dorp hebben we een burgemeester!" Waarop de ander ant woordde: ,,'t Is nog al wat. Die hebben wij ook". „Ja", zei de eerste weer en zette een hoge borst: „Die van ons heeft een grote ketting om z'n hals". De tweede ketste terug: „Echt? Nu, die van ons mag vrij rondlopen". Maria in de hemel Achter die heldre wolken, waar de zon zal slapen gaan, Daar, waar het zo gloeit en glinstert, Daar zal haar troon wel staan; En haar kleed van zilverspinsel, haar mantel, violenblauw, Haar kroon van lichtende sterren, haar snoer van juwelen- dauw Zie je ze niet in de verte? Heur haren zijn van vloeibaar goud En zij lacht op haar kleine kindje, dat zij in haar armen houdt. Zij is veel zacht en zoeter, dan onze bloemen in Mei, En Haar Hemels huis veel schoner, dan al wat zoet is en blij. Engelen staan om haar zetel, engelen, blond en bruin, Teerrood en blank van gewaden, lijk bloesems in onze tuin. Stil met dè handen gevouwen, houden zij de ogen gericht Ademloos blij op de Vrouwe, omwiekt door het zonnelicht. En toch-zeg maar je gebedje, Vóór dat je zal slapen gaan, Dan buigt zich de Lieve Vrouwe en ziet je vriendelijk aan, En al de glinstrende engelen, zien luistrend, stille en recht, naar 't kindje op blote voetjes, dat „Ave Maria" zegt. (Albertine Steenhoff-Smulders) Wie heet er HIPPOLYTUS 13 Augustus vieren we het feest van de H. Marte laar Hippolytus. Hij werd door de H. Laurentius ge doopt. Toen hij thuis de H. Communie ontving, werd hU gegrepen en naar keizer Valerianus ge bracht. Hij zei ronduit, dat hU christen was. Toen liet men hem geselen. HU gaf er niets om. Vervol gens probeerde men hem met geschenken over te halen. Het hielp net zo min iets. Toen moest de heidense prefekt hem maar onderhanden nemen. Die ging naar het huis van de martelaar om al zUn bezittingen in te pikken. Maar het hele ge zin van Hippolytus bleek christen te zUn. De pre fekt probeerde ze van het geloof af te brengen. Te vergeefs. Onder de mar telingen moedigden ze elkaar aan standvastig te blUven. Toen werd Hippo lytus aan een wild paard vastgebonden, dat hem over de hobbelige keien van de straat voortsleepte. Onder die ren stierf de moedige martelaar. Prijsraadsel Augustus Je ziet hier een kring van letters, waarin dier namen verborgen zitten. Je mag bU een willekeu rige letter beginnen en je moet de richting volgen, die door de pijltjes is aan gegeven. Als je het goed doet, moeten er de namen van 12 dieren uitgehaald kun nen worden. Welke zijn dat? Zet ze op een briefkaart en stuur die aan het adres van de krant. Links in de hoek: Pr(js- raadsel: Augustus. Ver meld duidelUk je voor- en achternaam, je volledig adres, je leeftUd en zeg er bU, of je een jongen of een meisje bent. Instu ren kun je tot Zaterdag 16 Augustus. Dan moet alles aan het kantoor bin nen zUn. Klein en groot kunnen meedoen. Het is niet moeilUk en het kost je maar een ogen blikje van je vacantietUd. Stop de bus vol met op lossingen. Drie prachtige prijzen wachten op je! Zeer waarschijnlijk is de zoete sinaasappel (Citrus Sinensis Linn. Osbeck) afkomstig uit Zuid-China. Doordat deze boom reeds zeer lang gecultiveerd wordt, komen er nog maar weinig in het wild groeiende variëteiten voor. De meningen lopen uiteen over de wijze waarop deze vrucht in Europa gebracht is. Als meest waarschijnlijk wordt aangenomen dat de Portugezen de vrucht om streeks 1520 hebben geïmporteerd uit Macao, waar toen reeds aller lei soorten sinaasappelen groei den. De vroeger gebruikte naam „Portugal Orange" voor de zoete sinaasappel wijst ook wel in deze richting; aangenomen wordt, dat de eerste sinaasappelboom in Europa in Lissabon werd geplant. Het is intussen een vaststaand feit, dat in de helft van de zes tiende eeuw deze cultuur een gro te bekendheid in Europa verkre gen had en commercieel zeer wel van belang was. Columbus bracht de sinaasappel op zijn tweede reis naar Amerika, vanwaar de cultuur zich over Flo rida en de Westindische eilanden verbreidde. In Californië werd de vrucht pas in 1769 bekend door de vestiging van de eerste missie in San Diego. Portugezen brachten voorts de cultuur in Brazilië, en Spaanse missionarissen in Para guay. Hier en in de rest van Zuid- Amerika mislukte ze echter en bleef slechts in half wilde vorm bestaan. Zaterdag zag Parijs de eerste show van de wintercollectie van Christian Dior, waarbij cocktailjurken werden getoond die bijna tot de enkels reik ten. De rokken zijn echter toch nog iets korter dan bij de „new look" en bovendien nauwer. In de andere Parijse collecties, die tot nu toe zijn getoond waren de rokken iets langer dan deze zomer, maar niet zo lang als bij Dior. Hubert de Givenchy, de ontwerper die vorig seizoen met zijn eerste col lectie zich al een plaats onder de be kendste ontwerpers verwierf, lan ceerde voor de winter stoffen bedrukt met patronen geïnspireerd op het bont van de civet, de mink en de vos. Het knippen van papier is een bezigheid, vaak zelfs een kunstuiting, die veie landen hebben gekend. Thans is zij vrijwel in het vergeet boek geraakt, behalve dan bij enkele vurige liefhebbers of liefhebsters en bij enkele landen. Een van de landen, waar de papierknipsels nog tijden van grote bloei beleven, is Polen. Zij dienen hier speciaal als wandversiering en hebben als zodanig een hoog artistiek niveau bereikt. De kunst van het papierknippen is pas een goede tachtig jaar oud in Polen, maar lang vóór deze opkomst waren er al factoren en elementen, die als het ware voorbereidend werk deden om de papierknipsels tot zulke juweeltjes van versiering te maken. Daar was bij voorbeeld de rijkdom van weef- en borduurmotieven, aan kast- en wandschilderijen, waaruit de kunstenaressen met papier en schaar later zoveel inspiratie konden putten. Daar was voorts de schaar zelf, waarvan de dorps vrouwen zich sinds onheuglijke tijden hebben bediend bij het scheren van de schapen en het naaien. Deze schaar was al omstreeks 100 jaar voor Christus in Polen bekend; zij is met een veer geconstrueerd en daardoor zeer gemakkelijk te hanteren bij het werk. De Poolse papierknipsels kunnen in twee grote groepen worden ver deeld. Tot de eerste behoren de knipsels in één kleur, waarbij niet de tint, maar de rhythmische sa menstelling van de lijnen de hoofdrol speelt. Dit type is alge meen verspreid op de rechteroever van de middenloop der rivieren Wisla en Bug bij de Mazoeren. Vooral hier viert de papierknip kunst hoogtij. Alle kleine kinde ren, in het bijzonder de meisjes, helpen sinds hun prilste jaren hun moeder bij het knippen en bij het versieren van de woningen. Op die manier leren zij meteen de tra ditionele motieven kennen. Twee maal in het jaar, in de herfst en in de lente, bij het schoonmaken en verven van de huizen, worden de parpierknipsels ge maakt en de wanden versierd. Vaak worden ook de balken van de zoldering met de meest uiteenlo pende en kleu- rigste knipsels be plakt. Dat de beste kunstena ressen van de dorpen met el kaar wedijveren in het versieren, behoeft geen be toog! Met het hoofd motief van 't type, dat wij zo juist even be spraken, is een cireel of een ovaal met een rijkdom aan gesty- leerde takken of bladeren er in. Als de compositie wat meer uitge werkt is, zijn er onder aan de fi guur of op de takken vogels en poppetjes te zien. Een variant is het vaasmotief, dat op een driehoek rust. Zodoende lijken sommige van deze knipsels op een boom, die uit een bloempot groeit of ook wel op heel eenvoudige mensenfiguren. Deze knipsels zijn symmetrisch, dat wil zeggen aan beide zijden precies hetzelfde, omdat het papier een maal dubbel gevouwen werd. Er zijn echter ook staaltjes van pa pierknipkunst, waarbij het papier bij het knippen meermalen omgeslagen is, zodat men een weelde van motiefjes en ajourtjes verkreeg. Bij het tweede type worden meestal verschillende kleuren pa pier op elkaar geplakt. Een voor beeld daarvan is de haan, een heel geliefd motief in deze volkskunst. Hij wordt, evenals zijn eega de hen, uit één kleur papier geknipt en vervolgens beplakt met de bonte kringen en strepen, die hem toekomen. Zo'n haan met vlam mende kam en levendige veren wordt boven de deur aan de wand geplakt, met de hen vis a vis. De kunst van de veelkleurige opgeplakte knipsels bloeit het we- ligst aan de linkeroever van de Wisla, in de omgeving van Lowicz. Hier wordt echter weer 'n andere tedhniék toegepast. De samenstel lende elementen van een figuur of voorstelling worden afzonderlijk geknipt uit papier van verschil lende tinten en dan met kleefstof van roggemeel op een witte ach tergrond tot een kleurig geheel aaneengeplakt. Men kan in dit soort knipsels veel gemakkelijker onderwerpen behandelen. Vaak worden er tafereeltjes uit het boerenleven voorgesteld, bij voorbeeld het spinnen van vlas, een bruiloft, spe len of het binnenhalen van de oogst. Men staat er van versteld, wat een leven en actie er soms zit in zo'n simpel schilderijtje van papier. De kar met het dravende paard, de hond, die er achteraan springt en de vrouwen, die naarstig schoven binden, het is alles even treffend en ontwapenend in zo'n knipselreep. Wij zouden allesberalve volle dig zijn, als wij het bij deze voorbeelden van papierknipkunst lieten. Er zijn nog veel meer vor men en variaties, bij voorbeeld ronde knipsels met ajous, die op een contrasterende achtergrond worden geplakt, allerlei bouquet- ten bloemen, die op witte cirkels werden bevestigd en repen papier met frisse ruikers en sierlijke fran jes als linten. De hoeveelheid vor- J BROMTOL Misschien heb je wel eens een mooie bromtol ge had. Ik weet tenminste nogdat mijn vader mij er op mijn verjaardag mee verraste. Wat was ik ge lukkig! Mooie kleuren had dat ding en glimmen deed hij van zilver- en goudglans. En als je hem dan opwond en op de grond liet ajdraaien, kwam er zo'n lief, gezellig muziekje uit. Als kind wilde ik weten, waar dat mooie geluid vandaan kwam. 's Middags lag de bromtol al uit elkaar tot grote er gernis van vader en moeder natuurlijk. Onder jongens en meisjes zijn ook van die brom tollen. Als ze erg opgewonden zijn, draaien ze ook af. Maar de muziek die ze dan laten horen, is nu niet zo lief en gezellig als uit die glanzendge kleurde bromtol van mijn verjaardag. Het is echte brommuziek. En als je ook weten wilt, waar die muziek vandaan komt? Een boze bui, ze zijn op hun teentjes getrapt, ze willen hun eigen zinnetje doen, ze kunnen niets velen van een ander. Daar komt die zeurderige muziek van die bromtollen vandaan. En dat nog wel in de vacantie. Bromtollen zijn lastige bromvliegen, die je maar gauw weg moet jagen. Vraag je nog maar eens met de Jeugdbond af: BEN IK EEN BROMVLIEG? De mensen denken, dat Eisenhower 't zal winnen, kleine vrienden. Eisenho wer is 'n man in Amerika. Op Java komt 'n fijn muziekgezelschap. Neder landse muziekmannen hel pen daarbij 'n handje. Nu kleine vrienden, prettige vacantie! Laatst is 'n kardinaal uit Rome bij de koningin op bezoek geweest. De Lassoman heeft de kardi naal ook wat gevraagd. Laatst was er 'n bede vaart naar Dokkum, waar vroeger de H. Bonifacius vermoord is. Er was ook 'n vriend van de Lassoman bij! Oplossingen 1. De woorden, die in gevuld moesten worden, waren: Boeda-pest; Bang kok en Dover. 2. De getallen in de hokjes zijn: 22-32-2-3; 28- 7-6-18; 1-8-20-30. Ooit gehoord In Nijmegen woont een vrouw van 104 jaar. Ze kan niet goed tegen de warmte. De Lassoman heeft laatst 'n opblaasfeest ge zien! 'n Eend was 't. Geen echte, maar 'n opblaas- eend! 1. Als je de tempera tuur zou opnemen van het gloeiende puntje van een brandende sigaret, zou de thermometer aanwijzen: 650 tot 720 graden Celsius. Dat is ruim zesmaal de hitte van kokend water. Pas op je vingers! De Lassoman heeft een man gesproken en die heette Piet 't Root. We krijgen dit jaar reuze veel bloembollen! En in Tilburg was laatst 'n vuilwaterkwestie, klei ne vrienden! De eiermarkt van Bar- neveld bestond laatst 100 jaar. De Lassoman is wel eens in Barneveld ge weest. 2. Het gewone woord „tram" is niets anders dan de afkorting van de En gelse naam Outram. James Outram namelijk verbe terde in de vorige eeuw de manier om voertuigen op rails te laten lopen. 3. In Frankrijk hoor je dikwijls het woord „bou levard" gebruiken. En dat deftige woord komt van het gewone Nederlandse woord „bolwerk". Laatst wilde Meine Pot toch weer uitbreken, klei ne vrienden! Dat mag Meine Pot niet doen! Meine Pot zit gevangen. De Lassoman heeft een knappe man gesproken en die man heeft 'n mooi boek gemaakt. Raad eens waarover? Over straf! 'n Prachtboek! 4. Een zakhorloge tikt 17.160 maal per uur, dus 150.321.600 maal per jaar. Je eigen rikketikkertje d.w.z. je hart slaat 5.000 keer per uur. Dat wordt 120.000 per dag en in een jaar wordt dat dus 43.880.000 maal. Je houdt zeker je hart vast van zo'n getalletje.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4