Spanning tussen Kerk en Staat leidt tot openlijke kerkstrijd Het fustprobleem bij Noordermarktbond Oud SS-ers uit Nederland terug uit Siberië PUZZLE VAN DE WEEK 25000 VREEMDELINGEN BEZOCHTEN ALKMAAR Indonesische politie slaags met Darul Islam Amerikaan vluchtte uit Tsjechische gevangenis OOST-DUITSLAND VERHINDERT PRIESTERWIJDINGEN Streven naar kerkscheiding tussen Oost- en West-Duitsland Katholiekendag gehandicapt Markt en beu(s Scheepsberichten 20.000 kisten en 10.000 nieuwe kool kratten In de Langestraat kon men over de hoofden lopen Bende verloor 23 doden Oneervol ontslag mijnmeester De werkloosheid in Juli ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 PAGINA 1 BONN Zowel van protestantse als van katholieke zijde zijn de laatste dagen nieuwe maatregelen gesignaleerd, die de vrees doen koesteren, dat de verscherpte spanning tussen Kerk en Staat in Oost-Duïtsland tot een openlijke kerkstrijd zal uit groeien. Nadat de Evangelische Bisschop van Berlijn en Bran denburg, dr. Dibelius, zijn duidelijke waarschuwing aan de kerkelijke leiders in de Oostelijke zone van Duitsland heeft gegeven, heeft nu ook de president van de Westduitse Bonds dag, dr. Ehlers, zalf kerkpresident in Oldenburg en vooraanstaand figuur in de Evangelische Kerken, de politieke machthebbers in Oost-Duitsland van anti-kerkelijke maatregelen beschuldigd. Hii heeft er op gewezen, dat deze maatregelen voornamelijk gericht zijn tegen de kerkelijke jeugdorga nisaties. Een aantal protestantse en katholieke jeugdkampen is reeds gesloten, nadat een felle campagne van de communistische jeugdbond acties had ingeleid. Daar deze ac ties vooral gericht waren tegen de Evangelische Studentengemeen schappen en tegen de Oostduitse Jeugdkamer van de Evangelische Kerken, vreest men een verdere besnoeiing van de werkmogelijk- heden van deze organen. Voor het eerst richten de maat regelen der Oostduitse regering zich nu ook direct tegen de gods dienstige verzorging. De mogelijk heden voor kerkelijke gezagsdra gers om hun gemeenten in de Sov jet-zóne te bezoeken, zijn opnieuw beperkt. Merkwaardig genoeg heeft men zelfs de Berlijnse proost Gruber, een der oudste strijders voor een goede verstandhouding tussen Kerk en regiem, verboden naar Goerlitz te reizen, om daar de plechtigheid van de aanstelling van een nieuwe Bisschop bij te wo nen. Ook in het innerlijke leven van de Katholieke Kerk hebben de machthebbers der zóne ingegrepen, Zii hebben een priesterwijding in de kathedraal van Erfurt verhin derd. De Xhuringse stad Erfurt hoort onder het Bisdom Fulda, dat zijn zetel heeft in de Amerikaanse zóne van Duitsland. Nadat Bis schop Bolte van Fulda en de vijf diakens, die in Erfurt door hem tot priester zouden worden gewijd, eerst een inreisvergunning hadden gekregen, werd deze hen bij aan komst in Erfurt ontnomen. De passen waren volgens de po litie ten onrechte gegeven, daar de wijdelingen in het Westen hadden gestudeerd en daarom geen ver gunning voor een verblijf in de Sow jet-zóne hadden mogen krij gen. Sedert geruime tpd mogen pries ters en predikanten, die in het Westen zijn opgeleid, niet in de Sowjet-zóne werken. De regering in Oost-Duitsland streeft met deze maatregel onder meer naar een scheiding van de Kerken in de beide helften van Duitsland. Trou wens, de meeste van haar maatre gelen zijn op dit doel gericht. Voor het eerst heeft de regering dit jaar de samenkomst van ge loofsgenoten uit hèel Duitsland in groot verband belemmerd. De maatregelen richten zich nu steeds scherper op de Berlijnse Katholiekendag, die over 2 weken zal beginnen. Niet alleen heeft de overheid het gebruik van Oostberlijnse inrich tingen voor de grote bijeenkom sten der Duitse katholieken verbo den, thans legt zij ook belemme ringen in de weg aan het reizen naar Berlijn. Men rekent niet meer op vergunningen voor het rijden van extra tremen uit de bondsre publiek naar de Katholiekendag. Onder deze omstandigheden heeft het organiserende comité zich reeds de vraag moeten stellen of 't nog wel mogelijk is de Katholie kendag te laten doorgaan. Het co mité wenst echter in alle omstan digheden aan Berlijn als plaats voor de grote demonstraties vast te houden. Het programma moest echter grondig worden gewijzigd. In Oost-Berlijn zullen nu slechts plechtigheden worden gehouden, die in de kerken kunnen plaats vinden. De grote bijeenkomsten zullen tot het westelijke deel der stad beperkt blijven: Men ver wacht echter, dat het aantal deel nemers aan de Katholiekendag door de gerezen moeilijkheden veel minder zal zijn dan waarop men aanvankelijk had gerekend. Furtwaengler LUZERN, 8 Aug. (AP). De Duitse dirigent Wilhelm Furt waengler is ernstig ziek geworden en zal niet ziin medewerking kunnen verlenen aan het Muziek festival dat deze maand in Lu- zern gehouden zal worden, aldus is door het secretariaat van het festival bekend "«akt. Furwaengler bevindt zich vol gens de berichten in Berchtesga- den in Duitsland. NIEUWE NIEDORP Parochie van de H. Maagd Maria Onbevl. Ontvangen Zondag, 10 Augustus, 2e Zon dag van de maand. 10e Zondag na Pinksteren. 7 uur uitreiken van de H. Communie. 7.30 stille H. Mis, 10 uur zegening van de gelovigen en de Hoogmis. 2.30 Lof met rozenhoedje voor de beke ring der zondaars. Dinsdag generale absolutie we gens 't feest van de H. Clara, stichteres van de Orde der Cla rissen. 6.30 uitstelling van het Allerheiligste, na de H. Mis van 7.30 Tantum Ergo en de zegen, 's Avonds 6.45 Lof ter ere van St Antonius. Donderdag vigilie van Maria ten Hemelopneming. Geboden vasten- en onthoudingsdag. Vrijdag feest van Maria ten Hemelopneming, te vieren als Zondag, slavelijke arbeid, ook bij niet-katholieken is verboden. Ge nerale absolutie voor de leden der Derde Orde. 7 uur uitreiken der H. Communie, 7.30 stille H. Mis, 10 uur de plechtige Hoog mis. 2e collecte voor 't sieraden- fonds. 2.30 Lof met Rozenhoedje voor de vrede. Zaterdag volle aflaat wegens t feest van de H. Joachim, vader van de H. Maagd Maria. H.H. MISSEN Dagelijks 'n H. Mis voor- de levende en overleden weldoeners van kerk en klooster. ZONDAG 7.30 Joha. Portegies- Sjerps. '10 uur uit dankbaarheid bij zilveren huwelijksfeest. MAANDAG 6.30 Ali Goedhart. 7 uur overleden man,7 uur voor overledenen. 7.30 tot zekere in tentie. DINSDAG 6.30 uur tot zekere intentie. 7 uur voor overleden man. 7 uur Aaltje Berkel-Schou- ten. 7.30 overl. fam. de Jong- Schaper, 7.30 voor overledenen. WOENSDAG 6.30 Jaap Schuit. 7 uur tot zekere intentie. 7 uur Zr Agricola, 7 uur Pieter Takken en Cornelia Kok. 7.30 overl. fam. Schouten-Hooiboer, 7.30 voor overledenen. DONDERDAG 6.30 voor zegen over gezin, 7 uur fam. de Wit.- Pesselaar. 7 uur overleden zus. 7.30 voor overledenen. VRIJDAG 7.30 geest, en tijd. welzijn van de R.K. Land-arbei dersbond. 10 uur Ali Mulder- Stoop en Cath. Stoop. Verder 'n H. Mis overl. ouders Kraakman- v. Schaik. ZATERDAG 6.30 Cath. Boots- Ligthart, 7 uur zegen over gezin. 7 uur Johannes Wester. 7 uur S. Rood. 7.30 Afra Ursem-Klaver. 7.30 voor overledenen. DERDE ORDE A.s. Zondag 17 Augustus ver gadering voor de leden der Der de Orde. De bestuursleden wor den om 2 uur aan het klooster verwacht. In ons land is uit een Russisch gevangenkamp te Varkuta, Sibe rië, aangekomen de heer Bernhard Slier uit Rotterdam, vroeger correspondent te Berlijn,. Twee andere Nederlanders, die in Rus sische gevangenschap waren, zijn in O'ldenzaal aangekomen. Naar hun gedragingen tijdens de oorlog wordt een onderzoek ingesteld. Op ons verzoek deelde het Ned. Rode Kruis de volgende namen mede: M. P. M. Cranen te Breda en H. Ph. Wigmans te Eindhoven. Naar het Ned. Rode Kruis voorts mededeelt zijn nog veertig Neder landse S.S.-'ers in Stalino, waar de Nederlanders verzameld wor den alvorens te worden doorge zonden. Deze veertig ziin voor lopig niet te verwachten. Reuter meldt uit Berlijn, dat Slier in 1948 in Oost-Duitsland is gearresteerd en dat hii destijds tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. In Varkuta heeft Slier een West-Berlijnse journalist. Dieter Friede, ontmoet, die in November 1947 naar Oost-Berlijn was gelokt en vervolgens gearresteerd. Vol gens Slier heeft Friede hem ver teld. dat ziin (Friede's) bekente nis. waarin hii zichzelf van spionnage beschuldigde, gedaan was „onder verschrikkelijke druk". De bekentenis van Friede. die volgens hem niet waar is. is in de Oost-Duitse pers uitvoerig gepubliceerd. Naar Slier verder heeft ver klaard, heeft hij met Friede ken nis gemaakt in een steenfabriek te Varkuta in 1950. Nader vernemen wij dat Cra nen en Wigmans tijdens de oor log dienst bij de S.S. hebben ge- VEEMARKT LEEUWARDEN LEEUWARDEN, 8 Aug Aanvoer 130 stieren f 2.63—2.90 per kg slachtgew.; 139 vette koeien, le kwal. f 2.703.10, 2e 'kwal. f 2.27—2.69, 3e kwal. f 2.05 2.26 per kg slachtgew.; 666 melk- en kalfkoeien f 500—1090; 81 pinken f 350—565; 539 gras- kalveren f 210—305; 188 nuch tere kalveren f 35—62; 462 vette en weide schapen en lammeren f 50120; 243 vette varkens; oude varkens noteren f 1.SO- l.OS, vette biggen f 22.10 en zouters f 1.951.98; 345 biggen en lopers, biggen noteren f 35 tot f 55; lopers f 56—85; 40 bok ken en geiten; 78 paarden en veulens f 450—1025. Totale aan voer 2911. Stieren aanvoer groter, handel lui, prijshoudend; melk- en kalfkoeien aanvoer gelijk vorige week, handel matig, prijshou dend; pinken aanvoer iets min der, handel lui, prijshoudend; nuchtere kalveren aanvoer klein, handel matig, prijzen niet hoger; graskalveren aanvoer groter, handel kalm, prijzen niet hoger; varkens aanvoer klein, handel kalm, oude varkens en vette biggen hoger; zouters gelijk. Biggen en lopers aanvoer gro ter; handel zeer kalm; prijzen minder; schapen aanvoer iets minder; handel zeer kalm; prij zen niet hoger; vaarzen aanvoer klein, handel in slachtvaarzen goed. Handel in veulens minder goed. Prijs van de slachtvaarzen is niet lager, die van de veulens iets lager. Veemarkt' Leiden LEIDEN, 8 Aug. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 28 stie ren, 75 melkkoeien, 180 vette koei en: 162 vare e.a. koeien; 3 graskal veren; 65 vette kalveren; 71 nuch tere kalveren; 702 weide schapen; 37 varkens; 87 schrammen; 373 biggen; 3 paarden; 12 veulens; 19 geiten. Totaal 1817. Notering: Stieren f 6501040; melkkoeien f 780-1030; vette koei en f 8001150; vare e.a. koeien f 520800; vette kalveren f 170-300 nuchtere kalveren f 5068; weide schapen f 100130; lammeren f 70 90; varkens f 160400; schram men f 60105; biggen f 4052; veulens f 250350; geiten f 1538. Handel: voor stieren, melkkoeien, vette koeien, vare koeien, vette kalveren en nuchtere kalveren: levendig. Voor schapen, lammeren, veulens en geiten matig; voor var kens, schrammen en biggen: flauw Kaasmarkt Leiden LEIDEN, 8 Aug. Goudse extra kw. tot f 249; Goudse le srt. f 234 240; Goudse 2e soort f 226233. Handel Goudse matig. Leidse le soort tot f 239. Handel Leidse ma tig. Aanvoer 75 partijen Goudse en 10 partijen Leidse kaas. nomen. In 1944 werden zij door de Russen krijgsgevangen ge maakt. W. was 16 jaar toen hij bij de S.S. kwam, C. was al wat ouder. Beiden zijn gistermorgen voor geleid voor de Officier van Jus titie te 's Herto"enbosch, waarna zij op vrije voeten zijn gesteld. Wereldwet Dierenbescherming De voorzitter van de Wereld federatie voor Dierenbescherming Dr. Mr. W. Hugenholtz uit Lei den, heeft een wereldwet voor dierenbescherming ontwonen. Het ontwerp is in het Engels vertaald en zal één dezer dagen aan alle regeringen en aan alle dierenbeschermingsverenigingen ter wereld (in totaal 500) wor den verzonden. JONGEN VERDRONKEN ROTTERDAM Gisteren is de 14 jarige C. Franssen, wo nende Wolphaertsbocht, in de Leuvehaven gevallen en verdron ken. De jongen wilde gaan vis sen en liep terwijl hij tuig ge reed maakte, achteruit het water in. Mensen uit de omtrek waar schuwden de politie, die met be hulp van een dreg de knaap op haalde. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. VARKENSPEST IN DE ALBLASSERWAARD GIESSENDAM, 8 Aug. In verschillende gemeenten in de Alblasserwaard komt varkens pest vêor en ook de gemeente Giessendam bleef er niet van ver schoond. Tot op heden werden daar op ten minste tien bedrijven gevallen gesignaleerd en het aantal varkens dat aan de ziekte bezweek of afgemaakt moest worden bedraagt naar schatting ruim tweehonderd. Onder de gedupeerde veehouders zijn er die koppels varkens van 25, 30 en zelfs van veertig stuks verlo ren. Bromfiets-fiets In verband met een aantal ernstige ongevallen raadt de K.N.A.C. bromfietsberijders nog maals dringend aan om, in af wachting van de toegezegde nieuwe regeling, zich in het ver keer geheel te gedragen als fietser. Behoudens rijdende op voor rangswegen adviseert de K.N.A.C hen dus aan werkelijk snelver keer voorrang te geven. Mr. J. C. M. Leyten assistent faculteit der rechtsgeleerdheid NIJMEGEN, 7 Aug. Het be stuur der •St.-Radboudstichting heeft de heer mr. J.C.M. Leyten te Etten (de dichter en criticus Jan Leyten) benoemd tot assi stent in de faculteit der rechtsge leerdheid bj.j de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen. Haulerwiik 9 te A'dam verw.; Lieve Vrouwekerk 11 te R'dam verw.; Luna 7 te Alexandrië; Modjokerto p. 07.00 Guardafui- Aden; Ridderkerk p. 8 Gibraltar; Fairea 7 5590 m Z Cocos eil.- Aden; Heemskerk 8 v. Colombo- Fremantle; Oranje 7 540 m OTZ Socotra; Sliedrecht 8 te Liverpool Tegelberg 9 vm te Santos verw.; Willem Ruys 7 nm, van Port Said Suez; Zuiderkruis 7 v. Halifax; Indrapoera 7 nm. te Port Said; Jagersfontein 8- te Port Elisabeth; Manoeran 7 v. Tj. Priok-Cheribon Mapia p. 7 nm. Gibraltar; Meer kerk p. 7 Gibraltar; Meliskerk 7 v. Madras; Roepat 7 te Djibouti; Stentor p. 7 Azoren; Tjibantjet 7 v. Singapore; Tjisadane 7 v. Sai- gon-Hongkong: Tomini 7 v. Port Said-Aarhus: Waterman 7 400 m. W Walvisbaai. NRD.-SCHARW OUDE. „Het algemene beeld aan de veiling is goed," concludeerde voorzitter Duyvis op de Vrij dagmiddag gehouden bestuurs vergadering van de Noorder marktbond. De aardappelprij zen zijn goed; de opbrengst is goed, terwijl er geen ziekts is. Ook de slabonen brengen een goede prijs op, dank zij de export. De witte kool doet het goed, al moet het spr. van het hart, dat de prijzen wel erg onstabiel zijn tengevolge van de exportprijs naar Duits land. Deze is 9.00 per 100 kg. Heeft een handelaar kool nodig voor dit land, dan koopt hij meestal partijen voor 9.00 of iets lager. Is er echter geen vraag voor Duitsland, dan brengt dezelfde kool ƒ2.50 tot ƒ3.00 per 100 kg minder op. Met de vroege rode kool en gele kool kon het wel iets beter gaan., ofschoon het product nog steeds wordt verkocht. De omzet over de maand Juli bedroeg 239.000. Op de algelopen week gehou den vergadering van de Vier bond is de verkoop van de po ters ter sprake gekomen. Beslo ten werd om bii de verkoop één lijn te trekken en de minimum prijs van 17.00 voor de eerste lingen te handhaven. „Op de j.l. Dinsdag gehouden veilinf van poters aan onze veiling, ziin alle eerstelingen A 35—50 verkocht voor de minimumprijs van 17.00 per 100 kg," zei de voor zitter. De drielingen en speciaal de rode eerstelingen brachten veel geld op. Eén partijtje eer stelingen AB 35—50 kon niet worden verkocht. Het fustprobleem Door onvoorziene omstandig- aIdus de voorzitter, ziin ct a- onze fust in een critiek stadium gekomen. Momenteel zwn er aan de veiling nog maar een paar honderd kisten in voor raad. Dit is een gevolg van het feit, dat pl.m. 10.000 kisten in aen lande in omloop ziin en waarschijnlijk wel niet zullen terugkeren. Dit is geen strop, want de kis- werden door het statiegeld betaald. Ook is het een gevolg van de meerdere aanvoer van producten. Zo werd er het vorige jaar tot 8 Augustus nog géén wagon sperciebonen aangevoerd, terwnl er dit jaar tot 8 Augus- f»Lri 'na twaalf wagons bonen werden aangeboden. Dit is elf wagons meer, wat ruim 7000 kis ten betekent. Ook werden meer aardappelen aangevoerd in fust. Zilveruien werden er vorig jaar tot 8 Augustus 22.000 kg aange voerd en dit jaar 41.000 kg, ter wijl voor kroten deze cijfers resp. zijn 7.000 kg en 55.000 kg "eyez,en, werd op het misbruik van fust door tuinders en han del Een tuinder misbruikt het fust als hu het gebruikt voor het rooien van aardappelen, het op slaan van poters of het verzen den van bollen. Een handelaar misbruikt het fust. als hij het na eenmaal huur betaald te hebben meerdere malen ge bruikt voor ,de verlading van producten. Teneinde het fustvraagstuk op te lossen werd besloten om geen kisten meer af te geven voor verlading van aardappelen. Een tuinder mag het fust niet langer dan één week houden en na overtreding wordt een boete op gelegd van 10 cent per kist per dag. Het dagelijks bestuur kreeg vrij mandaat om 20.000 nieuwe veilingkisten aan te schaffen. De prijs ligt dank zii de ver laging van de houtpriis thans •rond 2.40 per kist. Ook werd het bestuur gemachtigd om tot het bestuur gemachtigd om 10.000 nieuwe koolkratten aan te schaf fen. Ook onze veiling, aldus de voorzitter, moet mee met de fust. Of de fust rendabel is voor de veiling zal nader worden uitge zocht. De cijfers zullen dit uit moeten wijzen. Men geloofde wel. dat met de huur en de 1 cent marktgeld méér voor fustproducten, de rekening wel licht kon velen. ZESHOEK Puzzle no 1 model serie 185 Door op iedere punt één letter te plaatsen kan men woorden van onderstaande betekenis ver krijgen: 12 Beoefenaar van de stel selmatige lichaamsoefeningen; 2 3 Dashond; 34 Noodvoorraad;- 45 Smaldeel van een oorlogs vloot; 56 Iemand die er zwart frissende drank; 213 Familie lid; 313 Vluchtige vloeistof ge trokken uit de verse bladen van enige rozensoorten; 413 Gaas achtig weefsel; 513 Afdeling der politie, belast met opsporing; 613 Gedwongen oponthoud; 7 13 Effen Oosterse zijde; 813 Zelfkant v. weefsels inz. v. liiv nen; 913 Herhaalde oefening; 1013 Uit Ind. hennep geweven én vuil uitziet; 67 Zacht ha ren schilderskwastje; 78 Rom. legerafdeling van 36 duizend man; 89 Nog niet gegeten hebbende; 910 Wandelstok; 1011 Druivensuiker; 1112 Leeuwenbekachtig plantje met blauwe bloempjes; 121 Niet netjes, onordelijk; 113 Ver ALKMAAR. Niet minder dan 25.000 vreemdelingen heb ben gisteren Alkmaar en de kaasmarkt bezocht! Dat wil wat zeggen, op een stad van 40.000 inwoners. De drukte rond het Waaggebouw was enorm, maar overal elders in de stad werd het verkeer bij na lam gelegd. Gelijk een ernstig ongeluk, dat voorbij gangers in plotselinge haast te hoop doet lopen, zo concen treerde Alkmaar de duizenden vreemdelingen en toeristen in westelijk Nederland op zich. Aan de ingangen van de stad vormden zich de files van auto's, allerhande andere mo torvoertuigen en rijwielen, die de politie handen' vol werk gaven. Er was, vooral in de Langestraat, geen doorkomen aan. Nauwelijks was het een auto mobilist gelukt, zich een door tocht te banen, of de geweldige mensenmenigte sloot zich achter hem weer onmiddellijk als een compacte massa aaneen. Alle voornaamste talen en de voornaamste Nederlandse dialec ten kon je op de Kaasmadkt horen. Terwijl de vrolijke klan ken van het. Waagtorencarillon over de straten en pleinen bui telden, stonden honderden in een rij om de Waagtoren te beklim men. Tegelijkertijd werd het kan toor van Alcmaria V.V.V. be stormd, waar men onder hoog spanning moest werken en waar in Frans, Duits, Engels, Zweeds en Spaans om inlichtingen werd gevraagd. Folders van de stad vlogen de deur uit. Daar werden plannen gemaakt voor verdere excursies naar de Afsluitdijk, naar Amsterdam, naar de Noor delijke provincies of naar de duinstreek. En inmiddels was de Kaas markt in volle gang. In hun ty pische dribbelpasjes huppelden de kaasdragers in hun kleurige pakjes af en aan, gevolgd door tienduizenden ogen, het onder werp van gesprek, het doelwit voor duizenden fototoestellen. De B.B.C. die met een reportage- wagen aanwezig was, had stof genoeg om de sfeer van de ge zellige Alkmaarse kaasmarkt in de Engelse huisgezinnen te brengen. En in de talen van veler lei stammen en naties en volken werd de lof bezongen van de verschillende soorten goudgele Hollandse kaas,die de vreemde lingen zich goed lieten smaken Hoeveel honderden zullen het ge weest zijn, die in het Waagge bouw om een schijf van die heer lijke vette materie, al of niet met beschuit vroegen? De restaurants in het centrum van de stad waren overvol en met honderden tegelijk wachtte men het tijdstip van de hele uren af, om het sierlijke spel van de ruitertjes op de Waagtoren gade te slaan. De talloze vlaggen die van de gevels wapperden waren evenzovele gebaren van welkom tot de vreemdelingen en touris- ten Tot diep in de middaguren duurde de drukte voort en waar schijnlijk heeft de middenstand nog goede zaken gemaakt ook. Iedere vreemdeling leek toch min stens één souvenir van Alkmaar te willen bemachtigen. Zo was Alkmaar weer voor een halve dag een cosmopolitische stad. En de duizenden, die na afloop weer naar alle kanten van de wereld zijn uitgezwermd, zullen met lof spreken over onze his torische stad, die nergens ter we reld haar weerga vindt grove stof; 1113 Titel van Kar dinalen; 1213 Graaf werktuig; 24 Zeker gedeelte van 'n heel lot in de Ned. Staatsloterij; 46 Dikste der beide benen van de onderarm; 68 Riddervaantje; 8 10 Zeker werktuig; 1012 Eer ste boek v. h. Oude Testament; 122 Genotmiddel. OPLOSSING VORIGE WEEK I Horizontaal: 1 kapelaan, 7 sche ring, 14 Erica, 16 tiran, 17 ed. 19 fat, 20 pop. 22 atm„ 23 Va, 24 eed, 26 sigarenas, 29 ben, 30 knal 32 eer. 33 pot. 34 dors. 35 Jaap, 37 kijker, 39 zeel, 40 pardon. 42 sar, 43 noemer, 45 emoe. 46 om, 48 la, 49 lega, 50 kim, 51 stekel tje, 55 leb, 56 en, 57 Epe, 58 ork, 59 als. 61 na, 62 blank, 64 kaste, 66 via, 67 kas, 68 tor, 69 rek, 71 snert, 74 tsaar, 77 E.K., 79 dra, 80 zee, 82 wak, 83 Ka, 84 leg. 86 akkerbrem, 89 pad, 90 egel. 92 er. 93 Ee. 94 Karna, 95 geweer, 97 pip, 99 ruiter 101 lans, 102 massa 104 teen, 105 kaas, 106 bul, 107 ark, 109 snip, 111 rad, 112 Neder land, 115 tel, 116 ar, 117 dol. 118 tijm, 119 iep, 121 ra. 122 troep. 124 gezet. 126 schattig, 127 ma rentak. Verticaal: 1 kreek, 2 p.e„ 3 erf. 4 lias, 5 actie, 6 Aa, 8 ct, 9 hiaat, 10 erts, 11 ram, 12 in, 13 glans. 15 dor. 18 benjamin, 20 Parijs, 21 peper, 23 verlegen, 25 daarom, 27 gek. 28 nor, 29 boemel, 31 lade, 34 deel, 36 Po, 38 katern. 39 zo. 40 pekel, 41 notenkraker, 43 na jaarsweer, 44 rabat, 47 me. 48 lt. 51 Spa, 52 k.o. 53 L.K., 54 els, 57 eland, 60 strak, 62 bis, 63 kat. 64 kop, 65 eer, 70 beleg, 72 era, 73 kermis, 75 aam, 76 radar, 78 kegelaar. 80 ze, 81 eb, 83'kame nier, 85 gewaad. 87 kr„ 88 re. 89 patent, 91 lens. 94 kies, 96 es, 97 palet, 98 psalm, 100 ut, 102 mud, 103 ara. 105 krans. 106 be let. 108 knier, 110 plank. 112 noot 113 rijs, 114 deze, 117 dra, 120 pen, 122 T.H., 123 pi, 124 ga. 125 T.T. Het Londens Schoolorkest ook naar Kopenhagen De „London Schools Symphony Orchestra", dat Zaterdagavond a.s. te Rotterdam zal optreden, zal Zondagavond uit Schiedam per trein naar Kopenhagen ver trekken. Het komt daar Maandag middag aan en blijft er tot 22 Augustus a.s. WASHINGTON, 8 Aug. (Reu ter) De 25-jarige Amerikaanse burger John Hvasta, afkomstig uit de staat New Jersey, was in Tsjecho-Slowakije gevangen ge nomen en, op beschuldiging van spionnage voor de Verenigde Staten, tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld. De Amerikaanse regering had herhaaldelijk bij de autoriteiten te Praag aangedrongen op vrij lating van Hvasta en van de Amerikaanse journalist Oatis, die dertien maanden geleden, even eens op beschuldiging van spion nage voor de Verenigde Staten, tot vijftien jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Een te Londen verschijnend anti-communistisch blad, de „Vrije Tsjechoslowaakse Inlich tingendienst", meldde op 27 Juni dat Hvasta er 2 Januari j.l. in was geslaagd te ontsnappen uit de Leopoldof gevangenis nabij Bratislava. Ook na deze datum deed de Amerikaanse regering bij de Tsjechoslowaakse autori teiten verscheidene malen stappen over Hvasta, doch Praag reageer de niet. Doch drie dagen geleden bevestigde het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Za ken dat Hvasta uit de gevangenis was ontsnapt, hieraan toevoegend dat het niet wist waar hij thans verbleef. BRITS ZEEMAN GEDOOD IN PALEMBANG DJAKARTA, 8 Aug. (AP). Een officier van de Britse koop vaardij Is in Palembang om het leven gekomen tijdens gevechten met twintig Indonesiërs. Een an dere Brit liep zware verwondin gen op, aldus meldt vandaag het Indonesische Nieuwsbureau An- tara. Gezegd werd dat het gevecht eerder deze week plaats vond. Een zegsman van de Britse am bassade verklaarde dat aan de Indonesische regering was ver zocht een onderzoek naar de oor zaak van het incident in te stel len. Antara deelde mede dat drie leden van de bemanning van het Britse schip „Stenream" door twintig Indonesiërs op een avond werden aangevallen. DJAKARTA, 8 Aug. Dinsdag zijn acht leden van het Indone sische politie detachement ge sneuveld en vier leden gewond bij een hevig gevecht met een bende van 140 man, behorende tot de Darul Islam, in de omge ving van Tjiawi, ten Zuiden van Bogor. De bende liet 23 doden achter. Enige tiid na de botsing nam een afdeling van het leger de bende met mortieren onder handen, waarbij enige kamponghuizen, waar de bende benzine had opge slagen, in brand raakten en vier leden van de bende verbrandden. Blijkens een telegram van de correspondent van Aneta te Garut werd dezelfde dag een gevecht geleverd tussen een bende van de Darul Islam en eenheden van het leger in de omgeving van Sukawening. De bende liet 15 doden achter. 9 kampongbewo- WEGENS VERDUISTERING VAN 2000 GULDEN De mijnmeester van de ge meentelijke vismijn te Breskens, I. K. is door de gemeenteraad niet-eervol ontslagen, nadat het college van B. en W. ongeveer, tien dagen tevoren deze functio naris reeds had geschorst. Aan leiding tot dit ontslag was een kastekort van ruim tweeduizend gulden. Dit tekort werd enige weken geleden ontdekt bij de driemaandelijkse kascontrole. De mijnmeester legde tegenover burgemeester en politie terstond een volledige bekentenis af. Hij had zich het bedrag 'toegeëigend en het in hoofdzaak gebruikt voor café-verteringen. De man werd aangehouden, doch is na enkele dagen weer op vrije voe ten gesteld. Hii is thans in een inrichting opgenomen. ners vonden de dood en 38 hui zen brandden af. In andere berichten over voort durende zuiveringsacties in West- Java wordt medegedeeld, dat patrouillerende eenheden van het leger Woensdag verhinderd heb ben, dat een autobus op weg van Bandung naar Tasimalaja beroofd werd. Het aantal bii de Arbeidsbureaux geregistreerde mannelijke werklo zen steeg in de afgelopen maand van 106.569 tot 110.560, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Hieronder bevonden zich 31.183 DUW-arbei- ders (vorige maand 28.503). Deze stijging moet voornamelijk worden toegeschreven aan de in schrijving van leerlingen van am bachtsscholen en van Lagere en Middelbare Scholen, die in Juli 't cursusjaar beëindigden. Het aantal ingeschrevenen beneden 19 jaar steeg met 3326 en kwam daardoor op 5999. Voorts vielen na 1 Juli een aantal ii. verband met de invoering van de Werkloosheidswet tot die datum uitgestelde ontslagen. Ver dere oorzaken waren afloop der werkzaamheden, o.a. in de bouw nijverheid en de veenderij en af- zetmoeiliikheden, o.a. in de me taalnijverheid. De werkloosheid daalde onder de landarbeiders van 14.512 tot 12.200 en onder het Horeca-personeel van 1526. tot 1468, onder de bouwvak- arbèiders steeg de werkloosheid van 17.221 tot 18.480, onder de veenarbeiders van 1176 tot 1412 en onder de metaalarbeiders van 9516 tot 11.342. Valsheid in geschrifte De Bossche Rechtbank heeft de 38-jarige wachtmeester der Rijks politie D. A. van B. uit Mierlo- Hout veroordeeld tot f 100 boete. D. zou bii het opmaken van een proces-verbaal valsheid in ge schrifte hebben gepleegd. Des tijds luidde de eis f 75 boete subsidiair 25 dagen hechtenis en ontzetting uit het recht een po litieambt te bekleden gedurende 5 jaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7