Nieuw Mr. Donker geeft het NIET op Egypte staat gezonde politiek met het buitenland voor Staat van beleg in Teheran na 5'/2 maand thans opgeheven Grote Drie dienen nieuw voorstel in Westerse nota aan Rusland gericht bal Ier 1 „Buitenland" aan K.V.P. Écon. Zaken aan A.R.? Zware gevechten van Amerikaanse mariniers Dienstplicht en E.V.G. DAGBLAD VOOR ALKMAAR Pleidooi voor eenheid in Arabische wereld Nog geen Brits antwoord op Perzische nota De kwestie Oostenrijk EN OMGEVING Eisenhower op verkiezingspad De formateur bij HM. de Koningin Vliegende schotels boven Italië Weer Nederlander vermoord Lening van wereldbank? Vliegramp in Brazilië Ontwapeningsconferentie V.N. Het strijdtoneel in Korea Nog geen accoord Massamoord in dessa bij Bandung Verdwenen meisje terecht Winkels dicht op 15 Augustus! Militaire oefening in Drente 1 1 «Hl n I1 lilllÉHI ANGESTRAAT AAT >el eens kaas :ken kaas door In de koeke en warm op- groente. Een zaam I ond voeding I lllltliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Hier zien we 3 staan, die zich >ge, meneer de ;e vriend Piet. niet? Het staot vandelden ze er at is het. Dat is erken het perti- j 't gevonden", gebaar op Hen- pauw een wei boerenknechten ijningszaken van iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniH>~ Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct* per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET REIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VA N HEDEN Pagina 3 Woensdag 13 Augustus 1952 48e Jaargang No 12551 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 Ujnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39. teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 Augustus De formateur, mr. Donker, werd gisteren, omstreeks het middaguur door H.M. de Koningin op het paleis aan het Lange Voorhout ontvangen. De audiëntie duurde van half twaalf tot kwart voor twee. Onderwijl deelde het kabinet der Koningin mede, dat de Koningin door de for mateur op de hoogte werd gesteld van de ontwikkeling van de kabinetsformatie. Na afloop hervatte mr. Donker ziin pogingen en had op het De partement van „Financiën" een onderhoud met mr. J. Algera. lid van de Anti Rev. fractie in de Tweede Kamer, waar hij zich een uitstekènde reputatie heeft ver worven als deskundige op het terrein van de verkeerspolitiek. Mr. Algera werd dan ook reeds tijdens de formatie-Drees ge noemd als candidaat voor de por tefeuille van „Verkeer en Water staat". K.V.P. zou Buitenlandse Zaken wensen. Vóór het bezoek van mr. Don ker aan H. M. de Koningin vroeg men zich in politieke kringen af of de formateur misschien voor nemens was ziin opdracht terug te geven. Deze bezorgdheid vloei de voort uit het gerucht, dat de situatie inmiddels sterk zou ziin gewijzigd en wel als gevolg van een eis van de K.V.P. Nadat de formateur was besloten om in be duidende mate tot de opzet-Beel terug te keren „Economische Za ken" voor de A.R. en als com pensatie het premierschap niet voor dr. Drees maar voor prof. Beef, zou de KVP tot de con clusie ziin gekomen, dat deze compensatie onvoldoende moest worden genoemd. Indien het gerucht op waarheid berust, zou vanuit de K.V.P.- kring. waarbij prof. Beaufort wel licht als schakel fungeert, de wens naar voren zijn gebracht om van het premierschap af te zien in ruil voor „Buitenlandse Zaken". Als candidaten voor deze post noemde men prof. Beaufort en prof. Romme. Op deze wijze zou ook het bezoek moeten wor den verklaard, dat de formateur Maandagavond aan dr. Drees bracht. In hoeverre hier inder daad sprake is geweest van een nieuwe moeilijkheid en zo ja op welke wijze deze dan is opgelost kan nog niet worden nagegaan, voor het moment is in elk geval het belangrijkste, dat mr. Donker goede gronden meent te hebben om ziin pogingen voort te zetten. Economische Zaken toch voor A.B.? Ziin opzet komt inmiddels reeds voor een belangriik deel uit de verf. Voor de door A.R. te be zetten Departementen polste hii prof. Zijlstra voor „Economische Zaken" en mr. Algera voor „Ver keer en Waterstaat". De C.H.- Departementen hebben hem van meetafaan weinig zorg gebaard. Ir. Staf zou terugkeren aan „Oor log en Marine" en prof. Kern kamp werd aangezocht voor „Overzeese Rijksdelen". Wat de grote partijen betreft is de portefeuilleverdeling nog minder duidelijk, althans wan neer er inderdaad de bovenge noemde KVP-eis is geweest en deze een nieuwe verschuiving zou hebben nodig gertteakt. In 'n opzet waarbij aan prof. Beel het premierschap zou worden gege ven, ware voor de KVP daar naast te denken aan Binnenland se Zaken, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (prof. Rutten) een Minister zonder portefeuille belast met de doorvoering van de PBO, een terrein, dat naar verluidt zou worden aangevuld met een deel van „Verkeer en Waterstaat", voor zover het de openbare werken betreft en een Minister zonder portefeuille in de economisch sfeer van Bui tenlandse Zaken. De PvdA zou in dat geval het vice-premier- schap krijgen plus Financiën (dr. Drees), Landbouw (Mansholt), Wederopbouw (In 't Veld), Ju stitie (Donker en een gesplitst „Sociale Zaken" (Suurhoff). Voor Buitenlandse Zaken polste ny. Donker bereids mr. Ëeyen, zoals bekend een partijloze fi guur. Nieuwe bezoekers zullen wellicht duidelijk kunnen ma ken in hoeverre deze opzet juist is. Communistisch raadslid van Amsterdam neemt ontslag Het communistische gemeente raadslid van Amsterdam, de heer W. van Wijk, heeft op verzoek van het districtsbestuur der C.P.N. ontslag uit zijn func tie gevraagd, Genoemd bestuur had bezwaar tegen zijn prive- leven. De heer Van Wijk maak te sinds 1946 deel uit van de Amsterdamse gemeenteraad. MEER DAN HONDERD VARKENS AFGEMAAKT ZWOLLE Vorige week stierf op het bedrijf van de landbouwer S. te Westenholte een varken. Op vermoeden van pest werd Dinsdag de hele var kensstapel van dit bedrijf meer dan honderd dieren af gemaakt. Een ernstige strop voor S., die niet verzekerd was. Inwoners van Poesan, voor 't merendeel vrouwen, wach ten voor een der stembureaux op hun beurt voor het uit brengen van hun stem tijdens de presidentsverkiezingen in Zuid-Korea. CAIRO, 12 Augustus (Reuter) De Opperbevelhebber der Egyptische strijdkrachten, generaal Naguib, heelt Dinsdag na een bespreking van anderhalf uur met premier Maher ver klaard, dat er tussen hem en de regering volkomen overeen stemming bestaat. Premier Maher deelde op een persconfe rentie mee, dat de buitenlandse politiek van het nieuwe bewind gebaseerd zal zijn op een „gezonde waardering van de buiten landse betrekkingen". ROME, 12 Aug. (A.P.). Gisteravond zijn boven Livor- no, Ostia en Salzburg vlie gende schotels waargenomen. In Livorno deelden employé's van het vliegveld mee, dat zij een voorwerp uit de stratos feer zagen komen dat zich met een snelheid van 2000 km per uur voortbewoog. Het bleef 20 seconden stilstaan en ver dween toen. Boven Ostia zagen verscheidene personen een „gloeiend voor werp, half zo groot als de maan" door de lucht vliegen. In Salzburg werd een „schijf" waargenomen, die 25 seconden stilstond en daarna in zuidwes telijke richting verdween. HELSINKI IN CIJFERS HELSINKI. Volgens een officiële mededeling zijn de Spelen in het Olympisch Sta dion te Helsinki in totaal door 850.380 personen bijge woond. Het grootste aantal, t.w. 70.050, werd geboekt op de dag van de ^ening. Daar op volgde, wat de toeloop betreft, de laatste dag van de athletiekwedstrijden 27 Juli met de marathon met 68.700. De sluitings plechtigheid op 3 Augustus trok 67.000 toeschouwers. Het stadion kan in totaal 72.000 toeschouwers bergen. Dat dit cijfer nooit werd be reikt wordt toegeschreven aan het feit dat vele landen de onverkochte toegangsbe wijzen niet tijdig terug heb ben gestuurd, alhoewel daar om gevraagd was. Pas na af loop van de Spelen kwamen de kaarten uit sommige lan den bij duizenden terug, zo verklaarde een official van het organisatiecomité. Hij legde voorts de nadruk op het streven van zijn regering om de eenheid van de Arabische we reld te bevorderen. De Arabische staten hebben reeds overeenstem ming over een gemeenschappelij ke politiek ten aanzien van het Israëlitische vraagstuk bereikt, zo zeide Maher. Ook het versterken van de ban den met de Aziatische en Ooster se volkeren noemde hij een be langrijk deel van regeringspro- gram. Tenslotte bevestigde hii de berichten, dat de Egyptische am bassadeur te Londen. Abdel Fat- tah Amr. binnenkort naar een Aziatisch land zal worden over geplaatst. Hij weigerde het Brits-Egypti sche geschil en de plannen voor de instelling van een commando voor het Midden-Oosten te be spreken. doch hoopte binnenkort iets over deze kwestie te kunnen meedelen. Ten aanzien van de zuiverings plannen verklaarde de premier, dat het leger reeds begonnen is zijn gelederen te zuiveren en dat Commando-overdracht te Harderwijk Op Donderdag 14 Augustus a.s. te 11.00 uur zal de luit- kolonel M. J. van der Hoog, commandant van het regiment veldartillerie „Prins Maurits" in de Willem George Frederik- kazerne te Harderwijk het com mando overdragen aan de ma joor F. E. Lagerwerff. het opperbevel er bii de politieke partijen op heeft aangedrongen hetzelfde te doen. „Bovendien heeft de regering commissies van onderzoek ingesteld, de wetten op het onwettig winstmaken her zien en de algehele oorlog tegen de corruptie geproclameerd", zo voegde de premier hieraan toe. DJAKARTA, 12 Aug. (Aneta) De 22-jarige employe R. Abels van de rubber- en koffie- onderneming „Kali Bendo". in de omgeving van Banjuwangi, is in de nacht van Zaterdag op Zondag in zijn slaap overvallen en met steekwapens vermoord. De heer Abels was sedert een jaar in dienst bij de onder direc tie van de Cultuur-Handels- en Industriebarak staande onderne ming. Het motief voor de moord is niet bekend, men weet alleen, dat in de kamer van de ver moorde een kast en een brand kast. open stonden. Het is nog niet bekend, of en zo ja wat er is geroofd. TEHERAN, 12 Augustus, Reuter Premier Dr Mossadeq heeft de Perzische Tweede Kamer schriftelijk medegedeeld dat de staat van beleg te Teheran met ingang van Dinsdag is opge heven. De staat van beleg werd 30 Maart J.I., na het plaats grijpen van straatgevechten, voor een maand ingesteld en daarna elke maand weer verlengd. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen te Londen heeft de Britse regering nog niet op de Perzische nota, waarin voorge steld werd de onderhandelingen over de oliekwestie te hervatten, geantwoord, omdat de tekst van deze nota niet als basis kan die nen voor een Britse aanvaarding van het voorstel. Een onmiddel lijk antwoord, zo meent men in genoemde kringen, zou afwijzend zijn geweest of wel het gevaar hebben ingehouden, dat de Per zische regering de indruk zou hebben gekregen, dat Engeland zo spoedig mogelijk en tot elke prijs tot een vergelijk wil komen. Verder zou het overleg met de Verenigde Staten ook tot het uit stel van het antwoord bijdragen. Naar verluidt heeft Engeland via de Amerikaanse regering de We reldbank gevraagd, op welke voorwaarden deze instelling be reid is, een lening aan Perzië te verstrekken. Twee vertegenwoordigers van de Italiaanse petroleummaat- schappij „Epim" hebben vanoch tend een bespreking gehad met de Perzische premier Mossadeq. Zij deelden daarbij mede, dat zij voor het vervoer van Perzi sche olie kunnen beschikken over tankschepen tot een gezamen lijke capaciteit van 186.000 ton en dat zij Perzië'alle technische mid delen kunnen verschaffen voor het weer op gang brengen van de olie-industrie. De premier heeft tevens een onderhoud gehad met twee ver tegenwoordigers van een Franse oliemaatschappij. Landverdeling De Sjah van Perzië heeft Dins dag in zijn zomerpaleis aan vijf tig landbouwers uit de omgeving van Teheran de eigendomsbrie- ven overhandigd van de grond, die hun onlangs is toegewezen. RIO DE JANEIRO, 12 Aug. (Reuter). Volgens een alhier opgevangen radiobericht is he den een Douglas Dakota met 24 personen aan boord in Palme Iras neergestort en in brand ge vlogen. Het toestel was op weg van Rio Verde naar Goianaia, de hoofdstad van de staat Goiaz. Alle twintig passagiers en de uit vier koppen bestaande be manning zijn om het leven ge komen. Een van de passagiers was Antonio Borges te Ixeira, zoon van de gouverneur van de staat Goiaz. NEW YORK, 12 Augustus (Reuter) In de V.N.-commissie voor de ontwapening hebben Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten Dinsdag meegedeeld, dat zij zullen instemmen met een vijf-mogendhedenconferentie over de ontwapening, indien de Sowjet-unie en China 'vooraf instemmen met beperking van hun strijdkrachten tot 1.500.000 man elk. De Westelijke „Grote Drie" stel de voor. dat op de grote mogend- heden-conferentie zal worden ge sproken over: 1. Verdeling in land-, zee- en luchtmacht van de strijdkrachten, die binnen de overeengekomen maxima passend zouden worden geacht: 2. Tvpe en hoeveelheid van be wapening. die noodzakelijk zou PARUS, 12 Aug. (AFP) De vertegenwoordigers van de zes leden-staten van de Euro pese vej-dedigingsgemeenschap zijn Dinsdag op verzoek van Bel gië te Parijs bijeengekomen om te spreken over de duur van de dienstplicht in de E.V.G.- landen. Na afloop werd een commu niqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat „men tot de conclu sie is gekomen, dat het op het ogenblik niet mogelijk is. tot overeenstemming te komen" over het genoemde vraagstuk. Zoals bekend zijn in België van verscheidene kanten verzet tegen de twee-jarige diensttijd ontstaan, met het argument, dat niet in alle landen van de E.V.G.'* de diensttijd op twee jaar is vastgesteld. Het resultaat van de bespre kingen heeft vooral in Belgische Het stoffelijk overschot van Eva Peron wordt op een door in het wit en zwart geklede arbeiders getrokken affuit naar het gebouw van het Vakverbond gebracht. Honderdduizen den Argentijnen langs de met driedubbele rijen politieman nen afgezette weg slaan het voorbijtrekken van de rouw stoet gade. kringen teleurstelling gewekt. Naar in Belgische kringen te Parijs verluidt, zal de Belgische regering binnenkort de dienst tijd, die thans twee jaar is, ver minderen. De Franse delegatie zou heb ben duidelijk gemaakt, dat Frankrijk, nu de Ver. Staten de omvang van de „of-shore"-aan- kopen heeft verminderd, niet be reid is de bestaande diensttijd van 18 maanden te verlengen. Zoals bekend heeft generaal Ridgway aangedrongen op een uniforme diensttijd van twee jaar. Van de zijde van zijn hoofdkwartier is nog geen com mentaar geleverd op het resul taat van de Parijse besprekin gen. DJAKARTA, 12 Aug. (Aneta) Gedurende het weekeinde heeft een' bende een dertigvou dige moord gepleegd in de dessa Tjikeres. ten zuiden van Bandung. Zij heeft daar zonder vorm van proces 30 bewoners dier dessa, die weigerden zich aan te sluiten bij de 300 man sterke bende, neèrgeschoten. Tsjechische consul-generaal vraagt asyl OTTAWA, 12 Aug. (AFP) De' consul-generaal van Tsjecho- Slowakije in Montreal, dr. Ma res, heeft Maandag zijn ontslag ingediend en de Canadese auto riteiten om asyl gevraagd. Dr. Mares, die zich reeds vier jaar in Canada bevindt, heeft onlangs opdracht gekregen van zijn regering om zich met zijn gezin met verlof naar Tsjecho- Slowakije te begeven. Het 18-jarige meisje C. A. Don- ga te Leerdam, dat zich aan emi gratie naar Canada heeft ont trokken door haar ouderlijke wo ning te verlaten, is terecht. Zij is, nadat Maandagavond 10 uur de boot met haar ouders was ver trokken, in de loop van de nacht gearriveerd bij de ouders van haar verloofde in Wormerveer. TOKIO, 12 Aug. (Reuter) Een bataljon Amerikaanse mariniers heeft Dinsdagmiddag na zware gevechten, die Maandagavond be gonnen, de top van de ten Oosten van Panmoendjon gelegen „Bun- kerhill" bereikt,, Een door de com munisten ingezette tegenaanval dwars door een vallei, die door artillerie- en mortiervuur van beide zijden werd doorploegd, liep dood op door de mariniers opge zette montagebunkers. Gealliëerde straaljagers bestook ten de communistische stellingen rondom de heuvel en vernielden dertien onderkomens voor solda ten, zeven geschutsopstellingen en viif automatische wapens. De Zuidkoreaanse minister van Binnenlandse Zaken, Djim Tai Soen, heeft in Poesan meegedeeld, dat alle leiders van verkiezings campagnes voor de jongste presi dentsverkiezingen, die zich in De Nederlandse Katholieke Middenstandsbond en de Ne derlandse Katholieke Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden hebben ge zamenlijk een oproep gericht tot alle katholieke onderne mers in het middengroot- en kleinbedrijf, op het feest van Maria ten Hemelopneming indien dit enigszins mogelijk is hun winkel en bedrijf gesloten te houden, om de viering van deze verplichte Zondag mogelijk te maken. Het publiek wordt verzocht met hun inkopen en bestel lingen daarmede rekening te houden en een even princi piële houding aan te nemen als de zakenmensen die op deze feestdag sluiten. De parate onderdelen, welke thans in de legerplaatsen op de Veluwe verblijven, zullen weder om een oefening in regiments- verband houden. Deze oefeningen genaamd „Oversticht". worden uitgevoerd in de provincie Drente in het gebied tussen Steenwiik en Schoonoord op Dinsdag 19. Woensdag 20 en Donderdag 21 Augustus en zal worden geleid hechtenis bevinden of die vastge houden worden, nog deze week zullen worden vrijgelaten. De mi nister gaf geen reden voor deze bekendmaking. Ook deelde hij niet mede, om hoeveel personen het hier gaat, doch het is bekend, dat de politie tenminste dertien perso nen vasthoudt, die verkiezings campagnes hebben gevoerd voor de verslagen candidaat voor het vice-presidentschap, Li Boem Soek. Oost-Duitse uitnodiging voor ds. Niemoeller BERLIJN, 12 Aug. (Reuter). Een groep Oost-Duitse predikan ten heeft in een door het Oost- Duitse persbureau A.D.N. gepu bliceerde open brief ds. Nie moeller, hoofd van de protes tantse kerk in Hessen, W.-Duits- land, uitgenodigd in December a.s. het onder communistische leiding staande vredescongres in Wenen toe te spreken. Nieuwe fabriek atoomenergie WASHINGTON, 12 Aug. (Reu ter). De Amerikaanse com missie voor de atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat in Zuid-Ohio, dertig k.m. ten noor den van Portsmouth, een reus achtige fabriek voor atoomener gie zal worden gebouwd om de bevoorrading met strategisch U- 235, dat gebruikt kan worden voor atoombommen en atoom machines, te versnellen. worden geacht voor ondersteuning van de toegestane strijdkrachten; 3. Uitschakeling van alle strijd krachten en bewapening, uitgezon derd de toegestane, terwijl zou zijn aangenomen dat voorzieningen zouden worden getroffen voor eli minatie van alle belangrijke wa pens die gebruikt kunnen worden voor massavernietiging, en voor doelmatige internationale controle van atoomenergie teneinde verbod van atomische wapens te verzeke ren. Het opnemen van de kwestie der atoomenergie in het laatste deel van het voorstel wordt in sommi ge kringen gezien als een aanwij zing, dat de Westelijken nu bereid zijn het vraagstuk van controle der atoomenergie, dat zich reeds vijf jaar in het slop bevindt, op een nieuwe manier aan te pakken. De Amerikaanse regering en haar twee Westelijke gealliëerden heb ben reeds enige tijd gezocht naar een nieuwe formule ter vervanging van het oorspronkelijke „Plan- Baruch" voor controle der atoom energie. W Mej. Clarissa Spencer Chur chill, een 32-jarige nicht van de Engelse minister-president Winston Churchill, zal bin nenkort in het huwelijk tre den met Anthony Eden, de 55-jarige Engelse minister van Buitenlandse Zaken. door de commandant le divisie. 1 verdrag met Oostenrijk. LONDEN 12 Aug. (Reuter) De drie grote Westerse mogend heden hebben de Sowjet-Unie een nota gezonden, waarin om 'n ant woord wordt verzocht op hun nota van 13 Maart j.l. over Oostenrijk, In laatstgenoemde nota was het Kremlin voorgesteld in te stem men met een verkorte lezing van een vredesverdrag met Oostenrijk. Te Parijs wordt van welinge lichte zijde vernomen dat in de nota wordt verklaard dat de Sow jet-Unie in gebreke is gebleven te antwoorden op in Maart en Mei van dit jaar door de Westerse mogendheden verzonden nota's over het sluiten van een vredes- De Russische regering wordt er aan herinnerd dat zij in 1943, te zamen met de Britse, Franse en Amerikaanse regeringen, de be lofte heeft gedaan te zullen be vorderen dat na de oorlog de on afhankelijkheid van Oostenrijk zou worden hersteld. Er is, als bekend, ruim vier jaar door vertegenwoordigers van de „Westerse grote drie" en de Sow jet-Unie over 'n ontwerp-vredes- verdrag met Oostenrijk onderhan deld, zonder dat overeenstemming kon worden bereikt. Er is te Wenen sprake van geweest dat Oostenrijk voornemens zou #ijn deze aangelegenheid aan de Ver enigde Naties voor te leggen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1