De Eerste Kamer en de Democratie Begaafdheid en ontwikkeling van de Nederlandse ieugd OF KRONIEK VAN ZATERDAG Topcoureurs trainen voor Zandvoort-races öie wecelö van ons Dienstplichtigen met groot verlof EEN BELANGRIJK RAPPORT (I) Cijfers van 65.000 man tonen aan: onderwijzerszoons 't begaafdst MIDDENGROEPEN VER VOORAAN Nu al bijna 140 km per uur! „KEI BOVEN KEI" Met een variant op een bekend spreek woord kunnen we hier spreken van „kei bo ven kei", want het ge vaarte, dat hier op een speciale truck ligt is niet zoals men uit de naam op de wagen zou menen op te maken - de Amers- foortse Kei, doch een bijna tweemaal grotere broer, die onlangs bij ontginningswerkzaam heden in het Mantin- gerveld in de gemeente Westerbork werd gevonden. Hef gevaarte, dat 20.000 kilo weegt, is met de nodige omzichtigheid naar het gemeentehuis van Westerbork vervoerd, waar het recht voor de ingang geplaatst, de voorbij gangers zal herinneren aan de tijd toen Neder landsy bewoners nog in dierenvellen gehuld door het leven gingen. f^E verwerping in tweede lezing door de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot uitbreiding van de Tweede, heeft de pennen weer eens in beweging gebracht om te ageren tegen onze Senaat. Zoals bekend mag worden geacht, staat de samenstelling van de Staten- Generaal in de Grondwet en om de Tweede Kamer dus uit te breiden moet de Grondwet wor den gewijzigd. Nu bepaalt de Grondwet, dat een voorstel tot wijziging eerst als een gewoon wetsvoorstel moet worden behan deld. Dat noemt men de eerste lezing. Na deze eerste lezing moe ten de beide Kamers der Staten- Generaal worden ontbonden en worden door middel van verkie zingen nieuwe Kamers gekozen. De nieuwe Kamers moeten dan vervolgens het wetsvoorstel, zo als het in eerste lezing werd aanvaard. opnieuw aannemen, doch voor aanneming in deze tweede lezing is een meerder heid van tweederde vereist. Het ontwerp tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Ka mer werd door haar zelf in tweede lezing aanvaard met 76 tegen 15 stemmen, een ruim tweederde meerderheid dus; de Eerste Kamer echter verwierp het voorstel met 28 stemmen voor en 17 stemmen tegen. Er was dus in de Eerste Kamer geen tweederde meerderheid voor het ontwerp. En na deze beslissing begon de agitatie. Het scherpst was wel de critiek van de be kende Amsterdamse hoogleraar prof. mr. dr. G. van den Bergh, die in Het Vrije Volk een lang artikel schreef onder de kop: Eerste Kamer gaat in tegen de meerderheid van het volk. De ODESSA. Als men de Russische kranten mag gelo ven woont alhier een 131- jarige man, Luka Izotof. Zijn jongste dochter doet de huis houding voor hem. Ze is 59. Luka heeft negen kinderen, 34 kleinkinderen en 52 achter kleinkinderen. LONDEN. De Austin Motor Compagny, een van de grootste Britse automobiel fabrieken, heeft patent geno men op een straalmotor voor automobielen. NE W YORK. De 45- jarige mevrouw Mikele Shook in Leng Beach heeft het we reldrecord pijproken voor da mes op haar naam gebracht. Zij wist 3,3 gram tabak gedu rende' 47 minuten en 5 secon den brandende te houden. BERLIJN. De nieuwe Arbeidsdienst in Oost-Duits- land zal beginnen met drie brigades van ieder 5000 man, uitgerust met spaden en hou welen. maar ook met wapens. Zij zullen een opleiding krij gen voor arbeider en soldaat. Jongens die zich voor de ar beidsdienst gemeld hebben is beloofd, dat zij na een training van zes maanden in aanmer king zullen komen voor een officiersplaats in het Volks- democratische politiecorps. NEW YORK. Een van de restaurants van New Yorks voornaamste luchthaven La Guardia is verbouwd tot wachtkamer voor zuigelingen, die er alles kunnen vinden wat hun hartje begeert. MADISON. Herbert Fis her was al herhaaldelijk het slachtoffer geworden van 'n inbreker. Hij begon er be paald genoeg van te krijgen en ontwierp een ingenieus systeem om de dief of ten minste zijn signalement te snappen. Overal in huis liet hij verdekt fototoestellen plaatsen die door een waar- schuwings-apparaat in wer king werden gesteld. Vol ver trouwen begaf hij zich ter ruste, in de hoop dat de dief weer zou komen opdagen. Zijn hoop werd vervuld. Des mor gens waren alle fototoestellen verdwenen. strekking van ziin artikel was, dat deze procedure voor grond wetswijziging. waarbij dus ze ventien senatoren in staat zijn een grondwetswijziging tegen te houden, ons democratisch staats bestel op ernstige wijze ontsiert Bovendien was prof. van den Bergh in het onderhavige geval van oordeel, dat de Eerste Kamer een onfatsoenlijke houding had aangenomen. een houding in strijd met de burgerlijke beleefd heid. omdat het hier ging om 'n uitbreiding van de Tweede Ka mer. over de nuttigheid waarvan, aldus prof. van den Bergh. die Kamer zelf moet oordelen. Het gaat haar alleen aan. En de ver toornde hoogleraar besloot met te betogen, dat de Eerste Kamer door haar besluit een ernstig constitutioneel conflict in het le ven heeft geroepen. Het Neder landse volk, zo ging hii verder, heeft déze strijd niet gezocht. Maar thans wordt het de hand schoen toegeworpen. Ons volk zal die opnemen, aldus de boze professor. Ook prof. Romme trok van leer, zij het dan gematigder. Het is begrijpelijk, dat ook hij die vast gerekend had op Kamer- uitbreiding, door de beslissing van de Eerste Kamer is teleur gesteld. Prof. Romme stelde in De Volkskrant de vraag of het in een democratisch bestel mogelijk moet wezen, dat zeventien sena toren een Grondwetswijziging te gen kunnen houden. U/U staan betrekkelijk onver- schillig tegenover het voor stel tot uitbreiding van de Twee de Kamer, hoewel wij geneigd zun aan te nemen, dat een Ka mer van honderd voor ons land met zijn groeiende bevolking wel klein moet worden geacht. Wij zouden dan ook. waar de Tweede Kamer zelf van oordeel is, dat zn. m verband met haar toegeno men werkzaamheden in binnen- en buitenland, uitgebreid moet worden, hier geen bezwaar tegen hebben. Maar nu de Eerste Ka mer gebruik heeft gemaakt van haar in de Grondwet gegeven recht en de uitbreiding heeft ver worpen. zouden we toch niet met prof. van den Bergh willen zeg gen. dat de Eerste Kamer, inge gaan is tegen de wil van 't volk. Men heeft tijdens de verkiezin- 2cn die toch ook behoorden tot de procedure voor deze Grond wetswijziging amper gespro ken over de uitbreiding van de Tweede Kamer. Het ging in de verkiezingspropaganda in hoofd zaak weer om de kinderbijslag en de noodwet van vader Drees. beide bij ons volk geliefkoosde onderwerpen. De uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer heeft men bij deze verkie zingen als een ondergeschoven find er tussen gestopt. Het volk heeft zich niet en zal zich mis schien nooit druk maken voor Kameruitbreiding. Prof. van den Bergh zal moeilijk het tegendeel waar kunnen maken en zijn uit- Met ingang van gisteren, 15 Augustus, is groot verlof ver leend aan alle dienstplichtige militairen van de land- en lucht macht, ongeacht hun rang of functie, die op dat tijdstip een diensttijd van 24 maanden voor hun eerste oefening hadden vol bracht. spraak, dat door de beslissing van de Senaat ons volk de hand schoen is toegeworpen, die het zou hebben opgenomen, is toch op ziin zachts gezegd, overdre ven. M U men weer over „ondemo- cratisch" spreekt, zouden wij in verband met de beslissing van de Eerste Kamer er ook wel wat over willen zeggen. Wij vinden het helemaal niet tegen de wil van het volk. dat de Eerste Ka mer van haar recht gebruik heeft gemaakt. Maar wel vinden wij het ondemocratisch van de rege ringen der laatste jaren om tegen de bedoeling van de Grond wetgever in verkiezingen in het kader van Grondwetswijzi ging samen te doen vallen met de gewone periodieke verkiezin gen. De Grondwet bevat de grondslagen van het staatsbestuur en bevat tevens belangrijk de rechten van het volk. Terecht is dan ook. naar onze mening voorgeschreven, dat de Grondwet moeilijker gewijzigd kan worden dan een gewone wet. Een goede democraat houdt zich aan de be doeling van de Grondwetgever of streeft naar wijziging. De Grond wet eist in haar wijzigingsproce- dure. dat het voorstel, na eerste lezing. middels verkiezingen wordt voorgelegd aan het volk. Dat gebeurt in de laatste jaren steeds op een handige manier, die echter niet fraai en nog min der democratisch genoemd kan worden. De Grondwet eist duide lijk het oordeel van het volk over wijziging, doch onze regeer ders laten tegenwoordig steeds verkiezingen voor Grondwetswij ziging samenvallen met de ge wone periodieke verkiezingen. Daardoor wordt de aandacht van het volk voor de zaak. waar het bij Grondwetswijziging om gaat, afgeleid. En zo ging het bij de jongste verkiezingen weer in hoofdzaak om de gewone politie ke strijdvragen en liet men de vraag of uitbreiding van het aan tal Tweede Kamerleden wense lijk was in het algemeen buiten bespreking. Een democratische oplossing zou zijn, zoals wij vroeger al hebben betoogd, de instelling van een Grondwetskamer, die alleen gekozen wordt bij Grondwetswij ziging en op dezelfde manier ge kozen als de Tweede Kamer. Het zou echter, om te eindigen met het onderwerp, waarmee wij openden, dan toch nog de VTaa" zijn of het volk zich zou uitspre ken voor uitbreiding van de Tweede Kamer. Wij <*eloven dan ook. dat prof. van den Bergh over hét 'volk gerust kan zijn. M. P. J. (Van een onzer redacteuren) 's-GRAVENHAGE. Drs. Th. J. Platenburg heeft in opdracht van de Commissie voor de Middengroepen der Katholieke Volkspartij een rapport samengesteld over de intellectuele positie van de middengroepen in de Nederlandse samenleving, een studie van veertig bladzijden, waarvan er veertien gewijd zijn aan grafieken en tabellen. Het rapport is een vervolg op het onderzoek dat door dr. J. G. M. Delfgaauw en de heer A. I. V. Massizzo is verricht aangaande de financiële positie van de middengroepen in loondienst, waarbij de cijfers van 1938 en 1951 zijn vergeleken, en het zal op zijn beurt binnen enkele maanden worden gevolgd door een derde rapport, waarin getracht zal worden de maatregelen aan te geven, die er toe kunnen leiden dat de middengroepen in ons land haar maatschappelijke functie zo goed mogelijk kunnen vervullen. leiding van de keuringen voor de militaire dienst voor de lich ting 1952. In totaal werden de gegevens van 65.000 jongeman nen vergeleken, een aantal als nog nooit bij een dergelijk on derzoek betrokken is geweest: een betrouwbare steekproef dus. Van 23 pCt. hunner, was het beroep van de vader niet be kend. Wat werd onderzocht? Allereerst werden aanleg en ontwikkeling van deze 65.000 onderzocht. Ondier aanleg moet men dan het vermogen verstaan, om te profiteren van de mogelijkheden tot ontwikke ling die het levensmilieu in de opvoeding (gezin, school, werk) biedt. Ontwikkeling is enerzijds het aanbrengen van kennis en ervaring. anderzijds het „leren denken"; Ieren, ken nis en ervaring doeltreffend toe te passen op de problemen die het werk, het leven en de tel kens wisselende situatie steit. Dr. Delfgauw c.s. was, zoals men zioh zal herinneren, tot de conclusie gekomen dat de mid dengroepen tot de financieel zwaarst getroffenen gerekend moeten worden tengevolge van de gevoerde belastingpolitiek en het naar verhouding achter blijven juist van hun inkomens in de reeks van voortdurend sedert 1938 gestegen lonen. Drs. Platenburg heeft nu willen aan tonen hoe groot de waarde is van de middengroepen voor het maatschappelijk leven vooral op cultureel terrein. Zij zijn niet alleen de dragers maar ook de overdragers van een uitermate belangrijk cul tuurbezit van het Nederlandse volk, een taak die zij niet al leen in feite blijken te ver vullen, maar die juist zij ook althans voorlopig op menig gebied alleen maar kunnen vervullen. •Het is duidelijk dat men een studie als die van drs. Platen- burg met enige omzichtigheid ■moet hanteren en dat het niet voldoende is hier en daar een conclusie uit het verband van het gehele betoog te lichten om zich over deze materie voldoen de voorgelicht te wanen. Anders dan dr. Delfgauw heeft hij niet alleen de midden groepen in loondienst maar alle middengroepen in zijn onderzoek betrokken, te weten: ambtenaren, administratief per soneel, bedrijfsleiders, employe's handelsreizigers, onderwijzend personeel, politie, enz. en de vrije beroepen. Daarnaast staan dan de o n- derneiners: bedrijfshnofden, winkeliers en boeren en hand arbeiders, onderscheiden in ongeschoolden, in land- en tuin- bouwarbeiders en overige hand arbeiders. Het onderzoek beperkte zich nu tot de beroepsbeoefenaren die vóór 1932 getrouwd waren en in 1932 een zoon kregen, want de gegevens waaruit con clusies werden getrokken had den betrekking op 19-jarige jongemannen en de gezinnen waaruit zij zijn voortgekomen. zien we haar bezig met het Zo werden verkregen van het Ministerie van Oorlog naar aan- bereiden van een maal. De 15-jarige Maleise prinses Toengkoe Zailan Binte Toeng- koe Zakariah is een van de duizend meisjes in het inter nationale padvindsterskamp te Hall Barn, Besconsfield, Bu ckinghamshire (Eng.). Hier De legerorder, waarin dit werd bepaald, zonderde van groot ver lof uit de militairen, die buiten Na de sociale studiedagen van de Nederlandse <k R K. Middenstandsbond in Apeldoorn, hebben wé gekregen de jaarlijkse Sociale Week te Rolduc. Het is goed, daarbij op te merken, dat deze sociale week in feite een tegenhanger (geen tegen stander!) is van de middenstandsdagen. Want van oudsher gaat „Rolduc" uit van de Limburgse K.A.B., zoals de leider, aalmoezenier Roncken, die de grote Poels ook daar opvolgt, nog eens in herinnering heeft gebracht. Men moet er daarbij wel aan denken, dat hier echter geen sprake is van éénzijdige voor lichting. Die voorlichting, in de eerste plaats overi gens bedoeld voor de leden van het kader der K.A.B., wordt op hoog niveau gegeven door verschillende bekende Nederlandse en Vlaamse sociale leiders. Er zijn zeer vele schone en goede dingen gezegd. Zo'n week geeft dus goede voorlichting, die echter ook voor andere standen van belang is. Daarom wordt de week van Rolduc van groot algemeen belang en deze studiedagen zijn al jaren van nationale bete kenis geworden. Enkele punten zijn van algemene actuele betekenis. Zo wat er door pater Roncken gezegd is over de verkiezingsuitslag, over de ont wikkeling van de verhouding tussen mens en maat schappij, over de waarde van het beginsel, dat niet, en over de toepassing daarvan die natuurlijk wél verandert. Wij zullen enkele belangrijke dingen nog even naar voren halen Eerst iets over de politiek. Zeer terecht menen Ir wij, heeft pater Roncken er nog eens op ge wezen, dat niet de verkiezingsuitslag als zo- Europa dienen en degenen, die danig het belangrijkste is, maar wel zijn oorzaken en wegens desertie, gevangenisstraf, gevolgen. Wat moeten we doen, om de noodzakelijke militaire detentie of verblijf in straf- of tuchtklasse meer dan 90 dagen niet aan de troepen dienst hebben deelgenomen. EDEN GETROUWD Het huwelijk tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken mier Winston Churchill, is Don derdag te Londen voltrokken. Verzending zeepost eenheid te herstellen? Niet zonder reden moest spr. in dit verband wijzen op de ernstige verwarring des geestes, juist bij hen, die aan ons volk leiding en voorlichting moeten geven. Geen wonder, dat ge wone mensen in deze situatie niet meer weten waar ze aan toe zijn. Niet alleen .ten aanzien van de toepassing van onze beginselen is men het in onze kring oneens, zelfs ten aanzien van de beginselen is er geen eensgezind- Anthonv Eden? "enClarissa"spen-hcid- Is de reden hiervan niet, zo vroeg spr. zich af, eerChurchill, een nicht van pre- dat de beginselen te zeer worden gehanteerd ter ver dediging van bepaalde belangen? De hoofdaalmoeze nier was er vast van overtuigd, dat de verbreking van de politieke eenheid noodlottig zal zijn voor de katholieke sociale organisaties. Anderzijds is eenheid op politiek terrein alleen mogelijk op de grondslag van een gezonde samenwerking tussen de katholieke Met de volgende schepen kan I groeperingen zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië ms Oranje (25 Aug).) Nieuw Guinea ss Rempang (28 uAg.); Ned. Antillen ss Benne- kom (18 Aug.): Suriname, ms Stentor (20 Aug.): Unie van Zd.- Afrika en Zd.-West Afrika ms Winchester Castle (16 Aug.); Ca nada ss Nieuw Amsterdam (20 Aug.). ss American Attorney (21 Aug.): Argentinië. Nruguav, Bo livia. Chili en Paraguay ss Eva Peron (27 Aug.); Brazilië ms Al- hena (27 Aug.): Australië en Niw. Zeeland via Engeland (16 Aug.). Terecht liet pater Roncken uitkomen, dat het 1e gevaar voor neutralisering en ontkerstening thans zeer groot is. Hoeveel maal is daarop al niet gewezen en hoe weinig heeft men dit alge meen begrepen. Dit gevaar is een van de grote ge varen van deze tijd. Alleen een hecht opgebouwde structuur van ons katholieke sociale organisatieleven kan uitkomst bieden, zei Roncken. Dat men het toch begrijpe en versta! Natuurlijk kwam de hoofd aalmoezenier op de kwestie van de standsorgani saties en tegen de achtergrond van zijn betoog over de noodzaak van hechte sociale opbouw onder streepte hij nog eens de betekenis van de stands organisaties, die door dr Poels z.g. steeds zo man haftig in de sfeer van Rolduc verdedigd zijn. Inder daad wordt de taak van deze organisaties het is goed en zeer actueel, dit te bedenken! des te be langrijker al naar mate de behartiging der sociaal- economische belangen meer en meer in handen komt van neutrale organen, waarin katholieken samen werken met andersdenkenden. Wij zullen hebben te zorgen, dat onze mensen daar goed toegerust ver schijnen, begaafd met een goed inzicht in de grote geestelijke waarden, die hier op het spel staan. Een van de grote dingen, waar het daarbij om ie gaat, is het juiste inzicht in de verhouding tus sen mens en maatschappij. Daarover hebben pater Peeters C.s.s.R. en prof. Janssens uit Leuven, waardevolle dingen gezegd. Het is goed, ook nu, zich op deze dingen te bezinnen. Leven, aldus prof. Peeters, kan men omschrijven als een voortdurende confrontatie met het tijdsgebeuren, dat niemand naar eigen inzicht kan beïnvloeden, al kan ieder in vrij heid zijn persoonlijke houding daartegenover bepa len. Leven uit het verleden, dat dood is, of uit de toekomst, die nog geen realiteit vertegenwoordigt, staat gelijk met een onwerkelijk droomleven. Wel heeft elke tijd zijn eigen inslag uit het verleden. De problemen van het verleden werken nog door en worden omgevormd tot het leven van vandaag en morgen. Voor de mogelijkheden van morgen is het verleden een goede leerschool. Zo dienen wij de samenhang te leren zien tussen verleden, heden en toekomst. Technisch en godsdienstig denken zal on derling in overeenstemming moeten worden gebracht door het juiste evenwicht tussen geest en stof vast te stellen. Daarom moeten wij terug naar de wortel van het christendom. Een waarheid als een koe, die men wel mag overwegen op alle terreinen van het leven, en bijzonder nu op het terrein van de politieke en .sociale actie! Prof. Janssens heeft in dit verband ook iets 1e bijzonders gezegd. „Het is onze trots, zei hij, dat we enkel dienstbaar willen zijn aan de enige ongelijkheid, die door God gewild is en die ook alleen vruchtbaar is voor samenleving en cul tuur, dat is de innerlijke ongelijkheid, de ongelijk heid in talenten". Het ging hier om de verhou ding tussen de gelijkheid en de ongelijkheid in de samenleving, de kernvraag der sociale problematiek. Roe moet deze verhouding geordend worden om ge zond te zijn? Ter beantwoording van deze vraag achtte spr. van essentiële betekenis de persoonlijke- of mensenrech ten. De staat moet het bestaan dezer rechten gelijke lijk waarborgen. Hij heeft de plicht de omstandighe den zo te regelen dat er geen beletsel ontstaat voor de ontwikkeling der innerlijke ongelijkheid. De goe deren der schepping zijn voor allen bestemd. Ieder moet naar Gods wil kunnen beschikken over de mo gelijkheden om de plaats in te nemen, die bij zijn gaven past. Die mogelijkheid is er! Daarom moet er gevochten worden voor een verantwoorde en gezon de bezitsspreiding. Negatieve en positieve vrijheid komen ieder toe; niemand heeft het recht een ander in de ontwikkeling van zijn gaven te hinderen, ter wijl anderzijds ieder moet kunnen beschikken over de mogelijkheden tot eigén ontplooiing. Vooral de positieve vrijheid, de gelijkheid van kansen voor allen, behoort te worden bevorderd. Moge Rolduc-1952 ertoe bijdragen, de geesten rijp te maken voor de grote taak die de katholieken van Nederland dringend wacht! Uiteraard behoort men met enige reserve te staan tegenover de manier waarop de testbatte rij, welke bij de legerkeuring wordt gebruikt „het laatste woord" heeft gesproken nadat zij een vijftal facetten van iemands intelligentie aan een psychotechnische meting heeft onderworpen. Die reserve deelt ook drs. Pla tenburg. Maar hoewel hij toe geeft dat men naar zijn mening niet kan komen tot het opstellen van gehéél milieu-vrije metingen, acht hij toch de indruk die de „testbatterij" in haar geheel geeft van de geestelijke bagage, die de 19-jarige jongeman in zijn leven heeft vergaard, voldoende en be trouwbaar. De cijfers tonen nu aan, dat het gemiddelde algemene intelli gentiepeil van zoons die uit de middengroepen voortkomen, met 4.48 niet alleen opmerkelijk hó ger ligt dan dat van de zoons uit de ondernemersgroep (3.41) en van die der handarbeiders (3.58), maar ook boven het landelijk ge middelde (3.68). Ongeschoolde arbeiders, boeren en landarbei ders blijven met resp. 3.62, 3.12 en 3.03 beneden het landelijk ge middelde van de aangeboren in telligentie; de zoons van onder wijzend personeel komen er met 4.79 het verst bovenuit. Milieu belangrijk Vergelijkt men deze cijfers nu met die betreffende de ontwik keling, dan blijkt uit het rapport van welk een niet te onderschat ten betekenis het milieu is voor het tot ontwikkeling brengen van de natuurlijke begaafdheid. De invloed van het milieu in de middengroepen is zelfs van dien aard en sterkte, dat ook de min der begaafden tot een hogere ont wikkeling worden opgevoerd. Dit is in veel mindere mate het geval bij de groep der onderne mers, terwijl bij de boeren en de handarbeiders in het algemeen een deel van de natuurlijke be gaafdheid verloren gaat, om in een lager ontwikkelingsniveau tot uitdrukking te komen. Het cijfermateriaal leidt hier tot een ernstige vraag én tot een conclusie. Voor de volks gemeenschap als geheel zowel als voor de personen zelf, moet ieder verlies aan natuurlijke begaafd heid, die zich niet heeft kunnen ontplooien, worden betreurd. Op de begaafdheid van een jonge generatie kunnen we niet zuinig genoeg zijn. En hoewel ieder uit eigen aanschouwing vele van de factoren kan opnoemen die tot het door de cijfers aangetoonde Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland BONN. De West-Duitse auto riteiten hebben een bedrag van 2,4 millioen D.M. toeschikbaar ge steld voor de invoer van boter, 100.000 D.M. voor de invoer van chocolade en 5 millioen D.M. voor de invoer van benzine, alle uit Nederland. DR. GROENHART OP ZANDVOORT DEN HAAG 15 Aug. De KNAC deelt mede, dat Maus Gatsonides op advies van zijn geneesheer Zondag a.s. niet aan de Grote Prijs van Nederland zal kunnen deelnemen. Zijn plaats zal wor den ingenomen door J. Flinter man aan het stuur van de Mase rati. In verband hiermede zal Flinterman niet in de 500 cc race starten. Daarii wordt hij vervan gen door dir P. Groen.hart, klasse winnaar in de laatste sportwagen- races te Zandvoort. Dr. Groenhart maakte tiidens de training een ti.id van 86.951 km per uur. De snelste tijd (Evans) was 109.145 km pe ruur. MARKT BARNEVELD BARNEVELD. 14 Aug. Pluim- veemarkt Aanvoer ca. 26.000 stuks. Handel kalm. Priizen: oude kippen 1.751.90. jonge ha nen 2.302.40, N.H. blauwe kui kens 2.402.65, alles per kg: overige per stuk: oude hanen 3 4.75. oude eenden 0.751.30, tam me duiven 0.600.75; tamme ko nijnen 2.757. Eiermarkt: aanvoer ca. 800.000 stuks. Handel vlug. Priizen 17 17.25: algemene prijs 17.per 100 stuks; kiloprijs 2.80; hennen- eieren 1114 per 100 stuks. Eierveiling Barneveld-Ede Aanvoer ca. 460.000 stuks. Han del vlug. Prijzen: kippeneieren 16.9017.35. henneneieren 11.40 15. eendeneieren 2.252.50. kal koeneieren 19.krielkipeieren 8.alles per 100 stuks. Gouden priesterjubileum Vrijdag viert pastoor J- W. de Vries uit Ulft, ere-kannunik van het Metropoli taan Kapittel van 't Aartsbisdom Utrecht zijn gouden pries terj ubileum. verlies hebben geleid, zal men ook over die factoren zelf nadere cijfers willen weten. Ook deze staan in het rapport. We komen er in een volgend artikel op terug. Evenzeer is het echter zowel voor de volksgemeenschap als voor de personen zelf van het grootste belang, dat winst aan begaafdheid en ontwikkeling ziin ontplooiingskansen b 1 ii f t be houden. En als het milieu van de middengroepen daartoe bii uit stek geschikt bliikt te ziin, is het een nationaal belang van de eer ste orde, die middengroepen in de gelegenheid te stellen, deze rol te b 1 ij v e n spelen. Maar in feite heeft b.v. de belastingpoli tiek het hen daarbii heel moei lijk gemaakt. Ziin we dan eigen lijk niet bezig de kip te slachten die de gouden eieren legt? ZANDVOORT, 15 Aug. Bij de eerste training voor de Grote Prijs van Nederland, gehouden bij aanvankelijk zonnig weer met een stijf briesje uit het Noord-Westen, heeft de Ferrari- coureur Ascari, gesecondeerd door zijn luitenants Villoresi en Farina, wel op zeer nadrukkelijke wijze zijn candidatuur voor deze prijs onderlijnd. Om ongeveer kwart over drie verschenen de eerste racewagens op het circuit. Ken Wharton draaide ronde na ronde in zijn Frazer Nash met tijden die schom melden om de 2 minuten voor de 4193 meter van het circuit; Behra met Gordini onderhield ongeveer dezelfde vaart, terwijl Trintig- nant, eveneens met Gordini, er al dadelijk een flinke gang in zette. Het ging harder en harder en later kwamen ze alle drie een flink stuk beneden de 2 minuten. De beste ronde van Ken Wharton werd 1.54.7, overeenkomend met een gemiddelde snelheid van 131.602 km/u, van Behra 1.55.4 (130.803 km/u) en van Trintig- nant 1.53.8 (132.642 km/u). Nog andere deelnemers: Manzon met Gordini, Paul Frère met Gordini, Hawthorn met Bristol Cooper, de Tornaco met Ferrari, de twee Brazilianen Landi en Bianco ieder met een Maserati, Jan Flin terman met Maserati en van der Lof met HWM draaien proef. Intussen was ook de rode Fer rari van Farina op het circuit verschenen. Zijn snelste rondetijd I te komen. was 1.50.3. Met deze tijd, over eenkomend met een gemiddelde snelheid van 136.852 km/u, was het trainingsrecord voor 't Zand- voortse circuit geslagen. Farina liet het daar niet bij, want een half uurtje later kwam hij op een rondetijd van 1.49.4 (137.978 km/u). Doch deze pres tatie werd in de schaduw gesteld door Ascari, die achtereenvolgens 1.50.6, 1.49.9, 1.49.8, 152.1, 1.49.4, 1.48.9 en 1.48.4 voor zich liet af drukken, waarbij men niet wist wat meer te bewonderen: het schitterende materiaal of het meesterschap van de bestuurder. Jan Flinterman boekte aan het stuur van een Maserati 2.09.5 als beste rondetijd (116.562 km/u). Wij hebben de indruk dat hij na enige training toch meer uit deze wagen zal kunnen halen, en het zelfde geldt voor van der Lof, die een HWM tot zijn beschikking had en een ronde van 1.59.4 (126.422 km/u) reed. Zij zullen echter topprestaties moeten leve ren om Zondag a.s. in het selecte gezelschap, dat naar de eerste plaats dingt, met ere voor de dag Het huwelijk tussen de Britse minister van buitenlandse zaken Anthony Eden en Clarissa Spencer-Churchill, een nicht van de minister-president Winston Churchill, is Donderdag te Londen voltrokken. Het bruidspaar voor Downingstreet nr. 10 na de huwelijksvoltrekking. Eden wuift naar de menigte. (Telefoto)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3