Nieuw Catastrophale overstroming teisterde Zuid-West-Engeland Drie onderzoekers veilig terug uit grot in Pyreneeën 1 Razende stortvloed vaagde tientallen huizen weg Windhoos teistert een deel van Leeuwarden DAGBLAD VOOR ALKMAAR Nog één man vertoeft bij graf op 400 meter diepte 12 doden26 personen vermist reusochtioe *chade Malversaties bij de luchtmacht: zaak als rollende sneeuwbal EN OMGEVING VOETBAL ROLT WEER OFFICIEEL NA UREN VAN ANGSTIGE SPANNING Mgr. van Straelen in ons land terug Pater P. Wesseling naar de Ver. Staten Ned. autobus reed in België tegen boom Loco-burgemeester stuurde naburige brandweer naar huis Soekarno eist weer Nieuw-Guinea op EEN VROUWELIJKE MINISTER? Jeep door trein vermorzeld Roofoverval op bank in Frankfort Dak van buitenschool werd afgerukt ruiten en dakpannen sneuvelden U eraan de melk koele plaats en het volle licht te En spoelt U de even om zodra 3 zijn? le R.K. tijd- srk, gelieven 55. mnmnmn^ LiASTING- tfSULENT rent erk. opl. en lidmaatschap ;cr. Nederl. Col- Bel.consulenten, plein 6 te Den jst Schev.) tel. ditmaal Harm Zande onder de leen klassement Isidor de Riick s met 59 uur 21 eede is ziin land- er en derde Im- its bezet de acht- uur 52 min. 6 chs is tiende in Zande is de 3de le totaal tiid van >g zeven en veer- striid. ETEN BRITS OS VRIJ iug. iDe Britse y Brennan uit cashire) is van- angenis ontslagen an zes maanden ;henderij". iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii'i dienst, chauf- wilde nemen, t meegeholpen self niks van, alpen had". sn uit. „Ja, r met Wubbo igen auto ver- :in uit gegaan chter de hooi- lerop aan het n met Wubbo dat moment en. Zoals wij ratende in de ts afsloot van i op je vraag, lllllllllllllllllllllllllh Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, I 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank- Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqblad i cc 7 ^e/T VA IV HBDEIV PAG. 3 EN 4 Maandag 18 Augustus 1952 48e Jaargang No. 12554 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Rjtsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 LYNMOUTH ZWAAR GETEISTERD Huizen, bruggen, gara ges en auto's werden meegesleurd door het water van de Lyn, toen als gevolg van hevige regens een rivierdijk bezweek en het razen de water een weg zochi dwars door het stadje Lynmouth. PERPIGNAN, 17 Aug. Om half tien vanavond heeft de Franse fotograaf en geoloog Haroum Tazieff als derde man de 400 meter diepe grot Pierre St. Martin in de Pyreneëen verlaten, op de bodem waarvan de Franse onderzoeker Marcel Loubens ligt begraven. Men begon Tazieff al om 17 uur 40 naar boven te halen, maar na enkele minuten kwam door een mankement de électrische windas tot stil stand. Tazieff bleef langzaam in zijn gareel ronddraaien, dertig meter boven de bodem van de grot in de schacht. Het duurde twee uur eer de windas was gerepareerd en al die tijd stonden zijn-vader en moeder wanhopig bij de, schachtmonding. Alleen dr. André Mairey die zich naar beneden had begeven om te trachten met bloedplasma het leven van Marcel Loubens te redden, bevindt zich nu nog bene den. Men verwacht dat hij mor genochtend vroeg naar boven zal BIDDEN VOOR DE JONGENS OP KOREA Vrijdagavond laat is de Hoofd legeraalmoezenier, Kolonel Mgr. H. J. J. M. vap Straelen, na een inspectiereis van twee maanden langs Nederlandse militairen op Nieuw Guinea en Korea per vliegtuig uit Tokio op Schiphol aangekomen. Mgr. van Straelen was op 13 Juni naar Nieuw Guinea ver trokken. Een maand lang heeft hij per vliegtuig het eiland door kruist. Alle detachementen wer den door hem bezocht. De toe stand van de militairen noemde hij niet ongunstig. Ten aanzien van de geestelijke verzorging was hij van oordeel, dat het aantal aalmoezeniers, op het ogenblik drie, met een moet worden vermeerderd. Van Nieuw-Guinea vloog mgr. van Straelen naar Tokio waar hij alle gewonde Nederlandse militairen in de hospitalen van Yokohama en Tokio bezocht. Hij was vol lof voor de uitstekende verzorging die onze soldaten in deze Amerikaanse hospitalen kregen en voor het werk van de Nederlandse verpleegsters. Op Korea bracht mgr. van Straelen allereerst een bezoek aan het Nederlandse detache ment, dat toen juist was terug gekeerd van de bewakings opdracht op het eiland Koje. De geest en de sfeer in het Neder landse detachement noemde hij voortreffelijk. „Onze jongens werken daar onder de meest ongunstige omstandigheden. Toen ik er was, regende het vijf dagen achtereen. Alle wegen waren in modderpoelen veranderd en het regenwater stroomde de tenten binnen. Toch werd er gezongen". Mgr. van Straelen heeft ook nog de Belgische en Franse vrijwilligers in de frontlijn opgezocht om een in druk te krijgen van de gees telijke verzorging direct aan het front. Mgr. van Straelen deelde mede dat op 8 Augustus de Ne derlanders op Korea naar de eerste linies zijn gegaan en vroeg voor hen een hartelijk gebed. worden gebracht. Zijn vrouw staat op hem te wachten. Zaterdagmiddag werd in 3 uur en 8 minuten, centimeter voor centimeter, Jacques Labeyrie met de over een electrische windas lopende kabel naar boven ge haald. Op diepten van 80, 110 en 160 meter waren drie mannen bij het ophalen behulpzaam. Zij zorg den ervoor op in de rotswand aangebrachte stutten gezeten, dat de kabel niet te veel slin gerde. Vanochtend vroeg kwam als tweede ook de tot Engelsman genaturaliseerde Italiaanse on derzoeker Bernard Occhiarini veilig boven. Prof. Cosijns heeft over de dood van Loubens verklaard, dat de kabel waaraan hij werd op gehaald vermoedelijk niet is ge broken, maar slap kwam te han gen toen Loubens tijdens het op hijsen op een uitstekende rots punt rustte. Toen hij weer van OUDSTE DIRECTEUR VAN VERKADE OVERLEDEN ZAANDAM De oudste di recteur van Verkade's fabrieken, de heer Arnold Hendrik Ver kade, is Zaterdagmiddag op 80- jarige leeftijd in zijn woning te Zaandam overleden. In de ruim 60 jaar dat de overledene, ter zijde gestaan door zijn jongere broer en later mede door zijn drie zoons en twee neven, aan het bedrijf was verbonden, steeg het aantal employé's van 30 tot meer dan 2000. In 1927 bouwde hij een beschuit- en in 1938 een grote chocoladefabriek. zijn rustpunt stapte zou hij door de ontstane speling in de kabel zijn omlaaggestort. Aan Loubens is door het Mi nisterie van Onderwijs posthuum de „Orde der Natie toegekend voor „zijn roemrijke dood in dienst, der wetenschap". De ex peditie heeft besloten van het meegenomen materiaal slechts de camera's en films van Tazieff naar boven te brengen. De op brengst van de films zal dienen voor de vorming van een fonds voor het tweejarig zoontje van Loubens, Patrick. De burgemees ter van Licq-Athery heeft Lou bens' vader er toe overgehaald zijn zoon in de grot begraven te laten en het stoffelijk overschot niet „ten koste van alles" met gevaar voor andere mensen levens naar boven te laten bren gen. DS. JANZEN STORTTE VAN 300 METER HOGE ROTS INNSBRUCK Het Vrijdag aan de voet van een 300 meter hoge rots gevonden, deerlijk verminkte lichaam van een ver ongelukte bergbeklimmer is ge ïdentificeerd als dat van ds. H. J. Janzen uit Tubbergen. Hij was op 7 Aug. zonder uitrusting of stok en op lage schoenen voor een bergtocht vertrokken, on danks de waarschuwingen van de Tyroolse familie waar hij verbleef. DEN HAAG In opdracht van zijn oversten zal Pater P. Wesseling C.ss.R., de bekende radiospreker en leider van de beweging „Dit is leven" op 12 September met de Nieuw Am sterdam" naar Amerika vertrek ken voor een studiereis van eni ge maanden door de Ver. Staten Pater Wesseling zal, in verband met zijn werk onder de jon geren, in de V. S. een onder zoek instellen naar de methode en de systematiek van de ziel zorg onder de Amerikaanse jeugd en naar het gebruik, dat hier bij wordt gemaakt van pers, radio en televisie. Bovendien heeft het „Office International de l'Enseigneffent Catholique" hem opgedragen een uitgebreid rapport samen te stellen over het Katholieke onderwijs in de Verenigde Staten. LYNTON, 17 Aug. ('Reuter-A.P.Zware regenval in de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft aan de Zuid-Westkust van Engeland in een gebied van 25 vierkante kilometer aan het Kanaal van Bristol de meest catastrophale overstroming veroor zaakt die Engeland sedert jaren heeft gekend. Tot nog toe staat vast dat er 12 personen zijn verdronken, terwijl er nog altijd 26 worden vermist. Misschien hebben sommigen van hen zich in veiligheid kunnen stellen, maar ook is het mogelijk dat er meer mensen zijn omgekomen zonder dat iemand er iet: van heeft gemerkt. Want er waren vele kampeerders in dit gebied en van niet allen is bekend waar zij vertoefden. Vrijdag was bij Lynton 22.5 cm. regen gevallen. Des nachts zwol het riviertje de Lyn in ra zend tempo op één plaats vijf meter in een kwartier tijd en Zaterdagmorgen bij het' krieken van de dag stortte een muur van water zich o.a. op het slapende vacantie-plaatsje Lynmouth, dat bijna geheel van de aardbodem werd weggevaagd. De Lyn, die anders tussen Lynton en Lyn mouth uitmondt in het Kanaal van Bristol, brak uit zijn dijken en zocht zich met woest geweld een nieuwe bedding, dwars door de straten. 's-GRAVENHAGE. Het onderzoek naar onregelmatig heden bij de Luchtmacht- aanschaffingsdienst, dat des tijds geleid heeft tot de arres tatie van o.m. het hoofd, van deze dienst, Luit.-kol. B., duurt nog steeds voort. De ontdekking van een aantal nieuwe vertakkingen heeft er toe geleid, dat de berechting van Luit.-kol. B. op last van de Advocaat-Fiscaal voor de Land- en Zeemacht is uitge steld. Zijn zaak zou oorspron kelijk midden Juli voor de Krijgsraad te velde-West heb ben gediend. De „Luchtmacht-affaire" ver toont op het ogenblik, naar wii vernemen, een tweetal hoofd vertakkingen en een onderzoek naar de gedragingen van Luit.- kol. B en een onderzoek naar de manipulaties van enkele textiel- bedriiven. welke voor het leger en de luchtmacht hebben ge werkt. Dit laatste onderzoek ligt bijna geheel in de burger-justi tiële sfeer. Het brandpunt er van is in Rotterdam gelegen. Er wordt thans onderzocht in hoe verre Luit.-kol. B. op de hoogte is geweest van de frauduleuze handelingen van de verdachte textielhandelaren en of hij er op de een of andere wijze voordeel van heeft getrokken. Naast en door deze takken lopen nog andere verwikkelingen, waarvan het aantal steeds groter bliikt te worden naarmate het onderzoek voortduurt. „De zaak breidt zich uit als een rollende sneeuwbal", zo zei men ons. Een groot aantal personen wordt verdacht van falsificaties bij luchtmachtleve ringen en het „verduisteren" van legergoederen. Bij het nagaan van de aanwijzingen, dat verduis terde goederen via „Army- Stores" hun weg naar het publiek hebben gevonden, ziin drie arres taties verricht. Als een razende bergstroom, rotsblokken en boomstammen meevoerend, sleurde het water auto's, onderdelen van huizen, meubelen, koeien, varkens en talloze schapen en kippen met zich mee naar de zee, die tot drie mijl uit de kust met wrak stukken werd bedekt. Schreeu wend stormden de uit hun slaap opgeschrikte mensen uit hun in stortende huizen en zochten een goed heenkomen op de heuvels in de omtrek of op de daken. Een vacantieganger die in een hotel vertoefde, vertelde: „Mu ren, deuren en ramen braken. Wij ontruimden de ene verdie ping na de andere tot wij het dak hadden bereikt. Toen het licht werd, zagen we, dat de helft van het hotel was verdwenen. 15 a 20 auto's die in de garage stonden, werden door de Lyn meegevoerd naar zee". Anderen vertelden hoe zij drie villa's voor hun ogen zagen in- NEGEN GEWONDEN ANTWERPEN Op de te rugreis van Parijs is Zondagmor gen vroeg een autobus uit Hel mond met dertig personen be horende tot 'n gezelschap van een reisvereniging, op de Boom- se steenweg te Aartselaar tegen een stilstaande vrachtauto gere den, daarna tegen een boom ge botst en geheel ingedeukt. Negen inzittenden werden gewond. Drie van hen o.w. de heer R. Sybran- dy uit Leeuwarden werden met gebroken ribben, armen of be nen in het ziekenhuis te Boom opgenomen. De andere gewon den zijn ter plaatse verbonden en hebben later de reis naar huis voortgezet. VENLO Vrijdagavond heeft zich een ongewoon incident voorgedaan te Velden. Nadat de commandant van de plaatselijke brandweer en een raadslid uit Velden de Venlose brandweer hadden ontboden om assistentie te verlenen bij het blussen van een brand in een landbouw- schuur, waar de bliksem was in geslagen, rukte de Venlose brandweer terstond uit. Ter plaatse aangekomen kreeg het Venlose corps echter een verbod van de loco-burgemeester van Arcen en Velden, wethouder van de Venne, om het blussingswerk mede ter hand te nemen. Deze functionaris was van oordeel, dat de plaatselijke brandweer het karwei alleen wel aan kon. De Venlose brandweer kon on- verrichterzake huiswaarts keren. Op dat moment was het Velden - se corps, aldus zegt Venlo, nog steeds niet met de blussing be gonnen. De schuur, waarin een grote hoeveelheid hooi en stro opgetast lag, is geheel uit gebrand. Naar wij vernemen, zal de burgemeester van Arcen en Vel den een onderzoek naar de toe dracht van deze gebeurtenis in stellen. storten. Verschillende oude, be kende hotels aan zee werden verwoest. De oude „Rhenish To wer" bij Lynmouth werd weg gevaagd; in de haven sloegen alle bootjes los en dreven naar zee. De telefoonverbindingen wer den verbroken en vele bruggen vernield. De hulpverlening kwam spoe dig op gang, zodra de mare van de ramp zich had verspreid. Sol daten legden noodbruggen over de omringende moerassen en zetten amphibie-voertuigen in om de mensen van de daken te redden. Met behulp van walkie- talkie's werden de verbindingen tussen de verschillende dorpen onderhouden. Sommige rotsblok ken die de straten versperden werden opgeblazen. De bevolking werd gewaar schuwd geen water uit putten en kranen te drinken: tankwagens met goed drinkwater werden evenals vrachtauto's met dekens, kleren en voedsel snel gerequi- reerd. In heel Engeland houden burgemeesters inzamelingen voor de slachtoffers. Een van de eer ste bijdragen voor het onder steuningsfonds, een bedrag van 100 pond Sterling, werd namens Koningin Elizabeth geschonken door het Hertogdom Cornwall. Het water is inmiddels langzaam gedaald. In weer drooggelopen huizen ligt de modder centime ters dik: het Rode Kruis in Lon den is om grote hoeveelheden zeep en schoonmaakgerei ge vraagd. Overal in de omtrek zijn de daklozen bij particulieren on dergebracht. Onder de slachtoffers bevin den zich vele vacantie-gangers. Drie padvinders verdronken toen hun kamp in Noord-Devon nabij het riviertje de Bray werd weg gespoeld. In totaal zijn tot nog toe twaalf lijken geborgen. De schade in de getroffen streek behalve in Lynton en Lynmouth richtte het water in nog negen andere met name ge noemde dorpen zware verwoes tingen aan is reusachtig. FINANCIëLE POSITIE „SOMBER EN HACHELIJK" DJAKARTA, 17 Aug. In een redevoering ter gelegenheid van de zevende verjaardag van de uitroeping van de Indonesi sche onafhankelijkheid heeft Soekarno vandaag de beëindi ging van de Nederlandse „bezet ting" van Westelijk Nieuw- Guinea geëist. Hij vertelde de juichende menigte voor het Merdeka pa leis, dat de Nederlanders hier als „indringers in legaal gebied van de republiek" waren en voegde er aan toe dat de wereld niet behoefde te twijfelen aan de eenheid en vastberadenheid van het Indonesische volk in deze kwestie. In een schriftelijke verklaring die hij na zijn rede aan de pers verstrekte, noemde Soekarno de financiële positie van Indonesië „somber en hachelijk". Het be grotingstekort voor dit jaar be draagt vier milliard roepia's: ongeveer 400 millioen dollar. MR. DONKER ONTVING MEJ. MR. TJEENK WILLINK EN VICE-ADM. MOORMAN 's GRAVENHAGE De ka binetsformateur mr. Donker heeft Zaterdagmiddag op zijn werkkamer in het Ministerie van Financiën achtereenvolgens ont vangen Vice-admiraal H. C. W. Moorman, Staatssecretaris van het Ministerie van Oorlog en mej. mr. M. Tjeenk Willink (PvdA.) lid der Eerste Kamer. Daarna heeft hij enige be sprekingen gevoerd met combi naties van aangezochte personen over organisatorische problemen met betrekking tot het nieuw te vormen kabinet. Naar onze Haagse redactie meldt, zou de Commissaris van de Koningin in de provincie Overijsel, ir. J. B. ridder de van der Schueren niet, zoals Zater dag werd gemeld, zijn gepolst voor 'het Ministerie van Binnen landse doch voor dat van Bui tenlandse Zaken. TWEE DODEN BIJ IJLST (Eigen bericht) IJLST Op de onbewaakte overweg te Nijezijl bij IJlst is Za terdagavond omstreeks half tien een jeep in botsing gekomen met de sneltrein StaverenSneek. De gevolgen waren verschrikkelijk: de jeep, die bestuurd werd door de 52-jarige veehouder R. Abma uit Hartwerd, naast wie de 45- jarige mevr. L. Huitema-Bosma uit Nijland gezeten was, werd in de flank gegrepen en zeker 50 meter meegesleurd. Beide inzittenden werden deer lijk verminkt en Dr. Goinga van Vliet die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood constateren. Van de jeep bleven slechts en kele verwrongen stukken ijzer over. De stoffelijke resten der slachtoffers zijn naar het zieken huis te Sneek vervoerd. De Rijks politie groep Wymbritseradeel was de gehele nacht doende met het onderzoek. TWEE BEDIENDEN GEDOOD, BUIT 900 MARK Drie gemaskerde en met re volvers bewapende bandieten hebben Zaterdag tegen sluitings uur een overval gepleegd op een bank in Bochenheim, een voor stad van Frankfort. Toen twee bedienden de alarminstallatie in werking wilden stellen werden zij doodgeschoten; een derde werd zwaar gewond. De rovers maakten 900 Mark buit; een bedrag van 30.000 Mark dat in een open safe lag zagen zij over het hoofd. Een van de drie is later gevonden met een schotwond in de borst. (Van onze verslaggever) LEEUWARDEN Zaterdagmiddag omstreeks half een heeft een vrij krachtige, veertig meter brede windhoos, het Zuid oostelijk deel van Leeuwarden geteisterd. Van vele daken wer den de pannen afgerukt en honderden ruiten sneuvelden. Van de buitenschool in het Parkherstellingsoord werd het dak voor het grootste deel van de muren gerukt, als een tol de lucht ingetrokken en enkele honderden meters verder met geweldige kracht weer neergeslagen. Ook het overige houtwerk van de school werd danig ontwricht, zodat zij voor een groot deel van de grond af nieuw zal moeten worden opgetrokken. Hoewel het Zaterdag rond het middaguur ook in andere delen van de stad stevig onweerde, heeft men er toch niets bemerkt van de windhoos die eerst bij de spoorbrug over het van Harinx- makanaal grote hoeveelheden hooi opzoog en toen in de West- Indische buurt, ten Zuiden van De Openbare aanklager van het Bijzonder Militair Tribunaal, dat de bij de ongeregeldheden in Egypte gearresteerde arbei ders berecht heeft, eiste tegen de voornaamste aanstokers van de ongeregeldheden de doodstraf. Zoals bekend, kwam het tot botsingen tussen stakers en politie, toen zesduizend arbeiders van een textielfabriek het werk hadden neergelegd, nadat enige collega's om politieke redenen waren ontslagen. Verscheidene arbeiders en een politieman kwamen bij de ongeregeldheden om het leven, honderden mensen werden gewond. Twee onruststokers (links) zijn door de politie gearresteerd en wor den weggeleid. het Julianapark als een lange, fitzwarte slurf vat kreeg op de uizen. Nadat in de St. Maar- tensstraat en St. Eustaciusstraat honderden dakpannen waren af gerukt, ruiten ingeslagen en houtwerk versplinterd, trok de windhoos over een weiland naar de 2de Parkstraat, Sierksma- straat en Buygerstraat waar op nieuw daken en ruiten het moes ten ontgelden, terwijl ook grote lappen mastiek werden afgerukt. Over de boomgaarden rond de Potmarge trok de hoos, tiental len broeikasramen van de kwe kers Kaastra en Iedema vergrui- zelend, naar het Parkherstel lingsoord waar, zoals gemeld, zware schade werd aangericht. Gelukkig hadden de kinderen vrijaf. Na het passeren van de windhoos die ook vele bomen ontwortelde, lagen overal brok stukken hout, asbest etc. ver spreid. Merkwaardig genoeg ble ven hier vrijwel alle ruiten heel. Na een laatste ruk die het water van de Grote Wielen kolkend opwervelde, verdween het ver nietigend natuurgeweld, dat ook van enkele schiphuizen aan de Tijnje bij de Greunsbrug de da ken volkomen wegrukte. Uiteraard trokken de straten waar de natuurramp zo vernie tigend werk had verricht veel belangstelling. Een legertje schilders en timmerlui maakte zo snel mogelijk huizen en daken weer voorlopig wind- en water dicht. NOC EEN SLACHTOFFER VAN ONBEWAAKTE OVERWEG De .32 jarige arbeider Houtstaa uit Gouda is op de onbewaakte overweg over de Oude Laan te Capelle a/d IJssel door een uit de richting Utrecht passerende trein gegrepen en op slag ge dood. Hij was gehuwd en had drie kinderen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1