Katholieke E.H.B.O. is gegroeid tot een groot nationaal belang Zilveren Crackstate met Blauw-Wit naar hoofdstad Nederlandse draverszege op onze Zuiderburen Ed Koeman sloeg Warta in scherpe eindsprint reeg klop Een mens in nood - een ziel in nood Opleiding voor helpsters in ziekenhuizen begint September RADIO 212 vrijwilligers terug uit Korea Naar wij vernemen Jonkman speelde laatste wedstrijd öie W6R61Ö van ons Quintus Harvester en 01 ga Pluto Coen Zondag snelste bij de nieuwelingen MAANDAG 18 AUGUSTUS 1952 PAGINA 5 izoen werd Zon- Enkhuizen offici- net een vriend- fen tussen West- Leeuwarder eerste Beide elftallen ivallers, bij West- nons verhinderd lopen en Lange- bij Frisia ontbrak r.-buiten. Erg edstrijd niet ge- >ral in de tweede :r matig voetbal met enkele ge aanvallen. -Frisia-achterhoede apvorm. stond ziin aren Taekema en middag ook bar hun schoten, had maar een matige r Simons, terwijl gelsnelers niet in komen. S. Stel- nige die hier nog cht bracht met zich. die er al te komen. nam West-Frisia C. Stelling. Een in Bruinis trapte ga uit doel. waar- via het been van cs wist te scoren combinerend trok kenmale naar vo- afwerking liet nog wensen over. Al- schot van C. Vis- de kruising viel twintig minuten r alleen van door. Backers en gaf schijn van kans ede helft valt wei- m. Frisia zag zich doel geblokkeerd. 5 lat behoorde, die 1 geraakt. Een an- lde R. Lub de bal af of green Post- at in od vrije trante een Stelling in eigen terwijl even later ird schot van Brui controle kon krii- ras het R. de Vries bal maar meten had (4—0). stortbui ontlastte ver de stad en n uit en niemand in ook erg. dat Biekman tien mi- 1 reeds affloot. Het geworden dat zege niet zou ont- dat dan ook in een 'edstritd. UUL-TOURNOOI rsfe ronde ks georganiseerde werd nd met een 4-tal keurig in orde ge- el terrein, hetwelk 3t een der mooiste top van Noord-Hol- mag worden, werd uur begonnen, met KaagvogelsBecm- uut van stilte ging edstrijd vooraf, ter aan hem, die in z'n ganiserende veTeni- jroot hart toedroeg, eed. agvogelsBeemster vel gelijk opgaande tenslotte aan Kaag- de overwinning in Iepen, dank zij een srrvpo. 21 was hier T.Knollendam rijd an de zilveren bal jaar n.l. Hollandia 'fiendam binnen de dat met een zeer .ftal en bovendien het veld verscheen, kelij'k nog moedig ij haar vlug verde- door een wat on- 3 spel van Hollan- T. deze wed- iet 41 wist te win de oorzaak van het dat na de uitvallen van één met 9 man speelde, ■acht van Hollandia. ForestersAdelbert de eer aan de Fo- :unnen te tonen te- Al spoedig na deze strijd was het met een fraai schot leiding bezorgde, rong nog voor de v. Geesten tot 20 opgevoerd. was het St. Adelbert treuzelen in de Fo- kon profite- and op 21 bracht, itslag ook het einde strijd kwam. AlkmaarZeevogels i speelden Alkmaar tegen elkaar. Ook trijd kon evenals in ide het spelpeil ons werd door verdere deelname nooi uitgeschakeld -nederlaag, eek wordt dit tour- met om 11 uur de ;stersAlkmaar, om ogelsHollandia T., olgens de verliezer van deze wedstrij- tegen elkaar aan- (Van onze redacteur) Al jarenlang staal de twaalfde Zondag na Pinksteren, dit jaar op 24 Augustus, bij ons, katholieke Nederlanders, in het teken van de Katholieke Nationale Bond voor Eerste Hulp bij On gelukken. 20.000 leden van de bond, gevat in 400 afdelingen, verlenen bij ongelukken, of die zich nu op de dag of in de nacht voordoen, doeltreffende eerste hulp. Het is hulp, die in menig geval een leven, bedreigd door het ongeval, weet te redden, in andere gevallen blijvende invaliditeit voorkomt of voorbijgaande invaliditeit weet te beperken. Juist op het platte land, speciaal op plaatsen waar geen medicus woonachtig is, is een goede eerste hulp van zo groot belang daar deze dikwijls een leven kan redden. Een goed georganiseerde Eer ste Hulp is vooral voor ons land van zo groot belang, omdat Ne derland met zijn aantal ver keersongevallen het meest on gunstige land van Europa is. In 1951 werden alleen bij verkeers ongevallen ongeveer duizend doden geregistreerd. In hetzelfde jaar eiste het verkeer 12000 zwaar- en 10.000 lichtgewonden. Verder werden meer dan 400.000 werknemers door kleine of grote ongelukken getroffen en ruim 400 personen vonden de dood door verdrinking. Maar tegen over deze ongunstige cijfers, die een gevolg zijn van de steeds toenemende bevolkingsdichtheid van ons land, staat een deskun dige en verantwoorde Eerste Hulp, die ons land weer maakt tot het meest bevoorrechte op dit gebied in vergelijking met alle andere landen in Europa. Voor een katholieke EHBO-er is er niet alleen het lichaam, dat bij een dodelijk verongelukte eventuele hulp behoeft, maar vooral ook een ziel. Dagelijks worden bijv. alleen door het snelverkeer drie mensen gedood. Zijn de slachtoffers katholiek, dan zal het zeer dikwijls voor komen, dat in afwachting van de priester, de stervenden zullen moeten worden voorbereid op hun laatste reis. Dan geldt: ,,Een mens in nood? een ziel in nood!" En dit spreekt vooral als men bedenkt, dat er in Ne derland nog gebieden zijn, waar men in een omtrek van veertig, vijftig kilometer geen kerk aan treft. De katholieke helpers helpsters laten hun taak dan ook PROGRAMMA DINSDAG 19 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO: 7.50 VPRO: 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws: 7.15 Gram. muz.; 7.50 Dagopening: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. muz.: 8.45 Idem: 9.00 Morgenwijding: 9.15 Gram. muz.: 9.30 Voor de huisvrouw: 9.35 Waterstanden: 9.40 Gram. muz.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 R.V.U.: Mevr. M. M. Boldingh: „Iets over het ontstaan en de be doeling van geliefde ouderwetse kinderboeken": 11.30 Voor de zie ken: 12.00 Gevarieerde muziek: 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen; 12.33 Voor het platte land: 12.40 Hawaiian-muziek: 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelingen of gram. muz.: 13.20 Metropole orkest en solist: 14.00 „De Mar kiezin de Brinvillier". causerie; 14.15 Gram. muz.; 14.30 Piano recital: 15.00 Gram. muz.: 15.30 Cabaret; 16.00 Radio Philharmo- nisch Orkest: 16.50 Gram. muz.: 17.15 Dansmuziek: 17.45 „Whitta- ker Chambers, de bekeerde com munist". causerie; 18.00 Nieuws: 18.15 Gram. muz.: 18.30 R.V.U.: Dr. A. Saalborn: „Hoofdstukken uit de vergelijkende literatuur geschiedenis: Iphigeneia (het kind-offer) bij Euripides, Racine. Vondel en Goethe": 19.00 Orgel en zang; 19.35 Fanfare-orkest; 20.00 Nieuws: 20.05 Orkestcon cert: 20.50 „Achter de schermen" hoorspel: 21.05 Lichte muziek: 21.35 „Opera-aspecten", muzikale causerie: 22.15 Turks koor en or kest; 22.45 Buitenlands overzicht: 23.00 Nieuws: 23.15 Voordracht: 23.2024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram. muz.; 7.45 Morgenwijding en Liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerbe richten: 8.15 Gram. muz.: 9.00 Voor de huisvrouw: 9.35 Gram. muz.: 9.40 „Lichtbaken", causerie: 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Gram. muz.; 11.00 Voor de vrouw 11.30 Maastrichts Stedelijk orkest 12.00 Angelus: 12.03 Gram. muz.: (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen)12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Actualiteiten: 13.25 Amuse mentsmuziek; 14.00 Kamerorkest en solist: 14.45 Gram. muz.: 15.30 „Ben ie zestig": 16.00 Voor de zieken: 16.30 Ziekenlof: 17.00 Voor de jeugd: 17.15 Felicitaties voor de jeugd: 17.45 Regerings- uitzendmg. J. J. Spijker: „Oriën tatie-reis naar Nieu- --Guinea's Noordkust": 18.00 Nieuws: 18.15 Actualiteiten: 18.20 Sportpraatie: 18.30 „Nederlandse noten onder buitenlands beheer", klankbeeld: 19.00 „Hier Vrij Europa": 19.30 Gramofoonmuziek: 19.40 „Dit is leven", causerie; 19.50 ..Afterdin- ner"-muziek: 20.00 Nieuws en weerberichten: 20.08 „De gewone man zegt er 't zijne van": 20.15 Radio Philharmonisch orkest en solist. (In de pauze: plm. 20.55 Actualiteiten): 21.45 Gram. muz.: 21.50 Kamerkoor; 22.10 Voor dracht: 22.25 Gram. muz.: 22.45 Avondgebed en Liturgische ka lender: 23.00 Nieuws: 23.1524.00 Gramofoonmuziek. EXPERIMENTELE TELEVISIE-PROGRAMMA'S Dinsdag 19 Augustus 1952 VPRO: 20.15 uur Cabaret; plm. 21.00 uur Pauze; plm. 21.20 uur Weerpraatje; plm. 21.25 uur Cabaret. niet op de allereerste plaats be grenzen tot een natuurlijk me delijden, doch stellen hun taak in het bovennatuurlijk licht van het geloof, om het welzijn van de lijdende mensheid te refe reren tot de eer van God. Nieuwe actie. De Katholieke Nationale Bond voor Eerste Hulp bij Ongelukken, voert het secretariaat van een werkcommissie, die ingesteld en benoemd werd door de Souvereine en Militaire Orde van Malta. Deze commissie gaat per 1 Sept. een grote actie beginnen voor de wer ving van katholieke vrouwen en meisjes vanaf 18 tot 40 jaar, die opgeleid zullen worden tot helpster in onze katholieke ziekenhuizen. Deze opleiding heeft ten doel het verplegend personeel in de katho lieke ziekenhuizen te assisteren, wanneer zulks onverhoopt nodig mocht zijn. De opleiding steunt al lereerst op het behalen van het EHBO-diploma en de Kath. Nat. Bond voor Eerste Hulp bij Onge lukken zal deze opleiding voor het gehele land verzorgen. Het is alge meen bekend, dat het verplegend personeel, ook in onze katholieke ziekenhuizen, reeds in normale tij den vrij sterk overbelast is. Wan neer ons land door een ramp of 'n oorlog in moeilijkheden zou ko men te verkeren, dan zou deze onderbezetting, temeer omdat dan sprake zal zijn van chirurgische patiënten, een noodtoestand tot gevolg hebben. Reeds een traditie. Het katholieke eerste hulpwerk heeft op dit gebied al een traditie gevestigd. De EHBO zocht op 10 Mei 1940 het brandpunt van de strijd, nl. de Rotterdamse Maas brug en het staat vast, dat het die eerste hulp geweest is, gekoppeld aan offervaardigheid en moed, dat geen enkele burger, ondanks de aanwezigheid van honderden bur gers, waaronder vele vrouwen en kinderen, werd gedood en dat de gewonden, hoewel dagelijks ge neeskundige hulp in de geïsoleerde Met het Amerikaanse troepen schip „General Leroy Eltinge" zijn Zaterdagmorgen in Rotter dam 212 Nederlandse Korea-vrij- willigers onder wie 12 Surina- mers en 5 zieken in ons land te ruggekeerd. Het schip had ook 48 Belgen en vier gewonde Franse vrijwilligers aan boord. Het schip was op 6 Juli uit Korea vertrokken en vervoerde toen ook nog 1600 Turken voor wier ontvangst in Smyrna vrij wel geheel Turkije scheen leeg gelopen. 400 Grieken en 300 Ethiopiërs. „een prachtstel" zoals kapitein E. Groeneveld verzeker de. die aan boord als Nederl. de tachementscommandant optrad. De geest onder de mannen noem de hij voortreffelijk. Ja, maar het schip achtte hij volkomen onge schikt voor de vaart door de tro pische zone. Het was in de rui men niet uit te houden, verklaar de hij: deze schepen zijn kenne lijk geschikt voor de vaart van Amerika naar Europa. Het Nederlandse bataljon in Korea had voor de zieken en ge wonden die reeds in Nederland vertoeven, een pak met 5000 si garetten meegegeven. Hoewel er bij elke haven een post bij was gezet, is het pak nagenoeg toch op onverklaarbare wijze verdwe nen. is een 74 jarige Amsterdamse drogist overleden aan de brand wonden die hij had opgelopen, toen hij in zijn winkel bezig was benzine over te schenken en er een vonk in de vloeistof vloog; viel tijdens de H. Mis in de Lieve Vrouwe-kerk te Venlo een 54 jarige tuinder, die onwel werd, uit de bank. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de stenen vloer en is later tengevolge van een schedelbasisfractuur overleden; is Zaterdagmiddag op de luchtbasis Soesterberg een zeer interessante luchtmachttentoon stelling geopend. In vier uur waren er reeds 8000 bezoekers. Gloster Meteor's geven demon straties en ook Gerben Sonder- man was er met de S 14; is gistermiddag om half vijf de half-millioenste bezoeker, een Belg, de poorten van Breda- Oranjestad gepasseerd; heeft Prinses Wilhelmina op een ere-tentoonstelling van Wim Helder te Apeldoorn, een werk van deze schilder voor haar privé-verzameling aangekocht. wijk ontbrak, op een deskundige en verantwoorde wijze werden bij gestaan. Aan stervende militairen werd door katholieke mannen en vrouwen, doordat ook geen pries ter het gebied kon bereiken, gees telijke bijstand geboden en werden doden begraven. Zeer binnenkort zal de rege ring wederom de burgerij wijzen op het grote belang, dat gelegen is in een georganiseerde be scherming. De E.H.B.O.-organi- satie nam reeds ook ten aanzien van dit punt maatregelen. De frequentie voor het oprichten van afdelingen werd verhoogd, terwijl de regering aan de hand van de ervaringen van de E.H. B.O. een zeer voorname plaats heeft toebedeeld aan dit belang rijk deel van die komende be scherming. De EHBO is een van de schoon ste vormen van christelijke naas tenliefde. een practische deugd en beleving, die in dit geval samen valt met een vaderlandse plicht. De katholieke E.H.B.O., die reeds zovele jaren belangrijk werk heeft gedaan op alle plaatsen van Ne derland, waar die hulp nodig was, is niet meer een sympathieke, particuliere organisatie, zij is van nationaal belang geworden. Nederland het gunstigste land in Europa voor wat de hulpverlening betreft Door een krappe 10 zege op Heerenveen is Blauw-WIt win naar geworden van de Zilveren Crackstate. In de eerste ronde verpletterden de Amsterdammers Achilles met 90, terwijl Hee renveen tegen de Baronie nog meer doelpuntenhonger had (102). In de finale zegevierde Blauw-Wit op het kantje af, niet tegenstaande het veel betere spel van de Amsterdammer. De troostronde werd door de Baronie met 60 gewonnen, zodat er in die vier wedstrijden liefst 28 doelpunten werden gescoord. Alleen Achilles wist geen enkele treffer te plaatsen. Heerenveen Baronie De glad geschoren grasmat van het sportpark was nog nat van de dauw toen Heerenveen en De Baronie het strijdperk be traden. Bij Heerenveen stond Abe op de rechtshalfplaats en Jan Bos linksbinnen. Deze wed strijd had niet veel te betekenen. Heerenveen speelde zonder élan, maar nog konden de Brabanders hier niet tegen op. Slechts tien minuten hielden ze stand. Brandsma opende de score uit een hoekschop en tien minuten later vergrootte Jonkman de voorsprong. Nog voor de pauze werd het 40 door Brandsma en Jan Bos, die fraai inkopte bij een hoekschop. Na de hervatting bleek Jan Bos vervangen door v. d. Tuin, die de plaats van Abe had in genomen. Lenstra was weer in de voorhoede. Toen de Friese defensie Van Raak doodleuk liet doorbreken, stond Nijenhuis machteloos (41), maar Jonkman maakte LONDEN. Er is hier een nieuwe ziekte ontdekt „ny- lonitis": een branderig gevoel van de huid, veroorzaakt door het dragen van nylonkousen. Volgens Britse voetverzorgers is de oorzaak het feit, dat nylon geen vocht opneemt; volgens de nylonfabrikanten wordt „nylonitis" echter ver oorzaakt door de zeeploze wasmiddelen die vaak ge bruikt worden om nylon te reinigen. Onderzocht wordt thans, wie gelijk heeft. TURKIJE. De Franse expeditie die, op zoek naar de Ark van Noach, de top van de berg Ararat heeft beklom men, heeft op de laatste etap pe die van een 4500 meter hoog gelegen kamp begon, geen spoor van de Ark ont dekt. De expeditie speurt verder. VIRGINIA. Een boer ontdekte voetsporen op zijn aardappelveld. Hij trok een paar planten uit en zag toen dat dieven de aardappelen hadden ontvreemd, maar de ontdekking hadden vertraagd door de planten weer netjes in de grond te zetten. OHIO. In Elyria holde een dief met een zak eieren een kruidenierswinkel uit. Een bediende stoof hem achterna, maar telkens als hij de dief bijna te pakken had keerde deze zich om en drukte een ei in het gezicht van zijn ach tervolger stuk. De bediende moest de wedloop staken. WENEN. De hittegolf waarvan Wenen de laatste tijd te lijden heeft met tem peraturen van 98.6 graden in de schaduw, heeft gisteren geleid tot een waterverbruik 'van 485.000 kubieke meter. Het normale gemiddelde is 175.000 kubieke meter. Er zijn boeten gesteld op roekeloos waterverbruik; de reservoirs zijn vrijwel leeg. (Van onze speciale verslaggever.) In het geheel niet verontrust door een matige stari, had pikeur Bram Nottehnan zijn Quintus Harvester reeds voor de laatste bocht in de positie gebracht, welke voor hem veelal het uit gangspunt is voor een overwinning. Het werd een overwinning, een daverende, want nog voor de paarden het rechte eind voor de tribunes opstormden, lag de Noordhollander in gewonnen positie. Het was de eerste zege in de dravers-interland Neder landBelgië, welke gisteren voor de elfde maal werd verreden. Veel, zeer veel bezoekers had den, ondanks het weinig aanlokke lijke weer de tocht naar Duindigt aanvaard en naast de record-omzet van de Toto (f 126.579.zal het aantal toeschouwers ook zeker dicht in de buurt van de tiendui zend zijn geweest. Begonnen werd met de prijs van Dilbeek, die een gemakkelijke prooi werd van Bram Nottelman met Pretty Boy. In dezelfde com fortabele positie verkeerde in de tweede course Jantje v. Leeuwen met Madame B. Maar daarna werd het ernst. Oranje yersey's verschenen op de baan. Bram Nottelman met Quintus Harvester, Willem Geer- sen en Jan de Vlieger met Queen Bess. De Belgen, ook al in de na tionale kleuren, rood-geel-zwart, kregen in die eerste course der 3- jarigen geen „poot" aan de grond. Wel waren zij het beste weg aan de start, maar zoals we reeds in de aanhef vermeldden, was Quintus reeds spoedig op gelijke hoogte met de leidende Belg. Queen Bess in derde positie schoot op het laat ste rechte einde eveneens nog langs Jolly Duke en dat verwarde deze drie-jarige zo, dat hij nog door het stek sprong ook en dus prompt werd uitgeschakeld. Geersen redde de vierde plaats. Zoveel overwicht de Hollanders in deze course ten toon spreidden, zoveel macht toonden de Belgen bij de vierjarigen. De beroemde Imbattable Wiliiams werd onbe dreigd eerste, Ira Vita tweede en eerst, daarna kon Jan Wagenaar zijn Prinses Zora langs de rechter stoel rijden. Een heel eind van hun achter stand hadden de Belgen op deze manier ingelopen en met 2218 voorsprong konden onze landgeno ten de laatste vijf-jarige course in gaan. Twee Groningse pikeurs hebben Geen ogenblik is de zege in ge vaar geweest. Olga voerde het veld aan met ruime voorsprong en bleef aan de. kop. Over Again eerst derde achter Hebella, kwam in de laatste bocht over dit Belgische paard heen en kundig stuurde Rozema hem als tweede over de finish. Zo is deze dravers-interland een eclatant succes geworden voor onze Nederlandse dravers. Een succes, dat een nieuwe stimulans zal zijn, om op de ingeslagen weg voort te gaan. De uitslagen luiden: Prijs van Dilbeek: 1. Pretty Boy (A. R. Nottelman), tijd 3.46.5 KM-tijd 1.29.2; 2. Olga Axworthy; 3 Olivier B. Tot.: w. f3.—pl. f 1.80, f 5.40, f 5.10: gek.: f 9.30 cov. f 14.50. Prijs van Kortrijk: 1. Madame B (J. v. Leeuwen Jr.) 3.02.2, 1.25.1. 2. Luxor; 3. Leo Axkit. Tot.: w. f 1.70, pl. f 1.40, f 2.—, f 4.80: cov. f 5.10. Holland-België prijs: Afstand 1900 M. voor 3-jarige Belg en Ned. paarden: 1. Quintus Harvester (A. R. Nottelman) 2.46.4, 1.27.6: 2. Queen Bess (J. de Vlieger); 3. Juffr. Apiness. Tot.: w. f 1.20, pl. f 1.20, f 1.80; gek. f 5.10; cov. f 3.60. Priis van Waereghem: Afstand 2000 M. voor 4-jarige Belg. en Nederl. paarden: 1. Imbattable Williams (J. Desoete) 2.52.5, 1.26.3; 2. Ira Vite; 3. Prinses Zora. Tot.: w. f 1.80, pl. f 2.40, f 2.50; gek. f 6.cov. f 6. Prijs van Ostende: Afstand 2200 M. voor 5-jarige Belg. en Nederl. paarden: 1. Olga Pluto (M. Side- rius) 3.07.5, 1.25.3; 2. Over Again (M. Rozema); 3. Habella. Tot.: w. f 1.30, pl. f 1.20, f 2.—; gek. f 4.60; cov. f 3.90. Standpuntentelling: Nederland 36, België 26. Prijs van Brussel: 1. Mac Kinley (W. H. Geersen) 3.38, 1.25.8; 2. Ex quise; 3. Kalida. Tot.: w. f 1.10, f 1.20, f 1.50, f 1.50; gek.: f 4.40: cov. f 5.20. De totale omzet was f 126.579. KELLER VOOR DE 12e KEER DAMKAMPIOEN Te Amsterdam is de derde en laatste partij van de derde her kamp om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland tussen Keiler en Roozenburg ge speeld. Keiler won de partii en werd daardoor voor de 12e keer Nederlands kampioen. W. Roo zenburg en ir. G. van Dijk delen de tweede plaats. er direct 51 van. Wel verklein de Roeland de achterstand (52) maar Heerenveen schoot bij iedere kans. Abe zorgde voor nummer zes, Molenaar bracht de stand op 72 en Jonkman en Brandsma (2 x) zorgden er voor dat er dubbele cijfers op het scorebord kwamen te staan. Blauw Wit en Achilles speelden een aardige wedstrijd. Wel was ook hier het verschil in doelpunten groot (90), maar er zat meer in. Vooral het eer ste halfuur was buitengewoon goed. De Assenaren vielen hard mee, maar de Amsterdammers waren een ietsje eerder bij de bal en dat gaf tenslotte de door slag. Bijna een half uur lang hield Achilles stand, maar ih één minuut scoorden de Amster dammers tweemaal door Heffels en Maas. In de tweede helft zakte Achilles iets af en keeper de Jong kreeg druk werk. Hij weer de zich verdienstelijk, maar te gen de talloze schoten kon hij tenslotte niet op. Heffels bracht door twee prima schoten de stand op 40 en een kopbal van Maas vloog eveneens in de tou wen (50). Via de paal scoorde Tjepkema Blauw Wit's zesde doelpunt, Tolmeijer nam het ze vende voor zijn rekening, waar na deze laatste en Heffels de eindstand op 90 brachten. Om de derde prijs Ook de derde wedstrijd, die tussen de verliezers, was rijk aan doelpunten. Maar weer kre gen de Assenaren een nul ach ter hun naam. Met de rust was het al 4—0 en in de tweede helft maakte De Baronie er nog twee goals bij, zodat de Zuidelijke tweede klasser met 60 wori. Jonkman's afscheid Voor de finale werd de aan voerder van Heerenveen gehul digd. Het zou zijn laatste wed strijd worden en ongetwijfeld betekent dat een verlies voor de Friezen. Natuurlijk, het beste was van Jonkman af. Zijn schoten, vroe ger oorzaak dat vele keepers er kippenvel van kregen, misten hun zuiverheid, maar een aan voerder als Jonkman krijgt Hee renveen wellicht niet spoedig weer. Er werden over en weer hartelijke woorden gesproken, hetgeen vergezeld ging van het overhandigen van cadeaux. Ook de Amsterdammers kwamen niet met lege handen. Enfin, ze zijn ook jriet met lege handen vertrokken. Met 10 werd van Heerenveen ge wonnen en de zilveren crack state ging mee naar Amsterdam. Ruimschoots verdiend en het was alleen aan het slechte schie ten te wijten, dat de overwin ning niet groter is geworden. De kansen van Eppie Warta op een overwinning lagen gister middag in de tweede wielerronde van Eelde gunstiger dan ooit, toen hij zich schrap zette voor de massale eindsprint, die de beslis sing moest brengen. Immers, die eindsprint op een lang, recht stuk betonweg is er eentje voor rappe jongens met de allure van de wielerbaan-artist. Zo'n renner is Eppie Warta. En inderdaad, toen het op die laatste naar honderd meter aankwam, roetste Warta gladweg langs al zijn tegenstanders. Allen? Nee deze voorsprong niet meer uit i toch niet. Er was er een die handen gegeven. Integendeel, de I Warta's sprint kon weerstaan, einduitslag 3626 toont ten volle. Dat was de forse Ed. Koeman dat Rozema met Over Again en Ol- uit Krommenie, die zich geduren- ga Pluto bijzonder goed op dreef I de de hele wedstrijd opvallend waren. 1 koest had gehouden en nu. in die ene eindsprint alle macht in de strijd wierp waarover zijn sterke body beschikt. Het was voldoende voor een knappe sprintzege. Veel gebeurde er in deze wed strijd niet. Eppie Warta en Ren- nie Bosman deden al vroeg een greep naar de lauweren. Zij kregen gezelschap van Klaas Wiltier en het begon werkelijk even wat te lijken. Toen was het echter Kruger (n.b. een clubmak ker), die zo hard van leer trok dat de hele zaak binnen enkele ronden weer bijeen lag. Later deed de zeer op zege ge brande Drewes Kooistra nog een poging. Kooistra reed voortreffe lijk en bracht het zelfs tot een voorsprong van een halve minuut wat op dit snelle parcours nogal iets wil zeggen. Maar hij had het tijdstip te vroeg gekozen, zakte na een langdurige, moedige strijd weer terug en was toen meteen ook zo uitgeput, dat hij de strijd staakte. Zo liep het dus op een massale eindsprint uit. waarin het Noor den met Warta. Mik. Biel. Kru ger, de Roo en Bakker goed ver tegenwoordigd leek. Het ging ook niet slecht: drie man bij de eerste zes. De uitslag was: 1. Ed Koeman (Krommenie) 100 km. in 2 uur 29 min. 49 sec.: 2. E. Warta (Groningen): 3. D. Meier (Graveland); 4. F. Mik (Nw. Pekela); 5. G. Biel (Bon nerveen); 6. J. Walst (Amster dam). Bij de nieuwelingen deed Zondag enkele ronden voor het einde een geslaagde uitlooppo ging met de Zaandammer Schoen en de Niedorper Keuken. Mede dank zij de steun van Sjabbe Ho ving, die het tempo van het pe- leton drukte, werd dit drietal niet meer achterhaald. In de eindsprint zegevierde de Delf- zijler fraai over zijn Hollandse rivalen. De uitslag was: 1. C. H. Zondag (Delfzijl) 50 km. in 1 uur 21 min. 8 sec.: 2. G. Schoen (Zaandam): 3. J. Keuken (Niedorp): 4. Si. Hoving (Hoog kerk): 5. P. Vermast (Assendelft) 6. E. R. Kramer (Hoogkerk)- 7. J. Sporrel (Groningen): 8. A. de Vries (Amsterdam). FEUILLETON \m m DOOR DOROTHEE COEBELER 11. De tafel was even prettig ver zorgd als vroeger. Men dronk, at en praatte. Men wilde dus raad van hen hebben. Nou. dat kon gebeuren. „Kamers verhuren?" zei de vrouw van de leraar „maar kinderen, neen, zo iets doet men toch niet in onze kringen". „Naar buiten zou het werke- de vrouw van de accountant lijk een stap naar beneden zijn" sprak op zalvende toon. „Ver huren? Dat moet ie zeker nooit doen." „Omdat jullie twee alleenstaan de dames bent, kunnen jullie be slist geen vreemde man in huis halen." „Denk er toch eens aan. dat je een volwassen dochter hebt. Hen- riette". Kate wilde ook wat zeggen, maar de leraar gaf haar geen kans. „Jij moet ie mond houden". Maar Kate hield haar mond niet. „We zouden toch een dame kunnen nemen". v Een storm van verontwaardi ging steeg op: „Henriëtte. laat ie niets wijs maken". De leraar klopte haar eens op de schouder. „Nemen jullie nu maar een klei nere. goedkopere woning in een of ander voorstadje en verkopen jullie je meubels maar. Dat buf fet boven wil ik terstond van jullie kopen en die hoge leren stoelen in de eetkamer ook". „En ik het grote dressoir. Wat moeten jullie er voor hebben? Veel natuurlijk niet. want het ziin maar oude spullen!" De ogen van de vrouw van de accountant fonkelden begerig. „Het dressoir is Dantziger handwerk", merkte Kate op. „Pa pa heeft het eens bij een hande laar ontdekt en het buffet en de stoelen komen uit Lübeck, uit 'n oud patriciërshuis". „Nou ja, uit Lübeck goed. maar het ziin oude spullen." Tante lachte vriendelijk. „Voor oude spullen geeft men toch niet veel. Wat zou Gustaaf er voor over hebben". „Zeventig mark voor de hele boel", zei de leraar en toen hij de zenuwtrek in het gezicht van mevrouw Scholz opmerkte: „of voor mijn part negentig, omdat ik jullie wil helpen „En ik geef twintig mark voor het grote dressoir!" „En het schilderij boven de sofa krijg ik er dan wel gratis bij!". De accountant was opgestaan en voor het schilderstuk gaan staan. Hij zette ziin monocle in ziin oog. „Dat is een goede copy van Rembrandt, oom". Kate werd beurtelings bleek en rood. „Papa heeft het door 'n schilder in het museum laten ma ken: het is de man met de gou den helm." „Als hij echt van goud was, zou dat voor jullie op het ogenblik beter zijn." De leraar lachte alsof hij een mop had getapt. Hii haal de zijn portefeuille uit zijn zak. „Dus laten we nou meteen maar de boel afdoen. Henriette. Negen tig van mij en twintig van neef Otto voor het dressoir, dan heb ie het geld al voor de verhui zing". Hij gooide een naar bank biljetten op tafel. Maar toen voelde hij een kleine meisjeshand op ziin arm: „Laat maar oom, nu nog niet". „Maar Kate....!" Hii staarde haar verwonderd aan. „We zullen eerst eens een paar deskundigen raadplegen. dan kunnen we horen wat die meu bels inderdaad waard ziin het zou misschien mogelijk ziin dat U teveel betaalt", voegde zij er na een kleine pauze aan toe. Maar hii begreep, dat zij spotte en hii werd vuurrood. Hii riep uit: „Dan verkopen jullie alles maar aan deskundigen. We wil len jullie helpen zorgen dat alles in de familie blijft, maar iii „Maar oom. die meubels kun nen in de familie blijven, wan neer eerst alles maar op de juiste waarde is getaxeerd". „Als jullie dan zo vriendelijk willen zijn. ze ons te geven ach. houdt die boel maar". „Zet alles maar in de gemeu bileerde kamer van een heer", blafte tante, „daar staat het be ter dan bii de familie Je wilt dus ook nog uit naaien gaan? Denk ie dan helemaal niet meer aan ie familie? Heb je heus geen greintje trots meer?" De mannen knikten goedkeu rend, de vrouwen wonden zich op en tussen hen in zat mevrouw Henriëtte Scholz. ineengedron gen als een hoopje ongeluk. Zij hief bezwerend haar handen ten hemel: „Maar Kate, nu zie je eens...." Doch Kate zei rustig: „Keur nu maar eens eerst het eten, dat ik helemaal alleen klaargemaakt heb. En overigens heb ik trots genoeg en vooral die waarmee ik vooruit wil en waarmee ik od eigen benen kom te staan". „Maar toch niet als naaister". Over dat idee kwamen ze maar niet heen. „Denk maar niet, dat wij je kennen als ie voor kennissen gaat naaien en zeg in 's hemels naam tegen niemand, dat ie fa milie van ons bent". „Neen. tante, dat zal ik zeker niet doen". Er speelde weer een spottende lach om haar lippen, hetgeen- de anderen wel degelijk in de gaten hadden. De accountant gooide zijn laat ste troef op tafel: „Denk ie nu werkelijk in ernst dat ie nog een man zult krijgen met een "oede positie? Wie in onze kringen zou met een naaister trouwen?" „Een die mij niet zou nemen omdat ik uit naaien ga. zoi\ ik zelf niet nemen". Kate wierp energiek haar hoofd achterover. „Henriëtte. je dochter is op standig. Ze heeft een veel te grote mond." De tantes waren verontwaardigd „Maar het eten is uitstekend. Kate. Heb ie dat werkelijk hele maal alleen klaargemaakt?" De vrouw van de accountant liet zich nog eens bedienen. „Kate. wanneer ie inderdaad uit naaien wilt gaan. dan moet ie het alleen voor een besloten kring doen. bijvoorbeeld voor ons. ie familieleden. Je kunt van mij met plezier de klandizie krij gen. Bij ons is voor de kinderen altijd werk". „En bij mii ook" zei de vrouw van de leraar. „Ja. Kate. kom bij ons eens aan. Er ligt van alles, wat iii kunt maken. De dingen, die je voor ons hebt ge maakt, zijn werkelijk uitstekend. Men kan iou best wat toevertrou wen. Je zult het bovendien wel wat goedkoper doen dan de an deren, nietwaar?" „Natuurlijk, tante!" Kate was betoverend aardig. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5