Nieuw Tien-jaren-plan gepubliceerd voor ontwikkeling van Suriname bal Ier 1 Kosten honderd millioen 40.000 ton rotsgesteente in de straten van Lynmouth Formateur Donker wacht af of de vis wil bijten Joego-Slavische roeiers niet naar hun land terug Ook dr. Mairey nu veilig uit onderaardse grot FEITEN Zoon DAGBLAD VOOR ALKMAAR Zullen de vissen eindelijk bijten? Winning 10.000 ha. nieuw land Bulldozers en dynamiet maken de wegen vrij Emigreren naar Canada? van heden (SR* T/S3 Twee jaar geleden beleefde hij reeds verschrikkelijk avontuur ^CHELS TAXI NDERSE luwrijden achtsschool tlkmaar EN OMGEVING s_._ Kncfpn hnnrlprrl mi!linpn Kinderverlamming in Enschede Burgemeester van Harlingen benoemd In Zuid-Afrika weer 362 arrestanten Van broedende kiptot hengelaar Voedselvergiftiging in Oost-Duitsland Minder gevallen kinderverlamming aan was te t). denën is uit mtheven, de .H. Westdiik, eer. Tot Pas- emd de Wei aar. Tot Pas- de Weleerw. sctor van het Gasthuis te eleerw. Heer Rectorwas Jans Zieken- te Lisse On- aria) (nieuwe erw. Heer J. ector van St. i de Weleerw. tart, tot Con- e gesticht de de Wolf. Halfweg de J. A. Koop- in te Haarlem avo. met de iting van een in Slotermeer sterdam) voor Kapelaan te iresia van het •Veleerw. Heer Kapelaan te ïgin des Vre- cht de oprich- ve parochie in daag) voor te raar aan het te Heemstede M. J. A. de tor en gods- e R.K. School ijk Werk te eerw. Heer A. die Kapelaan RING ALKMAAR Uw,stads- en uitenritten irmde wagens derne auto's ïalenstraat 117 167, Den Helder doende deelname gelegenheid tot gen van een cur- CO-TECHNIEK NIET-deskundi- reizigers, zelf- trs, e.d.) cursus wordt ge len op de Don- igavond van 7-9 duurt 13 weken /angt aan, 3 Sept. Het lesgeld be- igt f20.voor de ïle cursus en moet de inschrijving den voldaan. 5CURSUS togeen en Electr.) cursus wordt ge- den op de Woens- avond van 6.30 ur. duurt 13 we en vangt aan 3 t. a.s. Het lesgeld raagt f 45.voor gehele cursus en :t bij de inschrij- l worden voldaan. KBEKWAAM- 1D SMEDEN- DRIJF. iterdagmiddag- sus) cursus duurt p.l.m. maanden en vangt i begin Oct. a.s. schrijvin.g voor de- rsussen wordt ge in op 22 Augustus es avonds van 6.30 uur in de Am- sschool. ^SHHBEGJDES WWELI i INSCHRIJVING 'e danscursussen. - chool Trianon, Ver- :enoord 73-75, Alk- llillllllllllilllllllllllll£ aar wat deden ilijk te raden", een treinwagen eden". „Hoe aar goed naar einen zijn toch entreinen wel", a heeft natuur- H is gaan onder- rtrokken in de 5 de nu dezelfde 2j maar zo kort rer het hek leodorus Vlam- s /eg trachtte te 5 vroeg Theo- 2 e bui, want zijn en, die Theodo- tetje.... IIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIINIfF Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., ?esp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderfoank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqhlad HET EEIT VAN HEDEN Pag. 1 Dinsdag 19 Augustus 1952 48e jaargang No. 12555 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39. teL 459 K 2240 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoc Te Enschede zijn zes gevallen van kinderverlamming geconsta teerd, waarvan het merendeel niet als ernstig wordt beschouwd. De gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst heeft de sportwedstrijden voor kinderen doen afgelasten. De directeur van deze dienst, dr. A. A. Koopal, heeft aangedrongen op sluiting van zwem- en badinrichtingen. In de afgelopen dagen zijn sport wedstrijden tussen Nederlandse en Duitse jeugdelftallen alsmede vacantiereisjes van jeugdige per sonen naar Duitsland afgelast. VOOR IEDERE BOER: 5 HENNEN EN 'N HAAN ROME, 18 Aug. Onlangs heeft de Nederlandse Landbouw- attaché te Rome het aandeel van de Nederlandse bedrijfspluimvee- houders in het Nederlands ge schenk aan agrarisch materiaal aan de boeren in de Po-vlakte, die in de afgelopen winter ten gevolge van overstromingen grote verliezen hebben geleden, officieel aan het Italiaanse Mi nisterie van Landbouw overge dragen. Volgens een Italiaanse verdeling kreeg iedere in aan merking komende boer vijf hen nen en een haan. In totaal wer den 4200 hennen en 840 hanen naar Italië gezonden. DEN HAAG, 18 Aug. De Landsregering van Suriname heeft in een communique mededeling gedaan van de ont vangst van een planontwerp in pen publicatie, getiteld „De grondslagen van een tienjarenplan voor Suriname"dat in gevolge een in 1951 aan de „Stichting Planbureau Suriname" verstrekte opdracht werd opgesteld en dat in deze of ge wijzigde vorm als een Tienjarenplan voor Suriname kan worden aanvaard. In het communique wordt o.m. gezegd, dat uit het verzamelde feitenmateriaal blijkt, dat de in het land aanwezige krachten Suriname niet zonder steun van buiten tot een meer welvarende samenleving kunnen opheffen. Dit moge o.a. blijken uit het relatief lage nationale inkomen: de onharmonische samenstelling van de nationale productie, in het bijzonder door de overheer sende plaats v. d. bauxietwinning. waardoor de agrarische bevolking het overgrote deel van de werkende bevolking een rela tief gering deel van het natio nale inkomen toevalt: de met de geringe omvang en dichtheid van de bevolking samenhangende pro blemen: de monetaire moeilijk heden. zoals een permanent te kort op de handelsbalans en tenslotte een groep van sociaal culturele problemen, zoals gebrek aan sociale eenheid e.d. Noodzaak en doel van een ont wikkelingsplan op lange termijn blijken o.m. uit het feit. dat in dien men de thans bestaande LYNMOUTH, 18 Aug. Met bulldozers en dynamiet baanden vanmorgen eenheden van de Brit se genie zich een weg door de ruines, die door de overstroming aan Engelands Zuid-Westkust zijn veroorzaakt. Aangenomen wordt, dat de ramp 39 slachtoffers heeft geëist. De stoffelijke resten van twaalf slachtoffers zijn reeds geborgen en men moet aannemen, dat de 27 ver misten door het kolkende water zijn meegesleurd naar de zee. Het schilderachtige badplaatsje is bijna geheel door het water van de Lyn van de kaart geveegd. R. B. Carnegie, de opzichter van he' Graafschap Devon, schatte dat van de omringende heuvels 40.000 ton rolstenen in de straten van Lynmouth terecht gekomen wa ren. Honderden speciale politieman nen en vrijwilligers hielpen van daag de Britse Genietroepen bij 't opsporen van lijken tussen de puinhopen. De manschappen van de Genie legden springladingen onder de grote rolstenen, zodat de stukken door bulldozers terzijde Bij K.B. van 14 Augustus is de heer B. Nauta, met ingang van 1 September a.s., benoemd tot burgemeester van Harlingen. De heer Nauta is thans burgemeester van Wedde. Als zodanig is hem per 1 September ontslag toege kend. geschoven zouden kunnen worden. Ook de plaatsjes Minehead, Lyn- ton en Dulverton werden zwaar getroffen. In Lynton werden 1500 mensen dakloos in Dulverton 600. Alle wegen in het gehele gebied zijn door het water vernield en verschillende geheel weggespoeld. Door de autoriteiten van het Graafschap wordt de schade ge schat op 7 millioen pond. In Lyn mouth alleen bedraagt de schade twee millioen pond. Hier verdwe nen 20 hotels en 20 huizen. Het door de bevolking verlaten stadje is door de politie afgezet om plundering te beletten. Vandaag waren de enige aanwezigen politie mannen. brandweerlieden en sol daten, die over puin en rommel klauterden. Zij pogen ook uit alle hotels en winkels de voedselvoor raden te bergen. Meer dan 2500 dorpelingen en vacantiegangers zijn uit Lynmouth geëvacueerd. Evangelie met luchtballons naar landen achter ijzeren gordijn EDINBURG, 16 Agu. 52 (K.N.P.) In de herfst zal door middel van luchtballons een groot aantal exemplaren van het Nieuwe Tes tament en van de gehele H. Schrift naar de landen achter het IJzeren Gordijn worden gezonden. Om het Evangelie in de Sovjet- Unie en de satellietstaten te ver spreiden, heeft de Internationale Raad van Christelijke kerken op een vergadering te Edinburg (Schotland), gezien de onmogelijk heid van een normale zending in de Soviet-landen besloten op deze wijze kleine uitgaven van het Evangelie door de lucht aan te voeren. „Solid Chick", een tweejarig merrie-veulen uit een renstal te New-York, is verzot op noten, muzieknoten wel te verstaan. In verrukking zwaait zij met het hoofd en rolt met de ogen bij het horen van de „betoverende" klanken, welke de orkestleider Louis Prima aan zijn trompet ontlokt. Prima, die tien renpaarden bezit, beweert, dat een dierenarts gezegd zou hebben, dat de knetterende muziek juist datgene is wat paarden voor hun innerlijk gevoel nodig hebben ontwikkelingstendenties der Su rinaamse economie tot het jaar 1965 doortrekt, geconstateerd moet worden, dat zonder uitvoe ring van het plan het inkomen oer hoofd zich nauwelijks zal kunnen handhaven. De uitvoering van het plan zal op de arbeidsmarkt geen bijzon dere moeilijkheden veroorzaken. Een massale immigratie van ar beiders zal dan ook niet vereist zijn. Wel zullen bepaalde specialis ten (ca 75) aangetrokken moe ten worden, hier zal in de eer ste plaats een beroep gedaan worden op thans in het buiten land werkzame Surinamers, ter wijl daarnaast overwogen wordt Nederlandse en zo nodi<* ook andere buitenlandse deskundigen aan te trekken. De kosten zullen ongeveer 100 millioen Surinaamse guldens be dragen. Verwacht wordt, dat een bijdrage van de Surinaamse over heid van 40 millioen gewaar borgd is, de rest dient uit bui tenlandse leningen te worden verkregen. Naast dit z.g. minimumplan is een aantal projecten opgesteld op een bedrag van ca. 30 millioen dat bij een gunstige ontwikkeling ook in de komende tien jaar uit gevoerd kan worden. Het derde plan is het Brokopondoplan. dat voorziet in de bouw van een stuwdam annex krachtstation voor de opwekking van electri- sche energie om tot vestiging van een aluminiumbedriif te komen waarmee naar schatting 138 mil lioen gemoeid zal zijn. Tot het minimumplan behoort het reeds in uitvoering genomen Noord-Nickerie-project. waarme de de bouw van 130 boerderijen met ca. 60 ha bouwland en 12 ha veeweide wordt beoogd. Daar naast bestaat er een programma, dat de winning van ongeveer 10.000 ha. nieuw en de sanering van ruim 9.000 ha. oud land om vat. Het visserij- en veeteeltpro- ject beoogt voornamelijk vergro ting van de productie van be langrijke levensmiddelen. Aan de bosbouw zal in belangrijke mate aandacht worden besteed. Moge lijkheden voor een zij het re latief bescheiden industriële ontwikkeling worden reëel ge acht. De economische structuurverbe tering zal zich uiten in een ver groting van het nationaal inko men per hoofd in 1962 van on geveer 20 procent, terwijl er een redelijke kans zal bestaan op een sluitende betalingsbalans. De ge wijzigde samenstelling van de export betekent 'n zekere risico spreiding in tegenstelling tot de huidige, overwegend uit bauxiet bestaande, export. Bij uitvoering van het plan wordt geen algemene prijsstijging verwacht. TYPHOON IN KOREA SEOEL, 18 Aug. Aan het front in Korea woedde vandaag een Typhoon, gepaard gaande met zware regens. Gevechten konden niet plaats vinden en de vliegtuigen bleven op hun bases. Het centrum van de storm, waarin windstoten van 140 km voorkomen, zal waar schijnlijk even ten Zuiden van Seoel passeren. RASSENHAAT DRIJFT NAAR POLITIEKE CRISIS JOHANNESBURG, 18 Aug. Driehonderd twee en zestig per sonen zijn vandaag gearresteerd in de campagne tegen de rassen wetten van Malan. De arrestaties werden verricht in Port Eliza beth, Grahamstown en Johannes burg. De politieke correspondent van de „Star" uit Johannesburg heeft geschreven dat Zuid-Afrika zijn grootste crisis op politiek gebied tegemoet gaat. Slechts een rechtstreeks over leg tussen de regering en de niet Europese leiders kan voorkomen dat de campagne zich ontwikkelt tot een dieper wordende bitter heid tussen zwart en blank, al dus de correspondent. De Natio nalistische partij, echter, is tegen overleg tussen de rassen. PATER DR. BEAUFORT WEER BIJ MR. DONKER DEN HAAG, 18 Aug. Heden middag heeft de Kabinetsforma teur in zijn werkkamer op het Ministerie van Financiën nog ontvangen het Eerste Kamerlid prof. dr. L. J. C. Beaufort. mMsmÈmmgÊ&MM Vissen met de hengel de meest gebruikelijke manier is niets voor de heer Robert Travis Keagle uit Minneapolis (V.S.) Hij geeft er de voorkeur aan uitgerust met duikerhelm en gewapend met een harpoen de vissen op hun eigen terrein tegemoet te treden. (Van onze parlementaire redacteur) De formateur, mr„ Donker, is de pers gistermorgen komen vertellen, dat het beeld van „de broedende kip" niet langer op hem van toepassing is, want de kuikens zouden er nu wel zo ongeveer zijn. Een wat griezelige vergelijking overigens voor een ministerieel team in wordingMaar hoe dat verder zij, belangrijker is nu de nieuwe mogelijkheid, die mr. Donker de tekenaars van politieke prenten wil bieden. De formateur wilde zich in dit laatste stadium vergelijken met een henge laar, die angstvallig zit te kijken naar zijn dobber of de vis bijt en die tegelijk hoopt, dat zijn vangst dusdanig zal zijn, dat hij thuis met enige waardering kan worden ontvangen. RUESSELHEIM, Duitsland, 18 Aug. Acht leden van de Joegoslavische roeiploeg hebben vandaag in Ruesselheim, Duitsland, bekend gemaakt, dat zij niet naar hun vaderland terugwillen en dat zij asyl zullen proberen te krijgen in het Westen „Wij willen naar Canada", zei Slavko Jankowic, de leider van de Joegoslavische roeiploeg. Behalve Jankowic bevinden zich in Ruesselheim zes man van de Joegoslavische Olympische acht en een man van de twee met stuurman. „Wij hebben gehoord, dat er in Bochum nog vier. andere Joe goslavische roeiers zijn, die even min als wij naar Joegoslavië te rugwillen, doch wij weten dit niet zeker", aldus Jankowic. .De zeven overige roeiers in Ruesselheim wilden hun namen niet bekend maken, omdat zij allen nog familie en een zelfs een echtgenote in Joegoslavië hebben, hun leeftijd varieert van 21 tot 36 jaar. De roeiers zijn op de terugweg van Helsinki. Zij hebben deelge nomen aan een regatta op de Main. Jankowic zei: „De voornaam ste reden waarom wij niet naar Joegoslavië teruggaan, is natuur lijk een politieke. Verder zijn we allemaal jong en hebben ons hele leven nog voor ons. U weet hoe het in Joegoslavië is. Het leven is er moeilijk en duur. In Canada hopen de acht zich te voegen bij de vier Joegosla- GEHEIME BESPREKINGEN hebben Maandag plaats gehad op 't eiland Brioni in de Adriatische Zee tussen de diplomatieke ver tegenwoordigers van de Westelij ke Grote Drie en maarschalk Ti to. De besprekingen gingen waar schijnlijk over de toekomst van de strategische havenstad Triëst. VIER ALPINISTEN zijn Maan dag in de Dolomieten (Italië) om gekomen. Twee van hen werden door een verschrikkelijke sneeuw storm overvallen en vroren dood. De andere twee werden op de Sassolungoberg, 3100 meter boven het zee-niveau, door de bliksem gedood. PRINS BERHARD en de prin sessen Beatrix en Irene waren Maandagavond te Londen aanwe zig bij de opening van het inter nationale concours-hippique waar aan ruim duizend ruiters en 650 paarden uit Groot-Rrittanië, de- Ver. Staten, Ierland en Spanje deelnemen. DE BEWONERS van het Engel se gehucht Challacombe, twintig kilometer van het door overstro mingen verwoeste Lynmouth ver keerden Maandagavond in paniek door een bericht, volgens welke 't stuwmeer te Challacombe onder druk van nieuwe regens over stroomd zou zijn- Het bericht bleek echter vals te zijn. PRESIDENT TRUMAN is van plan, na het verstrijken van zijn ambtstermijn, in Januari van het volgend jaar een grote reis door het buitenland te maken. Volgens de „New York Herald Tribune" zal Truman met zijn vrouw, Azië en het Midden-Oosten bezoeken. EEN WERVELSTORM heeft Korea gisteren geteisterd. Reeds nu zijn zeven doden geteld. De aangerichte schade in dit arme land is enorm. vische roeiers, die twee jaar ge leden, na aan een internationale regatta in Milaan te hebben deel genomen, weigerden naar hun land terug te keren. Jankowic is econoom. Bij de groep bevindt zich verder een electrotechnisch ingenieur, een onderwijzer, een mecaniciën en vier studenten. Jankowic zei, dat zij bereids een aanvrage om asyl bij het Ministerie van Binnenlandse Za ken van de Duitse staat Hessen in Wiesbaden hebben ingediend. Als zij in Duitsland geen asyl kunnen krijgen, zullen zij het waarschijnlijk in Zwitserland proberen, aldus Jankowic. In ieder geval zullen ze in Europa blijven totdat zij voldoende geld hebben verdiend om naar Canada te gaan en hun emigratie gere geld is. Intussen gaat het nog maar om enkele vissen. Het zijn de perso nen, die gevonden moeten worden voor enkele van de zes portefeuil les, die in de opzet-Donker voor KVP-figuren zijn gereserveerd. Het nieuwe beeld van de visser, dat de formateur gistermorgen van zich zelf ontwierp, zou volledig op gaan, wanneer de fracties geen be langstelling zouden hebben voor de door de formateur aan te zoe ken personen. De laatste tijd is van verschillende kanten de stelling verdedigd, dat zulks inderdaad de beste methode zou zijn. De fracties, waarvan het te vormen kabinet steun verwacht, zouden zich dan moeten beperken tot een beoorde ling van het program, waarop het zich wil baseren. Uit de moeilijk heden, die in het laatste stadium van de formatie-Donker zijn gere zen, blijkt echter duidelijk, dat deze stelling toch wel aanvecht baar is. Onder de maat? Want wat is het geval? Tegen over vijf ervaren socialisten in het nieuwe kabinet, of ministeriëel of parlementair, staan wat A.R. en C.H. betreft al twee nieuwelingen en vooral voor de post van „Eco nomische Zaken" is zulks van veel belang. Zo bezien laat het zich ver staan, dat de KVP zich niet enkel gerust kan voelen, met de toewij zing van zes zetels, het gaat er nu (Advertentie) een aardige brochure met waardevolle f o t o - a d v i e z e n Vraag er Uw fotohandelaar om I PERPIGNAN, 18 Aug. Vandaag is ook dr. Mairey veilig naar boven getrokken uit de grot, die enkele dagen geleden het leven eiste van Marcel Loubens. Mairey is de laatste van de vier onderzoekers die enkele angstige dagen beleefden in de grot, op vierhonderd meter onder de grond. Hiermede is een einde gekomen aan de onfortuinlijke expeditie in de grotten van Pierre Saint Martin. Jacques Labeyrie, de zoon van de voormalige gouverneur van de Banque de France, was een van de vier mannen, die in de flesvormige spelonk afdaalden. Hij was bene den toen Loubens door een nood lottig incident naar beneden stortte en zijn rug zodanig bezeerde, dat de verwonding de dood tengevolge had. Labeyrie, die als een vrolijke sterke kerel in de grot afdaalde, is als een zwijgende grijsaard daar weer uit te voorschijn gekomen. Dr. Mairey was in de grot afge daald met bloedplasma en een brancard, om een poging te doen het leven van Loubens te redden. Volgens de andere leden van de expeditie was dr. Mairey bang en wilde niet naar beneden. Maar hij voelde dat het zijn plicht was en ging, met een afschuwelijk beeld voor ogen. Want twee jaar geleden maakte Mairey deel uit van een onder grondse expeditie, die door een plotselinge waterstroom van de buitenwereld werd afgesloten. En een voor een zag hij zijn metge zellen in het water omkomen. Vier en twintig uur lang wist hij zijn hoofd boven het ijskoude water ie houden, door zich aan een rotspunt vast te klemmen. Toen zakte lang zaam het water. De expeditie begon een week ge leden onder leiding van de Belgi sche natuurkundige Max Cosyns de onderzoekingen Gemeld werd, dat de eerste 2 a 3 iaar in ieder geval geen onderzoe kingen meer in de grot plaats zou den vinden. Morgen zal aan de ingang van de grot een H. Mis gelezen worden voor Marcel Loubens. Een verte genwoordiger van het Ministerie van Onderwijs zal daarna een krans iri de donkere spelonk wer- gehouden. pen. Ook de overige leden van de expeditie zullen een krans naar be neden werpen. Vanmorgen, vlak voordat Mai rey naar boven werd getrokken, werd door hem nog een bronzen kruis bij het graf geplaatst, bene vens een foto van Loubens' we duwe en zijn 2-jarig zoontje Pa trick. 7 KINDEREN GESTORVEN 270 ZIEK BERLIJN, 18 Aug. West- Berlijnse dagbladen hebben Maandag gemeld, dat Zaterdag zeven kinderen, die verbleven in vacantiekampen in Oost-Berlijn, tengevolge van voedselvergifti- fing om het leven zijn gekomen. 70 zijn ziek geworden. De hulp van de brandweer zou zijn ingeroepen voor het vervoer der zieke kinderen naar hospita len. De voedselvergiftiging is veroorzaakt door het eten van door de hitte bedorven worstjes en aardappel-salade. DE MOORDZAAK DRUMMOND PEYRUS (Zd. Frankrijk) 18 Aug. (Reuter). De voornaam ste getuige der politie, Gustave Dominici, heeft geweigerd deel te nemen aan de reconstructie van de misdaad op Maandag avond. De Britse familie Drum mond is in de omgeving van Dominici's boerderij vermoord. De reconstructie zal toch worden ook wel degelijk om of de hiervoor aan te zoeken personen in staat zouden zijn om voor het vereiste tegenwicht te zorgen. En als wij nu weer op het beeld van Mr Donker terugkomen, dan is hij de visser in een aquarium, waarbij hij zelf voor de op te halen vissen zorgde. De KVP heeft ech ter blijkbaar in de afgelopen da gen met critische ogen door de glazen wanden gekeken en is daar bij tot de conclusie gekomen, dat de op te halen mogelijkheden niet allen boven de vereiste maat zijn. Mr Donker mocht haars inziens geen „loos vissertje" worden, die een ervaren socialistisch deel naast een minder sterk ander deel zou plaatsen De beeldspraak verder loslaten de schijnt het vooral tg gaan om de bezetting van de twee posten aan „Buitenlandse Zaken". Men neemt aan, dat prof. Beaufort in dit ver band geen rol meer speelt. Later moet Ir Ridder de van der Schue- ren voor deze post gepolst zijn en niet, zoals aanvankelijk werd ver moed, voor „Binnenlandse Zaken", ofschoon ook dit departement nog wel een rol bij de moeilijkheden schijnt te spelen. Prof. Beel, de candidaat voor deze post, wil, naar verluidt, ook eerst beslissen, wan neer hij een oordeel heeft over de kwaliteit van de vangst. En zo laat zich, al met al, beter verstaan, dat Mr Donker in zijn beeldspraak ook de stemming van de visser betrok, die gespannen afwacht of zijn vangst bij de thuiskomst niet te licht zal worden beoordeeld. Organisatorische problemen Zaterdag heeft de formateur be sprekingen gevoerd met candidaat- ministers. Hierbij werd gesproken over organisatorische problemen met betrekking tot het nieuw te vormen kabinet. De ministers Drees en Mansholt namen hieraan deel en verder prof. Zijlstra (een candidaat voor Economische Za ken), de heer Suurhoff (candidaat voor Sociale Zaken) en de heer de Bruyn (candidaat voor het P.B.O.- Ministerie). Naar verluidt zou het inderdaad de bedoeling zijn om de P.B.O.-aangelegenheden tot een volwaardig departement uit te bouwen. De middenstandsaangele genheden zouden 'n aparte staats secretaris krijgen, zoals reeds de zerzijds werd vermoed. In dit ver band noemt men de naam van Drs Jansen, de secretaris van de Soci aal-Economische Raad. Van de staatssecretarissen ontving de for mateur Zaterdagmiddag ook vice- admiraal Moorman en voor de tweede maal mej. Tjeenk Willink, die de eerste vrouwelijke staats secretaris zou moeten worden en wel aan „Sociale Zaken". De for mateur deelde gistermorgen mede, dat hij op het standpunt staat, dat op de eerste plaats de betrokken bewindslieden over de vervulling van staatssecretariaten moeten oordelen, waardoor het politieke gewicht van de post wordt geac centueerd. DEN HAAG, 18 Aug. In de week van 3 tot en met 9 Augustus j.l. zijn in het gehele land 123 nieu we gevallen van kinderverlam ming aangegeven, tegen 134 in de week daarvoor. Van deze 123 ge vallen waren er 30 in de provincie Noord Brabant,, 23 in Zuid Hol land, 21 in Limburg, 18 in Noord- Holland (4 in Amsterdam, 3 in Den Helder, 2 in Haarlem en in Koog a.d. Zaan en telkens 1 in Barsin- gerhorn. Beverwijk, Bloemendaal, Callantsoog, Ouder-Amstel, Texel en Zijpe), 11 in Gelderland, 7 in Friesland (3 in Doniawerstal en telkens 1 in Dantumadeel, Leeu warden. Sneek en Wijmbritsera- deel), 5 in Groningen (telkens 1 in Groningen, Grijpskerk, Haren, Ma- rum m Hoogezand-Sappemeer), 3 m Overi.isel (Almelo, Dalfsen en Tubbergen), 2 in Drente (beide in Emmen), 2 in Utrecht en in Zee land, dat tot nu toe vrij was geble ven, werd thans 1 geval geregis treerd. SMYRNA HOOFDKWARTIER VOOR ZUID-OOST-EUROPA PARIJS, 18 Aug. Het op perbevel van de Atlantische Strijdkrachten in Europa heeft medegedeeld, dat Smyrna (Tur kije) gekozen is als hoofdkwar tier voor Zuid-Oost-Europa. De keuze is op Smyrna geval len op advies van Admiraal R. B. Carney, die overleg heeft ge pleegd met de Turkse en Griekse autoriteiten. Het is mogelijk, zo gaat de ver klaring verder, dat in hetzelfde gebied het hoofdkwartier van de taktische luchtstrijdkrachten ge vestigd wordt. In ieder geval zou dit een vooruitgeschoven post van het hoofdkwartier van de luchtstrijdkrachten van generaal David Schlatter te Florence worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1