Nieuuu NAVO-strijdkrachten oefenen Rusland voor de deur bij SPOOK VERDWEEN toen monteur verscheen Zoekt Beaufort naar beter viswater voor formateur? RUSSEN bouwen nieuwe straaljagerbasis FEITEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING nHd Wees zuinig op 't pleistertje Dwang- formatie Invoer voor 89 pet. gedekt door uitvoer Onder leiding van McCormick en Ridgway Ook Nederlandse Marine naar „Mainbrace" in de Oostzee Invasie op Jutland Aantal slachtoffers bij Lynmouth stijgt 50 jaar organisatie Kath. journalisten van heden Geen nieuws van de hengelaar Vandaag vergadert NAVO-raad Mond- en klauwzeer in Canada voorbij OP ZES MINUTEN VAN BERLIJN Ierse premier in ons land Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.0' per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ctM resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties^ Noorderbank Nederl. Credietbank. HET EE/T Buiten God is 't nergens veilig. Vondel VAN HEDEN Pagina 3 Woensdag 20 Augustus 1952 48e Jaargang No. 12556 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 HET WONDERLIJKE GEVAL van de kabinetsformatie, die nu al 54 dagen duurt, wordt nog te won derlijker als we letten op de steeds duidelijker tekenen, dat de formatie voor een deel, en wel voor het katholieke deel, in een dwangpositie verkeert. D.w.z. voor de deelnemende mi nisters uit het katholieke kamp krijgt het werk van mr. Donker steeds meer het karakter van een dwangformatie. Wij hebben er al herhaaldelijk op gewezen, dat de moeilijkheden en gevaren, daaraan verbonden, in de eerste plaats komen voor de verantwoordelijkheid van de Par tij van de Arbeid. Deze immers heeft zich van het begin af op het standpunt gesteld, dat zij zou behouden wat zij heeft, ni v alleen wat het aantal betreft, maar ook wat betreft de aard van de departementen. Dezelfde de partementen, die zij had, wilde zij ten koste van alles houden. Daar om kwam de ongelukkige medede ling van het vreemde standpunt van de VVD, waardoor deze zich van de formatiebesprekingen al aanstonds uitschakelde, de eerste formateur zeer te stade, want de socialisten zouden dit standpunt natuurlijk nooit hebben kunnen handhaven, indien de verdeling der ministeries inplaats van bver vier, over vijf partijen zou moeten hebban plaats gehad. Op het ogenblik beleven wij 't bijna-onbehoorlijke feit, dat in al lerlei bladen beschouwingen ver- scl ''nan. welke er op gericht schij nen. de lezer te doen geloven, dat er in de KVP-kring, waaruit maar liefst zes ministerabele figuren moeten komen, eigenlijk geen ge schikte candidaten te vinden zijn. Ijliets is natuurlijk minder waar. Het mag dan zo zijn, dat als gevolg van historische omstandigheden de emancipatie is voor ons nog niet voltooid! het aantal promi nente mensen voor alle terreinen niet zo overvloedig is, er zijn zeker voor verschillende departementen nog voldoende bekwame figuren, die zien met anderen kunnen me ten. Maar in de eerste plaats is het zo, dat de bekwame mensen voor de aangewezen posten in vele geval len niet beschikbaar zijn, om per soonlijke of maatschappelijke om standigheden. In de tweede plaats werkt de eigenaardige gang van zaken der formatie politieke be zwaren bij geschikte candidaten in de hand. Men heeft ze kunnen le zen in de mededelingen en com mentaren van onze parlementaire redacteur. Waar kennelijk de indruk wordt gewekt, dat het in de katholieke kring toch maar een armetierige boel is wat betreft de mogelijk heid, om ministeriële figuren te leveren, menen wij er goed aan te doen, op deze zijde van de „broed- en-vis-proeven" van formateur Donker de aandacht eens te vesti gen, omdat die indruk volkomen vals is. De hoofdfout is gelegen in de wijze, waarop de formateur, op het voetspoor van de socialistische partij, zijn taak opvat. Hij zoekt niet objectief naar de meest-ge- si hikte mannen voor verschillende posten, maar hij verdeelt eerst de departementen over de verschil lende partijen, en gaat dan na, of hij in de bepaalde kring mensen kan vinden, die „kloppen" op de departementen, welke hij hun toe denkt. Zo valt aan de KVP-kring plot seling de eer toe van twee mensen te mogen leveren voor Buiten landse Zaken, uitgerekend het ter rein, waarop wij inderdaad niet in de eerste plaats uitblinken, omdat wij er zo lang verre van gehouden zijn. Een uitgesproken geschikte candidaat voor Justitie hebben wij op het ogenblik niet zozeer; een andere partij, dicht in de buurt van de formateur, heeft die wèl, terwijl de KVP over meer dan één figuur beschikt bijv. voor het de partement van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dat echter bij I voorbaat gereserveerd bleef voor de P.v.d.A., hoewel de scheidende minister hier zijn werk wel niet critiekloos heeft gedaan. Zo zijn er meer omstandigheden, welke er op wijzen, dat de kabi netsformatie voor vrijwel geheel de katholieke flank zich in een dwangpositie afspeelt. Dit maakt K wonderlijke geval zo moeilijk en gevaarlijk. Want er is haast bij de zaak en dus ontstaat het gevaar, dat men om eindelijk te slagen, genoegen zou nemen met bepaal de mensen, die men anders niet zo licht voor bepaalde departementen zou aantrekken. Het is nu zo. dat er voor zes be paalde ministeries de mannen moeten zijn uit een bepaalde kring en als verschillende geschikte per sonen om allerlei redenen niet be schikbaar zijn, dan komt men er tenslotte toe, om steeds dieper in de reserves door te dringen, want op dit en dat ministerie moet nu eenmaal een katholiek zitten, vol gens de opzet van de formateur. Zou het, na alles wat er al ge beurd is, ook niet beter geweest zijn, en zeker niet méér tiid heb ben gekost, indien er voor de aan wijzing van de personen méér vrüheid geweest was. dan nu mo gelijk werd in het schema, waar aan de .formateur, met de P.v.d.A., zo hardnekkig vasthouden? Het gehele geval zou dan minder wonderlijk geweest zijn en min der het karakter van een dwang formatie hebben gekregen, waar uit men nu nog niet tot een op lossing is gekomen. Zeker vijf van de zes katholieke posten zijn, als het er op aankomt, nog blank. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de geïmpor teerde goederen in Juli 1952 f 728 millioen) v.m- f 722 millioen), terwijl voor een waarde van f 650 millioen (v.m. f 638 millioen) is geëexporteerd. Het dekkingsper centage bedroeg 89 pet. (v.m. 88) t OSLO, 19 Aug Admiraal Sir Patrick Brind, de opperbevel hebber van de Geallieerde strijdkrachten in Noord-Europa, heeft vandaag een communiqué uitgevaardigd, waarin doel en grootte uiteengezet wordt van de Operatie „Mainbrace", die van 13 tot 25 September in de Oostzeewateren zal worden gehouden. Gezegd wordt dat de land-, zee- en luchtstrijdkrachten van acht NAVO-landen aan de Oefening zullen deelnemen. Schepen, marinevliegtuigen en afdelingen van de lucht macht en amphibie-strijdkrachten zullen uit België, Canada, Denemarken, Nieuw Zeeland, Frankrijk, Nederland, Noor wegen en het Verenigd Koninkrijk komen om in de Oostzee hun paraatheid te tonen. wikkelen. „Mainbrace" is niet alleen een gelegenheid voor de strijdkrachten om hun paraat heid te testen, maar eveneens voor de bevelvoerende organi satie. De oefening zal bovendien de samenwerking tussen de ver schillende hoofdkwartieren en de verschillende militaire dien sten bevorderen. De oefening kan voor het ge mak in vijf onderdelen worden verdeeld, zegt het communique, te weten: 1. Een vloot van geallieerde vliegdekschepen zal uit Britse havens uitvaren en deelnemen aan oefeningen in de Noord- Noorse wateren en bij Narvik. 2. Daarna zal deze vloot in Zuidelijke richting stomen, on derweg bunkeren en vervolgens ingeschakeld worden in manoeu vres in de Deense wateren. De manoeuvre zal onder super visie staan van de beide opper bevelhebbers, admiraal Lynde Mc Cormick, de Atlantische Be velhebber en generaal Matthew Ridgway, de Geallieerde Opper bevelhebber in Europa. Het is de eerste maal dat beide com mandanten op deze wijze in een oefening samenwerken, volgens het communique Admiraal Brind zei dat de manoeuvre in de eerste plaats ten doel heeft de organisatie van de NAVO in het Oost-Atlantische gebied en Noord-Europa te ont- „SCHADE ONGELOFELIJK" ZEGT MINISTER LYNMOUTH, 19 Aug. Het aantal personen waarvan men weet dat zij omgekomen zijn bij de overstromingen van verleden week is vandaag gestegen tot 16 toen nog drie lijken aanspoelden. Drie en twintig anderen staan officieel nog steeds genoteerd als vermist. Maar volgens onofficiële becijferingen bedraagt het aantal vermisten 48 waarvan er ver moedelijk 40 gestorven zijn. Men gelooft dat bij dit hogere cijfer een aantal toeristen inbe grepen is. Inmiddels is via de radio een verzoek aan de Engelse bevol king gericht voor het tijdelijk gebruik van 100 aanhangwagens om de gezinnen waarvan de hui zen vernield zijn te huisvesten. De Britse Caravan-club. die 11.000 leden telt. heeft hulp toe gezegd. De Minister voor Huisvesting Harold Macmillan die "andaag een bezoek heeft eeb'-ach: aa;. het getroffen gebied, heeft ver klaard, dat de verwoestingen „ongelofelijk" zijn. Hem werd meegedeeld, dat de kosten van herstel van de we gen, bruggen en andere open bare installaties geschat worden op 20 millioen gulden. Hierbij is de schade aan particuliere eigen dommen niet inbegrepen. VLAG IN TOP Bij K.R.O. HILVERSUM, 19 Aug. Dinsdag ging de vlag in top op het te vernieuwen dak van de grote K.R.O.-studio. Alle nieuwe bin ten, bij een firma te Doetinchem vervaardigd, zijn thans gelegd, zodat het dak kan worden af gewerkt. Zodra dat gereed is kan het oude dak, dat ander halve meter lager ligt, worden weggezaagd, en eerst daarna kan het inwendige herstelwerk in de door brand zo hevig geteisterde studio worden begonnen. Dat zal echter nog maanden in beslag nemen, zodat men niet gelooft, dat de uitvoeringen vóór Decem ber in de herstelde studio-zaal kunnen worden gegeven. De to tale herstelwerken zijn intussen geraamd op meer dan 160.000 gulden. 3. Convooien van en naar Scandinavië zullen door een heden van de marine-vliegdienst en de luchtmacht beschermd worden. 4. Amphibiestrijdkrachten zul len vanuit Engelse havens uit varen en een invasie doen in Jutland. De troepentransport schepen zullen zwaar geëscor teerd worden en zullen voor eigen luchtdekking zorgen, nadat de troepen zijn geland. 5. In het Kattegat en de an dere Deense toegangswegen naar de Oostzee zullen gecombineerde lichte Deense, Noorse en Britse zeestrijdkrachten onder Deens opperbevel oefeningen houden, terwijl de Deense kust door duik boten en kustbatterijen verde digd zal worden. IN EEN ZEILBOOT DE WERELD ROND NEW YORK, 19 Aug. Al Peterson, een 40-jarige vrijgezel en ploegbaas in een fabriek, is na een zeiltocht om de wereld te New York teruggekeerd. In 1949 was hij uit Brooklyn vertrokken, zonder te zeggen waarheen hij ging. Sindsdien hadden zijn vrienden berichten van hem ontvangen uit Miami, een havenplaats aan de Stille Oceaan, Tahiti, Sydney, plaatsen aan de Rode en de Middellandse Zee en tenslotte uit Dakar (West Afrika). Peterson, die van zijn reis in het geheel geen ophef heeft gemaakt, werd te New York een grootse ontvangst be reid door de leden van zijn zeil- club. Het geheimzinnige spook, dat gedurende een reeks van avonden van de vorige week duizenden Arnhemmers des avonds naar de Langstraat in Arnhem lokte, is verdwenen Ken Gronings monteur heeft het gehefm van heel deze spookgeschiedenis opgelost met een eenvoudige, doch doeltreffende raadgeving: draai de hoofdschakelaar van het licht om en alle sluipen de voetstappen, zuchtende zol deringen en aan- en uitfloe- pende lampen zijn verdwenen. Ruim een week geleden begon het in l et perceel Langstraat 83 te spoken. Lichten gingen op de meest onverwachte ogenblikken uit en aan, in heel de woning klon ken bij tiid en wijle krakende voetstappen en overal was het ge zucht e- gesteun van 't „spook" te horen. Aanvankelijk geloofde de familie Snippe, die het pand be woont, niet in de verhalen, die praatgrage buren hun vertelden over spoken en wat dies meer zij, maar toen het gekreun, zuchten en lichtgekninper bleef aanhouden, nam de heer des huizes toch de po litie m de arm, welke, drie man sterk, een avond de wacht betrok in het spookhuis, maar geen gees ten kon ontdekken. Intussen had 't nieuws van dit heuse soo'ok snel om zich heen gegrepen. Op verschillende avon den van de vorige week verdron gen zich dan ook duizenden Arnhemmers in de omgeving van de woning. Het spook liet zich evenwel niet zien. Nu is er een oplossing gekomen voor het zuchten, steunen en kra ken. Een Gronings monteur deelde de familie Snippe mee, dat hij 15 jaar geleden in Musselkanaal een soortgelijk geval bij de hand had gehad. Ook daar had de spokerij destijds grote consternatie gewekt. De monteur vond echter spoedig de oplossing van deze spookaffaire in de vorm van een losliggende elec- trische leiding, die de zonderlinge verschijnselen veroorzaakte, zowel in Musselkanaal als in Arnhem..... Want nauwelijks was de hoofd- schake'aar van hef licht in de Langstraat omgedraaid of weg was ook het Arnhemse spook en daarmee de talloze op sensatie be luste Arnhemmers UTRECHT. 19 Aug. De Ka tholieke Nederlandse Journalis tenkring (K.N.J.K.) zal Zater dag 4 October a.s. te Utrecht het 50-jarig bestaan van zijn orga nisatie, begonnen in de Ned. R.K. Journalistenvereniging, vie ren. Het programma vermeldt 'n plechtige H. Mis, op te dragen door de Aalmoezenier van de Pers, pater M. Bogaartz S.J. Waarschijnlijk zullen de litur gische gezangen worden uitge voerd door het koor van de Kerkmuziekschool onder leiding van pater Vollaerfs. Na de ker kelijke plechtigheid volgt een of ficiële ontvangst door het Ge meentebestuur van Utrecht. In de namiddag zal in. het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen een journalistiek cabaret worden opgevoerd, waar voor tal van journalisten hun medewerking hebben toegezegd en welk cabaret voor een deel door de K.R.O. zal worden uit gezonden. Tijdens de pauze zal het hoofdbestuur van de jubile rende organisatie gelegenheid tot gelukwensen geven. De dag wordt besloten met een gemeenschappelijke maaltijd, waartoe tal van autoriteiten worden uitgenodigd en waar 'n bekend Katholiek spreker een tafelrede zal houden. De officiële aankondiging van het feest zal geschieden door middel van een gedenkschrift, dat in korte trekken leven en Karakter van de jubilerende ver eniging zal schetsen. Engelund's nieuwste passagiersvliegtuig, de „Bristol Brittania", gaat voor de eerste keer de lucht in boven het vliegveld Filton bij Bristol. Het machtige toestel wordt voortgedreven door vier Proteus turbine-motoren. Voor de Britse trans-Atlantische dienst zijn 25 van deze toestellen besteld. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. dr. L. J. C. Beaufort bracht Maandagmiddag weer 'n bezoek aan mr. Donker. Dinsdag verscheen de formateur eerst tegen het middaguur op zijn bureau aan de Kneuterdijk. Om trent te verwachten bezoekers kon op dat ogenblik nog niets worden medegedeeld. Dat is het wel heel magere nieuws over de verrichtingen van mr. Donker, die zich Maandag aan de pers voorstelde in de nieuwe rol van hengelaar, die zit te wachten op de laatste vissen. Heel mager nieuws en zeker op een dag met zulk voortreffelijk visweer Prof. Beaufort, die tijdens de formatie-Donker de dubbele rol van candidaat voor „Buitenlandse Zaken" en contactman tussen de formateur en de K.V.P.-kring vervult, zal hoogstwaarschijnlijk niet meer in zijn eerste rol zijn zoveelste bezoek aan mr. Donker hebben gebracht. Wij hebben er gisteren reeds op gewezen, dat het niet enkel gaat om figuren te vinden voor twee K.V.P.- portefeuilles aan „Buitenlandse Zaken", die in de ogen van de formateur geschikt zijn, maar die ook de K.V.P.-kring accep tabel moeten voorkomen als pas sende in een team waarin vijf .doorgewinterde" P.v.d.A.-figu ren zouden zitting hebben. En van het antwoord op die vraag hangt mede af of prof. Bee] zich in het door mr. Donker te vor men kabinet wil laten opnemen en naar verluidt is het met prof. Rutten, die aan O. K. en W. zou moeten terugkeren, niet anders gesteld. Zo bezien ligt het voor de hand, dat het bezoek van prof. Beaufort de bedoeling heeft gehad om overleg te plegen over het „viswater" waarin de ge wenste K.V.P.-ministers alsnog zouden kunnen worden gevon den. Tot zolang blijft er, on danks de optimistische verwach tingen van de vorige week, on zekerheid hangen rond de po gingen van de formateur. Een moeilijkheid van meer onderge schikte aard als zou mej. Tjeenk Willink niet ingegaan zijn op de uitnodiging om de eerste vrou welijke staatssecretaris te wor den, valt hierbij in het niet. Mer, kon Dinsdag in politieke kringen de vraag hoijen, hoelang mr. Donker redelijkerwijze kan blij ven vissen. De ontbrekende vis sen zijn nodig om de vangst tot een „maal" te maken en wan neer het niet lukt om deze te vangen, zou al het werk ten slotte toch nog tevergeefs zijn geweest. Mr. L. A. Donker ontving gis termiddag in zijn werkkamer op het Ministerie van Financiën het Eerste Kamerlid mej. mr. M. Tjeenk Willink. HET CONGRES van de Katho lieke Kerk in Duitsland is Dins dagavond in West-Berlijn ge opend. Duizenden Oost-Duitse katholieken bevonden zich onder degenen, die de openingsplech tigheid bijwoonden. EEN HANDELSVERDRAG ter waarde van 2.8 millioen dollar is op 9 Augustus ondertekend te Berlijn tussen Frankrijk en com munistisch China. Radio-Peking zei, dat de overeenkomst deel uitmaakt van een handelscontract ten bedrage van 11.2 millioen dollar, gesloten tussen Franse zakenlieden en Chinese afge vaardigden. IN TEHERAN is het Dinsdag avond gekomen tot ernstige rel letjes tussen communistische jongelui en militairen en politie. Het hoofdkwartier van de com munistische organisatie van par- tisanen van de vrede werd in brand gestoken. ONZE DEVIEZENVOORRAAD 1 in de afgelopen week weer met 61 millioen gestegen, aldns de weekstaat van de, Nederlandse Bank. De goudvoorraad liep met ruim 102 millioen terug als ge volg van een terugbetaling aan het internationale monetaire fonds te Washington. EUROPEES JEUGDCONCRES TE EDINBURGH EDINBURGH, 19 Aug. Te Edinburgh is Dinsdag een Euro pees Jeugdcongres geopend, dat wordt bijgewoond door. 200 af gevaardigden in de leeftijd van 18 tot 30 jaar uit veertien lan den. Het congres eindigt op 30 Augustus. De eerste voorzitter van de Raad van Europa, oud-premier Spaak van België, verklaarde; dat de vorming van een Euro pese gemeenschap van alle deel nemende landen grote offers zal vragen. Hij achtte een derge lijke gemeenschap echter onont beerlijk voor de toekomst van Europa. Tot dusver, zo zeide Spaak, had de tegenwoordige jeugd niet beantwoord aan zijn verwachtin gen. „Over het algemeen schijnt mij de jeugd niet goed op de hoogte van de feiten, tamelijk sceptisch en besluiteloos, waar het, de Europese gedachte be treft", aldus Spaak. Na eindeloze pogingen, welke soms een dra matisch verloop dreig den te zullen nemen, zijn de vier grotonder zoekers van de expe ditie van professor Cosijns uit de 400 m diepe kloof van Pierre St. Martin in de Pyre neeën verlost Laboyris, een van de vier mannen, die uit de grot omhoog zijn ge bracht, wordt aan de rand van de kloof door zijn vrouw begroet PARIJS, 19 Aug. Naar Reu ter van gewoonlijk betrouwbare zijde heeft vernomen zal Woens dag in Parijs de NAVO-raad vergaderen ter bespreking van de datum voor de volledige mi nister-conferentie. Het verluidt, dat een aantal NAVO-leden, in het bijzonder Noorwegen en Denemarken, voor stander is van het houden van deze conferentie binnen niet.al te lange tijd, zodat een onmiddellijke ra ming van de op het gebied der herbewapening gemaakte vorde ringen kan worden gemaakt. An dere NAVO-leden zouden echter niet willen bijeenkomen vóór de Amerikaanse presidentsverkiezin gen in November. OTTAWA, 19 Aug. De Ca nadese regering heeft vandaag bekend gemaakt dat aan de mond en klauwzeer-epidemie die het land heeft geteisterd, een einde is gekomen. Het Ministerie van Landbouw deelde mede, dat alle beperkingen die zes maanden geleden werden ingevoerd om de epidemie tot een zo klein mogelijk gebied te beper ken, thans weer opgeheven zijn. Een copie van de verklaring is naar Ie Amerikaanse regering ge zonden. met het verzoek om zo spoedig mogelijk het Amerikaanse verbod op de invoer van Canadees vlees op te heffen. VLIEGTUIG IN ZEE Volgens een door het A.N.P. opgevangen radiobericht is een vliegtuig van het type „Oxford" op een afstand van ongeveer 15 mijl ten zuiden van het licht baken van Tarbet Ness in zee gestort. Tarbet Ness ligt bij de zee monding Dornoch Firth (Schot land). Schepen en vliegtuigen is verzocht scherp uit te zien. Volgens het blad staat de bouw onder Russische controle en zou den 2.000 arbeiders door de com munistisch gecontroleerde ar beidsdiensten opgetrommeld zijn. De Russen houden er in Oost: Duitsland een super-moderne luchtvloot van straal-gevechts- vliegtuigen en lichte bommen werpers op na, die, naar geschat wordt, uit 500 straal-toestellen bestaat en onder commando is bij generaal Vassily Tsjoeikof, de Russische commandant te velde in Oost-Duitsland. HIJ CONSULTEERT NED. OOGHEELKUNDIGE BERLIJN, 19 Aug. Volgens een op de frontpagina gepubli ceerd bericht van het Westduitse blad „Neue Zeitung", dat onder supervisie van de Amerikaanse Hoge Commissie verschijnt, leg gen de Russen op zes minuten afstand van Berlijn een nieuwe luchtbasis voor straalvliegtuigen aan. Volgens het blad wordt de basis gebouwd langs de snelweg tussen Guben aan de Elbe en Cottbus, 13 mijl ten Zuidwesten daarvan. De beide plaatsen liggen onge veer 60 mijl ten Zuidoosten van Berlijn. De Russische straal jagers, die 600 mijl per uur vliegen, kunnen Berlijn vanaf het nieuwe vliegveld in onge veer zes minuten bereiken. Op de drie West-Berlijnse vliegvelden Tempelhof in de Amerikaanse, Gatow in de En gelse en het weinig gebruikte Tegel in de Franse sector heeft het geallieerde commando geen gevechtstoestellen gesta- tionneerd. De enige toestellen die van de vliegvelden gebruik maken zijn transport- en an dere niet-bewapende toestellen. Volgens de „Neue Zeitung" zal het Russische vliegveld vijf mijl lang en twee en een halve mijl breed zijn, en met een onder grondse bevoorradingstunnel met de stad Guben in verbinding staan. RUMOER ROND „LIJFWACHT" VAN MARGARET TRUMAN STOCKHOLM, 19 Aug. De Stockholmse dagbladen hebben vandaag kritiek geleverd op de Amerikaanse lijfwacht van Mar garet Truman. Margaret kwam hier Zondag uit Kopenhagen per trein aan. Persfotografen, die in Söder- talse (een stadje bij Stockholm) in de trein gingen, zagen zich plotseling geplaatst tegenover 3 Amerikanen, die hen verboden foto's te maken. Een van hen had gezegd: „Wanneer u een foto maakt, sla ik u knockout". SCHIPHOL, 19 Aug. Met de K.L.M. Convair „Pieter de Hoogh" is vanavond om zes uur de Ierse minister-president, de 70 jarige Eamon de Valera, ver gezeld van zijn zoon dr. Eamon de Valera en zijn adjudant Sean Brennan op .Schiphol aangeko men. De premier wiens ogen de laatste tijd sterk zijn achteruit gegaan, reisde onmiddellijk door naar Utrecht, waar hij prof. dr. H. J. M. Weve, geneesheer-direc teur van het Ooglijdersgasthuis aldaar wil consulteren. Prof. Weve was op vacantie, maar keerde voor dit speciale geval naar Utrecht terug.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1